geld meer 5etho kost gemeenten Goes wil snel verkeersdruk Zandkreekdam oplossen Golf autokraken in Z-Vlaanderen Verrassende vondst oude molenresten in Haamstede Tekort 2,5 ton betekent nieuwe tegenvaller Goes provincie olige taxichauffeur eroorzaakt ongeval: is jaar rijontzegging auinigingen Rijk de grote boosdoener lan pleegde 5 inbraken i jachten ZATERDAG 19 JUNI 1993 1 3 Nieuwe internist in Zweedse Rode Kruisziekenhuis ZIERIKZEE - Vanaf donderdag 1 juli treedt R. de Kan in dienst van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zierikzee als in ternist/oncoloog. Hij volgt A. J. van den Hoorn op, die per die datum met pensioen gaat. De Kan (40) woont met zijn vrouw en twee kinderen in Ba- rendrecht en werkt momenteel nog in de Daniël den Hoedkli niek in Rotterdam. Werkgevers: aanleg rondweg bij Goes-West is snel nodig van onze verslaggever GOES - De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) dringt bij het Goese gemeente bestuur aan op een spoedige aanleg van een rondweg om Goes-West. De BZW vindt de ringweg onder meer noodzake lijk voor een betere ontsluiting van de bedrijven in het Marco- nigebied. De werkgeversorganisatie schrijft dat in een reactie op het gemeentelijke mobiliteitsplan. In dat plan schetst het dagelijks gemeentebestuur van Goes het toekomstige beleid op het ge bied van verkeer en vervoer. In Goes wordt al geruime tijd ge sproken over de mogelijke aan leg van zo'n rondweg. Overeen stemming daarover ontbreekt echter nog altijd. Binnen een aantal raadsfracties leven ster ke twijfels over de noodzaak om tot een ringweg rond Goes-West te komen. In de reactie van de BZW klinkt weinig enthousiasme door voor de plannen van het college om het autoverkeer terug te drin gen. Het standpunt van de werk geversorganisatie staat haaks op dat van de fietsersbond ENFB en de Koninklijke Neder landse Natuurhistorische Ver enigingen (KNNV). Die organi saties menen juist dat Goes niet ver genoeg gaat in zijn streven het autoverkeer te beperken. van een medewerker TERNEUZEN - Dieven in Zeeuwsch-Vlaanderen hadden het donderdag en vrijdag ken nelijk gemunt op autoradio's. In een groot aantal auto's werd in gebroken en de radio's gestolen of een poging daartoe onderno men. De eigenaar van een aan de Mer- wedelaan in Terneuzen gepar keerde auto kwam vrijdagmor gen tot de ontdekking dat het linkerportier van zijn voertuig was geforceerd. Er werd aanzien lijke schade aangericht en de ra dio was verdwenen. Hetzelfde lot overkwam een Bel gische automobilist die donder dag zijn voertuig had gepar keerd op een parkeerplaats aan de Axelsedam in Terneuzen. Hier drong men op klaarlichte dag het voertuig binnen door het rechterportier te forceren. Ook de bezitster van een in de Dijkstraat in Terneuzen gepar keerde auto moest donderdag nacht noodgedwongen zonder muziekje verder. Hier kwam men de auto binnen door de ach terruit stuk te slaan. Bij een inbraak in de auto van een inwoner uit Düsseldorf, die geparkeerd stond aan de Mid- denhavendam in Breskens. had- (den) de insluipt er )s minder suc ces. Men kwam door het inslaan van een portierraam wel het voertuig binnen, maar slaagde er niet in de radio uit het voer tuig te slopen. Deze werd hierbij echter zo zwaar beschadigd dat hij als waardeloos kan worden beschouwd. Hetzelde gebeurde met de auto van een inwoner uit Duisburg die zijn voertuig had geparkeerd aan de Duinweg in Retranchement. Ook hij trof vrijdagmorgen zijn voertuig aan met een stuk geslagen ruit en een totaal vernielde autoradio. Meer geluk had vrijdagmorgen een inwoner uit het Belgische Saive. Hij had zijn voertuig ge parkeerd aan de Nieuwstraal in Sluis. De dader(s) slaagde er wel in om het slot te forceren, maar men ging daarna op de vlucht omdat het auto-alarm begon te loeien. Ook van het voertuig van een inwoner uit Sint Kruis werd het slot geforceerd. Maar ook hier is men, gezien men niet in