Alarm voor Grote Kerk in Goes Runderen vervangen maaimachine Verdachte moordzaak Janse snel vrij verlast van naakte badgasten Ritthem na actie verminderd Inspanningen voor behoud van werk bij &PF in Middelburg Gladiolen-expositie Delta Flora ter ziele k 4^**, m fe41 fJMr m:® gss® mis Vraagtekens rond massale vissterfte Instellingsraad bij Vijvervreugd voor belangen personeel Raad van State haalt streep door plannen camping Oranjeplaat provincie 11 Kever veroorzaakt miljoenenschade Veiligheid in geding DINSDAG 22 JUNI 1993 j yan onze verslaggever GOES - De Grote of Maria Mag- dalenakerk te Goes verkeert in een zorgwekkende toestand. Een vraatzuchtig kevertje heeft een groot deel van het houtwerk aangetast. De schade bedraagt mogelijk vijf tot tien miljoen gulden. De Monumentenwacht Zeeland beschouwt de situatie als uiterst alarmerend en heeft de kerkvoogdij van de hervorm de gemeente in Goes (eigenares se van het monumentale kerk gebouw) inmiddels op de hoog tegesteld. Een architectenbureau verricht j op dit moment een aanvullend onderzoek. Daaruit zou wel eens kunnen blijken, dat - indien niet tijdig maatregelen worden ge- troffen - de eeuwenoude kerk uit ^veiligheidsoverwegingen op ter mijn dicht moet. Een uitgebreide inspectie die de Monumentenwacht in april uit voerde, bracht aan het licht dat Drumcorps Zomerfestival MIDDELBURG - In Zoutelande wordt zaterdag 26 juni het Drumcorps Zomerfestival ge houden. Het muzikale spekta kel begint om 19 uur in het sportpark De Hoghe Hilt. Aan het festival nemen elf for maties deel: acht Nederlandse, twee Engelse, een Duits en een Belgisch korps. De korpsen strij den om plaatsing in de landelij ke finale. die 25 september wordt gehouden in Nijmegen, ïn de aankondiging van het eve nement (in de PZC van maan- was de datum waarop het festival gehouden wordt, wegge vallen. de bonte knaagkever in de Grote Kerk flink heeft huisgehouden. Het gaat om een insekt dat zich gaarne tegoed doet aan vochtig oud eikehout. De kapconstruc ties zijn op vele plaatsen aange tast: in het schip, het koor. de transepten, de zijbeuken en de consistorie. Zorgelijk GEHANDICAPTEN ADVIESBUREAU zeeland ZEELAND (G.A.Z.) Het G.A.Z. (vrijwilligers organi satie) adviseert en begeleidt gehandicapten kosteloos, bij aanvragen voor: woningaan passing, hulpmiddelen, voor zieningen enz. Op werkdagen bereikbaar van 9-12 uur en van 14-16 uur. Herengracht 52, Middelburg, tel. 01180-23592 van onze verslaggever RITTHEM - De actie van het dorpscomité Ritthem tegen naaktloperij in de duintjes en hel strand bij Ritthem heeft re sultaat gehad. Het dorpscomité- bestuur heeft de indruk dat de overlast door de publiciteit is verminderd. Tot op heden zijn erdit strandseizoen geen klach- binnengekomen over strandgasten die zich in de huurt van kinderen ontkleden. In het verleden gebeurde dat wel. Het dorpscomité trok vorig jaar bij de gemeente Vlissingen aan bel over het aanstootgevend tedrag van sommige strandbe- roekers. Ouders uit Ritthem hadden geklaagd. Hun kinderen Laren geconfronteerd met naak- ie badgasten die zich erg na drukkelijk in hun directe omge- ing ophielden. Het dorpsco mité vroeg de gemeente tegen die excessen op te treden, maar riste niet met zoveel woorden dat er aan de gewone naaktre- treatie een einde zou worden ge naakt. De gemeente Vlissingen wil dat ook niet. Naaktrecreatie is, ant woordt de gemeente, alleen strafbaar als dat plaatsvindt op een niet geschikte locatie. Of het Ritthemse strand en de duintjes 'geschikt' zijn, maakt de rechter uit. De gemeente meent in prin cipe dat ze wèl geschikt zijn. om dat ze al geruime tijd in gebruik zijn bij naaktrecreanten. Maar tegen excessen kan worden op getreden, als er - in juridische termen - sprake is van 'schennis van de eerbaarheid'. Dat speelt officieel niet. schrijft de gemeen te, omdat er bij de politie geen aangiften zijn gedaan. Het dorpscomité Ritthem be spreekt de reactie van de ge meente maandagavond 28 juni met de bewoners van de Vlis- singse dorpskern. De vergade ring begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het dorps huis Ons Dorpsleven. Op die bij eenkomst