RANT Het extraatje voor uw kleintje. Pull-Ups Vlaij mag blijven van coalitie EG blijft tegen levering van wapens aan moslims Bosnië Tour Féminin '93 start in Vlissingen Onder curatele ondanks knieval kleintjes Ambtenaren Huggies Deze week alleen bij Albert Heijn. Cil 24.99 Minister geeft toe Kamer niet goed te hebben geïnformeerd Koningin: gemeenten moeten niet te snel bij Rijk aankloppen Achtjarig talent informatica Izetbegovic uit functie GROENEVELD OPTICIENS a voü aa mm mm Haarhuis Wolken veldtn Eerst nog wat on, maar geleidelijk meer wolkenvdden. Vrijioel overal droog. Matige toordelijke ivind. Maxi mumtemperatuur rond 16 graden. |36e jaargang no. 145 oensdag 23 juni 1993 H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen J ff faillissementsverkoop VAN GILS HERENMODE '92-'93 HOTEL BRITANNIA VLISSINGEN Zie advertentiepagina 8 Ook dinsdag werd op tal van plaatsen weer actie gevoerd door ambtenaren zoals hier in Enschede. Het lijkt er echter op dal de acties voor de nieuioe cao van de gemeente-ambtenaren vanwege de komende vakanties op een lager pitje ko men. Maandag wordt O er landelijk beslist. O Een gedeelte van de oudste stadsmuur van Middelburg is dinsdag blootgelegd op het ter rein van het voormalige Huis van Bewaring aan de Kousteen- sedijk. Het gaat om een stenen constructie van vijf meter hoog met boogvormige openingen die vroeger voor de afvoer van een watergang Q zorgden. w iAdvertentie broekje, maar het beschermt als een luier. Voor jongens en meisjes in diverse maten. NIEUW: Pull-Ups oefenbroekjes, per pak Oefenbroekjes* Voor als uw peuter nog niet (helemaal] zindelijk is, maar wel wil gaan worden. Het kind trekt het oefenbroekje aan en uit als een gewoon onder- Aanbieding geldt t/m zaterdag 26 Juni a,s. 'Zolang de yoorraad strekt Met gratis boek over zindelijk worden: "Ik ben al groot'!* HARDERWIJK (ANP) - Ko ningin Beatrix vindt dat ge meenten niet te gemakke lijk „naar Den Haag" moe ten lopen als ze worden ge troffen door bezuinigingen van de overheid. Ze moeten zelf plannen maken om te genslag op te vangen. Dat zei de vorstin in Harder wijk, waai- zij dinsdag tijdens haar werkbezoek aan de Noordwest-Veluwe door be stuurders en belanghebben den op de hoogte werd ge steld van de gevolgen van het verdwijnen van Defensie uit Harderwijk. Voor de Veluwse gemeente betekent de sluiting van de zeven kazernes het verlies van duizenden arbeidsplaat sen en een inkomstender ving van miljoenen per jaar. Ook hebben veel Harder- wijkse families sterke ban den met het Nederlandse le ger. dat al sinds 1815 in Har derwijk een basis had. Het Harderwijkse college be lichtte alle facetten van het dreigende vertrek in een ge sprek met de koningin. Die drukte hen op het hart ..zelf met iets concreets" aan de slag te gaan om het verlies op te vangen. nu al wapens te leveren aan de belegerde moslims. De Duitse kanselier Kohl stond op de top volstrekt alleen met zijn oproep dat het „de morele plicht van de EG is de moslims te helpen bij hun zelfbescher ming". Kohl lijkt het taboe bin nen de EG rond het wapenem bargo echter wel te hebben door broken. Hij heeft Nederland en Frankrijk overgehaald om. als ook van de beloofde bescher ming van de zes veiligheidszo nes niets terecht komt, deze „wanhoopsmaatregel" te accep teren en het embargo op te hef fen. In dat geval zullen Neder land. Frankrijk en Spanje hun blauwhelmen helemaal terug trekken. Volgens minister Kooijmans van buitenlandse za ken kunnen die „hun humani taire opdracht niet uitvoeren wanneer het dan helemaal uit de klauw loopt". De EG-belofte nieuwe blauwhel men te sturen, werd in Kopenha gen alleen door Frankrijk. Italië en Nederland direct beantwoord SPIJKENISSE - Op je achtste mee doen aan een staatsexamen informa tica: deze uitdaging ging Stephanie de Waard uit Spijkenisse gisteren aan. In de Jaarbeurs in Utrecht zat zij tussen de volwassenen te zwoegen op de schriftelijke