Ook acties onderwijs op komst TRADITIE PZC Kok in gesprek met kiezers PvdA vreest voor ultra-saaie politici door strenge selectie PZC Slachtoffers racisme n Duitsland kunnen knartegeld krijgen Homeopathische niddelen volgende week uit pakket )uitse blauwhelmen )lijven in Somalië efielka Curasao houdt referendum over toekomst Akkoord in Zuid-Afrika commentaar Maij schept nieuwe handicap voor WOV binnen- en buitenland litzen vraagt nog meer bedenktijd tijdens cao-overleg UölUJ Strengere aanpak ronselen stemmen bij verkiezingen DONDERDAG 24 JUNI 1993 OETERMEER/DEN HAAG 'r* iPD/ANP) - Ook bij de onder- r0 [jjsambtenaren zijn acties op 4I omst. Tijdens het cao-overleg r jsteren vroeg minister Ritzen ai ebonden 'meer bedenktijd' al- urens met een hoger loonbod komen. De vakbonden heb- n daarop de onderhandelin- n opgeschort. Acties worden de zomervakantie verwacht. Op deze manier kunnen wij en cao-overleg voeren," aldus getergde ABOP-onderhande- ar Ton Rolvink gisteravond, a g bonden eisen, net als in de ze is ;n andere overheidssectoren, loonsverhoging van 2,5 pro- >nt om de koopkracht het ko- iende jaar op peil te houden. Ritzen biedt 0,5 procent. Op een kaderbijeenkomst van vorige week hadden de bonden ABOP en CCOOP (PCO, KOV en CFO) al besloten Ritzen nog een kans te geven tijdens het overleg van gisteren. Tijdens dezelfde bij eenkomst was ook overeengeko men actie te voeren, als het loon bod van werkgever Ritzen zou uitblijven. Volgens Rolvink zal Ritzen een ultimatum worden gesteld waarna na de zomervakantie de eerste acties zullen worden ge voerd. Bij de cao-onderhande lingen voor de onderwijssector gaat het in totaal om 346.000 ambtenaren. De beide bonden I0NN (RTR/DPA) - Buitenlan- j,~ ers in Duitsland die slachtof- m r zijn van gewelddadigheden, i; unnen in aanmerking komen schadevergoeding. Dat eeft het Duitse parlement oensdag besloten naar aanlei- Jing van de recente golf van ra- "j stisch geweld, ooral de aanslagen op buiten- nders in Mölln en Solingen wa in voor de parlementsleden Janleiding massaal voor de a ïeuwe wet te stemmen. Die be- (Advertenlie) W STUKS Ui! onze lomer-kollektie hebben tie 500 stuks gekozen en deze heel tors afgeprijsd. De moeite waard om hiervoor binnen te komen. lange vorslslraat goes IEN HAAG (ANP) - Staatsse- relaris Simons blijft erbij dat omeopathische en antroposo- sche middelen vanaf 1 juli niet leer moeten worden vergoed, etzelfde geldt voor nieuwe ledicijnen voor ziekten en walen waarvoor al andere ge- eesmiddelen bestaan. Het niet rnger vergoeden van zelfzorg- edicijnen wordt enkele maan- en uitgesteld. lat bleek woensdag tijdens een rerleg tussen Simons en de vas- kamercommissie voor volks- ezondheid. Dit overleg wordt olgende week dinsdag voortge- :t. De meerderheid van de ka ler, inclusief de regeringspartij- i, heeft overigens geen bezwaar egen het niet meer vergoeden „alternatieve" middelen, lag komen ook het veria- en van de groothandelsmarge van de apothekerstarieven tvoeriger aan de orde. imons benadrukte dat verso- ering van het geneesmiddelen- ONN (RTR/AFP/DPA) - Duitse ilitairen kunnen voorlopig un VN-werkzaamheden in So- alï voortzetten. Dat heeft het uitse constitutionele hof oensdag besloten. let hof sprak zich uit over een lacht van de sociaaldemocrati- ihe oppositiepartij SPD die an mening is dat de circa 300 •uitse blauwhelmen moeten orden teruggetrokken en dat erdere uitzending-van troepen ioet worden verhinderd, •e rechtbank besloot tevens dat !t Duitse parlement het laatste - oord heeft. Dat zal zich zo goed Is zeker voor Duitse deelname to de VN-operatie in Somalië Ui itspreken, omdat de regerings- We hebben 'n traditie hoog te houden onze service voor kantoormachines kanloor-etficiency bv Industrieweg 1 - 3 Vlissingen Telefoon 01184-10740 hebben gezamelijk 130.000 le den. Onderwijs is nu de vijfde over heidssector die verwikkeld is in