Plan voor veiliger Europa Spanning rond positie Maij blijft BOSPEEN EN BLINDE VINKEN. Eerste flitstrein door Kanaaltunnel Veerdienst Ameland en Schiermonnikoog mag niet staken Duitsers dumpen wrakken in Nederland Frans initiatief op EG-top: 'pact' voor oplossing minderhedenproblemen Aanhang PvdA staat ichter Kok Watersnood Bangladesh Vliegveld L 4-• Proefabonnement Zomerzon ff perioden met zon afgewisseld door en kele ivolkenvelden. Overwegend ma tige wind uit noordelijke richtingen. Temperatuur rond 19 graden. !36e jaargang no. 143 baandag 21 juni 1993 Wie maakt binnen l uur de helderste afdrukken óp Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg. Vlissingen, Zïerikzee. Hulst FOTO VERSCHOORE DEN HAAG (GPD) - Duitse autoslopers transporteren wekelijks honderden autowrak ken naar ons land om de stortkosten en milieuei- sen te ontlopen die in Duitsland hoger zijn dan in Nederland. Doordat de autowrak ken geplet worden voor het transport, kunnen ze niet meer op een milieu vriendelijke manier wor den verwerkt. Concurrentie De voorzitter van de Ver eniging Belangenbehar tiging Autodemontage- branche. Engelbert, zei gisteren voor de Avro-ra- dio dat de slopers die de Duitse wrakken naar Ne derland halen, bonafide autoslopers oneerlijke concurrentie aandoen. De laatsten houden zich namelijk wel aan de mi lieuvoorschriften. Kentekens Volgens Engelbert heeft het ministerie van Vrom geen antwoord op deze activiteiten die het mi lieu schaden en zijn le den benadelen. „Het komt ook voor dat auto mobilisten uit de grens streek hun wagen bij een Nederlandse sloper op de stoep zetten, de ken tekenplaten eraf schroe ven en vertrekken. Ze doen dat om de 200 mark te besparen die ze in Duitsland kwijt zijn aan stortkosten". van onze correspondenten Aly Knol en Peter de Vries KOPENHAGEN - Tegen de herfst van 1994 moeten alle grens- en minderhedenproble men in Midden- en Oost-Europa op vreedzame wijze zijn opge lost. Dat ideaal staat de Franse premier Balladur voor ogen met zijn 'Pact voor de veilig heid en stabiliteit in Europa', dat hij vandaag tijdens de Euro top in Kopenhagen zal presente ren. Balladur, die de steun heeft van president Mitterrand, wil op de ze manier voorkomen dat min derhedenproblemen als in ex- Joegoslavie „uitgroeien tot vei ligheidsproblemen". Landen die tot goede oplossingen komen, kunnen er volgens Balladur op rekenen dat ze in de toekomst met het lidmaatschap van de EG worden beloond. Ook voor ziet hij de mogelijkheid dat de Westeuropese Unie, de 'defensie tak van de EG', met deze landen associatie-akkoorden aangaat en op militair gebied gaat sa menwerken. Uit de „smartelijke ervaringen" van de oorlog in ex-Joegoslavië moeten, aldus Balladur in een memorandum dat hij aan de top zal voorleggen, lessen worden getrokken. Als de Europese Ge meenschap niet aan dit pact be gint en het niet tot een succes maakt, „is het duidelijk dat haar internationale autoriteit op het spel komt te staan". De Franse premier bepleit een uiterst ambitieus vergader schema, waarbinnen de Midden- en Oosteuropese landen, de drie Baltische republieken en de vier voormalige republieken van de Sovjetunie die aan Europa gren zen (Rusland, Oekraïne, Wit- Rusland en Moldova) onderling afspraken maken over hun lo pende geschillen. Aan westerse zijde moeten behalve de twaalf landen van de EG ook Amerika en Canada deelnemen als lan den „die een belang hebben bij stabiliteit in Europa". De meeste van de geschilpunten in de 26 voormalige Oostblok landen die Balladur op het oog heeft, hebben te maken met grensoverschrijdende minder heden. Balladur vindt dat „kleine grenscorrescties" niet mogen worden uitgesloten. Zijn pact moet een eerste oefening in „preventieve diplomatie" wor den. Hij geeft tussen de regels toe dat de EG in ex-Joegoslavië veel te laat in actie is