Grossiers in kroket en kaviaar Graskaas produkt van koe uit de wei Room kan soms best een beetje minder vet zijn PZC Geroosterde vis is zomerse traktatie Foodcentra 31 Afscheid van het aspergeseizoen 93 vrije tijd ZATERDAG 19 JUNI 1993 Oneindig lijkende stapels ba nanen, honderden balen rijst, kasten vol met kruiden en kisten gevuld met meloenen zo groot als basketballen. Wie één van de hal len op het pas geopende Foodcen- ter in Leidschendam binnenloopt, waant zich in de opslagkelder van een reuzenkolonie. Per vliegtuig en vrachtwagen worden de spullen binnen één, hooguit twee dagen van heinde en verre aangeleverd. De meeste versprodukten worden ingekocht in de veilinghallen van Rungis in Parijs, een van de groot ste in Europa. De spullen die daar 's ochtends worden gekocht, lig gen 's middags in het Foodcenter. In Forepark is het om vijf uur 's ochtends een en al bedrijvigheid. Winkeliers, eigenaren van eetcafés en restaurants, koks van zieken huizen en bejaardencentra sjou wen met hun karretjes langs de uit gestalde waren. Bananen- en aard beienspecialist Wim Kosterman is in de weer met de bestellingen. „De supermarkten willen hun verse spullen om zes uur 's ochtends heb ben. Dat betekent dat wij om twee uur 's nachts aan de slag moeten." Stapels bananen rijpen in de kweekcellen. „Vroeger, toen we de bananen nog in trossen ongewas sen uit Zuid-Amerika kregen, za ten er nog wel eens vogelspinnetjes tussen, maar dat is verleden tijd", zegt Kosterman. „De bananen worden nu voor verzending eerst gewassen en verpakt. Voor tropi sche verrassingen komen we niet meer te staan." In dezelfde hal als Kosterman zit allesleverancier Koos Nap. „We hebben goudreinetjes en eetbare bloemen, zo breed is ons groente- en-fruitaanbod. Daarnaast zijn wij exotenspecialist. We importeren direct uit Thailand." Op de vroege ochtend schuifelen Vietnamese en Surinaamse toko eigenaren met hun karretjes langs kouseband en kokosnoot. Een mangootje hier en een pakje kroe poek daar. „Je bent niet verplicht grote hoeveelheden af te nemen. Ik kan halen wat ik nodig heb", ver telt een van de vroege bezoekers. Niet alle klanten komen op dit on zalige tijdstip winkelen. „Veel or ders komen per telefoon binnen. Een dag later worden de spullen aan de deur afgeleverd. Maar er zijn ook grote klanten die hier per soonlijk hun spullen halen. Die wil len weten wat voor vlees ze in de kuip hebben", aldus Nap. „Het bijzondere van onze groot handel is", zo zegt A. Smits, voor zitter van de commerciële vereni ging waarin alle veertig grossiers van het Foodcenter verplicht zijn ondergebracht, „dat zoveel ver schillende grossiers met zulke uit eenlopende produkten bijeen te vinden zijn. Dat vind je nergens in Nederland. Zelfs uit Friesland en Groningen komen klanten hier naar toe." Horeca Het ISPC (International Sale Pro motion Company) met vestigingen in Breda, Bodegraven en Gent le vert, in tegenstelling tot het Food center, uitsluitend produkten voor de horeca. Food en non-food. Het ISPC kent geen zelfstandige gros siers met ieder z'n eigen afdelinkje. Het is een particulier bedrijf, in 1966 begonnen met één diepvries- kist vol kroketten en frikandellen. Het ISPC is uitgegroeid tot de grootste horecaleverancier van Nederland, met meer dan zestig duizend artikelen en zeventiendui zend afnemers. Bij de visafdeling kun je Cas Spij kers, chef-kok van top-restaurant 'De Swaen' uit Oisterwijk, een ki lootje kaviaar zien inslaan, terwijl een paar meter verderop bij de diepvriesafdeling de plaatselijke fritesboer zijn karretje vult met vlammetjes en bereklauwen. „Het is mijn taak om al onze klanten te vreden te houden", zegt mevrouw Ronny Sliepen, hoofd Public Rela tions. „Als één van onze afnemers in Amerika een lekker wijntje ge proefd heeft, en dat in zijn restau rant wil serveren, zullen wij er alles aan doen dat te pakken te krij