cao-acties. Ambtenaren van de gemeente, het Rijk. politie en provincie voeren die al een aan tal weken. Alleen de bonden in de sectoren Defensie en Rech terlijke Macht zitten nog met de werkgever om de tafel. De Wa terschappen hebben als enige een nieuwe cao afgesloten. Afge sproken werd een loonsverho ging van 2.1 procent. De gemeente-ambtenaren trek ken in het kader van de acties nog even alles uit de kast. Want maandag zullen de ambtenaren op een grote landelijke manifes tatie in Utrecht waarschijnlijk besluiten tijdens de zomer vakanties tijdelijk de acties op een lager pitje te zetten, om dan in september weer met frisse moed door te gaan. Zo ligt vandaag het openbaar vervoer in twee steden. Amster dam en Groningen, de hele dag stil. In Rotterdam houden de werknemers van het stadsver voerbedrijf RET een werkonder breking van negen tot één uur. Met opzet is voor deze daluren gekozen om de reizigers niet te veel te hinderen. Ook de stadhuisacties, waarbij de post - gedeeltelijk - blijft lig gen en de telefoon op vaste tij den door een actiebandje wordt beantwoord, nemen toe Het paalt dat buitenlanders die lan ger dan drie jaar in Duitsland wonen in aanmerking komen voor schadevergoeding. De wet geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 juli 1990, zodat onder meer ook de Libanese slachtof fers van de aanslag in Hünxe smartegeld krijgen. De conser vatieven waren aanvankelijk te gen de wet, omdat volgens hen misdadigers hier misbruik van zouden kunnen maken. Minister Norbert Bltim van werkgelegenheid zei dat de staat de plicht heeft zijn burgers te be schermen en hen schadeloos te stellen als hij daartoe niet in staat is. „Dit geldt voor ieder een. ongeacht nationaliteit, huidskleur of religie. Onze bui tenlandse medeburgers mogen niet anders behandeld worden dan Duitse slachtoffers". Onder de oude wet over schade vergoeding vielen alleen buiten landers uit andere EG-landen en niet de 1,8 miljoen Turken die in Duitsland wonen. Drie Turken werden vorig jaar november ge dood bij een aanslag en vijf Turkse vrouwen kwamen vorige maand in Solingen om het leven toen hun huis in brand werd ge stoken. De nieuwe wet „is een te ken van solidariteit, een teken van onze wil te integreren", al dus Blum. DEN HAAG - Vice-premier Kok (r) en PvdA-kamerlid Margo Vliegenthart aan de telefoon om antwoord te geven op vragen van potentiele kiezers. Het 'vragenuurtje' volgde op een tv-uitzending voor politieke partijen, die gisteravond door de PvdA werd verzorgd. foto Frans van der Linden/ANP WILLEMSTAD (ANP) - Curasao wil nog dit jaar een referendum houden over de toe komstige staatkundige structuur van het eiland. Op basis van de uitslag zal de lijn worden bepaald voor onderhandelingen met Nederland over het verkrijgen van een status aparte. Dit heeft, de Curagaose gedeputeerde voor Staatkundige Structuur, Mendes de Gou- veia. woensdag in Willemstad gezegd. Daar naast zal worden gewerkt aan de verhoudin gen met de andere Antilliaanse eilanden. Zij krijgen binnenkort een verzoek voor overleg met Curagao. Met Bonaire is al uitgebreid overleg gaande over een vorm van samenwerking tussen de twee eilandgebieden binnen een mogelijke toekomstige structuur, aldus Mendes. Mendes was tevreden dat de voorzitter van de Toekomstconferentie. premier Ruud Lubbers, de bezwaren van Curagao voor het houden van een vervolgconferentie heeft aanvaard en besloot in plaats daarvan van daag en morgen in Willemstad bilaterale ge sprekken te houden met de Antilliaanse ei landen pakket nodig is om te voorko men dat ook essentiële midde len op een gegeven moment niet meer voor iedereen bereikbaar zijn. Om de kostenstijging te be perken moeten de maatregelen die hij heeft voorgesteld dit jaar nog 100 miljoen en in 1995 bijna een half miljard opleveren. De post „farmaceutische hulp" is nu goed voor zo'n vijf miljard per jaar. In en buiten de kamer