-jy EG-top pleit voor loonmatiging Kamer wil harde aanpak Antillen Opstand in huis van bewaring Zwolle Aanslagen in Madrid: 7 doden CDA steunt Maij niet onverkort Verscherpte acties van specialisten Brinkman verbaasd over kritiek Kok Harde boodschap in Kopenhagen: bijstelling sociale zekerheid nodig Proefabonnement Wolkenvelden, ook zon •c^3 Wolkenvelden, afgeioisseld door perio den met zondroog. De noordelijke wind is zwak tot matig. Temperatuur vandaag omstreeks 17 graden. 236e jaargang no. 144 Dinsdag 22 juni 1993 Bel voor informatie T7\ff\z Tel01 1 00 - 39555 verzekeringen voor mensen met gezond verstand. DEN HAAG (GPD) - Het hangt ran CDA-minister Maij (ver leer en waterstaat) zelf af of zij feaffaire-Wijkertunnel in poli tiek opzicht overleeft. Als de sinister in staat blijkt de kri- pek goed te weerleggen, zal zij i!e steun van het CDA in de Ka per krijgen. Zo niet, dan zal het teel anders uitvallen, houding heeft het CDA in- lem bepaald naar aanleiding ran de problemen waar Maij rl de Wijkertunnel in verzeild geraakt. CDA-fractieleider tan gaf gisteravond te len dat de minister voluit de moet krijgen haar eigen in de Kamer te vertellen. ;nzij de kritiek op zakelijke kan weerleggen, zal zij van het CDA krijgen, al- Brinkman. Of dat zo is, wil i CDA pas na het debat over Wijkertunnel bepalen. Het febat begint vanmiddag, ^coalitiegenoot PvdA liet men onieuw weten er niet op voor bid op uit te zijn de CDA-mi- :r te laten vallen. Wel beloof- PvdA-kamerlid Van Gijzel kritische opstelling jegens bewindsvrouwe. Bij de oppo- iepartijen is men van mening it Maij moet opstappen als 'jkt dat zij de Kamer niet opti cal geïnformeerd heeft over de Wijkertunnel. 'lij zelf liet gisteravond weten debat van vandaag 'ont- len' tegemoet te zien. „Mij Advertentie FAILLISSEMENTSVERKOOP VAN GILS HERENMODE '92-'93 HOTEL BRITANNIA VLISSINGEN Zie advertentiepagina 16 Advertentiel GLOBAL GRAPHICS ITNp/Wf-Z/ÊN '95 J5JUNI T/M 8 AUGUSTUS MECC MAASTRICHT Wereldwijd overzicht van Internationale Prentkunst 3500 prenten van 2000 kunstenaars uit 80 landen valt niets te verwijten", aldus de minister. Overigens weigerde zij nadere informatie over het Wij- kertunnel-project. De minister wees steun van de president van de Algemene Re kenkamer, Koning (WD), van de hand. Die liet gisteren weten dat naar zijn mening Maij de Ka mer op tijd heeft ingelicht over gewijzigde prognoses rond het aantal auto's dat de tunnel gaat passeren. Maij: „Laat de heer Koning nu maar zijn rekenwerk doen. Ik vertrouw het meest op mijzelf'. zie ook pagina 3 en 4 Politie en hulpverleners snellen toe na de tweede ontploffing, gistermorgen in Madrid. MADRID (AP) - Twee aanslagen met au tobommen door vermoedelijk de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA hebben maandagochtend in de Spaanse hoofd stad Madrid hebben zeven mensen het le ven gekost. Er vielen 25 gewonden. Hoewel nog niemand de verantwoorde lijkheid voor de aanslagen heeft opgeeist, gaat de politie er van uit dat ze het werk zijn van de ETA. In de Joaquin Costa-straat ontplofte om kwart over acht een geparkeerde auto toen een militair voertuig langsreed. Zes militairen, onder wie twee luitenant-kolo nels, en een burger werden gedood. Een uur later ontplofte 500 meter verderop een tweede autobom aan de Serrano-straat, op minder dan 100 meter van de Ameri kaanse ambassade. Bij de tweede explo sie raakten minstens drie mensen ge wond. Van de ongeveer 25 mensen die in totaal gewond raakten bij de twee aanslagen la gen er 's middags nog 14 in het ziekenhuis. Vijf van hen, onder wie twee zusjes van vijftien en acht jaar en een achtjarige jon gen, waren er ernstig aan toe. Beide straten behoren tijdens de ochtend foto AP spits