Schoolverlater vindt snel werk Eerste superspeelgoedwinkel in aanval op Intertoys en Smit PZC Standbeeld De Gaulle in Londen Bende Joegoslaven stal voor miljoenen guldens aan auto's Songeren besteden geinig zorg aan ïun gezondheid binnen- en buitenland Agrarische opleidingen leveren vrijwel zeker een baan op VETERANENPAS Handgemeen in Taiwanees Parlement het weer in zeeland DONDERDAG 24 JUNI 1993 rd l e LEEUWARDEN (ANP) - School- erlaters zijn het eerste jaar na iet afsluiten van hun opleiding liet lang werkloos. Ongeveer 8 irocent vindt in die periode een taan, terwijl 14 procent één tot drie maanden werkloos is. Dat 0'. blijkt uit een onderzoek dat in '0! ,pdracht van de Stichting Lan delijk Dienstverlenend Cen- T-- trum voor Studie- en Beroeps- n guzevoorlichting (LDC) .eeuwarden is gehouden. li ZI |uim 44.000 schooverlaters van >vi et studiejaar 1990/1991 werkten het najaar van 1992 aan het 1 nderzoek mee. Het ging om ex- leerlingen van mavo, havo, vwo, lbo, mbo en kmbo (kort middel baar beroepsonderwijs). Het percentage gediplomeerde leerlingen van het lbo (lager be roepsonderwijs) dat binnen een jaar een baan vond, benadert de 90 procent. Met name de agrari sche studierichting scoort hoog. Bij de gediplomeerden van het algemeen voortgezet onderwijs (mavo, havo en vwo) was 85 pro cent niet werkloos. In deze groep zat 10 procent één tot drie maan den zonder werk. In het algemeen zijn niet-gedi- plomeerden niet veel langer werkloos geweest. Het LDC M 5 IENGELO (ANP) - Een goed eorganiseerde en strak geleide 5 iende heeft van begin 1992 tot ialf 1993 voor circa tien miljoen tlf ulden auto's in Nederland ge- tolen. Van de 250 ontvreemde ■agens zijn er 190 verkocht in 01 [lein-Joegoslavië. De andere ,l' ijn onderweg onderschept. ;hi )e organisatie telde ongeveer 3 eertig leden, op één na inwo ners van Klein-Joegoslavië of nensen uit dat land die al ge- uime tijd in Nederland wonen. )e politie van Twente en het Ipenbaar Ministerie in het ar rondissement Almelo hebben P° lit woensdag in Hengelo be- endgemaakt. :e )e politie heeft 31 verdachten in ls, ie leeftijd van 17 tot 51 jaar aan- ehouden. onder wie vier vrou- 01 en. Er zijn zowel Serven als 1 ïoslims bij. Het gaat vooral om 'e; ïwoners van Sabac. of mensen pe van oudsher een familieband ebben met deze stad in de uurt van Belgrado. Zes van hen ijn inmiddels als ongewenste reemdeling Nederland uitge ef. Vijf hoofdverdachten zitten voorlopige hechtenis. Zeker ien belangrijke verdachten ver eren in Klein-Joegoslavië. Uit kering is niet eenvoudig omdat laarover met dit land geen af- bestaan. )e bende opereerde vanuit de 'tegio's Twente, Rijnmond. Gro- ningen en Nijmegen. De harde kern hield zich bezig met de or ganisatie, zoals het vervaardi gen van valse papieren (wat in Klein-Joegoslavië gebeurde), sleutels, het reserveren van lo gies voor koeriers, en het stelen en verkopen van auto's. Het werk van de anderen bestond uit het overbrengen van kenteken bewijzen en sleutels, het verle nen van onderdak aan de koe riers, het opsporen van geschik te auto's (meestal Audi's) en het transport hiervan naar Sabac. In perioden dat veel wagens te gelijk werden gestolen, reed men zelfs in colonne. Kennis van het Wilhelmus schiet tekort DEN HAAG (ANP) - Het is bar slecht gesteld met de kennis van de tekst van het Wilhelmus. De scholen moeten daar meer werk van maken. De Tweede Kamer dringt hier op aan in schriftelijke vragen aan minis ter Ritzen van onderwijs. De fracties van CDA, SGP, VVD, GPV en RPF vinden het triest dat de kennis van het volkslied „als nationaal en samenbindend symbool van onze pluriforme sa menleving" tekort schiet. 