MBO-test. De leerlinge uit groep 4 van de basisschool had nog nooit een computer aangeraakt, voor dat zij een informaticacursus ging vol gen. Maar na vijf lessen was voor haar de vuurdoop al aangebroken. Voor het proefexamen die zij op de cursus maakte, haalde ze een zeven. Of zij de ze keer ook zo hoog zal scoren is nog de vraag, want Stephanie vond het exa men wel erg moeilijk. De familie De Waard zal nog tot eind juli moeten wachten op de uitslag. fotoGPD Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. van onze correspondent BUDAPEST - Het Servisch-Kroatische voorstel om Bosnië op te splitsen in drie zelfstandige republieken heeft geleid tot ernstige verdeeldheid in de Bosnische leiding. Bij een vergadering van het Bosnisch presidium maandagavond in Zagreb bleek dat zeven van de negen leden vandaag in Genève ver der willen onderhandelen over de Servisch-Kroatische plannen. Het presidium ontnam daarna president Izetbegovic, een fel tegenstan der van het plan, voor een maand zijn functies. Izetbegovic en vice- president Ejup Ganic reisden daarop terug naar Sarajevo. Izetbego vic heeft het plan tot opdeling een ramp genoemd, die zal leiden tot verder bloedvergieten en etnische zuiveringen. Formeel is Izetbegovic niet afgezet, maar slechts voor een maand geschorst. Toch is duidelijk dat de president feitelijk uit zijn functie is gewipt. Mensen uit zijn omgeving noemden het presidiumbesluit om het Kroatische presidiumlid Franjo Bosan tot waarnemend pre sident te benoemen, een regelrechte coup, die is beraamd in Zagreb. (Advertentie) Zonnebril op uw sterkte, licht- Carrera. helemaal van deze tijd door gewicht, enkelvoudige zonneglazen de bijzondere ophanging van de met UV-filter. geslepen in dezelfde l'ltrasight glazen aan een frame in één sterkte als de glazen in uw AA lijn. Staat zowel vrouwen A bril y w als mannen perfekt. Am» MIDDELBURG - GOF.S - OOSTBURG -VLISSINGEN J HAAG (GPD) - Minister aij-Weggen (verkeer en water aat) geeft toe dat zij de Twee- i Kamer beter had moeten in- rmeren over de financiering an de Wijkertunnel. De rege- ngspartijen CDA en PvdA ne en genoegen met deze veront- liuldigmg'- De oppositiepar en VVD en GroenLinks ver- jrdelen het onderhandelen an de minister over de finan cing van de tunnel als 'onbe- saam'. Ie Kamer eist dat voorlopig en nieuwe projecten meer pri- sat gefinancierd worden, om- at de kosten naar het nu lijkt aurder uitvallen dan bij staats- lanciering. Dat bleek gisteren dens het spoeddebat over de ianciering van de Wijkertun- L inleiding was de kritiek van de lgemene Rekenkamer en de af van de kamercommissie or de rijksuitgaven dat de euwe tunnel aanzienlijk duur- i zou worden dan met de Ka- it was afgesproken. Een aan- ijzing daarvoor was een ver- ouwelijke bijlage bij het defini- ;ve contract van de private Idschieter (de ING Bank), met :gere prognoses voor het aan- auto's dat van de Wijkertun- j gebruik zou gaan maken, olgens de minister had ze de smer van deze nieuwe en ver- oogde schattingen wel degelijk ode hoogte gesteld, maar niet órder dan mogelijk was: slechts okele dagen voor de onderteke- Advertentie) Mease Zeeland B.V. Sterk In ieder merk t 01100-20681 ning van het contract met de ING Bank. Van achterhouden van informatie was dan ook geen sprake, aldus Maij. Wel gaf zij toe dat zij er 'een lampje' bij had moeten houden, om de kamerle den hierop te attenderen. De minister vond de gewijzigde cijfers toendertijd niet belang rijk genoeg. Het waren interne prognoses van de geldschieter, die bovendien maar 'iets hoger' waren dan de cijfers van het mi nisterie. „Van misleiding was daarom geen sprake, wel van een zake lijk meningsverschil", zo schet ste Maij de controverse van de laatste dagen tussen de Alge mene Rekenkamer en de staf van de kamercommissie voor rijksuitgaven over deze cijfers. Bovendien beschikten de ka meraccountants niet over de juiste cijfer, waardoor hun re kensom helemaal niet meer klopte. De tunnel zal bij ongun stige omstandigheden (als er meer auto's door heen gaan) hooguit 2,5 procent duurder uit komen en geen 9 procent. Hoe veel miljoenen dat scheelt kon de minister niet zeggen. „Dat is koffiedik kijken". Naar verluidt is dan een kleine 15 miljoen. 