PZC zeeland Armoede onder Zeeuwen stijgt Veere weer even visserijstad Duikers dreven uren voor kust Walcheren Paarden trekken de aandacht bntract vliegveld !n Arnemuiden iver uitbreidingen Baan vinden wordt voor allochtoon steeds moeilijker Schoten zorgen voor paniek in disco Axel oeding en kleding zijn sluitpost op begroting van de minima elgisdie issersboot reeg net in e schroef Koewachtenaar komt om bij verkeersongeluk Gezegden MAANDAG 21 JUNI 1993 van onze verslaggever 1VESTKAPELLE - De kust wacht en de rijkspolitie te wa ter hebben zondagmiddag voor de kust van Walcheren, lussen Domburg en Westka- pelle, na een zoektocht van en kele uren twee vermiste dui kers opgepikt. De twee, afkomstig van het duikschip De Brugsche Swae- ne uit Zeebrugge, doken rond twaalf uur naar het wrak van het koopvaardijschip Chris- tiaan Huygens. De P-94. een patrouilleboot van de rijkspoli tie, vond de duikers uiteinde lijk 2,5 mijl van de duikplaats verwijderd ongedeerd terug. Om 13.30 uur werd de kust wacht gealarmeerd over de ver missing, nadat collegaduikers het tweetal niet bij het wrak hadden kunnen vinden. Twee reddingboten, de Tint uit West- kapelle en de Beatrix uit de Roompot, gingen op zoek en kregen snel daarna versterking van de patrouilleboot en een marinehelikopter. De patrouil leboot kon even na drie uur de afgedreven duikers aan boord nemen. De twee bleken geen nadelige gevolgen ondervon den te hebben van hun uren lange verblijf in het Noordzee water. inonze verslaggeefster USSINGEN - Vrouwen zijn .[vertegenwoordigd in het nedeel van Zeeland. De huis- ijdens op bijstandsniveau irden voor 66,1 procent geleid »r vrouwen en in 30,2 procent de gevallen staat er een ®aan het hoofd (niet van alle linshoofden waren de exacte nevens bekend). Dat blijkt uit [onderzoek dat werd uitge- ^rd door Wetenschappelijk ircau Van ,der Pas uit Heus- ijiu opdracht van de Begelei- jgsgroep De Arme kant van ;dand. In het onderzoeksrap- -raet de titel 'De terugkeer armoede in Zeeland' - ordt niet alleen de aard en de ivang van de toenemende ar- iede beschreven, maar wordt uitgebreid ingegaan op de latschappelijke positie van unsen met een minimum-in- imen. gekend is dat er in Zeeland arme personen leven, van 4550 een bijstandsuitke- g hebben, de overigen beho- tot de groep van de zoge- lamde stille armen. Daarvan is rake wanneer mensen er niet #r willen uitkomen dat zij in moede leven. Die stille armoe- wordt ontkend of verborgen jouden voor de buitenwereld, iet rapport komen zaken aan orde als de woonsituatie, de ilname aan het maatschappe- iverkeer, de inkomenspositie de huishoudelijke faciliteiten mensen met een minimum- lomen. Verder wordt aan- iht besteed aan typisch aiwse knelpunten op het jdteland, zoals het vervoer. Ihetrapport blijkt - overigens verbazing van de onderzoe- -dat bij de minima voeding USSINGEN - Het Belgische issersvaartuig Bou-132 is in de ét van vrjdag op zaterdag op ÏWesterschelde in de proble- io geraakt. 'iboot, afkomstig uit Boekhou- kreeg in de schaar Spijker- lat ter hoogte van Bórssele t visnet in de schroef, waar- w het niet verder kon varen. 1 te hulp geschoten P-94 van rijkspolitie te water sleepte tbootje terug naar de thuisha- linBreskens. en kleding worden gebruikt als sluitpost van de begroting. Er wordt soms al slecht en weinig gegeten, maar het is niet denk beeldig dat er kwalitatieve en kwantitatieve ondervoeding ontstaat als de bezuinigingen aanhouden. Ook met de kleding zit het niet goed. Een percentage van maar liefst 54,8 van de mi nima heeft geen geld meer om zich fatsoenlijk gekleed op straat te vertonen. Het sociale leven van de 'arme Zeeuwen' is ernstig beschadigd. Eén op de vier heeft problemen in familie-, vrienden- en kennis senkring. Ongeveer 57 procent van hen heeft het gevoel dat de buren geen boodschap meer aan hen hebben. Voor deelname aan het maatschappelijk leven