Lubbers gaat door met coalitie PZC Slachtoffer van verkrachting kan aidstest dader afdwingen PZC e%elka Protest tegen Betuwelijn Wij kers en Blijvers binnen- en buitenland :lii 't Veld was tweede keus PvdA voor post staatssecretaris J Spanje wordt eigenaar rhyssen-kunstcollectie ieraad gemeente-cao vegens onvoldoende oorwerk afgeblazen Inheemse volken willen eigen decennium beIi -PHONE 1 ZATERDAG 19 JUNI 1993 HAAG (GPD) - Premier jbbers denkt er niet aan om af treden en nieuwe verkiezin- n uit te schrijven. Steeds lui- r wordende oproepen van de mositiepartijen om dat wel te hii cistpren na nf- 'fir *n' Ms je .,.,t r 0et nemen, wat is dan het ;ordeel om eerst verkiezingen houden? Waar gaan die dan er' Over de inhoud van die be- issingen? Maai' dan moet je ir5t in de Kamer de besluiten {"linnen toetsen. En voorbij gaan fin het parlement? Dat is iets J si bijzonders". i «it in de problemen bij coalitie- jrtner PvdA, zag hij geen aan- .ding om het kabinet naar huis ■sturen. „Er is nog nooit een Spalitie afgetreden, omdat een jrtij slecht stond in de opinie- 4 gingen", aldus de eerste mi ster Dat zou wel kunnen ge uren als er door de interne (oblemen bij de coalitiepartner sn besluiten meer genomen Entten worden. 7 [iRCELONA - Spanje koopt de beroemde Thyssen-kunstcollectie ''t moreen bedrag van 44.000 miljoen peseta, ongeveer 650 miljoen nlden. Dat heeft heeft de ministerraad onder leiding van premier itlipe Gonzalez vrijdag bekendgemaakt. K [eThyssen-collectie is met die van de Britse koningin de belangrijk en leprivé-kunstcollectie in de wereld. De werkelijke waarde wordt j-schat op ruim 6 miljard gulden. Aan de koop is een groot aantal ïorwaarden verbonden. Zo mag geen enkel schilderij van de collec- xworden doorverkocht. [eThyssen-collectie bestaat uit 775 schilderijen en andere kunstob- tflen. De inmiddels 82-jarige in Nederland geboren baron Hans t'inrich von Thyssen-Bornemisza bracht een aantal jaren geleden ^collectie onder in een trust. wees hij gisteren na af- van het kabinetsberaad ide hand. belangrijke beslissingen Dat laatste is echter volgens Lubbers niet het geval. Hij er kende dat de laatste affaires rond PvdA-bewindslieden wel een zware belasting vormen voor vice-premier en PvdA-lei- der Kok, „de collegae en ook voor mij". Maar, zo vervolgde Lubbers, „ik heb geen enkele aanwijzing dat wij daarom niet meer gemotiveerd de nodige be sluiten kunnen nemen". Heel zwaar Later noemde hij de situatie voor de PvdA „heel zwaar". Van de andere kant wees hij erop dat de PvdA ook al eerder zware tij den heeft heeft doorgemaakt. In 't Veld blijkt de tweede keus van de PvdA geweest te zijn toen hij twee weken geleden werd ge vraagd om de vacature-Wallage te vervullen. Bovenaan het lijst je stond de Rotterdamse hoogle raar onderwijssociologie dr. Han Leune. Leune heeft, echter voor de eer bedankt. Hij heeft dit gis teren bevestigd. „Ik was niet be schikbaar en ik ben ook nu niet beschikbaar", aldus Leune. lonze correspondent Advertentie U zorgt voor de opdracht, wij dat de kantoorartikelen snel geleverd worden Industrieweg 1 - 3 Vlissingen Telefoon 01184-10740 EN HAAG (ANP) - Gemeenten aambtenarenbonden zijn vrij liet aan één tafel gescho- m om te pogen de cao-onder- indelingen vlot te trekken. !fl overleg was aangekondigd, uar bleek niet voldoende wrbereid, aldus een woord- wrster van de gezamenlijke iden in Zoetermeer. Het ge ek, een „technisch beraad", moeten gaan om een tweeja- Jecao (1993 en 1994). Den Haag bepaalde de rech- e in kort geding dat de actie andag op het gemeentehuis itet Brabantse Teteringen kan (orgaan. De gemeente en de ïeniging van Nederlandse Ge- anten (VNG) wilden deze ac- en die in 34 andere plaatsen, inhouden. Het is onder meer f bedoeling dat ambtenaren op i gemeentehuizen de post en boontjes van bij voorbeeld de KG en rijksdiensten niet be- uidelen. feene kort geding was nog niet Slopen, of het volgende dien- Ezlch aan. De gemeentebestu- ubbers neemt (stand van Koks miinigingsstop W HAAG (GPD) - Premier