Diepere Schelde kost 500 miljoen Omroep Zeeland VOOR VERKOOP steeds nijpender Muurplant dreigt te verdwijnen Uitblijven meer subsidie funest voor monumenten Ook actiebereidheid bij sociale werkvoorziening SO% Libanese familie Taha mag blijven Gimbrère G I M B R E R E Overgrote deel komt voor rekening van Vlaanderen ProblcIïlCIl bij KORTINGEN TOT Stickers IANGE DELFT 1 ^MIDDELBURG zeeland DINSDAG 22 JUNI 1993 in onze verslaggever IDDELBURG - De verdieping m de Westerschelde kost een ilf miljard gulden. Dit bedrag oet voor het overgrote deel Vlaanderen betaald wor- Het uitdiepen van de vaar- van 43 tot 48 voet, gebeurt alleen om de economi belangen van havenstad te dienen. Het mees- geld is nodig voor baggerwer- ■n. In de hele rivier moet 12 iljoen kubieke meter slib eggewerkt worden; in het ondingsgebied zelfs enkele miljoenen kubieke eter. eze hoeveelheden baggerwerk iraen bovenop de jaarlijkse ac- rfteiten om de vaargeul op peil houden. Er moet elk jaar on- iveer 10 miljoen kubieke meter b worden verplaatst. De mod- ir gaat naar stortlocaties bij oedscharen en uitschurende vers. Nederlandse eis is dat ;lgië zorgt voor schoon slib, zo- it de vervuiling van de Wester- helde vanuit het zuiden gelei- lijk afneemt. Vervuilde bag- r mag niet meer zonder meer en der worden gestort. Dat in het vervolg gecontro- gebeuren. verdiepen van de Wester- van 12,90 tot 14,40 meter de haven van Antwerpen maken voor mas- goedschepen, zodat de con- rrentiepositie van de haven in ze sector behouden blijft. Ook mogelijkheden geboden worden voor nieuwe insportsystemen over water, als containerschepen, om zo el mogelijk onafhankelijk van t getij de haven te kunnen bin- nlopen. In feite niks nieuws: er irdt al sinds de vijftiende eeuw baggerd om Antwerpen be- kbaar te houden voor grotere iepen. In 1984 bracht de Tech- iche Scheldecommissie en- Ie rapporten uit over het ver- ipingsprogramma 43-48 voet. Er wordt vanuit gegaan dat het programma zonder al te grote nadelige effecten voor de rivier kan worden uitgevoerd. Voor waarde is wel dat een aantal maatregelen in acht wordt geno men op het gebied van oeverver dedigingen, baggertechnieken en begeleiding van de scheep vaart. Het natuurlijke proces van eb en vloed moet zoveel mo gelijk kunnen doorgaan. Platen, slikken en schorren mogen niet verdwijnen. Deze gebieden zijn van belang als kinderkamer voor vissen en garnalen, als rust gebied voor zeehonden en als broed-, fourageer- en rustplaats voor vogels. Natuurbouw kan verlies compenseren. Door ae verdieping verandert het zogenaamde hydraulisch profiel van de Westerschelde. Dat wordt gladder en als gevolg hiervan ontstaat een heel ander stroompatroon. Hierdoor zijn extra schor- en oeververdedigin gen nodig. De Raad van de Wa terstaat staat op het standpunt dat de kosten die moeten wor den gemaakt voor de aanleg van (extra) oeverbeschermingswer- ken en andere voorzieningen op dit terrein, 'in genen dele voor re kening mogen komen van de provincie Zeeland en de betrok ken gemeenten en waterschap pen.' De Raad van de Waterstaat vindt dat er éérst beschermende werken moeten worden uitge voerd, voordat de verdieping be gint. Dat geldt ook voor het tref fen van maatregelen voor de vei ligheid van het scheepvaartver keer. De raad acht het ontoe laatbaar als de veiligheid op de rivier door de verdieping wordt aangetast. In dit kader moet ook aandacht worden besteed aan het opruimen van wrakken. De hele Westerschelde bevat er ve le, die in de huidige situatie geen gevaar opleveren voor de scheepvaart/Door de verdieping en de komst van grotere schepen moet een nog onbekend aantal wrakken worden opgeruimd. van onze verslaggeefster RITTHEM - Muurplanten, ze bloeien vaak op uit het niets en sieren oude muren op met hun bloemen en bladeren. Helaas is dat steeds minder het geval. De muurplant dreigt te verdwijnen uit de Zeeuwse dorpen en steden, want de