gen." Versheid is een vereiste. „De klant wil geenblikprodukten. Vers is het toverwoord. Daarom impor teren wij direct uit landen als Ke nia, Zimbabwe en Canada." De importlijnen met het buiten land zijn zo snel dat de rivierkreeft die gisteren nog in de binnenwate ren van Australië scharrelde, twee dagen later in het aquarium dob bert naast een partijtje Zeeuwse mosselen en Noordzeekrabbetjes. Eric. Haak, kok van het Lido in Am sterdam, onderdeel van Krasna- polsky, beaamt: „Ze hebben alles, van toastjes tot pijnboompitten. Je hoeft niet vier verschillende za ken af te lopen." Exotisch Teleac is een cursus exotisch ko ken begonnen. Beter kan de veran dering in de culinaire smaak van Nederland niet worden onder streept. Op het Foodcenter kom je uitheemse fruit en groentes tegen als trassie, poek, doerian, pacalov, kouseband en dertig soorten rijst, van ordinaire snelkook tot gepar fumeerde korrels. Koos Nap: „De exoten krijgen een gelijkwaardig aandeel in ons as sortiment. Was tien jaar terug de verhouding tussen Hollandse en uitheemse produkten nog 80/20, te genwoordig is die 50/50. De tijd dat spruitjes en rode kool het aanbod domineerden is voorbij. Wij leve ren nu ook veel produkten uit Suri name, Thailand, Marokko, Turkije en Indonesië." De laatste twintig jaar is het aan tal reizen naar het buitenland sterk toegenomen. De Nederlan der is in Spanje, Italië, Turkije en Thailand met andere smaken in aanraking gekomen. Smits ziet dat terug in het assortiment. „Nu is Thailand in trek als vakantie land, dus willen de mensen bij te rugkomst in Nederland Thais eten. De grossiers hier springen daar on middellijk op in." De rol van de allochtonen in deze smaakomslag mag volgens Smits niet worden onderschat. „De Suri- namers. Turken en Marokkanen hebben hun eetgewoontes hier geïntroduceerd met hun toko's en restaurants." Ivar Hoekstra De oudste bereidingstechniek van vis is zonder twijfel het grilleren. Met het roosteren van vis boven een open vuur begon de mens toen hij in staat was een vuur te ontsteken. Hij bediende zich van het eenvoudigste hulp stuk, de spies. Daaraan reeg hij hele vissen en hield die al draai ende boven het vuur. Veel latei- kwam hij op het idee een rooster te gebruiken, waarop hij ook zachtere stukjes vlees en vis kon klaarmaken. Aan het principe gaar laten wor den door stralingshitte is niets veranderd. Alleen de apparaten hebben zich naar de stand van de techniek verder ontwikkeld. Daarmee kan zonder problemen in huis worden gegrilleerd. Toch gaat er niets boven een houts koolvuurtje in de vrije natuur. Vrijwel alle vissoorten zijn ge schikt om op de barbecue te wor den bereid. Vette vissoorten als makreel, verse haring, forel, zalmforel, zalm, tonijn, zwaard vis en sardines kunnen, nadat ze van kruiden zijn voorzien en be streken zijn met olie of boter, een voudig worden geroosterd. De schoongemaakte vis die de visde- taillist verkoopt is direct ge schikt om te worden verwerkt. Spoel de vis af voor het kruiden. Voor het barbecuen van vis zijn speciale visgrillklemmen te koop. Het gebruik van de vis- grillklem is ideaal. De klem voor komt dat de vis uit elkaar valt of aan het barbecuerooster blijft plakken. De vis kan ook in aluminiumfolie worden verpakt. Neem een forel, snijd de buik iets verder open en vul deze met stukjes ui, peterse lie, knoflook, zout en peper. Be strijk de hele forel met zout en pe per. Verpak de forel vervolgens in aluminiumfolie. Laat de forel op het rooster gaar worden (zo nu en dan omdraaien). De vis wordt in zijn eigen sap gaai-. Alle aroma's blijven behouden. Uitdrogen Ook gerookte en gestoomde vis soorten zijn heerlijk op de barbe cue. De vis bestrijken met olie om uitdrogen tegen te gaan. Vervol gens langzaam warm laten wor den. Enkele minuten zijn vol doende. Warme makreel, haring of sprot is echt een traktatie. De filets van vissoorten als