Westkapelle moet fors bezuinigen Sfeervol Anywave-festival Koperklanken in Terneuzen Walcherenrit voor old-timers Team van Goese brandweer naar landelijke finale West-Zws-Vlaamse Omroepstichting gaat in juli uitzenden V erkeers veiligheid in Dauwendaele wordt verbeterd streek Tekort van ruim 2 ton over 91 heeft grote financiële consequenties MAANDAG 21 JUNI 1993 van onze verslaggever WESTKAPELLE - De gemeente Westkapelle heeft, zo blijkt nu pas, een tekort van 228.000 gul den geboekt op de jaarrekening over 1991. Dit schrijft het col- Drumcorps Zomerfestival in Zoutelande MIDDELBURG - Onder de naam Drumcorps Zomerfesti val houdt de stichting Drum Corps Holland in samenwer king met de KNF en enkele lan delijke muziekkorpsen weer een muzikaal spektakel in Zou telande. Aan dit festival doen elf formaties mee: acht Neder landse. twee Engelse en een Duits en Belgisch corps. Het evenement wordt gehouden op het sportpark De Hoghe Hilt (aanvang 19.00 uur). Het festival in Zoutelande is het derde in een serie van vijf voor rondes voor de eindstrijd. De deelnemende korpsen strijden in drie klassen (jeugd-, A- en open-klasse). Het geheel wordt besloten met een landelijke fi nale die voor 25 september in Nijmegen op het programma staat. Deelnemende korpsen in Zoute lande zijn: Jeugdklasse: Johan Friso uit Middelburg (vorig jaar kam pioen). A-klasse: Excelsior. Goes - Joint Adventure. Amsterdam - Pre mier. Krommenie - Starriders, Duitsland - Freeliners. Belgie - Blue Spirit, Middelburg (kam pioen 1992). Open-klasse: Juliana. Middel burg - Mayflower, Engeland - Beatrix, Hilversum - Basildon Blue Eagles, Engeland - Jubal, Dordrecht (kampioen 1992). Hardrijders op de bon GOES - Bij snelheidscontroles zaterdag op de Kloetingseweg en de Beatrixlaan in Goes en de Baigstraat in Wilhelminadorp heeft de politie 86 hardrijders be trapt. De hoogst gemeten snel heid was 91 kilometer per uur, terwijl op deze wegen 50 kilome ter per uur is toegestaan. lege van burgemeester en wet houders in de voorjaarsnota 1993. Het tekort heeft grote conse quenties voor de financiële mo gelijkheden van Westkapelle in de komende jaren. De reserve is bij lange na niet toereikend om het tekort op te vangen, waar door het wegwerken hiervan gaat drukken op komende be grotingen. Aangezien dat tot 1997 jaarlijks een nadelig saldo van meer dan twee ton dreigt te veroorzaken, moet de gemeente flink in de toekomstige uitgaven snijden. De tekorten zijn ontstaan omdat in het verleden onvoldoende re kening is gehouden met uitga venstijgingen en rijksbezuini gingen. Hierdoor zijn tal van kosten, vooral op gebied van sa larissen en sociale lasten, te laag geraamd of zelfs compleet over het hoofd gezien. Bij de begroting van 1994 hoopt de gemeente met een samenhan gend pakket maatregelen te ko men om de financiële schade enigszins te beperken. Voor dat jaar 'kan niet volstaan worden met domweg voorstellen in de belastingsfeer', aldus de nota. B en w sluiten niet uit dat bepaal de gemeentetaken ter discussie komen te staan en een aantal subsidies komt mogelijk te ver vallen. Daarnaast hoopt de ge meente haar inkomsten de ko mende jaren te vergroten. Het college staat open voor goede suggesties op dit gebied van de kant van de gemeenteraad. De financiële positie van West kapelle heeft 'een gevoelige deuk opgelopen', aldus het col lege in de voorjaarsnota. Dat het nadelige saldo niet eerder is ont dekt en aan de gemeenteraad gemeld, wijten b en w aan de per- soneelsmutaties die zich de afge lopen twee jaar hebben voorge daan. Hierdoor was het niet mo gelijk aandacht te besteden aan kredietbewaking en periodieke rapportage. van dat bedrag is bij het college 'de schrik in de benen geslagen'. De gemeente wil het nu tot aan een gemeentelijke herindeling over een jaar of zeven met de be staande apparatuur uitzingen, tenzij daardoor een onwerkbare situatie ontstaat. Donderdag 1 juli vergadert de gemeenteraad om 20.00 