Seniorenhuizen op plek garages Internist van de oude stempel Van den Hoorn met pensioen roekomst sociale werkvoorziening Zierikzee somber j' erard Peijs wordt lieu we directeur Stadsschouwburg Meer mogelijkheden op mbo-opleiding in Oude Tonge na fusie m|r««g Actiecomité bepleit andere aanpak van verkeer Molenstraat Weekeinde vol met kermis in Clinge Provincie moet knoop doorhakken over compostinstallatie Veere wil collectie van kunstenaar Van Loon kopen voor expositie bouwvereniging Middelburg bouwt 16 woningen in Stromenwijk re tan onze verslaggever IIDDELBURG - De woning- 0uwvereniging Middelburg aat op een speciale manier het l antal woningen voor ouderen de Stromenwijk in Middel burg uitbreiden. Op de begane rond van twee identieke flats li an de Oosterschelde- en Maas- iii iraat verdwijnen de garages en ji lergingen. Zo ontstaat er ruim- evoor in totaal zestien wonin- en. Tegelijk met deze ingrij- «nde verbouwing worden de ntrees van de flats drastisch ernieuwd. Met het project is miljoen gulden gemoeid, p. Onderdijk, directeur van de roningcorporatie, onderkent de investering behoorlijk is. naai- de Middelburgse woning- louwvereniging verwacht er ueer vliegen in één klap mee te iaan. De begane grond van de lats ziet er nu nog ongezellig uit. foetgangers lopen gedeeltelijk een kale muur, waar de ga uges en bergingen zijn. Komen jaar acht woningen, dan verbe ert het straatbeeld aanzienlijk, handelaars zullen er zich ook heiliger voelen. Dat is niet het enige. In Middel burg bestaat een groot tekort aan woningen voor ouderen. Door de flats aan de Maas- en Oosterscheldestraat aan te pas sen, kan weer wat druk van de ketel worden gehaald. „De plek is heel goed", stelt Onderdijk. „Er zijn voorzieningen vlakbij, zoals een bushalte en een win kelcentrum." Om die reden - en omdat de flats liften hebben - heeft de woningbouwvereniging in 1991 de woningen ook overge nomen van Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ). Die had ze begin jaren zeventig laten bouwen voor het eigen ver pleegkundig personeel, maar al snel zijn andere, veelal oudere huurders toegelaten. De werkzaamheden aan de flats beginnen na de zomervakantie. De woningcorporatie laat eerst achter de woonblokken nieuwe garages en bergingen bouwen. Als die klaar zijn. kan begonnen worden met de woningen op de begane grond en de entrees. Ar chitectenbureau Van Bebber en Jongepier uit Vlissingen heeft voor de ingangpartijen een luch- ÜERIKZEE - Het sociale werk- oorzieningsschap De Zuid- koek in Zierikzee houdt er reke- ing" mee dat de komende jaren !e inkomsten dalen, terwijl de oeloop groter wordt. De zorg oor de doelgroep dient even- iel ook in slechte tijden voorop staan en mag nooit minder lelangrijk worden dan het ge- vin. Dit schrijft het bestuur in iet jaarverslag over 1992. lij De Zuidhoek werkten in 1992 55 mensen. Van de overheid reeg het schap subsidie voor 16 plaatsen. De niet-gesubsi- ieerde arbeidsplaatsen betaalt et schap uit de opbrengsten, lirecteur drs P. de Groot ver acht dat dat de komende jaren lukken moeilijker zal worden. )e economische vooruitzichten p fan onze verslaggever MIDDELBURG - De Stads- thouwburg in Middelburg eeft een nieuwe directeur. Ge ard Peijs uit Etten-Leur. Hij olgt 1 januari 1994 Jan de la lar op, die vervroegd uittreedt, 'cijs is nu nog directeur van Iheater De Nobelaer in zijn noonplaats. ?eijs zon al enige tijd op het di- ecteurschap van de Stads- (houwburg èn de Concert en lehoorzaal in Middelburg. Hij fas getipt door verschillende lensen in het theaterwereldje :at De la Mar binnen afzienbare ijd zou vertrekken. Peijs is met ipen armen door de raad van oezicht van stichting Stads- ichouwburg en Concertzaal ont- angen. Wethouder en stich- ingsvoorzitter mr J. A. R. M. Jouwes is enthousiast. „Peijs is en man met ideeën en die heb- enwe nodig." Dat Peijs ideeën heeft en tot uit- roering kan brengen, heeft hij Kwezen in Etten-Leur. Hij nam