Jbbers heeft afstand genomen vice-premier Kok bij de dis- Mie over extra miljarden-be rgingen. Kok zei donderdag sl opnieuw te willen snijden óe overheidsuitgaven omdat dan een kaalslag zou ont- bij overheidsvoorzienin- 1 Verder zouden werkgele ed en koopkracht nog ver- aangetast worden, de vraag of die uitspraak ook hem had kunnen zijn zei bbers gisteren na afloop van ■kabinetsberaad „nee". Lub- zei verder niet op de zaak te ingaan maar eerst eens SKok om tafel te willen gaan '*n. Ook CDA-fractieleider dikman liet weten nu niet te w gaan speculeren. uisenberg niet aar EG-bank ^'SSEI, - Nederlandsche- ""k-president dr. Wim Dui- !",erg is niet langer kandi- voor het eerste voorzitters- 2JP van de nieuw op te rich- 'ecntrale bank van de Euro- Gemeenschap. Duisenberg J*"1 dat de afgelopen weken in "e kring laten weten, zo is Eren door diplomatieke anen bevestigd. Leune is behalve hoogleraar ook voorzitter van de onderwijsraad, en kroonlid in de Sociaal Econo mische Raad. Het toeval wil dat Leune en In 't Veld bij de Eras mus Universiteit naaste colle ga's waren (en nu weer zijn). Bei den werken voor de vakgroep so ciale wetenschappen. De oorspronkelijke voorkeur van de PvdA-top voor Leune werpt een nieuw licht op de be weringen van Kok en Ritzen dat een belangrijke overweging om In 't Veld te kiezen, gelegen was in diens grote kennis van zaken op een zeer breed terrein, en diens krachtige persoonlijkheid. In 't Veld zou een kwaliteitsim puls voor het kabinet en vooral voor het PvdA-bewindslieden- overleg moeten zijn, juist van wege zijn generalisme. Kok en Ritzen wekten de indruk dat doelbewust naar een generalist gezocht was. Dat blijkt nu niet het geval te zijn geweest want Leune is vooral een vakgerichte onderwijsman. Zorgvuldig Ondertussen is nog onduidelijk wie de opvolger van In 't Veld moet worden. Na de zeer snelle benoeming van In 't Veld wil de PvdA-top nu „zeer zorgvuldig" te werk gaan. Voor PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg blijft Kok de leider van de PvdA Dat zei Rottenberg gis teren in het NOS-journaal. De bestuurlijk aanvoerder van de partij zei zich te kunnen voor stellen dat het snel na elkaar verdwijnen van de twee staats secretarissen Ter Veld en In 't Veld. de vraag over Koks leider schap opwerpt. Maar er is geen sprake van dat zijn positie ter discussie staat, aldus Rotten berg. Actievoerders begraven een pop van minister Maij en haar plannen voor de Betuwespoorlijn in de hoop zand naast de spoorrails. foto Ed Oudenaarden/ANP ZEVENAAR (GPD) - Onge veer vijfhonderd mensen heb ben gisteravond bij Zevenaar actie gevoerd tegen de Betu welijn. Even voorbij station Zevenaar werd om half negen de intercity Amsterdam-Keu len tegengehouden. Kort daarvoor was op een overweg door een vrachtwagen zand naast de rails gestort. Een pseudo-Maij-Weggen kwam vervolgens informeren naar het „vervelende opont houd" in het Zevenaarse wei land. Een pop van de 'minis ter' werd door een gespeeld woedende menigte uit de trein gesleurd en tezamen met haar plannen onder luid gejoel be graven in de molshoop naast de spoorbaan. Voordat de trein met 'Maij' ar riveerde werden de demon stranten toegesproken door Kees de Koning van de Zeve naarse actiegroep Maij's On dergrondse Lijndienst (MOLi en Norbert Gies namens geza menlijke Duitse actiegroepen tegen de goederenlij n. De Duitser riep de aanwezigen op vandaag naar Emmerich te komen, waar een grote demon stratie wordt gehouden. De spoorwegen werkten mee aan de actie. De Koning: „Een trein met een vaart van hon derdtwintig kilometer per uur kun je niet zomaar stoppen. We hebben de NS van te voren verzekerd, dat we de trein hoe dan ook zouden tegenhou den". ren van Ameland en Schiermon nikoog willen dat tijdens de aan gekondigde staking maandag bij de veerdiensten van Wagen borg minimaal twee retourvaar ten naar Schiermonnikoog en drie naar Ameland plaatsheb ben. De rechter in Leeuwarden behandelt de zaak tegen de ver- voersbonden FNV en CNV van ochtend om 10.00 üur. Het