zal eveneens worden gesproken over de toekomstige renovatie van dat verenigings gebouw. jgn onze verslaggever JIIDDELBURG - APE Benelux ^Middelburg en het moederbe- fijf Stork Wescon in Woerden aan de banden steviger aanha- om het werk voor de 89 erknemers van de Middel- "itgse onderneming veilig te 'dien. APF, een in apparaten- touw en montage gespeciali- ierde pijpleidingfabriek, ampt in Zeeland met een ge- "ek aan orders. Veel perso onleden zijn de laatste maan- jen al uitbesteed aan Wescon, "1 op veel plaatsen in het land sligingen heeft. markt waarin APF Benelux ïereert is met name in Zeeland 01 erg moeilijk', aldus hoofd ftoneelszaken B. van Kreel «n Wescon in Woerden. De che- ^he bedrijven waarvan de -ddelburgse onderneming het toral moet hebben, zijn terug zend met investeringen. In =1 Europoortgebied bij Rotter- heeft Wescon nog genoeg iters lopen. Middelburgse terknemers hebben daar werk gevonden en zelfs in Emmen. Om de uitbesteding van perso neelsleden beter te kunnen plan nen èn de fabriek in Middelburg in stand te houden, is het vol gens de directie van Wescon noodzakelijk de relatie met APF Benelux te wijzigen. Overleg is gaande met de onder nemingsraad van APF. Dis trictsbestuurder P. Hazelager van de Industriebond FNV is op de hoogte. „De vraagstelling is of APF een afzonderlijke groot heid blijft of onderdeel wordt van Wescon." Het hoofddoel van Wescon is de werkgelegenheid in Zeeland te behouden. „We overwegen abso luut geen ontslagen", stelt Van Kreel zeer nadrukkelijk. „We proberen juist deze erg moeilijke periode zonder kleerscheuren door te komen." Voor Stork Wes con, dat in 1991 APF heeft over genomen, heeft dat ook een markttechnische reden, laat de personeelschef doorschemeren. „Onze klanten in Zeeland zullen toch onderhoud moeten plegen. Wij willen daarbij zijn." De schade die de knaagkever heeft aangericht stelt het kerk bestuur voor een nieuwe portie problemen. De kerkvoogdij kan het gebruik en onderhoud van de kerk nu al nauwelijks beta len. Om de exploitatie van het kerkgebouw te vergemakkelij ken. worden pogingen in het werk gesteld de kerk ook ge schikt te maken voor congres sen, tentoonstellingen en con certen. Daartoe werd een stich ting 'Red het gezicht van Goes' in het leven geroepen. Die stich ting (inmiddels omgedoopt in 'Basilica') wist via allerlei acties zo'n drie ton bij elkaar te schra pen. Stichtingsvoorzitter A. F. R. van Opdorp maandag avond: „Dit is een verschrikke lijk vervelende mededeling. We zullen ons hierover nader moe ten beraden. En als het inder daad zo erg is. zullen we onszell de vraag moeten stellen of het nog zinvol is met onze acties door te gaan." Monumentenwacht (een stichting die het verval van his torisch belangrijke gebouwen tracht te voorkomen) vindt de si tuatie dermate zorgelijk, dat ze vooruitlopend op haar schrifte lijke rapportage de kerkvoogdij alarmeerde. Die schakelde op haar beurt het architectenbu reau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft in teneinde de schade na der te onderzoeken. Volgens secretaris J. van de Voorde van de Monumenten wacht Zeeland zou het herstel van de aangevreten balken wel eens vijf tot tien miljoen gulden kunnen kosten. Architect ir J. D. Poley vindt het echter nog te vroeg om bedragen te noemen. Het architectenbureau komt vermoedelijk over veertien da gen met een definitief rapport. „In het ernstigste geval zou je je kunnen afvragen of het straks nog verantwoord is in de kerk diensten te houden en er toeris ten te laten rondlopen." Poley verklaarde maandag dat hoe dan ook op korte termijn maatregelen moeten worden ge troffen 'om nog erger te voorko men'. Het onderzoek van het ar chitectenbureau moet onder meer uitwijzen of de insekten compléte balken of slechts ge deelten daarvan hebben uitge hold. Indien alleen de koppen van de balken zijn aangetast, kunnen die door kunsthars wor den vervangen. Maar als blijkt dat de knaagkevers het .hout werk volledig hebben verwoest, is een zeer ingrijpende restaura tie noodzakelijk. En dan is de vraag: waar komt het geld van daan? Secretaris J. M. Clement van de kerkvoogdij fik ben net terug