Spreiding van zwakzinnigenzorg Goese kunstenaar Beijsens varieert op thema vrijheid Ter Mantelinge beschikt nu over verpleeggedeelte ISSSS***- Barbershopkoren to Vlissingen op toerneij in het buitenland Sociale werkplaats komt tekort ondanks hogere omzet in '92 WIE KAN HET ZE5 KEER PER WEEK? Vijvervreugd hevelt 72 plaatsen over naar Den Berg in Goes WÊÊÊÊKÊÊÊÊm Grijpskerke nieuwe helden KOM WERKEN BIJ DE PZC ALS NIEUWE HELD MUILWIJK SCHARRELSLAGER van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het centrum voor verstandelijk gehandicap tenzorg Vijvervreugd in Mid delburg wil nog dit jaar begin nen met het afstaan van plaat sen aan het zwakzinnigeninter naat Den Berg in Goes. In totaal hevelt Vijvervreugd 72 plaat sen over naar Den Berg. Het gaat niet om lege plaatsen, maar om bewoners die nu in Vij vervreugd wonen en dus moe ten verhuizen. Beide instanties zijn dit overeengekomen. Het convenant ligt nog ter goedkeu ring bij het Ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC). De overheveling zal in fasen plaatsvinden en moet uiterlijk in 2000 voltooid zijn. Op dit mo ment is het zwakzinnigeninter naat Den Berg aan het bekijken hoe de nieuwe plaatsen precies ingevuld moeten worden. Vol gens algemeen directeur W. A. Hurkens van Den Berg wordt met de gemeente Goes onder handeld over het kopen van een stuk grond waar een dependan ce gebouwd kan worden. Spreiding De plannen zijn het resultaat van het provinciaal spreidings- beleid, dat de zwakzinnigenzorg in de regio beter verdeeld wil zien. Door de overheveling krijgt Den Berg er capaciteit bij. Vol gens algemeen directeur van de Stichting Verpleeg en Rusthui zen Zeeland (SVRZ) G. C. de Bruijn kan Vijvervreugd de plaatsen wel missen. „Dat komt omdat Vijvervreugd vroeger de enige zwakzinnigenvoorziening in Zeeland was. Nu is dat niet meer het geval. Bovendien liep Vijvervreugd al rond met plan nen voor nieuwbouw." Met de overheveling slaat Vijvervreugd twee vliegen in één klap: het kan tegemoet komen aan het sprei- dingsbeleid en de nieuwbouw van Vijvervreugd kan gereali seerd worden. „De bedoeling is om de negen oude paviljoens af te breken en een nieuwe woonwijk te bouwen. Die wijk wordt een geïntegreer de woonwijk, waar ook de ge meente Middelburg woningen gaat bouwen," aldus De Bruijn. Op deze manier wil Vijvervreugd de integratie tussen zwakzinni gen" en inwoners van die wijk bevorderen. In totaal wil Vijver vreugd 135 plaatsen creeëren. Volgens een schatting gaat de bouw zo'n 30 miljoen gulden kos ten. Vrijwillig Arbeidsplaatsen zullen niet ver loren gaan volgens De Bruijn, want het personeel verhuist mee naar Den Berg. „We hopen dat zowel inwoners als personeelsle den vrijwillig meeverhuizen. Op dit moment is een groot deel van de bewoners afkomstig uit de re gio Oosterschelde, waar Den Berg deel van uitmaakt. Ik ver wacht niet dat dat problemen zal opleveren." Mocht dat wel het geval zijn dan stelt het te huis een wachtlijst in, nieuwe bewoners zullen dan automa tisch in Den Berg of elders in de regio Oosterschelde geplaatst worden. De Commissie Verstandelijk Gehandicapten van de Zeeuwse raad voor Volksgezondheid. Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur (VMC), vergadert 1 juli over dit onderwerp. De ver gadering begint om twee uur 's middags in het gebouw van de VMC op de Dam in Middelburg. Fancy-fair - De openbare ba sisschool De Ameburch aan de Veerseweg in Middelburg houdt zaterdag 26 juni van 10.00 tot 13.00 uur een fancy-fair. Er wor den handgemaakte materialen, oude spullen, boeken, speel goed. stekjes en dergelijke ver kocht. Omstreeks 11.00 uur is er een veiling. Daarnaast zijn er spel letjes voor de kinderen en is er een sponsorloop. Tussen 10.30 en 11.30 uur kunnen kinderen worden gefotografeerd op een politiemotor. Verder zijn er hap jes en drankjes verkrijgbaar. De opbrengst is bestemd voor nieu we schoolmaterialen. Wandelexcursie - Vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 3 juli een wandelexcur sie