Huisbezitters verspelen premie Beachpop moet Zeeland festivalnaam bezorgen 1 Subsidies moeten 'h ouderen langer in^ eigen huis houden VNO slaat alarm over 'ontbreken' industrieel beleid Middelburgse iepen tegen de vlakte provincie 16 Ministerie trekt beschikkingen in wegens koppelverkoop lezers schrijven DONDERDAG 24 JUNI 1993 van onze verslaggever Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Tenminste der tig eigenaren van premic-A-wo- ningen in Zeeland dreigen hun premie te verspelen, omdat de dienst recherchezaken van het ministerie van VROM van me ning is dat die onterecht is toe gekend. De premïewoningen werden in 1989-1990 gebouwd in opdracht van Zehamij bv en doorverkocht door Proverko Vastgoed bv uit Terneuzen. In een reeks gevallen legde de pro jectontwikkelaar/verkoper de kandidaat-kopers, naast de overeenkomsten voor de wo ningen, vrijwillige contracten voor waarin de verkoop van ex tra grond of garages werd gere geld. In eerste instantie keurde het ministerie deze verkoopwijze goed. Ook al omdat de zes ge meentebesturen op verzoek van het ministerie een verklaring hadden afgegeven waarin duide lijk vermeld stond dat de over eenkomsten niet in strijd waren met de geldende regelgeving. De bouw van de woning geschiedde binnen de stichtingskosten en de kopers kwamen in aanmer king voor de rijkspremies. Onwettig Toen de premie-afrekeningen van een woningcomplex aan de Everingen in Terneuzen bij het ministerie binnenkwamen stel de de dienst recherchezaken een nader onderzoek in en kwam tot de conclusie dat er wel degelijk sprake was een onwettige han delwijze. De recherchedienst meende dat er sprake was van koppelverkoop en vond dat de kosten van de extra grond en de meerwerkkosten ide bouw van garages) bij de bouwkosten van de woningen moesten worden gevoegd. De stichtingskosten per woning (toen voor premie-A- woningen 132.000 gulden) wer den hierdoor overschreden, in één geval zelfs met 18.000 gul den. Dit had tot gevolg dat de recher cheurs van VROM ook andere overeenkomsten van Zehamij bv gingen bekijken en tot de slotsom kwamen dat met zo'n 30 kopers verkeerd was gehandeld. Het gevolg was dat het ministe rie besloot de zogenaamde pre miebeschikking aan de woning eigenaren (in Hulst. Reimers- waal. Goes. Terneuzen. Oost burg en Axel) in te trekken. Volgens Zehamij-woordvoerder P. A. M. Verdurmen is er bij de verkoop van de woningen 'niets onrechtigmatigs geschied'. Ook de Terneuzense wethouder J. van Rooijen (volkshuisvesting), tevens voorzitter van de ge meenschappelijke regeling wo ninggebonden subsidies en uit dien hoofde verantwoordelijk voor het toezicht in de regio op de verkoop van premiewonin gen. is die mening toegedaan. „Het is de vraag of het ministerie zich op het juiste pad begeeft als er nu wordt gesteld dat er zoge naamde koppelverkoop heeft plaatsgevonden, terwijl valt aan te tonen dat daar geen sprake van is. Zelfs al zou er sprake van zijn. dan moet je je afvragen of de strafmaat (het intrekken van de premies) in verhouding staat tot wat er procedureel zou zijn mis gegaan. Deze zaak nemen wij - als gemeenten - hoog op. omdat de reikwijdte veel groter is dan alleen Zeeland. Houdt het minis terie vast aan zijn bevindingen, dan zou dat kunnen betekenen dat heel wat kopers van premie- A-woningen in den lande hun premie verspelen en dan heb je het echt over vele miljoenen." Verdurmen en Van Rooijen gaan ervan uit dat alleen in een lange procedureslag het ministerie van zijn ongelijk overtuigd kan worden. De eerste aanzetten voor die slag zijn inmiddels ge nomen. Zehamij heeft de gedu peerden enkele weken geleden nader geïnformeerd over de kwestie en hen aangeboden een advocatenkantoor in te huren voor de verdere afhandeling van de kwestie. De huiseigenaren hebben dat aanbod aanvaard. Verdurmen: ..Verder zijn we van mening dat deze mensen niet de dupe mogen worden van deze af faire. In afwachting van de uit spraak in deze procedure, die naar venvacht een tot twee jaar zal duren, zal Zehamij de finan ciële verplichtingen van VROM (de uitkering van de premies) overnemen." Verdurmen. die