amer-motie slecht voor WOV Mosselhandel wil stabiele prijzen Samenwerking ZCAD en FIOM was geen succes Valkenisse krijgt vrouw als burgemeester Borselse ambtenaren in actie-kledij Groot onderzoek tiaar aard en omvang vrijwilligerswerk Onverantwoorde verwerking asbest op vuilstortplaats provincie discussie over private financiering nieuwe tegenvaller OP ZOEK NAAR LAST MINUTE IEDERE DAG WEER NIEUWE li AANBIEDINGEN VAN BIJNA 200 REISORGANISATIES TOPITRAVEL reis bureau ANVR ((Ti) Goes. Kolvernershof 1-3. tel. 01100-32888 VMC-college wordt 30 juni geïnstalleerd MIDDELBURG - De stichting- Vol ksgezondheid. Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cultuur Zeeland <VMC) installeert op 30 juni het college van adviseurs voor cultuur van VMC. Gedepu teerde voor cultuur drs G. L. C. M. de Kok zal om 17.15 uur de installatie verrichten in het gebouw van de stichting aan de Rozenburglaan in Middel burg. Oproep tot voldoende aanvoer bij begin seizoen van onze verslaggeefster YERSEKE - Voorzitter S. Zoeteweij van de vereniging De Mosselhandel roept de mosselkwekers op meteen in de eerste week van het mos selseizoen, dat dit jaar op 8 ju li begint, voldoende zeeban ket aan te voeren. Daarmee moet voorkomen worden dat er absurd hoge prijzen voor de lekkernij worden genoteerd, zoals vorig jaar gebeurde. Vandaag en morgen worden de eerste monsters aan land gebracht, zodat een beeld ont staat van de kwaliteit en van de hoeveelheid mossels die op de percelen aanwezig is. De handel en de kwekers heb ben ogenschijnlijk tegenge stelde belangen. De kwekers hebben er belang bij de prijs zo hoog mogelijk op te drijven, de handel daarentegen wil niet al te hoge prijzen. Zoeteweij hoopt dat de kwekers inzien dat op langere termijn bezien stabiele prijzen in hun voor deel zijn. en dat zij dus zullen meewerken aan een rustig be gin van het mosselseizoen. „Ik wil niet zeggen dat ze tevreden moeten zijn met lage prijzen, zeker niet. Maar prijzen van vier- vijfhonderd gulden per ton, dat is toch krankzinnig!" Positief Voorzitter J. Louwerse van de mosselsector van Zevibel (Zeeuwse Visserijbelangem vindt dat handel en kwekers absoluut niet tegenover el kaar staan. „Wij staan positief ten opzichte van het pleidooi van Zoeteweij." Louwerse is het met de voorzitter van De Mosselhandel eens. dat de gang van zaken van vorig jaar zich niet mag herhalen. „Als je in het begin van het seizoen van die hele hoge prijzen hebt, dan blijft het in de handel hoog en dan krijg je halver wege het seizoen een terugval inde omzet." Zoeteweij heeft opgeroepen de eerste volle week van het sei zoen minstens 30.000 mossel- ton op de veiling aan te voe ren. Vorig jaar was de aanvoer die eerste week niet veel lager, maar dat bleek pas achteraf. De onrust hield de prijzen we kenlang hoog. Dat moet dit seizoen voorkomen worden, vindt Zoeteweij. „Als je weet dat er voldoende komt. dan kun je de koop nog eens een dagje uitstellen. Maar als dat vertrouwen er niet is. schieten de prijzen omhoog." Forse klap In 1992 gingen de mossels de eerste week de deur uit voor 500 gulden per mosselton (100 kilo». Naarmate het seizoen vorderde, zakte de prijs, maar de handel had toen al een forse klap gehad. De consument koos liever een sliptongetje of een biefstuk. Het duurt lang voor dat patroon zich weer herstelt, vreest Zoeteweij. „De consument moet er weer ver trouwen in krijgen, en dat ge beurt niet van de ene dag op de andere." Duitsland en Denemarken, de grote concurrenten, leveren pas vanaf begin augustus mos sels. Een stabiel begin van het Nederlandse mosselseizoen is van groot belang om de bui tenlandse concurrentie zo wei nig mogelijk kans te geven. „Het is voor het buitenland natuurlijk zeer interessant als wij hier hoge prijzen betalen", aldus Zoeteweij. „Dat moeten we goed in de gaten houden." Borsele ambtenaren inhet gemeentehuis in Heinkenszand in hun 'actie-outfit'. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Petjes, buttons en t- shirts: dat zijn de actiemiddelen waar mee zo'n tachtig Borselse gemeenteamb tenaren gisteren duidelijk maakten dat zij vinden dat er schot moet komen in de onderhandelingen over hun arbeidsvoor waarden. Voortaan zullen de ambtena ren het gemeentehuis in Heinkenszand elke woensdag in actiepak betreden. Slechts een kleine minderheid werkte gisteren in het dagelijkse kloffie. Uit een peiling van de actiebereidheid on der de Borselse ambtenaren bleek dat de voorkeur uitging naar een ludieke actie. Abva-Kabo-kaderlid G. Oostdam is goed te spreken over de deelname. Hij is vooral tevreden over het feit dat ook de hogere ambtenaren een actiepet heb ben opgezet. Het actiecomité van Goese gemeente ambtenaren bereidt nieuwe acties voor. De stiptheidsactie bij de reinigingsdienst werd twee weken geleden opgeschort. Vol gende week valt er opnieuw iets te ver wachten. Wat er precies gaat gebeuren, staat nog niet vast. Actieleider J. Schipper: „De actie zal pu blieksvriendelijk zijn, maar toch zullen op het stadskantoor bepaalde zaken niet he lemaal lopen zoals het hoort," in onze verslaggeefster HDDELBURG - De Zeeuwse laad voor Volksgezondheid, Matschappelijke Ontwikke ling en Cultuur (ZVMC) is be- onnen aan een groot onderzoek aar de aard en omvang van on- etaald werk in deze provincie, let is voor het eerst dat zo'n on- erzoek in Zeeland wordt ge- aouden. Deze week valt bij zes duizend Zeeuwen van achttien en ouder een enquête-for mulier in de bus, met diverse Tragen over het vrijwilligers werk. Ook zo'n zesduizend orga nisaties, behalve die op het ge bied van recreatie en sport, ont- vangen zo'n formulier. De ZVMC voert het onderzoek uit in opdracht van het provin ciaal bestuur. Dat wil een gron dige inventarisatie van het vrij willigerswerk, ten behoeve van set subsidiebeleid en om (waar nodig) stimulerend en onder steunend te kunnen optreden, volgens de ZVMC zouden vele «langrijke maatschappelijke voorzieningen - zoals zorgsec tor, welzijnswerk, onderwijs, jeugdwerk, politieke partijen, vakbonden en kerken - zonder de inzet van vrijwilligers niet sunnen bestaan. Anderen zou den een zwaar verlies aan kwali teit en dienstbetoon lijden. Voordelen „Vrijwilligerswerk is niet alleen j belangrijk voor de samenleving. Voor de vele vrijwilligers biedt bet een goede vrijetijdsbeste ding, een manier om uiting te ge ven aan maatschappelijke be trokkenheid of de gelegenheid om ervaring op te doen die nu of later in het beroepsleven van Pas kan komen", schrijft de ZVMC in een persbericht, i Het. is de bedoeling dat de en- puète-formulieren binnen twee «eken worden teruggestuurd uaar de ZVMC. Na de zomer «ordt begonnen met de inventa risatie van de gegevens, rond de jaarwisseling moeten die op een rij staan en in het voorjaar van 1994 wordt een rapport met de eindconclusies overhandigd aan gedeputeerde staten. Hardrijders op de bon AXEL - Een vijfde van de langs rijdende auto's reed dinsdag te hard tijdens drie snelheidscon troles in de gemeente Axel. De politie controleerde 's middags en 's avonds achtereenvolgens aan de Langeweg in Axel en aan de Eikenlaan en Emmabaan in Koewacht, Van de 466 passeren de voertuigen reden er 93 te hard. Op de plaatsen van de drie controles mag vijftig kilometer per uur worden gereden. Op de Langeweg geldt normaal tachtig kilometer per uur. maar er wor den momenteel wegwerkzaam heden uitgevoerd. Ondernemer wil drankvergunning voor toekomstig snookercentrum ZIERIKZEE - Ondernemer Dik- mans heeft andermaal bij de ge meente Zierikzee aangeklopt om zijn plannen voor een snoo kercentrum in de Meelstraat van de grond te krijgen. Hij vraagt de gemeente in zijn toe komstige centrum alcohol te mogen schenken. Als Dikmans die krijgt, zal de vergunning wor den gebonden aan strikte voor waarden. Zo moet de zaak om middernacht dichtgaan en moet er daadwerkelijk gesnookerd kunnen worden. Bovendien wil de gemeente een inrichtings plan zien. De commissie ruimte lijke ordening vergadert