Machinist voelt zich nog onveilig L /--f CNV'ers vinden milieuplan eigen voorzitter brug te ver PZC binnen- en buitenland beico mm Duitse VN-voertuigen voor Somalië Werken als drugsrunner levert grote bedragen op jeen heksenjacht op okende Kamerleden -leer geld nodig voor erwerken groeiend antal asielverzoeken Wachten op bloem 'ereniging eist dat directie voor 1 augustus maatregelen neemt UNITED NATION' het weer in zeeland DINSDAG 22 JUNI 1993 TRECHT (ANP) - De Vakver- j»jng voor Machinisten bij de [derlandse Spoorwegen y>D wil dat de NS-directie 1 augustus een aantal ^regelen neemt om de vei lheid te vergroten. Ze heeft de Jjruk dat de veranderingen ienahet ongeluk in Hoofddorp doorgevoerd, meer zijn be- linder doden het verkeer OORBURG (ANP) - Het aantal irkecrsdoden is in de eerste je maanden van dit jaar afge ven ten opzichte van dezelf- ipcriode van het vorig jaar. In i| eerste kwartaal van 1992 ;elen er 273 doden in het ver- er. Dit jaar waren dat er 265, jus het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS), it aantal personen dat na een rkeersongeval in het zieken- is moest worden opgenomen, toegenomen. In het eerste rartaal van dit jaar waren dat 2.725, tegen 2.503 vorig jaar. enzine een ent duurder OTTERDAM (ANP) - De prij- ivaïï benzine stijgen woens- gl cent per liter. Dat hebben "vrije pomphouders in de No- fi en Shell maandag bekend maakt. zelftankprijs aan de pomp jrdt voor super loodvrij 185, Breuro loodvrij 179 en voor ge- je super 197 cent. [Advertentiei STUKS mer-kollektie hebben 500 sluks gekozen rtdeze al tors afgeprijsd. lange vorstslraal goes doeld om de belangen van NS in geval van calamiteiten te be schermen dan die van de machi nisten. In een brief aan president-direc teur R, den Besten van NS zegt de WM dat er een waterdicht systeem moet komen dat zowel NS als de machinisten de zeker heid biedt dat alle benodigde be scheiden voor de betreffende rit zijn ontvangen. De VVM beklaagt zich erover dat aanschrijvingen en tele grammen vaak zo uitgebreid of onduidelijk zijn dat de machi nist de benodigde informatie er moeilijk uit kan halen. Hij moet daarom de mogelijkheid krijgen altijd een antwoord op even tuele vragen of een nadere toe lichting te krijgen. De VVM signaleert verder dat bij de machinisten grote twijfel be staat over de juistheid van de snelheden die de meters aange ven. Ze wil daarom een goed ij- kingssysteem. Verder bepleit ze de invoering van een tachograaf. De Franse spoorwegen werken al met een black box waarmee na ongelukken kan worden na gegaan hoe hoog de snelheid was, welke handelingen zijn uit gevoerd en wat er tijdens ge sprekken via Telerail is gezegd. Opdrachten en mededelingen aan de machinist worden vol gens de VVM te vaak tijdens de rit doorgegeven. Omdat een Te- lerail-gesprek de aandacht van de machinist afleidt, zou dat moeten worden beperkt tot bij zondere gevallen en noodsitua ties. Bovendien komt het te vaak voor, aldus de WM. dat bij om-egelmatigheden de desbe treffende stukken van de band niet aanwezig zijn of „per onge luk" zijn gewist of verdwenen. Tijdgebrek Op diverse stations krijgt de ma chinist te weinig tijd alle ver strekte informatie te lezen, stelt de VVM verder. Vaak moeten al lerlei dienstberichten en tele grammen in ongeveer vijf minu ten worden doorgenomen. Daar om wil de WM dat de tijd voor het 'in en