over de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. Tijdens de tocht, die leidt langs cultuur historische monumenten en be- langrijke stukken natuur, zal de excursieleider vertellen over het speciale 'dijkklimaat' en de tal loze bijzondere planten. De ex cursie begint om 10.00 uur bij De Schaapskooi in Heinkenszand en duurt ongeveer tot 12.30 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - Twee Vlis- singse barbershopkoren, de mannen van Coastline Chorus en de vrouwen van The Sea Sound Singers, gaan hun succes in het buitenland beproeven. Coastline Chorus gaat het verst van huis. Het koor mag als Ne derlands kampioen naar de we reldconventie voor barbershop koren in het Canadese Calgary. De wedstrijden vinden plaats van 29 juni tot en met 3 juli. van onze verslaggever GOES - De Goese kunstenaar Anton Beijsens is het bekendst door zijn beelden. Ze staan op tal van openbare plaatsen en zijn in het bezit van vele parti culieren. Minder bekend is dat Beijsens (Roosendaal, 1922) zijn artistieke loopbaan begonnen is als schilder. Woensdag werd daarover een boekje open ge daan door de kunstenaar zelf. In het Goese stadskantoor over handigde hij het officiële eerste exemplaar van de bundel 'De vrijheid van Anton Beijsens' aan wethouder van cultuur H. W. Hoogerland. De losbladige bundel bevat bij na twintig afbeeldingen van schilderijen die Beijsens in de periode 1973-1978 maakte. Het zijn doeken met variaties op het thema vrijheid. Beijsens maakte bij' de presentatie duidelijk dat hij met zijn schilderijen vanuit een filosofische benadering een boodschap wil brengen: een sa- menleving waarin vrijheid cen traal staat, maar wel een vrij heid in gebondenheid. Een sa menleving ook waarin het res pect hebben voor eikaars opvat tingen vanzelfsprekend is. Een deel van de collectie is nog in het bezit van de kunstenaar zelf. De uitgave van de bundel is bedoeld om liefhebbers op de schilderijen attent te maken. Behalve afbeeldingen van de schilderijen bevat de bundel een korte levensschets van Beijsens. Daaruit blijkt dat hij zich na een loopbaan als banketbakker en leraar beroepsonderwijs volle dig toelegde op schilderen. Aan vankelijk waren dat landschap pen. stillevens en gefantaseerde onderwerpen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De acht Wal- cherse gemeenten moeten over vorig jaar bijna 400.000 gulden meer bijdragen aan de Werk plaatsen Walcheren dan in 1991. De stijging is te wijten aan ho gere afschrijvings- en rentekos ten door het grote aantal inves teringen van de laatste jaren èn aan de omvang van het perso neelsbestand. De rijksoverheid is de grootste subsidiegever van de sociale werkvoorziening Werkplaatsen Walcheren. De bijdrage van rijkswege bedroeg in 1992 19,5 miljoen gulden. Dat bedrag was gebaseerd op 441,7 formatie plaatsen, terwijl er in werkelijk heid vorig jaar 462,5 formatie plaatsen waren vervuld. Dat be tekende een toename van 10 for matieplaatsen in vergelijking met 1991. De Werkplaatsen Werkplaatsen hebben met dat grotere personeelsbestand wel de omzet flink kunnen verhogen, van 8,1 tot 9,8 miljoen gulden, maar onvoldoende om de Wal- cherse gemeenten van een extra bijdrage te vrijwaren. Zij droe gen in 1991 459.000 gulden bij en over 1992 komt die subsidie op 843.000 gulden. De Werkplaatsen Walcheren hebben geen slecht jaar achter de rug, gezien de toename van de omzet. Het aantal opdrachtge vers van het groenbedrijf steeg. Het bouwbedrijf pakte voor de eerste keer en met succes een groter, restauratieproject aan. De houtafdeling van het indus trieel werkverband versterkte de positie in de markt van win- kelinterieuren. Boven de Werk plaatsen Walcheren pakt zich echter ook een aantal donkere wolken samen. Het eenvoudige montage- en verpakkingswerk verschuift naar Oost-Europa en het Verre Oosten en de kwekerij Veldzigt verwacht dalende prij zen, omdat de produktie in Ne derland nog steeds toeneemt. Veldzigt richt haar hoop op een groeiende vraag van tuincentra in de