fomatenoorlog met Frankrijk Griekse Middellandse Zee het schoonst, problemen in Italië PZC Timor-protest tegen Nederland elastingvrijstelling oör beide co-ouders a uitspraak rechter Russisch toekomst-vliegtuig Oud-gedeputeerde Noord-Holland van gesjoemel beticht Turken ontdoen zich massaal van hun snor Waarschuwing bond tegen slecht betaald werk op cruiseschip binnen- en buitenland Nederlandse tuinders beschuldigd van dumping EURO-RONDE UITVERKOOP UNITED COLORS OF BENETTON. Passiebloem DONDERDAG 24 JUNI 1993 EN HAAG (GPD) - Tussen Ne- irland en Frankrijk dreigt een jre tomaten- en komkommer- ring' uit te breken. Nederland tuinders beschuldigen hun anse collega's van 'tomaten- rreur' en hebben gisteren een otestbrief geschreven aan mi- ster Bukman van landbouw, hun kant verdenken de se telers de Belgen en de derlanders van oneerlijke ncurrentie en prijsverval- i». Oorzaak van het conflict in de lage prijzen die tomaten komkommers op de Franse arkten opleveren. Fransen zijn woedend over volgens hen te lage prijzen die hun tomaten en komkom- ;rs worden betaald. Vorige :ek vrijdag staken boze boeren de Vaucluse (Zuid-Frankrijk) n vrachtwagen met Belgische maten in brand. In een brief n de groothandel dreigde de indersbond in Nantes met ortgelijke acties als de invoer n tomaten en komkommers de lage landen niet beperkt rdt. ademprijs Algemene Nederlandse Bond n Groente- en Fruitexpor- ars (ANBGF) is laaiend over de Franse dreigementen. Direc teur Frederiks: „Dit is pure pro vocatie. Als er ook maar één Ne derlandse vrachtwagen wordt aangerand, stappen wij naar de rechter". De ANBGF heeft in een brief aan minister Bukman aangedrongen op stappen bij zijn Franse ambtgenoot. J. Puech. De Belgische tuinders- bond schreef een soortgelijke brief aan de eigen minister Bour geois. Intussen zijn onderhandelingen op gang gekomen tussen Neder landse. Belgische en Franse tuinbouwers, in Brussel. Maan dag stelden de Fransen voor een bodemprijs voor tomaten en komkommers in te stellen; deze prijs zou gisteren voor een week worden vastgesteld. De Nederlanders ontkennen echter dat zij bereid zijn tot zo'n afspraak: „Dit kan niet door ons veilingsysteem. Met de klok is het niet haalbaar een internatio nale minimumprijs toe te pas sen", zegt directeur Frederiks van de ANBGF. Hij wenst deze prijsafspraak ook niet: „Wat de Fransen voorstellen, leidt tot een communistische politiek, en daar willen wij niet aan". Voor de Fransen is dit een recht streekse oorlogsverklaring. De (Advertentie) EUROPATUIN'S BEVELAND. NIEUWE RIJKSWEG 2B, 4472 AB GOES, 01100-15395. ISTERDAM (ANP) - Geschei- ouders die beiden op voet gelijkwaardigheid hun kin- ren verzorgen; krijgen vanaf januari 1993 recht op de be- tingvrije som voor alleen- ande ouders. Die lijn trekken belastinginspecties nadat de lastingkamer van het Am- rdamse gerechtshof op die lum een gescheiden vader or de inkomstenbelasting in- ilde in tariefgroep 5. tariefgroepen 4 en 5 geven :ht op een verhoogde belas- gvrije voet voor alleenstaan- ouders met kinderen beneden 27 jaar, en werkende alleen- ande ouders met kinderen neden de 12 jaar. dejaren voor de belastingher- rming van Oort 1990) genoten scheiden ouders die allebei de U akkoord met omst orthodoxe wgleraar ISTERDAM (ANP) - Het he ar van de Vrije Universiteit Amsterdam stemt in met de nst van een bijzonder hoog- aar medische ethiek. Tegen van de faculteitsraad ge- skunde zal dr J. Douma de ndeboom-leerstoel' gaan be den. Deze wordt bekostigd het Lindeboom