iuim vijfjaar geleden de directie an De Nobelaer op zich en for- nuleerde een driesporenbeleid Mn het theater uit te bouwen. Sponsoring door het bedrijfsle- Ven, extra gemeentelijke subsi die en meer commerciële activi teiten. Bij De Nobelaer is spe- Verruiming gn onze verslaggeefster OUDE TONGE - De opleidings mogelijkheden aan het middel baar beroepsonderwijs (mbo) in Dude Tonge worden uitgebreid. Poor een fusie met een Rotter dams onderwijsinstituut kan in Pude Tonge gestart worden met 'owel dienstverlenings- en ge- ■ondheidsonderwijs als met 'ohvassenen-educatie. Daar- hast kunnen leerlingen voor taan de middelbare opleidingen rcrktuigbouwkunde en elek trotechniek doen. mbo-college Oude Tonge samenwerken met het Al- College in Rotterdam, een instituut dienstverleing, gezond- tig ontwerp gemaakt. De portie ken zijn in overleg met bewoners al afsluitbaar gemaakt, om te voorkomen dat spullen worden vernield en groepjes jongeren er bij slecht weer rondhangen. Ze worden in de loop van dit jaar helemaal veranderd, door ze naar voren te halen en open te zijn niet al te gunstig. As er min der geld wordt verdiend, zal al gauw worden geopperd het aan tal arbeidsplaatsen te verminde ren. Tekorten moeten de ge meenten immers sinds enkele ja ren zelf dekken. Daar komt nog bij dat de belang stelling voor de WSW de komen de jaren groter zal worden door dat de wao minder toegankelijk wordt. Landelijk is die ontwik keling reeds gaande en ze tekent, zich volgens De Groot in De Zuidhoek ook meer en meer af. Op de wachtlijst staan nu 22 mensen. Het bestand aan perso neel is tamelijk stabiel: jaarlijks gaan er maar een paar weg. Het algemeen bestuur be spreekt het jaarverslag woens dag 30 juni. De vergadering be gint om 15.30 uur. van een medewerker CLINGE - Het komende week einde wordt in Clinge, meer be paald in de directe omgeving van café Deandbouw, de jaar lijkse Sloeberkermis gehouden. Zaterdag is er daarnaast op het schoolplein van de basisschool in Clinge de jaarlijkse Vlaamse kermis. De Sloeberkermis be gint vrijdagavond om 20.00 uur met een schieting op de liggen de wip, zaterdagavond om 19.30 uur is er een bingo. Dq muzikale huldiging van het beeld Sloeber, een creatie van pastoor-kunsenaar Omer Giel- liet uit Breskens, vindt zondag morgen om 11.00 uur plaats. Mu zikale medewerking wordt ver leend door de boerenkapel De Deurtrappers. Om 13.00 uur wordt de gratis Sloeber-maaltijd verstrekt. De jeugd kan zich om 14.00 uur bezighouden met mastklimmen, terwijl de volwas senen vanaf 15.00 uur kunnen meedoen aan het onderdeel 'prangske gooien'. De Sloeber kermis wordt maandagavond besloten met een kaarting. die om 20.00 uur begint. Vlaamse kermis De Vlaamse kermis begint zater dag om 13.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Liefhebbers kunnen spellen doen als eendje vissen, spijkeslaan, voetenspel,- stok ken vangen, komkommerhak en ezeltje prik. Ook is er een lucht kussen en het rad van fortuin. De Clingse judovereniging, die dit jaar haar zilveren jubileum viert, geeft een demonstratie. Voor de muzikale omlijsting zorgt de boerenkapel De Deur trappers. De organisatie van de ze Vlaamse kermis is in handen van de ouderraad van de school. ciaal voor de commerciële acti viteiten een evenementenhal verrezen, waar regelmatig beur zen en bedrijfsmanifestaties worden gehouden. De Westbrabander heeft in Et ten-Leur bijna zijn werk voltooid en wil in Middelburg proberen een beleid te ontwikkelen, waar mee hij in De Nobelaer zoveel succes heeft gehad. Hij denkt er aan ook in Middelburg het be drijfsleven (nog) meer bij het theater te betrekken. Wat hem in Middelburg aanspreekt, is de theaterprogrammering. „Echt gesubsidieerd theater." Hij wil dat uitbouwen en denkt daarbij zelfs aan een verruiming van de accommodatie. De grote zaal van de Stadsschouwburg telt 520 stoelen, die van De Nobelaer 700. „Dat aantal van 700 is echt nodig om dure theaterproduk- ties