wordt bijna geen geld meer uit gegeven. Die deelname is ge daald tot een onaanvaaredbaar laag niveau. Gemis Het rapport is gebaseerd op een bevolkingsonderzoek onder 1381 Zeeuwen en op een schrifte lijke enquête onder ruim drie honderd mensen die leven op het niveau van de bijstand. Een zogeheten panel van betrokke nen, bestaande uit mensen die zelf op een bestaansminimum le ven, heeft samen met een weten schappelijk panel de voortgang van het onderzoek begeleid. Het initiatief voor dit onderzoek kwam voort uit het feit dat er te weinig inzicht bestond in de ar moedeproblematiek in Zeeland. De voorhanden zijnde landelijke onderzoeken richten zich door gaans op de grote steden in de Randstad en niet op de typische plattelandssituatie zoals in deze provincie. Daarnaast besteden de landelijke onderzoeken geen of weinig aandacht aan de bele ving van armoede door de be trokkenen zelf. Juist op dit ge mis is het Zeeuwse onderzoek in- Het rapport 'De terugkeer van Armoede in Zeeland' wordt don derdag 24 juni in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg over handigd aan commissaris der koningin drs W. T. van Gelder en aan mevrouw A. E. Stahl-Hemel- soet, als vertegenwoordigster van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Er zal dan ook een tweede rapport worden gepre senteerd met daarin concrete aanbevelingen, die zijn gericht op het verbeteren van de positie van mensen met een minimum inkomen. Tevens zal onderzoe ker Van der Pas een toelichting geven op de belangrijkse uit komsten en conclusies uit het eerste rapport. Mevrouw M. van Grol, bijstandsvrouw en lid van 'het panel van betrokkenen' zal beide rapporten overhandigen. Dit gebeurt om 14.45 uur. KAPELLE - Op de laatste dag van de ZLM-manifes- tatie in Kapelle waren het vooral de activiteiten van de paarden die de aandacht van het publiek trokken. De tribunes waren zaterdag in een mum van tijd be zet. Voor.de meeste toeschouwers was dit geen pro bleem: de ervaren bezoeker had zijn eigen tuinstoel meegenomen, anderen zaten in het gras of waren in hekwerken geklommen om vooral een goed overzicht te hebben. De paardenshows werden opgevoerd in het kader van de Zeeuwse dag van het Paard. Zo waren er spring- wedstrijden, keuringen, parades en aanspanningen van onder meer Haflingers, Welsh-pony's, trekpaar den en Friese paarden. Glanzend geborsteld en volledig opgetuigd toonden de paarden en pony's zich van hun beste kant. Dit gold ook voor hun berijders. Sommigen hadden zich ge kleed in originele klederdrachten, anderen hulden zich in bij hun act passende kledij. In de veilinghallen bezochten de bezoekers onder meer een 'permanente vleesshow' met kolossale run dersoorten, een modeshow van internationale kleder drachten of de keuringen van schapen en geiten. Tevreden J. Oggel, secretaris van de ZLM en voorzitter van het jubileumcomité toonde zich bijzonder tevreden over de grote publieke opkomst. „Ik denk dat we ver boven de twintigduizend bezoekers uitkomen. Zaterdag laat in de middag stonden mensen nog in de rij." Hij ziet de manifestatie als een belangrijk promotie middel voor de agrarische sector. „Alle aspecten ko men hier bij elkaar. Mensen kunnen zo op een leuke wijze kennismaken met alles wat zich op en rond het boerenbedrijf afspeelt." Daarnaast ziet hij deze bijeenkomst als een belangrij ke stimulans voor de agrariërs zelf. Na een jarenlange crisissituatie krijgen die, volgens Oggel, een kans om te laten zien dat ze er nog zijn. „We hopen hen boven dien met deze manifestatie een hart onder de riem te steken. Ze weten weer even dat ze niet alleen staan." nonze verslaggever ÖEMUIDEN - De gemeente ncmuiden en het Vliegveld slden-Zeeland hebben de indelinge afspraak die zij vo- jaar maakten om eikaars foreidingsplannen niet in de 1 te zitten in een contract stgelegd. Wat Arnemuiden treft mag het vliegveld een ift- en landingsbaan