Defensie: order is voor Schelde Kamperen bij 't zwembad 'J^FJjrjrftPjrJC-A 150ste Feesten Gent is Maar voor grootste openlucht Expositie Kunstkring in Brouwershaven geopend Voorwaardelijk en boete voor dumpen lichaam schipper 'Vertelling' over de liefde en moed voor kinderen asielzoekers Bedankt...! Succes...! provincie zaterdag 19 juni 1993 11 Houw amfibisch transportschip van belang voor continuïteit werf van onze verslaggever MIDDELBURG - De solidari teitsbetuiging van schrijvers met asielzoekers, die in maart onder de titel Een wereld of geen wereld in Middelburg plaatsvond, krijgt een vervolg voor kinderen. Kinderboeken schrijver Hans Hagen en musi cus Erik Karsemeijer voeren vrijdag de vertelling Koning Gilgamesj op, speciaal voor kinderen die verblijven in de asielzoekerscentra van Middel burg, Burgh-Haamstede en Goes, en hun klasgenoten. „Het is belangrijk wanneer de kinde ren gezamenlijk iets doen, waarover ze kunnen napraten", licht Hagen toe. „We zijn er niet op uit ideeën te verkondigen die wortel moeten schieten. Het is geen domineeswerk." De vertelling van Hagen is een bewerking van zijn boek Koning Gilgamesj, dat gaat over de vriendschap van de koning van Uruk en de vreemdeling Enkidu. Het is een verhaal van vriend schap, liefde en moed. Gilga mesj leefde in het zuiden van het huidige Irak. Zijn verhaal is 5000 jaar oud en werd in spijker schrift opgetekend op kleita bletten. Oud verhaal „Het is het oudste verhaal waar van nog zoveel fragmenten zijn teruggevonden", aldus Hagen. „Voordat het is opgeschreven, werd het mondeling overgele verd. Ik ga dat verhaal nu weer vertellen en Erik ondersteunt het met muziek en geluid. Hij zingt ook. Hoe het vroeger pre cies klonk, weten we natuurlijk niet, maar we willen een verge lijkbare atmosfeer terughalen." Karsemeijer bespeelt traditio nele instrumenten van Indiaan se en Aziatische oorsprong, waaronder Nepalese en Tibe taanse klankschalen en een Be- rimbao. Zijn begeleiding maakt van Koning Gilgamesj beslist geen theaterstuk, benadrukt Hagen. „Het blijft een vertelling, alleen, door het op de oorspron kelijke manier aan te bieden, wordt het veel toegankelijker." Net als het epos van de koning van Uruk spelen ook Hagens boeken Het gouden oog, be kroond met een zilveren griffel, en De weg van de wind. waar voor hij een Vlag en Wimpel kreeg, in het Mesopotamië van ver voor onze jaartelling. Hagen wijt zijn fascinatie voor die pe riode aan zijn vroegere geschie denisleraar, die er prachtig over kon vertellen, waardoor hij werd gegrepen door het mysterieuze van die periode. „Dat maakt bij het schrijven veel mogelijk. His torisch gezien kloppen al mijn verhalen, ik laat ze zelfs door een archeoloog nalezen. Maar toch kan ik de figuren naar eigen ge noegen invullen." Mening De schrijver uit Kortenhoef hecht veel belang aan de acties waarmee schrijvers hun solidari teit met asielzoekers betuigen. „Je kunt vaak zo weinig doen, terwijl er van die gekke dingen gebeuren. Het minste is dat mensen die een mening hebben dat duidelijk laten horen, omdat die andere mening ook tot uiting komt en vaak op een vreselijke manier." Naar zijn idee hebben juist kunstenaars ('wat een ver velend woord is dat toch'), door dat zij zich minder van bestaan de patronen en gezagsverhou dingen aantrekken, meer begrip voor het onbekende. „Niet voor niets worden veel kunstenaars opgesloten, omdat ze de vrijheid die ze voor hun werk nodig heb ben in politieke zin gebruiken." Als leraar Nederlands en ge schiedenis heeft Hagen in het verleden veel buitenlandse kin deren in de klas gehad. Uit erva ring weet hij dat de taal voor hen niet zo'n obstakel vormt. Maar zelfs al zou dat een struikelblok zijn, dan nog is de vertelling toe gankelijk genoeg. „De ene toe schouwer komt voor de woor den, een ander voor het geluid, dat is altijd zo. Het gaat erom de voorstelling mee te beleven. Het heeft geen nut alles naderhand letterlijk te kunnen navertel len." Koning Gilgamesj door Hans Hagen en Erik Karsemeijer. Vrijdag 25 juni om 11.00 en 13.