Wapenembargo verdeelt EG Onze Top 5 van deze week. PZC Belastingambtenaren willen met acties staatskas treffen PZC Verkleuring zeehonden Wadden Maij: Rekenkamer is niet realistisch Suyckerbollen binnen- en buitenland Bosnische president met lege handen uit Kopenhagen Renteverlaging in Frankrijk Urker vissers Duikers melden vondst gouden munten Lutine Ruim 30 doden door geweld Zuid-Afrika Frauderende broers krijgen toch herexamen Tweede Kamer stemt in met maatregelen kinderopvang DINSDAG 22 JUNI 1993 van onze correspondent Peter de Vries KOPENHAGEN - Een meerder heid van de EG-landen vindt het opheffen van het wapenem bargo tegen het voormalige Joe goslavië niet langer taboe, wan neer de VN er niet in slaagt vol doende bescherming te bieden aan de zes veiligheidszones voor de moslimbevolking. Dat is maandagavond in Kopenha gen gebleken tijdens een bijeen komst van de EG-regeringslei- ders over de Bosnische crisis, premier Lubbers heeft tijdens het beraad aangeboden 400 Ne derlandse blauwhelmen naar Bosnië te sturen om logistieke steun te bieden bij de opzet van de zes veiligheidszones. In to taal zijn daarvoor 7500 man no dig. PARIJS (KRF/ANP) - De Franse centrale bank heeft maandag de rente voor de achtste keer in twee maanden verlaagd. Het belangrijke interventieta- rief is met 0,25 procentpunt om laag gebracht naar 7,0 procent en ligt nu voor het eerst in vele jaren onder het Duitse disconto, dat op 7,25 procent staat. De ren te voor beleningen met een loop tijd van vijf tot tien dagen is ver laagd van 8,25 tot 8,0 procent, zo heeft de bank meegedeeld. De Franse minister van finan ciën en economische zaken, Ed- mond Alphandéry, verklaarde vorige week dat de sterke daling mogelijk was door het vertrou wen in de Franse frank. ZWOLLE (ANP) - De economi sche politierechter in Lelystad, mr. J. de Vries, heeft maandag elf vissers uit Urk veroordeeld lot boetes van in totaal 90.000 gulden r De vissers stonden terecht voor liet overschrijden van de vangst quota voor tong en schol in 1991 Ook brachten zij ondermaatse vis aan wal. Om dat te verhullen werden logboeken vervalst en werden kratten vis in de scheepsruimten verstopt. De boetes die de individuele vissers kregen opgelegd varieerden van 2.400 tot 15.000 gulden. Het beraad van de regeringslei ders heeft volgens premier Lub bers vrij diepe verdeeldheid bin nen de EG blootgelegd. Een aan tal landen wil nog steeds niets weten van opheffing van het wa penembargo, maar een meerder heid is daar volgens Lubbers nu „onder strikte voorwaarden" be reid over te denken. De premier waarschuwde echter dat er geen sprake is van een echte kente ring in het EG-standpunt: „het blijft het allerlaatste middel". Vandaag moet blijken hoe de EG-leiders hun meningsverschil in een slotverklaring weten op te lossen. Eerder maandag had de EG de Bosnische president Izetbego- vic nog met lege handen uit Ko penhagen weggestuurd, nadat die had gevraagd de moslims op z'n minst een kleine hoeveelheid defensieve wapens te leveren om de veiligheidszones te verdedi gen. Een verbitterde Izetbegovic beschuldigde de EG daarna er van uit te zijn op de „capitulatie van Bosnië-Hercegovina". Vol gens Izetbegovic heeft de EG zich met die steun aan het VN- wapenembargo de „medeplich tige" gemaakt van de Serven. Door de moslims wapens te ont houden, hebben ze zich nooit goed kunnen verdedigen tegen de Serven, en heeft de wereldge meenschap volgens Izetbegovic toegestaan dat Bosnië „werd ontmanteld en de genocide voortging". Volgens de Bosnische president zullen de moslims morgen vrij wel zeker niet deelnemen aan nieuwe onderhandelingen met Serviërs en Kroaten over een op deling van het oorlogsgebied. Izetbegovic eist dat eerst een