het voertuig is geweest, waar schijnlijk tijdens de 'werkzaam heden' gestoord. examens -Ti-: II 1 1 i 1 1 1 1 i Scaldis College GOES - Aan het Scaldis College, af deling DGO te Goes behaalden de volgende leerlingen hun diploma Vooropleiding Hoger Beroepsonder wijs (VHBO): Maurice von Aesch, Ivonne Bom, Yl- ja Dagevos. Isabel Damen. Esther van der Doe. Talitha Folmer. Hilda Geerligs. Sandra Geschiere. Tineke Gieskens. Kim Goulooze. Annika van Haaren, Niels Harmsen. Brenda Huijskens Martin de Jager. Ingrid Janssen, Come Jobse. Irene Joosse. Corinne Koppejan. Cindy Loosen. Nicolien Manlen. Branda Meulmees- ter. Silvia Moser. Natasja Nelisse. Angelo Neve. Abgar Nieuwenhijse. Margot Nijsse. Mireille van Ouwe- kerk. Jolanda van Overveld. Enrico Pieters. Anuschka Polfliet, Remko Reidsma, Marsha Rietbergen. Kwin- tum de Rijk. Bob Rijks. Jacqeline Risseeuw, Simone van Ruiven. Liset- te Segers. Maaike Simons, Moira So- hier. Sasch Spannenburg, Sandra van Steenpaal, Evelyne van der Stok, Dianne Tichem. Femke Uitde- willigen. Esther Verburg. Marcel Ver wei. Lot van Vliet. Dana van de Vrie, Eric de Vries, Martijn Willemse. Tom Wouters. Ron van Zundert. AOC GOES - Aan het Agrarisch Oplei dingscentrum Zeeland en omstreken te Goes is Clarinda Harting geslaagd voor het examen individueel voorbe reidend beroepsonderwijs. Scheldemond VLISSINGEN - Aan de stedelijke scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen zijn de volgende leerlin gen uil Zeeuwsch-Vlaanderen ge slaagd: Nathalie Nateghi en Francois Franssens (mavo), Christine Veuge- lers (havo) en Sarian Kosten (vwo). RSG Prof Zeeman ZIERIKZEE - Aan de Rijksscholen- gemeenschap Professor Zeeman in Zierikzee is ook Huib Schot geslaagd- voor het mavo-examen. In het over zicht in de PZC van donderdag is zijn naam weggevallen. In de zomer staat de brug in de Zandkreekdam vaak open, wat dan lange rijen wachtende auto's tot gevolg heeft, foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - B en w van Goes onderschrijven de opvatting van Kort- gene en Wissenkerke, dat zo spoedig mogelijk een oplossing- moet worden gevonden voor de verkeersproblemen bij de Zandkreekdam. Op de N 256 tussen Goes en Zierikzee ontstaan vooral in de zomer nogal eens opstoppingen, omdat de brug in de Zandkreekdam om de haverklap open staat. Gevreesd wordt dat de problemen alleen maar groter zullen wor den; het tolvrij maken van de Zeelandbrug heeft geleid tot een sterke toename van het verkeer op de noord-zuidverbinding. Dit voorjaar werden in de gemeenteraden van Kortgene en Wissen kerke moties aangenomen, waarin bij de provincie wordt aange drongen op een snelle aanpak van de verkeerssituatie. Om de automobilisten zo min mogelijk hinder te bezorgen van het scheepvaartverkeer (vooral plezierjachtjes) zou over de sluis een tweede passage moeten worden aangelegd. Het dagelijks gemeentebestuur van Goes is het volledig met de twee Noord-Bevelandse gemeenten eens. Maar of het veel zal hel pen. is zeer de vraag. Eind vorige maand liet het college van gede puteerde staten weten, dat er voorlopig geen geld is om verbete ring in de situatie te brengen. (Advertentie) ieen medewerkster DDELBURG - Officier van ititie mr T. de Jong heeft vrij- voor de Middelburgse iilbank tegen een 21-jarige issinger een jaar rijontzeg- jen twee maanden gevange- ülraf waarvan één maand invaardelijk geëist voor het roorzaken van een verkeers- (tval. De Vlissinger reed op juli vorig jaar tussen Zoute- ide en Westkapel le met een üinde sloot, waarbij zijn vijf ssagiers allen min of meer slig gewond raakten, man was sinds enkele weken i parttime chauffeur werk- Rayontax Walcheren bad nog maar pas zijn rijbe- i gehaald. Hij vervoerde een Kpje jongelui van een disco- in Zoutelande naar een «gelijke uitgaansgelegen- in Westkapelle. De stem- is in de taxi was jolig en de uffeur werd erdoor aangesto- trijl hij met een snelheid van Knde 90 