3b HAAG (GPD)-Jongeren in 'k iederland malen nauwelijks ëf mhun gezondheid. Van alle z en waar jongeren zich druk om —kaken komt de gezondheid op e dertiende en laatste plaats, it blijkt uit een gezamenlijk mderzoek van de Universiteit an Amsterdam (UvA) en van e Vrije Universiteit (VU). Voor et onderzoek zijn vierhonderd cholieren uit Amsterdam, oorn, Den Helder, Amersfoort n Haren ondervraagd. let gebrek aan belangstelling oor gezondheid blijkt ook uit e gewoontes. Zo erkennen 17% an de meisjes en 28% van de mgens dat zij te laat naar bed aan. Jongeren hebben ook on- fzonde eetgewoontes. Een op drie geïnterviewden eet tus sen de middag op school niets, of alleen snoep en snacks. Deze ongezonde levenswijze heeft een behoorlijk aantal klachten tot gevolg. Van de jon geren heeft 97% wel eens hoofd pijn, 27% lijdt daar regelmatig aan. Verder klagen de geïnter viewden over 'slecht humeur', 'je' rot voelen' en 'nervositeit'. Jongens en meisjes maken zich op de eerste plaats druk over de liefde. Daarna worden de priori teiten verschillend: meisjes ma ken zich druk om hun uiterlijk (2e plaats) en om hun toekomst (3e). De jongens piekeren op de tweede plaats over hun toe komst en klagen over verveling. Over het algemeen maken meis jes zich meer zorgen dan jon gens. MINISTERIE VAN DEFENSIE het kader van het veteranenbeleid komen veteranen in aanmerking voor in veteranenpas. Deze pas biedt de mogelijkheid om tijdens evenementen u nor veteranen, zoals Open Dagen en herdenkingen, gratis te reizen met het jic penbaar vervoer. Aan de veteranenpas is ook een gratis abonnement op één ■n de maandbladen van Defensie gekoppeld. Het Ministerie van Defensie ioogt met de pas vorm te geven aan de erkenning van en de waardering 3t|oor de inzet van veteranen. pas is bestemd voor elke gewezen militair (ook van het KNIL) met de in: ederlandse nationaliteit, die het Koninkrijk, met inbegrip van internationale redesmissies, onder oorlogsomstandigheden heeft gediend. Ook het vaar- j ichtig koopvaardijpersoneel uit de Tweede Wereldoorlog met de Neder- j ndse nationaliteit komt in aanmerking voor de pas. ieranen die in het buitenland wonen kunnen de veteranenpas eveneens fenvragen. Zij komen echter niet in aanmerking voor een gratis abonnement P een Defensieblad. Bij verblijf in Nederland kan wel gebruik worden smaakt van de gratis reisfaciliteiten. Je hf kunt de veteranenpas aanvragen door onderstaande bon in te zenden, krijgt dan een aanmeldingsformulier toegestuurd met nadere informatie, isi Is U veteranen kent die voor de pas in aanmerking komen, wordt U verzocht op deze advertentie te wijzen. -X- Naam: Adres: Postcode/woonplaats: Opsturen aan: DE STICHTING DIENSTVERLENING VETERANEN o.v.v. VETERANENPAS POSTBUS 660 2700 AR ZOETERMEER schrijft dit toe aan het feit dat deze leerlingen dikwijls de oplei ding verlaten wanneer ze een baan hebben gevonden. Laag De werkloosheidspercentages voor lbo'ers uit de agrarische en technische sector zijn laag. De genen die de economisch-admi- nistratieve kant of de verzorgen de richting kozen, zijn slechter af. Datzelfde beeld geeft het kmbo te zien. Van de technisch geschoolden was 3 procent werkloos in het eerste jaar, voor de overige richtingen bedraagt dat percentage 9. Het gemiddel de percentage onder de mbo'ers bedraagt 4 procent. Topper is ook hier de agrarische richting met slechts 1 procent. Onder de avo-gediplomeerden loopt het eerste jaar na de studie het percentage licht op in de ver schillende sectoren: van 5 pro cent voor het vwo tot 7 procent voor het mavo. Opvallend in de ze groep is dat het percentage werkloze ongediplomeerde schoolverlaters nog kleiner is. Over het algemeen komen gedi plomeerden terecht in beroepen waarvoor het onderwijs opleidt. Bovendien blijkt uit het onder zoek dat een relatief groot groot percentage voortijdige school verlaters werkzaam is als win kelbediende of verkoper. LONDEN - De Britse koningin-moeder in gesprek met admiraal Philippe de Gaulle (1), zoon van Charles de Gaulle, de Franse generaal die na de tweede wereldoorlog president van Frankrijk werd. De ontmoeting vond plaats ter gelegenheid van de onthul