Ouders hielden meisjes in gruwelijke greep Incest èn moord PZC reportage ZATERDAG 19 JUNI 1993 binnen de gemeente. De vader hoefde niet zo nodig weg, hij hield zijn werk op het landgoed. De verhuizingen waren geen bewuste keuze om te ontkomen aan nieuwsgierige blikken van buurtbewoners, concludeert Oostendorp, maar ze droegen er waar schijnlijk wel toe bij dat de wantoestan den ongehinderd konden doorgaan. De lo co-burgemeester rekent af met het beeld van Epe ..als het Staphorst van de Veluwe. waai- de luiken gesloten zijn en niets kan." De gemeente heeft 34.000 inwoners en ziet zichzelf als een progressieve enclave waar de PvdA sinds jaar en dag de toon aan geeft. ,.RPF en SGP hebben samen maar één zetel in gemeenteraad." Het dorp dat in de zomer tienduizenden vakantiegan gers trekt, is van oudsher een plaats waar industriëlen uit andere delen van het land na hun pensioen van de rust genieten. ..Er heerst hier geen sfeer van ons kent ons. In de nieuwbouwwijken kun je net zo ano niem leven als in de grote stad." Anoniem Op de Martin Luther Kingweg. waar de fa milie de eerste helft van de jaren tachtig woonde, heeft ze evenmin een diepe in druk achtergelaten. In deze nieuwbouw wijk, met voor ieder huis een carport, woonde de familie tegenover een blinde muur, afgeschermd door een dichte rij co niferen. Hier moet een belangrijk deel van de ver krachtingen en vernederingen hebben plaats gevonden. Toen het gezin er zich vestigde waren de meisjes net in de puber teit en waarschijnlijk zijn ze hier voor het eerst zwanger geworden, maar niemand zag het. „Ze droegen altijd van die wijde kleren." Mensen die er al zestien jaar wo nen herinneren zich alleen dat één meisje omging met een man die veel ouder was dan zij. „We hebben zelf dochters in die leeftijd en dan denk je: Goh. zo'n knappe meid met zo'n oude vent." Toch was de buitenwereld indertijd niet helemaal onwetend. De vrouw die zich nu bij de politie heeft gemeld, deed op haar dertiende ook al eens aangifte en de Kin derbescherming plaatste haar zelfs een poosje uit huis. Na enige tijd echter beloof de vader beterschap en ging ze weer naar huis terug. „Alles ging weer op de oude voet verder. De mensen van de Kinderbe scherming zag je niet meer. Die dachten dat het allemaal goed was", verklaarde ze in 1991, kort nadat haar ouders, broer en ex-man waren veroordeeld. Deskundigheid De politie geeft toe dat de zaak na de eer ste aangifte niet goed is afgewerkt en zegt dat het meisje toen haar verklaring heeft ingetrokken. Woordvoerder Top reali seert zich dat de politie zich niet heeft, af gevraagd of dat uit vrije wil heeft gedaan. „Ons is verweten dat we dat toen zomaar hebben geaccepteerd." Maar hij tekent aan dat dit aan het begin van de jaren tachtig niet zo gek was. „Er was toen nau welijks iets bekend over incest en de poli tie miste de deskundigheid om daarmee om te gaan." Wethouder Oostendorp van Welzijn meent dat dit grotendeels ook geldt voor de hulpverlening. „Essentiële informatie is toen niet goed doorgedron gen." In 1990 stapte het slachtoffer voor de tweede keer naar de politie en deed op nieuw aangifte van haar jarenlange kwel lingen. Deze keer werd de zaak wel opge pakt en dat mondde uit.in zes veroordelin gen met straffen die opliepen tot zeven jaar voor haar vader. Bij deze gelegenheid werd wel gesproken over de gevolgen van de jarenlange verkrachtingen, maar de politie heeft niet gevraagd of er ook kinde ren ter wereld waren gebracht. „De vrou wen gaven geen signalen die het voor ons noodzakelijk maakten eventuele zwan gerschappen te onderzoeken", aldus Top. Hij wijst erop dat de politie de verklarin gen van de vrouwen als leidraad nam voor het onderzoek. „Dat gebeurde om de slachtoffers te ontzien." De verklaring van de vrouw dat er nog meer was. maar dat ze er emotioneel nog niet aan toe was daar over te praten, nam de politie voor kennis geving aan.