Spreiding van zwakzinnigenzorg Goese kunstenaar Beijsens varieert op thema vrijheid l Toekomst sociale werkvoorziening i Zierikzee somber Lof voor Goese stadswacht Gerard Peijs wordtf; nieuwe directeur Stadsschouwburg Speeltuin in Wissenkerke opgeknapt en uitgebreid Meer mogelijkheden op mbo-opleiding in Oude Tonge na fusie streek 18 Vijvervreugd hevelt 72 plaatsen over naar Den Berg in Goes Open dag natuur- en vogelwacht Schouwen DONDERDAG 24 JUNI 1993 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het centrum voor verstandelijk gehandicap tenzorg Vijvervreugd in Mid delburg wil nog dit jaar begin nen met het afstaan van plaat sen aan het zwakzinnigenïnter- naat Den Berg in Goes. In totaal hevelt Vijvervreugd 72 plaat sen over naar Den Berg. Het gaat niet om lege plaatsen, maar om bewoners die nu in Vij vervreugd wonen en dus moe ten verhuizen. Beide instanties zijn dit overeengekomen. Het convenant ligt nog ter goedkeu ring bij het Ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC). De overheveling zal in fasen plaatsvinden en moet uiterlijk in 2000 voltooid zijn. Op dit mo ment is het zwakzinnigeninter naat Den Berg aan het bekijken hoe de nieuwe plaatsen precies ingevuld moeten worden. Vol gens algemeen directeur W. A. Hurkens van Den Berg wordt met de gemeente Goes onder handeld over het kopen van een stuk grond waar een dependan ce gebouwd kan worden. Volgens een schatting gaat de bouw zo'n 30 miljoen gulden kos ten. Vrijwillig Arbeidsplaatsen zullen niet ver loren gaan volgens De Bruijn, want het personeel verhuist mee naar Den Berg. ..We hopen dat zowel inwoners als personeelsle den vrijwillig meeverhuizen. Op dit moment is een groot deel van de bewoners afkomstig uit de re gio Oosterschelde, waar Den Berg deel van uitmaakt. Ik ver wacht niet dat dat problemen zal opleveren." Mocht dat wel het geval zijn dan stelt het te huis een wachtlijst in, nieuwe bewoners zullen dan automa tisch in Den Berg of elders in de regio Oosterschelde geplaatst worden. De Commissie Verstandelijk Gehandicapten van de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid, Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur CVMC), vergadert 1 juli over dit onderwerp. De ver gadering begint om twee uur 's middags in het gebouw van de VMC op de Dam in Middelburg. Spreiding De plannen zijn het resultaat van het provinciaal spreidings- beleid, dat de zwakzinnigenzorg in de regio beter verdeeld wil zien. Door de overheveling krijgt Den Berg er capaciteit bij. Vol gens algemeen directeur van de Stichting Verpleeg en Rusthui zen Zeeland (SVRZ) G. C. de Bruijn kan Vijvervreugd de plaatsen wel missen. „Dat komt omdat Vijvervreugd vroeger de enige zwakzinnigenvoorziening in Zeeland was. Nu is dat niet meer het geval. Bovendien liep Vijvervreugd al rond met plan nen voor nieuwbouw." Met de overheveling slaat Vijvervreugd twee vliegen in één klap: het kan tegemoet komen aan het sprei- dingsbeleid en de nieuwbouw van Vijvervreugd kan gereali seerd worden. „De bedoeling is om de negen oude paviljoens af te breken en een nieuwe woonwijk te bouwen. Die wijk wordt een geïntegreer de woonwijk, waar ook de ge meente Middelburg woningen gaat bouwen," aldus De Bruijn. Op deze manier wil Vijvervreugd de integratie tussen zwakzinni gen en inwoners van die wijk bevorderen. In totaal wil Vijver vreugd 135 plaatsen creeëren. HEINKENSZAND Wandelexcursie - Vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 3 juli een wandelexcur sie over de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. Tijdens