linggisteren van een standbeeld van de generaal in Londen. Het beeld staat voor het gebouw waarin de Charles de Gaulle als leider van de vrije Fransen in de oorlog zijn hoofdkwartier had. foto EPA TAIPEH - Taiwanese parle mentariërs verlenen eerste hulp aan een bloedende col lega die bij een verhit debat tegen de grond werd geslagen en een hoofdwond opliep. Het slachtoffer behoort tot de Pro gressieve Democratische Par tij, zijn aanvaller tot de con servatieve Kuomintang. Aan leiding voor het onparlemen taire gedrag waren hooglo pende meningsverschillen over de financiering van een nieuwe energiecentrale, foto AFP UTRECHT (GPD) - De Ameri kaanse speelgoedketen Toys R Us, in Amerika succesvol uitba ter van mega-speelgoedwin- kels, begint zijn aanval op de Nederlandse ketens Bart Smit en Intertoys in Utrecht. Daar komt de eerste megastore in de Benelux van Toys R Us. Gemid deld zijn deze winkels twintig keer zo groot als een normale speelgoedzaak. De Amerikaanse multinational is ontstaan uit de gedachte dat, als gevolg van de vele echtschei dingen. een kind met hooguit twee opa's en twee oma's een uit zondering is. Bovendien zijn er steeds meer tweeverdieners die door hun drukke werkzaamhe den vrezen hun kinderen tekort te doen. De speelgoedhandel spint daar garen bij want groot ouders hebben het voorrecht dat ze hun kleinkinderen mogen ver wennen en ouders kopen door gaans hun schuldgevoelens af. Met speelgoed, heel veel speel goed. Deze trend is zo'n vijftien jaar geleden goed opgepikt door speelgoedverkoper Charles La zarus. Hij zette Toys R Us op. een Amerikaanse speelgoed- multinational met alleen al in de VS ruim 450 filialen. Gisteren werd bekend dat een eerste fi liaal in de Benelux dit of begin volgend jaar op het Utrechtse Kanaleneiland start. Ook zijn er plannen voor een vestiging in Eindhoven. Lazarus stampte in no-time een keten uit de grond die in 1991 al zes miljard dollar omzet haalde. De beurswaarde van zijn bedrijf is sinds 1978 vernegentigvou- digd. terwijl de Amerikaanse beurs in zijn geheel in dezelfde tijd slechts in waarde vervier voudigde. Kortom, het aandeel Toys R Us is in beleggerskringen zeer gewild. Lazarus speelde niet alleen goed in op de tijdgeest, hij zette zijn bedrijf ook op met behulp van de nieuwste computertechnolo gieën. Hij investeerde op grote schaal in geautomatiseerde voorraadsystemen. Daardoor is snel duidelijk welke produkten wel of niet aanslaan. Dat is in de speelgoedhandel heel belang rijk. Speelgoed is zeer trendge voelig. Een goed voorbeeld daarvan is de 'supersoaker', het superwa terpistool. Vorig jaar wilde plot seling elk kind zo'n ding, de leve rancier die een dergelijke trend in een vroeg stadium bespeurt kan voorraden aanleggen en te gen hoge prijzen verkopen. De leverancier die het niet aan zag komen moet 'nee' verkopen. En als hij dan eindelijk 'supersoa- kers' in zijn rekken heeft dan blijkt de 'trend' over en moet hij, met. een beetje pech. met verlies verkopen. In de Verenigde Staten komt van elke dollar die aan speel goed besteed wordt twintig dol larcent bij Toys R Us terecht. De winkelformule van Toys R Us is vergelijkbaar met die van Ikea; groot, goedkoop, toegankelijk en aan de rand van de stad. De vestigingen verkopen vrijwel al het speelgoed dat er in de wereld wordt gemaakt. Door de hoge omzet kunnen de prijzen laag blijven; van alle speelgoed die fabrikant Fisher-Price vervaar digt. wordt bijvoorbeeld een kwart verkocht via Toys R Us- winkels. Almacht Ook in Japan is het bedrijf een groot succes. Daar zaten tussen Ex-leerlingen van mavo. havo en vwo geven vaak te kennen nogal 'onder hun niveau' een baan te hebben gevonden. Dat gaat iets minder op voor schoolverlaters van lbo. mbo en kmbo. De mbo'ers van de agrarische en verzorgende richting komen er wat dat betreft het beste af. Slechts een kwart heeft een baan waar het vereiste oplei dingsniveau