Aanpak stress in onderwijs Massaal protest Fransen tegen immigratiewet Groot deel Angola is in van de verzetsbeweging handen Unita Schelluinen graaft zelf tunnel Betuwelijn Seconde extra op 30 juni Nobelprijswinnaar Golding overleden binnen- en buitenland Actie vloeit voort uit terugdringen arbeidsongeschiktheid Flesvoeding en acupunctuur voor olifantje het weer in zeeland MAANDAG 21 JUNI 1993 Branden eisen slachtoffers in Duitsland BERLIJN (REUTER/AFP) - Bij een brand, waarvan de oorzaak nog onduidelijk is. zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Berlijn een jonge vrouw en een kind om het leven gekomen. De brandweer werd gewaar schuwd door een bewoner van de woning in de wijk Kreuzberg, een buurt waar veel Turken wo nen. De politie sluit niet uit de het vuur is aangestoken. De slacht offers (29 en twee jaar oud) had den de Duitse nationaliteit, zo deelde de politie later mee. De doodsoorzaak is waarschijnlijk rookvergiftiging. In Raisdorf in het noorden van Duitsland zijn twee buitenland se vluchtelingen gewond ge raakt toen nog onbekende brandstichters een vluchtelin- genpension aanvielen. De nationaliteit van de gewon den is nog niet vastgesteld. De twee mannen liepen een lichte vorm van rookvergiftiging op toen zijn het pand. in de omge ving van de havenstad Kiel, vrij dagnacht ontvluchtten. In het pension zijn ongeveer 20 vluchtelingen met verschillende nationaliteiten gehuisvest. De brand kon snel worden gedoofd. De daders wisten te ontkomen. BOULDER (AP) - Om de ex treem accurate atoomklokken van het Amerikaanse Nationaal Instituut van Standaarden synchroon te laten lopen met de rotatie van de aarde zal 30 juni een extra seconde krijgen. Ook bij de klokken van het Na val Observatory in Washington zal dat het geval zijn, zo hebben functionarissen bekend ge maakt. Volgens het instituut is de aarde slechts accuraat binnen een-dui- zendste seconde per dag en kan de planeet langzamer of sneller gaan draaien. De nieuwste atoomklok is accu raat binnen enkele miljardsten van een seconde per dag. De extra seconde, die 30 juni om middernacht toegevoegd zal worden, is de 18de toevoeging sinds 1972. DOETINCHEM (GPD) - Er komt een veel actiever beleid om het ziekteverzuim in het on derwijs te verminderen. Doel van de gerichte aanpak is om oplopende stress van onder wijsgevenden te voorkomen en de terugkeer van langdurig zieke werknemers te bevorde ren. Daarnaast krijgt de leiding van scholen steun bij het verbe teren van de werkomstandighe den. Voor de nieuwe aanpak van ziek te en arbeidsongeschiktheid van onderwijsgevenden is deze week het Landelijk Centrum Stressmanagement opgericht. Het centrum is een activiteit van de eveneens deze week opgerich te Stichting Quality Improve ment Centre. Verscheidene on derwijsinstellingen, waaronder vier begeleidingsdiensten, heb ben daarin hun kennis en erva ring op het gebied van stressma nagement, verzuimpreventie en terugkeer van zieke medewer kers gebundeld. Het centrum werkt vanuit vier regionale steunpunten in Eind hoven. Doetinchem. Wognum en Assen. Van daaruit wordt heel Nederland bediend. Het lande lijk centrum voor behandeling is gevestigd in Lochem, het lande lijk centrum voor management training in Utrecht. De gerichte aanpak gaat na de zomervakantie op grote schaal beginnen. Intussen is in Oost- Gelderland al een begin ge maakt met de nieuwe benade ring. Begeleider P. Bonthond van Iselinge Onderwijsbegelei dingsdienst in Doetinchem noemt de ervaringen „zeer posi tief'. „Ik