personeel van alle gevange nissen, huizen van bewaring en jeugdinrichtingen draait op dinsdag 29 juni zondagsdien sten. zo deelden de bonden vrij dag mee. De ambtenaren die als gevolg van de diensten niet hoe ven te werken, komen die dag bijeen in de Hanzehof in Zut- phen. Naar verwachting gaat het om 2000 tot 2500 mensen. Werknemers van het Gemeente lijk Vervoersbedrijf Utrecht (GVU) staakten vrijdag voor de derde keer binnen een maand. Grote verkeersproblemen ble ven uit, aldus de politie. Het streekververvoer werkte op hal ve kracht, waardoor veel reizi gers zonder al te veel problemen toch de stad in en uit konden. Bus-, tram- en metroreizigers kunnen volgende week in enkele plaatsen hun strippenkaart weer thuislaten. Voor Maas tricht (dinsdag), Groningen, Rotterdam, en Amsterdam staan (nieuwe) vervoersstakin- gen op het programma. zie ook pagina 15 Rigoberta Menchu tijdens haar toespraak. WENEN (ANP) - Inheemse volken hebben vrijdag de Verenigde Naties opgeroepen in september een decennium voor hen uit te roe pen. Op de VN-conferentie over de mensen rechten in Wenen betoogden zij dat het huidi ge Jaar van de Inheemse Volken onvoldoende blijkt om de achterstand in te halen. De circa tien woordvoerders zorgden met hun traditionele kleding voor een kleurrijke dag. „Het is ironisch dat wij 500 jaar na onze zoge naamde ontdekking ons tot deze vergadering moeten richten om duidelijk te maken dat wij bestaan en rechten hebben", zo zei Aucan Huil- caman. een leider van de Mapuche uit Chili. Vorig jaar was Huilcaman in eigen land nog op gepakt en veroordeeld na een landbezetting. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties die in september weer bijeenkomt, zal zich moeten uitspreken over het voorgestelde Decennium van de Inheemse Volken. Winnares van de Nobelprijs voor de vrede, Ri goberta Menchu riep tijdens een toespraak op tot het instellen van een Hoge Commissaris voor inheemse Volken. DEN HAAG (ANP) - Een slacht offer van een verkrachting kan eisen dat de dader een aidstest ondergaat. Dat heeft de Hoge Raad vrijdag beslist in de zaak van de zogenoemde „Rem- brandtpark-verkrachter". Daarmee heeft de Hoge Raad het vonnis van juli 1991 van de toenmalige president Asscher van de rechtbank in Amster dam bevestigd. Asscher oordeelde in kort ge ding dat het grondrecht van het slachtoffer op onaantastbaar heid van het lichaam moet pre valeren boven het grondrecht van de dader. De destijds 19-jari- ge dader, die zijn slachtoffer tweemaal onder bedreiging van een pistool had verkracht, heeft daarna de test ondergaan. Hij ging wel in beroep tegen het vonnis bij het gerechtshof in Amsterdam. Het hof oordeelde dat het verplichten van een test een onaanvaardbare inbreuk op het grondrecht van lichaamsin- tegriteit vah de dader maakt en dat er daarom geen test mag worden gevraagd. Daartegen te kende het slachtoffer cassatie aan bij de Hoge Raad. Emotioneel De Hoge Raad stelt nu in zijn vonnis dat het slachtoffer van de verkrachting op grond van de re gels voor onrechtmatige daad er wel degelijk recht op had „dat de gevolgen van de verkrachting door de dader zoveel mogelijk worden beperkt". Tot het gevolg behoorde volgens de Hoge Raad de onzekerheid over de besmet ting met het HIV-virus. De vrouw had zich na de ver krachting laten testen, met een voor haar gunstig resultaat. Om definitieve zekerheid te krijgen zou zij zich zes maanden na de verkrachting nogmaals moeten laten testen. Dat was voor haar een te zware emotionele belas ting. Daarom eiste zij dat de da der een test moest ondergaan. Volgens de Hoge Raad heeft de president va de rechtbank te recht geoordeeld dat de vrouw recht had op medewerking van de dader. Het grondrecht van de dader op de onaantastbaarheid van zijn lichaam is in een zaak als deze volgens de Hoge Raad beperkt. Die beperking mag vol gens de Hoge Raad worden ge grond op de onrechtmatige daad, waarin bepaalde normen besloten liggen hoe burgers met elkaar in het maatschappelijk verkeer omgaan. Het oordeel van