uur. on der meer over de voorjaarsnota. De jaarrekening 1991 wordt op zijn vroegst pas in augustus vastgesteld, omdat de accoun tantscontrole nog moet worden verricht. Computers Met ingang van dit jaar is in ie der geval met deze kredietbewa king begonnen. Het college wordt nu per kwartaal over eventuele kredietoverschrijdin gen geïnformeerd, waardoor tij dig kan worden bijgestuurd. Uit de voorjaarsnota blijkt verder dat Westkapelle de vernieuwing van de computerapparatuur die voor 1993 op de begroting staat, het liefst aflast. Daarmee zou 400.000 gulden zijn gemoeid, en van onze verslaggever OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse Omroepstich ting is niet verplicht om met de in de gemeente Oostburg ver schijnende dag-en weekbladen een overeenkomst te sluiten over de verdeling van reclame inkomsten. Die mening is het college van b en w van Oostburg toegedaan. Met deze uitspraak van het da gelijks bestuur van Oostburg is voor de lokale omroepstichting de weg vrij gemaakt om te begin nen met uitzendingen. Eerder ontving de stichting al de vereis te zendmachtiging. B en w van Oostburg hebben op verzoek van het stichtingsbe stuur onderzocht of de door de VNG gestelde criteria met be trekking tot de afdracht van re clame-gelden opgaan voor de lo kale omroepstichting. Het colle ge hield in de periode eind janua- ri-eind februari van dit jaar nauwkeurig bij hoeveel redac tionele aandacht besteed werd aan Oostburg in de kolommen van de in de gemeente verschij nende dagbladen. De Stem en de PZC bleken in de onderzoekspe riode uit te komen op minder dan een halve pagina. Daarmee Tweede prijs voor brandweer Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - Een acht man sterke ploeg van de Middel burgse brandweer heeft zater dag een tweede prijs behaald bij regionale brandweerwed strijden in het Brabantse Oir- schot. De hoge klassering - de Middel burgers moesten alleen een ploeg uit Vlijmen voor laten gaan - geeft recht op deelname aan de landelijke finalewedstrij den die dit jaar in Zaanstad wor den gehouden. Op het terrein van de Generaal- majoor De Ruyter-Van Steve- ninckkazeme in Oirschot toon de de brandweer haar kunnen bij een nagebootst straaljager ongeluk. Daarbij werd gespeeld dat er veel slachtoffers waren ge vallen. meerdere branden woed den, gevaarlijke stoffen lekten, terwijl de piloot met zijn para chute aan een gebouw was blij ven hangen. Hij moest met een autoladder worden bevrijd. bleven de kranten ruimschoots onder de gestelde norm. Gevolg is dan ook, zo concluderen b en w, dat de omroepstichting geen overeenkomst met de bladen moet sluiten over de afdracht van reclame-inkomsten. Woordvoerder Ph. A. Keijmel van de omroepstichting was het afgelopen weekeinde verheugd over de uitspraak. ..Dit betekent dat we nu daadwerkelijk aan de slag kunnen. De voorbereidin gen zijn inmiddels getroffen. In juli beginnen we met proefuit- zendingen en medio september moeten we in staat zijn om non stop muziek te brengen." Volgens Keijmel is het de bedoe ling dat de muziekuitzendingen (via de kabel in heel West- Zeeuwsch-Vlaanderen, los van dit net in een straal van tien kilo meter rond Breskens) om het uur onderbroken worden met nieuwsuitzendingen van het ANP. Daarnaat zullen er regel matig korte reclame-bood schappen in de ether klinken, met name gericht op de lokale markt. Reclame-inkomsten Keijmel hoopt dat zijn stichting op jaarbasis via reclame zo'n 40.000 gulden kan binnenhalen. ..Dat bedrag is nodig om de kwa liteit van onze uitzendingen en onze voorzieningen op peil te houden." Hij is geenszins van mening dat de inkomsten van de stichting ten koste gaan van de nieuwsmedia in de regio. „Als je kijkt naar de advertenties in de PZC die betrekking hebben op West-Zeeuwsch-Vlaanderen of die afkomstig zijn van lokale on dernemers, dan gaat het slechts om geringe millimeters. Die lo kale markt hebben de kranten niet echt willen of kunnen aan boren. Wij