merk vooral opluch ting bij de onderwijsgevenden, omdat er actief aan de proble men wordt gewerkt. De mensen zijn zeer gemotiveerd om mee te doen." Het nieuwe beleid vloeit voort uit de vorig jaar van kracht ge worden wet Terugdringing Ar beidsongeschiktheids Volume. Doel van die wet is het voorko men van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid. Het on derwijs is ook de verplichting aangegaan het verzuim terug te dringen. Het moet in 1994 ge daald zijn tot 6.2 procent. In 1991 lag het verzuim op 7,7 procent. De nieuwe wet heeft er onder meer toe geleid dat voor het on- SCHELLUINEN (ANP) - „Als Maij hem niet onder de grond wil leggen, doen we het zelf wel". Onder dat motto ging za terdag in Schelluinen de schop in de grond om een be gin te maken met de symboli sche aanleg van een onder grondse Betuwelijn. De actie was georganiseerd door actie groep Schelluinen Spoorloos. Schelluinen ligt bij Gorinchem en telt elfhonderd inwoners. Ongeveer driehonderd veront ruste bewoners waren naar de spoorwegovergang gekomen bij de provinciale weg om hun misnoegen te uiten tegen de geplande bovengrondse Betu welijn. In Schelluinen moeten veertig woningen verdwijnen om plaats te maken voor de goederenspoorlijn. De actie viel onder verant woordelijkheid van de Vereni ging Landelijk Overleg Betu welijn. Deze organisatie coör dineert alle acties langs de spoorlijn door de Betuwe. Vol gens voorzitter M. Witvliet was de actie bedoeld om op die ma nier druk op de politiek te hou den. „Het is onverantwoord wat er in Den Haag gebeurt. Het zou welkom zijn als het ka binet nu zou vallen, dan kun nen we de discussie over de Be tuwelijn echt gaan voeren." Ongeveer vierhonderd actie voerders tegen de aanleg van de Betuwelijn hebben zater dagmiddag drie kwartier lang de snelweg A15 ter hoogte van Tiel in beide richtingen ge blokkeerd. Daardoor ontston den files, die volgens afspraak met de politie echter niet lan ger werden dan ruim vijf kilo meter. De actie, in het kader van de landelijke actiedag te gen de Betuwespoorlijn, is zon der incidenten verlopen. Langs de Al5 onthulde Gel ders gedeputeerde J. de Bondt, burgemeester E. van Tellingen van Tiel en L. Reijnen van de Gelderse Milieu Federatie bor den met het opschrift „De Be tuwelijn maakt meer kapot dan ons (en u) lief is". Schelluinen namen zelf de schop ter hand om een begin te maken van de ondergrondse aanleg van de Betuwelijn. foto Cor de Koek/ANP PARIJS (DPA/AFP) - Tiendui zenden Fransen hebben zater dag geprotesteerd tegen de nieuwe wet op de immigratie waaraan vrijdag de Franse Na tionale Assemblee in eerste le zing haar goedkeuring hechtte. Het wetsontwerp, na vier dagen van debatten door een rechtse meerderheid goedgekeurd, perkt de mogelijkheden voor buitenlanders om naar Frank rijk te reizen en daar te verblij ven sterk in. De duizenden de monstranten betitelden de maatregel als „racistisch" en jurdische apartheid". In Parijs gingen tussen de 20.000 en 50.000 mensen de straat op. Vakbonden, linkse politieke partijen, anti-racismegroepen en activisten voor de mensen rechten hadden tot het protest opgeroepen. In Marseille, Tou louse, Straatsburg, Lille, Saint- Etienne en andere steden had den kleinere demonstraties listen is de nieuwe wet „in strijd met de voorwaarden voor asiel en verblijf in Frankrijk". Zo kunnen illegale immigranten die weigeren hun plaats van her komst prijs te geven om te ver hinderen dat ze worden terugge stuurd, gegijzeld worden tot een periode van drie