Uitzendingen lokale omroep in juli ALEXANDRE MODE AXEL Koperklanken in Terneuzen Kessen even spuitgast ll Oostburg wil vijf mille steken in project boeren SPO-directeur ongerust over nota Ouderzorg De Polder wint Lodewijkgroep van scouting Sas vierde feestelijk jubileum streek B en w Oostburg achten overeenkomst met dagbladen niet nodig NOORDSTRAAT 23 AXEL MAANDAG 21 JUNI 1993 van onze verslaggever OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse Omroepstich- ting is niet verplicht om met de in de gemeente Oostburg ver schijnende dag-en weekbladen een overeenkomst te sluiten over de verdeling van reclame inkomsten. Die mening is het college van b en w van Oostburg toegedaan. Met deze uitspraak van het da gelijks bestuur van Oostburg is voor de lokale omroepstichting Dorpsfeest in Terhole TERHOLE - In het Hontenisser kerkdorp Terhole wordt zater dag 26 juni het tweede dorps feest gehouden. Burgemeester Th. A. M. Steenkamp van Hon- tenisse geeft om tien uur het of ficiële startsein voor de festivi teiten door samen met de dorps jeugd een ballon op te laten. In het gemeenschapshuis ver telt om 10.30 uur Ed Steijns. on der het genot van koffie en wa fels. verschillende streekverha len en anekdotes. Aansluitend treedt de Hulstenaar Frans de Schepper, als Franscesco di Creatore, op voor de allerjongste dorpelingen. Na de middag kunnen belang stellenden iets van hun gading zoeken op de rommel-en kraampjesmarkt in de Hoof- straat en langs de Notendijk. Kinderen kunnen zich laten schminken, een ritje maken op de rug van een pony of genieten van de kermisattracties. Om 13.30 uur wordt in het gemeen schapshuis een Aerobic-demon straties geven en enkele uren la ter maakt de plaatselijke fanfare een rondgang door het dorp om daaropvolgend een concert te geven in de feesttent. Mensen die interesse hebben in de ge schiedenis van het dorp kunnen de hele dag terecht in café de Kroon, waar tal van oude foto's en kaarten te zien zijn. De expo sitie werd samengesteld door H. Nijenhuis, die tevens een gratis boekje over de geschiedenis van Terhole heeft gemaakt. Dit is, zolang de voorraad strekt, ter plaatse verkrijgbaar. Het dorps feest wordt afgesloten met een barbecue in de tent en een dans avond in het dorpshuis. Tijdens het dorpsfeest is de 'bel- lentuin' van de familie Hemelaar aan de Notendijk 26 opengesteld voor bezichtiging. de weg vrij gemaakt om te begin nen met uitzendingen. Eerder ontving de stichting al de vereis te zendmachtiging. B en w van Oostburg hebben op verzoek van het stichtingsbe stuur onderzocht of de door de VNG gestelde criteria met be trekking tot de afdracht van re clame-gelden opgaan voor de lo kale omroepstichting. Het colle ge hield in de periode eind janua- ri-eind februari van dit jaar nauwkeurig bij hoeveel redac tionele aandacht besteed werd aan Oostburg in de kolommen van de in de gemeente verschij nende dagbladen. De Stem en de PZC bleken in de onderzoekspe riode uit te komen op minder dan een halve pagina. Daarmee bleven de kranten ruimschoots onder de gestelde norm. Gevolg is dan ook, zo concluderen b en w. dat de omroepstichting geen overeenkomst met de bladen moet sluiten over de afdracht van reclame-inkomsten. Woordvoerder Ph. A. Keijmel van de omroepstichting was het afgelopen weekeinde verheugd over de uitspraak. „Dit betekent dat we nu daadwerkelijk aan de slag kunnen. De voorbereidin gen zijn inmiddels getroffen. In juli beginnen we met proefuit- zendingen en medio september moeten we in staat zijn om non stop muziek te brengen." Volgens Keijmel is het de bedoe ling dat de muziekuitzendingen (via