onder meer hierover maandag 28 juni vanaf 19.30 uur in het stadhuis. DONDERDAG 24 JUNI 1993 1 5 van onze verslaggever GOES - De Arbeidsinspectie heeft het Openbaar Lichaam Af valstoffen verwijderingMidden- en Noord-Zeeland (OLAZl ern stig op de vingers getikt voor de manier waarop met asbesthou dend afval wordt omgespron gen. In maart van dit jaar bleek tijdens een controle dat op de stortplaats Midden-Zeeland on aanvaardbare risico's werden genomen bij de storting van het afval. In een brief aan het alge meen bestuur van het OLAZ rept de Arbeidsinspectie zelfs van 'een aantal overtredingen met daarbij ernstig gevaar voor personen'. Asbestvezels kunnen gemakkelijk worden in geademd en na verloop van ja ren kanker veroorzaken. Op de stortplaats zijn inmiddels en kele voorzieningen getroffen om de risico's in te dammen. Om het asbest op een verant woorde wijze te kunnen verwer ken dienen tal van veiligheids maatregelen te worden geno men. Teneinde verspreiding van de asbestvezels te voorkomen, moet het afval nat worden ge houden, goed worden afgedekt öf worden opgeborgen in spe ciale containers. Het stortplaat- spersoneel dient de beschikking te hebben over speciale pakken en maskers. Onaanvaardbaar Volgens een woordvoerder van de Arbeidsinspectie wordt daar mee nogal eens de hand gelicht. De Arbeidsinspectie stuitte niet alleen op de stortplaats Midden- Zeeland op overtredingen. Bij stortplaatsen elders in het land doen zich vergelijkbare proble men voor. „Wij hebben vastge steld. dat de risico's worden on derschat. Nog te vaak wordt as besthoudend afval als gewoon afval behandeld. En dat is on aanvaardbaar." Een woordvoerder van het OLAZ verklaarde woensdag dat - na de ernstige waarschuwing door de Arbeidsinspectie - al en kele maatregelen waren geno men om het stortplaatsperso- neel beter te beschermen. Zo zijn er speciale maskers en bescher mende kleding aangeschaft. Daarmee voldoet de stortplaats nog niet aan alle wettelijke ei sen. Om geheel volgens de regels te kunnen werken zijn er meer voorzieningen (zoals de aan schaf van een asbestcontainer) nodig. Dat hele pakket kost het OLAZ een dikke 80.000 gulden. van onze verslaggever MIDDELBURG - De samenwer king tussen het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en de Vrouwen- hulpverleningsorganisatie FIOM is buitengewoon moei zaam verlopen. Beide partijen winden er in de brochure 'Spoorzoeken' geen doekjes om dat de detachering van een me dewerkster van het FIOM bij het ZCAD tot veel botsingen heeft geleid. De oorzaak ligt in de verschillende benadering van het verslavingsprobleem en de verschillende bedrijfscul turen. Vrouwenhulpverleenster Aukje Thiele keek in 1992 rond bij het ZCAD. Ze probeerde haar colle ga's duidelijk te maken dat de benaderingswijze van het FIOM uitgaat van feministische princi pes. De vrouw heeft maatschap pelijk een achterstand én is niet in staat die op eigen kracht te overbruggen. Vrouwen met (al cohol (verslaving moeten hulp hebben in de vorm van aandacht voor de dingen die ze goed doen. Pas dan kunnen ze iets aan hun verslavingsprobleem gaan doen, vindt het FIOM. Het ZCAD is van mening dat de verslaafde - wie dat ook is - eerst moet afkic- ken. wil een oplossing van an dere problemen mogelijk zijn. De verschillende benaderings wijzen leidden regelmatig tot verhitte discussies, is uit het rapport op te maken. Evalue rend kwamen de partijen tot de conclusie dat er inderdaad ver schillen zijn en dat dat helemaal niet erg is. Wat telkens de kop opstak was de in de ogen van Thiele neerbuigende houding die mannen automatisch aanne men ten opzichte van vrouwen. De ZCAD'ers ergerden zich re gelmatig aan de agressieve ma nier waarop Thiele volgens hen vrouwenhulpverlening onder de aandacht bracht. De conclusie van het rapport is dat beide partijen iets van el kaar hebben geleerd. Vooral het feit dat ze eens met de neus op zaken werden gedrukt die voor hen vanzelfsprekend waren, is louterend