schol, tong, kabeljauw, wijting, schelvis en dergelijke kunnen het beste samen met kruiden, groenten en een scheutje wijn worden ver pakt in aluminiumfolie. Bij groenten kan gedacht worden aan preiringetjes, ui, paprika, courgettes en tomaten. De smaak blijft optimaal, er is geen vet voor nodig en door toevoe ging van steeds wisselende ingre- Verse makreel, eventueel in folie, is uitstekend geschikt voor op de barbecue, maar ook een gerookte smaakt voortreffelijk na een grillbehandeling. diënten kunnen er naar ieders smaak hapjes worden gemaakt. Spiesjes Stevige vissoorten zoals zeewolf, zeeduivel .of heilbot zijn prima ge schikt voor het maken van vis- spiesjes. De blokjes visvlees wor den vaak eerst gemarineerd en vervolgens samen met andere in grediënten op spiesjes gestoken. Ter bescherming kan men de blokjes vis omwikkelen met ba con of ontbijtspek. De spiesjes zijn heerlijk als voorafje. Ook zijn grote garnalen, scampi's of mos selen geroosterd op houtsvuur een ware lekkernij. Zorg wel voor een goed doorver- warmde gelijkmatige gloed. Dat kost tijd. Reken op een kwartier voordat de vlammen verdwijnen en aan de bovenkant een grijze aslaag ontstaat. Voor het berei den van vis is een te felle hitte on gewenst. De afstand van het rooster ten opzichte van het vuur is van groot belang. Hoe groter en vooral hoe dikker de vis is, des te groter moet de afstand zijn. De hitte die de vis bereikt, wordt ge reduceerd en daardoor kan hij ook van binnen gaar worden zon der aan de buitenkant te ver branden. Als bescherming voor te grote hitte kan aluminiumfolie ook zijn diensten bewijzen. Leg het folie op het rooster en daarop de vis. Het rooster kan nu niet in de vis branden. Daarnaast voorkomt het folie dat olie in het vuur loopt. Tilly Sintnicolaas Op 21 juni ligt er weer graskaas in de winkels. Daarmee be gint het Nederlandse kaasseizoen. Graskaas is eigenlijk een vreemde naam voor iets heel lekkers. Er zit, laten we daarover duidelijk zijn, geen gras in. Dat misverstand zou kunnen ontstaan. Van komijne kaas en nagelkaas weten we im mers zeker dat er komijn dan wel kruidnagel in is verwerkt. Gras daarentegen behoort niet tot de bestanddelen van graskaas. Ook is de kaas is niet groen gekleurd. Kleur noch ingrediënten geven aanleiding bij graskaas aan gras te denken. De kaas dankt zijn naam eenvoudig aan de tijd van het jaar. Hij is gemaakt van de melk van koeien die na de stalperiode weer vers gras in de wei hebben gegeten. Gedurende de winter valt er niets te grazen. De koeien staan op stal en krijgen voer dat hun baas met vooruitziende blik voor deze pe riode heeft geconserveerd. Vroeger was dat uitsluitend gedroogd gras, hooi dus. De kaas uit de winterpe riode werd hooikaas genoemd en de ware kaasliefhebbers vonden die toch minder lekker. Ze keken uit naai- het eind van de winter als er weer graskaas zou zijn. Dat telde in die tijden ook zwaar der doordat over het algemeen in de winter de variatie aan verse le vensmiddelen kleiner was dan nu. De mensen waren veel afhankelij ker van wat de seizoenen te bieden hadden dan tegenwoordig. Ook waren er minder mogelijkheden om levensmiddelen te verduurza men en te bewaren. De levensmid delentechnologie en de invoer uit verre landen hebben het rijk geva rieerde aanbod mogelijk gemaakt dat thans het jaar rond verkrijg baar is. Dernethoden die tegenwoordig be staan om gras en ander rundervoe der op te slaan voor de winterpe riode. maken het mogelijk de koeien een gevarieerder menu aan te bieden dan in het verleden. Dat is te merken aan de samenstelling van de melk. En natuurlijk ook aan de samenstelling en de smaak van de produkten die van melk worden gemaakt, voornamelijk boter en kaas. Caroteen De graskaas is geler dan de hooi kaas. Het jonge gras bevat name lijk veel caroteen, een stof die de melk kleurt en daardoor de kaas die daarvan wordt gemaakt. Voor