uitermate ver bolgen is over het feit dat de ver onderstelde koppelverkoop door zijn bedrijf bij VROM aan gekaart is door concurrent Pro- jectbouw Zeeland bv ('En daar heb ik bewijzen van ook'), ge looft niet dat de affaire tot ge volg zal hebben dat de verkoop van premie-A-woningen in Zee land afneemt. Van Rooijen daar entegen vreest van wel. van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeeland heeft een industriebeleid en onderne mende bestuurders nodig. Zon der verbetering van de infra structuur stagneert de indus triële activiteit en dreigt de werkloosheid fors op te lopen. „Er staan - indirecte werkgele genheid meegerekend - 25.000 arbeidsplaatsen op het spel als geen industriebeleid wordt ge voerd", is de sombere voorspel ling van voorzitter ir C. F. Braakman van de werkgevers organisatie VNO in Zeeland. In een grotendeels aan Zeeland gewijd nummer van het VNO- blad Onderneming beklemtoont Braakman dat alle zeilen moe ten worden bijgezet om de posi tie van de Zeeuwse ondernemin gen te versterken. Braakman: „Als de gedeputeerde voor eco nomische zaken zegt dat hij geen industrieel beleid kan voe ren, dan hebben wij een pro bleem. Ik maak mij daar boos Opening van parkeerkelder van onze verslaggever MIDDELBURG - Het aantal parkeerplaatsen aan de rand van de Middelburgse binnen stad neemt dinsdagochtend 6 juli om tien uur in één klap met ongeveer driehonderd toe. De nieuwe parkeerkelder aan de Kousteensedijk, direct naast de Zeeuwse Bibliotheek, gaat die dag open. Om automobilisten aan de par keerkelder te laten wennen, mo gen zij er tot 9 augustus gratis hun voertuig neerzetten. Vervol gens gelden de tarieven die ook in de Geere-kelder van kracht zijn. De officiële opening van de kelder vindt 20 augustus plaats, tegelijktijdig met de openstel ling van de nog te bouwen voet brug naar de Turfkaai. De nieuwe parkeerkelder be staat uit drie lagen. De bovenste is zeven dagen per week. 24 uur per dag, geopend. De andere ver diepingen zijn op zon- en feest dagen en 's nachts gesloten. De parkeerkelder Kousteensedijk is bereikbaar vanaf de Blauwe- dijk. In de kelder komt ook een fietsstalling die echter alleen toegankelijk is voor personeels leden van het belastingkantoor en de andere kantoren die er bo venop worden gebouwd. over. Industriebeleid kan wél, maar dan moeten er keuzes wor den gemaakt. Dan moeten er stappen worden ondernomen naar Den Haag of naar Brussel om te zien of iets kan worden be reikt. Zeggen dat je er niks aan kunt doen. is mij veel te eenvou dig." Verwarring Die gedeputeerde voor economi sche zaken. D. J. P. Bruinooge, legt in een ander artikel uit dat de provincie zich wel degelijk in spanningen getroost voor de in dustrie. Hij houdt het op 'be- gr i ps verwarri n g'Bruinooge „Ik heb natuurlijk geen zak geld beschikbaar om een in de- pro blemen geraakt bedrijf te steu nen zoals minister Andriessen dat kan." Toch gebeurt er wel degelijk iets. De gedeputeerde wees op het bedrag van bijna 50 miljoen gulden dat het haven schap Terneuzen (de provincie neemt er voor een kwart in deel) heeft gestoken in twee nieuwe opslagtanks voor Dow Benelux. Bruinooge: „Die investering kwam het. bedrijf even niet goed uit. Het havenschap heeft daar op de zaak gefinancierd en ver huurt de tanks nu aan Dow. Ik noem dat een redelijk gedurfd industriebeleid." Deltaboys Volgens Braakman heeft Zee land ook weer 'visionaire be stuurders' nodig, zoals in de ja ren zestig. Deltaboys heetten die. Braakman: ..Toen werden met snelle beslissingen indus trieën aangetrokken en was Zee land een nationale politieke fac tor van belang. Anders was hier nooit een groot aluminiumbe- drijf als Pechiney gekomen. Ik mis zulke mensen. En ik heb de indruk dat men nergens aan durft te beginnen." Zo'n vergrijsde Deltaboy is drs M. C. Verburg. die zich als direc teur van het toenmalige Econo misch Technologisch Instituut sterk heeft gemaakt voor de in dustriële ontwikkeling van Zee land. Hij laat zich in het VNO- blad vergoelijkend uit over het industriebeleid van de provin cie. Verburg: „Zeeland heeft nooit een Wiegel of Kremers ge had. Daardoor heeft de provin cie misschien wat minder aan dacht van Den Haag gekregen dan nodig was. Ik heb de indruk dat de huidige commissaris en zijn gedeputeerden wat beter de weg naar het regeringscentrum weten te vinden. Bovendien ziet het sociaal-economisch beleids plan van Bruinooge er goed uit." De rooi-operatie in de Middelburgse Nieuwstraat. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Een kolossale iep in de achtertuin van een wo ning aan de Nieuwstraat in Middelburg moest er dinsdag aan geloven. De boom was geveld door de gevreesde iepziekte. Eer der moesten al iepen aan de Korendijk, Spanjaardstraat, Toren- weg en Breeweg gérooid worden. De komende weken gaan nog enkele iepen tegen de vlakte. De iep in de Nieuwstraat was van een particulier. Toch nam de gemeente het rooiwerk ter hand. De schade die andere iepen ku- nen lijden als ze ook geïnfecteerd raken is immers groot en voor komen is beter dan genezen. De rooi-operatie betekent wel dat een tientallen jaren oude boom verdwijnt uit de binnenstad. Of er een nieuwe boom voor in de plaats komt, hangt van de bewoner af. De iep wordt overigens afgevoerd naar een stortplaats. Het hout mag niet gebruikt worden als open-haardhout, omdat de deeltjes die iepenziekte veroorzaken met de verbranding vrijkomen en dan nog steeds hun vernietigende werking hebben. foto Pieter Honhoff Marco Verseput bij het havenplateau in Burghsluis, waar zaterdag 3 juli Beachpop losbarst. Evenement in Burghsluis tevens start Rumour around Aids' van onze verslaggever KERKWERVE - Beachpop moet Zeeland een plaats ge ven tussen de grote Neder landse popfestijnen. Het festi valterrein op het havenpla teau van Burghsluis biedt aan 15.000 mensen ruimte. Ruim tweehonderd vrijwilligers moeten ervoor zorgen dat za terdag 3 juli alles gladjes ver loopt. Marco Verseput (32) uit Kerkwerve, voorzitter en al gemeen coördinator van de Stichting Beachpop. heeft er alle vertrouwen in dat het evenement op deze unieke lo catie een grandioos succes wordt. „Alleen moet het niet gaan regenen." Het festival is bedoeld als startschot van de nationale 'Rumour around Aids'-actie. Radio en televisie besteden van 3 tot 11 juli veel aandacht aan aidsvoorlichting. Op Beachpop kan het publiek via 'safesex acts' door de GGD kennis nemen van de proble matiek. De bezoeker krijgt een verrassend 'vrijkaartje': een gratis condoom. De stichting heeft bij het sa-* menstellen van het program ma een afweging moeten ma ken tussen de prijs van de bands en hun populariteit en attractieve waarde. Op het fes tival treden ook de internatio naal bekende Nederlandse popgroepen op tegen lagere gages dan normaal. Verseput: „Iedereen die iets doet voor het festival, doet dat tegen een lagere prijs of helemaal gratis. Zo blijven de kosten laag en wordt de opbrengst hoog. De winst gaat in zijn geheel naar het Aidsfonds." Trots De organisatie is bijzonder trots op het programma, dat bijna 12 uur duurt. Om 12.00 uur bijt de half-Zeeuwse band Rodi Dean het spits af. om 13.00 uur gevolgd door Lois Lane, internationaal bekend geworden door hun samen werking met Prince. Om 14.45 uur begint de krachtige rock van The Scene en daarna, om 16.30 uur, opnieuw een Zeeuw se band: The Juke Joints. Om 17.45 uur klinkt de stevige funk van Gotcha! Op het avondprogramma prijkt om 19.15 uur De Dijk en om 21.00 uur Candy Dulfer met haar band Funky Stuff. Rond half elf zal zij de laatste noten van de dag blazen. Op het terrein, dat eigendom is van het waterschap, komt een podium te staan van der tig meter breed en zes meter hoog. Rondom het veld staan twee eet- en drinkstraatjes waar volgens Verseput 'alles te koop is'. Op een lager gele gen stuk van het veld verrijzen een kinderdorp en een marktje met commerciële kramen en ideële stands. De acht mensen van de Stich ting Beachpop hadden het af gelopen maanden erg druk. Verseput zelf stak de laatste weken met name veel tijd in overleg met de Vara over even tuele radiouitzending. Het programma 'Leidse kade live' zou enkele optredens uitzen den, maar dat ging vanwege de kosten niet