van vakantie') reageerde giste ren nogal terughoudend. „Dat bedrag van vijf tot tien miljoen gulden hoor ik nu voor het eerst." Een dergelijk som gelds zal de kerkvoogdij nimmer kun nen opbrengen. De kerkvoogdij wacht het rapport van het archi tectenbureau af en zal daarna bekijken welke subsidiebronnen kunnen worden aangeboord om de kerk te laten restaureren. Het houtwerk van de Grote Kerk van Goes blijken ernstig aangevreten door de bonte knaagkeve foto archief PZC van onze verslaggever GOES - De nationale gladiolententoonstelling Delta Flora is ter ziele. De tentoonstelling, waar gladiolentelers uit Goeree-Over- flakkee, Limburg en Zeeland hun bloemen showden, trekt te wei nig belangstelling om er mee door te gaan. Vierendertig jaar lang werd de Delta Flora op Goeree-Overllakkee gehouden. In '92 ver huisden de gladiolentelers met hun expositie vanuit Stellendam naar de Goese Zeelandhallen. Volgens organisator J. L. de Lignie van Delta Flora is het financieel niet verantwoord het evenement voort te zetten. Aanvankelijk was het de bedoeling de tentoonstelling ook dit jaar (de eerste week van augustus) in de Zeelandhallen te houden. De animo van de stand houders is echter te gering. De Lignie: „We kwamen niet verder dan 56 en we hebben er minstens 85 nodig." Ook de teruglopende publieke belangstelling speelt een rol. Nog niet zo heel lang geleden trok Delta Flora jaarlijks zo'n 30.000 bezoekers. De laatste drie jaar schommelde het aantal bezoekers tussen de 17.000 en 20.000. „Dat is te weinig om de zaak draaiende te houden." Verhuizing Volgens De Lignie heeft het einde van de Delta Flora niets te maken met de overstap die vorig jaar van Stellendam naar Goes werd ge maakt. „Qua ruimte en ligging vormen de Zeelandhallen een uitste kende accommodatie: honderd procent prima." De Lignie probeert samen met de directie van de Zeelandhallen een alternatief te vinden. De gedachten gaan uit naar een wat meer alge meen getinte bloemententoonstelling, gecombineerd met een con sumentenbeurs. Die tentoonstelling wordt mogelijk in maart vol gendjaar gehouden. j. w De maandag in de noordelijke Braakman losgelaten runderen spelen verstoppertje in de hoge kreekbegroeiing. foto Oscarvan Beest Staatbosbeheer zet kudde in noordelijke Braakman in van onze verslaggever IJZENDIJKE - De dieren kij ken nog wat onwennig om zich heen. In verwarring ge bracht door al dat lekkers waartussen ze naar hartelust mogen grazen, verstoppertje spelend in de hoge kreekbe groeiing en achter de bomen. Drie volwassen koeien en twee kalveren werden maan dag losgelaten in de noorde lijke Braakman. De kudde, die is ingezet voor het bota nisch beheer van het twaalf hectare grote reservaatsge- bied, wordt deze maand uitge breid tot (voorlopig) maxi maal tien stuks. De runderen vervangen de maaimachine van Staatsbos beheer, waarmee tot dusver één keer per jaar het dicht groeien van het natuurterrein werd tegengegaan. Het me chanische maaiwerk had tot voordeel dat de typische vege tatie van het gebied in stand kon worden gehouden. Het na deel was evenwel dat de grond langzaam maar zeker van z'n natuurlijke voedingstoffen werd beroofd, doordat het maaisel naar elders werd afge voerd. Staatsbosbeheer Zeeuwsch- Vlaanderen nam daarom het initiatief voor een meer na tuurlijker beheer van het ge varieerde landschap in de noordelijke Braakman. „De vegetatie die ter plekke voor komt, is vrij uniek voor Neder land", aldus boswachter J. W. van Hage. „Er staan zeldzame planten, zoals de Parnassia en de Zonnedauw, en zo'n vijf ver schillende soorten orchi deeën. Als je die planten steeds wegmaait, verschraalt het terrein op den duur meer en meer. Door koeien in te scharen, blijven de voeding stoffen in het gebied en wordt de verscheidenheid groter. Misschien dat de runderen één of twee plantensoorten weg vreten, maar daar staat tegen over dat er zeker zo'n tien an dere soorten voor terug zullen komen." De beweiding van natuurge bieden met koeien wordt in toenemende mate toegepast. Met deze methodiek willen de terreinbeheerders zo goed als mogelijk terugkeren naar de oorspronkelijke situatie. „Duizenden