Verlies Dow Benelux 37 miljoen I Dienst milieuhygiëne verhuisd Milieuactie moet zwerfvuil inperken Is-ie niet machtig? Tien jaar geëist voor dodelijk schot Terneuzen Officier: geen sprake meer van gedoogbeleid ondagsdiensten bij deling chirurgie Hissings ziekenhuis rJiemiegigant ziet omzet voor het eerst in tien jaar kelderen Gratis PZC zeeland ZATERDAG 19 JUNI 1993 VLISSINGEN - 'Zeeland aan kant, dat heb je mooi zelf in de hand'. Onder dat motto gaan de provincie en stichting Ne derland Schoon deze zomer sa men met de Zeeuwse gemeen- (en en recreatie-ondernemers het zwerfafval te lijf. Gedepu teerde ing A. M. Dek geeft op woensdag 23 juni in Arnemui- den het officiële startsein voor deze grootscheepse milieuac tie. Het bestrijden en voorkomen van zwerfafval kost de Neder landse gemeenschap jaarlijks 550 miljoen gulden. Het vuil is bovendien een bedreiging voor het recreatieve milieu. De actie Zeeland aan kant is onderdeel van een landelijke actie om het probleem van het zwerfafval aan te pakken. In Zeeland zijn 23 gemeenten, vier waterschappen en 210 campinghouders, watersport ondernemers en strandtent houders bij de actie betrokken. Om hen te stimuleren zal de Zilveren Bezem worden uitge reikt aan de gemeente en de on dernemer met de beste plan nen en acties. Verder zijn er geldprijzen beschikbaar voor ondernemers met opmerkelij ke activiteiten. Ook is er een prijs (een fiets) uitgeloofd voor de recreant met de origineelste tips om afval te voorkomen. en onze verslaggever [BRNEUZEN - Dow Benelux heeft voor het eerst in tien ar tijd verlies geleden. Werd Ü)1 nog afgesloten met een linst van 163 miljoen gulden, iorig jaar boekten de vijf vesti gen van de chemiemultina- ional in de Benelux een net verlies van 37 miljoen gulden. «omzetten van Dow kelderden ïtt ruim 16 procent van 4979 Bijoen gulden over 1991 naar 115 miljoen gulden over 1992. «cijfers blijken uit het sociaal uverslag over 1992 dat Dow sieren presenteerde, jgens de leiding van Dow-Be- tasporen de jaarcijfers van bedrijfsverstigingen in de Be ta aardig met die van de ;edermaatschappij. Deze, de 5ff0hemical Company, sloot Baf met een verlies van bijna ahalf miljard dollar (circa 900 fljoen gulden). Buit de rode cijfers te komen lidigdé de leiding van Dow Sielux eind vorig jaar ingrij- ade maatregelen aan. Een 1 van die ingrepen, het ver- egd pensioneren van ruim j medewerkers, het reorgani- n van de top en het samen- ügen van tal van functies, is siddels uitgevoerd, fimeen directeur A. A. Alle- üig van Dow Benelux geeft in [jaarverslag toe dat deze ver teringen de Dow-medewer- s onzeker hebben gemaakt, «ens hem konden maatrege len niet uitblijven, omdat anders het voortbestaan van Dow di rect in gevaar was gekomen. „Als wij ons als onderneming niet aanpassen aan de nieuwe verhoudingen, in de wereld en die niet vertalen naar grondige veranderingen in de eigen orga nisatie, dan prijzen wij onszelf uit de markt", meent Allemang. De Dow-topman is er van over tuigd dat de genomen maatrege len hun effect niet zullen missen. „We zijn als organisatie beter toegerust voor toekomstige uit dagingen", aldus Allemang. Het personeelsbestand van Dow Benelux liep vorig jaar -terug met 65 arbeidsplaatsen tot 3711. waarvan 2757 in Terneuzen. Dit jaar zal het aantal naar alle. waarschijnlijkheid - door de ef fecten van de vervroegde uittre dingen - uitkomen op een aantal onder de 3500. In voorgaande ja ren steeg het aantal werknemers jaarlijks met gemiddeld zo'n 100 employees. Ook het ziekteverzuim