echter verband ziekenhuizen dagmenu... Een krant als een tapijt Actie 'Zeeland aan kant' van start Rapport: falend management bij Omroep Zeeland Inspectiedienst vindt 700 dode konijnen Financieringsplan voor Hof Domburg maakt weinig kans Geluksvogel ergevorderd plan voor nauwere samenwerking medische zorg Proefabonnement zeeland DONDERDAG 24 JUNI 1993 ,an onze verslaggever Jarcel Modde NEUZEN - De ziekenhuis- :pen Zeeuwsch-Vlaanderen n Walcheren en de Ooster- cheldeziekenhuizen willen één organisatie oprichten voor het gezamenlijk beheer van ver killende afdelingen. Het sa menwerkingsverband krijgt eigens dat plan de verant woordelijkheid over de polikli- ieken voor radiologie, nierdia- Ivse en hartcateterisatie, de zie- senhuisapotheek, de streekla- ioratoria en het revalidatiecen- rum- le op te richten Stichting Sa menwerkende Zeeuwse Zieken- iuizen komt onder auspiciën an de drie centrumziekenhui- in Temeuzen. Vlissingen en Kies. De bedoeling is dat in ie- geval de reeds bestaande sa- Steigerbouwer irnstig gewond lij val liftbak ran onze verslaggever BORSSELE - Op het bedrijfs terrein van de kolencentrale in Borssele is een man woensdag middag ernstig gewond geraakt !ij een bedrijfsongeval. Hij is r ambulance overgebracht ar het Oosterscheldezieken- lis in Goes. man, een 43-jarige werkne mer van een steigerbouwbedrijf it het Belgische Verrebroek, ras bezig met het demonteren tan een bouwlift. Hij bevond ach op een hoogte van veertig meter, toen plotseling de kabel •aan de liftbak werd opge- rokken, brak. Daardoor viel de iftbak, waarop de man stond, laar beneden. Hoe de staalkabel van de lift kon treken, is nog onbekend. De Ar beidsinspectie uit Breda stelt ■en onderzoek in. menwerkingsvormen in de stichting worden onderge bracht. zodat er een centraal be leid kan worden gevoerd. Daar naast kunnen tezijnertijd ook de afzonderlijke investeringsplan nen en de inkoop van de zieken huizen op elkaar worden afge stemd, aldus algemeen direc teur P. C. Bouman van de Oos- terscheldeziekerihuizen. Hij sluit bovendien niet uit dat over vijfjaar wordt aangestuurd op een algehele fusie van de Zeeuwse ziekenhuizen. „Als we langzaam maar zeker allerlei za ken in de stichting onderbren gen. zou dat in mijn ogen een lo gische laatste stap zijn." De na gestreefde krachtenbundeling is volgens de ziekenhuisdirecties nodig om doelmatiger te kunnen werken en het behoud van de be staande voorzieningen te kun nen garanderen. Bouman verwacht dat binnen twee maanden de knoop wordt doorgehakt over het al dan niet doorgaan van het plan. Gaan vervolgens ook de medezeggen- schaps- en de ondernemingsra den akkoord, dan kunnen de voorbereidingen mogelijk dit jaar nog worden voltooid. België De Goese ziekenhuisdirecteur houdt nog een slag óm de arm in verband met de vrijage van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis- groep met de Belgische hospita len in de grensstreek. Op initia tief van het zuid-Nederlandse ziekenfonds AZWZ/ZHE wordt onderzocht of de ziekenhuizen in Temeuzen en Oostburg meer dan nu het geval is, gebruik kun nen maken van de zorgvoorzie ningen in Vlaanderen. Die ge dachte heeft de oprichting van het overkoepelende Zeeuwse sa menwerkingsverband ver traagd, aldus Bouman. „Met de ideeën die we nu nader vorm willen geven, lopen we in feite al een paar jaar rond", ver wijst hij naar het pleidooi van ran onze verslaggever JXEL- De Algemene Inspectie dienst (AID) heeft vorige week vrijdag naar schatting zeven honderd dode konijnen aange troffen bij een fokker in Axel. De AID maakte woensdag be tend dat de dieren waarschijn- jk al een jaar geleden gestor ven zijn door gebrek aan verzor- Het juiste aantal konijnen dat door verwaarlozing om het leven gekomen, was niet meer te ïchterhalen. De dieren verkeer den in een vergaande staat van ontbinding. Dat de zaak niet eer ier aan het licht is gekomen, is -i Elke dag uw eigen PZC voor f 7,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode:Plaats: Handtekening: I" enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnemencen itwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen ellen gaat sneller! 