heen was dus duidelijker te proe ven dan nu dat de graskaas, de eer ste kaas van het nieuwe jaar, te danken was aan de melk van koeien die van vers gras hadden genoten. Maar nog steeds is het een apart produkt, dat talrijke kaasliefhebbers graag welkom he ten. Graskaas is lekker om uit het vuistje te eten en kan ook goed in recepten worden verwerkt. Graskaas is jonge kaas. Hij heeft vier weken kunnen rijpen tot een zacht en romig produkt voordat hij op weg ging naar supermarkt en kaasspecialist. Alleen in Neder land is hij zo jong verkrijgbaar. De Nederlandse exporteurs leveren hun grote buitenlandse klanten kring natuurlijk ook graskaas, maar die is dan wel minstens zes weken oud. Alfred van Dijk Dit weekeinde nemen we af scheid van het aspergesei zoen 1993. Tot eind april vol gend jaar zullen we moeten wachten voor we weer Neder landse asperges van de volle grond kunnen eten. Er zijn na tuurlijk asperges uit andere landen, maar die 'smaken, zo verbeelden we ons graag, lang niet zo lekker als de onze. Nog één keer eten we asperges. Groene dit keer, die ook in onze contreien steeds meer worden geteeld. Hoewel veel mensen zweren bij witte asperges is het de moeite waard ook eens de groene te proberen. Eigenlijk moet je ze niet met elkaar ver gelijken; de verwerking is an ders en ook de smaak verschilt. Voor de teelt van witte asper ges is losse grond noodzaak. De scheuten moeten diep in bed worden gestoken en daarna moet het bed weer snel worden dichtgemaakt. Zoiets is op de kleigrond niet mogelijk. Van daar dat witte asperges uit streken komen met een zande rige grond. In Zeeland zijn dat de vroongebieden van Schou wen en de zandruggen in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Groene asperges ontlenen hun kleur aan het licht. Ze groeien ge woon boven de grond en wor den even boven de grond afge sneden. Ze kunnen ook op de kleigrond worden geteeld. De plant doet het daar trouwens uitstekend. Afscheid van de asperges met een recept voor een Italiaanse pasta waarin groene asperges zijn verwerkt. Groene asperges hoeven anders dan de witte nooit te worden geschild. Wel snijden we de onderste vijf cen timeter af. Verder hebben groene asperges een korte kooktijd nodig. In dit geval worden de asperges gebakken. Pasta met groene asperges. Benodigdheden: 1 bosje groene asperges, vier nestjes lintpasta, 2 ons zalmsnippers. 1 doosje champignons, 1 grote ui, 2 teentjes knoflook. 1 bosje verse basilicum, fijngehakt. 1 bekertje zure room. 4 eetlepels geraspte Parmezaanse kaas, versgemalen zwarte peper, zout en een scheutje olijfolie om te bakken. Bereiding: doe de olie in een koekepan en fruit daarin de ge snipperde ui en knoflook tot ze glazig is. Voeg de schuin in stukjes van 3 tot 4 centimeter gesneden asperges en de in schijfjes gesneden champig nons toe en roerbak circa zes minuten. Doe er dan het beker tje zure room bij en de basili cum. Kruid met de zwarte pe per en roer de Parmezaanse kaas er door. Proef even of er nog zout bij moet en zet de as perges dan opzij op een heel laag pitje. Kook intussen de pasta gaar en volg daarbij de aanwijzingen op de verpak king. Laat de pasta niet te gaar worden. Beetgaar is de bedoe ling. Doe de pasta op vier bor den en voeg nu de zalmsnip pers toe aan de asperges en schep asperges en zalm met de saus over de pasta. Rien van Reems Groene asperges, rode zalm, gele kaas: een geurig en kleurig af scheid van het aspergeseizoen. foto Rien van Reems De klopper aflikken als je moe der slagroom had stijf gesla gen, het was een hoogtepunt. Lek ker vet en lekker zoet. Trouwens, wie vindt dat niet nog lekker als hij 'groot' is? Tegenwoordig zijn er heel wat soorten room op de markt, en niet allemaal even vet en even zoet. Er zijn zelfs zure versies. De ene soort kan wel worden ver warmd, de andere niet. Room is de verzamelnaam van een aantal produkten die