is de vrees geuit dat mensen die homeopa thische middelen gebruiken, zullen overstappen op - door gaans duurdere - wèl vergoede reguliere medicijnen. Simons heeft daarmee in zijn becijferin gen al enigszins rekening gehou den. Maar hij gelooft niet dat het op grote schaal zal gebeuren om dat mensen meestal uit princi piële overwegingen voor homeo pathische middelen kiezen. Bo vendien zijn ze goedkoop en kunnen de kosten ervan aanvul lend worden verzekerd. coalitie een meerderheid heeft in de Bondsdag. Het parlement zal mogelijk volgende week al over de kwestie beslissen. Dan zal het moeten bepalen of nog eens 1.400 manschappen naar Soma lië gaan. zoals bondskanselier Helmut Kohl wil. De SPD had het hof verzocht te onderzoeken of de aanwezigheid van Duitse militairen in Somalië in strijd is met de gronmdwet. Volgens de grondwet mogen Duitse troepen niet betrokken raken bij militaire operaties bui ten het verdragsgebied van de NAVO. De oppositie meent dat de humanitaire missie gemak kelijk kan leiden tot militaire operaties. Voor de aanvang van het gesprek geven Mandela (links) en Buthelezi elkaar een hand. foto EPA van onze correspondent KEMPTON PARK - De belangrijkste zwarte leiders in Zuid-Afrika, Nelson Mandela (ANC) en Mangosuthu Buthelezi (Zulu-partij Inka- tha) hebben besloten gezamenlijk op te zullen treden tegen het geweld door hun aanhangers. Zij slaagden er woensdag echter niet in over eenstemming te bereiken over belangrijke po litieke kwesties, zoals het vaststellen van een datum voor de eerste non-raciale verkiezin gen in de geschiedenis van het land. Mandela en Buthelezi waren in het conferen tiecentrum van de lutherse kerk buiten Johan nesburg bijeen gekomen op initiatief van aartsbisschop Tutu om betrekkingen tussen hun partijen te normaliseren. Het was voor het eerst sinds januari 1991 dat zij de burgeroorlog tussen ANC en Inkatha be spraken, die aan duizenden mensen, vooral in de provincie Natal, het leven heeft gekost. Eer der pogingen tot een topontmoeting stuitten steeds op bezwaren van het ANC. DEN HAAG (GPD) - De PvdA in de Tweede Kamer is bang voor een „veramerikanisering" van de politieke moraal in Neder land, waarbij te benoemen poli tici tot in de kleinste details worden onderzocht op hun han del en wandel in het verleden. Dit naar aanleiding van het af treden van staatssecretaris In 't Veld, vorige week. Die trad na acht dagen af naar aanleiding van een publicatie over zijn ve le nevenwerkzaamheden en het feit dat hij briefpapier van zijn universiteit had gebruikt voor privé-zaken. Tijdens een debat in de Tweede Kamer over het aftreden van In 't Veld zei Pvda-Kamerlid Nete lenbos. ..dat we in Nederland niet de praktijk moeten ontwik kelen dat uitsluitend ultra-saaie mensen, die op geen enkele ma nier creatief met het leven kun nen omgaan, worden geselec teerd om politieke ambten te vervullen, dat er mensen worden uitgekozen die het leven als het ware niet kennen". Netelenbos zei zeer bezorgd te zijn over de talrijke hoogleraren die inmiddels publiekelijk ver klaard hebben dat. zij onder geen beding de politiek nog in willen. Netelenbos wees er op dat In 't Veld keurig volgens de regels van de universiteit heeft bijge klust. en dat een en ander bui tenproportioneel is opgeblazen. Dat In 't Veld zich uiteindelijk (onder druk van onderwijsminis ter Ritzen i gedwongen zag om af te treden, is volgens Netelenbos wellicht een gevolg „van ouder wets moralisme". Ook gaf zij toe dat de PvdA de kwestie niet meer in de hand kon houden als gevolg van de algehele kwets baarheid van de partij. Zij ver weet onder andere de WD daar een slaatje uit te slaan. Retoriek VVD-woordvoerder Franssen concludeerde uit de erkenning van Netelenbos- dat de PvdA kwestbaar is, dat het de hoogste tijd is voor het kabinet om op te stappen. Vice-premier Kok wond zich hier bijzonder over op. Hij sprak van ..holle