01 f84 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement toenmalig gedeputeerde W. Don voor intensievere samenwer king en een uiteindelijke fusie. „Het plan is oktober vorig jaar (na de opening van het streekzie kenhuis Walcheren) weer uit de kast gehaald en bevindt zich momenteel in een vergevorder de discussie. We wachten nu ev?n af wat de uitslag zal zijn van het onderzoek voor de Zeeuws-Vlaamse situatie." De stichting is eventueel ook zonder medewerking van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis- groep levensvatbaar, meent Bouman. „Kiest Terneuzen voor een nadere oriëntatie op de Bel gische ziekenhuizen, dan zullen wij elkaar boven de Westerschel- de wat steviger vast moeten pakken, willen we de bestaande voorzieningen in standhouden." Directeur algemene zaken P. M. M. Rademacher van de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen erkent dat zijn orga nisatie belangstelling heeft voor beide 'kampen'. „Een samen werkingsverband met Vlissin gen en Goes is op zich heel mooi, maar het moet dan natuurlijk niet zo zijn dat alle belangrijke voorzieningen aan de overkant terechtkomen. Voor ons wordt het pas interessant als we hier tenminste ëën of twee niet-pa- tiënt-gebonden voorzieningen (bijvoorbeeld de ziekenhuisapo theek of een centraal streeklab) kunnen krijgen", zegt Radema cher. volgens de AID een gevolg van het feit dat de konijnen op een zeer afgelegen plek waren onder gebracht. De eigenaar van de konijnen ver klaarde dat de dieren zijn gestor ven aan myxomathose, maar volgens de Temeuzense dieren arts M. Schaub is het hoogst on gebruikelijk dat de ziekte in kor te tijd tot zo'n massale sterfte leidt. JSchaub was net als alle andere dierenartsen uit de regio niet op de hoogte van de verwaarlozing van de konijnen en ook de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot bescherming van Dieren was compleet verrast." Kleindochter Robin van verzamelaar Nierynck gebruikt de reuzenkrant als tapijt, om een boekje van formaat te lezen. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Om de krant open te slaan, moet zij worden uitgespreid op de vloer. Een normaal mens heeft te korte armen om de pagina's, die 142 centimeter hoog en 101 centimeter breed zijn, staan de te openen. Vergeleken met deze reus is de PZC, met een bladspiegel van 57 bij 40 centimeter, een kleintje. De speciale edi tie van de Belgische krant Het Volk van 15 juni is de grootste krant die ooit van de persen rolde. In het Guinness Book of Re cords stond het record nog op naam van de Amerikaanse Illuminated Quadruple Constellation van 1859. De Vlissingse krantenverzamelaar Louis Nierynck is de trotse bezitter van het enige exemplaar in Nederland. Een bij zonder detail is dat het inleidende artikel op de voorpagina 'Welk record heeft Het Volk verpulverd', van zijn hand is. Toen de Vlissinger een paar maanden geleden een folder van Het Volk over de recordpoging in handen kreeg, nam hij meteen contact op met de redactie. De verzamelaar kon De PZC, 'n dijk van een krant Medewerking gemeenten en recretaüe-ondernemers gevraagd van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Zwerfvuil hoort niet bij het imago van Zeeland. Een provincie die zich als recreatie- en natuur- provincie wil profileren kan geen rommel gebruiken. Om die reden staat gedeputeerde ing A. M. Dek dan ook van harte achter de actie 'Zeeland aan kant. Dat heb je mooi zelf in de hand'. In het kader van die actie zullen recreatieon dernemers en gemeenten deze zomer aandacht vragen voor de problematiek van het zwerfvuil. Een bijeenkomst in het Zilveren Schor te Arne- muiden luidde woensdag het begin van de actie in. In een toespraak wees de gede puteerde er op dat aan zwerf vuil allerlei negatieve aspec ten zitten. Het wekt ergernis op. Het is gevaarlijk omdat mensen zich kunnen snijden aan stukken glas. Het trekt ongedierte aan, maar ook die ren die niet als hinderlijk te boek staan worden er door aangetrokken. Die kunnen vervolgens weer door auto's aangereden worden. Zwerfvuil kan ook gevaarlijk voor de volksgezondheid zijn. Het kan in brand worden gestoken met allerlei gevaren voor bijvoor beeld natuurgebieden en het trekt ander vuil aan