de tocht, die leidt langs cultuur historische monumenten en be langrijke stukken natuur, zal de excursieleider vertellen over het speciale 'dijkklimaat' en de tal loze bijzondere planten. De ex cursie begint om 10.00 uur bij De Schaapskooi in Heinkenszand en duurt ongeveer tot 12.30 uur. HAAMSTEDE Poppenbeurs - In De dorps huis De Schutse in Haamstede wordt zaterdag 10 juli een beren- en poppenshow gehouden. Naast een tentoonstelling van beren en poppen worden er on der meer demonstraties gehou- den. is er een poppendokter aan wezig en zijn er stands met pop pen- en herenkleding en mate rialen. Ook kan men er terecht voor taxatie van oude poppen en beren. De show duurt van 10.30 tot 16.30 uur. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het sociale werk voorzieningsschap De Zuid hoek in Zierikzee houdt er reke ning mee dat de komende jaren de inkomsten dalen, terwijl de toeloop groter wordt. De zorg voor de doelgroep dient even wel ook in slechte tijden voorop te staan en mag nooit minder belangrijk worden dan het ge win. Dit schrijft het bestuur in het jaarverslag over 1992. Bij De Zuidhoek werkten in 1992 155 mensen. Van de overheid kreeg het schap subsidie voor 146 plaatsen. De niet-gesubsi- dieerde arbeidsplaatsen betaalt het schap uit de opbreifgsten. Directeur drs P. de Groot ver wacht dat dat de komende jaren stukken moeilijker zal worden. Anton Beijsens (1) overhandigt het eerste exemplaar van de bundel 'De vrijheid van Anton Beijsens' aan wethouder Hoogerland. Links een van zijn werken. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - De Goese kunstenaar Anton Beijsens is het bekendst door zijn beelden. Ze staan op tal van openbare plaatsen en zijn in het bezit van vele parti culieren. Minder bekend is dat Beijsens (Roosendaal, 1922) zijn artistieke loopbaan begonnen is als schilder. Woensdag werd daarover een boekje open ge daan door de kunstenaar zelf. In het Goese stadskantoor over handigde hij het officiële eerste exemplaar van de bundel 'De vrijheid van Anton Beijsens' aan wethouder van cultuur H. W. Hoogerland. De losbladige bundel bevat bij na twintig afbeeldingen van schilderijen die Beijsens in de periode 1973-1978 maakte. Het zijn doeken met variaties op het thema vrijheid. Beijsens maakte bij de presentatie duidelijk dat hij met zijn schilderijen vanuit een filosofische benadering een boodschap wil brengen: een sa menleving waarin vrijheid cen traal staat, maai- wel een vrij heid in gebondenheid. Een sa menleving ook waarin het res pect hebben voor eikaars opvat tingen vanzelfsprekend is. Een deel van de collectie is nog in het bezit van de kunstenaar zelf. De uitgave van de bundel is bedoeld om liefhebbers op de schilderijen attent te maken. Behalve afbeeldingen van de schilderijen bevat de bundel een korte levensschets van Beijsens. Daaruit blijkt dat hij zich na een loopbaan als banketbakker en leraar beroepsonderwijs volle dig toelegde op schilderen. Aan vankelijk waren dat landschap pen, stillevens en gefantaseerde onderwerpen. Zoekend naar een eigen stijl ont dekte Beijsens de symboliek en magische driehoek. Er volgde een schilderexplosie: 45 schilde rijen in ruim vijf jaar. De titels vertellen welke vrijheids )situa- tie ermee wordt uitgedrukt: droom, tolerantie, Utopia, een zaamheid. dictatuur, egoïsme, hoop en glorie. Hij exposeerde in veel plaatsen. Na de 'explosie' legde Beijsens het penseel neer en ging hij over op beeldhouwen, dat hem nu helemaal in de greep houdt. Van zijn schilderijen wil hij afstand doen: Patrouille heeft preventieve functie van onze verslaggeefster GOES - „Grandioos, geweldig, echt geweldig", roept een groepje vrouwen in koor als het in de Goese binnenstad langs twee stadswachten loopt. Een reactie die de stadswachten wel vaker te horen krijgen. „De mensen waarderen het echt dat wij hier zo rond lopen", zegt de stadswacht Jolanda Steenbak ker niet zonder enige trots. Sinds half juni zijn de zes stads wachten bijna dagelijks te zien in het Goese straatbeeld. 