het gerechtshof dat de door de dader ondergane aidstest de eiseres geen zeker heid zou kunnen geven vindt de Hoge Raad onbegrijpelijk. Op het moment van de uitspraak van het hof was er immers al zes maanden verstreken na de ver krachting. Dat is de termijn waarna zekerheid bestaat over de uitslag van de HIV-test. Advocate G. van Driem van het slachtofffer was opgetogen over de uitspraak van de Hoge Raad. Zij voorziet dat in de toekomst zeer veel slachtoffers van sek sueel misbruik aan de rechter zullen vragen om ee aidstest bij de dader, in combinatie met een straatverbod en schadevergoe ding. Turkije over wisseling macht Azerbajdzjan verontwaardigd van onze correspondent BAKOE - De machtswisseling' in de voormalige Sovjet-repu bliek Azerbajdzjan leverde gis teren (vrijdag) boze reacties uit Turkije op. Maar in hoofdstad Bakoe bleef het kalm, ondanks de vlucht donderdagnacht van president Elchibe.v en een op- standelingenleger op ruim hon derd kilometer van de hoofd stad. Demonstraties tegen Gei- dar Aliejev, de 70-jarige voor malige topcommunist die met een beroep op de grondwet El- chibeys presidentiele taken heeft overgenomen, werden niet gemeld. Elchibey bevindt zich volgens de laatste berichten in Nachits- jevan, een Azerbajdzjaanse ei- land-provincie tussen Armenië. Iran en Turkije. Volgens Elchi- beys persdienst had de presi dent Bakoe verlaten om een bur geroorlog te voorkomen en uit vrees voor zijn leven. Opstande- lingenleider Surat Hoeseinov had het aftreden van Elchibey geëist. Maar volgens diens woordvoerder had Elchibey uit drukkelijk gezegd dat hij geen afstand doet van het president schap. Volgens Aliejev echter was de af tocht van Elchibey, vorig jaar ju ni bij vrije verkiezingen aan de macht gekomen, een volslagen verrassing. In een televisietoe spraak deed Aliejev het voorko men alsof hij, Elchibey en Hoe seinov tot het laatste moment over een compromis hebben on derhandeld. Nu de president on vindbaar is. moet ik als parle mentsvoorzitter volgens de grondwet zijn presidentiële ver antwoordelijkheden overne men. aldus Aliejev. Zowel de EG-landen als Turkije hebben steun voor Elchibey uit gesproken. Een Turkse rege ringsverklaring noemt de machtswisseling onacceptabel' en veroordeelt 'voldongen feiten waaraan elke legale grond ont breekt'. Tegelijkertijd werd ech ter opgeroepen tot bijleggen van de geschillen in het belang van 'eenheid tegen aanvallen van ex terne vijanden', waarmee Arme nië werd bedoeld. IAdvertentieI "71 (communicatie MOTOROLA MICRO-TAC AUTOTELEFOON MET 6 WATT BOOSTER NU 3.399,- excl. Zonnebloemstraat 49-Goes Tel. 01100 - 21293 Fax 31273 Vrouwe Maij, bij de gratie van het CDA minister van Verkeer en Waterstaat, geniet van een be- zinningsweekeinde. Aanstaande week dient ze zich tegenover de Tweede Kamer te verantwoorden. Heeft ze de volksvertegenwoordiging misleid door in het geniep verkregen cijfers achter te houden? Hoeveel heb ben de ontwikkelingen mogen kosten? Kan zij nog langer rekenen op de steun die een minister in ons politieke bestel op de been houdt? Als het aan de VVD ligt, mag Maij haar ijzige gang huiswaarts gaan en vallen de Haagse deuren ach ter haar in het veiligheidsslot. De VVD staat daarin niet al leen. Er zal weinig treurnis blijken als de zoveelste wijziging in het kabinet de persoon van Maij betreft. Zij zal zich dat niet zonder verweer laten welgevallen. Het weekeinde is er om te pozen van 't Bewind én op nieuwe list te zinnen. Het politiek bedrijf biedt de laatste weken weinig vervelende mo menten. Openbaarheid is licht, heeft.Thorbecke gemeld. De erva ringen hebben zijn gelijk in ruime mate onderstreept. De politiek van de duistere krochten moge even tot schijnge- win leiden, een nadere belichting voert vrijwel altijd tot een verlies dat zowel de bedrijvers als de democratie treft. In het geval-Maij is. zeer tegen de zin van een groot deel van de Tweede Kamer, achter geluidswerende deuren onderhan deld over een karwei van honderden miljoenen, de Wijker- tunnel. De