maanden. Bui tenlanders die illegaal in Frank rijk zijn. mogen niet langer ge bruik maken van sociale verze keringen en uitkeringen. Hun werkgevers kunnen worden ge dwongen eventuele uitgekeerde bedragen terug te betalen. Illegalen kunnen niet meer door te trouwen de Franse nationali teit verwerven. Familiehereni ging wordt alleen nog toegelaten als er sprake is van gepaste woonruimte en een voldoende ifnkomen. Wanneer schijnhuwe lijken worden vermoed, zijn de ambtelijke autoriteiten ver plicht die te melden aan de justi tie. EMMEN - De eén jaar oude olifant Bo Gyi slaat zijn slurf om de nek van zijn verzorger terwijl hij een fles melk krijgt gevoerd. Het olifantje krijgt dagelijks een acupunctuurbehandeling nadat hij in maart door een stier-olifant in de gracht rond het buitenverblijf was geduwd. Bo Gyi liep daarbij een gebroken poot op. foto Reuter Het ontwerp is ingediend door de minister van binnenlandse zaken Charles Pasqua, van wie de term „nul-immigratie" af komstig is. De wet houdt onder meer verscherpte maatregelen tegen illegale immigranten in, een beperking van de mogelijk heden van familiehereniging, en bepalingen tegen zogenoemde schijnhuwelijken. Pasqua zei za terdag zijn plannen niet te zullen wijzigen en zich niet de les te la ten lezen door mensen die „be roepsmatig" tegen het racisme in Frankrijk demonstreren. Voorstemmers in de assemblee (de Franse Tweede Kamer) wa ren de Neo-Gaullisten en de libe ralen, die over een grote meer derheid beschikken. Tegen stemden de socialisten en de communisten. Volgens de socia- Olieproduktie KUWAYT (RTR) - Kuwait heeft voor de komende drie maanden een verhoging van zijn oliepro duktie met dertig procent aan gekondigd. Het lid van de Orga nisatie voor Olie Exporterende Landen, dat hiermee de inkom sten uit de export van zijn enige grondstof wil opvoeren, riep de overige Opec-leden op middels produktiebeperking een verla ging van de olieprijs te voorko men. Momenteel produceert Kuwayt 1,6 miljoen vaten per dag. Kuwayt zal de olie voornamelijk in de Verenigde Staten en Azië afzetten. LUANDA (RTR/DPA/AFP/AP) - Guerrillastrijders van de Ango lese verzetsbeweging Unita staan op het punt de provincie hoofdsteden Cuito en Menon- gue in te nemen. De steden lig gen sinds zaterdag onder zwaar artillerievuur en er zouden vele doden zijn gevallen. De Angolese staatsradio meldde dat in Cuito, hoofdstad van de provincie Bie, de afgelopen 24 uur meer dan 200 mensen zijn omgekomen. De Unita vuurt on ophoudelijk granaten af op de stad en de mensen kunnen hun huis niet meer uit. aldus de ra dio. „De stad is in paniek. Ge wonden sterven omdat het niet mogelijk is medische hulp te ver lenen," zei de gouverneur van Bie zaterdag voor de radio. Hij deed een dringende oproep hulp te bieden. „De mensen kunnen niet meer uit hun schuilplaats komen om water, voedsel en brandhout te halen. Het ergste is dat de mensen hun doden in hun tuin moeten begraven. Iedere binnenplaats, iedere tuin, ieder vrij stukje grond is begraaf plaats geworden." Cuito wordt al sinds januari be legerd en heeft sindsdien slechts sporadisch hulp gekregen. Het vliegveld van de stad is in fe bruari gesloten na beschietin gen door de Unita. Ook Menongue wordt al ge ruime tijd belegerd. In de hoofd stad van de provincie Cuando Cubango, in het zuidoosten, is het zo gevaarlijk op straat dat niemand het aantal doden kan tellen. De Unita heeft de evacuatie van buitenlanders uit Huambo, dat door Unita tot hoofdstad is uit geroepen, vertraagd. Aanvanke