aanleg den hel aantal vliegbewegin- vcrgroten. In ruil daarvoor thet vliegveld af van zijn be dreu tegen de bouw van ex- vakantiehuizen in het re- fatiegebied Oranjeplaat, aan Arnemuidse oever van het jrse Meer. Het vliegveld t wel bezwaren houden te- de uitbreiding van Cam 'sde Witte Raaf en extra bun- »ws die in het verlengde lig- van de start- en landings- 111 en veiligheidszone van 'land Airport. tcollege van burgemeester en houders van Arnemuiden het akkoord in maart on- dekend en stelt de raad nu ®zijn beslissing goed te keu- -Dathoudt in dat dé gemeen- tkkoord gaat met de verlen- van de start- en landings- tot 1200 meter en met de harding en verlichting van Haan. Het jaarlijkse aantal bewegingen, dat nu onge- '1 36.000 bedraagt, mag stij- 5tot 60.000. De aangrenzende seente Veere verzet zich ove- tegen een toename van Aantal vliegbewegingen bo- 'de 40.000. Hop het genoemde aantal bewegingen mogen ook 'honderd starts en landingen helikopters worden ge maakt en wordt de openingstijd van het vliegveld verlengd tot 23.00 uur. Tenslotte staat de ge meente ook extra bedrijfspan den op Zeeland Airport toe, voorzover die binnen het be stemmingsplan Buitengebied vallen en verleent zij medewer king bij planologische en milieu hygiënische procedures en ver gunningen die het vliegveld voor al deze plannen nodig heeft. Beding Aan de belofte is een kettingbe- ding verbonden dat erin voorziet dat toekomstige eigenaren van recreatievoorzieningen op Oran jeplaat afstand doen van hun rechten om bezwaar te maken tegen geluidshinder, zolang deze hinder binnen de wettelijke ka ders is toegestaan. Houden zij zich hieraan niet, dan kost ze dat 10.000 gulden boete. Verder ver plichten zij zich in hun folders op de aanwezigheid van het vlieg veld te wijzen. Het nalaten hier van kost 5000 gulden per keer. Als Arnemuiden met deze voor waarden instemt, gaat het Vlieg veld Midden-Zeeland akkoord met de bouw van recreatiewo ningen en voorzieningen op Oranjeplaat. Daarin zijn ook aanpassingen in de infrastruc tuur en de bewegwijzering inbe grepen. Het vliegveld maakt wel onderscheid tussen dit 48-hecta- regebied en een 16-hectarege- bied dat in het verlengde van de startbaan ligt. Op deze laatste plek is elke uitbreiding van re creatievoorzieningen wat het vliegveld betreft uit den boze. Maandag 28 juni vergadert de gemeenteraad van Arnemuiden om 19.30 uur, onder meer over dit voorstel. Behoud Hoogaars vierde jubileum Vereniging Botterbehoud mee van onze verslaggever VEERE - Voor één dag waren ze weer terug; originele, zei lende vissersschepen in de Veerse haven. Ter gelegen heid van de Nationale Botter- dag organiseerde de Stichting Behoud Hoogaars een kleine visserijmarkt aan dé voet van de Campveerse Toren. Sinds de aanleg van de Veerse- gatdam is het Walcherse mo numentenplaatsje geen visse rijstad meer, maar zaterdag kon het publiek zich eventjes terug in de tijd verplaatsen. Aan boord van de prachtige YE 36, een tot in alle details origineel gebleven Hoogaars, konden bezoekers alles leren over het uiterlijk en de functie van het schip, om dat vervol gens op De Wet, een iets mo dernere uitvoering, aan de praktijk te toetsen. Het schip verzorgde een rondtocht over het Veerse Meer. Botterbehoud De activiteiten waren opgezet om het jubileum van de vijfen twintigjarige Vereniging Bot terbehoud mee te vieren. Deze organisatie zet zich in voor het behoud van alle zeilende vis sersschepen. Haar dochter, de Stichting Hoogaars, streeft hetzelfde na voor de Zeeuwse vissersschepen, waarvan de Hoogaars de belangrijkste is. Door de oude schepen in de vaart te houden, blijven ook de oude ambachten bestaan die ermee zijn verbonden. Zo liet scheepstimmerman Theo Kloet zaterdag zien hoe het breeuwen in zijn werk ging. Gezeten op het dek, zijn overall vol zwarte vegen, Hoewel het schip stevig lag afgemeerd aan de kade, waanden deze