neer te zetten", oordeelt Peijs. Douwes is op de hoogte van de ambities van Peijs en juicht die toe. „We hebben tegen hem ge zegd: we zullen je niet beletten. Laat hem zijn ambities maar vorm geven. De Middelburgse si tuatie is niet vergelijkbaar met die in Etten-Leur, maar het is prima als hij zijn Westbrabantse successen in Middelburg opera tioneel probeert te maken." heidszorg. techniek en volwasse nen-educatie. Samen gaan de scholen een regionaal opleidin gencentrum vormen waarin het ministerie van Onderwijs alle soorten beroepsonderwijs en volwassenen-educatie wil on derbrengen. Naar het oordeel van het school bestuur in Oude Tonge wordt de positie van de school door de fu sie versterkt. Voor de regio is het gunstige gevolg dat niet alleen een belangrijke onderwijsvoor ziening wordt gehandhaafd, maar ook dat het aantal oplei dingsmogelijkheden wordt ver groot. De besturen van beide scholen onderzoeken momen teel de mogelijkheden tot fusie, die volgend schooljaar tot stand zou moeten komen. foto PieterHonhoff Internist A. J. van den Hoorn: „Je moet er enorm op letten dat je je blijft ontwikkelen." van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Hem was een gouden toekomst beloofd. Hel Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee zou fors uit breiden. omdat rekening moest worden gehouden met zestigduizend inwoners op Schouwen-Duiveland. De am bitieuze internist A. J. van den Hoorn was zeer teleurge steld toen al vrij snel na zijn indiensttreding in 1965 bleek dat deze toezegging niet werd nagekomen. „Maar in de loop der tijd heb ik gelukkig ook de geneugten van een klein zie kenhuis leren waarderen", constateert de internist, die op 1 juli met pensioen gaat. Van den Hoorn vindt zichzelf een internist van de oude stempel. De nieuwe lichting is veel meer gespecialiseerd in een deelaspect van het vak. „Wij waren allround, moesten overal wat vanaf weten. Dat is nu met meer zo. Ik sta eigen lijk tussen een huisarts en een super-specialist in." Van den Hoorn vindt het jammer dat deze functie in de toekomst vervalt. De gezondheidszorg wordt daardoor onpersoonlij ker, verwacht hij. In kleine ziekenhuizen valt dat nu nog mee. Wat Van den Hoorn heeft aangetrokken in zijn praktijk is de mogelijk heid een goede band op te bou wen met zijn patiënten. „Ik ben namelijk niet alleen geïn teresseerd in ziektebeelden, maai- ook in mensen. Dat heb ben patiënten goed door. Ze voelen zich daardoor heel prettig behandeld." Desondanks maakte de inter nist zich al in een vroeg sta dium sterk voor een fusie met het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. „Het was concurreren of samenwerken. We hebben echt moeten knokken om de tent overeind te houden." Daarnaast was hij ervan over tuigd dat door deze fusie een betere kwaliteit kon worden geleverd. Ontwikkelingen Hij vindt het erg belangrijk dat specialisten zich voortdu rend op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikkelingen. „Het vak evolueert enorm snel. Ik zeg wel eens schert send: As ik twee weken met vakantie ben geweest, is alles veranderd." Vooral in een klei ner ziekenhuis is het, volgens Van den Hoorn, essentieel om kritisch te blijven. „Je moet er namelijk enorm op letten dat je je blijft ontwikkelen. Het ge vaar is groot op het vertrouw de te drijven." Het werk in een klem zieken huis heeft hij als 'zeer druk kend' ervaren. „Je hebt bijna nooit vrij. En als je thuis bent, ben je je er altijd van bewust dat de pieper elk moment kan afgaan. Nu ik ouder ben, merk ik dat dat zwaarder wordt." Na zijn pensioen hoopt hij niet te 'sneuvelen', zoals hij dat bij velen in zijn praktijk heeft ge merkt. „Ik ben er al die dertig jaar mee geconfronteerd dat veel mensen een hartinfarct krijgen vlak nadat ze zijn ge stopt met werken." Hij wil daarom straks eerst even 'de rem erop'. „Ik ga niet meteen trimmen of tegen duinen op klauteren. Dat kan heel onge zond zijn. Ik ga eerst