- „Ook justitie zag op dat mo ment geen reden om verder te gaan." Dagboek In haar dagboek hield de Elburgse bij wel ke gruwelen ze moest doorstaan. Ook schreef ze op hoe de zwangerschappen werden afgebroken en wat er gebeurde met de baby's die werden geboren. Op zich is het volgens deskundigen zeer op merkelijk dat iemand in deze omstandig heden in staat is een dagboek bij te hou den. „De slachtoffers wordt helemaal geen eigen wereldje gegund. Zelfs een huisdier of een pop om tegen praten, is dan taboe." Het bijhouden van een dagboek betekent dat het slachtoffer toch steeds kritisch was over wat haar overkwam en dacht 'Hier klopt iets niet'. Veel vaker komt het voor dat slachtoffers hun gruwelijke erva ringen volledig wegstoppen en letterlijk vergeten. Het onderzoek naar de moorden loopt in middels bijna een half jaar. De politie heeft lering getrokken uit de missers van het verleden en tracht volgens woordvoer der Top de zaak met uiterste zorgvuldig heid af te wikkelen. Zo is de aangifte van de moorden voorbereid in een serie ge sprekken, Daarbij ging niet alleen de aan dacht uit naar het slachtoffer, ook haar oudere zus werd op de hoogte gesteld en voorbereid op een nieuwe golf van publici teit. Het slachtoffer zelf heeft alle banden met Epe en Elburg verbroken en is verhuisd naar een ander deel van het land. Nie mand uit haar oude omgeving weet waar ze met haar kinderen woont. Wel heeft ze. sinds de nieuwste aangifte weer contact met het maatschappelijk werk in haar voormalige woonplaats, ook al komen er bij haar thuis nog geregeld hulpverleners over de vloer. Incest leidt meestal tot groot wantrou wen. waar slachtoffers maar nauwelijks overheen komen. In dit soort gevallen wordt de zaak extra gecompliceerd door dat vrouwen zich hun leven lang schuldig blijven voelen aan de dood van hun kinde ren. aldus een deskundige: „Ze blijven zich afvragen of ze die weerloze wezentjes wel voldoende hebben beschermd." Theo Haerkens en Carine Neefjes Foto boven: Politieman P. Elber- sen: „Je moet je alles voorstellen alsof je er zelfbij was." foto Roland de Bruin Foto rechts: Epe was jarenlang het toneel van een verbijsterende in cest-affaire. foto Roland de Bruin Foto boven: Wethouder F. Oosten dorp herinnert zich alleen de vro lijke glimlach van de slachtoffers, foto Roland de Bruin Foto links: Het landgoed Weina, waar de vader van de meisjes als bosarbeider werkte. foto Roland de Bruin It JW et verbijstering is gereageerd op de moord van ten lVAminste twee pasgeborenen die door verkrachting zijn verwekt. Het is een vervolg op de incestzaak in Epe die drie jaar geleden zoveel opzien baarde omdat twee meisjes jarenlang door hun familie zijn misbruikt. De details zijn zo gruwelijk dat de politiemensen die zich met de zaak bezig houden, worden begeleid om trauma's te voorkomen. Velen zijn in het Hemeltje gelukkiger geworden", mompelt F. Oostendorp, loco-burgemeester van Epe. Zijn gedach ten gaan terug naar een kleine twintig jaar geleden toen hij in het buurtschap Het He meltje woonde. In het huis naast hem be gon het familiedrama met incest en moord dat nu opnieuw zoveel opschud ding veroorzaakt. „Ik kende de mensen van het praatje over het tuinhek", vertelt Oostendorp. „We kwamen er niet over de vloer. Ik weet niet wat er bij hen op de schoorsteenmantel stond." Van de twee dochters in het gezin die toen acht a negen jaar waren, herin nert PvdA-wethouder Oostendorp zich slechts de vrolijke glimlach. „Ze hadden weinig speelkameraadjes, maar dat kwam omdat er nauwelijks leeftijdsgenootjes in de straat woonden." De inmiddels 57-jarige vader van de kin deren was een zwoeger van de öude stem pel. Hij werkte nog op zaterdag toen dat voor ieder ander al een vrije dag was. Uit- geblust beleefde hij de zondag. De man, die nu vast zit in Zutphen, was een echt buitenmens. Iedere dag ging hij op zijn brommertje naar het landgoed Weina in de buurt van Epe. Daar werkte hij jaren lang als bosarbeider samen met slechts enkele collega's. Weina is een van de laat ste particuliere landgoederen in de buurt. De eigenaresse van het landgoed kent hem als een trouw medewerker en wil geen kwaad woord over hem horen. „Voor mij is hij onschuldig. Meer wil ik er niet over zeggen." Pas als hij in de bossen was, kwam hij tot leven. Voor zijn woonomgeving toonde de kleine dikke man nauwelijks belangstel ling. In zijn spaarzame vrije tijd dronk hij graag een glas. Na te veel jenever werd hij altijd handtastelijk en feestjes eindigden steevast in praatjes over seks. Hij was een man met twee gezichten. Voor de buiten wereld weinig geïnteresseerd, maar ge moedelijk en behulpzaam. Maar binnens huis autoritair en dictatoriaal. Traumateam In het Hemeltje staan eenvoudige huisjes met een flinke voortuin, het is allerminst een troosteloze buurt. Het