gekomen. Direct na de Eurotop in Kopen hagen moet een inventarisatie worden gemaakt van alle be staande problemen. Vervolgens moeten de landen onderling aan de slag om via bilaterale afspra- EN HAAG (GPD/ANP) - De anliang van de PvdA vindt in rote meerderheid dat partijlei- er Wim Kok moet blijven. Bij- a zeventig procent van de on- ervraagde PvdA'ers wil dat hij artijleider blijft. Slchts vijl en procent meent dat Kok weg roet. Dat blijkt uit een onder- wk dat dit weekeinde in op- racht van de KRO is uitge- oerd. ilfe de meerderheid van alle lezers (dus ook van andere par- p) meent dat Kok niet moet treden. Kok reageerde blij op «uitslag van de enquête. „Het lerkt me in de overtuiging dat rdoor moet gaan in het belang aide PvdA en het beleid waar- por we staan, want dat wordt iet eenvoudig", aldus de PvdA- sder, die er niet over peinst op stappen. ferkiezingen Ie omstreden PvdA-leider is as bereid om terug te treden als c kiezer de sociaal-democraten ser tien maanden - of zo veel ader na een voortijdige val van et kabinet - daadwerkelijk met 0 of 25 zetels terugstuurt naar «Tweede Kamer, zo liet hij za- sdag in een interview weten. Ie partij heeft er nu 49. ■ffl grote meerderheid van de Kzers, 71 procent, vindt dat er ;sn vervroegde verkiezingen toen te komen. iok kreeg gisteren opnieuw 'eun van PvdA-voorzitter Rot sberg. In het NOS-discussie- ïogramma Het Capitool zei de- dat hij voluit achter de poli- leider van de PvdA blijft laan. 'adat hij vrijdag al had aange- ■ondigd dat de minister van fi- anciën en vice-premier in het pde kabinet-Lubbers, on- «ks alle rampen die de PvdA to zichzelf afroept, lijsttrekker wrdt voor de kamerverkiezin- in mei 1994, deed Rotten- *rE daar in het televisiepro- itoima nog een schepje boven- Strafbankje k critici uit eigen kring, die op *1 strafbankje zitten, vinden Ut Kok moet opstappen. Voor- staatssecretaris en ka- tolid Schaefer, oud-partijvoor- ttter Van der Louw. alsmede de ^willig opgestapte parlemen- De Visser, riepen zondag J^et hardst om Koks aftreden P Partijleider. „Het ergste wat fkan gebeuren is zeggen dat je feitie niet aan de orde is, dan «ie dus zo weg", zei Schaefer. De eerste trein verlaat de tunnel in Folkestone. LONDEN (DPA) - Een Franse hogesnelheidstrein, de nieuwe TGV voor het traject Parijs-Londen, is zondagmiddag voor de eerste keer door de nieuwe Kanaaltunnel van Frankrijk naar Groot-Brittannië gereden. De testrit duurde twee uur. In duidelijk contrast met de beoogde snelheid als de tunnel een maal open is, mocht de flitstrein deze eerste keer niet snel rijden in verband met de nog steeds voortdurende werkzaamheden. Een gewone locomotief trok de trein de 37 kilometer onder het Kanaal door. Na de officiële opening van de tunnel volgend voorjaar is het de bedoeling dat de TGV's in dertig minuten van het Franse Co- quelles bij Calais naai- het Britse Folkestone rijden. ken en „in goed nabuurschap" hun problemen op te lossen. De Europese Gemeenschap geeft de hoop niet op dat Bosnië- Hercegovina als onafhankelijke staat kan blijven bestaan. Maar de Gemeenschap zal zich er bij neer leggen wanneer moslims, Serven en Kroaten gedrieëlijk een akkoord bereiken over een onderlinge verdeling van het oorlogsgebied. Dat is de uitkomst van een spoedberaad van de EG-minis- ters van buitenlandse zaken, dat zondagavond in Kopenhagen in aanwezigheid van- bemiddelaar Owen plaatsvond. De regerings leiders van de Gemeenschap praten vanavond, tijdens hun halfjaarlijkse top in de Deense hoofdstad, over de aanpak van de toestand in Bosnië-Hercego- vina. De EG zit met de handen in het haar. nu het zolang gekoes terde Vance-Owen-vredesplan definitief van de baan is. De voormalige vijanden, Kroaten en Serven, zijn het in plaats daarvan onderling eens gewor den over een plan voor de opde ling van het land. Dat wordt ech ter door de moslims verworpen. De Bosnische president Izetbe- govic, zelf een moslim, zal van daag met de EG-ministers in Kopenhagen praten. De Deense EG-voorzitter Ras mussen noemde het Servisch- Kroatische plan zondagavond „onaanvaardbaar'De Engelse minister Hurd zei dat Bosnië ..