Spreiding van zwakzinnigenzorg Goese kunstenaar Beijsens varieert op thema vrijheid 1 si Internist van de oude stempel Van den Hoorn met pensioen Toekomst sociale werkvoorziening Zierikzee sombei Gerard Peijs wordt nieuwe directeur Stadsschouwburg Meer mogelijkheden op mbo-opleiding in Oude Tonge na fusie Veere wil collectie va kunstenaar Van Loo| kopen voor expositie WIE KAN HET ZES KEER PER WEEK? streek Vijvervreugd hevelt 72 plaatsen over naar Den Berg in Goes Open dag natuur- en vogelwacht Schouwen Zierikzee nieuwe helden KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD DONDERDAG 24 JUNI 1993 18- van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het centrum voor verstandelijk gehandicap tenzorg Vijvervreugd in Mid delburg wil nog dit jaar begin nen met het afstaan van plaat sen aan het zwakzinnigeninter naat Den Berg in Goes. In totaal hevelt Vijvervreugd 72 plaat sen over naar Den Berg. Het gaat niet om lege plaatsen, maar om bewoners die nu in Vij vervreugd wonen en dus moe ten verhuizen. Beide instanties zijn dit overeengekomen. Het convenant ligt nog ter goedkeu ring bij het Ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC). De overheveling zal in fasen plaatsvinden en moet uiterlijk in 2000 voltooid zijn. Op dit mo ment is het zwakzinnigeninter naat Den Berg aan het bekijken hoe de nieuwe plaatsen precies ingevuld moeten worden. Vol gens algemeen directeur W. A. Hurkens van Den Berg wordt met de gemeente Goes onder handeld over het kopen van een stuk grond waar een dependan ce gebouwd kan worden. Spreiding De plannen zijn het resultaat van het provinciaal spreidings- beleid, dat de zwakzinnigenzorg in de regio beter verdeeld wil zien. Door de overheveling krijgt Den Berg er capaciteit bij. Vol gens algemeen directeur van de Stichting Verpleeg en Rusthui zen Zeeland (SVRZ) G. C. de Bruijn kan Vijvervreugd de plaatsen wel missen. „Dat komt omdat Vijvervreugd vroeger de enige zwakzinnigenvoorziening in Zeeland was. Nu is dat niet meer het geval. Bovendien liep Vijvervreugd al rond met plan nen voor nieuwbouw." Met de overheveling slaat Vijvervreugd twee vliegen in één klap: het kan tegemoet komen aan het sprei- dingsbeleid en de nieuwbouw van Vijvervreugd kan gereali seerd worden. „De bedoeling is om de negen oude paviljoens af te breken en een nieuwe woonwijk te bouwen. Die wijk wordt een geïntegreer de woonwijk, waar ook de ge meente Middelburg woningen gaat bouwen." aldus De Bruijn. Op deze manier wil Vijvervreugd de integratie tussen zwakzinni gen en inwoners van die wijk bevorderen. In totaal wil Vijver vreugd 135 plaatsen creeëren. Volgens een schatting gaat de bouw zo'n 30 miljoen gulden kos ten. Vrijwillig Arbeidsplaatsen zullen niet ver loren gaan volgens De Bruijn, want het personeel verhuist mee naar Den Berg. „We hopen dat zowel inwoners als personeelsle den vrijwillig meeverhuizen. Op dit moment is een groot deel van de bewoners afkomstig uit de re gio Oosterschelde, waar Den Berg deel van uitmaakt. Ik ver wacht niet dat dat problemen zal opleveren." Mocht dat wel het geval zijn dan stelt het te huis een wachtlijst in, nieuwe bewoners zullen dan automa tisch in Den Berg of elders in de regio Oosterschelde geplaatst worden. De Commissie Verstandelijk Gehandicapten van de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur <VMC), vergadert 1 juli over dit onderwerp. De ver gadering begint om twee uur 's middags in het gebouw van de VMC op de Dam in Middelburg. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stads schouwburg in Middelburg heeft een nieuwe directeur, Ge rard Peijs uit Etten-Leur. Hij volgt 1 januari 1994 Jan de la Mar op, die vervroegd uittreedt. Peijs is nu nog directeur van theater De Nobelaer in zijn woonplaats. Peijs zon al enige tijd op het di recteurschap van de Stads schouwburg èn de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Hij was getipt door verschillende mensen in het theaterwereldje dat De la Mar binnen afzienbare tijd zou vertrekken. Peijs is met open armen door de raad van toezicht van stichting Stads schouwburg en Concertzaal ont vangen. Wethouder en stich tingsvoorzitter mr J. A. R. M. Douwes is enthousiast. ..Peijs is een man met ideeën en die heb ben we nodig." Dat Peijs ideeën heeft en tot uit voering kan brengen, heeft hij bewezen in Etten-Leur. Hij nam ruim vijfjaar geleden de directie van De Nobelaer op zich en for muleerde een driesporenbeleid om het theater uit te bouwen. Sponsoring door het bedrijfsle ven, extra gemeentelijke subsi die en meer commerciële activi teiten. Bij De Nobelaer is spe- van onze verslaggeefster OUDE TONGE - De opleidings mogelijkheden aan het middel baar beroepsonderwijs (mbo) in Oude Tonge worden uitgebreid. Door een fusie met een Rotter dams onderwijsinstituut kan in Oude Tonge gestart worden met zowel dienstverlenings- en ge- zondhcidsondervvijs als met volwassenen-educatie. Daar naast kunnen leerlingen voor taan de middelbare opleidingen werktuigbouwkunde en elek trotechniek doen. Het mbo-college Oude Tonge gaat samenwerken met het Al- beda College in Rotterdam, een interccmfessioneel instituut voor dienstverleing, gezond- 1 Bk- HEINKENSZAND Wandelexcursie - Vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 3 juli een wandelexcur sie over de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. Tijdens de tocht, die leidt langs cultuur historische monumenten en be langrijke stukken natuur, zal de excursieleider vertellen over het speciale 'dijkklimaat' en de tal loze bijzondere planten. De ex cursie begint om 10.00 uur bij De Schaapskooi in Heinkenszand en duurt ongeveer tot 12.30 uur. HAAMSTEDE Poppenbeurs - In De dorps huis De Schutse in Haamstede wordt zaterdag 10 juli een beren- en poppenshow gehouden. Naast een tentoonstelling van beren en poppen worden er on der meer demonstraties gehou- den. is er een poppendokter aan wezig en zijn er stands met pop pen- en herenkleding en mate rialen. Ook kan men er terecht voor taxatie van oude poppen en beren De show duurt van 10.30 tot 16.30 uur. Anton Beijsens (1) overhandigt het eerste exemplaar van de bundel 'De vrijheid van Anton Beijsens' aan wethouder Hoogerland. Links een van zijn werken. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - De Goese kunstenaar Anton Beijsens is het bekendst door zijn beelden. Ze staan op tal van openbare plaatsen en zijn in het bezit van vele parti culieren. Minder bekend is dat Beijsens (Roosendaal. 1922) zijn artistieke loopbaan begonnen is als schilder. Woensdag werd daarover een boekje open ge daan door de kunstenaar zelf. In het Goese stadskantoor over handigde hij het officiële eerste exemplaar van de bundel 'De vrijheid van Anton Beijsens' aan wethouder van cultuur H. W. Hoogerland. De losbladige bundel bevat bij na twintig afbeeldingen van schilderijen die Beijsens in de periode 1973-1978 maakte. Het zijn doeken met variaties op het thema vrijheid. Beijsens maakte bij de presentatie duidelijk dat hij met zijn schilderijen vanuit