voor- en nadelen van de procedure zijn duidelijk. Beslotenheid maakt kostelijke gesprekken soepel, maar be moeilijkt de controlerende functie van het parlement. Geen nood, kalmeerde mevrouw de minister. Onze hoogsteigen in formatie zal - hoewel vertrouwelijk - ook Uw informatie zijn. Bovendien verklaarde ze (oók) in het algemeen problemen met 'jokken' te hebben. Volgens de WD valt het met die problemen van Maij wel mee. Jokken? De WD meent dat de minister haar infor- matie-uit-de-spelonken tijdig noch correct met de Kamer heeft willen delen. De liberalen laken, met andere woorden, leugenachtig gedrag. Als dat het geval is, dient Maij volgens de regelen op te stappen. Het ziet er echter niet naar uit, dat het CDA zijn eigen gietijzeren ladietje laat vallen. Premier Lubbers deelt voor de verandering eens in het paniekgevoel. Hij toont zich furieus omdat de oppositie zich baseert op (nog) niet algemeen-toegankelijke informatie. Duistere stuk ken? Dat zijn nu juist de vruchten van de door diezelfde op positie bestreden en door Lubbers gesteunde werken der duisternis. De premier kan zijn woedestukje dus beter nog eens voor strikt eigen publiek opvoeren. Er is bovendien niet al te veel reden voor paniek. De PvdA heeft immers laten weten dat een kwestie-Maij haar geen crisis waard is. Ze zoekt dus. kort aangelijnd, de luwte van de baas en wacht op nadere aanwijzingen. In het weekeindeberaad zal naar een constructie worden gezocht die alle kans op politiek overleven biedt. Zijn. ge heel bij toeval, die vreselijke cijfers niet blijven liggen op het bureau van een onderbetaalde ambtenaar? Men kan in het afschuiven van verantwoordelijkheden een zekere behendigheid ontwikkelen. Wie zich, bijvoorbeeld, met roekeloos hoge snelheden over 's rijks wegen laat vervoe ren, kan schuld en boete bij de chauffeur leggen. In politieke kwesties echter mag het verweer van een minister nooit al dus luiden: hoho, ik zat niet achter het stuur. Aan die politieke verantwoordelijkheid zal de oppositie de bewindsvrouwe deze week gaarne herinneren. De minister moet in alle openheid kiezen tussen haar opvatting van de waarheid en 'de werkelijke waarheid'. Het coalitiekabinet, dat gehorige doorgangshuis voor dolende PvdA-tyconen, is er veel aan gelegen om de rijen gesloten te houden. Zélfs, nu het de weinig-populaire Maij betreft. Stelt zich bij het spoed debat van volgende week echter het politieke feit van de On juiste Informatie, dan zal men mevrouw Maij met sierlijk ge baar moeten uitzwaaien. De minister heeft weinig nagelaten om zich ten zeerste onbemind te maken. Ze heeft het parlement bij herha ling geschoffeerd en beschikt derhalve niet over aanzienlijke kredieten. In een volwassen parlementaire discussie mogen gevoeligheden geen al te grote rol spelen. Dat neemt niet weg, dat de bonjour-vlaggetjes met vreugde zullen worden verstrekt. Maij weg? Richting Europees parlement? Mis schien kan ze zich in dat klimaat van onvermogen beter laten gelden. Als het er van komt. zal dat géén teken van verschrik king zijn. Het politiek bedrijf is risicovol. Het kent Wijkers en Blijvers. Er zal naar Maij nog wel eens een tunnel worden genoemd... O. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Sen/icepunt: Boekhandel Bikker Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. -» Terneuzen. Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel 01150-94457 Hulst. Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel. Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, ÉJ 's avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19.00 uur: in het weekeinde: venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden. zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t:m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00. franco per post 105,00: per maand 29,00, automatische afschrijving 28.50; jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1.50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw), Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3