tot de drukste van Madrid. De ont ploffingen veroorzaakten zware schade aan geparkeerde auto's en vernielden de ruiten van omliggende gebouwen. De aanslagen komen drie dagen nadat de voormalige ETA-leider Francisco Mugica Garmendia door een rechtbank in Frank rijk tot tien jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. De aanhouding van Mugica Garmendia en andere kopstukken van de ETA door de Franse politie in maart 1992 werd beschouwd als een zware klap voor de terroristische beweging. zie ook pagina 4 UTRECHT (ANP) - De acties van specialisten tegen de tarief- maatregelen van staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) worden verscherpt. Zo'n 450 chirurgen hebben maandag avond tijdens een „acute" ver gadering van de Nederlandse Vereniging voor Heelkunde unaniem besloten estafette-ac ties te beginnen. De chirurgen zijn bij hun estafet te van plan gedurende een week alleen maar spoedeisende geval len te behandelen. Andere pa tiënten moeten het maar een weekje zonder specialistische hulp doen. Deze zogenoemde „volumebeperkende bewust- wordingsweken" zijn bedoeld om het publiek te laten merken wat er gebeurt als Simons zijn tariefsverlagingen doorvoert. De wachtlijsten worden zo lan ger en de gezondheidszorg da vert achteruit, zo menen de spe cialisten. In regio's als Twente en Drecht- steden zijn al dergelijke wilde acties gevoerd. In Midden-Ne derland. Brabant en Limburg staan de chirurgen in de start- blokkqp om de estafettestok over te nemen, zo lieten ze op de vergadering weten. ZWOLLE (ANP) - Gedetineer den hebben in de nacht van zondag op maandag brand ge sticht in het huis van bewa ring aan de Menno van Coe- hoornsingel in Zwolle. In een aantal zalen werden matras sen en lakens in brand gesto ken. De branden werden door de Zwolse brandweer geblust. Door de rookontwikkeling ontstond paniek onder de me degevangenen. Een aantal werd overgebracht naar de binnenplaats. Zeven gedeti neerden werden met ademha lingsmoeilijkheden in het zie kenhuis behandeld. Eén ge vangene liep een snijwond op nadat hij in paniek een ruit had ingeslagen. Alle acht kon den na behandeling weer wor den ingesloten. Aan de opstand hebben 21 mensen deelgenomen. Het zijn buitenlanders die in Neder land vergeefs asiel hebben aangevraagd en in afwachting van uitwijzing in het huis van bewaring verblijven. Waarom de gedetineerden tot de brandstichtingen overgin gen, is nog niet bekend. De di rectie had geen signalen voor af gekregen dat er problemen zouden zijn. Vijftien gevange nen zijn overgebracht naar po litiebureaus in de regio Zwolle. Zij zullen zo snel mogelijk el ders in huizen van bewaring worden ondergebracht. In het uit 1739 daterende huis van bewaring in Zwolle, het enige in Nederland met slaap zalen. verblijven vijftig men sen. De inrichting wordt geslo ten. De nieuwbouw in Zwolle- zuid is volgend jaar klaar. an onze correspondente lly Knol KOPENHAGEN - De Europese nerknemers moeten voor vele jren rekenen op loonmatiging n minder sociale zekerheid. Voor die harde boodschap is saandag op de Eurotop in de teense hoofdstad de basis ge- In het komende half jaar ul de EG deze marsroute in toncrete voorstellen proberen vertalen. Maar de regerings- fiders konden het niet eens vorden over hoe op korte ter- aijn de economie te stimuleren. i.an de „onderkant van de ar beidsmarkt" moeten meer ba nen worden gecreëerd, zei pre mier Lubbers. Die moeten voor al in de laagbetaalde diensten sector worden gezocht, al bezwo ren alle EG-leiders dat ze geen kopie willen van het Amerikaan se systeem. Daarnaast moet men in het bedrijfsleven „niet al te beducht zijn" voor ontslag procedures. Voor de EG is het trefwoord meer flexibiliteit op de