Instituut, vanuit een orthodoxe istelijke visie strijdt tegen en als abortus en euthana- faculteitsraad wilde dat eerst gewone hoogleraar medi- ie ethiek wordt benoemd, die tegenwicht kan vormen te- de opvattingen van ge- md instituut. Een dergeüjke loeming is echter pas maart gend jaar te verwachten, ter- I Douma al in september be- t hoogleraar is als voorzitter de Vereniging ter Bescher- ig van het Ongeboren Kind prominent tegenstander 'abortus. Hij heeft tal van pu- :at.ies op zijn naam staan medische ethiek en behoort het driemanschap dat atssecretaris Simons advi- 'ft inzake contacten met ge- iensbezwaarden tegen polio- cinatie. ig jaar ontstond aan de VU te opwinding over de zaak. het universiteitsbestuur deelde dat de VU een pluri- ne universiteit moet zijn. met ate voor „andere geluiden" fendien doceert Douma ar twee uur per week en zijn 'colleges niet verplicht. Franse landelijke tuindersbond FNPL'beschuldigt de Nederlan ders van dumping, het verkopen van produkten onder de kost prijs. Een woordvoerder van de FNPL: „De Nederlanders heb ben grote problemen, zij wisten geen doorbraak te bewerkstelli gen in Oost-Europa en verliezen klanten in Duitsland. Dat probe ren ze nu in Frankrijk te com penseren. Wij verdenken hen zelfs van het ontvangen van ver kapte subsidies. Het is niet rrio- gelijk tomaten of komkommers zó goedkoop te produceren". De ANBGF ontkent dat er spra ke is van concurrentieverval sing. J. H. Frederiks: „De lage prijs is te wijten aan het normale marktmechanisme, en niet aan een of ander complot. In de han del kijken wij niet naar de kost prijs, de kweker verkoopt ge woon aan de meestbiedende". Het conflict tussen Franse en Nederlands-Belgische tuinders kan vervelende gevolgen heb ben. De Franse tuindersbond FNPL: „De sfeer hier is heel ge spannen. de producenten voelen zich in de hoek gedreven. Wij zijn tegen gewelddadige acties, maar een tiental heethoofden is genoeg om een vrachtwagen in vlammen te doen opgaan". In het verleden namen Franse boeren al vaker hun toevlucht tot het blokkeren van wegen met onverkoopbare landbouw- produkten of het in brand ste ken van buitenlandse vrachtwa gens. Met het begin van het to maten-hoogseizoen, in juli. wordt het risico van dat soort ac ties reëel. LISSABON - Vier mannen hebben zich woensdag aan de Neder landse ambassade in Lissabon geketend uit protest tegen de toestand in Oost-Timor, een voormalige Portugese kolonie die in 1975 door Indonesië werd bezet. De betogers, drie Portugezen en een Braziliaan, beschuldigden de EG, maar met name Nederland, ervan samen met Indonesië schuldig te zijn aan de dood van 200.000 Oosttimorezen, mede door de verkoop van wapens aan Jakarta. Een woordvoerder van de ambassade bevestigde dat de politie niet is gevraagd de de monstranten te verwijderen. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Ali Alatas. zei woensdag in Straatsburg dat bezoek aan gevangenen in Oost-Ti- mor, onder wie verzetsleider Xanana Gusmao, weer is toege staan. Dat dat eerder niet mogelijk bleek weet hij aan een „pro bleem van miscommunicatie". foto EPA zorg voor de kinderen op zich na men, beiden kinderaftrek. Na de belastingherziening kreeg uit sluitend de ouder die meer dan de helft van de tijd de kinderen opving, recht op de verhoogde belastingvrije voet van de tarief groepen 4 en 5. De Amsterdamse rechter oor deelde dat deze behandeling njet uit de wetstekst mag wor den afgeleid. De belastingdienst heeft zich inmiddels bij dit oor deel