lijk had de verzetsbeweging toe stemming gegeven dit weekein- LONDEN (AFP/RTR/ANP) - De Engelse auteur Sir William Gol ding, Nobelprijswinnaar voor de literatuur in het jaar 1983, is zaterdag op 81-jarige leeftijd overleden. Hij overleed in zijn woonplaats Falmouth in Corn wall, in het zuidwesten van Groot-Brittannië. Golding kreeg op 73-jarige leef tijd de Nobelprijs voor de litera tuur. Vijf jaar later werd hij ge ridderd door de Engelse konin gin Elizabeth. Zijn eerste werk. Lord. of the Flies (1954) maakte hem op slag beroemd. Het boek werd twee keer verfilmd: in 1963 en 1990. Het meesterwerk gaat over een groep kinderen dat op een onbe woond eiland moet proberen te overleven. Na Lord of the Flies schreef Golding nog zeven boe ken. Volgens critici en publiek benaderde hij echter nooit meer het niveau van zijn eerste boek. Voor zijn laatste werk. The Inhe ritors, ontving de schrijver in 1990 niettemin een belangrijke literaire prijs in zijn vaderland. Behalve als schrijver was Gol ding ook actief als docent, ac teur en regisseur. de te beginnen met de evacuatie van enkele honderden buiten landers die in de stad vastzitten. Maar zij stelde „om technische redenen" de vluchten uit tot dinsdag of woensdag. De buiten landers zitten vast in Huambo sinds de Unita de stad in maart in handen kreeg. Unita heeft naar schatting 80 procent van Angola in handen. De beweging sloot twee jaar ge leden een vredesovereenkomst met de regeringspartij MPLA die een einde had moeten maken aan 16 jaar burgeroorlog. Maar de strijd laaide weer in alle he vigheid op nadat de Unita wei gerde haar nederlaag te accepte ren bij de verkiezingen die verle den jaar september onder toe zicht van de Verenigde Naties werden gehouden. De Verenigde Naties beginnen maandag een luchtbrug naar de belegerde steden in Angola. Het Wereldvoedselprogramma (WFP) zal de komende maand trachten 10.000 ton voedsel over te vliegen naar de zwaar getrof fen gebieden. Philippe Borel, WFP-directeur operaties, ver klaarde dat de strijdende partij en met de luchtbrug hebben in gestemd. i n i i derwijs een systeem van ziek melding is ingevoerd. De mel dingen komen binnen bij de be drijfsgezondheidsdiensten. Die beoordelen de ziekte en advise ren over behandeling. Vanaf het nieuwe schooljaar zullen zij in toenemende mate doorverwij zen naar het Landelijk Centrum Stressmanagement. Voor de fi nanciering van de behandeling zijn afspraken gemaakt met het pensioenfonds ABP, dat er ook veel belang bij heeft ziekte en ar beidsongeschiktheid te voorko men. De scholen betalen ook een deel van de kosten. Vandaag Vandaag bereikt de zon om 11.00 uur lokale tijd haar solstitium, dat ivil zeggen haar hoogste punt. Met andere woorden het middelpunt van de zon gaat door het zomerpunt van de ecliptica. Al deze ingewikkelde omschrijvingen betekenen niks anders dan dat de zomer begint. Visioenen van temperaturen bvoven de 25 graden dienen ech ter achterwege te blijven, want het weer denkt daar anders over. Een hogedrukgébied in de buurt van Ierland zorgt boven de Noordzee en omgeving voor een noordelijk stromingspa troon. Het gevolg is een vrij koel weertype. Weliswaar met flinke zonnige perioden, maar af en toe toch ook ivat hinderlijke beivol- king. Door de aanvoer over de Noordzee wordt het op de stran den langs de kust niet veel ivar- mer dan 18 graden. Landin waarts kan het kivik oplopen tot iets boven de 20 graden. De wind is meest matig, kracht 3 tot 4 Bft. Uit de ivind en in de zon is het