en 100 kilometer per aim zestig «tomobilisten alen te hard [ieen medewerker jSTBURG - Bij vier snel- idscontroles die vrijdag "den gehouden in West- lawsch-Vlaanderen liepen 64 gebruikers tegen de lamp. de Voorstraat in Groede pas- Men 121 voertuigen de ge lige lens. Vier hiervan over reden de maximum toege- ïie snelheid van 50 kilometer. ;t gemeten snelheid be- ^64 kilometer, ■de Willemsweg in Schoon- !e. waar eveneens een maxi- snelheid van 50 kilometer dt. werden 140 passanten ge doleerd. Slecht twee hiervan schreden de toegestane ^eid. En ook hier bedroeg de !?st gemeten snelheid 64 kilo- Meer succes had de poii- '=ande Lange Heerenstraat in oondijke. Van de 290 passan ten er 33 met een te zware sop het gaspedaal. De zwaar- overtreding bedroeg 80 kilo 's terwijl hier slechts 50 kilo- is toegestaan, de Molenweg in Sint Kruis. -rmen tachtig kilometer mag raasde een voertuig met snelheid van 140 kilometer ®'j de radarmeetappara- t In totaal passeerden hier Hertuigen de controlepost, ^nreden er 25 te hard. uur over de Westkapelseweg reed, vroeg hij de inzittenden een liedje te gaan zingen. Een jongen zette een deuntje in en de chauffeur bewoog op de maat er van zijn stuur heen en weer, waardoor de wagen ging schom melen. Terwijl hij met één hand stuurde en met de andere de mo bilofoon bediende, raakte hij de macht over zijn voertuig kwijt en belandde rechts van de weg in de sloot. Ruige rijstijl Volgens de inzittenden hield de chauffeur er een nogal ruige rij stijl op na. Bij het wegrijden in Zoutelande had hij op een haar na een paar fietsers aangereden en bochten nam hij met piepen de banden. Voor het instappen had een van de passagiers al be denkingen geuit, omdat hij een week eerder al een rit met de man had gemaakt. „Toen reed hij ook al zo hard", verklaarde hij tegenover de politie. De officier schreef het ongeluk aan een reeks factoren toe, zoals onervarenheid, hard rijden en zware belading van de auto (er zaten vijf in plaats van de maxi male vier passagiers in). Maar als belangrijkste oorzaak noem de hij het opzettelijk 'in cadans' brengen van de taxi. „U bent niet geschikt als taxichauffeur", vond de officier. „U hebt geen verantwoordelij kheidsgevoel Hij wees erop dat de Vlissinger al diverse verkeerszaken op zijn strafblad heeft staan. De rechtbank doet 2 juli uit spraak. Militaire oefening in Zeeland van onze verslaggeefster VLISSINGEN - In Zeeland oefe nen van dinsdag 22 tot en met vrijdag 25 juni 450 militairen van het verbindingsbataljon uit Garderen (Gelderland). Daarbij worden ongeveer 80 wielvoertuigen gebruikt. De militairen oefenen met een mo biele verbindingsinstallatie en zullen een militair telefoonnet opbouwen en in bedrijf houden. De activiteiten spelen zich niet alleen af op militaire oefenterrei nen en complexen; ook van par ticuliere terreinen wordt ge bruikt gemaakt. De eigenaren van de terreinen hebben hier voor toestemming gegeven. Alle betrokken autoriteiten binnen het gebied waar wordt geoefend, zijn geïnformeerd. In de voortuin van de pannekoekmolen zijn de overblijfselen van wat vermoedelijk een molen is geweest, opgegraven. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - In de voortuin van de pannekoekmolen in Haamstede is de eige naar van de molen, P. J. Landegent. woensdag tijdens graafwerk gestuit op oude funderin gen. Hij vermoedt dat het de resten van een oude molen zijn. Volgens Landegent moet er op die plek vóór 1847 een lage molen gestaan hebben, met een houten opbouw. In de kuil die Landegent gegraven heeft, is een gebogen stukje muur te zien van anderhalve meter lang en ongeveer dertig centimeter breed. Volgens J. Deurloo uit Burgh. beheerder van de 'Burghse Schoole' en tevens amateurar- cheoloog, wijst de kromming van het muurtje op een cirkelvormig gebouw met een doorsnee van ongeveer twaalf meter. De stenen moeten van rond 1700 zijn. Dat wil niet zeggen dat het