gebleken. Of het nog eens tot een detachering komt. is echter zeer de vraag. In okto ber staakte het FIOM de mede werking aan het experiment. Sa men doorgaan om vrouwen te kunnen helpen is prima, maar een aparte functionaris bij het ZCAD die de Vrouwenhulpverle ning behartigt, is geen haalbare kaart gebleken, vinden de op stellers van het rapport. Bemonstering van de eerste aanvoer van mosselen, vorig jaar, in Yerseke. foto Willem Mieras A. C. de Bruijn (CDA) m samenwerking met het Rijk." Een feit is echter dat het Rijk een onmisbaar deel van de finan ciën voor de WOV voor zijn reke ning neemt. Het gevaar bestaat dan ook dat de Tweede Kamer - naar aanleiding van de proble men met de Tunnel onder de Noord en de Wijkertunnel - de minister zal vragen waar ze nu weer mee bezig is. als blijkt dat de provincie de WOV privaat wil financieren. Hennekeij zegt er niet bevreesd voor te zijn. maar hij erkent dat de recente discus sie in de Kamer een ander licht werpt op private financiering. Geheimzinnig Formeel moeten provinciale sta ten pas tegen oktober een keus maken tussen private of over heidsfinanciering van de WOV. Binnen het provinciehuis heerst grote geheimzinnigheid over dat onderwerp. Gs hebben zelfs niet bekend gemaakt hoeveel geld schieters zich hebben aange diend voor het maken van een offerte voor exploitatie en finan ciering van de geboorde tunnel tussen Ellewoutsdijk en Terneu- zen. Duidelijk is wel dat er spra ke was van een zekere gretigheid bij de instellingen, voornamelijk banken, die belangstelling heb ben voor financiering en exploi tatie van de WOV. Dat bleek ook wel uit opmerkingen die drs J. H. J. Zegering Hadders, direc teur van de zakelijke divisie van de ING-bank november 1992 in een interview in de PZC deed. In datzelfde artikel legde de VVD-specialiste voor verkeer en vervoer Jorritsma-Lebbink de vinger op de zere plek. Het ru moer over de informatie die mi nister Maij al of niet verstrekt zou hebben ontstond immers naar aanleiding van prognoses voor het verkeer dat van de Wij kertunnel gebruik gaat maken. Mevrouw Jorritsma: „Zo'n pro ject moet natuurlijk wel interes sant zijn voor de geldschieter. Hij moet dus winst maken uit de tarieven die het doorgaand ver keer moet betalen. De provincie moet goed letten op de aanbie dingen wat die tarieven betreft." En verder: „Gebruikelijk is dat er van een bepaalde hoeveelheid verkeer wordt uitgegaan. Valt die tegen, dan zal de provincie moeten bijspringen." Prognoses Verkeersprognoses en eventuele overheidsbijdragen zijn de basis voor de exploitatie van bijvoor- van onze verslaggever KOUDEKERKE - Zeeland heeft er binnenkort een tweede vrou welijke burgemeester bij. De Sasse burgemeester ing. J. M. H. M. van Rest krijgt 16 ju li gezelschap van mevrouw A. C. de Bruijn. C-DA-wethou- der in de gemeente Echteld in de Betuwe. Zij is woensdag offi cieel benoemd tot burgemees ter van Valkenisse. Bijna alle politieke partijen in de gemeen teraad van Valkenisse reageer den tevreden. De Bruijn was door de vertrouwenscommissie uit de raad voorgedragen als nummer één. Alleen de SGP had liever een man als opvolger van de naar Staphorst vertrokken burge meester drs W. J. Plomp gezien. „Maar", zei SGP-raadslid A. Dommisse, „ik wil er voor haar geen domper op zetten." Dat hoefde ook niet. Mevrouw De Bruijn (45) was in de wolken over haar benoeming. Ze is in 1982 in de gemeenteraad van Echteld gekomen en klom vier jaar later op tot wethouder. Zij wilde haar carrière dolgraag voortzetten als burgemeester. De vacature in Valkenisse sprak haar meteen aan. „Ik had voor mezelf een aantal criteria ge steld. Een plattelandsgemeente. Meerdere dorpskernen. Niet te groot. Valkenisse voldeed daar zo mooi aan. En ik ken de ge meente." Valkenisse is met ruim 6.100 inwoners iets kleiner dan Echteld. dat 6.700 inwoners telt. Mevrouw De Bruijn liet weten zich als burgemeester open te willen opstellen naar de bevol king. „Burgemeester is een vak. Je moet coördineren en je hebt een ombudsfunctie. Je bent, er voor de bevolking. Dat. klinkt idealistisch, maai" dat is wel éen van mijn sterkste kanten." Dat de gemeente Valkenisse Drie Zeeuwse VVD'ers op lijst ferkiezingen Tweede Kamer >an onze verslaggever i'LISSINGEN - A. J. te Veldhuis uit Middelburg, C. VV. Veerhoek pit Burgh-Haamstede en J. Kloosterziel uit Nieuwerkerk slaan op de groslijst van de VVD de Tweede-Kamerverkie- öngen, volgend jaar mei. De VD heeft deze lijst woensdag epubliceerd. Kandidaat voor iet Europese parlement is A. I. 