'Pre ventief aanwezig zijn', noemt collega Cees Caljouw dat. De stadswachten patrouilleren ie der twintig uur per week op ver schillende tijden door de bin nenstad. Ze moeten een belang rijke rol spelen bij het terugdrin gen van kleine criminaliteit en vandalisme. „Hier de centrale post, jullie kunnen het noordelijke deel van de binnenstad pakken", meldt de portofoon blikkerig als de stadswachten hun ronde star ten. Op een slenterpasje gaat het door de Oude Singel, dan het stadskantoor voorbij en zo het centrum in. Caljouw: „We kun nen natuurlijk niet gaan rennen. Dan missen we de helft van wat we zouden moeten zien." Om de tien minuten klinkt de portofoon: 'meld uw positie, over'. In de Lange Kerkstraat promenade wordt de eerste fiet ser staande gehouden. Veront schuldigend en met inmiddels rood aangelopen hoofd stapt ze af en loopt snel verder. Van tijd tot tijd kijken winkelende men sen de stadswachten na. „Ons pak dwingt toch wel respect af', zegt Steenbakker met een tevre den grijns. Visser „Hé jongen, wat doe jij nou in dat pak?", roept een verre ken nis Caljouw verbaasd toe. Cal jouw vertelt dat hij jarenlang sa men met zijn vader visser van beroep was. „Toen het Rijk met quota en dergelijke aan kwam zetten, werden we gedwongen het vissen op te geven. Stads wacht zijn is inderdaad een hele overstap. Ik heb mezelf vrijwillig opgegeven en het bevalt me nu echt prima." De afgelopen veertien dagen hebben de stadswachten al een paar honderd fietsers die zich niet aan de regeltjes hielden, op vermanende toon toegesproken. „Zet maar in de krant dat ze in de Lange Kerkstraat niet mogen fietsen na 11.00 uur", benadrukt stadswacht Jo Reyerse als hij en zijn collega's zich weer hebben verzameld in het hun toegewe zen noodgebouwtje naast het politiebureau. Reyerse vervolgt: „Nu we het toch over de Lange Kerkstraat hebben, de fietsers daar zien ons vaak pas op het laatste moment en dan schrikken ze zich dood. Om ze wat op hun gemak te stel len vragen we altijd met een lach of ze nog op tijd konden rem men. Dat is wel grappig." Beveiliging Deze maand is op meerdere plaatsen in Zeeland het stads wachtproject van start gegaan. G. Bommeljé, coördinator van Stadswacht Zeeland: „Ook in Middelburg, Terneuzen en Vlis- singen lopen stadswachten rond. Het is nog te vroeg om te evalueren, maai" wij hopen dat- het project volgend jaar wordt voortgezet. Iedere gemeente zal voor zichzelf moeten beslissen of ze er mee doorgaat." Brigadier C. Landegent bege leidt de zes stadswachten in Goes. „Ze kunnen bij mij terecht met hun vragen en ik help ze een eind op weg. De stadswachten werken twintig uur in de week en daarnaast volgen ze tien uur in de week een cursus beveiliging." Het is de bedoeling dat de stads wachten - ze zijn stuk voor stuk uit de werklozenbestanden van de arbeidsbureaus gerecruteerd - volgend jaar een vaste baan in de beveiliging vinden. Hun eer ste ervaringen zijn echter der mate positief dat ze wel wat lan ger voor stadswacht zouden wil len 'spelen'. Alleen Marcel Does wil hoe dan ook de