een filosofische benadering een boodschap wil brengen: een sa menleving waarin vrijheid cen traal staat, maar wel een vrij heid in gebondenheid. Een sa menleving ook waarin het res pect hebben voor eikaars opvat tingen vanzelfsprekend is. Een deel van de collectie is nog in het bezit van de kunstenaar zelf. De uitgave van de bundel is bedoeld om liefhebbers op de schilderijen attent te maken. Behalve afbeeldingen van de schilderijen bevat de bundel een korte levensschets van Beijsens. Daaruit blijkt dat hij zich na een loopbaan als banketbakker en leraar beroepsonderwijs volle dig toelegde op schilderen. Aan vankelijk waren dat landschap pen. stillevens en gefantaseerde onderwerpen. Zoekend naar een eigen stijl ont dekte Beijsens de symboliek en magische driehoek. Er volgde een schilderexplosie: 45 schilde rijen in ruim vijf jaar. De titels vertellen welke (vrijheids)situa- tie ermee wordt uitgedrukt: droom, tolerantie, Utopia, een zaamheid, dictatuur, egoïsme, hoop en glorie. Hij exposeerde in veel plaatsen. Na de 'explosie' legde Beijsens het penseel neer en ging hij over op beeldhouwen, dat hem nu helemaal in de greep houdt. Van zijn schilderijen wil hij afstand doen. ciaal voor de commerciële acti viteiten een evenementenhal verrezen, waar regelmatig beur zen en bedrijfsmanifestaties worden gehouden. Verruiming De Westbrabander heeft in Et ten-Leur bijna zijn werk voltooid en wil in Middelburg proberen een beleid te ontwikkelen, waar mee hij in De Nobelaer zoveel succes heeft gehad. Hij denkt er aan ook in Middelburg het be drijfsleven (nog) meer bij het theater te betrekken. Wat hem in Middelburg aanspreekt, is de theaterprogrammering. „Echt gesubsidieerd theater." Hij wil dat uitbouwen en denkt daarbij zelfs aan een verruiming van de accommodatie. De grote zaal van de Stadsschouwburg telt 520 stoelen, die van De Nobelaer 700. „Dat aantal van 700 is echt nodig om dure theaterproduk- ties neer te zetten", oordeelt Peijs. Douwes is op de hoogte van de ambities van Peijs en juicht die toe. „We hebben tegen hem ge zegd: we zullen je niet beletten. Laat hem zijn ambities maar vorm geven. De Middelburgse si tuatie is niet vergelijkbaar met die in Etten-Leur. maar het is prima als hij zijn Westbrabantse successen in Middelburg opera tioneel probeert te maken." heidszorg, techniek en volwasse nen-educatie. Samen gaan de scholen een regionaal opleidin gencentrum vormen waarin het ministerie van Onderwijs alle soorten beroepsonderwijs en volwassenen-educatie wil on derbrengen. Naar het oordeel van het school bestuur in Oude Tonge wordt de positie van de school door de fu sie versterkt. Voor de regio is het gunstige gevolg dat niet alleen een belangrijke onderwijsvoor ziening wordt gehandhaafd, maar ook dat het aantal oplei dingsmogelijkheden wordt ver groot. De besturen van beide scholen onderzoeken momen teel de mogelijkheden tot fusie, die volgend schooljaar tot stand zou moeten komen Internist A. J. van den Hoorn: „Je moet er enorm op 1» o dat je jeblijft ontwikkelen." foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Hem was een gouden toekomst beloofd. Het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee zou fors uit breiden, omdat rekening moest worden gehouden met zestigduizend inwoners op Schouwen-Duiveland. De am bitieuze internist A. J. van den Hoorn was zeer teleurge steld toen al vrij snel na zijn indiensttreding in 1965 bleek dat deze toezegging niet werd nagekomen. „Maar in de loop der tijd heb ik gelukkig