Hek strand Den Osse wekt woede Burghse avondvierdaagse trekt wederom meer lopers Raad van State: geen extra terras café in Zierikzee Gedogen gastank door Veere voor de Raad van State Andere eigenaar van etagewoningen voor senioren in Yerseke Bewoners Vlissingse Sint Kruislaan zijn vervuiling straat beu Westerschouwen wil afwijken van breedte groenstrook camping; Basco voor verkoop van deel duurdere huizen aan huurders streek 12 Actiecomité: Vervangende locatie móet volgend jaar klaar zijn Terneuzen wil uitbreiding speelweiden voor honden DINSDAG 22 JUNI 1993 BROUWERSHAVEN - Een ge tralied hekwerk rond het strandje in Den Osse heeft de verontwaardiging gewekt van een groot aantal inwoners van Brouwershaven. Met name moeders en kinderen zijn de du pe. schrijft Actiecomité Vader tje Cats in een brief aan de ge meente. Zij kunnen niet meer op dit strandje terecht. Woord voerder Peter de Koeyer: „Zo is opnieuw een controverse ont staan tussen de belangen van bewoners en toeristen, waarbij de Brouwenaren aan het kort ste eind trekken." Het hekwerk rond het strandje bij Den Osse is geplaatst om de eigendommen van catclub Den Osse te beschermen tegen ver nieling en diefstal. Dat was no dig. weet gemeentesecretaris A. P. G. van der Sluijs, omdat anders de catclub te maken zou krijgen met een enorme terug loop van leden. De gemeente wil de dat voorkomen, omdat de vereniging 'functioneel is in Den Osse.' In de toekomst moet een vervan gend strandje worden aangelegd voor de bewoners. Wanneer dat precies gebeurt, weet Van der Sluijs niet. ..We zijn hier afhan kelijk van particulier initiatief. Maar we streven ernaar het strandje volgend jaar gereed te hebben." De Koeyer trekt dat in twijfel. YERSEKE - Zesenvijftig etage woningen voor ouderen in Yer seke gaan over in handen van een andere eigenaar. De Stich ting Burgerlijke Instelling voor Bejaardenzorg te Y'erseke ver koopt ze aan de Algemene Wo ningbouwvereniging Reimers- waal. De woningbouwvereni ging is van plan groot onder houd te plegen. De werkzaam heden aan de eerste achttien eenheden beginnen mogelijk volgend jaar. Aankoop plus in vesteringen vergen in totaal 3.7 miljoen van de woningbouw vereniging. Het gaat om in totaal drie com plexen, die al een flink aantal ja ren oud zijn: achttien woningen aan de Kakeldans, achttien aan de Begonialaan en twintig aan de Azalealaan. De woningbouw vereniging neemt de eenheden over per 1 juli dit jaar. Voor de bewoners verandert op korte termijn weinig. Stichting Bejaardenzorg, ook eigenaar van bejaardenhuis Vredelust te Yerseke, wil zich meer toeleggen op zorgverlening. Huisvesting wordt eerder gezien als een taak voor de woningbouwvereniging. „En mogelijk hebben we op ter mijn te weinig geld om groot on derhoud te plegen aan de etage woningen". aldus directrice A. Vergouwe van Vredelust. De woningbouwvereniging vindt dat de drie complexen van een medewerker DEN HAAG/ZIERIKZEE - Café 't Centrum aan het Havenplein in Zierikzee mag geen terras plaatsen op een deel van hel parkeerterrein aan de overkant van de straat. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van Sta te in Den Haag. Eigenaar R. Ver woerd was in beroep gegaan te gen de weigering van de ge meente Zierikzee vergunning te verlenen voor het extra terras. Volgens de gemeente is het par- keerterein hard nodig voor de buurt omdat de parkeerdruk zeer hoog is. Bovendien zou een terras op die plaats, vlak naast parkerende en rijdende auto's, gevaar opleveren, temeer omdat het café aan de andere kant van de straat zit. Volgens Verwoerd is de parkeerdruk in de buurt „Ze zeggen dat wel, maar ik moet nog zien dat het vervan gende strandje er volgend jaar is. In de brief aan de raad schrij ven wij dat het 1 april 1994 klaar moet zijn." Daarmee is deze zo mer voor de inwoners van Brou wershaven verloren, constateert De Koeyer met spijt. „Maar mis schien kunnen we volgend jaar nog redden." Hij had het overigens 'eleganter' van de gemeente gevonden wan neer die had gewacht met het af sluiten van het strandje totdat de nieuwe locatie een feit zou zijn. „Moeders met kleine kinde ren moeten nu een stuk verder reizen voordat ze op een strandje met ondiep water zijn." Daarnaast protesteert Vadertje Cats tegen het. 