door. Wel is zeker dat Avro-deejay Hans Schiffer 's middags Beachpop presenteert. Voor het avondprogramma wordt uit de Veronicastal een pre sentator gezocht. Er is enige discussie geweest of het popevenement wel op het havenplateau gehouden mocht worden. Natuurbe- schermingsgroepen waren bang dat de Oosterschelde overlast zou ondervinden van muziek en verkeer. Verseput denkt dat het alle maal wel mee zal vallen. Par keren moet op een 10 hectare groot weiland in de buurt, bij na een kilometer van de Oos terschelde. „De opstelling van de luidsprekers is zo berekend dat het geluid 'doodslaat' op het festivalterrein. We hebben daar een speciaal computer programma voor laten schrij ven. Af en toe denk ik wel dat we een beetje overdrijven. We hebben geloof ik echt óveral rekening mee gehouden en aan alles gedacht." Kaarten voor het festival zijn te krijgen bij alle VVV-voorbe- spreekbureau's en op de dag zelf aan de kassa. van onze verslaggever GOES - Er moeten ruimere sub sidiemogelijkheden komen om ouderen in staat te stellen tot op hoge leeftijd in hun eigen huis te blijven wonen. Bijna de helft van de 55-plussers in Zeeland beschikt over een koopwoning. Om te voorkomen dat velen van hen straks moeten verhuizen naar - bijvoorbeeld - een be jaardenhuis, dienen de subsi dieregels voor het aanpassen van hun woning te worden ver soepeld. De eigen bijdrage van de bewoners in de aanpassings- en verbeteringskosten moet zo laag mogelijk worden gehou den. Dat is een van de aanbevelingen in het rapport 'Ouderen en eigen woningbezit'. Het rapport werd woensdag in Goes gepresen teerd door de stichting VMC Zeeland (Zeeuwse raad voor Volksgezondheid. Maatschap pelijke ontwikkeling en Cul tuur). In de notitie worden diverse sug gesties gedaan om het ouderen gemakkelijker te maken zelf standig te blijven wonen, c noodzaak daartoe wordt stee; isie groter in verband met de toen en 1 mende vergrijzing. 'ie! lag< Onderhoud iii Zo zouden woningbouwcorpo! ties bereid gevonden moet uiv worden op contractbasis allerj 'ar onderhoudswerkzaamheden verrichten aan particuliere ht zen die door ouderen worden bi 'e. woond. Ook wordt gepleit vo; ec de bouw van meer koopwonj; 0I!1 gen die zijn afgestemd op des[?e.'' cifieke wensen van 55-plussen 3C De Zeeuwse Raad voor Oudere etf begon in 1990 met een proefpr^06 ject 'Ouderen en eigen woniq ;ia bezit'. Dit proefproject werd a beperkte schaal in Goes op$ ra^ zet. De resultaten waren df ''el mate positief dat het werd uitg{ breid tot heel Noord- en Zuió P Beveland. Oudere woningbet! 'er ters kregen allerhande tips onen de veiligheid in en rond hun hiy te verbeteren. Ook werden zeg voed met informatie over mog ur lijkheden hun woning aanKI passen. Daarnaast werd eene>ele quéte gehouden. Aan het pi(.in ject deden 125 huishoudens mo; ?01 iel Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigei*de brieven wordt niet gecorrespondeerd. I M I II I I I I I I I I I I ITTTTF Evenementen Vaak kijk ik in uw rubriek 'Eve nementen'. En ja hoor. De Iguana-zoo is weer het hoogte punt van het Vlissingse uitgaan sleven. Heeft Vlissingen nou echt niks meer te bieden? In het gemeente-archief bij voor beeld is een prestatie geleverd met de tentoonstelling 'Levende Werktuigen'. Met beperkte mid delen werd een boeiend over zicht gemaakt van de totstand koming van het Kanaal door Walcheren. Een 'must' voor ie dere Vlissinger. En nog gratis ook! Dus een kleine vermelding in uw desbetreffende rubriek, al stublieft. En hoeven we niet te weten, dat er een Arsenaal is? Met de steeds veranderende openingstijden zou vermelding in uw rubriek wel gemakkelijk zijn. Als ze een week dichtgaan wegens noodza kelijke aanpassingen, dan kan dat toch ook wel even in de krant staan? Desnoods in een adver tentie met excuses aan het pu bliek. Overigens zou Het Arse naal best wat meer kunnen ad verteren met excuses. Zo staan er dertien bootmodellen van de kunstenaar Ivan Trtanj. Daar aan moet duizenden uren ge werkt zijn. Maar een eenvoudig bordje met de aanduiding waai en wanneer zo'n schip gevaren heeft kan er niet af. Nog erger