'erhage uit Maldegem. )e groslijst is samengesteld uit amen die de kamercentrales an de VVD hebben genoemd. Iet hoofdbestuur maakt nu een ntwerp-kandidatenlijst, die (eer aan afdelingen en kamer entrales wordt voorgelegd. De Igemene vergadering van de artij stelt de kieslijsten voor weede Kamer en Europarle- lent in februari definitief vast. binnen afzienbare tijd - de ge noemde termijnen lopen uiteen van vier tot acht jaar - opgaat in één plattelandsgemeente Wal cheren. zag zij niet als een be zwaar „Herindeling betekent niet dat iets moet worden afge bouwd. maar dat er iets nieuws moet worden opgebouwd. Als net zover is. zien we wel weer." Zo laconiek was ook waarne mend burgemeester A. Lampert. „De bedoeling is dat zij in elk ge val een volledige ambtsperiode van zes jaar blijft." Lampert was zeer te spreken over de vlotte be noeming. „Het. kon niet sneller." PvdA-raadslid A. C. Lodder was het meest enthousiast over de benoeming van een vrouw. „Er zijn er nog steeds te weinig." Wanneer mevrouw De Bruijn of ficieel wordt geïnstalleerd, is nog niet bekend. Ze komt moge lijk alleen naar Valkenisse. Ze is gescheiden. Twee van haar vier kinderen zijn al uit huis. De an dere twee verhuizen mogelijk niet. mee. omdat ze elders willen studeren. De nieuwe burgemeester van Valkenisse, mevrouw A. C'. de Bruijn. Volgens Hennekeij valt het ne- ■atieve effect van de commotie ond het optreden van minister ilaij-Weggen allemaal nog wel nee. Maar hij kan niet ontken- ien dat er het laatste jaar, in ie- ier geval op rijksniveau, een an- lere visie is ontstaan op private inanciering. De WOV heeft daar olgens hem nu niet zo veel last an, omdat er nog onderhande len met de minister gevoerd noeten worden. Hennekij: .Voorlopig is de provincie voor- irekker van het project. Wij be- lalen de procedures, weliswaar hoektunnel is nog zo'n voor beeld in de nabije omgeving. De discussie in de kamer over private financiering kan be schouwd worden als de zoveel ste tegenvaller voor de WOV. Gedeputeerde Hennekeij blijft er naar buiten toe nog opvallend opgewekt onder, hoewel: „Inder daad heeft zich tot nu toe een aantal ontwikkelingen voorge daan die niet zo plezierig zijn." Ondertussen beginnen in steeds bredere kringen twijfels over de haalbaarheid van de WOV bo ven te komen. Zo merkte de Jian onze verslaggever jjené Schrier MIDDELBURG - De Tweede Kamer-motie over private fi nanciering van tunnels en we ien in Nederland is een slechte aak voor de Westerschelde Oe ver Verbinding (WOV). Private financiering is een beladen on- jerwerp geworden. Elk project op die manier van geld wordt voorzien zal de komende jaren met argusogen worden be ieken. En dat is iets wat de ivov niet kan gebruiken. Niet voor niets heeft verantwoorde- jjk gedeputeerde ing J. I. Hen nekeij het al meermalen een marginaal project' genoemd. beeld een tunnel. Keer op keer blijken ze toch niet zo hard te zijn. De provincie Zeeland zou dat zelf ook moeten weten. Het aantal auto's dat van de Zee- landbrug gebruik zou gaan ma ken werd immers van te voren ook veel te rooskleurig voorge steld. De Antwerpse Liefkens- PvdA-fractievoorzitter P. de Nooijer onlangs in een staten commissie Algemeen Bestuur nog op dat het niet aanleggen van de WOV de discussie over de miljoenenbezuinigingen, waai de provincie zich momenteel voor gesteld ziet. wel wat een voudiger zou maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 15