jongens zich met de hoogaars in volle zee. foto Ruben Oreel drenkte hij koorden van een halve meter lengte in een lij machtige stof, waarna hij met een originele houten breeuw- hamer de naden tussen de planken opvulde. De ijle klan ken van een trekharmonica en de geur van teer die rond het schip hing, maakten het terug- in-de-tijd-gevoel compleet. „Toch is het niet zo heel lang geleden dat vissers nog van deze schepen gebruik maak ten", aldus bestuurslid Gerrit Zomer van de stichting Hoog aars. „Terwijl een paar jaar la ter mensen naar de maan vlo gen, deden deze schepen het nog prima. Doordat ze eenvou dig en doelmatig zijn, kostten ze weinig in het onderhoud. Zo konden vissers er lange tijd een goeie boterham mee ver dienen." Door een rondleiding over de YE 36 konden de talrijke toe schouwers zich van deze doel matigheid overtuigen. Waar na een tochtje met De Wet niet kon worden overgeslagen, meende Zomer. „Dat is toch de beste manier om duidelijk te maken, hoe goed die sche pen zijn." Hij toonde zich verheugd over de grote belangstelling voor de boten. „We hebben deze stichting namelijk niet voor ons eigen pleziertje opgericht. Het is belangrijk dat dit stukje cultuur aan volgende genera ties wordt doorgegeven. Deze schepen waren bijna verdwe nen, kennelijk omdat som mige oude vissers zich voor hun beroep schaamden. Ze wilden niet meer omkijken. Maar dan schrap je toch een stukje uitje eigen historie?" van onze verslaggever MIDDELBURG - Ondanks ex tra inspanningen slaagt het Re gionaal Bestuur .Arbeidsvoor ziening Zeeland (RBA) er dit jaar niet in meer werkloze al lochtonen dan vorig jaar aan een baan te helpen. De verslech terende economische situatie is daarvoor de belangrijkste oor zaak. Arbeidsmarktonderzoek heeft uitgewezen dat de werk gelegenheid dit jaar verder ach teruit gaat. Het aantal vacatu res vermindert met een kwart, terwijl het werkloosheidscijfer onder minderheden sneller stijgt dan onder Nederlanders. Dit vertelde J. L. A. Boogerd- Quaak, voorzitter van het RBA, zaterdag in Middelburg tijdens een mini-symposium over de ar beidsmarktsituatie voor mi granten in Zeeland. De ontwikkelingen op de ar beidsmarkt geven aan dat een verdere intensivering van min derhedenbeleid noodzakelijk is, aldus Boogerd. Ze zei dat maat regelen die tot dusver zijn geno men wel degelijk vruchten af werpen, maar de economische recessie gooit roet in het eten. Sinds 1991 is een duidelijk en voor heel Zeeland uniform be leid op poten gezet, waarin het project Minderhedenbemidde- ling een belangrijke rol speelt. Door middel van convenanten verplichten verschillende secto ren op de arbeidsmarkt, zoals horeca, metaal of detailhandel, zich tot het aannemen van meer allochtonen. Vorig jaar nog over troffen de resultaten de van te voren gestelde doelstellingen. Boogerd benadrukte dat het project werkgevers de goed ge kwalificeerde en gewaardeerde werknemers biedt die zij verlan gen. Alleen leven bij hen nog te veel vooroordelen, waardoor ze de meest geschikte kandidaten weieens mislopen. Uit een recen te enquête van de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid blijkt dat onderne mers bij het selecteren van lager personeel nog steeds een voor keur aan de dag leggen voor jon ge. gezonde mannen van Neder landse afkomst. Ook andere sprekers signaleer den zaterdag een dreigende mis lukking van het minderheden beleid, al dan niet als gevolg van de economische recessie. Gede puteerde drs G. L. M. C. de Kok stelde vast dat de provincie op dit gebied tot dusver een margi nale rol had gespeeld, omdat het maken van beleid een taak van het Rijk is en gemeenten voor de uitvoering zorgen. In 1994 veran dert dit door een decentralisatie van overheidstaken. Volgens De Kok koestert de pro vincie op dit gebied grote ambi ties. Hij voorzag vooral aanpas singen in de organisatie en het werk van de steunpunt-instellin