staakt-het-vuren tot stand komt. De moslimpresident van Bosnië had om een ontmoeting ge vraagd met de EG-regeringslei- ders, die in Kopenhagen bijeen zijn voor hun halfjaarlijkse EG- top. Dat werd hém geweigerd, en in plaats daarvan mocht hij een uurtje praten met de Deense mi nister van buitenlandse zaken Petersen en diens Britse en Bel gische collega's, Hurd en Claes. De 'lage' ontvangst maakte vol gens waarnemers in Kopenha gen schrijnend duidelijk dat de EG bijna geen mogelijkheden meer ziet om de moslims in Bos nië te steunen nu het Vance- Owen vredesplan van de baan is en een driedeling van het land voor de deur staat. PIETERBUREN - Een vrijwel helemaal rood 'verkleurde' zeehond wacht in de zeehondencrèche in Pieterburen op behandeling. Alleen de witte plekken op zijn kop zijn nog de oorspronkelijke kleur. De zeehond is vorige week gevonden tussen Rottumerplaat en Rottumeroog. Zowel in het Nederlandse als het Duitse Waddengebied zijn zeehonden gesignaleerd die door aanraking met een nog onbekende stof rood zijn uitgeslagen. De dieren zijn vermoedelijk het slachtoffer geworden van een chemische stof die door een schip is geloosd. Volgens Lenie 't Hart van de crèche is de stof moeilijk te verwijderen. De crèche heeft gekleurd haar van het beest voor onderzoek opgestuurd naar het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Billhoven. De zeehond is volgens 't Hart „lang niet fit". foto Hans Steinmeier/ANP TERSCHELLING (GPD) - Het duikteam Caranan uit Harlingen heeft zo goed als ze ker het achterschip en delen van de lading van het goudschip Lutine gevonden. Er zijn onder andere munten (Spaanse matten) ge borgen, evenals delen van de koperhuid en koperspijkers met daarin het stempel van de Britse marine. Dat meldt teamleider Ane Duijf uit Harlingen. Na driejaar duiken is het spoor op de zeebo dem ontdekt, dat het goudschip Lutine moet hebben gevolgd toen het in 1799 bij Terschelling verging. De theorie is beves tigd dat het schip in delen brak en dat het achterschip door de stroom elders strandde. Met akoestisch- en magnetisch onderzoek is vijf meter onder het zand „een grote massa" gevonden, dat zeer waarschijnlijk het ach terschip is. „We zijn nu zover dat we putten DEN HAAG (ANP) - De bereke ning van de Algemene Rekenka mer over de kosten van de Wij- kertunnel is weinig realistisch en geeft geen reële vergelijking tussen financiering door de Slaat en private financiering. schrijft minister Maij (ver keer en waterstaat) maandag in antwoord op vragen van de Tweede Kamer. De vragen van de Kamerleden hebben betrekking op het rap port van de Algemene Rekenka mer van begin deze maand. Daarin stelde de Rekenkamer vast dat (voor)financiering van oe Wijkertunnel door de ING Bank 40 procent (oftewel 200 miljoen gulden) duurder is dan financiering door het Rijk. Vol gens het ministerie van verkeer en waterstaat bedraagt het ver schil maar 8,5 procent. Volgens Maij leidt de manier waarop de Algemene Rekenka mer de berekeningen van de kos ten van private financiering heeft gemaakt tot verkeerde conclusies, doordat onzekere elementen zijn meegeteld. Bij het vaststellen van de'prijs van financiering door de staat is dat niet gebeurd. Hierdoor is de be nadering van de Rekenkamer weinig realistisch, aldus Maij. In een reactie zegt een woord voerder van de Algemene Re kenkamer dat de gebruikte re kenmethode voor de kosten van de Wijkertunnel niet afwijkt van voorgaande berekeningen door de Rekenkamer. zie ook pagina 4 0 Favoriet krentenbollen, nr. zak 4 stuks Zeeuws Meisje margarine, 00 pakje 250 gram jJ ÖUit de diepvries: Ö1 Patates frites, zak 1000 gram 0 Hamburgers, ongepaneerd, 10 stuks ÖPopla toiletpapier, pak 12 rollen Burgemeester Van den Berg (1) van het Brabantse Teteringen in discussie met actievoerende ambtena ren. De burgemeester had opdracht gegeven de gemeentepost bij hem te bezorgen en telefoontjes door te verbinden. Die instructie kwam nadat de gemeente vrijdag een kort geding had verloren waarin een verbod van de actie (geen post, geen telefoon) was geëist. De opdracht van de burgemeester zette, zulk kwaad bloed bij de actievoerende ambtenaren, dat Van den Berg 's middags eieren koos voor zijn geld. Hij haalde de post zelf. foto De Heus/ANP Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 juni a.s.. •Zolang de voorraad strekt. s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPDI - Dc rijks- ambtenaren bij de Belasting dienst zijn van plan door mid del van cao-acties de staatskas hard te treffen. Zij kunnen dit doen door geïnde belastingen niet direct af te dragen aan het Rijk. De acties bij de rijksamb tenaren (148.000 werknemers) zijn gisteren, maandag, de der de week ingegaan. Volgens D. de Geus van de CNV- bond CFO zit het cao-overleg, net als in de andere overheids sectoren, muurvast. De bonden willen een loonsverhoging van 2,5 procent, de werkgevers bie den niets. Onderzocht wordt nu de juridische haalbaarheid van hardere actiemiddelen. Het zou immers niet de eerste keer zijn dat vakbonden door de werkge vers voor de rechter worden ge daagd, omdat zij het actiemid del te zwaar vinden in verhou ding tot het beoogde doel - de geëiste loonsverhoging. De 30.000 belastingambtenaren hebben zich tot nog toe beperkt tot het houden van demonstra tieve werkonderbrekingen. Vol gens De Geus zinnen zij nu op acties „die direct merkbaar zijn in de financieringsstroom van de Belastingdienst naai' de over heid toe". Het ministerie van fi nanciën vindt dergelijke acties „wel erg extreem", maar wil ver der geen reactie geven. Vorig jaar werd er aan belastingen 153,5 miljard gulden opgehaald; dat is per werkdag ongeveer 600 miljoen gulden. Grimmiger Niet alleen bij het Rijk. ook bij gemeente- en provincieperso- neel worden de acties grimmi ger. Volgens De Geus maken de overheidswerkgevers een 'psy chologische inschattingsfout' door té denken dat het actiege- weld als een nachtkaars zal uit gaan. Gisteren, maandag, waren er acties op tientallen stadhui zen. In Amsterdam ligt donder dag het openbaar vervoer weer stil en staakt de parkeerpolitie. De komende dagen overleggen de bonden of tijdens de zomer vakantie een rustpauze wordt ingelast. De politie-ambtenaren doen dat in ieder geval wel. Zij besluiten hun acties woensdag met een alternatieve barbecue voor politici op het Binnenhof. Komt politiewerkgever Dales van onze correspondent JOHANNESBURG - Aan de vooravond van de topconferentie tus sen de twee belangrijkste zwarte politieke leiders in Zuid-Afrika. hebben minstens 33 mensen dc afgelopen dagen het leven verloren bij een nieuwe explosie van geweld in de provincie Natal. ANC-leider Nelson Mandela en zijn collega van de Zulu-partij Inka- tha, Mangosuthu But.helezi, komen morgen in Johannesburg bijeen in een poging een eind te maken aan de smeulende burgeroorlog tussen hun aanhangers, die de afgelopen paar jaar met name in Na- tal aan duizenden mensen het leven heeft gekost. De kans dat Mandela en Buthelezi het bloedvergieten in Natal kun nen stoppen, wordt niet groot geacht. Beide leiders hebben geen of op zijn best, nauwelijks controle over lokale en regionale potentaten, die onder de vlag van het ANC of Inkatha vaak hun eigen oorlogen voeren. slaan in de zeebodem en dat we zeker weten dat het materiaal dat naar boven komt met de Lutine te maken heeft". Als het meezit zal het mysterie rond de goudschat van de Lutine binnen anderhalf jaar geheel zijn opgelost. De ladingslijst