daalde licht: 3,5 procent in 1991 en 3,3 procent vorig jaar. Milieu Gelijktijdig met het sociaal jaar verslag verscheen ook het Milieu Jaarverslag van Dow Benelux. Dit verslag bevat een overzicht van de activiteiten en de resulta ten op milieugebied van de pro- duktievestigingen. Dow Bene lux wist de uitstoot van alle schadelijke stoffen verder terug aonze verslaggeefster ilSSINGEN - De chirurgen in ikenhuis Walcheren houden week een budge- ïeek. Daarmee willen ze dui- flijk maken dat de toename in de kosten in de gezond- lilszorg niet op de special is- okan worden afgeschoven. Ze aden dat als de regering van 'fling is dat specialisten te sl doen, de regering ook een :e moet maken van wat er den niet mag gebeuren, lest van de medische staf in iVüssingse ziekenhuis houdt 'e maand juli budgetdagen. üle andere Zeeuwse ziekenhui- iwordt nog overlegd hoe het test tegen de volumebeper- van staatssecretaris Si ms het best kan worden aan- pakt. tas de budgetweek en -da- i behandelen de specialisten ftn spoedeisende gevallen, handelingen die zonder risico anen wachten, worden uitge- 'i. De gebruikelijk zorg voor gnomen patiënten gaat ge- ffidoor. De huisartsen zijn op Advertentie UITSLAPEN, HO MAAR WIE DURFT? ZONDAG 20 JUNI Wij zijn 7 dagen per week geopend en ons restaurant is vrij toegankelijk. S 01184 - 14454 te dringen. De lozing van afval stoffen in het water nam af met 28 procent, terwijl de uitstoot van stoffen in de lucht daalde met bijna dertien procent. Het lozen van kwalijke stoffen als fe nol en benzeen in Terneuzen werd verder teruggebracht. Ver dween vorig jaar nog 16 ton ben zeen in de Westerschelde, vorig jaar bedroeg dat 11 ton. Dow verwacht, met name voor haar grootste vestiging in Ter neuzen, de lozingen de komende jaren fors terug te kunnen drin gen. In 1992 werden de plannen voor een eigen biologische wa- terzuiveringsinstalltie keurd. Met de bouw van de in stallatie (een investering van 75 miljoen gulden) wordt dit jaar nog begonnen. In het eerste kwartaal van 1995 dient de in stallatie operationeel te zijn. Met vereende krachten wordt deze tegenstribbelende stier na de keuring weer in de veewagen geloodst. foto Willem Mieras tijd van de budgetweek in ken nis gesteld en de chirurgen ver zetten zelf de reeds gemaakte af spraken. Wachtlijsten De specialisten zijn er zich van bewust dat de actie de al be- staapde wachtlijsten alleen maar doet groeien, maar om aan te tonen dat de te hoge kosten niet voor hun verantwoordelijk heid kunnen komen, nemen ze toch die patiëntonvriendelijke maatregel. Het Patiëntenplatform Zeeland heeft bezorgdheid geuit over de voorgenomen acties. Het con flict tussen de staatssecretaris en de specialisten zou niet over de ruggen van de patiënten moe ten worden uitgevochten, vindt het platform. Bovendien is het Patiëntenplatform bang dat pa tiënten, doordat het conflict zo complex is, gevolgtrekkingen zullen maken die de specialisten juist niet beogen. Overigens hebben platform en specialisten afspraken gemaakt om elkaar tijdig en'volledig te in formeren. van onze verslaggeefster KAPELLE - De borst plooit statig boven de poten, de rug buigt elegant van kop tot staart. Midden op het enorme achter werk van de geduldig wachtende wit blauw stier zijn stukken vel kaal gescho ren. „Zo lijken de billen boller", legt een kenner uit, terwijl hij liefkozend met z'n hand een spierbundel volgt. „Allemaal vlees", zegt de man nasmakkend. „Alle maal mager vlees." Een fikse rij kampioenvee wacht buiten op de