minimaal 10 procent vet bevatten. Bovendien mag dat vet alleen melkvet zijn. Vroeger werd room verkregen door rauwe melk ongeveer twaalf uur rustig te laten staan, waardoor er een roomlaag boven op de melk ontstond. Deze werd ervan afge schept en gebruikt als slagroom of verwerkt tot boter. Tegenwoordig gebeurt het ontromen van de melk in de zuivelfabriek. Room wordt daar gepasteuriseerd of gesterili seerd. Verreweg de meeste geproduceer de room wordt verwerkt tot room boter. Van de rest maakt men pro dukten als koffieroom, zure room en slagroom. Het vetgehalte verschilt nogal per roomsoort. Het is belangrijk het te kennen, want van het vetgehalte hangt af of room kan worden stijf geklopt en meegekookt. De vui stregel is dat men room met 35 pro cent of meer vet stijf kan kloppen en mee kan koken; de room schift dan niet. Zoals vaker het geval is, heeft de regel ook hier een uitzondering. Er bestaat een minder vette slagroom die men wel stijf kan kloppen, na melijk garderoom. Dat komt door dat er bepaalde hulpstoffen aan toegevoegd zijn, Garderoom bevat 25% vet en is dus een minder vet alternatief voor slagroom. Door het lagere vetgehalte levert het ook ongeveer 25% minder calo rieën. In koude gerechten en als versierder van toetjes en gebak kan slagroom zonder enig pro bleem vervangen worden door gar deroom. Deze room kan niet wor den meegekookt. Roomsoorten die minstens 35 pro cent vet bevatten zijn slagroom en crème fraiche (zure slagroom), Minder vette soorten zijn half- room, garderoom, zure room en koffieroom. Deze laatste soorten kan men niet meekoken in gerech ten. Men moet ze van het vuur af al roerend aan het gerecht toevoegen en meewarmen. Halfroom moet minimaal 10 en mag maximaal 20 procent vet be vatten. Deze roomsoort is moeilijk verkrijgbaar. Er is ook een zure halfroom. Ook deze room wordt niet overal verkocht. Koffieroom Bij koffieroom ligt het vetgehalte tussen de 20 en 35 procent. Koffie room kan enigszins stijf geklopt worden, daarvoor moet men ci troensap toevoegen. Deze room kan goed luchtig worden geklopt. Koffieroom wordt ook wel ver kocht onder de merknaam 'Schen- kroom'. Andere namen zijn 'keu- kenroom', 'huishoudroom' en 'dik ke room'. Zure room (sour cream) bereidt men door aan koffieroom melk zuurbacteriën toe te voegen, waar door het produkt lichtzuur en dik wordt. Net als koffieroom moet zu re room minimaal 20 en mag het maximaal 35 procent vet bevatten. Slagroom moet ten minste 35 pro cent vet bevatten. Er is ook ge zoete slagroom zogenoemde ge slagen room— in spuitbussen te koop. Door de aanwezigheid van een onschadelijk gas is deze slag room luchtiger dan zelfgeklopte, maar hij zakt eerder in. Zure slagroom (crème fraiche) maakt men door aan slagroom melkzuurbacteriën toe te voegen, Deze room bevat even veel vet als slagroom. De keuze tussen zure room en crè me fraiche wordt vooral door het soort gerecht bepaald. Wanneer het gerecht moet worden doorge kookt, of later weer worden opge warmd. is zure room niet geschikt. Voor de rest zijn beide soorten on derling verwisselbaar, met dit ver schil dat zure room minder vet be vat dan crème fraiche. Patricia Schutte Het kroketje uit de snackbar om de hoek en de kaviaar in liet voorgerecht van een tweesterrenrestaurant. Grote kans dat deze twee verschillende produkten afkomstig zijn van dezelfde groothandel. In gigantische Holle-Bolle-Gijs- paleizen zoals het Foodcenter Forepark in Leidschendam en de ISPC groothandel voor de Horeca in Breda komt bijna alles samen wat op culinair gebied in de wereld te krijgen is. Kwaliteit, versheid en exclusiviteit is het Bovenste foto: hammen in overvloed bij de afdeling vleeswaren van het International Sale Promotion Com pany. foto ISPC Daaronder: hetfruitmagazijn van het Foodcentre Forepark in Leidschendam. foto Cees Zorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 31