retoriek" van de kant van Franssen. ..Heb dan het lef om een motie van wantrouwen tegen dit kabinet in te dienen", aldus Kok Vrijwel de gehele Ka mer was het erover eens dat het aan- en aftreden van In 't Veld aantal stiptheidsacties bij ge meentelijke reinigingsdiensten en zondagsdiensten bij brand weerkorpsen wordt ook groter. De rijksambtenaren voerden woensdag massaal actie In het Danstheater aan het Spui in Den Haag kwamen honderden ambtenaren van ministeries bij een. De bonden zijn nog steeds ui terst tevreden over de actiebe reidheid van de ambtenaren. Kamer wil mariniers uit Cambodja DEN HAAG (ANP) - Het huidige Nederlandse bataljon mari niers bij de VN-operatie UNC TAD in Cambodja moet de laat ste militaire bijdrage zijn. Een Kamermeerderheid van PvdA, CDA, VVD en D66 vindt dat de militairen volgens plan eind dit jaar moeten terugkeren. Zij zijn er tegen om de Nederlandse blauwhelmen, onder wie de ma riniers. langer dan het mandaat van de VN in Cambodja te hou den nu het hoofddoel van demo cratische verkiezingen is be reikt. De fracties maakten dit woens dag duidelijk tijdens een monde ling overleg met de ministers Kooijmans (buitenlandse za ken) en Ter Beek (defensie). Minister Pronk (ontwikkelings samenwerking) heeft onlangs een lans gebroken voor een lan gere, ook militaire, aanwezig heid van de Verenigde Naties in Cambodja. De bewindsman noemde eerder deze maand de VN-operatie in het land een voorbeeld voor een aantal democratiseringsproces sen in de derde wereld. Secretaris-generaal Boutros Ghali van de VN komt medio juli met een standpunt of verdere aanwezigheid na het aflopen van het UNCTAD-mandaat is ge wenst. Ter Beek wilde zich in af wachting van dat VN-besluit. niet vastleggen op een „politiek bindende uitspraak". Nu de Tweede Kamer in het debat over de Wijker- tunnel de handen van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft gebonden bij private financiering van nog meer grote overheidsprojecten, doemt plotseling een nieuwe handicap op voor de bouw van Westerschelde Oeververbinding WOV. De zoveel ste handicap Want er dreigen nu niet. alleen problemen op het planologische spoor van de voorbereiding, als gevolg van het gevecht met de gemeente Borsele voor de Raad van Sta te. Ook op het spoor naar een gedegen financierings- en ex ploitatie-opzet van de WOV komt een blokkade te liggen, wanneer zaken doen met banken en beleggers straks niet meer tot de mogelijkheden behoort, doodeenvoudig omdat het parlement deze methodiek te duur vindt. De provincie Zeeland zit midden in het overleg met particuliere geldschie ters over offertes voor de WOV. Formeel gesproken heeft het provinciebestuur geen boodschap aan wat de Tweede Ka mer een minister voorschrijft, als het gaat om de gang van zaken bij de rijksoverheid. In Zeeland hebben provinciale staten het laatste woord. Maar het is nogal naïef om te veron derstellen dat de provincie rustig kan doorgaan met een fi nancieringssysteem dat in Den Haag taboe wordt verklaard. Bij alle plannen tot nu toe voor de bouw van de WOV is het provinciebestuur volstrekt afhankelijk van de medewerking van het rijk. De rijksbijdrage voor de exploitatie van de veer diensten is de financiële bodem onder het WOV-project. Punt waar alles om draaide in het Kamerdebat met Maij- Weggen over de Wijkertunnel was dat van de verkeers- prognoses. Het zwakke en tegelijk het doorslaggevende punt. De affaire over de uitleg en de waarde van die cijfers heeft de minister haast politiek de kop gekost. Het gaat bij die prognoses - hoeveel onderzoek er ook aan ten grondslag ligt - per saldo om pure veronderstellingen van de hoeveel heid toekomstig verkeer door zo'n tunnel. De opgevoerde ge gevens kunnen later exact blijken te kloppen; maar ze kun nen er ook faliekant naast zitten. Elk van de betrokken par tijen rekent naar zichzelf toe. Risico's zijn het sleutelbegrip, dat