'Rijp en groen' De eventuele kostenstijging was hierdoor zo gering, dat de minis ter het niet de moeite vond de Kamer hierover vorig jaar de cember in kennis te stellen. Ook de landsadvocaat, die ze voor de ondertekeing van het contract om advies vroeg, stemde hier mee in. „Ik hoop dat u hier nu met de zelfde rust tegen aan kijkt, als wij toendertijd", aldus Maij, die echter toegaf een les te hebben geleerd en in de toe komst zo veel mogelijk informa- tan onze verslaggever LISSINGEN - De Tour Fémi- van 1993 wordt dit jaar een internationale ronde met de lart in Vlissingen. Dat werd jisteren aan boord van de Olau lollandia bekend gemaakt loor Tour-directeur Jean-Marie Leblanc en Bernard Hinault. De irganisatoren presenteerden iet etappeschema van de Tour loor vrouwen in de Vlissingse Saven. De Tour Féminin (de of- Sciéle naam is Tour Féminin de jcommunauté européenne) be- rint op woensdag 1 september net een korte proloog in Vlis- rijden de vrouwen vervolgens naar Frankrijk. Voor de Tour Féminin hebben zich inmiddels al twintig landen ploegen aangemeld. Vorig jaar won Leontien van Moorsel de ronde, die voor de tiende keer wordt verreden. De vrouwentour duurt dit jaar van 1 september tot en met za terdag 11 september. De slote tappe over 75 kilometer wordt in het Noordfranse Cambrai gere den. De totale afstand bedraagt 1100 kilometer. zie ook pagina 17 iingen. Eet peloton trekt daarna voor :eeerste etappe naar Engeland. De tweede etappe van de inter zonale ronde vertrekt een hg later weer vanuit Vlissingen aar de aankomstplaats Til- :yrg. Via Duitsland en België (Advertentie) Bernard Hinault, ex-winnaar van de Tour de France. van onze correspondent Peter de Vries KOPENHAGEN - De Europese Gemeenschap zal de moslims in Bosnië-Hercegovina voorlopig geen wapens leveren en belooft alles op alles te zetten om blauwhelmen te leveren aan de uiteindelijk 7500 man sterke VN- macht die de veiligheidszones voor de moslims moet bescher men. Dat is de uitkomst van een chaotisch verlopen EG-topcon- ferentie in Kopenhagen. De EG trotseert daarmee de sterke druk van de VS en Duitsland om met een aanbod troepen ter be schikking te stellen. De andere landen zijn bereid aan de kosten mee te betalen. België en Enge land sluiten uitbreiding van hun troepenmachten uit. De VN on dervindt grote problemen vol doende landen te vinden die wil len bijdragen aan de bescher ming van de veiligheidszones. Premier Lubbers legde de EG- belofte echter uit als een duide lijke verplichting. De veiligheidszones werden en: kele weken geleden door de VN ingesteld om de moslims te be schermen, maar liggen sinds dien onafgebroken onder Ser visch vuur. Ondertussen lijkt het hele idee van beschermde gebieden ingehaald te worden door onderhandelingen die bin nenkort van start gaan tussen de moslims, Serviërs en Kroaten over opdeling van het land. Het Bosnische presidium besloot dinsdag tegen de zin van presi dent Izetbegovic alsnog ge sprekken met de vijanden aan te knopen. De EG-top werd maandagnacht en dinsdag getekend door een volgens diplomaten „verhit" de bat over het wapenembargo. De ministers van buitenlandse za ken en diplomaten die de verga dering hadden voorbereid met voorstellen het huidige EG-be- leid voort te zetten, waren daar door volledig verrast. Een gepas sioneerde Kohl botste met zijn oproep de moslims te bewape nen keihard op de andere lei ders. De Franse president Mit terrand wist een isolement van de Duitsers slechts ternauwer nood te voorkomen. tie ('rijp en groen') naar het par lement te sturen. Bij het begin van het debat liet het CDA al weten