'lelijke en ongast vrije uiterlijk van het hek'. De Koeyer vindt het hek beter pas sen in een dierentuin. „Als ze er dan toch een hek neerzetten, la ten ze er dan wat mooiers van maken. Ook wat erachter staat, bevalt hem niet. „Het strandje is veranderd in een opslagplaats van catamarans en trailers. Erg jammer." thuishoren in het eigen pakket. „Wij staan voor de hele sociale huursector in Reimerswaal. Voor ons zijn de woningen een kleine zorg erbij", aldus direc teur P. J. H. van Luijk van de woningbouwvereniging. Bij het groot onderhoud gaat het onder meer om het vernieuwen van ko zijnen en betonvloeren in de ga lerijen. Aan deuren, dak. draina ge en elektrische installatie moet eveneens het nodige ge beuren. Verder is het de bedoe ling wat te doen aan de verwar ming. Van Luijk: „Daaraan valt een en ander te verbeteren. De energierekeningen die de bewo ners op dit moment krijgen, zijn fors." Het groot onderhoud wordt uit gevoerd in een periode van enke le jaren. Een definitieve plan ning is nog niet gemaakt. Kakel- dans komt naar alle waarschijn lijkheid het eerst aan de beurt. Mogelijk beginnen de werk zaamheden daar in de loop van volgend jaar. De woningbouwvereniging heeft al contact opgenomen met de bewoners van de drie com plexen. Het dagelijks gemeente bestuur van Reimerswaal stemt in met de eigendomsoverdracht van de etagewoningen. Die toe stemming heeft de woningbouw vereniging nodig op grond van haar statuten. Het hekwerk rond het strandje bij Den Osse moet de eigendommen van catclub Den Osse te beschermen tegen vernieling en diefstal. Pieter Honhoff van onze verslaggever TERNEUZEN - B en w van Ter- neuzen zijn van plan om het aantal hondenspeelweiden in de gemeente uit te breiden. De lijst van nieuwe terreinen om vat veertien locaties. Eén ge bied, het nieuwbouwplan To- renberg in Zaamslag, blijft voorlopig nog deel uitmaken van de lijst zolang de bouwacti viteiten ter plaatse dit mogelijk maken. Het dagelijks bestuur van Ter- neuzen komt hiermee tegemoet aan wensen die leven binnen contactorganen en buurtvereni gingen in de gemeente. Een an dere wens. verlichting van de speelweiden, wordt om financië le redenen niet gehonoreerd. Volgens b en w is verlichting ook niet nodig, omdat de hondebe- zitters ook overdag van de ter- reintjes gebruik kunnen maken. De speelweiden die grenzen aan speelterreinen voor kinderen zullen deze zomer nadrukkelijk afgebakend worden met beplan ting. Vanaf begin augustus worden de volgens locaties in Terneuzen aangemerkt als hondenuitlaat- terrein: Terneuzen: Merwede- laan, Willem Kloosstraat, Mau- ritsstraat, Serlippensstraat, Vlietstraat, Van Steenbergen laan en Bachlaan. Hoek: Narcis- senlaan. Begoniastraat. Sluis kil: Schepenenstraat. Biervliet: Tuinstraat en Noordstraat. Zaamslag: Koepoortstraat, Dia coniestraat en Wilhelmina- straat. De groenstrook aan de Hunzelaan in Terneuzen wordt afgevoerd van de lijst. niet zo groot dat niet een deel van het terrein gemist zou wor den. Bovendien wordt het Ha venplein ook gebruikt voor gro te evenementen als de week markt en de kermis, waardoor de parkeerplaatsen dan ook niet gebruikt kunnen worden. De afdeling rechtspraak van de Raad van State stelde vast dat vooral in het toeristenseizoen de parkeerdruk op de omgeving van het Havenplein groot is. De gemeente Zierikzee houdt daar om terecht vast aan het gebruik van het Havenplein als parkeer terrein. Het gebruik van het plein voor markten en kermis sen doet, gezien het tijdelijke ka rakter, geen afbreuk aan het ge bruik van het Havenplein als parkeervoorziening. De Raad van State heeft het beroep van Verwoerd verworpen. Schoolkinderen uit Burgh-Haamstede, Serooskerke en Ellemeet op de eerste dag van Burghse avondvierdaagse. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever VLISSINGEN - Bewoners van de Sint Kruislaan in Vlissingen zijn boos over de grote hoeveel heid vuil die bewoners van de flat in diezelfde laan achterla ten in het portiek. Al enkele ja ren bezorgen naar hun zeggen studenten en vakantiegangers die een appartement in het flat- blok huren, overlast door hun huisvuilzakken niet op de daar voor bestemde plaats achter te laten. De gemeente blijft naai de mening van boze bewoners in gebreke, doordat ze slechts sporadisch de troep laat wegha len. De Sint Kruislaan is al vaker in het nieuws geweest door proble men rond de appartementen in de flat. Vorig jaar nog zaten alle bewoners twee dagen zonder wa ter. omdat Delta Nutsbedrijven eerst de onbetaalde rekeningen voldaan wilde zien. De proble men met de opeenhoping van vuil zijn echter al langer aan de gang. „Burgemeester Van der Doel' heeft ooit gezegd dat hij er per soonlijk op zou toezien dat de troep opgeruimd werd", zegt W. Borgs, bewoonster van de woon huizen aan de Sint Kruislaan. „Tot nu'toe hebben we daar ech ter niets van gemerkt. Inmiddels heeft een van de buurtbewoon sters vanuit haar huis foto's ge maakt waarop de troep duide lijk te zien is, en ook ratten die tot vlakbij haar woning komen." Toezicht Volgens Borgs bestaat het pro bleem al zeker drie jaar. „We kunnen er niets aan doen, want niemand houdt toezicht. De ei genaar van de helft van de flats aan de Sint Kruislaan verhuurt de appartementen aan studen ten en vakantievierders die geen boodschap hebben aan een schone buurt, omdat ze toch tij delijk daar bivakkeren. Ze gooi en dus volle huisvuilzakken voor de flat, die vaak opengescheurd worden door meeuwen. De ge meente weigert een container neer te zetten waar de vuilnis zakken in kunnen worden ge daan." Borgs is boos dat de gemeente niet met een oplossing komt voor de problemen. „Wij moeten toch ook betalen voor de vuilop haaldienst? Bovendien hebben we niet de mogelijkheid om iets aan de situatie te veranderen, want de bewoners van de laag bouw zitten niet in de vereniging van huiseigenaren van de flat." BURGH-HAAMSTEDE - De Burghse avondvierdaagse is elk jaar meer in trek bij de wande laars. Maandagavond gingen 322 enthousiaste lopers op weg voor de eerste etappe. Dat zijn er 31 meer dan vorig jaar. Voor namelijk schoolkinderen uit Burgh-Haamstede, Seroosker ke en Ellemeet liepen de acht ki lometer lange route, onder een lekker zonnetje. De zeventien wandelaars die de vijftien-kilometerroute deden, waren voornamelijk 'vreemden', zoals W. de Meij van de organise rende Sport Vereniging Door Fusie Sterk opmerkt. „Bij zo'n Wandeltocht - De Oud-Vos- semeerse gymnastiekvereniging Spido houdt zaterdag 26 juni een wandeltocht over 5.10 en 25 kilo meter. De start voor de 25 kilo meter is om 8.00 uur 's morgens, de 10 kilometer vetrekt om 9.00 uur en de 5 kilometer om 9.30 uur. De start en finish zijn bij het gymlokaal op sportpark De Vos- senberg. klein aantal deelnemers ken je de meeste wel", zegt ze, „maar dit zijn waarschijnlijk toeristen die de affiches voor de vierdaag se hebben zien hangen." Ook dit jaar gaan de routes weer langs de mooie plekjes in de buurt. Onder andere door het Zeepe, over het fietspad door de duinen en rond de vuurtoren. De vijftien-kilometerlopers nemen vanavond (dinsdag) ook een stukje strand. „We proberen elk Concert - Stadsbeiaardier Bob van Wely speelt donderdag 24 juni in de serie zomeravond- concerten op het carillon van de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Van Wely is stads beiaardier van Velsen en Alme- re-stad. Daarnaast is hij op tijde lijke basis architect te Velsen. Op het programma voor donder dag staan onder meer de vogel tjesdans en andere populaire melodieën, klassiekers van Cho pin en Mozart. en een Abba-med- ley. Het concert begint om 19.30 uur» jaar weer andere routes uit te stippelen", zegt De Meij. „Dat is wel moeilijk in zo'n klein ge bied." De laatste avond, donderdag, wordt de groep wandelaars bij verzorgingscentrum Duinoord opgewacht door muziekvereni- HEINKENSZAND Expositie In het gemeente huis te Heinkenszand houdt de werkgroep Beeldende Kunst Borsele tot en met 30 juli een tentoonstelling met werk van Janny Jonker. De schilderijen van Janny Jonker zijn gemaakt van bijenwas. De bijenwas wordt