zullen dat wel probe ren", aldus Keijmel. PZC-directeur K. Scherphuis had het schrijven van de ge meente Oostburg het afgelopen weekeinde nog niet onder ogen gehad. Hij gaf te kennen dat de onderzoeksresultaten van de ge meente Oostburg inzake de re dactionele aandacht in de krant binnen de PZC-directie zeker nog eens nader bekeken zullen worden. Ook al, omdat de VNG- criteria die de gemeente Oost burg gehanteerd heeft momen teel niet meer opgaan. „Juist om die reden hebben bestaande lo kale omroepen, in Veere, Valke- nisse. Goes en nog een aantal, in middels met de PZC een princi pe-overeenkomst getekend. Ik denk dat deze stichting daar ook niet aan voorbij kan gaan", al dus Scherphuis. Een bezoekster aan het Any wave-festival had voor de gelegenheid haar 'huisrat' meegenomen. foto Pieterhonhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - 'We want more', klonk het zaterdagavond uit honderden schorre ke len toen de feestband Crosshead aanstal ten maakte van het Any wave-podium te verdwijnen. Het publiek dat zich even daarvoor had kunnen uitleven op de feestmuziek van deze gelegenheidsfor matie had er nog lang niet genoeg van. Het schreeuwen had effect. Met ontblote bovenlijven en swingend op een tapijt van kapotgetrapte plastic bierglazen kon het publiek zich opnieuw enkele num mers laten meevoeren. Zowel vrijdag- als zaterdagavond wisten veel bezoekers de weg te vinden naar het jongerencentrum Brogum in Zierikzee waai- het dertiende Anywave-festival werd gehouden. Ruim vijftien Zeeuwse popbands traden op tijdens dit driedaag se evenement. Dit jaar werd voor het eerst geëxperimen teerd met een avondje jazz op donderdag. Hiermee mikte het Brogum-bestuur op een wat ouder publiek. Dat dit onderdeel minder publiek trok, vindt voorzitter Pau la Schiettekatte jammer, maar niet ver schrikkelijk. „Volgend jaar moeten we er wat meer de aandacht op vestigen, denk ik." De andere twee avonden maakte het voor de enthousiaste voorzitter ruimschoots goed. „Ik ben heel erg tevreden. Het was een geweldig sfeervol gebeuren." HHHm Een blazer op de muziekmanifestatie in Terneuzen. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Koperklanken overstem den zaterdagmiddag in Terneuzen het ge roezemoes van het winkelende publiek. Op de Markt en op twee locaties in de Nieuwstraat zorgden negentien muziek gezelschappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Gelderland voor een bijzondere, zo merse sfeer. De buitenconcerten vonden plaats in het kader van de viering van het eeuwfeest van de Terneuzense harmonie De Vliegen de Hollander. De reacties op het evene ment waren onverdeeld positief. Voorzit ter J. Berkel van de jubilerende harmonie was dan ook uitermate tevreden over het verloop van de muziekmanifestatie. „We konden het echt niet beter treffen. Het weer was prima, het was druk in de Ter neuzense binnenstad en de optredende korpsen genoten veel belangstelling. Kortom, we kunnen spreken van een zeer geslaagd evenement." Vrijdagavond trad in sporthal 't Zwaantje de Marinierskapel op. Het concert trok zo'n 800 muziekliefhebbers aan. Hoewel dit optreden en het vrij unieke buitenfes tijn van zaterdag door het bestuur van de muziekvereniging gezien wordt als het hoogtepunt van de jubileumviering is de muzikale koek nog niet op. Berkel:, „Op 5 november hopen we ook nog eens zo'n 800 a 900 mensen naar de sporthal te kunnen lokken. Dan wordt er een concert gegeven door de Koninklijke Luchtmachtkapel. Het eeuwfeest zal ver volgens worden afgesloten met een geza menlijk concert door alle muziekvereni gingen uit Groot-Temeuzen in het Zuid- landtheater op 11 december." van een medewerker VLISSINGEN - De jaarlijkse rit voor oldtimers over Walcheren be leeft zaterdag de zeventiende editie. Burgemeester J. C. Th. van der Doef geeft 's morgens om 9.00 uur het startsein op het parkeerter rein achter Boulevard Bankert in Vlissingen. Via Oost-Souburg rijdt de karavaan