best wel vol te houden. Nautisch bericht Wind: noordelijk 3 tot 4 Bft, zicht: goed, temperatuur kust water: 17 graden, afivijking wa terstanden: geen afivijking van betekenis, maximum golfhoogte monding Scheldes: halve meter of minder. ZON EN MAAN 22 juni Zon op 05.17 onder 22.01 Maan op 08.05 onder 23.24 Vooruitzichten Voor morgen: hogedrukgebied west van Ierland blijft het weer beheersen. Een uitloper ligt over ons land en hierdoor wordt de wind wat meer noordoostelijk. Het gevolg is een ivat hogere temperatuur, plaatselijk 22 gra den. De wind blijft matig zo rond kracht 3 cl 4 Bft. Perioden met zon en af en toe ivat bewolking. Voor woensdag tot en met vrij dag: perioden met zon afgeivis- seld door ivolkenvelden. Maandag 21 juni Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Dinsdag 22juni Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 03.31 236 03.48 265 04 50 311 03.25 189 05.20 169 05 25 173 05.50 175 04 08 244 04.26 272 05.30 319 04 05 189 06.10 175 06.20 179 06.40 183 15.56 2J 16.12 2t 17.13 3( 15.45 11 17.35 IE 17.50 IE 18.10 IE 16.36 16.51 25 17.56 2S 16.30 11 18.25 Ij 18.40 Ij 19.00 IS Maandag 21 juni Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West Dinsdag 22 juni Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West uur cm uur 09 56 194 22.19 21 10.21 205 22.51 22 11.26 2 2 9 23 56 21 09.40 140 22.05 15 11.10 1 35 23.40 15 11.05 1 41 23.35 15 11.10 144 23.35 16 10.36 1 92 23.08 22 11.03 2 0 4 23.36 23 12.11 226 10.25 136 22.55 16 11.50 133 11.55 135 11.55 140 I Verwachting vanmiddag 121-06-1993 Bill Clinton heeft halfbroer WASHINGTON (AFP) - De Amerikaanse president Bill Clinton heeft een halfbroer van 55 jaar, van wie het bestaan tot nu toe niet bekend was. Dat heeft de Amerikaanse krant Washington Post zondag ont huld. De halfbroer heet Henry Leon Ritzenthaler en heeft net als Clinton de naam van zijn stiefva der aangenomen. Hij is geboren enkele jaren voordat hun ge meenschappelijke vader. Bill Blythe, de moeder van Bill Clin ton ontmoette. Blythe kwam in 1946 om bij een verkeersonge luk, kort nadat Clinton was ge boren. De moeder van Ritzenthaler. Adele Coffelt (75), zegt dat ze met Blythe trouwde toen ze 17 was en dat het huwelijk een jaar heeft geduurd. De moeder van Clinton, Virginia Cassisy (nu Virginia Kelley), vertelde de Washington Post dat ze nooit ge weten had dat de vader van Clin ton eerder getrouwd was ge weest en al een kind had. Registratie van ruim 2000 pitbulls HILVERSUM (ANP) - In totaal zijn in Nederland 2290 pitbulls geregistreerd. Dat heeft woord voerder Ribbink van de Stich ting Registratie Gezelschaps dieren zondag voor de radio be kend gemaakt. Vanaf vandaag kunnen niet geregistreerde pit bulls in beslag worden geno men. De maatregel tot registratie was al van kracht sinds 12 april, maar de overheid heeft pitbull eigenaren tot dit weekeinde de kans gegeven hun honden te la ten registreren. De registratie houdt in dat de pitbulls volgens eerder ingestelde regels van staatssecretaris Gabor van Landbouw zijn getatoeerd en onvruchtbaar gemaakt. Vrouw verkracht door inbreker ROTTERDAM (ANP) - Een 52- jarige vrouw uit Eindhoven is zaterdagochtend vroeg in Rot terdam verkracht. Daarna zijn allerlei spullen meegenomen uit het huis waar ze op paste. Volgens een woordvoerster van de politie lag de vrouw te slapen toen ze hoorde dat iemand het huis van haar kennissen binnen kwam. Kort daarop verscheen een man in de slaapkamer die haar verkrachtte. Daarna sloot hij haar op in de kamer en stal een aantal goederen uit het huis. Toen alles weer stil was gewor den, durfde de vrouw een voor bijganger te alarmeren, die haar uit haar gevangenschap bevrijd de. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Noord- en Midden-Frankrijk: In noord-Frankrijk droog en perio den met zon. Middagtempera- tuur van 18 graden aan de Ka- naalkust tot 24 graden in het binnenland. In het midden meer bewolking en af en toe een regen- of onweersbui. Middagtempera- tuur ongeveer 25 graden. Portugal: Maandag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Dinsdag aan de Algarve droog en in de loop van de dag ook elders afne mend buiig. Middagtempera- tuur van 21 graden aan de west kust tot 24 aan de Algarve. Spanje: In het noordwesten half tot zwaar bewolkt en vooral maandag nu en dan regen of on weer. In de Pyreneeën wordt vooral dinsdag regen en onweer verwacht. Aan de Costa's in het zuiden en oosten droog en perio den met zon. Middagtempera- tuur tussen 25 en 30 graden, maar in het noordwesten bedui dend koeler. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden ta melijk zonnig. Middagtempera- tuur ongeveer 25 graden. Tunesië: Perioden met zon en droog. Middagtemperaturen aan de stranden tussen de 25 en 30 graden, landinwaarts veel ho ger. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en vooral in de bergge bieden enkele regen- en on weersbuien. Aan de zuidkust pe rioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempe raturen tussen de 27 en 30 gra den, dinsdag in Les Landes koe ler. Italië: In de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten perioden met zon, maar ook een enkele on weersbui. Verder blijft het in Ita lië en op Corsica en Sardinië droog, maandag is het zonnig, dinsdag komen ook enkele wol kenvelden voor. Middagtempe- ratuur op de meeste plaatsen tussen de 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig weer. Middagtemper: tuur op de eilanden ongeveer 2 graden, op het griekse vastelaiv warmer met maxima tot 35 gr: den. Turkije en Cyprus: Droog e: zonnig. Maxima langs de kuste: tussen de 27 en 30 graden. Duitsland: Perioden met zor ook enkele wolkenvelden en i het noorden kans op een bui. I de duitse Alpen half tot zwas bewolkt en een enkele regen- c onweersbui. Middagtempen tuur van 16 graden in het noorc westen tot 25 graden in Beierer Zwitserland: Half tot zwaar bf wolkt en van tijd tot tijd een« gen- of onweersbui. Middagten: peratuur van 23 graden in he noorden en westen tot circa 2 graden in Wallis en Tessin. Oostenrijk: Half tot zwaar te wolkt en nu en dan een regen-c onweersbui. Middagtempefi tuur rond 26 graden. Amsterdam onbewolkt Aberdeen zwaar bew. Athene licht bew. Barcelona zwaar bew. Berlijn licht bew. Budapest zwaar bew. Bordeaux zwaar bew. Brussel half bew. Cyprus onbewolkt Dublin zwaar bew. Frankfurt zwaar bew. Genève licht bew. Helsinki zwaar bew. Innsbruck zwaar bew. Istanbul onbewolkt Klagenfiirt onweer Kopenhagen onbewolkt Las Palmas onbewolkt Lissabon half bew. Locamo licht bew. Londen licht bew. Luxemburg half bew. Madrid licht bew. Malaga onbewolkt Mallorca licht bew Malta onbewolkt Moskou zwaar bew. München zwaar bew. Nice onbewolkt Oslo half bew. Parijs zwaar bew. Praag zwaar bew. Rome onbewolkt Stockholm licht bew. Warschau onbewolkt Wenen onweer Zürich licht bew. r^TS. ba wok! Egffr regen zonnig <-fC, hagel sneeuw 5s opklaringen u warmtefront windrichting t koulron! lagedruk jq hogedruk -1000- 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4