uit dienst gaan' in overleg met het plaatselijk over leg of de roostercommissie wordt vastgesteld. De VVM zal zich beraden over „nadere stappen" als Den Bes ten deze voorstellen niet voor 1 augustus in behandeling neemt. NS zal in ieder geval voor 1 au gustus reageren op de aanbeve- rUlTtPi 1TED NATON1! UNITED NATIO) KOBLENTZ - Duitse militairen bezig met de laatste voorbereidingen voor de verscheping van trucks voor de VN-macht in Soma lië. Daar zullen de voertuigen door de Duitse blauwhelmen worden ingezet voor het vervoer van hulpgoederen. foto EPA ROTTERDAM (GPD) - Werken als 'drugsrunner' blijkt veel geld op te leveren. Dat blijkt uit de verhoren van mensen die bij een speciale actie van de Rotterdamse politie zijn aangehouden. Volgens de betrokken recher cheurs leverden die verhoren 'enthousiaste' verhalen over de verdiensten op. Een runner vertelde dat hij in negen maanden ruim veertigduizend gulden had ver diend. Runners leiden de 'drugstoeristen', veelal Fran sen en Belgen, vanaf de snelweg de weg naar drugspan den in de Rotterdamse binnenstad. In de strijd tegen de drugsrunners deed de politie een 'beroep' op een artikel uit de Algemene Politie Verorde ning (APV). Tot voor kort was het enige wapen tegen de runners het uitschrijven van bekeuringen op grond van de Wegenverkeerswet. Maar de hoogte van de boetes woog bij lange na niet op tegen de verdiensten van de runners. Het nu gehanteerde APV-artikel stelt strafbaar 'het zich op de openbare weg zodanig gedragen dat redelijkerwijs IN HAAG (ANP) - De Tweede imer heeft korte metten ge- lakt met het buitenparlemen- anti-rokersfront. Sinds en- Ie maanden voelen aan nico- verslaafde kamerleden, la medewerkers en journalis- opgejaagd door een zeer latiek opererend peloton jkbestrijders, dat met de Ta- fewet in de hand iedere over- tóer verklikt bij het hoofd B de beveiligingsdienst, H. E. P. van Hagen, die |Zoetermeer een belastingad- Isbureau heeft, is te verstaan even dat zijn activiteiten in kamergebouwen niet langer eus worden genomen. Van sen is penningmeester van de Hlandse niet-rokersvereni- ?CAN (Clean Air Now). In die fc'ue sluipt hij al geruime tijd r de wandelgangen van het aenhof om iedereen die er iet alsof hij wel eens rookt, ite geven bij Askamp. Het is wettelijk verboden in openbare gebouwen te roken. Dat geldt alleen voor ruimten die voor het publiek toeganke lijk zijn. De Kamer kent sins be gin dit jaar een meldpunt rook- overlast, zodat hardnekkige ver bodsovertreders de les gelezen kan worden. Volgens directeur verzorgende diensten R. Schaafsma is er tot nu toe geen aanleiding geweest om iemand te straffen. „Mensen die roken op plaatsen waar dat niet mag, krijgen van ons het vriendelijke verzoek hun siga ret, pijp of sigaar te doven. Dat is een interne zaak. Wij willen geen heksenjacht openen." Van Hagen gedroeg zich wel zo. Een volle asbak op de balie in de hal was voor hem zelfs reden een officiële klachtenbrief te schrij ven. Dat ging de Kamer te ver. Die asbak staat er immers om bezoekers de gelegenheid te ge ven hun peuk uit te drukken. LEIDEN - Een medewerker van de Leidse Hortus Botani cus bekijkt de groei-voort- gang van de Amorphophalus decus-silvae. De plant, af komstig uit Indonesië, heeft nog nooit in 'gevangenschap' gebloeid. De laatste bloem werd in 1919 op Java gesigna leerd. De bloemstengel in Leiden