gen en pleitte verder voor een wijziging van de doelstelling tot 'integratie van etnische minder heden' in een benadering die uit gaat van participatie. Provinciaal consulent buiten landers H. Akdag verbond de discussie over werk voor mi granten met- een gevoel van on veiligheid dat in de samenleving heerst. Het wegnemen van dit gevoel, dat zich uit in vooroorde len tegen buitenlanders, zag hij als één van de taken van de vak beweging. Verder zouden alle bedrijven jaarlijks moeten pu bliceren hoeveel allochtonen zij in dienst hebben. Dit werkt sti mulerend, omdat bedrijven niet als discriminerend te boek wil len staan. Voor gemeenten zag Akdag een voorbeeldfunctie weggelegd in het aannemen van minderheden en migrantenor ganisaties moeten nog meer hun best doen hun achterban voor de arbeidsmarkt te mobiliseren. AUTOTELEFOONS SEMAFOONS ANTW00RDAPP. TELEFOONCENTRALES Zonnebloemstraat 49 - Goes Tel. 01100-21293 Fax 31273 van onze verslaggever AXEL - De politie in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee in woners uit Axel aangehouden op verdenking van verboden wapenbezit en bedreiging. Het duo hield zich op in een dis cotheek in het centrum van Axel en toonde zich rond de klok van vieren ontevreden over de bedie ning. De jongste van de twee, een 20-jarige Axelaar, trok daar op een wapen - naai- later bleek een alarmpistool - en schoot di verse keren in de lucht. De tien tallen aanwezigen zochten in pa niek een veilig heenkomen. De politie was kort na de schiet partij ter plaatse en hield de 20- jarige en zijn een jaar oudere kompaan aan. Het wapen werd gevonden en in beslag genomen. De 21-jarige Axelaar werd na verhoor op vrije voeten gesteld. De andere verdachte, de schut ter, zal begin deze week worden voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Middelburg. Flinke buit inbraak in Midelburg MIDDELBURG - Bij een in braak in een benedenwoning aan de Bree in Middelburg heb ben dieven in de nacht van za terdag op zondag voor een be drag van 12.790 gulden aan geld, kleding en goederen weggeno men. De inbraak vond plaats tussen 20.00 en 01.30 uur. De buit bestond uit 2700 gulden aan contant geld, een smoking- pak, boeken en platen. Twee complete boekenseries, van Alistair MacLean en Desmond Bagley, en zestig elpees en tach tig singles uit een platencollec tie met muziek uit de jaren vijf tig en zestig. KOEWACHT - De 30-jarige G. J. A. Otto uit Koewacht is zaterdag avond om het leven gekomen bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats. Het slachtoffer reed omstreeks vijf over tien over de Hazela renstraat in Koewacht richting Axel. In een bocht verloor de auto mobilist, vermoedelijk door een te hoge snelheid, de controle over zijn voertuig. De auto zwenkte de berm in en kwam tegen een boom tot stilstand. Ook raakte de auto nog een gevel van een woning. Het voertuig werd volledig vernield. De bestuurder was op slag dood. i i i i i i r Ze zijn er nog, de ondenoijs- instellingen ivaarvoor de leergierige een examen dient af te leggen voor hij of zij op de school wordt toege laten. Zo toog een twaalfjarige jon gen uit Veere onlangs naar Middelburg om daar in het kader van een toelatingstest een hele reeks sommen af te werken en tientallen vragen te beantiooorden. Het ging hem allemaal vlot af. Er deden zich eigenlijk al leen problemen voor toen hij bij het onderdeel Nederland se Taal een aantal spreek woorden en gezegden diende aan te vullen. Als het kalf verdronken is..." vulde hij, diervriende lijk als hij is, aan met.troost men de koe." Maar bij de laatste opgave gaf hij pas echt te kennen een kind van deze tijd te zijn: „Twaalf ambachtenelf werklozen." De demonstratie met zestienspannen, waarvan niet alle paarden in de lens konden worden gevangen, was een van de hoogtepunten van de slotdag van de ZLM-mani- festatie. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5