de kabel in heel West- Zeeuwsch-Vlaanderen. los van dit net in een straal van tien kilo meter rond Breskens) om het uur onderbroken worden met nieuwsuitzendingen van het ANP. Daarnaat zullen er regel matig korte reclame-bood schappen in de ether klinken, met name gericht op de lokale markt. Reclame-inkomsten Keijmel hoopt dat zijn stichting op jaarbasis via reclame zo'n 40.000 gulden kan binnenhalen. „Dat bedrag is nodig om de kwa liteit van onze uitzendingen en onze voorzieningen op peil te houden." Hij is geenszins van mening dat de inkomsten van de stichting ten koste gaan van de nieuwsmedia in de regio. „Als je kijkt naar de advertenties in de PZC die betrekking hebben op West-Zeeuwsch-Vlaanderen of die afkomstig zijn van lokale on dernemers. dan gaat het slechts om geringe millimeters. Die lo kale markt hebben de kranten niet echt willen of kunnen aan boren. Wij zullen dat wel probe ren", aldus Keijmel. PZC-directeur K. Scherphuis had het schrijven van de ge meente Oostburg het afgelopen weekeinde nog niet onder ogen gehad. Hij gaf te kennen dat de onderzoeksresultaten van de ge meente Oostburg inzake de re dactionele aandacht in de krant binnen de PZC-directie zeker nog eens nader bekeken zullen worden. Ook al. omdat de VNG- criteria die de gemeente Oost burg gehanteerd heeft momen teel niet meer opgaan. „Juist om die reden hebben bestaande lo kale omroepen, in Veere, Valke- nisse, Goes en nog een aantal, in middels met de PZC een princi pe-overeenkomst getekend. Ik denk dat deze stichting daar ook niet aan voorbij kan gaan", al dus Scherphuis. Een blazer op de muziekmanifestatie in Terneuzen. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Koperklanken overstem den zaterdagmiddag in Terneuzen het ge roezemoes van het winkelende publiek. Op de Markt en op twee locaties in de Nieuwstraat zorgden negentien muziek gezelschappen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Gelderland voor een bijzondere, zo merse sfeer. De buitenconcerten vonden plaats in het kader van de viering van het eeuwfeest van de Terneuzense harmonie De Vliegen de Hollander. De reacties op hét evene ment waren onverdeeld positief. Voorzit ter J. Berkel van de jubilerende harmonie was dan ook uitermate tevreden over het verloop van de muziekmanifestatie. „We konden het echt niet beter treffen. Het weer was prima, het was druk in de Ter neuzense binnenstad en de optredende korpsen genoten veel belangstelling. Kortom, we kunnen spreken van een zeer geslaagd evenement." Vrijdagavond trad in sporthal 't Zwaantje de Marinierskapel op. Het concert trok zo'n 800 muziekliefhebbers aan. Hoewel dit optreden en het vrij unieke buitenfes tijn van zaterdag door het bestuur van de muziekvereniging gezien wordt als het hoogtepunt van de jubileumviering is de muzikale koek nog niet op. Berkel: „Op 5 november hopen we ook nog eens zo'n 800 a 900 mensen naar de sporthal te kunnen lokken. Dan wordt er een concert gegeven door de Koninklijke Luchtmachtkapel. Het eeuwfeest zal ver volgens worden afgesloten met een geza menlijk concert door alle muziekvereni gingen uit Groot-Terneuzen in het Zuid- landtheater op 11 december." Oliespoor zorgt voor glijpartijen TERNEUZEN Een oliespoor van ettelijke honderden meters op de Herbert II. Dowweg, bij buurtschap Boerengat, bezorg de de Terneuzense politie en brandweer zondagavond han denvol werk. De politie kreeg een regen van klachten van au tomobilisten die met hun voer tuig op de weg een overwachte slipper hadden gemaakt. Een 28-jarige motorrijder uit Biervliet trof het slechter. Hij ging met zijn tweewieler over de olie