naar Middelburg met een stop op de Markt en Lange Delft. Vandaar gaat het via Veere en Vrouwen polder naar Kamperland (lunchpauze). Na het lunch rijden de auto's met speciale toestemming van rijkswaterstaat terug over de dijk van de Veersedam. Vervolgens gaat de route langs Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelande. Rond 16.45 uur wordt het gezel schap weer in Vlissingen terugverwacht. Aan dit evenement van het Vlissings Aktiviteiten Fonds doen zo rond de honderd bezitters van oldtimers mee. De auto's en motoren moeten minstens dertig jaar oud zijn om mee te mogen rijden. In de stoet rijden ook twee brandweerauto's i één uit Middelburg en één uit Oostkapelle) mee. De politie in de regio Zeeland verzorgt evenals leden van de motorclub Electron de begeleiding van de tocht. van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg gaat de verkeers veiligheid van een drietal we gen in de wijk Dauwendaele verhogen. De Overloper, een langzaamverkeerroute door Dauwendaele, wordt gesloten voor bromfietsers, de Vrijland straat krijgt middenbermen en een middengeleider en op de Roozenburglaan komt een aan gepaste voetgangersoversteek plaats. Dit laatste is een voor beeldproject ter gelegeneliid van het vijfentwintigjarig be staan van de stichting Stop de kindermoord. Alle aanpassin gen zijn bedoeld om de veilig heid van voetgangers en fiet sers in het verkeer te verhogen. Over de verkeerssituatie op de Overloper krijgt de gemeente steeds meer klachten. De lange, gestrekte route die dwars door Dauwendaele loopt en de Vrij landstraat met de Torenweg ver bindt, wordt gebruikt door voet gangers, fietsers en bromfiet sers. De belangrijkste problemen waarop de gemeente is geatten deerd. zijn dat de weg geen scheiding aangeeft tussen voet gangers en (brom)fietsers, dat de uitgestrektheid bromfietsers uitnodigt hard te rijden en dat over het pad veel dwarsverkeer mogelijk is. dat door een dichte haagbeplanting pas heel laat kan worden opgemerkt. Streekschool De verwachting is dat het ge bruik van de Overloper aanzien lijk toeneemt, wanneer de nu in aanbouw zijnde Streekschool aan de Torenweg opengaat. Daarom wil de gemeente brom fietsers voortaan weren. Tege lijk wordt de Overloper ook op nieuw ingericht. Voetgangers krijgen een verhoogd trottoir en bij de dwarsverbindingen ko men plateaus die fietsers moe ten attenderen op de mogelijk heid van overstekend verkeer. Ook zullen bij de zijwegen strui ken worden gerooid om het uit zicht te vergroten en zal de ver lichting worden aangepast. Door deze maatregelen is nog maar één berm van de Overloper als hondenuitlaatplaats be schikbaar. De Vrijlandstraat, een van de drukste toegangswegen tot de Knuppelweg van recentere datum dan werd gedacht van onze verslaggeefster DREISCHOR - Oudheidkundig onderzoek naar de onlangs blootgelegde knuppelweg in Dreischor heeft uitgewezen dat deze weg dateert uit het eind van de 17de of het eind van de 18de eeuw. Volgens de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek is dit de eer ste knuppelweg in Nederland waarvan is vastgesteld dat hij zo jong is. Hiermee is volgens het ROB vast komen te staan dat de aan leg van dergelijke wegen tot in een niet zo heel ver verleden voorkwam. Provinciaal archeo loog dr R. M. van Heeringen vindt dit een heel leerzaam re sultaat.' „Men is snel geneigd aan knuppelwegen op voorhand een hogere ouderdom toe te ken nen." wijk, krijgt ter hoogte van hj winkelcentrum Dauwendae' verhoogde middenbermen en 1 het kruispunt met de Rooaj burglaan komt een midclengeli der. Als gevolg van deze voonj ningen wordt de straat ter hod te van het verzorgingstehij Rustenburg verbreed. Daar dwijnt de huidige parkeerstr&j voor vijf auto's. De bedoeluj van de wijzigingen is dat vocj gangers en fietsers de Vrijianj straat in het vervolg makkelij ker kunnen oversteken. Op de Roozenburglaan kom ter hoogte van de huidige voel gangersoversteekplaats, J verkeersdrempel, waardoor! vele schoolkinderen daar vei ger kunnen oversteken. d3 voorziening kan worden aaïd legd. omdat Middelburg is uita kozen als locatie voor een ject dat symbool moet sta voor andere, grootschaliger ad passingen. De jubilerende stü3 ting Stop de kindermoord! daar in september en oktob] meer aandacht aan schenkd door middel van een KindeJ straattoernee. De gemeenteraad vergaden maandag 5 juli om 14.00 uur ova de verkeersplannen. 