restauraties van oude panden en muren hebben hun tol geëist. Nieuwe muren hebben een vrijwel ondoordringbare kalklaag waar de zaadjes van de muurplant niet kunnen ontkiemen. Reden voor het Consulentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna (NBLF) in Goes om de muurplanten in Zeeland te gaan inventariseren. Eind deze zomer wil het consulentschap een rap port uitbrengen aan de Zeeuwse gemeenten. Het hoopt dat de gemeenten in hun renovatieplannen rekening houden met de muurplanten. Zo zou op nieuwe muren geen kalklaag moeten komen, zodat ze 'muurplant-vriendelijk' zijn. Afgezien van het esthetische aspect, is ook het ecologische as pect een reden voor de NBLF om op de bres te springen voor het behoud van de muurplanten. Zo leven er in de muurplanten veel kleine insecten die hun leefomgeving zien verdwijnen. In Zeeland zijn de Muurvaren, Steenbreekvaren. Tongvaren en de Muurleeuwebek de meeste voorkomende muurplanten. De laatste is een muurplant die ook bloemen heeft. De NBLF gaat zelf op pad om muurplanten te lokaliseren. Soms groeien ze echter aan de binnenkant van een muur of op de muur van een binnenplaatsje. Tips van mensen die een 'verborgen' muurplant in hun stad of dorp weten, zijn daarom welkom. Monumentenwacht vestigt hoop op provincie van onze verslaggever MIDDELBURG - Donkere wolken pakken zich samen boven de Zeeuwse monumen ten. Als de provincie niet nu de subsidie van de Monumen tenwacht met ongeveer 160.000 gulden verhoogt, Ie-, vert dat de overheid over en kele jaren miljoenen guldens aan restauratiekosten op. Dat is de stellige overtuiging van J. van de Voorde, secreta ris van de Monumenten- wacht Zeeland. „Wij kunnen niet meer aan de vraag naar inspecties voldoen. Het is pu re kapitaalvernietiging als wij geen nieuw team kunnen instellen." De Zeeuwse Monumenten- wacht werkt op het ogenblik met drie teams van ieder twee man aan de inspectie van eer kleine zevenhonderd van de drieduizend Zeeuwse monu menten. De organisatie heeff een abonneebestand van ei genaren wier bezit een keei per jaar moet worden gecon troleerd. De gedachtengang bij de oprichting van de Mo numentenwacht, twintig jaar geleden, was dat het voorko men Van achterstallig onder houd besparend zou werken op het vele geld dat aan res tauraties werd uitgegeven. Door geregelde inspecties en goed onderhoud zouden res tauraties jaren kunnen wor den opgeschoven. „In die doelstelling zijn we ge slaagd", aldus Van de Voorde. ..Maar met de huidige be schikbare middelen, wordt dat weer een sombere zaak." Wachtlijst Tot 1988 viel de Monumenten- wacht onder verantwoorde lijkheid van het Rijk, daarna onder de provincie. De subsi diestroom bleef ongewijzigd, waardoor een periodieke uit breiding van het aantal in spectieteams onmogelijk bleek. Daarentegen werd het werk door strengere veilig heidsvoorschriften en een in tensievere manier van inspec teren alleen maar complexer. De werving van nieuwe objec ten is inmiddels stopgezet en monumentenbezitters die zich desondanks aanmelden, komen op een wachtlijst. Aangezien zich maar zelden een abonnee afmeldt, blijft de wachtkamer vol. Door de werkdruk kunnen de monu menten die wel in het bestand staan inmiddels niet meer elk jaar worden geïnspecteerd. Voor die monumenten voor ziet Van de Voorde niet de grootste problemen. De ge bouwen die net gerestaureerd zijn en zich nu bij de monu mentenwacht aanmelden, zijn pas echt de dupe. Zouden zij met een geregelde inspec tie misschien over vijftig jaar aan een volgende restauratie toe zijn, nu verwacht de secre taris dat die over tien of vijf tien jaar al nodig is. Op het ogenblik staan onder meer het Middelburgse Kantonge recht, de vestiging van de Rijksgebouwendienst Huize De Sprenck en de gerefor meerde Kerk van Veere op de wachtlijst. Hoewel de provincie de subsi dies aan de Monumenten- wacht verleent, draaien de ge meenten en het Rijk finan