onderuit en haalde zijn knie open. De man moest worden overgebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen voor behandeling. Omdat de po litie vreesde voor erger werd be sloten om de brandweer in te schakelen, die het glibberspoor in de loop van zondagavond ver wijderde. Wie het oliespoor heeft veroorzaakt was zondagavond nog niet bekend. Auto's doelwit inbrekers OOSTBURG - In diverse plaat sen zijn het afgelopen weekein de diefstallen gepleegd uit au to's en zijn voorwerpen van au to's weggenomen. In Breskens werd in de nacht van vrijdag op zaterdag voor 1000 gulden schade aangericht aan de auto van een Duitser Men probeerde de autoradio mee te nemen. Van een landge noot werden vrijdagavond in Nieuwvliet. 2 mountainbikes, met een totale waarde van 2500 Duitse marken, vanaf een cam per gestolen. De fietsen stonden vast met een ketting en een slot. Bij twee andere pogingen tot diefstal, op het parkeerterrein van het Antoniusziekenhuis in Oostburg en aan de Duinweg te Retranchement werd niets weg genomen maar wel schade aan gericht. Keet uitgebrand TERNEUZEN - De brandweer van Terneuzen moest zaterdag avond om kwart voor tien uit rukken, omdat onverlaten een mobiel schaftlokaal van het werkvoorzieningsschap Dethon in brand hadden gestoken. De keet stond geparkeerd bij het streeklaboratorium naast zie kenhuis De Honte in Terneuzen. Omdat in eerste instantie ge dacht werd aan een brand in het lab rukte de brandweer met zwaar materieel uit. De Terneuzense brandweer hoefde echter slechts een blus- wagen in te zetten. De keet brandde geheel uit. De schade wordt geraamd op ruim 10.000 gulden. De brand, zo wees poli- tiespeurwerk uit, bleek te zijn aangestoken door twee Terneu zense minderjarigen, die zater dagavond nog werden aange houden. Tegen het duo werd proces-verbaal opgemaakt. De jongensdroom van burgemeester Kessen ging zaterdag in vervulling. foto Oscar van Beest van onze verslaggever HULST - Voor burgemeester mr dr A. Kessen van Hulst ging het afgelopen weekein de een droomwens in vervul ling. Meer dan zeven jaren had hij er op moeten wach ten; maar zaterdag was het dan zo ver. Voor het eerst in zijn loopbaan mocht hij een nieuwe brandweerwagen in ontvangst nemen en overdra gen aan de brandweercom mandant in zijn gemeente. Eerst had hij nog aangedron gen op een ritje in de nieuwe bluswagen, maar comman dant A. der Weduwe, bevreesd dat het bijna vier ton kosten de voertuig een dergelijk proefritje niet heelhuids zou doorstaan, stak daar een stokje voor. Kessen mocht, bij wijze van officiële handeling, de hogedrukspuit hanteren. Dat deed hij vol overgave. Al les binnen een straal van 15 meter rond de nieuwe bluswa gen moest er aan geloven, passerende en geparkeerde auto's, tientallen brandweer lieden en een handvol be stuurders verdwenen enkele minuten onder een water- scherm. De burgemeester zelf dreigde op een gegeven mo ment het luchtruim te kiezen omdat de druk op de slang zijn krachten te boven ging. Twee pompiers moesten er aan te pas komen om Kessens 'take-off te verhinderen. Nog een wens De nieuwe DAF-brandweer- wagen (uitgerust met. hoge-en lagedrukspuiten) komt in de plaats van twee ruim 20 jaar oude voertuigen, die niet meer aan de eisen des tijds voldeden. Het verzoek voor de nieuwe bluswagen werd ruim drie jaar geleden door het Hulster korps ingediend. Uit eindelijk ging de Hulster raad akkoord met de vervanging en kon het chassis met de op bouw van het Groningse be drijf Ziegler worden besteld. De Hulster korpsleden bouw den de wagen af door het ma teriaal zelf te installeren. De commandant liet in zijn