beveiliging in. „Het leuke is het onder de mensen komen en 'büten we zen', maar mijn grote wens is toch de beveiliging." WISSENKERKE - Na een grote opknapbeurt die eind februari begon, is de speeltuin aan de Sportlaan te Wissenkerke woensdagavond feestelijk hero pend. De officiële opening werd verricht door wethouder J. M. Meulenberg-op 't Hof. Muziek gezelschap Apollo zorgde voor de vrolijke noot. Ze zijn in Wissenkerke blij met hun nieuwe speeltuin. „Door weer en wind hebben vrijwilli gers zich ingezet voor het op knappen van de speeltuin. Het was hard werken, maar we zijn heel tevreden over het resul taat". vertelt initiatiefneemster M. Dekkers trots. Oude toestellen zijn opgeknapt en opnieuw geschilderd. Verder is de speeltuin met enkele nieuwe toestellen verrijkt. Zo staan ef" onder meer een speel- huisje met glijbaantje voor de al lerkleinsten, twee springveren, een grote glijbaan, een wip en enkele schommels. Volgens me vrouw Dekkers is de speeltuin nog lang niet af. „Het leuke van een speeltuin is datje er telkens weer iets nieuws in kunt zetten. We gaan eens nadenken of er bij het naastliggende voetbalveldje Concert - De Koninklijke Mu ziekvereniging Harmonie Bier vliet- houdt, vandaag (donder dag) naar aanleiding van de Na tionale Anjer Collecte een repe titie/concert op de Markt in Bier vliet. Het optreden begint om 1.9.45 uur. ook een basketbalveld kan ko men, om maar eens iets te noe men. Er valt altijd wel iets op te knappen." De kinderen hebben al een poos je in de speeltuin 'proefgedraaid' om eventuele mankementen aan toestellen op te kunnen spo ren en te verhelpen. De speeltuin is ook 's avonds open, maar dan van onze verslaggeefster OUDE TONGE - De opleidings mogelijkheden aan het middel baar beroepsonderwijs (mbo) in Oude Tonge worden uitgebreid. Door een fusie met een Rotter dams onderwijsinstituut kan in Oude Tonge gestart worden met zowel dienstverlenings- en ge- zondheidsonderwijs als met volwassenen-educatie. Daar naast kunnen leerlingen voor taan de middelbare opleidingen werktuigbouwkunde en elek trotechniek doen. Het mbo-college Oude Tonge gaat samenwerken met het Al- beda College in Rotterdam, een interconfessioneel instituut voor dienstverleing, gezond- De economische vooruitzicht zijn niet- al te gunstig. Als er mi- der geld wordt verdiend, zal;isie gauw worden geopperd het aa«en tal arbeidsplaatsen te vermin^[he ren. Tekorten moeten de kg' meenten immers sinds enkelegi?" ren zelf dekken. Daar komt nog bij dat de belai; wiv stelling voor de WSW de komg 3ar de jaren groter zal worden doj f dat de wao minder toeganke! wordt. Landelijk is die ontw„ keling reeds gaande en ze teke idv zich volgens De Groot in t om Zuidhoek ook meer en meer; ol' Op de wachtlijst staan nu mensen. Het bestand aan per» neel is tamelijk stabiel: jaarlij gaan er maar een paar weg. Het algemeen bestuur b; spreekt het jaarverslag woe®138 dag 30 juni. De vergadering ite' gint om 15.30 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stads schouwburg in Middelburg heeft een nieuwe directeur, Ge rard Peijs uit Etten-Leur. Hij volgt 1 januari 1994 Jan de la Mar op, die vervroegd uittreedt. Peijs is nu nog directeur van theater De Nobelaer in zijn woonplaats. Peijs zon al enige tijd op het di recteurschap van de Stads schouwburg èn de Concert en Gehoorzaal in Middelburg. Hij was getipt door verschillende mensen in het theaterwereldje dat De la Mar binnen afzienbare tijd zou vertrekken. Peijs is met open armen door de raad van toezicht van stichting Stads schouwburg en