directe omgeving, ook van wege de transportmogelijkhe den. Het nieuwe verpleeggedeelte van Ter Mantelinge is een aparte woonkamer, waar de bewoners extra medebewoners hebben. ing krijgen en gezelschap van foto Ruben Oreel Delta College MIDDELBURG - Aan het Delta Col lege in Middelburg zijn de volgende leerlingen van de afdeling meao ge slaagd: Sylvia van Aalst, Jolita Adriaanse, Patrick Anrochte, Annemarie Baar- ends, Menno Baart, Petra Baljeu, Linda van Belzen, Johnny Bent- schap Knook. Marcel Bertijn. Sand ra Besuijen, Sonia Bishesar, Marco Blaeke. Sheila Boeting. Miranda Bongaerts. Mariska Boone, Rohalt Bouterse. Pascal van den Broeke. Sylvia Burgel. Dennis Cevaal. Miran da Cevaal, Marcel Clement, Nadine D'Hoore. Lars van Dorp. Jolanda van Eenennaam, Sigrid van Eerten. Bar bara Elich. Nalasja Engels, Irene Ep- ker. Hans Everse, Susanne de Feijter, Chantal de Fouw, Lenie van Fraas- sen, Wilma Geelhoed, Marcella Geld- ol'. Carola Geleijnse. Anja Gemaert. Mariet Geschiere. Mireille Gillissen. Isabella Goeree. Ronald la Grand. Ancella Grootenboer. Ellen van der Gun, Francisca van der Heijde. Mar- tijn Heijgelaar. Carlo van Hemert. Gertjan Hofwegen. Inger Hollestelle. Judith van der Hooft. Sonja Houmes, Andre Houtekamer. Margot Huis man. Ingrid van Iwaarden. Marsha Izeboud, Anja Jacobse. Miranda de Jager. Olav Janssen, Michael Jasper- se. Manfred Jobse, Petra Jobse. Ruud Jobse. Miranda Joziasse, Sa- mantha Keller. Xander Kentin. Ma rion van de Ketterij, Ron Kindts, Mi chel Kloet. Arjan de Kok, Martijn Koole. Angelique Kooman. Angeli- que Koster, Bart Kouwenberg, Pim Kraan. Martin de Kraker. Leen Krombeen. Paul Kuijs. Johan Lam- per, Patricia Langstraat, Vanessa Lau, Edwin Lefevre, Brenda Leich- senring. Nicole Leijnse, Marion Loh- man, Barbara Lokerse. Marco van Lomwei, Jan-Leendert Louwerse, Stefan Louwerse. Erik Luteijn. Geor ge Luwema, Liesbeth Maljaars, Mela- nie Marczian. Mickaelle Masson, Romke van der Meer. Bas Meeuwis- sen. Alinda Metz, Michiel de Meuri- chij. Ingrid Minderhoud. Rembrandt Minderhoud, Mariska Moison. Edwin Moleveld. Ad Murre. Trinli Nguyen, Marron Nijboer. Ronny Nuijten. Lau rens Oele, Connie den Ouden. Miran da den Outer, Williette Pieper, Rena- te Poerstamper, Judith de Poorter. Erik Poppe. Rob van Putten. Theo Rabout. Berna Remijn. Monique Re- mijn. Ilona Riemens, Franciska Roo- se, Serge de Ruijsscher. Willeke Scheele. Angelique Scherpenisse. Claudia Schokker. Harold Sluijter, Angela Snel. Mientje Soochit. Paul Stroo. Sandra Sturm, Robert Tak, Annick Tas. Claudia den Toonder. Clasina van de Velde. David Vereeke. Inge Vergouwen. Martine Verheij, Bianca Verschueren. Sandra Vierge ver. Yvonne van der Vlies. Cathy Vo gelaar. Andre de Waard. Ingrid Wal raven. Johan Wedts de Swart. Suzet- te Wijkhuijs. Jeffrey van Wilgen, Ni cole de Wolf. Sandra van Zijp DOMBURG - Het verzorgings huis Ter Mantelinge in Dom burg beschikt sinds woensdag over een verpleeghuisgedeelte. Het bejaardentehuis is de zesde verzorgingsinstelling op Wal cheren die de de beschikking heeft over een eigen ruimte waarin bewoners verpleegd kunnen worden, zonder overge plaatst te hoeven worden naar bijvoorbeeld Der Boede. Dit jaar staan dergelijke projecten ook op stapel in de bejaar denoorden Nieuw-Sanden- burgh in Veere en Sint Willi- brord in Middelburg. De verpleeghuis-unit is een aparte woonkamer voor bewo ners van Ter- Mantelinge. Ze houden hun kamer in het bejaar dentehuis, maar overdag zijn ze in gezelschap van medebewo ners en krijgen ze extra verzor ging door personeel van Der Boede. zoals een fysio- en een er gotherapeut, een activiteiten- begeleider. een verpleeghuisarts en verplegend personeel. Dooi de aanwezigheid van medebe woners vereenzamen zij minder snel. Dat is belangrijk, want de meeste patiënten kampen met symptomen van dementie. Spankracht Zoinerfeestweek op Vijvervreugd MIDDELBURG - Het centrum voor verstandelijk gehandicap tenzorg Vijvervreugd viert be gin juli een week lang feest op het instellingsterrein in Mid delburg. De zomerfeestweek be gint donderdag 1 juli met een barbecue en een optreden van de band Strange Fruit. De vol gende dag, vrijdag 2 juli, houdt de eindexamengroep van de op leiding voor Z-verpleegkundige een smurfenmiddag. 