ook de geneugten van een klein zie kenhuis leren waarderen", constateert de internist, die op 1 juli met pensioen gaat. Van den Hoorn vindt zichzelf een internist van de oude stempel. De nieuwe lichting is veel meer gespecialiseerd in een deelaspect van het vak. „Wij waren allround, moesten overal wat vanaf weten. Dat is nu niet meer zo. Ik sta eigen lijk tussen een huisarts en een super-specialist in." Van den Hoorn vindt het jammer dat deze functie in de toekomst vervalt. De gezondheidszorg wordt daardoor onpersoonlij ker. verwacht hij. In kleine ziekenhuizen valt dat nu nog mee. Wat Van den Hoorn heeft aangetrokken in zijn praktijk is de mogelijk heid een goede band op te bou wen met zijn patiënten. „Ik ben namelijk niet alleen geïn teresseerd in ziektebeelden, maar ook in mensen. Dat heb ben patiënten goed door. Ze voelen zich daardoor heel prettig behandeld." Desondanks maakte de inter nist zich al in een vroeg sta dium sterk voor een fusie met het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. „Het was concurreren of samenwerken. We hebben echt moeten knokken om de tent overeind te houden." Daarnaast was hij ervan over tuigd dat door deze fusie een betere kwaliteit kon worden geleverd. Ontwikkelingen Hij vindt het erg belangrijk dat specialisten zich voortdu rend op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikkelingen. „Het vak evolueert enorm snel. Ik zeg wel eens schert send: Als ik twee weken met vakantie ben geweest, is alles veranderd." Vooral in een klei ner ziekenhuis is het. volgens Van den Hoorn, essentieel om kritisch te blijven. „Je moet er namelijk enorm op letten dat je je blijft ontwikkelen. Het ge vaar is groot op het vertrouw de te drijven." Het werk in een klein zieken huis heeft hij als 'zeer druk kend' ervaren. „Je hebt bijna nooit vrij. En als je thuis bent, ben je je er altijd van bewust dat de pieper elk moment kan afgaan. Nu ik ouder ben, merk ik dat dat zwaarder wordt." Na zijn pensioen hoopt hij niet te 'sneuvelen', zoals hij dat bij velen in zijn praktijk heeft ge merkt. „Ik ben er al die dertig jaar mee geconfronteerd dat veel mensen een hartinfarct krijgen vlak nadat ze zijn ge stopt met werken." Hij wil daarom straks eerst even 'de rem erop'. „Ik ga niet meteen trimmen of tegen duinen op klauteren. Dat kan heel onge zond zijn. Ik ga eerst eens heer lijk uitrusten." van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het sociale werk voorzieningsschap De Zuid hoek in Zierikzee houdt er reke ning mee dat de komende jaren de inkomsten dalen, terwijl de toeloop groter wordt. De zorg voor de doelgroep dient even wel ook in slechte tijden voorop te staan en mag nooit minder belangrijk worden dan het ge win. Dit schrijft het bestuur in het jaarverslag over 1992. Bij De Zuidhoek werkten in 1992 155 mensen. Van de overheid kreeg het schap subsidie voor 146 plaatsen. De niet-gesubsi- dieerde arbeidsplaatsen betaalt het schap uit de opbrengsten. Directeur drs P. de Groot ver wacht dat dat de komende jaren stukken moeilijker zal worden. De economische vooruitzie! p zijn niet al te gunstig. Als er; 'T der geld wordt verdiend, zoiei gauw worden geopperd het |er' tal arbeidsplaatsen te vermi '!n' ren. Tekorten moeten del,et meenten immers sinds enke: De_^ ren zelf dekken. Daar komt nog bij dat de be: stelling voor de WSW de ko:,rU de jaren groter zal worden pc dat de wao minder toegank ain wordt. Landelijk is die ont jcï keling reeds gaande en ze te jCh zich volgens De Groot in mg