Concertzaal ont vangen. Wethouder en stich tingsvoorzitter mr J. A. R. M. Douwes is enthousiast. „Peijs is een man met ideeen en die heb ben we nodig." Dat Peijs ideeën heeft en tot uit voering kan brengen, heeft hij bewezen in Etten-Leur. Hij nam ruim vijfjaar geleden de directie van De Nobelaer op zich en for muleerde een driesporenbeleid om het theater uit te bouwen. Sponsoring door het bedrijfsle ven, extra gemeentelijke subsi die en meer commerciële activi teiten. Bij De Nobelaer is spe ciaal voor de commerciële acti viteiten een evenementenhal verrezen, waar regelmatig beur zen en bedrijfsmanifestaties worden gehouden. Verruiming De Westbrabander heeft in Et ten-Leur bijna zijn werk voltooid en wil in Middelburg proberen een beleid te ontwikkelen, waar mee hij in De Nobelaer zoveel succes heeft gehad. Hij denkt er aan ook in Middelburg het be drijfsleven (nog) meer bij het theater te betrekken. Wat hem in Middelburg aanspreekt, is de theaterprogrammering. „Echt gesubsidieerd theater." Hij wil dat uitbouwen en denkt daarbij zelfs aan een verruiming van de accommodatie. De grote zaal van de Stadsschouwburg telt 520 stoelen, die van De Nobelaer 700. „Dat aantal van 700 is echt nodig om dure theaterprodi ties neer te zetten", oorcfe Peijs. Douwes is op de hoogte vanj ambities van Peijs en juichti toe. „We hebben tegen hemj zegd: we zullen je niet belettjli/i Laat hem zijn ambities rm vorm geven. De Middelburgss un tuatie is niet vergelijkbaar n die in Etten-Leur, maar hel prima als hij zijn Westbrabani r- successen in Middelburg opa «n tioneel probeert te maken." at( Ét van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De natuur- em ijn gelwacht Schouwen-Duivelai iet houdt zaterdag 26 juni een opt pe dag in haar nieuwe onderklui men in De Driehoek aan lil Kerkhof in Zierikzee. De wei groepen van de vogelwacht ten zien wat ze doen en de wo|ei groep schoolbiologie verzot een programma over milieupi^j)3 blemen op Schouwen-Duii land. De vogelwacht is begin ma: verhuisd van de Maarstra naar De Driehoek. De ruimtes de Maarstraat waren onpnj tisch ingedeeld en te klein. In Balkenzaal van de Vogelwat heeft zowel de natuur- en vo: wacht, de jeugdafdeling natu ra en vogelwacht als de vers tó gingsbibliotheek een plaat; 't gevonden. Belangstellenó i'3 kunnen er zaterdag tussen 12 en 15.00 uur een kijkje nemen Van 10.00 tot 16.00 uur sta even verderop aan de Bali 1 Groene Keuken van de Klei S; Aarde. In deze reizende tentoc si stellingskeuken wordt inforn tie gegeven over mogelijkhed om de bestaande keuken milii vriendelijk te maken. Wie e ,5 nieuwe keuken wil bouwen n alle foefjes op milieu-gebied,fe a er ook terecht voor ideeën. De jeugd van Wissenkerke leeft zich uit in de vernieuwde speeltuin aan de Sportlaan. foto Willem Mieras voor de wat oudere jeugd. Dek kers: „De jongeren van 15 tot 19 jaar lopen anders toch maar wat rond te hangen, want ze hebben geen echte ontmoetingsplaats. Nu kunnen ze elke avond op een vaste plaats bij elkaar komen. Ze maken al flink gebruik van deze mogelijkheid. De speeltuin biedt dus voor elk wat wils." heidszorg. techniek en volwasse nen-educatie. Samen gaan de scholen een regionaal opleidin gencentrum vormen waarin het ministerie van Onderwijs alle soorten beroepsonderwijs en volwassenen-educatie wil on derbrengen. Naar het oordeel van het school bestuur in Oude Tonge wordt de positie van de school door de fu sie versterkt. Voor de regio is het gunstige gevolg dat niet alleen een belangrijke onderwijsvoor ziening wordt gehandhaafd, maar