één land zal zijn. dat is duide lijk". De socialistische premier Gonzalez van Spanje en minis ter Claes uit Belgie lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. Maar de EG-ministers menen wel dat een territoriale regeling aanvaardbaar is als die goedge keurd wordt door alle strijdende partijen. s Uffizi weer open voor publiek FLORENCE (DPA) - Het wereld beroemde Uffizi-museum in de Italiaanse stad Florence is zon dag weer opengegaan. 25 dagen nadat het door een bomaanslag was beschadigd. Ongeveer 80 procent van de collectie is weer te bezichtigen. De toegang was gratis op deze eerste openingsdag. Het museum was op 27 mei zwaar beschadigd door een au tobom die geplaatst was in de straat ernaast. Vijf mensen kwa men bij de aanslag om en talrij ke kunstwerken liepen schade op. DEN HAAG (GPD) - De positie van minister Maij (verkeer en waterstaat) blijft onder druk staan. De Algemene Rekenka mer neemt niets van haar kri tiek op de minister inzake de Wijkertunnel terug. De opposi tiepartijen in de Tweede Kamer houden grote twijfels over de informatie die de minister de Kamer over de Wijkertunnel heeft verstrekt. CDA en PvdA zeggen nog geen oordeel te heb ben. Morgen (dinsdag) moet Maij in de Kamer tekst en uitleg geven. Het afgelopen weekeinde ont kende Maij in een brief aan de Kamer opnieuw onjuiste infor matie over de Wijkertunnel te hebben gegeven. Volgens haar werd zij pas op 9 december 1992 op de hoogte gesteld van gewij zigde prognoses over het aantal auto's dat van de Wijkertunnel gebruik gaat maken. Die zijn ge maakt door de private financier van het project, de ING-bank. Het definitieve kamerdebat over de Wijkertunnel vond op 10 sep tember plaats. In haar brief zegt Maij dat er niet te veel waarde gehecht moet worden aan de ING-cijfers. Zij noemt die „niet relevant". Vol gens haar heeft de ING-bank de cijfers alleen maar gemaakt om de eigen onderhandelingsposi tie tegenover haar te versterken. Maij noemt het ook „onjuist" om de ING-cijfers te hanteren als basis voor de kostenberekening van het project. Daarvoor die nen cijfers van Rijkswaterstaat en haar departement gehan teerd te worden. Aan de ING-prognoses wordt veel waarde toegekend door de Algemene Rekenkamer en de kamercommssie voor de rijks uitgaven. Die hebben het pro ject onderzocht. Met de ING-cij fers komt een eerder door Maij aan de Kamer gemeld voordeel van 60 miljoen gulden op de tocht te staan. Bovendien zijn de ING-cijfers van 21 augustus 1992, drie weken voor het cru ciale kamerdebat over de Wij kertunnel. CDA-kamerlid Reitsma liet des gevraagd weten dat de positie van de minister met haar reactie sterker is geworden. Het CDA zal Morgenochtend in een frac- tieberaad een definitief oordeel vellen. Zijn PvdA-collega Van Gijzel liet weten er van uit te gaan dat de minister de waarheid spreekt. Desondanks gaf hij aan moeilijk uit de voeten te kunnen met een minister die 'A' zegt, een Reken kamer en kamercommissie die 'B' zeggen. „Wij moeten de waar heid ophelderen." Ook in PvdA-kring zal pas mor- 'genochtend tijdens het fractie- beraad een definitief standpunt worden ingenomen. Daarbij gaat de PvdA er niet bij voor baat van uit dat de minister weg moet. „Wij zitten wel in proble men als PvdA maar het zou niet kloppen als wij hieruit probeer den politieke munt te slaan", al dus Van Gijzel. WD-kamerlid Jorritsma toon de zich gisteren „vooralsnog niet tevreden" over de antwoorden van de minister, maar wilde zich niet uitlaten over de vraag of dat tot een motie van wantrouwen leidt. D66'er Wolffensperger zei dat zijn twijfel „nog niet door- Bospeen, QQ per bos Ï/Z7 Blinde vinken, *1 CQ 100 gram «as» lij? Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 juni as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DHAKA (RTR) - Overstro- mingen hebben in het noord oosten van Bangladesh aan meer dan 100 mensen het le ven gekost. Onder de slacht offers zijn ook 25 mensen die tijdens een storm verdron ken, toen hun veerboot op een rivier verging. De overstro mingen worden veroorzaakt door hevige regenval en door riveren die buiten hun oevers treden. Bijna twee miljoen mensen overvinden last van het water. Inmiddels is een grote hulp-en reddingopera tie op touw gezet. Hoewel het noordoosten, waar de thee plantages zijn, het zwaarst is getroffen, zorgt overvloedige regenval ook in de rest van het land voor overlast. Een man en een vrouw lopen over een weggespoelde spoor baan in het noordoosten van Bangladesh. foto EPA Azerbajdzjan De gevluchte president van Azerbajdzjan. Elchibey, denkt niet aan aftreden. Uit zijn vrij- icillige verbanningsoord Na- chitsjevan liet hij weten de enige wettige president te zijn. Het le gertje van rebellenleiderHoesei- nov is Bakoe inmiddels dicht ge naderd. Parlementsvoorzitter Aliejev probeert intus sen de impasse te door- O breken. O ■■m Het vliegveld Midden-Zeeland mag uitbreiden. Een mondelin ge afspraak tussen de gemeente Arnemuiden en het vliegveld is inmiddels in een contract vast gelegd. Een en ander betekent dat het vliegveld een start- en landingsbaan mag aanleggen en dat de gemeente extra vakantiehuizen mag bouwen aan het Veer- C se Meer. Barcelona Barcelona zorgde op de slotdag van de Spaanse competitie net als vorig jaar voor een sensatio nele ontknoping. Het elftal van Johan Cruijff greep het kam pioenschap. Real Madrid, tot zondagavond koploper, ver speelde de titel door verlies in de laatste 1 *1 wedstrijd. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 GRONINGEN (GPD) - De ver- voersbonden van FNV en CNV hebben de cao-onderhandelin gen met de directie van Wagen borg Passagiers Diensten opge schort. Zaterdagmiddag ver bood de rechtbank in Leeuwar den in een kort geding de voor vandaag (en donderdag) aange kondigde stakingsacties. De vakbonden gaan tegen de uit spraak in hoger beroep. FNV-bestuurder R. Hoekzema liet gisteravond weten geen wil de acties onder het personeel te verwachten. Het algehele stakingsverbod kwam als een volslagen verras sing. De gemeentebesturen van Schiermonnikoog en Ameland, die het geding hadden aange spannen tegen de vervoersbon- den, hadden geëist dat tenmin ste de helft van het aantal veer diensten zou worden uitgevoerd. Rechtbankpresident mr. G. Hal- sema kwam in zijn vonnis echter met een totaal verbod op sta kingsacties. Een staking zou lei den tot een 'niet te tolereren al gehele isolatie van de eilandbe volking'. Dit laatste weegt niet op tegen de belangen van de tachting werknemers van de veerdiensten, aldus Halsema in zijn vonnis. slaat in de uitspraak: 'de minis ter moet weg'. GroenLinks-fractieleider Lank- horst liet weten te overwegen een motie van afkeuring jegens de minister in te dienen. Volgens hem had de minister naar de ING-cijfers moeten vragen om het project vervolgens opnieuw door te rekenen. Bij de ING Bank wilde men niet direct bevestigen of de minister inderdaad pas in december over de gewraakte prognoses be schikte. „Dat doen wij niet eer der dan wanneer de minister ons daar om vraagt", aldus woord voerder R. Polet. Overigens meent ook de ING-bank dat de prognoses niet van al te veel be lang zijn, hoogstens in procedu rele zin. „Als de ramingen te veel van elkaar afwijken kruipen we weer bij elkaar", aldus Polet. |§5 onder t Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 De PZC "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1