neergelegd. Staatssecreta ris Van Amelsvoort gaat niet in cassatie bij de Hoge Raad, zo heeft een woordvoerder van de belastingdienst meegedeeld. Zoals gebruikelijk wordt geen belasting teruggegeven met te rugwerkende kracht aan ouders die geen bezwaarschrift hebben ingediend, of hebben nagelaten in beroep te gaan tegen de wei gering van de verhoogde belas tingvrije voet. Als de aanslag de finitief is, is daartegen geen be roep meer mogelijk. Gescheiden ouders, die beide in aanmerking willen komen voor indeling in tariefgroep 4 of 5, moeten aan een strikte voor waarde voldoen. De kinderen moeten „in alle opzichten gelijk waardig" bij de ouders verblij ven. „Weekeinde-ouders" vallen dus buiten de nieuwe regeling. Lesbische dominee mag haar relatie laten inzegenen UITGEEST (GPD) - De leden van de hervormd gereformeer de federatie Uitgeest/Akersloot hebben geen bezwaar tegen de openbare inzegening van de les bische relatie van dominee Everdien Hagen en Jacqueline Kat. Dat blijkt uit reacties die de kerkeraad vanuit de kerke lijke achterban binnen kreeg. De kerkeraad heeft intussen ook toestemming gegeven voor de openbare inzegening van de ho moseksuele relatie. Van de ne gentien kerkeraadsleden stem den vijftien voor toestemming en één tegen. Drie leverden hun stembriefje blanco in. In januari dit jaar maakte domi nee Hagen bij de kerkeraad voor het eerst haar voornemen ken baar om de relatie met Jacque line Kat in een openbare dienst te laten inzegenen. De kerke raad ging vervolgens in principe akkoord met de inzegening, maar gaf tevens de leden van de kerkelijke gemeente gelegen heid te reageren. SARATOV - Een Russische wetenschapper bekijkt het futuristische vliegtuig 'ECIP L2-3', mo menteel in ontwikkeling in een fabriek Saratov. Het toestel kan 24 mensen vervoeren en kan ook op water landen, aldus de beschrijving. De toekomstplannen omvatten ook een grote uit voering voor 2000 passagiers. foto Vladimir Mashatin/EPA Tuinders in zorgen door lozingseisen DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap heeft grote bezwa ren tegen de lozingseisen die minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) wil opleggen aan de glastuinbouw. De bewinds vrouw dwingt de sector tot in vesteringen die voor enkele dui zenden tuinders niet op te bren gen zijn, zo vreest het schap. Maij stelt in haar ontwerp-Lo- zingenbesluit algemene regels vast waaraan glastuinbouwbe drijven moeten voldoen. Deze komen in de plaats van de indi viduele vergunningen waarmee de tuinders nu te maken hebben. De kern van het besluit is dat al le bedrijven hun afvalwater op het riool moeten lozen. Momen teel lozen de meeste nog op de sloten. Volgens het Landbouwschap moet Maij rekening houden met de financiële gevolgen van haar beleid. Uit berekeningen blijkt dat vijf- tot zesduizend van de veertienduizend glastuinders niet in staat zijn de vereiste in vesteringen te doen. aldus het schap. ATHENE/ROME (DPA) - Zon, strand en af en toe een duik in de Middellandse Zee - dat is voor velen de ideale voorstelling van een zomervakantie. Voor het topseizoen hebben de ministe ries van toerisme en gezondheid van de landen aan de Middel landse Zee de waterkwaliteit langs hun kusten laten onder zoeken. Daaruit blijkt dat de bouw van afvalwater-zuive ringsinstallaties op veel plaat sen direct goede resultaten geeft. Zorgenkind blijft het klassieke vakantieland Italië, waar 45 procent van de kusten ongeschikt is om te zwemmen. Op de schoonste kusten in heel Europa kan Griekenland zich beroemen. Het ministerie van milieu in Athene heeft op 831 plaatsen waterproeven uitge voerd. Minder dan 20 monsters - vooral rond de grote steden - voldeden niet aan de EG-richt- lijnen. 