arbeidsmarkt. Armoede In heel Europa moet het stelsel van de sociale zekerheid „wor den bijgesteld", concludeerde Lubbers. „Dat stelsel is altijd be doeld geweest om de armoede van de straat te houden. Het mag niet ten koste gaan van de inschakeling in het arbeidspro ces, maar dat is wel wat nu ge beurt". Het werd in Kopenhagen sym bolisch opgevat dat Jacques De- lors, de voorzitter van de Euro pese Commissie, strompelend op krukken de Eurotop betrad om zijn visie op de Europese eco nomie te geven. Zijn rugklach ten werden prompt als 'Euro- ischias' bestempeld en werden daarmee synoniem voor de ziek te waaraan het oude Europa lijdt. Er worden in vergelijking met Amerika en Japan te weinig ba nen geschapen. De werkloos heid kan volgend jaar tot het dramatische getal van 20 mil joen oplopen. Zelfs de socialist Delors gaf toe dat dat te maken heeft met de tradities van Eu ropa: de sociale zekerheid en de arbeidsvoorwaarden. Die diag nose werd door alle EG-leiders onderschreven. Welke therapie de EG zal ontwikkelen, moet de komende maanden blijken. Probleem daarbij is dat de so ciale politiek een aangelegen heid van de afzonderüjke lidsta ten is. Premier Lubbers weiger de aan te geven wat Nederland wil doen. De Britse premier Ma jor zat echter niet om een voor beeld verlegen. Hij vond het te gek voor woorden dat Brussel het jonge mensen omwille van hun gezondheid wil verbieden de krant rond te brengen of 's morgens in een bakkerij te hel pen „hoewel ze wel de hele nacht in een discotheek kunnen dan sen". De regeringsleiders konden geen overeenstemming berei ken over het voorstel van Delors om al op de korte termijn verder te gaan met renteverlaging in kleine stapjes. De meesten wil den meer. Ook aarzelen ze om een aantal Europese fondsen met nog eens 20 miljard gulden extra te spekken om meer banen te creëren. zie ook pagina 4 OEN HAAG (GPD) - CDA-frac- lieleider Brinkman is 'stomver baasd' dat vice-premier Kok bem verwijt het kabinetsbeleid Mivoldoende te steunen. Het verwijt van de PvdA-leider is volgens Brinkman aan het ver leerde adres gericht. Juist de A-fractie weigert volgens Brinkman in een aantal geval- fcn het kabinetsbeleid onvoor waardelijk te steunen. Op een iDA-bijeenkomst in Raalte pa leerde de CDA-fractieleider op felle wijze de kritiek van Kok. be vice-premier had onder seer gezegd dat Brinkman de ppopulaire maatregelen van kabinet onvoldoende punt. „Het kan niet half Kok In half oppositie zijn", zo zei lok. |)e aanstaande CDA-lijsttrek- br zei aan te kunnen tonen dat Se CD A-fractie 'keer op keer' im- populaire maatregelen van het kabinet heeft gesteund, terwijl de PvdA-ffactie dat weigert te doen. „De oproep moet echt aan de heer Wöltgens worden ge richt". Brinkman noemde de aanpassing van de WAO, waar bij de PvdA tot tweemaal toe aanpassingen eiste. „Wij waren degenen die het kabinetsbeleid steunden". Andere voorbeelden zijn volgens Brinkman de aan scherping van de regels bij ge zinsvorming, het verkorten van de procedures van asielzoekers, de discussie over twee gevange nen in één cel, de identificatie plicht en de bezuinigingen op de bijstandsuitkering voor jonge ren. Brinkman beklemtoonde geen klaagzang te willen geven, maar vroeg Kok wel om 'eerlijk te zijn in de politiek. Over politiek wordt toch al zo geklaagd'. Bosnië Ravage in een van de slaapzalen in het Zwolse huis van bewaring, waar brand werd gesticht. foto Frans Paalman/ANP Knaagkever De Bosnische president Izetbe- govic heeft bij EG maandag geen gehoor gevonden voor zijn verzoek het wapenembargo te gen zijn land gedeeltelijk op te heffen. Hij werd maandagavond door met lege handen uit Kopen hagen weggestuurd. Volgens Izetbegovic heeft de EG zich daarmee de mede