eens heer lijk uitrusten." werken met veel glas. Onderdijk verwacht dat begin volgend jaar het karwei klaar is. van een medewerker CLINGE - Het actiecomité Het Groene Portaal, een groep be woners van de Molenstraat in Clinge, organiseert in samen werking met de Clingse dorps raad een openbare bijeenkomst voor alle bewoners van de Mo lenstraat om van gedachten te •wisselen over de snelheidsrem mers, die de gemeente Hulst wil plaatsen in de Clingse Molen straat. De hoge snelheid, waaraan veel automobilisten zich in de Molen straat schuldig maken, is al ja renlang een doom in het oog van de vele bewoners. Bij de gemeen te is al herhaaldelijk aangedron gen op een adequate oplossing voor dit probleem. Onlangs maakte wethouder G. van de Voorde van de gemeente Hulst tijdens een bijeenkomst van de CDA-fractie aan Clinge bekend, dat er op korte termijn voorstellen in de gemeenteraad zouden komen om een drietal snelheidsremmers aan te bren gen. Totale kosten: 165.000 gul den. Bezwaar De locatie werd door de wethou der ook al genoemd. Voor een aantal bewoners uit de Molen straat schoot dit in het verkeer de keelgat en tekende bezwaar aan tegen dit voorstel. Woord voerder Frans Haartsen van het actiecomité: „Dat er iets moet gebeuren is duidelijk, maar dan wel liefst met medeweten van de plaatselijke bewoners. Als ik uit de krant moet vernemen, dat de gemeente voor mijn deur een snelheidsremmer wil aanleggen, die naar mijn gevoel meer ge vaar dan oplossingen oplevert, dan reageer ik." Haartsen heeft alle politieke partijen uit de gemeente Hulst benaderd om het ongenoegen van de Molenstraatbewoners duidelijk te maken. Haartsen: „De gemeente wil ons een slech te oplossing door de strot duwen en daar passen wij voor." Het ac tiecomité is van mening, dat er veel meer aan de hand is in de Molenstraat. Door middel van een ludieke actie vraagt het ac tiecomité aandacht voor 'het groene portaal' naar de Clingse bossen, een wandelgebied waar wekelijks vele honderden wan delaars van de natuur komen ge nieten. Wensen Het actiecomité wil een oplos sing. die past in het landschap pelijk karakter van de Molen straat als toegangsstraat naar de Clingse bossen. Deze dagen zijn de actiecomitéleden Frans Haartsen, Leonard Willaert, Marja de Bruijn, Erich de Bruijn, Marion Droge en Adrie Verstrae- ten huis-aan-huis geweest in de Molenstraat om alle ideeën en wensen van de Molenstraatbe woners te inventariseren. Het actiecomité wil wethouder van openbare werken Van de Voorde een picknickmand met de wen sen en ideeën overhandigen tij dens de openbare bijeenkomst van woensdag 30 juni om 20.00 uur in Malpertuus. Het comité wil komen tot een volledig straatplan met zowel de knel punten als de eventuele oplos singen. De flats aan de Maas- en Oosterscheldestraat in de Stromenwijk in Middelburg ondergaan na de zomervakantie een gedaantewisseling. foto Lex de Meester van onze verslaggever OOSTBURG - De provincie moet zo snel mogelijk met dui delijke uitspraken komen voor de inrichting van een compos- teerinstallatie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De ver wezenlijking van een 'groenaf- valverwerker' mag niet lijden tot een onnodige lastenverzwa ring voor de burgers van de ge meente Oostburg, aldus de com missie openbare werken en mi lieu woensdag. De gemeente zit in haar maag met twee ondernemers die bei den in aanmerking willen ko men voor de exploitatie van een composteerinrichting. Direc teur S. de Feijter van de gelijk namige mesthandel aan de Lan ge Heerenstraat in Schoondijke heeft daartoe inmiddels een ver gunning aangevraagd bij de pro vincie. Dan is er ook nog de firma Bron uit Waterlandkerkje. Het transport- en reinigingsbedrijf werkt al ruim een jaar in samen spraak met de gemeente aan een planopzet voor hetzelfde doel, inclusief de inrichting van een containerpark voor de geschei den inzameling van huishoude lijk afval aan de Ketelaarstraat. Dilemma Daarmee