237 stranden kunnen ech ter zonder beperkingen voor zwemmen worden aanbevolen, aldus het ministerie. Aan de 2000 kilometer lange la gunen- en Middellandse-Zee- kust van Turkije zijn geen grote problemen van vervuiling be kend. Alleen in de Baai van Iz mir en in de omgeving van grote steden en industriecentra geldt volgens het ministerie van toe risme een permanent zwemver- bod. „Wij zullen alles doen om te zorgen dat onze stranden in de toekomst tot de schoonste van de Middellandse Zee behoren", zei staatssecretaris Korel Gy- men. De populairste vakantie- gebieden zullen vanuit de lucht op vervuiling worden gecontro leerd. Israël Aan de kusten van Israël treden nog altijd problemen op door on gezuiverde afwatering van riool water. Tot dusver is echter al leen op delen van het strand van Tel Aviv af en toe een zwemver- bod uitgevaardigd. Maar niet al leen de waterkwaliteit geeft daar zorgen: 6000 vrijwilligers hebben sinds begin juni onge veer 100 ton vuilnis van de stran den opgeruimd na een oproep van het. ministerie van milieu. Ondanks een groeiend milieu bewustzijn. ondanks investerin gen van miljarden is de toestand aan de Italiaanse kusten nauwe lijks verbeterd. Volgens een rap port van het ministerie van ge zondheid in Rome is 45 procent van de stranden „niet voor zwemmen geschikt". Deze stranden zijn of te vervuild of ze zijn nog helemaal niet gecontro leerd. In de regel is echter niet duidelijk om welke delen van het strand het gaat. Het negatiefst komt het Zuidita- liaanse gebied rond Napels er af: op een derde van de 461 kilome ter lange kust mag niet worden gezwommen. Ook op Sardinië, bekend als weinig vervuild en nauwelijks door massatoerisme bezocht gebied, geldt sinds kort op rond 100 kilometer kust een zwemverbod wegens vervuiling. Bovendien wordt in Italië 523 ki lometer kust aangemerkt als „ongeschikt om te zwemmen". Beter dan vorige jaren, toen een algen- en schuimtapijt het zwemmen onmogelijk maakte, is de toestand aan de Adriati- sche kust bij Emiglia Romagna en Venetië. Maar ook hier is een reeks stranden nog steeds on bruikbaar. Alicante De Spanjaarden kunnen zich verheugen op een sinds 1992 ver beterde kwaliteit van het water en de stranden aan hun kusten. 229 stranden (29 meer dan vorig jaar) kregen van de EG het zegel van „optimale" zuiverheid van water en zand. 59 ervan liggen in het gebied Valencia en Alicante, 55 op de Balearen. 39 in Andalu- sië en 9 in Catalonië. Nog steeds wordt gebouwd aan zuiverings installaties; voor 2000 moeten in heel Spanje alle plaatsen met meer dan 2000 inwoners be schikken over een zuiveringsin stallatie. Vanuit het Franse ministerie van milieu verluidt dat maar één strand aan de Middellandse Zee hoofdbrekens kost: L'Etang de Vaine in de buurt van Marseille. De baai daar kreeg onlangs het weinig eervolle etiket „slechte waterkwaliteit". Een functiona ris stelde daarvoor „een zuive ringsinstallatie van middelma tige kwaliteit" verantwoorde lijk. Verouderde of volledig falende zuiveringsinstallaties zijn een bekend probleem in Frankrijk. Meer dan de helft van het afval water wordt direct en zonder enige zuivering in het milieu te rug geleid. HAARLEM (GPD) - Cees Kor- ver, oud-lid van gedeputeerde staten van Noord-Holland, be strijdt dat hij een slimme con structie heeft