plichtige" gemaakt O van de Serviërs. O De Grote of Maria Magdalena- kerk te Goes verkeert in een zorgioekkende toestand. Een vraatzuchtig kevertje heeft een groot deel van het houtwerk aangetast. De schade bedraagt mogelijk vijf tot tien miljoen gul den. De Monumentenwacht Zee land beschouwt de si tuatie als uiterst alar- merend. Wimbledon Jacco Eltingh heeft bij het ten nistoernooi van Wimbledon de tweede ronde bereikt. Hij ver sloeg Mare Rosset in vijf sets. El tingh ontmoet in de tweede ron de Richard Krajicek (fotoI. die van de Zweed Niklas Kulti won. Siemerink werd in de eerste ron de uitgeschakeld door Michael Stich. Brencla Schultz won een voudig van Patricia Tarabini en de partij van Haarhuis tegen Chang icerd gisteravond laat wegens invallende duisternis af- i gebroken bij een stand van 3-1 voor de Ameri- C kaan in de vijfde set. R w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft maandag teleurge steld gereageerd op de afgelas ting van het vervolg op de Toe komstconferentie dat eind deze week op Curasao gehouden zou worden. Het uitstel werd in Ko penhagen op de Europese Top bekend gemaakt door premier Lubbers. De kans op een misluk king van de conferentie is te groot geworden, oordeelde hij. CDA en WD willen nu dat Ne derland op korte termijn harde maatregelen neemt tegen de Ne derlandse Antillen. Nederlandse parlementariërs zijn unaniem van mening dat het niet door gaan van de conferentie te wij ten is aan de „halsstarrige hou ding" van Curasao. Het eiland verlangt een status aparte bin nen het Koninkrijk, maar het wil niet voldoen aan de voorwaar den die Nederland daaraan ver bindt. Ondanks het afgelasten van de conferentie gaan premier Lub bers en de ministers Hirsch Bal- lin (Antilliaanse en Arubaanse zaken) en Dales (Binnenlandse Zaken) deze week naar Willem stad. Ze willen proberen via af zonderlijke poütieke gesprek ken de impasse te doorbreken die nu in het overleg tussen de drie koninkrijksdelen is ont staan. Kern van de problematiek is de wens van Curasao een status aparte te verkrijgen, het verlan gen van Aruba die status offi cieel vast te leggen en de voor waarden die Nederland daaraan verbindt. De Nederlandse rege ring wil dat de eilanden een deugdelijk (financieel) bestuur krijgen en dat zij zich meer in spannen om het recht te hand haven. De eerste Toekomstconferentie, in maart in Willemstad, misluk te. Politiek overleg op hoog ni veau tussen Nederland, de Antil len, Aruba en Curasao leverde eind vorige week evenmin suc ces op. In tegenstelling tot de Nederlandse regering wil Cu rasao eerst formeel de status aparte regelen. Pas later wil het eiland praten over de eisen van deugdelijk bestuur en rechts handhaving. Het voorstel van Lubbers om justitie op de Antillen onder Ne derlandse verantwoordelijkheid te plaatsen, betekent voor Cu rasao een ernstige inperking van de autonomie. De voorzitter van de vaste ka mercommissie voor Antiliaanse en Arubaanse Zaken, de WD-er Wiebenga. vindt dat het nu hoog tijd wordt voor beperking van toelating tot Nederland voor An tilliaanse en Arubaanse jonge ren. Wiebenga vindt dat ook strenger financieel toezicht door Nederland overwogen moeten worden. CDA-woordvoerder Krajen- brink zit op ongeveer dezelfde lijn. Hij vindt dat Nederland moet overwegen eenzijdige maatregelen te nemen tegen de Antillen en met name tegen Cu rasao." Het CDA-kamerlid vindt dat Nederland nu concrete af spraken moet maken met de af zonderlijke eilanden. De PvdA was niet voor commen taar bereikbaar. vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnemeocen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement Elke dag uw eigeh PZC voor f 1,06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1