's Avonds staat een drive-in-disco op het programma. De topdag van de week. een fa miliefeestdag, moet zaterdag 3 juli worden. Het duo Maywood treedt zaterdagmiddag om vier uur op. 's avonds gevolgd door optredens van clowns, de volks dansgroep van Vijvervreugd en het Goese straatorkest Olé. Het feest duurt dan nog tot en met dinsdag 6 juli. De activiteiten worden die avond afgesloten met een feest in rock en roll-stijl met medewerking van de Corner Cats. Volgens directeur J. van dei- Rijst van verpleeghuis Der Boede vergroot het zogeheten substitutieproject de span kracht van verzorgingshuizen. „Door de extra zorg in hun eigen omgeving kan overplaatsing naar een verpleeghuis, dat in veel gevallen ver weg ligt. voor komen of in ieder geval uitge steld worden." Secretaris van de bewonerscommissie J. Caljé on derkent het belang van de nieuwe voorziening, maar is be zorgd over het verwateren van de banden tussen de bewoners onderling. Een gedeelte van de bewoners bevindt zich immers de gehele dag in een aparte ruimte. De woonkamer is een tijdelijke oplossing. Ter Mantelinge is aan een opknapbeurt toe, maar de nieuwbouw kan nog wel enkele jaren op zich laten wachten. De Stichting Verpleeg- en Rusthui- Coastline Chorus vertegenwc. tan digt Nederland, doet mee aan world harmony jamboree ut geeft ook een optreden voor; |0U derlandse emigranten die bij aai Hollandse Club Calgary z aU aangesloten. The Sea Sound Singers zijn r0i kele weken geleden voor dec an de keer Nederlands kamp:; tra geworden bij de dames en zij; ,er| uitgenodigd voor deelname a e v een conventie die in oktobei e Engeland wordt gehouden. Zoekend naar een eigen stijl ont dekte Beijsens de symboliek en magische driehoek. Er volgde een schilderexplosie: 45 schilde rijen in ruim vijf jaar. De titels vertellen welke (vrijheids(situa tie ermee wordt uitgedrukt: droom, tolerantie. Utopia, een zaamheid, dictatuur, egoïsme, hoop en glorie. Hij exposeerde in veel plaatsen. Na de 'explosie' legde Beijsens het penseel neer en ging hij over op beeldhouwen, dat hem nu helemaal in de greep houdt. Van zijn schilderijen wil hij afstand doen. zen Zeeland (SVRZ) wilde niet zo lang wachten. Daarom is de woonkamer in een noodbouw gehuisvest. Van der Rijst uitte kritiek aan het adres van provinciale staten, die vonden dat de SVRZ samen werking met andere verzor gingsinstellingen blokkeerde. „Het feit dat de SVRZ met Ter Mantelinge dit project opgezet heeft, bewijst dat de kritiek zeer onterecht was." VLISSINGEN Rommelmarkt - De federa tieve wijkgemeente Lammeren- burg houdt zaterdag 26 juni een bazaar/rommelmarkt. Het eve nement vindt plaats in en om kerkgebouw De Schaapskooi nabij het winkelcentrum Pape gaaienburg in Vlissingen. Naast de rommelmarktkramen zijn ook kinderactiviteiten georgani seerd zoals ponyrijden, knutse len en sjoelen. De opbrengst is bestemd voor het kerk en jeugd werk. De rommelmarkt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. CEZOCHT: DAGBLADBEZORGERS M/V zoeken wij voor direct die graag snel iets willen verdienen. Voor informatie kun je bellen PZC Vlissingen Tel. 01184-84214 na kantoortijden: R. J. de Nooijer 01184-11551. Anton Beijsens (1) overhandigt het eerste exemplaar van de bundel 'De vrijheid van Anton Beijsens' aan wethouder Hoogerland. Links een van zijn werken. foto Willem Mieras hee, hetts vaster, 'malser, beter houdbaar e//heec (jezohd i kortom af eer produkt i/oor jeqetd/ NATUURLIJK, MALS EN LEKKER Deze week weer roerbakken ƒ2,69 100 gram Party Steak gemarineerd en i afgewerkt me^ een kruidenmelange, minuten bakken j2,6s 100 gram .varUcnsU,pies Magere^bcbarrelv DE SCHARRELSLAGER Scheldestraat 28, Vlissingen, tel. 01184-12494

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 18