prijsuitreiking tijdens de tweede dag van de ZLM-manifestatie in de veiling- te Kapelle. Eigenaar E. M. van de Pol uit Waterlandkerkje heeft met z'n Belgische wit-blauw stier Constant van het Water land de eerste plaats behaald in de catego rie oudere stieren. De juryleden 'vielen' op het beenwerk, de spieren en de raszuiver heid van Constant. Van de Pol kan ze geen ongelijk geven. Hij wijst verheerlijkt op de herkauwende kolos: „Is-ie niet machtig?" Een paar meter verderop staan de stal- kampioenen. J. A. Nijssen uit Nieuwe Tonge mag de eerste prijs aanpakken, J. R. Visser uit Lewedorp is tweede gewor den. Visser heeft uren geboend, gelapt en geschoren om z'n vijf rood-bonte stieren zo aantrekkelijk mogelijk te maken voor keurmeesters en publiek. En met succes. Vooral de 'zuiver hormoonvrije' 3830 oogst bewonderende blikken doorspekt met heilig ontzag. Tractoren Van de veestapel is het honderd meter soppen naar het demonstratieveld van de OTMMZ; een afkorting voor Oude Tracto ren en Motoren Midden-Zeeland. Midden- op het grasland tuft een dorsmachine van Nederlands fabrikaat. Aan de kant staan zo'n vijftig oude benzine-en dieseltracto- ren. „Het oudste exemplaar", zegt OTMMZ-lid Wim van der Bliek uit Wol- phaartsdijk, „is dat Fordje uit de jaren dertig. Rechts zit één pedaal voor de kop peling en de rem." Van der Bliek koestert zijn tractoren als een ander z'n teddybe ren. „Als kind vond ik het al geweldig om met mijn vader op de tractor te rijden." Terug bij de levende have, ditmaal in de veilinghallen zelf, blijkt hoe inventief sommige schapenfokkers zijn in het aan prijzen van hun spermaproducentjes. 'Blinkt uit in soberheid', vermeldt het bordje boven een Lleyn-exemplaar, 'snel le groei' is een goede eigenschap van het Suffolk-type. De koeien en stieren in de nabijgelegen hokken hebben die reclame kreten niet nodig; hun stamboom zegt ge noeg. Roberto. Heiltje, Angelo en Gironde zijn het eindresultaat van fokken met de raszuiverste koeien en stieren uit de stal. Noblesse oblige. Happend aan een patatje van een aardappelverwerkingsbedrijf, gaat het richting de stand van concurrent Meijer frozen foods bv uit Kruiningen. Daar krijgen de vier beste telers van het afgelopen jaar een prijs uitgereikt. De ge broeders Klompe uit Noordgouwe, W.' Wielemaker uit Koudekerke, Maatschap van de Vijver/Aernoudts uit Aardenburg en M.J. Stoutjesdijk uit Tholen hebben Meijer in het afgelopen jaar van de beste aardappelen voorzien. Toch daar ook maar eens een patatje proeven. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Voor de vijfde keer in vijfentwintig jaar is de Zeeuwse inspectie milieuhy giëne verhuisd. Vrijdagmiddag werd de nieuwe huisvesting van de rijksdienst geopend. De inspectie milieuhygiëne deelt het monumentale pand Huize De Sprenck aan de Seissingel in Middelburg met de rijksgebou wendienst en de dienst inspec tie arbeidsverhoudingen (DIA). Hoofdinspecteur ir P. J. Verkerk verrichtte de officiële opening. De plechtigheid bestond uit de 'onthulling' en het planten van een boom. Tot mei was de dienst inspectie milieuhygiëne (met 14 medewer kers) gevestigd in een kantoor aan de Vrijlandstraat dat werd gedeeld met de rijkspolitie. Er kwam een plek vrij in Huize De Sprenck door de verhuizing van de directie volkshuisvesting naar Den Bosch. Een tijd lang was er sprake van dat de inspectie milieuhygiëne, net als de directie volkshuisves ting en de inspectie ruimtelijke ordening, zou verhuizen naar el ders. Dit in verband met de in krimping