dat de minis ter nog het volste vertrouwen ge noot. „Zij heeft de Kamer vol doende en tijdig geïnformeerd", aldus Reitsma. Van Gijzel (PvdA) vond later in het debat Maij's verhaal 'verhelderend', zodat voor de positie van de mi nister niet meer gevreesd hoefde te worden. De minister reageer de daar zichtbaar opgelucht op. „De zware beschuldigingen zijn weerlegd. Dat geeft me een goed gevoel. Een week lang onder het juk van deze beschuldigingen doorgaan, wens ik niemand toe". Van Gijzel (PvdA) vond de gang van zaken echter toch zodanig, dat hij - gesteund door de meeste andere partijen - de minister ver bood voorlopig te onderhande len over private financiering van nieuwe projecten. Eerst moet de Kamer dit najaar de 'spelregels' voor deze vorm van financiering vaststellen. De minister legt zich hierbij neer, wat betekent dat voorlopig niet verder gezocht zal worden naar geldschieters voor de Betuwelijn, de Westerschelde- oeververbinding, de Calandtun- nel en de Beneluxtunnel. Maij verwierp de tenslotte kri tiek van de Rekenkamer dat zij de onderhandelingen slecht had gevoerd, door alleen met de ING Bank te spreken. De bewinds vrouwe gaf prijs dat ze wel dege lijk een alternatief had gehad, als de onderhandelingen waren mislukt. Ze zou dan bij het kabi net hebben aangeklopt de tun nel met staatsgeld te financie ren. Desondanks oordeeelden Jorritsma (VVD) en Lankhorst (GroenLinks) dat zij 'onbe kwaam' had onderhandeld. Tijdens de schorsing van het debat praat minister Maij met de Kamerleden (van links naar rechts) Wolffensperger (D66), Reitsma (CDA) en Van Gijzel (PvdA). foto Ed Oudenaarden/ANP door Carel Goseljng DEN HAAG - Zelf sprak zij over een 'juk' waar zij de afge lopen dagen onder door ge gaan was. „Ik wens dat nie mand toe". Hanja Maij-Weg- gen had het er duidelijk moei lijk mee gehad. Met de be schuldigingen dat zij de Ka mer onvolledig en wellicht zelfs onjuist had geïnfor meerd over het contract met de ING-bank over de aanleg van de Wijkertunnel. In de Tweede Kamer gisteren geen spoor van de altijd stand vastige, stoere Maij, die geen tegenspraak duldt. Die het al lemaal weet en de Kamer wel eens zal vertellen hoe het in el kaar zit. Een timide minister, nog bleker dan anders, stond de Kamer te woord. Gespan nen. Met een iele stem en tril lende handen. Gadegeslagen door alle fractieleiders, behal ve CDA'er Brinkman, en CDA- voorzitter Van Velzen. Maij moest diep buigen voor de Kamer. Ze gaf toe dat zij vo rige week in brieven aan de Kamer wat overhaast had ge reageerd op de kritiek die via de media tot haar kwam. Zon der dat zij eigenlijk wist waar die op sloeg. „Ik zag brand, maar kende de oorzaak niet. Toch ben ik maar gaan blus sen om explosiegevaar te ver minderen". De knieval mocht niet baten. Akkoord, de Kamer zond Maij niet weg. Maar er kwam wel een motie op tafel waarin van Maij gevraagd werd verder niet meer met private finan ciers over projecten als de Wij kertunnel te gaan onderhan delen. Eerst moesten Kamer en minister het maar eens eens worden over de daarbij te han teren uitgangspunten. Zeker nu private financiering altijd duurder is dan staatsfinancie- ring. De kamermeerderheid Men plaatste daarmee Maij onder curatele. Geen gesprekken meer over Coen-, Benelux- en Callandtunnel, Betuwelijn of Westerschelde-oeververbin- ding. Ook niet informeel. Van misleiding of onjuiste informa tie aan de Kamer kan welis waar niet gesproken worden, maar de Kamer wil er in de toekomst liever zelf bijzitten. Paul Haarhuis is niet geslaagd de tioeede ronde van tennistoer nooi op Wimbledon te bereiken. De Nederlander verloor gisteren in vijf sets van Michael Chang (foto). Van het kivartet Neder landse vrouwen bereikte alleen Miriam Oremans de volgende ronde. Stéphanie Rottier. Ma- non Bollegraf en Kristie Boogert konde teleurgesteld het Grand Slam-toer- "Tf nooi verlaten. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1