is de presentatie van de Schelde-collectie. Zou de sa mensteller zelf wel weten wat er in de vitrines gekwakt is? De paar aanduidingen die te vinden zijn. dekken in ieder geval niet de getoonde lading. Werk ge noeg dus in de week dat Het Ar senaal dicht is. L. Nonnekes. Zeilmarkt 24 Vlissingen i( Busroutes Naar aanleiding van het krant artikel van 15-06 heb ik nog aan- en opmerkingen. Wij als bewo ners van de Torenstraat te Se- rooskerke zijn er verbaasd over dat alle aandacht uitgaat naar alleen de Noordweg, die tril- lingsoverlast zou hebben van de busdiensten. Onze woningen staan direct aan de straat (bij niet alle woningen aan de Noord- weg is dat het geval) en onder vinden zeker ook zeer veel hin der van (veel) te hard rijdende bussen en auto's. Een oplossing- zou zijn: de maximum snelheid beperken tot dertig kilometer per uur, eventueel met snel- heidsremmende middelen. Veel chauffeurs zien ook niet dat deze straat door de te hoge snelheid waarmee er gereden wordt, een gevaar is voor kinderen en oude ren. Men zou hier maar eens over na "moeten denken. Dan is een enquête over omleidingen van busroutes overbodig. E. Wijkhuijs Torenstraat 20 Serooskerke tW) Verwaarloosde schapen Graag wil ik reageren op het ar tikel uit de PZC van 9 juni, waar in staat vermeld dat een veehou der uit Waarde een boete kreeg van 1000 gulden voor het ver waarlozen van één van zijn scha pen. Dit artikel was wellicht niet gepubliceerd, ofwel de boete was zeker niet gegeven als men er van op de hoogte was geweest, hoe deze man voor zijn schapen zorgt. Daar ik al jaren deze veehouder volg. weet ik dat hij inderdaad 1 el ir dag en nacht klaar staat vo« zijn dieren: dat hij elke avoia,f langs de weilanden rijdt om te kijken hoe de stand van zakenis jj, dat hij vorige week nog door he; weiland rende omdat er eea c| schaap op zijn rug lag; dat hij ij de lammerentijd soms nachten lej zijn bed niet ziet, omdat hij erb wil zijn als zijn schapen moeilijk hebben. Ik weet niet of de rechter eens televisie kijkt, maar d: was de afgelopen dagen te zie hoe er op grote schaal diei mishandeld worden. Misschic dat het beter is om daar boel uit te delen! Soms moet je eens verder kijken dan je neus j lang is voor er boetes uitgedeelg worden. Marianna Kar eist ii Raadhuisstraatll1 Waard'. Arnemuiden bouwt j zwemparadijs De besturen van de gemeen!) Arnemuiden en het aanpalend vliegweitje (voorheen Van de" Doef-Airport) zijn elkaar bron stig in de armen gevallen en slfr ten een wonderlijk - gedwoiv gen? - huwelijk, waarbij een i aantal uiterst verwerpelijke 'af- C spraken' werden gemaakt. Hei is zeer de vraag of die afspraken j rechtsgeldig zijn. Zonneklaar blijkt dat er bij uitbreiding sprc- j ke zal zijn van geluidsoverlast j (PZC, 21-6): daarbij dient te wor- den aangetekend dat Rijk. pn> i vincie en een groot aantal dei- j den op gerede gronden bezwaai, aantekenden tegen deze vorii van inteelt-. Dat de gemeen!?' verder toezegde medewerking tc- verlenen bij planologische e: milieu-hygiënische procedures, doet vermoeden dat er niet vei lig gevreeën werd, maar abortus niet aan de orde is. Een bungalow-park dat bij wijze van spreken op de startbaan van een uitbreidings-ziek vliegveldje wordt gesitueerd, zou wel eens slecht in de markt kunnen lie gen en tot gevolg hebben dat de gemeente Arnemuiden zich op- desastreuze wijze finaneiëel ver tilt. Bijvoorbeeld zoals de ge meente Domburg deed toen zij zich verkeek op het aantal be zoekers van haar- zwemparadijs, zodat zij tot ver in de volgende eeuw een zware schuld moet af betalen - vreemd genoeg door de bouw van driehonderd vakantie behuizingen (nood-woningen?). Misschien moet Arnemuiden al vast wat tekeningen laten ma ken voor een riant zwempara dijs. Tony van Verte Markt li Veen 9 Sportmassage VLISSINGEN - Aan het Zeeu^ Opleidings Instituut voor Sport massage in Vlissingen zijn voor het examen sportmasseur/ver zorger de volgende cursisten ge slaagd: Joyce de Blaaij, Antje de Jong. Sas- kia Kinneging. Hans van der Leeu*. Marjan Lips, Ronald Mijnsbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 16