waardoor de omgeving verloedert. Bewust De gedeputeerde gaf aan dat het niet de bedoeling is de hele provincie vol te hangen met af- valmandjes. Het gaat er om dat mensen die zwerfvuil ver oorzaken zich bewust worden van de problemen die dat met zich meebrengt. Daar haakte ook de directeur van de stichting Nederland Schoon, drs E. de Jongh. op in. Het gaat er niet om met een opgeheven vingertje klaar te staan, vertelde ze. Het is meer de bedoeling dat mensen eens nadenken en met elkaar pra ten over zwerfvuil. Zo hielden jagers op 22 maart een lande lijke opruimactie en dat lever de 4700 kubieke meter vuil op. oftewel 188 goederenwagons. Jaarlijks besteedt Nederland 550 miljoen gulden aan het op ruimen van zwerfvuil. Mevrouw De Jongh vertelde dat bij de Recron aangesloten recreatieondernemers zijn be naderd met het verzoek om mee te doen. Ze kregen informatie over de actie en papieren vuilniszak jes. bedoeld voor de recrean ten. Op die zakjes staan gege vens over 'Zeeland aan kant. Dat heb je mooi zelf in de hand', eveneens in de Engelse. immers alles vertellen over het oude re cord dat dateert van 1859. „Een record breken is altijd een uitdaging. Verzamelaars zijn gek op stunts", ver klaart hij. nadat hij de enorme krant, die maar liefst 780 gram weegt, heeft laten zien. De nieuwe aanwinst zal worden op geborgen in het archief, waarin al talloze curieuze dag- en weekbladen zijn opgeno men. Nierynck bezit naast de grootste, ook de kleinste krant, The Little Standard uit 1894 die slechts enkele centimeters groot is. Mevrouw De Jongh en gedeputeerde Dek bij het begin van de actie 'Zeeland aan kant'. foto Lex de Meester Duitse en Franse taal. Om de inzet te stimuleren wordt ge meenten. ondernemers en re creanten gevraagd tips in te sturen om zwerfvuil tegen te gaan. De beste tips worden beloond. Ook de teams van het recrea- tiewerk in Zeeland worden bij het initiatief betrokken. Zo krijgen zij suggesties voor spelletjes met kinderen waar in de zwerfvuilproblematiek centraal staat. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - De sfeer bij Om roep Zeeland is zeer deplorabel en dat is al zo vanaf het begin. Het management, hoofdredac teur/directeur F. Feij en eindre dacteur P. van Houten, is er niet in geslaagd problemen en weer standen systematisch aan te pakken en op te lossen. In het rapport dat het Tilburgse orga nisatiebureau GITP uitbracht over de patstelling bij de Om roep, staan vraagtekens bij hoe het wederzijds vertrouwen kan worden hersteld. Dat is, zo schrijven de onderzoekers, niet alleen een kwestie van willen, maar vooral ook van kunnen'. GITP voerde gesprekken met al le werknemers bij de omroep om een duidelijk beeld te krijgen van de situatie die leidde tot een tweede grote conflict in drie jaar. Dat gebeurde in opdracht van het dagelijks bestuur van de Omroep, nadat een commissie uit eigen gelederen het conflict niet tot een bevredigende oplos sing bleek te kunnen brengen. In het rapport krijgen vooral Feij en Van Houten - beiden zijn al enkele weken met ziekteverlof - kritiek op de manier waarop ze weerstanden tegemoet zijn ge treden. Van Houten wordt om schreven als iemand met een enorme inzet en hart voor de zaak. maar zonder het vermogen om kritiek te incasseren of om te zetten in constructief handelen. Persoonlijke emoties hebben zijn handelen te veel beïnvloed. Feij wordt vooral verweten dat er moeilijk met hem te commu niceren valt en dat hij het alle maal heeft laten gebeuren. De hoofdredacteur/directeur had in een vroeg stadium moeten in grijpen toen iedereen kon zien dat het fout liep. Volgens GITP zou het manage ment moeten worden versterkt met een beter 'people-manage ment'. Dat is geen taak voor de hoofdredacteur/directeur, om dat die zich bezig moet houden met wat er in de omgeving van de omroep gebeurt en met finan ciële en, in toenemende mate, commerciële zaken. Hoe Feij in dat opzich functioneert onttrekt zich overigens aan het gezichts veld van de onderzoekers. Hoewel, in het rapport wordt vastgesteld dat het manage ment op dit moment in staat is gas noch tegengas te geven, stelt het dagelijks bestuur voor het nog een jaartje met Feij en Van Houten aan