bouwwerk ook van die tijd is: vroeger werden de dure bakstenen van een oud gebouw vaak opnieuw gebruikt. Dat het muurtje maar der tig centimeter breed is. is volgens Deurloo te verklaren uit het feit dat een houten molen niet zo veel weegt als een stenen molen. De oude standerdmolen stond dichter bij de Burghsewegdan de huidige. Volgens de overle vering zou deze zijn afgebroken omdat hij te dicht bij een nogal stoffige meekrapmolen zou staan. Bovendien schrokken langskomende paarden telkens van de wieken, die bij dit type molen laag over de grond scheren. van onze verslaggever GOES - Goes wordt opnieuw geconfronteerd met een finan ciële tegenvaller. Uit de jaarre kening 1992 die het college aan de raad heeft gestuurd blijkt, dat de gemeente over dat jaar met een tekort van bijna 2,5 ton zit. Of die tegenvaller tot nieu we bezuinigingen leidt, is nog niet zeker. De jaarrekening '92 geeft een te kort. aan van 239.000 gulden. Op het totaal van het gemeentelijke budget gaat het om een gering percentage (0,22 procent). Maar in absolute getallen is het - geeft het dagelijks gemeentebestuur toe - een flink bedrag. Waar de oorzaak ligt, is volgens wethouder M. L. 't Hart (finan ciën) en chef Th. A. A. Koomen van de gemeentelijke afdeling fi nanciën nog niet helemaal dui delijk. „Dat moet nader worden geanalyseerd." Evenmin is dui- Alle deelnemers haalden finish avondvierdaagse Nieuw-Namen van een medewerker NIEUW-NAMEN - Muzikaal be geleid door de plaatselijke fan fare De Scheldezonen, hebben 61 wandelaars vrijdagavond de 13e editie van de avondvier daagse in Nieuw-Namen vol bracht. De organisatie was in handen van het plaatselijke feest- en sportcomité in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding. De wandelaars hadden vijf avonden de gelegenheid om de vereiste vier trips te maken. Voor de 5 kilometer schreven 37 deelnemers in. Terwijl 23 perso nen van start gingen voor een 10 kilometertocht. Eén wandelfa naat ging op pad voor een trip van 15 kilometer. De routes wa ren uitgezet in de polderrijke omgeving. Na de bloemenhulde kregen de volhouders vrijdag in zaal De Veehandel een herinne ring uitgereikt. delijk of het om een éénmalige of om een structurele tegenvaller gaat Als gevolg van het tekort over het vorig jaar zal de lopende begroting voor 1993 moeten wor den bijgesteld. Wethouder 't Hart verklaarde vrijdag dat dit niet automatisch betekent dat Goes - toch al druk aan het be zuinigen - naarstig op zoek moet naar weer nieuwe bezuinigings posten. Daarover komt pas hel derheid als alle cijfers onder de loep zijn gelegd. Inmiddels staat wel vast dat Goes met ingang van het vol gendjaar 600.000 gulden minder van het rijk krijgt. Goes had daarmee al ernstig rekening ge houden bij de samenstelling van de voorjaarsnota, waarin voor uit wordt gelopen op de begro ting voor 1994 In die begroting zit nog een gat van ongeveer 140.000 gulden. Uit jaarrekening '92 blijkt, dat de vermogenspositie van de ge meente ten opzichte van vorig jaar een aanzienlijk positiever beeld vertoont. Het eigen ver mogen (in de vorm van reserves en voorzieningen) nam met 4.5 miljoen toe; het vreemd vermo gen (in de vorm van geldlenin gen) liep met 2,3 miljoen terug. Christinaschool Goes heeft nog geen bestem ming gevonden voor het gebouw van de Prinses Christinaschool aan de Westwal. Dat gebouw komt met ingang van 1 augustus, leeg te staan. Oorzaak: een fusie tussen de Christinaschool en de Prinses Beatrixschool. Het schoolbestuur heeft te kennen gegeven het pand aan de ge meente te willen overdragen. In de nabije toekomst zullen in Goes meer basisscholen samen gaan. De voorbereidingen daar toe zijn in volle gang. Met de stichting Welzijn voor Ouderen is overeenstemming bereikt over huisvesting in het voormalige belastingkantoor aan het Ravelijn de Groene Ja ger. In het oude belastingkan toor is ook een aantal natuur- en milieu-instellingen