cieel op voor eventuele res tauraties. Desondanks denkt Van de Voorde niet dat een negatieve beslissing van ge deputeerde staten over het subsidieverzoek zal worden ingegeven door de gedachte dat toch een ander de kosten voor de kiezen krijgt. „De pro vincie moet al bezuinigen. Dan gaat het om prioriteiten. Wat is het milieu ons waard en wat een monument?" Uitgerekend deze week heeft Van de Voorde een notitie van het ministerie van WVC ont vangen met een eerste opzet van het strategisch plan mo numentenzorg. Daaruit blijkt dat voor de nabije toekomst landelijk 330 miljoen gulden per jaar nodig is om monu menten te onderhouden en te restaureren, terwijl nu iets meer dan een kwart daarvan, 83 miljoen, beschikbaar is. En dan zijn de jonge monumen ten (tussen 1850 en 1940 ge bouwd) nog niet eens meege rekend. „Daar gaat het ook om gigantische aantallen", zegt Van de Voorde. „Dus dan wordt de spoeling helemaal dun." Zijn enige hoop is dat het stra tegisch plan door een her schikking van taken en geld misschien ook voorziet in een versterking van de Monumen tenwacht, want die is brood nodig. „Een auto wordt elk jaar gekeurd en een monu ment niet, terwijl daar men sen in wonen. Dat zou toch verplicht moeten zijn?" Vandaag vergaderen gedepu teerde staten over het subsi dieverzoek van de Monumen tenwacht. Een inspectieteam van de Monumentenwacht aan het werk op het dak van de Middelburgse Koorkerk. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De vonk van de ambtenarenacties is overge slagen naar de sociale werk voorziening. De medewerkers van Werkplaatsen Walcheren in Middelburg hielden maandag morgen een demonstratieve kantinebijeenkomst. Die was goed voor een landelijk pri meurtje: het was de eerste keer dat het zogenaamde WSW-per soneel (de afkorting staat voor Wet sociale werkvoorziening) en het ambtelijk personeel sa men een werkonderbreking hielden. In de kantine waren ongeveer 400 actievoerders bijeen. Alleen dertig medewerkers die bezig waren met een order die snel de deur uit moest, werkten door. Uit de reacties op de redevoerin gen die tijdens de werkonderbre king werden gehouden, bleek dat de actiebereidheid onder het personeel van Werkplaatsen Walcheren groot is. Vooral vier kante uitdrukkingen als 'we zul len de werkgevers een poepje la ten ruiken', 'we knokken voor een goeie cao' en 'desnoods gaan we met het hele spul in de bus naar Den Haag' ontlokten veel bijval. De aankondiging dat eventueel in september het werk langdurig zal worden neerge legd, werd met gejuich begroet. In de sociale werkvoorziening wijkt het eisenpakket nauwe lijks af van de strikte verlangens die ambtenaren van Rijk, pro vincies en gemeenten naar vo ren brengen. Dus: reparatie van het wao-gat. behoud van koop kracht door een loonsverhoging van 2,5 procent en behoud van werkgelegenheid. Voor de werk nemers die in het kader van de WSW bij een sociaal werkver band in dienst zijn. komt daar nog bij dat zij een collectieve ar beidsovereenkomst wensen. PSD Bij de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) komt het in elk geval voorlopig niet tot acties. Een bijeenkomst om de bereid heid daartoe te peilen, trok maandagavond slechts zestien belangstellenden. Daaruit werd de conclusie getrokken dat een draagvlak voor initiatieven om de werkgever onder druk te zet ten ontbreekt. Het landelijke coördinatiepunt voor acties van provincieambtenaren had graag gezien dat de PSD mee zou doen, omdat stagnatie van een veer dienst tot de verbeelding spreekt. Tien jaar geleden heeft de rech ter een staking van het. PSD-per- soneel verboden. T. Jacobs van de bond AbvaKabo dacht dat de Een spandoek van de AbvaKabo wees er gisteren op dat ook bij de Werkplaatsen Walcheren in Middelburg actie wordt gevoerd, foto Ruben Oreel provincie met die uitspraak in de hand niet andermaal een sta king zou kunnen afwenden. In 1983 was aangekondigd dat de