toespraak tijdens de feestelij ke bijeenkomst nog een wens horen: de vervanging van het hulpverleningsvoertuig. Kes sen sloot niet uit dat daar op korte termijn een beslissing - over wordt genomen. „Als de verkeersremmende maatre gelen in de Molenstraat in Clinge niet doorgaan - en dat ziet er naar uit - dan blijft er 165.000 gulden over. Mogelijk kan daar iets mee worden ge daan. We zullen dat nog eens bekijken", zei hij. van onze verslaggever OOSTBURG - B en w van Oost burg willen vijf mille steken in het Phytophthora-project West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het pro ject is een samenwerkingsver band tussen 19 boeren in de re gio, die gezamenlijke pogingen ondernemen om de phytophtho- raschimmel in aardappelen ert uien op de meest effectieve en milieuvriendelijke manier te bestrijden. Het is de bedoeling dat de agra riërs bij hun bestrijdingsmetho- dieken gebruik maken van een weerstation en computersoft ware. Het gebruik van bestrij dingsmiddelen wordt nauwkeu rig bijgehouden, alsmede het tijdstip van de bespuitingen en de effecten ervan. Door een gron dige analyse van de gehanteerde methodieken menen de deelne mers aan het project, zich base rend op ervaringen elders, dat het gebruik van bestrijdings middelen fors omlaag kan en zo ook de frequentie van bespuitin gen. Aan het project in de regio kun nen maximaal 40 agrarische be drijven deelnemen, negentien van onze verslaggever SAS VAN GENT - De Lodewijk groep van de scouting in Sas van Gent vierde het afgelopen weekeinde haar zestigjarig be staan. Zaterdag was er in het ge bouw van de scoutinggroep een tentoonstelling ingericht van oud foto-, film en videomate riaal. Tal van (oud-)leden maak ten van de gelegenheid gebruik om herinneringen op te halen. De jubilerende groep presen teerde tijdens de viering ook het nieuwbouwplan voor het groepsgebouw. De Lodewijk groep koestert nieuwbouwplan- nen. omdat het 30 jaar oude ge bouw nodig aan vervanging toe is. De vloeren zijn verrot, het nitair is versleten en het gebc is niet warm te stoken in de; D ter. li Tijdens het feestweekeindei ren er in en om het gebouw t 1 schillende kraampjes te bes i' ken. De leden lieten op hei rein nabij de Sasse brug staaltje van hun kunnen L door er een grote stormbaar. bouwen. De leden sloegen ij hun tenten op het terrein opi in bivak de nacht door te b: i gen' li De leiding van de groep sp van 'een geslaagd feest', oo; omdat de groep door de s" pentrekkersfeesten extra bliek trok. geeft tot en met oktober de mi te om alternatieven aan te dj i1 gen. Met het omgooien van blikfc jj bussen startte vervolgens, evenementendag in Ter Sch g' de. Vele tientallen mensem i men deel aan de verschil!® spelletjes. Tevens waren eri ambachten te bekijken volksdansen, muziek en eenb J becue werd de dag afgeslote: j BRESKENS - „Ik betwijfel of de ideeën over wijzigingen in de ouderenzorg, met betrekking tot beheersing van de kosten, budgettair neutraal zullen ver lopen, zoals de provincie die voor ogen staan." Dit zei J. Ver meulen, economisch directeur van de Stichting Protestante Ouderenzorg (SPO)in West Zeeuwsch-Vlaanderen, zater dagmiddag tijdens de opening van de evenementendag in het verzorgingstehuis 'Ter Schelde' in Breskens. Hij zelf gelooft daar niets van. Vermeulen ging in op de beslui ten die Provinciale Staten nam over de nota Ouderenzorg 1993- 1996. „Van wat ze hebben beslo ten zijn wij niet echt blij gewor den.". Van te SPO-huizen moe ten Ter Schelde en Rozenoord in Sluis fors in capaciteit achteruit, terwijl voor Ruschevliet in Schoondijke en Ter Walle in Biervliet een einde komt