gehuisvest. De stichting vertrekt uit een pand aan de Ostendestraat. Dat pand wordt verkocht. WIJ ZIJN GESLOTEN VAN MAANDAG 21 JUNI TIM VRIJDAG 25 JUNI Restaurant is wel geopend. HET ARSENAAL - VLISSINGEN TEL. 01184-15400 ■onze verslaggeefster [S-De gemeenten op de Be dden en Tholen zullen de lende jaren veel meer moe- jaan bijdragen aan de Be- jjet dagelijks bestuur van - sociale werkvoorziening in 6 voorspelt op langere ter- jizelfs een verdubbeling van huidige half miljoen gulden de gemeenten jaarlijks op tekening van de Betho stor- De grote boosdoener is het f vanuit Den Haag vloeit ids minder geld naar de so lewerkvoorziening. Betho is overigens tevreden rde bedrijfsresultaten van REUZEN - Een 31-jarige u die al enige maanden in ineuzen verbleef, is vrijdag irgcleid aan de officier van [({(ie in Middelburg. Hij irdt verdacht van inbraken in flien jachten, die lagen al'ge- trd in de twee jachthaven- i aan de voormalige oude irhaven. jde inbraken werd voor dui den guldens aan onder meer So- en video-apparatuur, sie- ien en gereedschappen ont- and. Daarnaast richtte de in- ier grote schade aan door acn te vernielen en interieurs shoop te halen. De verdachte a donderdag samen met e andere mannen door de spolitie te water aangehou- De twee anderen bleken is met de inbraken te maken tebben. „We gaan er vanuit ide31-jarige man de inbraken 3heeft gepleegd", verklaar- sen woordvoerder van de spolitie te water vrijdagmid- merconcerten - Ook dit heeft de orgelcommissie nkzee een serie zomerconcer- zeprogrammeerde in de Gro- d Nieuwe Kerk in Zierikzee. (seizoen wordt zaterdag 3 juli ipend met een optreden van Hoor Magnificat uit Middel- cis, met medewerking van mist im Diepenhorst. Het Eert begint om 20.00 uur. 1992: het was dan wel gedaan met de groei aan arbeidsplaat sen die het bedrijf de jaren daar voor doormaakte, maar de op brengst steeg zoveel dat de afne mende rijksbijdrage werd goed gemaakt. Dat valt echter niet vol te houden als de rijksbij drage blijft minderen, stelt di recteur A. W. Leenhouts. „Het lukt niet de daling bij te benen." Het is daarom onvermijdelijk dat de gemeenten meer gaan bij dragen. „De vraag is alleen nog hoeveel." Begroting De begroting voor 1994 ziet er betrekkelijk rooskleurig uit, maar dat komt omdat de voor jaarsbezuinigingen van het Rijk nog niet zijn verwerkt. Het dage lijks bestuur stelt voor de begro ting aan te passen na de Derde Dinsdag in september op basis van het dan bekende rijksbeleid. In de tussenliggende maanden gaat het dagelijks bestuur zich buigen over de vraag, hoe de Be tho zelf geld bijeen kan schra pen. „Wij willen de bezuinigin gen van het Rijk niet zonder meer bij de gemeenten neerleg gen", aldus de directeur. Uit gangspunt is en blijft, dat de so ciale doelstelling van de Betho niet onder de bezuinigingen te lijden mag hebben. De Zeeuwse gemeenten hebben onderling afgesproken dat de ge meenschappelijke regelingen fi nancieel zeer strak worden ge houden. Leenhouts vindt dat de Betho nog wel iets tegoed heeft, omdat in de afgelopen vier jaar voor hetzelfde geld tien procent meer arbeidsplaatsen zijn gerea liseerd. „Er is dus in feite tien procent bezuinigd", zegt Leen houts. In het jaarverslag over 1992 wordt een forse boekhoudkun dige fout aan het licht gebracht. Doordat ziektekosten een half jaar lang niet werden meegeteld, rekende de Betho zich tonnen rijker dan zij werkelijk was. Dat geld was snel besteed aan zaak jes die toch al voor 1993 op de planning stonden. Toen de re kenfout aan het licht kwam, was het te laat: het geld was al uitge geven. Om de zaak recht te trek ken, wil de Betho 440.000 gulden lenen uit haar eigen egalisatie fonds. Dat bedrag zou anders dit jaar worden uitgegeven, en kan dus, redeneert het dagelijks be stuur, dit jaar (en uiterlijk in 1994) worden terugbetaald uit de opbrengst van het bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13