is moeilijk voor te stellen dat de dramatische gebeurtenis sen hier begonnen. Vanaf hun achtste jaar werden de twee meisjes door hun broer, hun vader en moeder verkracht, verne derd en mishandeld. Dat ging veertien jaar door totdat de daders in 1990 werden opgepakt en veroordeeld. Drie jaar later werd pas duidelijk dat ten gevolge van de verkrachtingen ook kinderen werden ge boren die koelbloedig zijn omgebracht. Het is voor het eerst dat naar buiten komt dat kinderen die verwekt werden bij in cest, zijn vermoord. Bij hulpverleners ech ter is al minstens tien jaar bekend dat dit voorkomt. Met walging en afschuw werd gereageerd op het bekend worden van de moorden in Epe. Zelfs ervaren en geharde politiemen sen hebben moeite de feiten-te hanteren waarmee ze in deze zaak te maken krijgen. Voor het eerst wordt een rechercheteam dat zo'n zaak onderzoekt, begeleid door het traumateam van de regionale politie. „Als je mensen hoort of verhoort, ga je zeer gedetailleerd in op de zaak. Je moetje al les letterlijk voorstellen alsof je er zelf bij was. Dat roept sterke emoties op", aldus begeleider P. Elbersen. „Die emoties moet je verwerken, want anders gaan ze je leven beheersen en kun je niet meer functione ren." Als de negen rechercheurs die aan de zaak werken daar behoefte aan hebben, S13( i kunnen ze vertrouwelijk met Elbersen praten, soms zijn er ook groepsgesprek ken. Goeie vent De moeder van de vermoorde kinderen, is samen met haar oudere zus jarenlang sek sueel misbruikt. De oudste van de twee meisjes ontsnapte eerder dan haar zus aan de klemmende greep en de terreur van de familie door op haar zeventiende te trouwen. Door haar huwelijk met „een goeie vent. die niet meedeed aan de viezig heid" was zij in staat te breken met de fa milie. Ze is dan ook minder lang mis bruikt. Deze vrouw stapte pas een half jaar nadat haar jongere zus aangifte had gedaan van afgebroken zwangerschappen en moord op pasgeboren baby's, naar de politie. Voor haar huwelijk heeft zij ook ten gevolge van verkrachting illegale abortussen ondergaan. In tegenstelling tot haar zus, kaartte zij de zaak niet eerder aan. Maar toen haar ouders vorige week opnieuw werden aangehouden, kon ze de emoties niet meer aan en besloot ook aan gifte te doen. Het huwelijk was echter ook voor haar niet voldoende om in één keer alle banden door te snijden. Toen ze niet meer bij haar ouders thuis kwam bleef de moeder zich opdringen. Keer op keer ging ze naar het huis van haar dochter om te proberen het contact te herstellen. Uiteindelijk kwam het zelfs zover dat het meisje de politie in schakelde. Die sloeg de vrouw in de boeien en voerde haai' af. Het jongere meisje volgde het voorbeeld van haar zusje en dacht dat een huwelijk ook haar uit de ellende zou verlossen. Zij trouwde met de veel oudere vriend van haar vader die enige tijd bij hen inwoonde en vertrok samen met hem naar Elburg. Daar werden drie kinderen geboren. Maar het plan om haar echtgenoot om te praten en een ander leven te gaan leiden, misluk te. Ze kon hem niet aan. zoals ze gedacht had en was volledig in zijn macht. De man dwong haar tegen betaling met anderen naar bed te gaan. Als ze weigerde, werd gedreigd dat de kinderen iets zou overkomen. In tegenstelling tot haar ou dere zus slaagde het slachtoffer er niet in met haar ouders te breken. Vader en moe der reden op hun brommertjes naar het 20 kilometer verderop gelegen Elburg. waar zij hun perverse praktijken voortzetten. Van deze man, die 3.5 jaar celsraf heeft uit gezeten. is dvrouw inmiddels gescheiden. Ook hij wordt verdacht van betrokken heid bij het doden van de baby's en is op nieuw opgepakt. Volgens zijn advocaat is hij „stuk omdat hij is beschuldigd van moord." De verdachte ontkent. Met zijn voormalige schoonouders - de hoofdver dachten - heeft hij geen contact meer. „Hij wil absoluut niets meer met ze te maken hebben." Buren In al die jarenhebben de naaste buren nooit wat gemerkt van de gruwelijke tafe relen die zich binnen het gezin afspeelden. De familie leefde zeer teruggetrokken, zocht nooit contact met buren en verhuis de om de haverklap. Het lukte haar niet zich ergens thuis te voelen. Dat gold voor al voor de instabiele moeder, zodra ze het huis had ingericht wilde ze al weer weg. Zo woonde het gezin op zeker zeven adrèssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 19