de uiteindelijke prijs voor een belangrijk deel bepaalt. Het ligt voor de hand dat onderhandelingen over financie ring van bouw en exploitatie van een tunnel onder de Wester schelde in dezelfde sfeer van touwtrekken over verkeersprog- noses terechtkomen als is gebeurd bij de afsluiting van een contract voor de Wijkertunnel. Privaat financieren van pro jecten die tot de zorg van de overheid behoren is sinds de aanvaring van minister Maij met de Tweede Kamer ineens niet meer zo populair als het een tijd geleden nog leek. Voor de provincie Zeeland, duidelijk op zoek naar particulieren die geïnteresseerd zijn om geld te steken in de WOV. komt die omslag in politiek Den Haag beroerd uit. Daar hoeven we geen doekjes om te winden. Het blijft er niet bij, dit vast te stellen. Het project waarop Zeeland nu al zo'n dertig jaar wacht, is er opnieuw onze kerder door geworden. En dat is een slechte zaak. Want eco nomisch en verkeerstechnisch heeft Zeeland al zijn troeven erop gezet dat de bouw van de WOV doorgaat. Met het alter natief dat de provincie op een kwaad moment toch nog eens zou moeten terugvallen op een modern stelsel van dubbel deksveerboten over de Westerschelde. wordt in feite al jaren geen rekening meer gehouden. Immers: minister Maij-Weg gen heeft zich, als geen van haar voorgangers op verkeer en waterstaat, steeds vierkant achter de uitvoering van het pro ject opgesteld. Bij wijze van spreken kan wat haar betreft morgen de eerste spa voor de bouw van de WOV de grond in. Zeeland heeft daar heilig in geloofd. Maar de minister heeft de afgelopen week ervaren dat zij net een beetje teveel heeft gewed op het paard van de private financiering. De Kamer heeft haar streng teruggefloten. En dat maakt de toezeggin gen van Maij-Weggen aan Zeeland op slag een stuk minder hard. De provincie kan voor dit soort nieuwe feiten niet de kop in het zand steken. vdM. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer stemt in met een hardere aanpak van het ronselen van volmachtstemmen bij gemeen teraadsverkiezingen. De maxi male geldboete stijgt van 5000 naar 10.000 gulden. Het CDA is het oneens met de PvdA. die samen met D66 en GroenLinks nog scherper wil op treden tegen frauduleuze hande lingen. Staatssecretaris De Graaff-Nau- ta (binnenlandse zakeni beloof de na te zullen gaan welke grondwettelijke consequenties er verbonden zijn aan dergelijke maatregelen Daarbij wordt gedacht aan het ontbinden van de gehele ge-, meenteraad of het wegsturen; van het 'schuldige' raadslid, als! blijkt dat bij verkiezingen spra ke was van het ronselen van< stemmen. een belabberde vertoning is ge weest. Onhelder bleef de vraag of alleen minister Ritzen verantwoorde lijk is geweest voor de beslissing van In 't Veld om af te treden, of dat hij het ook zelf niet meer zag zitten. In 't Veld heeft zelf ver klaard, dat hij aan had willen blijven, maai- dat met name het negatieve advies van Ritzen hem tot aftreden had doen be sluiten. Volgens Kok echter, was In 't Veld zelf op een gegeven ogenblik ook bang geworden dat hij niet meer zou kunnen func tioneren. ■Over de opvolging van In 't Veld bestaat nog geen enkele 'duide lijkheid. Volgens een PvdA- woordvoerder valt hierover voor het weekeinde zeker geen be sluit. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg. Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee' Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren. Maandag t/m vrijdag van 8 00 lot 17.00 uur. Openingslijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag- vanaf 19 00 uur; in het weekeinde: venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- I'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75. automatische afschrijving 82.00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28.50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00. laarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3