ging in 1838 bij brand in het kantoor van verzeke ringsmaatschappij Lloyds verloren. „De kans is aanwezig dat de vraag wat die lading nu precies was. wordt beantwoord". ASTEN (ANP) - De twee broers van 18 en 19 jaar die vorige week op het College Asten-So meren hebben gefraudeerd bij het vwo-eindexamen wiskunde B, mogen alsnog herexamen doen. De oudste broer was al een keer gezakt en stond er ook nu weer slecht voor. Daarom besloten de twee bij het examen eikaars naam te gebruiken. Als de fraude niet was ontdekt, zou de 19-jarige zijn geslaagd. De ander zou in aanmerking zijn gekomen voor een herexamen omdat zijn broer, zoals verwacht, een onvol doende had gehaald. De school leiding besloot de jongens uit te sluiten van het examen. De commissie van beroep van het College Asten-Someren heeft nu die uitsluiting onge daan gemaakt. Beide broers hebben voor het betreffende ex amen het cijfer 1 gekregen. Op grond van de bestaande regels mogen ze daarom een herexa men doen. Wie het Zoet op heeft, staat het Zuur te wachten. Nederland is voorzichtig op weg om met die weinig sympathieke regel te leven. In de regerings coalitie is. niet zonder strijd, eenstemmigheid be- reikt over de maatregelen. Het enthousiasme is niet overweldigend, maar de werkelijkheid gebiedt een strikte koers. Vooral binnen de PvdA stijgt het gemor. Men ziet het sociale paleis vervallen tot een brandgevaarlijke barak. Er wordt aan zekerheden geknaagd. De achterban verwijt het Haagse kader zich te laten ringeloren door het tot onstuit baar saneren geneigde CDA. De achterban loopt leeg en laat een bleekrode huls achter. De zuurgraad lijkt hoog genoeg opgelopen om tot verstrekking van zoetwaren over te gaan. De woordvoerders van de PvdA verklaren net iets te luid. dat men er niet over denkt de regeerkaravaan te verla ten. Dat leidt af van de werkelijkheid. De bonzen delen zoetjes uit op kosten van de coalitie. De ontvlechting heeft een aanvang genomen. Het vervolg dient (zo mogelijk) weloverwogen te geschieden. Er moet immers gescoord worden. Misschien wordt er, wie weet, zelfs iets terugverdiend. Waar kan dat beter dan op het sociaal-economische veld. waar toch de grootste klappen vielen? Zo kan minister Kok plots beweren, dat er genoeg bezuinigd is. Hij weet best dat het praatje niet deugt, maar het praatje klinkt zo leuk. Bij het CDA vindt men dat, hoewel de klank goedkoop is. een al te duur argument. Kok doet maar leuk op eigen kosten, is de mening. In datzelfde kader past de aanbieding, deze week. van de PvdA-nota-Van Zijl. Deze nota steunt op de Leer der Oude Koeien. Hoe krijgt men zeer veel oude koeien in een piepklein slootje? Door ze te slachten en welverpakt te water te laten. Wie ze vervolgens op de kant haalt, ziet geen wonderschone beestjes. De reconstructie levert niet anders op dan een uit gebeend model. Zo voorziet het model-Van Zijl in... een her stel van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Voorts dienen de 'hogere inkomens' gekort te worden. Het begrip 'passende arbeid' moet worden verruimd. De kinderbijslag gaat (aanmoedigend!) omhoog en er dienen, we schrijven 1993, hoogbloeiende winstdelingsregelingen te komen. Wie dit alles ziet, kan niet aan de indruk ontkomen dat Van Zijl de Zijnen, in een vlaag van hersenzwakte een verkeerd en jaren oud plan uit de stofkast hebben gesleept. Welk een sociaal-vernieuwende visie! Het is onvoorstelbaar, dat men in een sterk verschralende economie met een stij gende werkloosheid nog in gemoede uit durft gaan van kre ten als 'delen, delen, delen' en 'de uitkeringen omhoog'. De nota wordt een bijdrage aan de discussie over 'een inkomens beleid' voor 1994 genoemd. Ze kan evenwel uitsluitend be doeld zijn als