Zuidhoek ook meer en met foo Op de wachtlijst staan nijjjn; mensen. Het bestand aan pi tra neel is tamelijk stabiel: jaai gaan er maar een paar weg. Het algemeen bestuur spreekt het jaarverslag woLa dag 30 juni. De vergadering gint om 15.30 uur. (i van onze verslaggever VEERE - Als de gemeenteraad van Veere akkoord gaat, heeft Veere volgende maand al een complete collectie van de kun stenaar Hendrik Willem van Loon in huis. Het Roosevelt Stu dy Center in Middelburg heeft de gemeente een tip gegeven over een particuliere collectie in New York, die verkocht wordt. Veere kan voor 28.782,40 gulden eigenaar worden van boeken, brochures, originele te keningen en foto's van Van Loon, die van 1927 tot 1932 in het stadje woonde en werkte. Hendrik Willem van Loon is vooral in de Verenigde Staten populair. Hij werd in 1882 gebo ren in Rotterdam, maar emi greerde naar Amerika. Hij was daar behalve radiocommenta tor en gastdocent op universitei ten een gevierd schrijver van po- pulair-wetenschappelijke boe ken. Zijn boeken illustreerde hij vaak met eigen pentekeningen. Hij stierf in 1944 in Old Green wich in de Verenigde Staten. Hoewel Van Loon in de Verenig de Staten woonde en werkte, kwam hij vaak terug naar Neder land. Vooral Veere lag hem na aan het hart. Hij woonde in het huis De Houttuyn aan de Kade. Liefhebbers van zijn werk heb ben in 1960 geprobeerd in het huis een Van Loon-museum te stichten, maar dat mislukte. De gemeente Veere wil met de aankoop van de collectie een nieuwe poging wagen om werk van hem ten toon te stellen. Het college van burgemeester en wethouders denkt erover een permanente expositie in te rich ten in het stadhuis. Een gedeelte van het werk kan dan getoond worden in telkens wisselende ex posities, samengesteld uit de ge hele collectie die nu kan worden aangekocht. Veere heeft subsidie aange vraagd voor de aankoop, maar daarover hebben gedeputeerde staten nog geen uitsluitsel gege ven. Ook als de subsidie niet be schikbaar komt. wil het co de collectie aankopen. De commissie algemene eiP stuurlijke zaken en financiè spreekt het voorstel tot aan»'1 vanavond (donderdag) in vergadering die om 19.30 uu gint in het gemeentehuis. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De natuur- ei et gelwacht Schouwen-Duivel as houdt zaterdag 26 juni een dag in haar nieuwe ondf al men in De Driehoek Kerkhof in Zierikzee. De w e groepen van de vogelwachlpe ten zien wat ze doen en de w u groep sehoolbiologie vera een programma over milieu gj blemen op Schouwen-Du land. De vogelwacht is begin m o verhuisd van de Maarslio: naar De Driehoek. De ruimt* fe de Maarstraat waren onp tisch ingedeeld en te klein. li Balkenzaal van de Vogelwijk heeft zowel de natuur- en v wacht, de jeugdafdeling natt, en vogelwacht als de vei w gingsbibliotheek een pla; gevonden. Belangsteller K kunnen er zaterdag tussen 1 en 15.00 uur een kijkje neme Van 10.00 tot 16.00 uur s even verderop aan de Balju Groene Keuken van de KI Aarde. In deze reizende tent 8 stellingskeuken wordt infoi e, tie gegeven over mogelijkht m om de bestaande keuken mi i-i vriendelijk te maken. Wie si nieuwe keuken wil bouwen alle foeljes op milieu-gebied, er ook terecht voor ideeën. GEZOCHT: DACBLADBEZORCERS M/V ZONDER NIEUWE HEIDEN IS DE KRANT NERGENS Voor zoeken wij voor direct die graag snel iets willen verdienen. Voor informatie kun je bellen PZC Zierikzee Tel. 01110-15380 na kantoortijden: Han Machielse, 01114-2643.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 28