is in 3 weken van niets naar 2 meter 19 centimeter gegroeid. Als het tot een bloem komt zal die worden afgeknipt om op sterk water te worden bewaard voor de wetenschap. foto Ruud Hoff/ANP HAAG (ANP) - Staatsse- iaris Kosto van justitie heeft biljoen gulden extra nodig de asielaanvragen van 1993 1 le kunnen verwerken. De ïtie vreemdelingenzaken 'bet ministerie zal dit jaar de stijgende trend doorzet tot 30.000 asielaanvragen flen behandelen, terwijl de «neelsbezetting was bere- dop 20.000 aanvragen, to zei dat maandag bij de «ntatie van het jaarverslag -an de directie vreemdelin gen. Hij ontkent dat justi nten heeft gemaakt bij de aiming van de personeels- tte en de prognoses van het ^aanvragen. -92 werden in Nederland ^asielverzoeken ingediend, heeste kwamen uit het voor- Joegoslavië (2.733), Sri «'1-821Iran (1.726) en So- 5 (1.710). Over ruim 32.000 Wrzoeken werd beslist. Bij- iO(IO vreemdelingen werden Slaten als vreemdelingen en Sn een A-status, 6.900 wer- lift toegelaten als vreemde- maar kregen een verblijfs- ?Jnning op humanitaire ®n. Ruim 20.000 vreemde- 81 kregen een afwijzing op verzoek en moesten Ne- verlaten. Sjaar zijn 21.189 vreemde- uit Nederland verwijderd. 3 hen waren 7.534 asielzoe kers en 13.655 mensen die geen asiel hadden aangevraagd. Kos- to bezwoor maandag dat justitie geen Jacht zal maken op ille gale vreemdelingen". Het ont moedigingsbeleid ten aanzien van illegalen moet hen ertoe brengen dat ze zelf vertrekken, aldus Kosto. Illegalen die wor den aangehouden bij controles van tuinbouwbedrijven en naai ateliers worden 'natuurlijk wel aangehouden', stelde hij. Over verzoeken van Somaliërs kon de staatssecretaris nog geen Uitsluitsel geven. Hij heeft het ministerie van buitenlandse za ken om een ambtsbericht ge vraagd over de situatie in Soma lië en dat is nog niet beant woord. Kosto zei onlangs uitzet tingen van uitgeprocedeerde asielzoekers naar Somalië te wil len overwegen. Ook over de uitzetting Van Viet- namezen, die anderhalf jaar ge leden uit Tsjechoslowakije naar Nederland vluchtten, is nog geen beslissing genomen. De vluchtelingen zeiden niet naar Tsjechoslowakije terug te willen wegens het racisme. Maar ook Vietnam zien zij niet langer als land van herkomst. Kosto ver wacht dat het overleg tussen het ministerie van buitenlandse za ken en de Vietnamese autoritei ten nog deze zomer een oplos sing zal bieden. UTRECHT (GPD) - De ijzeren drieëenheid vakbond-werk- poen houdt al decennia lang stand. Dat bewijzen ook de hui dige acties van ambtenaren. CNV-voorzitter A. Westerlaken wil daarin verandering bren gen. Het milieu, of in zijn woorden 'de duurzaamheid van de samenle ving', moet naast en soms boven het inkomen worden gesteld. Vandaag praten de CNV-bonden over de manier waarop het 'plan Westerlaken' moeten worden vertaald in het cao-beleid voor de komende vier j aai-. En de kri tiek is niet van de lucht bij de achterban. Bijna een jaar geleden gooide Westerlaken de knuppel in'het hoenderhok. Waarom niet vijf jaar lang genoegen nemen met prijscompensatie, zo stelde hij voor, en het geld dat daarmee vrijkomt bestemmen voor het milieu en de kwaliteit van het le ven. Er kwam veel reactie, want zo'n geste wordt niet elke dag ge daan. Maar wat men er mee aan moest, was niet duidelijk. Zelfs de anders zo trouwe eigen ach terban bleef opvallend terug houdend. „Een