lager is dan het di ploma dat men op zak heeft. Vandaag Laag water Het koele weer houdt nog enkele dagen aan. De luchtdruk blijft hoog tussen IJsland en Groen land en op de Atlantische Oce aan ten zuiden van IJsland. La gedrukgebieden treffen we aan boven het noordwesten van het GOS en boven Midden-Europa. Daar ligt de scheidingslijn tus sen de koele lucht bij ons en war me lucht boven de Balkan. Langs die scheidingslijn komen talrijke onweersbuien tot ont wikkeling. Als gevolg van deze luchtdrukverdeling staat boven onze omgeving een stroming uit noord tot noordwest. Kleine sto ringen, die zich ontwikkelen in het zeegebied tussen IJsland en Schotland, trekken over de Noordzee naar het zuidoosten. Zij veroorzaken bij ons wolken velden en plaatselijk een buitje. In Zeeland blijft het vandaag droog en bij enkele zonnige pe rioden kan het kwik nog tot on geveer 17 graden oplopen. De nachtelijke minima liggen rond 11 graden, bij opklaringen ech ter rond 8 graden. Nautisch bericht Wind: noordwest tot noord 4 tot 5 Bft., later op de dag iets afne mend, zicht: goed. temperatuur kustwater: 17 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldes: onge veer een halve meter. ZON EN MAAN 25 juni Zon op 05.18 onder 22.01 Maan op 12.07 onder 00.12 uur cm uur cm Donderdag 24 juni Vlissingen 12.05 181 Terneuzen 0.22 235 12.36 194 Bath 1.26 257 13.36 217 Roompot-buiten 11.55 126 Zierikzee 1.15 169 13.30 128 Yerseke 1 10 174 13.35 133 Philipsdam-West 1.15 176 13.30 136 Vrijdag 25 juni uur cm uur cm Vlissingen 046 224 12.52 175 Terneuzen 1.10 236 13.20 188 Bath 2.15 258 14.22 211 Roompot-buiten 0.30 170 12.50 122 Zierikzee 2.00 173 1420 127 Yerseke 2.00 178 14.20 132 Philipsdam-West 2.00 181 14.15 135 Vooruitzichten Voor morgen: de kans op neer slag is vandaag wat groter. De zon zullen we niet zo veel te zien krijgen. Bij een noordwesten wind. windkracht 3 tot 4, wordt het slechts 15 graden. In de nacht koelt het af tot een graad of 9. In de luchtdrukverdeling komt nog maar weinig verande ring. Voor zaterdag tot en met maan dag: zaterdag valt er tiog wat re gen of een bui Bij een stevige noordwestenwind is het 15 gra den vrij koud. Zondag en maan dag nemen de regenkansen weer af en komt er wat meer zon. Maandag kan het al weer 18 gra den worden. Hoog water Donderdag 24jun uur i cm uur cm Vlissingen 05.36 241 18.00 215 Terneuzen 05.55 269 18 19 241 Bath 06.57 317 19.26 284 Roompot-buiten 05.30 189 18.00 158 Zierikzee 07.40 175 19 45 149 Yerseke 07.45 180 20.05 153 Philipsdam-West 08.05 186 20.25 156 uur cm uur cm Vrijdag 25 juni Vlissingen 06.25 231 18.51 206 Terneuzen 06.41 257 19.08 230 Bath 07.46 306 20.13 275 Roompot-buiten 06.20 180 18.50 150 Zierikzee 08.20 170 20.30 145 Yerseke 08.30 177 20 40 149 Philipsdam-West 08.50 182 21.00 151 Journalist geeft Pronk geld voor wapens Bosnië DEN HAAG (GPD) - Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) is danig in verlegen heid gebracht door NRC-jour- nalist Stein. Dat gebeurde dins dag bij de uitreiking van de Dick Scherpenzeelprijs: een prijs van 5000 gulden voor de journalist die het beste heeft ge schreven over de derde wereld. Na de uitreiking door Pronk, deed Stein in zijn dankrede een felle aanval op de houding van Europa inzake Bosnië. Hij gaf de prijs aan Pronk terug met de me dedeling dat die het geld maar op de rekening van Bosnië bij de Verenigde Naties moest storten. Het land kon er dan eventueel wapens van kopen om zichzelf te verdedigen nu Europa dat wei gert. Pronk nam het geld terug met de mededeling dat hij toch naar de VN moest in verband met een bijeenkomst over het milieu. Ter plaatse zal hij met de Nederland se permanente vertegenwoordi ger bij de VN bezien wat er nu met het geld moet gebeuren. Formeel onderschrijft Neder land het VN-wapenembargo te gen Bosnië fabrikant en winkel almachtige groothandels. Toys R Us betrekt zijn speelgoed direct van de fa brikant