te zien. Het manage ment moet de kans krijgen zich zelf te verbeteren en daarvoor desnoods bijscholingscursussen gaan volgen. Het rapport en de voorstellen van het dagelijks bestuur zullen worden besproken in de verga dering van het Algemeen Be stuur. dat vrijdag om 14.00 bij eenkomt in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Drankrijder opgepakt PHILIPPINE - Een 42-jarige man uit Nieuw-Namen werd dinsdagavond omstreeks kwart voor elf aangehouden in Zand straat na even te voren een lich te aanrijding te hebben veroor zaakt bij Philippine. De be stuurder uit Nieuw-Namen reed zigzaggend door de Kanaalpol der hij het mosseldorp. Een hem tegemoetkomende au tomobilist uit Terneuzen kon het slingerende voertuig nog net ontwijken. Alleen de spiegel van zijn auto werd geraakt. De Ter- neuzenaar keerde zijn auto en dwong de man uit Nieuw-Namen tot stoppen. Een testje met ademanalyse-apparatuur wees even later uit dat de automobi list uit het grensdorp te diep in het glaasje had gekeken. van onze verslaggever DOMBURG - De kans dat gede puteerde staten het financie ringsplan voor het vakantie park Hof Domburg in genade aanvaarden, is niet erg groot. Pas over twee weken staat het plan op de agenda, maar com missaris van de koningin drs IV'. T. van Gelder liet woensdag na een kennismakingsbezoek aan de badplaats doorschemeren dat gs niet erg gecharmeerd zijn van het nieuwste voorstel. Vooral het risico dat verbonden is aan het lenen van ruim 27 mil joen gulden om de exploitatie verliezen te beperken en nieuwe vakantiewoningen te bouwen, is het college van gs niet erg welgevallig. Van Gelder bracht woensdag een bezoek aan het vakantie park. Voorafgaand had hij 'een duidelijk gesprek' met het col lege van burgemeester en wet houders van Domburg. Hij liet daarin weten dat het Hof Dom burg-spook niet mag blijven dwalen door alles wat de ge meente doet. Van Gelder is nog steeds voorstander van verkoop aan een Serieuze gegadigde, als die zich zou aandienen. „De fi- nancieringsproblematiek mag niet het enige onderwerp van ge sprek blijven in Domburg. Dat is slechts voor de bestuurskracht en de ideeën in Domburg, maar ook daarbuiten. Zelfs heel Zee land heeft er last van bij het op zetten van plannen." Van Gel der doelde daarbij op het 'Hof- Domburgeffect' dat telkens op duikt in vergaderingen als het gaat om ongewisse investerin gen. In het kennismakingsbezoek kwam verder het waterbeheer- singproject rond kasteel Wes- thove aan de orde. De gemeente Domburg, Staatsbosbeheer en het Waterschap kunnen subsi die krijgen om de waterkwaliteit te verbeteren en op peil te hou den. Het enige struikelblok is de munitie die nog in de slotgracht van kasteel Westhove ligt. Daar door is baggerwerk niet moge lijk. Van Gelder zegde echter toe dat het plan zeker doorgaat, om dat de mogelijkheden voor sub sidietoekenning tijdelijk zijn en nu actie ondernomen moet wor den om het geld veilig te stellen. Zo vaak had die Wissinger ze ongezien linea recta bij het oud papier gedaan, maar deze middagwaarop de verveling toesloegzoerd de verleiding te groot. Een ivereldïuijd bekend tijd schrift maakte hem met maar liefst twee dikke, kleu rige enveloppen duidelijk dat de 100.000 gulden spe ciaal voor hem voor het grij pen lag. Al snel bleek dat het nog niet zo eenvoudig was, iva7it er volgde een anderhalf uur durende worsteling met de wonderlijke inhoud van de enveloppen. Aangemoedigd door een 'expresse-bonus' van maar liefst veertig mille, vage foto's van eerdere ge luksvogels. winnende kras loten van bovenmodale au to's, beloften van een 'kwartshorloge' en een ver rassingsgeschenk. besloot de Vlissinger toch maar de 'persoonlijke gelulcsloten' in de portvrije 'ja-envelop' te doen en de gang naar de brievenbus te maken. Thuisgekomen overzag hij de chaos van opengescheur de envelopjes en kwam tot bezinning. Pas over acht maanden kon hij in een dag blad lezen dat hel kapitaal nét aan hem ivas voorbijge gaan. Als alles goed gaat is dati het jaarabonnement op dat ivereldwijd bekende tijd schrift. dat linea recta naar liet oud papier gaat. geluk kig alweer bijna afgelopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13