ook dat het aantal oplei dingsmogelijkheden wordt ver groot. De besturen van beide scholen onderzoeken momen teel de mogelijkheden tot fusie, die volgend schooljaar tot stand zou moeten komen. Scaldis College GOES - Aan het Scaldis College zijn de volgende leerlingen geslaagd. Voortgezet dames- en primair heren- kappen: Miranda van de Made. Voortgezet dameskappen: Barbara Anröchte, Ingrid Burgs, Coletta Eversdijk. Heieen Heijnsdijk, Char lotte Kooman. Primair dameskappen: Andrea van den Berge, Wendy Blakenburg, Jessi ca Braam, Astrid de Bruine. Saskia Davidse, Anita Dekker, Ellen de Fey- ter, Monica de Koning, Maïscha Mas- son, Gerrie Poortvliet, Sonja de Puyt-, Chantal van 't Westeinde. Primair herenkappen: Sylvie van Dijk. Bianca de Kuyer, Mariska Meij er, Wendy de Feyter, Karin van Gar deren. Jolanda van Belzen, Jacqueli ne Boone. Tamara Polderman, Marja Siereveld. Saskia van Wezel. Saskia Thissen Delta College MIDDELBURG - Aan het Delta Col lege in Middelburg zijn de volgende leerlingen van de afdeling meao ge slaagd: Sylvia van Aalst, Jolita Adriaanse, Patrick Anröchte, Annemarie Baar- ends, Menno Baart, Petra Baljeu, Linda van Belzen, Johnny Bent- schap Knook, Marcel Bertijn, Sand ra Besuijen, Sonia Bishesar, Marco Blaeke, Sheila Boeting, Miranda Bongaerts, Mariska Boone, Rohalt Bouterse, Pascal van den Broeke, Sylvia Burgel, Dennis Cevaal, Miran da Cevaal, Marcel Clement, Nadine D'Hoore, Lars van Dorp, Jolanda van Eenennaam, Sigrid van Eerten, Bar bara Elich, Natasja Engels. Irene Ep- ker. Hans Everse. Susanne de Feijter. Chantal de Fouw, Lenie van Fraas- sen. Wilma Geelhoed. Marcella Geld of. Carola Geleijnse. Anja Gernaert. Mariet Geschiere. Mireille Gillissen, Isabella Goeree. Ronald la Grand. van: le. M Ancella Grootenboer. Ellen van Gun, Francisca van der Heijde. IL tijn Heijgelaar. Carlo van Hen» - Gertjan Hofwegen. Inger Holleste! j( Judith van der Hooft, Sonja Houns Andre Houtekamer. Margot Ha man, Ingrid van Iwaarden. Mars Izeboud, Anja Jacobse, Miranda Jager, Olav Janssen, Michael Jaspf j se, Manfred Jobse, Petra Job Ruud Jobse, Miranda Joziasse.S mantha Keiler, Xander KentinJ rion van de Ketterij, Ron Kindts,) chel Kloet, Arjan de Kok, Mak; Koole, Angelique Kooman, Angf' que Koster. Bart Kouwenberg, R Kraan, Martin de Kraker, M Krombeen. Paul Kuijs, Johan LS per. Patricia Langstraat, Vanö Lau, Edwin Lefevre. Brenda Lei- senring, Nicole Leijnse, Marion man. Barbara Lokerse. Marco i Lomwei. Jan-Leendert Louwe: Stefan Louwerse. Erik Luteijn. Ge ge Luwema. Liesbeth Maljaars. Me nie Marczian. Mickaelle Mass Romke van der Meer. Bas Meeirt sen. Alinda Metz. Michiei de Ma chij. Ingnd Minderhoud, RembrS Minderhoud, Mariska Moison, Edi Moleveld. Ad Murre. Trinh Ngujf Marron Nijboer, Ronny Nuijten.Ü rens Oele. Connie den Ouden, da den Outer, Williette Pieper, Re te Poerstamper, Judith de Poort Erik Poppe, Rob van Putten, ft Rabout, Berna Remijn. Monique! mijn, Ilona Riemens. FranciskaR se, Serge de Ruijsscher, Wl® Scheele, Angelique Scherpen® Claudia Schokker, Harold Sluiji Angela Snel, Mientje Soochit, R Stroo, Sandra Sturm. Robert Ti Annick Tas, Claudia den TooW Clasina van de Velde. David Vert^ Inge Vergouwen. Martine Vei® Bianca Verschueren. Sandra Via ver, Yvonne van der Vlies, Cathy gelaar. Andre de Waard.'Ingrid^ raven. Johan Wedts de Swart. S3 to Wijkhuijs. Jeffrey van Wilgen.' cole de Wolf. Sandra van Zijp. foto Willem Mieras Twee van de zes stadswachten in Goes: „Ons pak dwingt respect af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 26