een scenario dat de vlucht uit de coalitie voor bereidt. Het verband wordt onder druk gezet. De eigen PvdA-bewindslieden, die op vaak harde wijze met de nood zaak van impopulaire daden zijn geconfronteerd, worden on omwonden gedesavoueerd. De uitleg van het begrip 'solida riteit' is zowel achterhaald als stuitend éénzijdig; de werken den krijgen minder, de niet-werkenden méér. Dat moet het dan maar zijn! Dat moet 'onze maatschappij' toch kunnen verdragen? Dat onze maatschappij steeds minder verdraagt, is de Van Zijls in hun Haagse meubilair blijkbaar niet opge vallen. De plannen-kopieerders van de PvdA lijken uitsluitend voor de tribune te spelen. Er zijn weliswaar véél stoeltjes leeg, maar wie lawaai schopt kan nieuwsgierigen trekken. Is het oirbaar mensen de vreugden voor te houden van een be leid, dat in de geldende omstandigheden niet zal kunnen worden uitgevoerd? Is dat misleiding, grenst het aan volks verlakkerij? In de drang om van 'zuur' weer 'zoet' te maken, presenteert men een leeg koekjesblik: Proeft Van Zij I's overheerlijke Suyckerbollen. (Wat zegt U daar? Is het zoet op? Toch maar proeven, dan! Ja, maar ik krijg niets binnen.) Tussen vaag-bezwerend geklets en de praktijk gaapt een kloof. Dat is ingezien, maar blijkbaar op te beperkte schaal. Het praktisch-functionerende deel van de PvdA heeft inmid dels, in en buiten het kabinet, de oude leuzen vervangen door daadkracht. Regeerpijn is één van de gevolgen; de lessen in realiteitszin worden per dag en zelfs per uur verstrekt. Zou er op die doorlopende cursus voor de Van Zijls nog een plaatsje over zijn? O. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt op hoofdlijnen in met de kabinetsmaatregelen om de kinderopvang te stimuleren. Het kabinet stelt de komende periode opnieuw 130 miljoen gulden per jaar extra ter beschikking, waarvan 30 miljoen komt uit verhoging van de ouderbijdragen. Met dit extra geld kan de kinderopvang worden uitgebreid met 13.000 nieuwe plaatsen, goed voor de opvang van 26.000 kinderen. De werkgelegenheid in deze sector zal bovendien met 1.600 arbeids plaatsen toenemen, zo verwacht minister D'Ancona van WVC. van Binnenlandse Zaken niet met een loonbod. dan gaan de politie-ambtenaren begin sep tember verder met hun acties. De Haagse vuilnismannen stop pen met hun stiptheidsactie. Woensdag wordt er weer nor maal huisvuil opgehaald. Abva- Kabo-bestuurder E. Vermeulen verwacht dat over twee a drie weken de stad weer schoon is. In Leiden stopt de reinigingsdienst ook met de stiptheidsactie, ter wijl in Amsterdam. Delft, Voor burg en Alphen aan den Rijn wordt doorgegaan. Het enige sprankje hoop gloort bij het militaire en burgerperso neel van het ministerie van de fensie. waai' tussen beide partij en in ieder geval nog gepraat wordt. De eerste overlegronde is vorige week niet afgebroken en wordt deze week hervat. Woens dag heeft ook een overleg plaats tussen de bonden en minister Ritzen over de nieuwe cao voor het onderwijzend personeel. Als de minister niet met een hoger loonbod komt (nu is dat 0,5 pro cent) zal het onderwijzend per soneel na de zomervakantie het werk neerleggen. Volgens de vakbonden is de af gelopen weken minstens de helft van alle overheidspersoneel be trokken geweest bij een of an dere cao-actie. zie ook pagina 9 Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen. Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen.-» Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van è.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8,30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00: jaarabonnement franco per post 405,00, losse nummers maandag t/m vri|dag 1,50. zaterdag 2,00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3