van de buitendiensten van het ministerie van VROM, waaronder ook de inspectie mi lieuhygiëne valt. „Zeeland vraagt om een specifiek milieu beleid. En juist door de afwezig heid van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is de aan wezigheid van de dienst inspec tie milieuhygiëne broodnodig", memoreerde hoofdinspecteur ir Verkerk in zijn openingswoord. Als oplossing is er in januari een managementteam VROM voor Zeeland en Noord-Brabant ge- Advertentie) KUIPERSWEG 23 Middelburg tel: 01180-26649 fax: 01180-38444 Verhuizers van formaat! van onze verslaggever MIDDELBURG - De 29-jarige Terneuzenaar die ervan wordt verdacht in februari van dit jaar P. J. Rietbergen bij een roofoverval in een koffieshop in Terneuzen doodgeschoten te hebben, hoorde vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tien jaar gevangenisstraf eisen. Een 26-jarige illegaal in Nederland verblijvende man die samen met hem de overval pleegde, moet wat betreft officier van justitie mr H. F. Mos vijfjaar de gevangenis in. Tegen twee broers van de hoofdverdachte werd drie jaar geëist wegens medeplichtigheid aan het bera men van de roofoverval. De vier verdachten beraamden in februari een overval op een drugspand in Terneuzen. Vol gens de hoofdverdachte had hij enorme schulden met de koffie shop die ..hij dreef. Hij wilde on der bedreiging van een revolver drugs weghalen uit een andere koffieshop. Het plan beraamde hij met zijn twee broers. De op een na oudste (25) ging op ver- kennningstocht en ontdekte waar drugs en geld verstopt wer den. Het idee van beroving van de koffieshop kwam van de jong ste broer (19). De oudste broer en een 26-jarige makker lieten zich daar vervol gens door de 25-jarige broer naar toe rijden. De hoofdverdachte drong het huis binnen en vocht met Rietbergen. Hij vuurde een schot af dat het slachtoffer in zijn hoofd raakte. Zijn mede rover kon door de worsteling het huis niet in. Mildere straf Na de schietpartij beraamden de twee het plan om de 19-jarige broer zich voor de dader te laten uitgeven. Deze ging akkoord, omdat hij in tegenstelling tot zijn broers in Nederland geboren is en daarom een mildere straf verwachtte. Bij het verhoor bleek echter al snel dat de ver klaringen niet klopten en beken de de oudste broer. De hoofdverdachte beweerde voor de rechtbank bij hoog en bij laag dat hij niet had willen schie ten, maar dat het wapen tijdens de worsteling afgegaan was. Mos toonde echter aan dat die lezing niet klopt. De dader had het slachtoffer van achter bescho ten en niet tijdens een worste ling waarbij ze met de gezichten naar elkaar toestonden, zoals de verdachte beweerde. Van de beweringen van de ande re verdachten geloofde de offi cier van justitie ook niets. De 26-jarige mede-dader vertelde dat hij zich afzijdig gehouden had. maar uit getuigenverkla ringen bleek dat hij tijdens de worsteling geprobeerd had het huis binnen te komen. De 25-ja- rïge broer van de hoofdverdach te zei dat hij niet had geweten waar hij de twee anderen naar toe moest rijden. Uit de verhoren bleek het tegendeel: bovendien had hij zelf tegen de politie een andere verklaring afgelegd, stond vast dat hij het moordwa pen verborgen had en was hij op verkenningstocht geweest. De vierde verdachte was niet op de zitting verschenen, maar uit de verhoren was op te maken dat hij in de beraming van de over val betrokken was geweest. Bo- - vendien had hij het moordwa pen doorverkocht. Mos had geen goed woord over voor de vermoedelijke schutter, die ruim vijf jaar geleden voor een identieke zaak voor drie j aai de gavangenis in moest. Hij wei gerde te geloven dat het om een roofoverval uit geldnood ging. maar veronderstelde dat de ver bitterde strijd tussen rivalise rende drugsbendes in Terneu zen de achtergrond van de schietpartij was. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. vormd, waarin regionaal inspec teur milieuhygiëne voor Zee land ir A. H. Bussemaker, deel neemt. Verder bestaat het team uit een regionaal- inspecteur voor Noord-Brabant, een inspec teur voor ruimtelijke ordening en een inspecteur voor volks huisvesting. van onze verslaggever MIDDELBURG - Officier van justitie mr H. F. Mos haalde vrijdag tijdens zijn requisitoir in de zaak rond de schietpartij in een koffie shop in Terneuzen fel uit naar sommige in zijn ogen lakse Terneuzenaren. Zijns inziens maken degenen die klagen over drugsoverlast maar wel in de gelegenhe den komen waar de drugs verhandeld worden, zich schuldig aan een dubbele moraal. Hij kondigde aan dat politie en jusititie in Terneuzen hard zullen gaan optreden tegen elke onoir- bare handeling en dat van enig gedoogbeleid op korte termijn geen sprake meer zal zijn. De politie en het openbaar ministerie maken zich ern stige zorgen over de drugs criminaliteit in Terneuzen. „Er is sprake van een zekere kartelvorming in het Ter- neuzense waai- het de ver koop van drugs betreft", zei Mos. „Er is een aantal perso nen in Terneuzen dat on danks een veelheid aan waarschuwingen van politie en justitie eenvoudigweg doorgaat met de verkoop van softdrugs." De drugstoeristen veroorza ken bijzonder veel overlast, weet Mos. „Maar het interes seert de betreffende horeca ondernemers niets. Zij verdienen goed aan de verkoop van softdrugs. Ie dereen in Terneuzen weet wie ik bedoel." Volgens Mos is het onvermij-' delijk dat in Terneuzen „bin nenkort meerdere slachtof fers vallen in die kring. In dien men niet de hand in ei gen boezem steekt, roept men dat grotendeels over zichzelf af." Mos deed daar om een beroep op „de Ter neuzenaren die van goede wil zijn. Schroom niet en in formeer de politie over alles wat het daglicht niet kan verdragen, net zoals u in het onderzoek Rietbergen hebt gedaan." De nieuwe gebruikers van De Sprenck pakken de boom uit, die werd geplant als teken van officiële ingebruikname van het pand. foto Lex de Meester Héét was het die dag.^En zeer druk bij de plaatselijke afhaal-Chinees. In het etablissement vormde zich een lange file kortge- broekte heren, die er allen op waren uitgestuurd door echtgenotes die geen puf konden opbrengen zelf in de keuken te duiken. Het moet gezegd: het duurde lang. Dat vond de mevrouw ach ter het buffet ook. Dus of de heren misschien een glaasje ivilden nuttigen om het wachten te verzachten. Na tuurlijk wilden ze dat. Alleen de man achterin de rij schudde het hoofd; geen dorst, ivèl haast, meldde hij kortaf. Het moet gezegd: het duurde erg lang. Of de meneer helemaal ach terin de rij toch niet een klei ne verfrissing bliefde. Hij weigerde opnieuw, een beetje korzelig nu. Het moet gezegd: het begon allemaal wel hééél erg lang te duren. Zou meneer misschien toch niet...? Dit keer antwoordde hij zelfs niet meer. Maar het is, klonk het bijna wanhopig vanachter het buffet, gratis hoor. Dat stemde hem plots een stuk milder. En met een zui nige glimlach ledigde hij z'n glaasje cola in één teug. Die Belgenmoppen over krenterige Nederlanders, waar zouden die toch van daan komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9