aan de dienstverlening aan ouderen in de huidige vorm. Vermeulen was blij met de inten tieverklaring, waarin op het be lang van zorgvoorzieningen in Schoondijke en Biervliet werd gewezen, die alle zorgorganisa ties hebben ondertekend. „Ze heeft geleid tot de vorming van verschillende overlegvormen in Zeeuwsch-Vlaanderen waarin volop wordt gediscussieerd over alternatieven." De provincie ping in Breskens. Damhert gestolen GROEDE - Uit het hertenp: bij het "Vlaemsche Duijn' Groede is een damhert gestoli i De diefstal van het tien dag! oude beestje vond plaats lm nacht van zaterdag op zondi51 De gemeente Oostburg tig11 aangifte van de diefstal. Kampeerders op de bon BRESKENS - Op het Veerpli in Breskens zijn het afgelop weekeinde twee eigenaren v een camper bekeurd wegensll gaal kamperen. Na betalingv de boet van 150 gulden werd l zij doorverwezen naar een car hebben zich inmiddels aange meld. Het project, dat ruim 52.000 gul den kost, wordt financieel door de provincie gesteund (12 mille) en door de gemeente Aarden burg (500 gulden). Ook b en w van Oostburg menen dat een bij drage van de gemeente op zijn plaats is en denken dan aan 5000 gulden. Smokkeltocht Groede succes GROEDE - Aan de tweede Smokkeltocht, die zaterdag in Groede van start ging, namen 240 motorliefhebbers deel. De tocht was, evenals vorig jaar, een succes. Langs Nederlandse en Belgische polderwegen trok de stoet van motoren van allerlei merken voor de tocht die ongeveer 100 kilometer lang was. Halverwege was er in België een tussenstop ingelast. Om ongeveer half ze ven, een uur eerder dan gepland, kwamen de motorrijders weer aan in Groede. Daar traden twee bands op voor de deelnemers. The Emmerroyts en Nameless. Het was aardig druk tijdens de zeskamp. foto Oscar van Beci NIEUW-NAMEN - Het team van De Polder heeft zaterdagavond!* jaarlijkse zeskamp in Nieuw-Namen gewonnen. De vier damesd zes heren van deze ploeg hadden na de acht af te werken onderdela evenveel punten als de Kauterstraat. Na loting kwam De Poldert eindoverwinnaar uit de bus. De zes deelnemende teams werden door de fanfare De Scheldezona opgehaald en met een vrolijke noot naar het strijdperk gebracht.!* verdere uitslag: 3 De Polderrakkers. 4 Liege Wegel. 5 Melse Pad. Hombachstraat. Zomerexpositie St Anna ter Muiden geopend SINT ANNA TER MUIDEN - In het voormalige gemeentehuis in Sint Anna ter Muiden is za terdag de 12e zomertentoonstel- ling geopend. De conservator van het streek museum 'Het Rondeel' in Rhe- nen. M. Sijnesael, was daarvoor uitgenodigd. Het was niet de eer ste keer dat de heer Sijnesael in Sint Anna ter Muiden was. Hij bezocht de zomerexpostie in het verleden diverse keren. Boven dien exposeerde kunstenaar Er- nest Joachim uit Biervliet de af gelopen maand, samen met Maarten Postrna, in het streek museum in Rhenen. Het was tij dens de gezellige opening vol in het gebouwtje. De vaste groep van exposanten tijdens de zomertentoonstelling bestaat naast Joachim, die bronzen toont, uit Liesbeth Hu- ser uit IJzendijke (aquarellen) en Wim Krull uit Oostburg (foto grafie). Als gastexposanten zijn de Fransman Erik Bersou met et sen (abstract werk), de uit Lim burg afkomstige Stan Linssen met keramische objecten (men selijke figuren) en Ridette Mar tens uit- Oostburg met zeefdruk ken en aquarellen (bosgezichten en impressies van zee en strand) vertegenwoordigd. De tentoonstelling is tot en met 29 augustus te zien op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur of na een telefonische afspraak met een van de vaste exposanten. OnVERHOOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 22