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Kinderboekenschrijver Han Hagen Eis 1,5 jaar voor vuurwapenbezit en drugshandel van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 19- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank an derhalf jaar gevangenisstraf geëist voor handel in harddrugs en voor het bezit van twee vuur wapens. Bij een huiszoeking in een woning aan de Zuidland- straat in Terneuzen, waar hij sinds begin dit jaar verbleef, werd het pistool gevonden waarmee 28 februari P. J. Riet bergen in een Terneuzense kof fieshop werd doodgeschoten. De verdachte had het pistool voor twee gram heroïne en twee gram cocaïne van een klant ge kocht. Verder werden in de door hem bewoonde kamer 45 gram heroïne, acht gram cocaïne en een alarmpistool aangetroffen. De jongeman had enige duizen den guldens op zak en was in het bezit van de sleutel van de kast met drugs. Dat was voor officier van justitie mr H. F. Mos vol doende bewijs dat de verdachte de hoofdrol speelde in de drugs handel in het pand. Hij eiste ver beurdverklaring van het in be slag genomen geld. Geloofwaardig De illegaal in Nederland verbij- vende Marokkaan ging onder di verse namen door het leven. Bij de politie had hij zich vooreen 20- jarige in Nederland geboren Ma rokkaan uitgegeven, maar ge zien het gebrekkige Nederlands van de verdachte kwam dat niet geloofwaardig over. Hij leefde van de drugshandel en bekostigde daarmee bovendien zijn cocaïnegebruik, dat dage lijks 300 gulden vergde. De offi cier rekende voor dat de man maandelijks een pond cocaïne en twee ons heroïne verkocht, wat hem een winst van 6.500 gul den opleverde. Onder zijn klan ten waren veel Fransen en Bel gen. De rechtbank doet 2 juli uil- spraak. Tentoonstelling - stubbs Art Gallery in Zierikzee staat vanaf morgen, zondag, in het te ken van Egypte. Een internatio nale groep kunstenaars heeft zich door dit thema laten inspi reren. Hun beeldend werk wordt tot 18 juli tentoongesteld in de galerie aan het Kraanplein. de vertrekkende directie Jan en Rinus ...voor het aantredende team Ton, Ko, Charles en Danny met alle medewerkers van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Kamperen zonder toezicht van pa en ma. Zo'n 125 kinderen van 6 tot en met 12 jaar uit de gemeente Bor- sele zetten vrijdagavond hun tentje op voor een nachtje panne koeken eten, zwemmen, spelletjes doen, kampvuur stoken èn slapen op het terrein van zwembad Stelleplas te Heinkenszand. De ouders mochten alleen de haringen in de grond slaan en de scheerlijnen strak trekken, daarna werden ze door hun kroost naar huis gestuurd. De kampeernacht werd dit jaar voor de tweede keer gehouden bij het zwembad. „Ze vinden het machtig", meent bedrijfsleider Steef van der Helm van Sportfondsen Borsele. „Water, zand en tenten bouwen. Meer hebben kinderen niet nodig om lol te heb ben." Hij is dik tevreden over de opkomst. „We hebben de helft, meer deelnemers dan vorig jaar." van onze verslaggeefster BROUWERSHAVEN - Kunstkijken om de hoek, dat kan in vrijwel geen enkele kleine ge meente. Brouwershaven - 3800 inwoners - is dan ook zeer trots de zomertentoonstelling van de Zeeuwse Kunstkring binnen de ge meentegrenzen te hebben. Een glunderende wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter opende de expositie vrijdag