sympathieke ge dachte. maar laat-ie het eerst maar eens uitwerken", ant woordde een bestuurder van de industrie- en voedingsbond om zichtig. Ook bij andere bonden bestond twijfel over de reali teitszin van het idee. „Wij zijn praktische mensen, die hebben -te leven met de realiteit van alle dag". aldus een bestuurder van de Vervoersbond CNV. Uitwerken heeft Westerlaken tot afgelopen donderdag aan toe ge daan. Hij moest ook wel. want er kwam voor CNV-begrippen on gewoon openhartige kritiek los op de plannen. Met name de machtige - want rijke - Hout- en Bouwbond ontwikkelde zich tot fel tegenstander van de voorge stelde koerswending. „Waarom gaan we zo diep in op dit punt? We zijn toch geen 'Na tuur en Milieu'? Waar is de rela tie met werkgelegenheid, want voor het milieu of de Derde We reld worden werknemers over het algemeen geen lid van de vakbeweging", zegt de bouw bond in een schriftelijke reactie. De conclusie is onverbiddelijk. „Het. plan kan zo in elk geval niet in het sociaal-economisch pro gram worden opgenomen". Ook anderen gaven aan niet direct al le schepen achter zich te willen verbranden. Overstag Noodgedwongen is Westerlaken overstag gegaan en in de finale uitwerking van het plan is het milieu opgenomen in een rijtje van traditionele vakbondsdoe len: werk (participatie) en inko men (solidariteit). Stevige uit spraken zoals de noodzaak van een herstructurering van een deel van de industrie (met name de vervuilende) zijn geschrapt. En van het als prioriteit aanmer ken van het milieu is geen spra ke. Westerlaken laat meer achter wege. Ook een termijn en een concreet getal (prijscompensa tie) worden niet genoemd. Dat heeft veel te maken met de ver anderende economische toe stand. Immers, vorig jaar was er sprake van 'een verdeling van lu xe'. zoals Westerlaken het zelf noemt. Ook bij prijscompensa tie zou iedereen er een paar tien tjes op vooruit gaan. Dat is nu niet meer zo. Daar komt bij dat een aantal bonden onverbloemd heeft laten weten dat loonstij gingen aan de onderhandelings tafels worden vastgesteld en niet in Den Haag. Utrecht of Am sterdam. Betekent dit nu dat de kruis tocht van Westerlaken is mis lukt? Zelf ervaart hij dat niet zo. „We staan op een kruispunt van wegen. En als we in deze econo misch moeilijke tijden kiezen voor duurzaamheid, is dat een ondubbelzinnig signaal". Eigen lijk verwacht hij niet anders. „Er is twee jaar geleden een bewe ging in gang gezet naar een fun damentele herbezinning. Je merkt het bij bedrijfsbezoeken. Wat is nu voor leden echte belan genbehartiging? Een hard cao resultaat of het perspectief op een aangename werkplek. De kwaliteit van de arbeid, van het leven, zijn de onderwerpen van de toekomst". <rr/<i Nil lingen van de VVM. zo liet een woordvoerster weten. Ze zei dat het treinverkeer zeer veilig is en dat er steeds wordt gewerkt aan een nog verdere verbetering. Vandaag Een uitloper van hogedruk bo ven onze regio bepaalt ook van daag het weer in ons land. Met een matige noordwestelijke stro ming wordt via de Noordzee vrij koele en licht onstabiele lucht aangevoerd waarmee wolken velden via ons la?id naar het zuiden trekken. In het noorden van het land is de bewolking nog net dik genoeg om er af en toe wat lichte regen uit te laten val len. Bij ons in de regio heeft de uitloper van hogedruk dusdanig veel invloed dat de bewolking