1 RENESSE Kindermusical - Meerèï honderd kinderen van de opus bare basisschool 't Staepeü Renesse werken morgenava (dinsdag) mee aan de mu» 'Het Grote Geheim', die w» opgevoerd in het plaatselij! dorpshuis. De uitvoering be| om half acht. KATTEND1JKE Zomerfeest - De Verenig» Dorpsbelangen Kattendjjj houdt zaterdag 3 juli weer it jaarlijks terugkerende feest, 's Middags vanaf 13.000 is er onder meer een kinderrc markt, een optreden van Voü dansvereniging Medioburgi en een braderie. Sportievelingi kunnen zwemmen en lopen a de zeedijk waar de Triatlon Va eniging een zwem-loop houj Vanaf 19.00 uur staan std broodbakken, een barbecue het Rad van Avontuur op h programma. O U en Kickti Bucket zorgen die avond voon muzikale bijdrage. KRUININGEN Orgelconcert - Michel Wit geeft zaterdag 26 juni een« gelconcert in de hervormde ka te Kruiningen. De Wit, I jaar en geboren te Goes, sü deert orgel en piano bij John Lemckert aan het Koninklijl Conservatorium in Den Husf Daarnaast is hij koorbegeleida, De Wit speelt 26 juni werken va onder meer Bach, Vivaldi, H del, Franck en Widor. Het cod cert begint om 20.00 uur. OUD-SABBINGE Concert - Muziekverenigi Advendo uit Wolphaartsé geeft morgen (dinsdag) een ca eert op de Ring in Oud-Sabiê ge. Er wordt een gevarieerd pc gramma ten gehore gebrsd met werken voor fanfare, 0 en drumband. De leiding is handen van dirigent A. Goii Het concert begint om 19.30ui van onze verslaggeefster BRUINISSE - Een vat met che micaliën in veiligheid brengen en twee slachtoffers bevrijden uit hun benarde situatie. Voor deze opgave zagen de deelne mende brandweerkorpsen zich gesteld tijdens de gewestelijke brandweerwedstrijden in Brui- nisse. Acht teams uit Zeeland, Brabant en Limburg streden om een plaats in de landelijke finale. Winnaar werd het korps van Beesel-Reuver, gevolgd door de ploeg van Bladel. Het brand weerkorps van Goes behaalde de derde plaats. Daarmee heb ben deze drie teams zich ge plaatst voor de finale die 2 okto ber wordt gehouden in Slie- drecht. Het brandweerkorps van Barbecue zet dak in brand ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer is zondagavond laat uitgerukt voor een brand in een tuin in de Korte Nobelstraat. De bewoners hadden een niet goed gedoofde barbecue tegen de ge vel gezet waardoor vonken over sprongen op de klimop. Hier door vatte het dak vlam. Door snel ingrijpen van de bewoners zelf en bluswerkzaamheden van de brandweer, bleef de schade aan het dak beperkt tot enkele duizenden guldens. Ovezande werd vijfde en datvi Veere zesde. Bijzonder aan deze wedstri was volgens wedstrijdleidl P. A. Weststrate dat een deels van zich afspeelde op een sc Een aantal teams had daarnf gens hem niet op gerekend. I brandweerlieden moesten er? roeiboot naar toe. Je kongs merken dat dat voor sommis geen alledaags karwei was." Uitbreiding begraafplaats Yerseke kost ruim 2,5 ton KRUININGEN - Voor de rö breiding van de begraafph" in Yerseke wil de gemeentel merswaal 258.000 gulden b schikbaar stellen. Het geb* waar deze uitbreiding zalW den gerealiseerd ligt ten westen van de bestaande b graafplaats en is ongeveer 1 hectare groot. De gemeentere vergadert 29 juni over kwestie. Voorts stelt het college voor$ krediet van 328.000 gulden W schikbaar te stellen voor de \1 vanging van een brandweerain in Rilland. Momenteel laat d bedrijfszekerheid van deze au! te wensen over. De vergadering begint om L uur en wordt gehouden in liet? meentehuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 8