bedacht om een korting op zijn wachtgeld te ontlopen. Die suggestie werd gewekt in een recent artikel in Vrij Nederland. Daarin werd ge steld dat Korver als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Bejaardenoorden (NVB) jaarlijks zo'n 60.000 gulden ver dient. Dit geld zou hij hebben la ten storten op de rekening van het adviesbedrijf van zijn vrouw M. M. de Boer Co, om zo een korting op zijn wacht geld te voorkomen. De provincie Noord-Holland on derzoekt nu in hoeverre Korver in gebreke bleef bij het opgeven van zijn bijverdiensten. Ook wordt nagegaan of het toelaat baar is dat hij bijverdiensten laat overmaken op de rekening van het adviesbedrijf van zijn vrouw. Volgens Korver is van gesjoemel geen sprake. Hij krijgt maande lijks ongeveer 6200 gulden bruto aan wachtgeld. Daarnaast ont vangt hij als voorzitter van de NVB een jaarlijkse vergoeding van 20.000 gulden voor 1 dag werk in de week. Officieel mag Korver per maand ongeveer 4.700 gulden bruto bijverdienen. Verdient hij meer dan wordt dit gekort op zijn wachtgeld. Vol gens Korver is hij steeds onder de toegestane grens gebleven. De bewering dat hij jaarlijks 60.000 gulden zou verdienen, slaat volgens de NVB-voorzitter nergens op. Tijdens het eerste jaar van zijn voorzitterschap is het volgens hem wei eens voor gekomen dat hij meer dan 1 dag in de week voor de VNB werkte. Ook was hij nog een tijd voorzit ter èn directeur. Maar momen teel werkt Korver maar 1 dag in de week voor de NVB. Adviesbedrijf De oud-gedeputeerde geeft toe dat zijn vergoeding als NVB- voorzitter op de rekening van het adviesbedrijf van zijn vrouw wordt gestort. Maar dat heeft volgens hem niets te maken met het ontlopen van een korting op zijn wachtgeld: „Als politiek ambtsdrager heb je een slech tere rechtspositie dan bij voor beeld ambtenaren. Pensioen, verzekeringen, ik moest destijds alles zelf betalen. Toen ik in '91 uit de politiek stapte, wilde ik van die zelfstandigheid af. Daar om koos ik ervoor om bij het be drijf van mijn vrouw in loon dienst te treden. Toevallig viel dit samen met mijn benoeming als voorzitter van de NVB." Uit het adviesbedrijf ontvangt Kor ver maandelijks een vergoeding van 2500 gulden. Dit bedrag geeft hij op aan de fiscus. Het voorzitterschap van de NVB is niet Korvers enige baan. Hij is ook nog voorzitter van de wo ningbouwcorporatie Humanis tische Bouwstichting Bejaar denhuisvesting in Amsterdam. Daarnaast is Korver adviseur van de provincie Zeeland met betrekking tot het reorganise ren van een aantal bejaardente huizen en is hij voorzitter van de Centrale Opvang Asielzoekers. ISTANBUL AFPl - De Turken zijn blij met hun eerste vrouwe lijke premier. Tansu Ciller, en dat laten ze merken ook. Sinds de verkiezing van „Mevrouw Tansu" vorige week zondag ver dwijnen de snorren, het sym bool van de Turkse mannelijk heid, als sneeuw voor de zon. Parlementsleden en leiders van de Partij van het Rechte Pad (PJV) verwelkomen de nieuwe premier door in groten getale hun snorren af to scheren. Tal van andere bekende persoon lijkheden. onder wie zakenlie den en journalisten, volgen hun voorbeeld. Op het partijcongres van de PJV is het. aantal snorloze mannen zichtbaar gestegen, zo schreef Ertugrul Ozkok. hoofdredacteur van de krant Hurriyet (De Vrij heid). „Voorheen waren de con gressen van de PJV verzamel plaatsen van snordragers", al dus Ozkok. De foto van de hoofdredacteur boven diens column was vorige, week vernieuwd en toonde hem voor het eerst met een kale bo venlip. Zo