warm op een ondergrond aangebracht, waarna met een penseel de schildering wordt ge maakt. De kleurverschillen ko men tot stand door een toevoe ging van extracten van planten aan de bijenwas. Het werk van Jonker is te zien tijdens de ope ningsuren van het gemeente huis. ging De witte van Haemstede, die de rest van de tocht naar Burgh muzikaal zal begeleiden. Groep Baarland wint wedstrijd voor spuitgasten BORSELE - De groep Baarland van de brandweer Borsele heeft zaterdag in Rucphen de brand weerwedstrijden van het gewest Brabant-Zeeland gewonnen. Tweede werd de ploeg van Oud- Gastel. Er deden in totaal twaalf korpsen mee, waarvan vijf uit Zeeland. De Baarlanders waren het beste in het bestrijden van een brand in een koek- en be schuitfabriek. Op 18 september treedt de Baarlandse brandweer in het strijdperk in Terheijden. Daar wordt dan het Nederlandse kampioenschap in klasse I-lage druk gehouden, waaraan de tien beste ploegen van Nederland meedoen. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De ge meente Westerschouwen gaat in beroep bij de Kroon tegen een gedeeltelijke afkeuring van twee bestemmingsplannen door gedeputeerde staten. De provincie vindt dat een groen strook rond een camping altijd tien meter breed moet zijn. De gemeente wil daar in bijzonde re situaties van afwijken. In principe moeten campings in de gemeente Westerschouwen omgeven zijn door een tien me ter brede groenstrook. In die strook staat evenwel soms een fors aantal caravans en tenten. Vasthouden aan de minimale maten betekent dat de gemeen te over de brug moet komen met vervangende ruimte, die ze niet heeft. Westerschouwen zou ook kunnen compenseren met e; maar dat gaat naar haar schatting vele miljoenen kosij Het lijkt de gemeente derha) het meest praktisch vrijstel] gen te verlenen. Om te garaa; ren dat met de regeling niet al zeer de hand wordt gelicht, i er alleen van afgeweken kunn worden als dat volgens eenlar schapsdeskundige geen kwaj kan. Gedeputeerde staten wenjj geen medewerking te verlens aan het voorstel. Tien mete tien meter, vindt de provinc Als de Raad van State die vt deelt, zal er volgens de gemee niets veranderen. Ondernems kunnen dan een beroep doem het overgangsrecht. Dat kent dat de campinghou® hun groenstrook net zo ly kunnen houden als die nuis. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse woningbouwvereniging Basco is bereid maximaal 250 huurwo ningen te verkopen. De leden vergadering van de woningcor poratie heeft deze nieuwe be leidslijn onlangs goedgekeurd. De gemeente Vlissingen moet officieel nog toestemming ge ven. Zeer waarschijnlijk zal dat weinig problemen opleveren, omdat ook de gemeente voor de verkoop van dure huurwonin gen is. Basco heeft in het verleden wei eens enkele woningen verkocht en laat in Paauwenburg Zuid- Oost voor het eerst koopwonin gen bouwen. Van een duidelijk omschreven beleid was echter nog geen sprake. Dat is nu in de definitieve nota verkoop huur woningen Basco vastgelegd. De woningbouwvereniging bena drukt in die nota dat haar doel stelling blijft: betaalbare wonin gen verhuren aan woonconsu menten, primair die woningzoe kenden met een bescheiden beurs. De verkoop van vooral de dure woningen hoeft dat uit gangspunt niet te schaden, ze ker niet in Vlissingen waar rela tief veel huurhuizen zijn. Leefklimaat Het Basco-bestuur heeft de voor- en nadelen van woningver koop op een rijtje gezet. In wij ken met veel huurwoningen kan het leefklimaat verbeteren, als er koopwoningen komen. Ko pers verhuizen niet zo snel als huurders. Verkoop van bestaan de woningen maakt de bouw van nieuwe woningen minder nood zakelijk. Dat scheelt grond. Bas co kan het geld van de verkochte huizen ook goed gebruiken om de vermogenspositie te verster ken. voor groot onderhoud of woningverbetering en om de hu ren bij nieuwbouw te verlagen. Nadelen zijn: een kleiner aanbod van huurwoningen, waardoor specifieke groepen woning® kenden in knel kunnen kons duurder onderhoud, omdat h bezit versnippert; en mindert! hoefte aan personeel bij I De nadelen wil de woningbos vereniging ondervangen i voorwaarden