staan de gemeente en de provincie voor een dilemma. In het meest recente provinciale afvalstoffenplan is bepaald dat er in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren slechts ruimte is voor één composteerstation. De Feijter klopte als eerste in Middelburg aan voor een vergunning, Bron stak zijn tijd vooralsnog in een uitgebreid haalbaarheidsonder zoek en heeft volgens burge meester en wethouders de meest valide ideeën. De provincie overweegt nu het bot tussen de twee honden te verdelen en beide ondernemers een vergunning te verstrekken voor de duur van vijf jaar. in plaats van de bedoelde tien jaar voor één van hen. De beste kan na die tijd blijven. Zo'n constructie mag nooit doorgaan, werd gisteren met klem verkondigd in de commis sie openbare werken en milieu. „Want dat betekent dat de on dernemers hun tarieven noodge dwongen zullen moeten verho gen om de gepleegde investerin gen er binnen de helft van de oor spronkelijke geplande tijdsduur (tien jaar) uit te kunnen halen. En daar wordt de burger dus de dupe van", hield het PvdA- raadslid L. Wille zijn collega's duidelijk voor ogen. Advies Wethouder A. de Feijter erkende dat de provincie in twee richtin gen denkt. Ook stelde hij na drukkelijk dat gedeputeerde staten eigenmachtig kunnen be slissen over het afgeven van de nodige hinderwetvergunningen. De gemeente heeft daarbij al leen een adviserende stem. „Wij hebben met de verantwoordelij ke gedeputeerde afgesproken dat het uiteindelijke besluit in overleg met de gemeente zal worden genomen", trachtte De Feijter nog enigszins de onge rustheid bij de commissieleden weg te nemen. De commissie wilde gisteren op voorhand geen uitspraak doen over de door b en w voorgestelde wijziging van het bestemmings plan voor de Ketelaarstraat en Lange Heerenstraat. Eerst moe ten gs beter duidelijk maken welke kant ze nu precies op wil len, oordeelden de vier raads fracties. van onze verslaggever VEERE - Als de gemeenteraad van Veere akkoord gaat, heeft Veere volgende maand al een complete collectie van de kun stenaar Hendrik Willem van Loon in huis. Het Roosevelt Stu dy Center in Middelburg heeft de gemeente een tip gegeven over een particuliere collectie in New York, die verkocht wordt. Veere kan vo<v 28.782,40 gulden eigenaar worden van boeken, brochures, originele te keningen en foto's van Van Loon, die van 1927 tot 1932 in het stadje woonde en werkte. Hendrik Willem van Loon is vooral in de Verenigde Staten populair. Hij werd in 1882 gebo ren in Rotterdam, maar emi greerde naar Amerika. Hij was daar behalve radiocommenta tor en gastdocent op universitei ten een gevierd schrijver van po- pulair-wetenschappelijke boe ken. Zijn boeken illustreerde hij vaak met eigen pentekeningen. Hij stierf in 1944 in Old Green wich in de Verenigde Staten. Hoewel Van Loon in de Verenig de Staten woonde en werkte, kwam hij vaak terug naar Neder land. Vooral Veere lag hem na aan het hart. Hij woonde in het huis De Houttuvn aan de Kade. Liefhebbers van zijn werk heb ben in 1960 geprobeerd in het huis een Van Loon-museum te stichten, maar dat mislukte. Expositie De gemeente Veere wil met de aankoop van de collectie een nieuwe poging wagen om werk van hem ten toon te stellen. Het college van burgemeester en wethouders denkt erover een permanente expositie in te rich ten in het stadhuis. Een gedeelte van het werk kan dan getoond worden in telkens wisselende ex posities, samengesteld uit de ge hele collectie die nu kan worden aangekocht. Veere heeft subsidie aange vraagd voor de aankoop, maar daarover hebben gedeputeerde staten nog geen uitsluitsel gege ven. Ook als de subsidie niet be schikbaar komt. wil het college de collectie aankopen. De commissie algemene en be stuurlijke zaken en financiën be spreekt het voorstel tot aankoop vanavond (donderdag) in haar vergadering die om .19.30 uur be gint in het gemeentehuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 19