hoort dat in het nieuwe Turkije, zo meent de journalist van het populaire dagblad die zegt iedere dag met trots vervuld te zijn als op de redactie weer een of twee nieuwe gezichten verschijnen, gezich ten zonder snor. De impopulariteit van de snor komt niet helemaal onverwacht. Een onbehaarde bovenlip is bij de Turkse intelligentsia in Istan bul en Ankara al zo'n twee jaar het symbool van modernisme. Maar nieuw is de vijandigheid ten opzichte van de snor onder de nieuwe rijken, de mensen die goed geld hebben verdiend dankzij de economische liberali sering in dejaren tachtig. Zo behoorde Mustafa Suzer. een grote exporteur van Kurdische afkomst, tot de laatsten die hun volle, zware snor opgaven. La chend poseert hij dezer dagen voor de camera's. De boeren die in Turkije de nieuwe bourgeoisie zijn gaan vormen en de PJV domineren, hebben met mevrouw Tansu voor een revolutie gekozen. Hun intellectuele, rijke, jonge, blon de, charmante en in de Verenig de Staten opgeleide idool tekent voor de val van de snor. ROTTERDAM (ANP) - De Zee- liedenbond FVVZ heeft aan de bel getrokken omdat op grote schaal jongeren worden geron seld voor werkzaamheden aan boord van cruiseschepen. In ad vertenties in Nederlandse kran ten worden lonen voorgespie geld tot 350U dollar per maand maar in werkelijkheid zijn de maandgages 50 dollar. De rest moet van tips komen. Mooie beloften over hoge lonen en prima arbeidsvoorwaarden. De advertenties waarin bedie nend personeel aan boord van cruiseschepen wordt gevraagd zijn veelbelovend maar de werkelijkheid is anders. De luxe is voor de passagiers, niet voor het personeel, zo vatte FWZ- woordvoerder Ruud Touwen woensdag de ronselpraktijken samen. De grootste ronselaar is volgens hem het in Parijs gevestigde Overseas Management Services Ltd. In dagbladen adverteert dit bedrijf volop voor functies in de civiele en hotelsector op cruise schepen die vanuit Amerika de Caribische eilanden aandoen. Het loon wordt tijdens een solli citatiegesprek in een hotel eer lijk vermeld als 50 dollar per maand. Maar dat kan oplopen van 1400 tot 3500 dollar per maand omdat de passagiers min of meer verplicht zijn 8 dollar per dag per persoon aan tips te beta len. horen de kandidaten. „In de praktijk blijken alleen rijke Amerikanen die verplichting na te komen", aldus Touwen. Daarbij komt dat de 'ronselaars' volgens Touwen ook nog eens verdienen aan de aanstaande werknemers doordat zij het vliegticket naar het Amerikaan se Miami aanschaffen: 1700 dol lar plus nog eens 550 dollar voor het retourticket. „Terwijl de werknemer voor slechts 1391 gulden een jaarretour kan ko pen", aldus Touwen. „Nu staat hij of zij bij aanvang van de baan meteen in het krijt." Eenmaal aan boord wacht vol gens Touwen een slavenbe- staan. „Keihard werken (zeven tig uur per week) en vaak beta len voor diensten van collega's in de keuken of een boete voor de kleinste overtredingen van blijkbaar geldende regels op het schip." De meeste maatschappijen ma ken gebruik van wervingsbu reaus voor personeel. Touwen constateert dat eigenlijk alleen de Holland Amerika Lijn het personeel niet op deze wijze be handelt, „De HAL heeft een nor male gage met afgesproken re delijke arbeidsvoorwaarden." Wij zijn gestart met de MIDDELBURG: Geerepassage 12 VLISSINGEN: Walstraat 189 Een kamerplant die z'n indrukwekkende bloemen buiten ook graag laat zien. op het balkon of in de volle grond, dat maakt haar niets uit. EUROPflTum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7