te stellen aan verkoop van huurwoningea zullen alleen die huurwoning worden verkocht, waarvan kale huurprijs 1 juli 1993 hoger dan 622 gulden per maand D grens is bewust gekozen. Lage inkomens Woningzoekenden met de lat ste inkomens worden zo on taf Zij komen al niet in aanmerkt voor huizen met die huur. omd 'zij dan teveel huursubsidie zei den krijgen. Ouderen, student! en gehandicapten blijven o 'buiten schot'. Woningen d specifiek voor hen zijn gebou? verdwijnen niet in de verka Zo ook huizen in de binnenst! Daarvoor bestaan te wachtlijsten. Basco bezit bijna 5500 worn gen, waarvan zeker éënvijfi een hogere huurprijs heeft di 622 gulden. Het bestuur en ded rectie van de woningbouwve eniging kunnen kiezen, welkez willen verkopen. Die keuze a pas worden gemaakt als de g< meente toestemming heeft geg« ven. Duidelijk is in elk geval d! eengezinswoningen in Papi gaaienburg niet te verkope zijn, omdat die op een weiii gunstige manier zijn gefinai cierd. De zittende bewoner komt vo aankoop in aanmerking, ma; als de woning leegkomt, kanó ook aan anderen worden aanei boden. Basco wil ook bewoont woningen verkopen voor de ilu gere) prijs van een leegstaan huis. 'Een lagere verkoopprijs niet aanvaardbaar', stelt hetb; stuur. Basco gaat voor de va koop van huurwoningen een re gister van belangstellenden aanj van een medewerker DEN HAAG/VEERE - De eige naars van watersportbedrijf Marina Veere eisen dat Rijks waterstaat direkt een oude gas tank weghaalt van haar depot aan de Kanaalweg Oostzijde. Gisteren (maandag) voerden ze bij de Raad van State in Den Haag een rechtszaak tegen de gemeente Veere, die weigert om tegen Rijkswaterstaat op te tre den. Volgens de familie Vroom van Marina gebruiken kinderen de tank regelmatig als speeltoe stel, waardoor levensgevaarlij ke situaties ontstaan. De Raad van State vernietigde vorig jaar september de vergun ning voor de gastank, omdat hij te dicht bij een woonhuis zou lig gen. „We waren blij omdat we dachten dat de tank nu wel zou verdwijnen, maar toen bleek dat de gemeente Veere hem wilde gedogen", aldus F. Vroom. Ook rechter M. van Wolferen vroeg zich gisteren tijdens de zit ting af waarom de gemeente Veere „zo lief is voor Rijkswater staat". Volgens de gemeente wordt de oude tank in septem ber vervangen door twee nieuwe gastanks. Het zou veel goedko per zijn om in één moeite door de ene tank weg te halen en de an dere te installeren. Vergunning Hoewel dit in feite losstaat van de zaak die gisteren diende, nam de advocaat van Marina het be leid van de gemeente onder de loep. De oude tank viel onder het Besluit Opslag Propaan omdat hij groter was dan acht kubieke mater. Dit betekende dat er een vergunning voor nodig was. Rijkswaterstaat vervangt de ou de tank straks door twee kleine re tanks van vijf kubieke meter, die vanwege hun formaat, zo zegt de gemeente, geen vergui) ning nodig hebben. Een wel er; vreemde redenering, vindt d: advocaat. Ook de rechter maakte een kriti- sche opmerking aan het adrd van de gemeente: „Dan zijn a straks dus twee gevaarlijk! speeltoestellen voor kinderen." Raad van State-rechter Var Wolferen doet nog deze week uil spraak. Oostkappels Dictee beleeft tweede editie van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Het Groot Oostkappels Dictee der Neder landse Taal beleeft dinsdag 6ju li zijn tweede editie. Vanaf 2H uur leest samenstelster me vrouw G. Bogaard in de openba re basisschool De Knotwilg Oostkapelle de testzinnen voot aan liefhebbers die hun hersens willen pijnigen. Deelname is gratis maar er zijn slechts honderd plaatsen beschikbaar, volgens het principe 'wie het eerst komt het eerst maalt'. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de be stuurscommissie van De Knol wilg in Oostkapelle. Zij krijgen vóór 6 juli een bevestiging. De leerlingen van de groepen' en 8 van de basisscholen op Wal; cheren kunnen woensdag 7 juli vanaf 14.30 uur op dezelfde plaats meedoen met het Klein Oostkappels Dictee der Neder landse Taal. De aanmeldin? hiervoor is mogelijk via de basis scholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20