en heeft in Japan de macht van de groothandels defi nitief gebroken. Het Amerikaan se bedrijf opende eerder met suc ces megastores in Frankrijk. Spanje. Groot-Brittannië en Duitsland. Ook in Zuid-Oost- Azië en Canada is de onderne ming actief. Het Amerikaanse bedrijf zal een serieuze concurrent vormen voor Bart Smit en Intertoys. De ze twee speelgoedketens, die el kaar in omvang nauwelijks ont lopen, betwisten elkaar al en kele jaren het marktleiderschap. Een woordvoerder van Bart Smit denkt dat de speelgoed- markt in Nederland de komende jaren in zijn geheel niet veel zal groeien. Dus als Toys R Us in Ne derland voet aan de grond krijgt, dan zal dat ten koste gaan van de omzet van reeds bestaande winkels. Enige prijsconcurrentie verwacht hij wel. maar niet echt veel. De winstmarges op speel goed zijn volgens Bart Smit al aan de krappe kant. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden afgewis seld door nu en dan zon. Middag- temperatuur van 14 graden in Schotland tot 20 bij Londen. België en Luxemburg: Wolken velden en droog. Maxima onge veer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en perioden met zon. Ma xima van 17 graden langs de Ka- naalkust tot 24 bij Dijon. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon, maar vrijdag in het noorden meer bewolking en kans op een bui. Middagtem- peratuur van 24 graden aan zee tot 28 graden landinwaarts. Ma deira: Perioden met zon, ook en kele wolkenvelden en droog. Middagtemperatuu r ongeveer 23 graden. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: Aan de noordkust wolkenvelden en kans op een bui en maxima circa 20 graden. Langs de Costa's overwegend zonnig en in de middag 26 tot 30 graden. In het binnenland voor al in het midden en zuiden zon nig en warm met maxima van 26 graden in het noordwestëh tot 33 in Andalusië. Canarische Eilan den: Overwegend zonnig en ma xima rond 26 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Overwegend zonnig en maxima aan zee rond 24 graden. Tune sië: Overwegend zonnig en ma xima aan de stranden tussen 30 en 35 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog Maxima van 23. graden langs de kusten van de Atlanti sche Oceaan tot 30 graden op vrijdag in de Provence, Lange- doc en langs de Middellandse Zee. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en maxima rond de 30 graden. Italië: Perioden met zon en al leen in de Dolomieten en het Me rengebied nog kans op een on weersbui. Maxima tussen 26 en 30 graden, maar in het zuiden nog iets hoger. Griekenland en Kreta: Overwe gend zonnig en warm tot zeer warm. Maxima op het Griekse vasteland plaatselijk tot 38 gra den. Duitsland: In het noorden en noordoosten wolkenvelden en vooral op vrijdag enkele buien. Maxima 14 tot 17 graden. Elders af en toe zon en vrijwel overal droog. Maxima tussen 20 en 24 graden. Zwitserland: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur van 24 graden in het noorden tot 27 in Tessin. Oostenrijk: Donderdag eerst nog kans op een bui. Vrijdag meer zon en maxima tussen 22 en 25 graden. Weerrapporten 23 jun 20 uur: C Amsterdam licht bew. 13 Aberdeen half bew. 13 Athene onbewolkt 27 Barcelona zwaar bew. 20 Berlijn regenbui 17 Budapest licht bew. 28 Bordeaux licht bew. 21 Brussel zwaar bew. 15 Cyprus onbewolkt 30 Dublin zwaar bew. 15 Frankfurt licht bew 20 Genëve zwaar bew. 18 Helsinki licht bew 14 Innsbruck zwaar bew. 17 Istanbul onbewolkt 28 Klagenfurt regenbui 18 Kopenhagen regen 12 Las Palmas onbewolkt 23 Lissabon licht bew. 22 Locarno motregen 21 Londen zwaar bew 18 Luxemburg licht bew. 17 Madrid half bew. 25 Malaga licht bew, 31 Mallorca onbewolkt 25 Malta zwaar bew. 24 Moskou half bew. 15 Munchen regen 17 Nice half bew 21 Oslo zwaar bew. 17 Praag zwaar bew. 15 Rome licht bew. 24 Stockholm half bew. 15 Warschau zwaar bew. 15 Wenen onweer 19 Zurich regen 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5