beide veerdiensten voor onbe paalde tijd plat zouden gaan. Deze keer zijn de bonden van plan 24-uurs stakingen op één veerdienst te organiseren. Maar dan moet dan wel voldoende be reidheid toe bestaan. Verschei dene PSD-leden meenden dat de actie van tien jaar geleden velen een promotie heeft gekost. Ze vonden dat de medewerkers van de provinciale griffie deze keer maar het voortouw moeten ne men. Alleen in zondagsdiensten op doordeweekse dagen zagen ze wel wat, Daarover zal de ko mende weken verder worden ge praat. Gedeputeerde staten zijn begin deze week bezig met de voorbe reidingen voor de begroting 1994. Ze kregen maandag te ver staan dat voor de ambtenaren van de provincie maar drie prio riteiten gelden: 2,5 procent meer salaris, behoud van de wacht geldregeling en handhaving van de huidige rechtspositie. Advertentie DAMESMODE, PARAPLU'S EN ACCESSOIRES van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De problemen bij Omroep Zeeland worden steeds nijpender. Met een zend tijduitbreiding tot acht uur in zicht en een nog niet afgeronde zomerprogrammering, ver keert de redactie nog in volsla gen onwetendheid over de con clusies van het rapport dat or ganisatiebureau GITP al half mei heeft afgerond. Bovendien is het complete management ziek thuis. Hoofdredacteur/di recteur F. Feij moet met een hernia het bed houden en pro grammaleider P. van Houten meldde zich al tijdens het GITP- onderzoek ziek. Voor de verga dering van het algemeen be stuur, vrijdag, staan de conclu sies van het onderzoek niet op de agenda. De beleidsnotitie 1993/1994 is wegens de ziekte van Feij vooruit geschoven. Eind april gaf het dagelijks be stuur GITP opdracht een onder zoek uit te voeren naar de aan houdende conflicten tussen de hoofdredacteur en de program maleider enerzijds en een groot deel van de actualiteitenredac tie anderzijds. Dat gebeurde pas nadat een commissie van goede diensten, bestaande uit de db-le- den H. Koch en C. Peeters, er niet in was geslaagd het opge laaide conflict te sussen. Half mei was het rapport al klaar, maar de radactie kreeg tot nu toe geen andere mededeling dan dat er binnenkort over ge sproken zou worden. De hoop dat de zaak vóór de ab-vergade- ring van aanstaande vrijdag zou zijn geregeld, is met de vergader stukken de bodem ingeslagen: op de agenda staat niets. Wel wordt in de mededelingen ge meld dat het dagelijks bestuur inmiddels met het personeel in vast dienst over voorlopige con clusies heeft gesproken, maar dat is onjuist. Het personeel in vaste dienst vernam nog niets anders dan een belofte. Vice-voorzitter M. Blom hoopt dat er toch nog snel een oplos sing wordt gevonden. „Het staat weliswaar niet op de agenda maar ik zie niet in waarom het niet aan de orde zou kunnen ko men. Het dagelijks bestuur wil deze week een gesprek met het personeel en we werken eraan om de voorlopige conclusies rond te krijgen. Ik zal me er in ieder geval sterk voor maken dat de behandeling niet tot septem ber wordt uitgesteld. Dat zou ik onverantwoord vinden." Bob Lagaay. chef van de actuali teitenredactie. zou dat streven het liefst van harte ondersteu nen. „Dit soort problemen gaat natuurlijk niet zomaar aan de redactie voorbij. Op 5 juli moet de zomerprogrammering ingaan en in september gaan we naar acht uur zendtijd. Met een hele zieke staf, moeten we dat maar zien voor te bereiden en er is hier niemand die zegt: 'dan doen we ons werk maar wat minder goed'. Als die conclusies dan ook nog voortdurend in de lucht blij ven hangen, legt dat teveel druk op de redactie." De openbare vergadering van het omroepbestuur wordt ge houden in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg en begint om 14.00 uur. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De met uitzet ting bedreigde Libanese familie Taha heeft een verblijfsvergun ning. Maandagmiddag ontving de familie, die al drie jaar in Vlissingen woont, de officiële bevestiging van het ministerie van Justitie. De directie vreem delingenzaken heeft besloten dat de familie om humanitaire redenen in Nederland mag blij ven. „We zijn heel blij. Eigenlijk had den we het niet verwacht", zegt een verraste I. M. Taha dinsdag middag. Zijn vrouw N. A. Jasin, vertelt dat het net een droom lijkt. Volgens ds A. V". de Nooij, voorzitter van het Steuncomité Familie Taha. bestond er nog al tijd een mogelijkheid dat de ver blijfsvergunning niet werd toe gekend. „Het comité is dan ook heel voorzichtig geweest. We wa ren een paar dagen geleden al op de hoogte van de beslissing van het ministerie, maar we besloten om voor alle zekerheid te wach ten op de brief." In april is het steuncomité be gonnen met een actie tegen de uitzetting van de familie. Dit leidde tot een massale pro testactie. Leerlingen van de ba sisschool De Stellepit overhan digden op 9 april handtekenin gen, brieven en tekeningen voor staatssecretaris A. Kosto van justitie aan burgemeester Van der Doef. Tijdens een zaalvoet balwedstrijd die door buurthuis De Paraplu werd georganiseerd, werden nog meer handtekenin gen verzameld voor een petitie. De Nooij is er van overtuigd dat deze respons heeft bijgedragen aan de positieve beslissing van de directie Vreemdelingenza ken. Het was voor het steunco mité een bewijs dat de familie volledig geïntegreerd is in de Ne derlandse samenleving. Eind april kwam een contactambte naar van het ministerie naar Vlissingen voor gesprekken met de familie, het steuncomité en Vluchtelingen Werk Vlissingen. Daarna ging alles in een snel treinvaart. Voor de familie Taha betekent de definitieve verblijfsvergun ning dat eindelijk kan worden gewerkt aan de toekomst. I. Ta ha wil een opleiding volgen voor loodgieter en zijn vrouw voor kapster. De oudste zoon stu deert aan de streekschool voor lasser. Zijn zusjes. Maya en Abir, gaan volgend jaar naar de Mavo. De jongste telg van de familie, de vijfjarige Mohammed, gaat naar de basisschool. Vrouw bezoekt politie met pistool in tas SAS VAN GENT - Even in haar tasje snuffelen werd een 44-ja- rige inwoonster van Terneuzen maandagmiddag noodlottig. De dame meldde zich tijdens het spreekuur op het politiebureau in Sas van Gent voor een ge sprek. Tijdens het gesprek wilde ze iets uit haar tas pakken. Daar bij ontdekte de politieambte naar die haar te woord stond een zilverkleurig, 30 centimeter groot gasdrukpistool, waarmee vijf-millimeterpatronen kunnen worden afgevuurd. Nadat de Terneuzense was verhoord werd het pistool in beslag genomen. Vroeger zaten de> stickers overal i?i dat Bevelandse huis. Zodra de kinderen er gens zo'n gemeen kleef ding te pakken kregen, zat het al vast op een bed, een deur, op de niite?i of op de koelkast deur. Liters stickeroplosser gingen erdoor. Bulderende vermaningen hielpen niet, zodat de weg van het overleg iverd bewandeld. Voortaan zouden stickers alleen nog in het toilet op de tegels zvorden geplakt en nergens anders. Al snel zaten alle tegels vol met taxi-bedrijven, koeriers diensten, charitatieve ver enigingen en politieke par tijen. Kortom: allerlei instel lingen en organisaties die je op de wc zo gaziw niet nodig hebt. Na nóg een conclaaf en een fles stinkende thinner, was er een prachtafspraak: alleen nog toepasselijke stic kers op het toilet. Maanden is het goed gegaan. 'Na het plassen, handen wassen', prijkte er in drievoud en dat zoas alles. Het bezoek van één van de kinderen aan de ZLM-mani festatie heeft de zaak geen goed gedaan. Bij het betre den van het toilet glanzen ze ker vijftien gele stickers de gezinsleden tegemoet. Een olijke koe, een dito kip en een guitig varken tonen het achterwerk ter ondersteu ning van een raadselachtig advies: 'Bespaar geld, ver beter de mestkwaliteit'. foto Ruben Oreel Muurplanten sieren ook het Fort Rammekens bij Ritthem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9