vrij dun zal zijn en de zon zich regelmatig laat zien. Door de noordelijke wind is de aange voerde lucht een aantal graden lager dan normaal en wordt het bij ons niet warmer dan een graad of 17. Komende nacht ivordt het vrij koel zo rond een graad of 11. Woensdag trekt de uitloper zich terug naar het ives- ten waardoor de bewolking dan de overhand heeft. ZON EN MAAN 23 juni Zon op 05.17 onder 22.01 Maan op 09.25 onder 23.50 I Verwachting vanmiddag 122-06-1993 90 go 90 Nautisch bericht Wind: noordelijk 2 tot 4 Bft.. zicht: goed. lokaal eerst slecht in een jnistbank. temperatuur kustwater: 17 graden, afwijking ivaterstanden: een geringe ver laging. maximum goipioogte monding Scheldes: rond drie kwart meter. Vooruitzichten Voor morgen: wolkenvelden, aj en toe zon, droog. Matige noor delijke wind. Maximumtempe ratuur 17 graden, jninimum 11 graden. Voor donderdag tot en met za terdag: koeler, en iets ivisselval- liger weer. Meer ivind en toene mende kans op een bui. Hoog water 90 I de cijfers geven l~Ea maximale ozon- H concentraties aan kan worden aangenomen dat dit gebeurt om verdoven de middelen te koop aan te bieden'. Op overtreding staat een gevangenisstraf van maximaal twee maanden of een geldboete van vijfduizend gulden. Bij duidelijke overtredingen van rijdende runners kan de politie de auto direct in beslag nemen. Het betreffen de APV-artikel werd vroeger in Rotterdam gebruikt om op te treden tegen drudealers in het centrum. uur cm uur cm Dinsdag 22 juni Vlissingen 04 08 244 16.36 228 Terneuzen 04.26 272 16.51 255 Bath 05.30 319 17.56 298 Roompot-buiten 04.05 189 16.30 170 Zierikzee 06.10 175 18.25 158 Yerseke 06.20 179 18 40 162 Philipsdam-West 06.40 183 19.00 166 uur cm uur cm Woensdag 23 juni Vlissingen 04.52 245 17.15 223 Terneuzen 05.09 274 17.35 250 Bath 06.13 321 18.36 292 Roompot-buiten 04.50 192 17.10 165 Zienkzee 06.50 177 19.05 154 Yerseke 07.05 181 19.20 158 Philipsdam-West 07.20 187 19.40 162 1 Laag water uur cm uur cm Dinsdag 22 juni Vlissingen 10.36 192 23.08 220 Terneuzen 11.03 204 23.36 230 Bath 12,11 226 Roompot-buiten 10.25 136 22.55 164 Zierikzee 11.50 133 Yerseke 11.55 135 Philipsdam-West 11.55 140 uur cm uur cm Woensdag 23 juni Vlissingen 11.20 188 23.55 223 Terneuzen 11.48 200 Bath 0 42 252 12 53 222 Roompot-buiten 11.05 131 23.40 168 Zierikzee 0.25 163 12.45 130 Yerseke 0.25 168 12.45 135 Philipsdam-West 0.25 171 1245 137 en in europa in m=n= 11111111 Benoeming van staatssecretaris niet voor morgen DEN HAAG (ANP) - De PvdA maakt geen haast met het aan wijzen van een opvolger voor de donderdag afgetreden sociaal democratische staatssecretaris van onderwijs In 't Veld. De be noeming van een nieuwe be windsman valt niet voor mor gen te verwachten, aldus bron nen in de PvdA. Op die dag is premier Lubbers ook weer te rug van de Eurotop in Kopenha gen. In 't. Veld stapte donderdag op omdat hij in opspraak was ge raakt wegens zijn verleden als „bijklussende" hoogleraar. Hij was acht dagen eerder staatsse cretaris Wallage opgevolgd. Wallage verving zijn in onge nade gevallen collega Ter Veld op sociale zaken. Op het Binnenhof wordt het PvdA-kamerlid T. Netelenbos gezien als een serieuze kandi date voor de vacature op Onder wijs. Zij is de eerste onderwijs- voordvoerder van de fractie. De PvdA wilde maandag nog niet reageren op de kansen van Nete lenbos. Als een mogelijk compli cerende factor bij haar benoe ming geldt het feit dat Netelen bos als lid van het fractiebestur nauw betrokken was bij het weg sturen van Ter Veld. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met woensdag Noord- en Midden-Frankrijk: perioden met zon. middagtem- peraturen tussen 16 en 23 gra den. Woensdag meer zon, kans op een bui en lagere temperatu ren. Portugal: Portugal: In de Algar- ve op beide dagen perioden met zon en droog. Maxima circa 24 graden. Verder naar het noor den dinsdag nog wolkenvelden, kans op een bui en middagtem- peraturen aan de Costa Verde circa 20 graden. Woensdag ver betert het weer ook in het noor den en wordt het warmer. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten perio den met zon en droog. Middag- temperatuur rond 28 graden. El ders in Spanje eerst ook wolken velden en dinsdag in het noor den nog kans op buiige regen, plaatselijk met onweer. Maxima in het Spaanse binnenland plaatselijk boven de 30 graden, langs de Golf van Biskaje en aan de Costa Dorada en Costa Brava lagere temperaturen. Canari sche Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Perioden met zon en droog. Ma» xima aan zee rond 24 graden. Tunesië: Perioden met zon. vooral woensdag wolkenvelden, en droog. Middagtemperaturen aan de stranden tussen de 25 en 30 graden, landinwaarts veel ho ger. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en kans op enkele buien, vooral dinsdag nog met onweer. Middagtemperaturen dinsdag van 23 graden in Les Landes tot 28 graden in de ooste lijke departementen, woensdag, met uitzondering van de Cöte d'Azur, beduidend lager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem- peratuur rond 27 graden. Italië: Perioden met zon en in het zuiden droog. Ten noorden van Rome toenemende kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen de 28 en 32 graden, woensdag in het noor den iets lager. Griekenland en Kreta: Zonnig en warm tot zeer warm. Middag- temperatuur op de eilanden on geveer 29 graden, op het Griekse vasteland rond 35 graden, plaat selijk tegen de 40 graden. Duitsland: Wolkenvelden, ook hier en daar zon. In de zuidelijke deelstaten dinsdag ook onweer. Middagtemperatuur van 16 to circa 25 graden, woensdag flink lager. Zwitserland: Half tot zwaar be wolkt en op beide dagen buiige regen, dinsdag plaatselijk met onweer. Middagtemperatuur dinsdag van 23 graden in het noorden en westen tot circa 26 graden in Tessin, woensdag op veel plaatsen daling van tempe ratuur tot beneden de 20 graden. °C Amsterdam onbewolkt 17 Aberdeen regen U Athene onbewolkt 24 Barcelona zwaar bew. 22 Berlijn licht bew. 19 Budapest zwaar bew. 25 Bordeaux onweer 17 Brussel half bew 18 Cyprus onbewolkt 25 Dublin zwaar bew. 15 Frankfurt zwaar bew. 20 Genève onweer 19 Helsinki regenbui 17 Innsbruck zwaar bew. 20 Istanbul onbewolkt 27 Klagenfurt zwaar bew. 22 Kopenhagen half bew. 15 Las Palmas onbewolkt 22 Lissabon zwaar bew. 20 Locamo zwaar bew. 22 Londen zwaar bew. 18 Luxemburg onbewolkt 19 Madrid zwaar bew. 24 Malaga onbewolkt 28 Mallorca half bew. 24 Malta half bew. 23 Moskou zwaar bew. 18 München half bew. 18 Nice licht bew. 23 Oslo licht bew. 16 Parijs zwaar bew. 21 Praag zwaar bew. 14 Rome onbewolkt 25 Stockholm onweer 10 Warschau zwaar bew 19 Wenen regenbui 19 Zürich zwaar bew. 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5