jaren geleden lie pen in de Braakman nog oer- runderen en herten rond. Dat proberen wij nu enigszins te imiteren", ontneemt Van Ha- ge critici bij voorbaat de wind uit de zeilen. De mest van de dieren levert volgens de bos wachter geen probleem op. omdat het om een relatief kleine kudde gaat. Het twaalf hectare grote ge bied ten noordwesten van de Braakmankreek is voorzien van een omheining en daar door niet langer toegankelijk voor wandelaars. Bij de hoofd ingang van het terrein is een drinkwaterbak voor de kudde aangebracht. In de zuidelijke Braakman wordt al geruime tijd een oppervlakte van 29 hectare afgegraasd door run deren. Daarbij gaat het voor namelijk om weidevogelbe heer. Voor het noordelijk deel staat het botanisch beheer voorop. van onze verslaggeefster ARNHEM - De politie in het dis trict Over-Betuwe heeft een 28- jarige man uit Breda aangehou den en later weer vrijgelaten in verband met de moord op de Ne derlandse zakenman A. Janse in Kalmthout (België). Na verhoor bleek de man niets met de zaak te maken te hebben. Politie woordvoerder R. P. van der Leeden sluit niet uit dat binnen kort nog meer aanhoudingen volgen in deze zaak. Eerder werden in verband met de moordzaak een 29-jarige man uit Oosterhout. een 24-jarige Nij- megenaar en een 31-jarige inwo ner van Breda aangehouden. Deze laatste wordt ervan ver dacht de opdracht tot de moord te hebben gegeven. Janse, geboren en getogen in Heinkenszand, werd op 13 mei om het leven gebracht door twee pistoolschoten. Door een tip van getuigen die rond het tijdstip van de moord een Nederlandse auto bij het huis van de zaken man hadden gezien, kwam de politie op het spoor van de 29-ja- rige verdachte en de 24-jarige verdachte. Beiden werden twee weken terug in hun woonplaats aangehouden. Begin vorige week werd de 31-jarige man uit Breda gearresteerd. Dè vermoorde zakenman wordt gezien als de belangrijkste ver dachte in een omvangrijke frau dezaak waarbij de fiscus en be drijfsverenigingen in Zeeland voor circa 45 miljoen gulden zijn opgelicht. Janse was van 1986 tot mei 1989 directeur van het Elektro Technisch Bureau Zee land. Dode vissen drijven in de Valkenisse Watergang bij Koude- kerke. foto Ruben Oreel van onze verslaggever KOUDEKERKE - Honderden dode boerenkarpers, voorns en palingen drijven in de Valkenisse Watergang. De oorzaak is onbekend, evenals het moment waarop de massale sterfte begon. Vermoedelijk zijn echter al in de tweede helft van de vorige week de eerste vissen bezweken. Botulisme is uiterst onwaarschijnlijk, omdat de temperatuur van water en lucht daarvoor nog niet hoog genoeg is en geen slachtoffers onder de vogels zijn gevonden. J. Stokkermans, medewerker van het. bureau waterkwaliteit van het Waterschap Walcheren, sluit een natuurlijke dood niet uit. Hij houdt echter ook ernstig rekening met een lozing van gif in de watergang. „Het zal uiterst moeilijk worden om aan te tonen wat de doodsoorzaak is geweest, omdat in het geval van een lozing vermoedelijk de concentratie al zo ver gedaald is dat ze nauwelijks meer aan te tonen is." Het waterschap heeft daarom geen watermonsters genomen Wel worden enkele dode vissen opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad. Of het onderzoek re sultaat heeft, is de vraag. Zondag kreeg het waterschap overi gens al een melding van de dode vissen, maar Stokkermans betwijfelt of watermonsters dan zin hadden gehad. „We heb ben inmiddels van mensen gehoord dat ze zaterdag een en kele dode vis zagen, maar het is mogelijk dat donderdag of vrijdag al de eerste dieren gestorven zijn. gezien de staat van ontbinding waarin sommige verkeren." Stokkermans raadt iedereen af de vissen aan te raken. Ze worden dezer dagen opgeruimd. De politie en het waterschap verzoeken mensen die in de vorige week of in het weekeinde langs de rondweg van Koudekerke tussen de Lage Weg bij Groot-Valkenisse en de bebouwde kom van Koudekerke iets gezien hebben dat duidt op een illegale lozing, contact met hen op te nemen. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Ruim dertig personeelsleden van Vijver vreugd in Middelburg hebben besloten een instellings-Ieden- raad op te richten. Tijdens een door de Abva/Kabo uitgeschre ven vergadering bleken de aan wezigen maandagavond veel klachten te hebben over de gang van zaken in het internaat voor verstandelijk gehandicapten. Vooral de manier waarop de Stichting Verpleeg- en Rusthui zen Zeeland (SVRZ) de reorga nisatie ter hand neemt, kan bij het personeel op geen enkele waardering rekenen. De vergadering was bedoeld om uit te zoeken met welke knel punten het personeel geconfron teerd wordt. Ook wilde men na gaan welke klachten symptoma tisch zijn en welke incidenteel. Tijdens de bijeenkomst bleek dat het personeel vooral ge griefd is door het kennelijke ge brek aan vertrouwen van de SVRZ-directie in het personeel van Vijvervreugd. Het wordt nauwelijks in overlegsituaties bij de reorganisatie betrokken, terwijl de directie wel hevig blijft schermen met zorgvernieuwing. Zonder overleg worden mensen van de ene afdeling naar de an der overgeplaatst en het ont breekt het personeel aan zicht op een structuuropzet of een zorgvisie waarop de acties van de directie gebaseerd zouden kunnen zijn. Bovendien wordt alles omgeven door een waas van geheimzinnigheid, die de personeelsleden niet bevorde- lijk vinden voor de sfeer in het internaat. Tekenend voor de sfeer in Vijver vreugd is het gegeven dat de ver gadering van maandagavond, die aanvankelijk in de kantine van het internaat was gepland, van de directie geen doorgang mocht vinden. De Abva'Kabo week uit naar het FNV-kantoor in Middelburg. De instellings-ledenraad zal de gesignaleerde knelpunten ver der onderzoeken. De raad heeft weliswaar niet de wettelijke sta tus van een ondernemingsraad, maar kan de belangen van het personeel in ieder geval bunde len. Tot nu toe was het personeel van Vijvervreugd bang om een mond open te doen vanwege de dreigende houding van de alge mene SVRZ-directie. Regio-bestuurder Peter Ver- schragen zal de SVRZ-directie er in een brief op wijzen dat de bepalingen over sociale begelei ding in de CAO voor het zieken huiswezen niet op de juiste ma nier worden nageleefd. van ónze verslaggever ARNEMUIDEN - De uitbrei ding van camping De Witte Raaf in Arnemuiden gaat niet door. Dat is het gevolg van een uitspraak die de Raad van State maandagochtend deed. De ge meente Arnemuiden wilde een terrein van zestien hectare, be horend tot het recreatiegebied Oranjeplaat-VV'est, bestemmen als kampeercentrum. Daartoe stelde zij het bestemmingsplan 'Recreatiegebied Oranjeplaat- VV'est' vast. Gedeputeerde Staten van Zee land weigerden echter aan het plan mee te werken, omdat het terrein te dicht bij het vliegveld Midden-Zeeland ligt en de uit breiding zou plaatsvinden op een afstand van minder dan vier honderd meter van het vlieg veld. direct in het verlengde van de start- en landingsbaan. De ge meente Arnemuiden, Camping De Witte Raaf en Surf- en Cata- matan Centrum Hank BV gin gen in beroep bij de Kroon. Die wees de beroepen af. omdat zij het met gs eens is dat de aanleg van een recreatiegebied zo dicht bij het vliegveld uit het oogpunt- van veiligheid en vanwege de ge- luidoverlast op grote problemen stuit. Burgemeester drs H. Visser van Arnemuiden toonde zich maan dag teleurgesteld, hoewel hij de beslissing had zien aankomen. Omdat het zestien hectare ge bied de enige mogelijkheid tot uitbreiding van De Witte Raaf biedt, zag Visser niet waar een eventueel alternatief kan wor den gevonden. Bungalow Hij benadrukte dat deze uitbrei ding niets van doen heeft met het bungalowpark Oranjeplaat dat Arnemuiden wil bouwen. De negatieve uitspraak van de Raad van State beschouwde hij dan ook absoluut niet als een in dicatie dat de toestemming hier voor uiteindelijk ook zal uitblij ven. „Ik begrijp dat veiligheid het hoofdargument is geweest voor de afwijzing. Dat speelt bij de plannen voor het bungalow park helemaal niet. Bovendien hebben gs aangegeven dat zij aan de bouw daarvan willen meewerken door een zinnetje in het streekplan te veranderen." Visser verwacht dat de provincie in juli 'definitief ja zegt' tegen de komst van het bungalowpark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 23