in het Brouwse stadhuis. Een even montere voorzitter van de kunst kring, A. C. M. Schouw, complimenteerde Brouwershaven. Culturele activiteiten staan naar zijn ervaring zwaar onder druk, en derhal ve noemde hij het extra bijzonder dat de smal- stad op deze manier gestalte geeft aan cultuur beleid. De expositie van de vijftien Zeeuwse kunstenaars is de eerste tentoonstelling in de monumentale hal van het stadhuis. De ruimte is dit voorjaar 'uitgetest' door muzikanten, maar was in eerste instantie bedoeld voor ten toonstellingen. De expositie is geopend van 19 juni tot en met 6 augustus op werkdagen van 9.00 tot 12.00 urn en van 13.30 en van 16.00 uur, en zaterdag 11 juli (Brouwse dag) tussen 11.00 en 16.00 uur. Exposanten zijn: Ad en Tessa Braat. Hans Cool. Leen van Duijvendijk, Saskia Eggink. Hansje den Hollander, Els Hollebrandse, Ernst Joachim, Jan Pieter Jongschaap, Marja de Lange. Margreet Leydekker. Renee Mink, Lau rens Nieboer, Reinhard Schregardus en Frans je van der Swan. Ouders mogen nog even een helpende hand toesteken bij het opzetten van d^tentjes, eer ze moesten vertrekken van de kinderen. foto Willem Mieras van de Zomerten- föto Pieter Honhoff Belangstellenden in gesprek met enkele kunstenaars tijdens de openingsdag toonstelling van de Zeeuwse Kunstkring. Westhavendijk 152, Postbus 93, 4460 AB Goes Tel. 01100-13210, fax 01100-31767 ■pan een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank In Middelburg heeft een 30-jari- ge Belg uit Knokke tot drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en duizend gul den boete veroordeeld voor tulp bij het in zee gooien van het stoffelijk overschot van de Belgische schipper van de kot- Ier BR 6. Schipper R. Sabbe werd februari 1989 op volle zee door een opvarende gedood. Drie man zetten zijn stoffelijk overschot in de garnalenketel overboord. Dat gebeurde op de Atlantische Oceaan voor de kust van weste lijk Afrika. De kotter was eind 1988 uit Zeebrugge vertrokken met een door Sabbe zelf bijeen gezochte bemanning. Het doel van de reis heette visvangst te zijn, maar omdat er geen enkele visser aan boord was lijkt dat twijfelachtig. De sfeer aan boord verslechterde zienderogen en kort na het vertrek uit Las Pal- mas (Canarische eilanden) werd Sabbe met mokerslagen op het hoofd om het leven gebracht. De overgebleven bemanning voer naar Sierra Leone en keer de pas maanden later terug naar Europa. Het schip is sindsdien spoorloos. Een 27-jarige Belg is door de Middelburgse rechtbank voor de doodslag tot vier jaar veroor deeld. Een 35-jarige landgenoot kreeg voor hulp bij het dumpen van het stoffelijk overschot de zelfde straf als de Knokkenaar. Er was tegen de man uit Knok ke, wiens zaak bij verstek werd behandeld, een half jaar gevan genis geëist. cor de jonge ^anonze verslaggever OEN HAAG - De bouw van een amfibisch transportschip (ATS) draagt bij aan de continuïteit van de Koninklijke Schelde Groep en dus aan het behoud van het personele en technische potentieel voor gespecialiseer de fregattenbouw. Bij de Vlis- singse marinewerf dreigt on derbezetting te ontstaan wan neer een gat valt tussen de Douw van de laatste M-fregat- lenen de aanbieding van het zo genaamde LCF-project, de ver vanging van de huidige marine- schepen Tromp en De Ruyter. Om eventuele capaciteitspro blemen te overbruggen mag De Schelde daarom als eerste (en fnjge) een offerte uitbrengen voor de bouw van het ATS. Dit antwoordt staatssecretaris van defensie A. Frinking op vragen van de Vaste Kamercommissie voor Defensie. Het amfibisch transportschip is bestemd voor het Korps Mari niers dat er landingsoperaties mee kan uitvoeren, maar het kan ook worden ingezet voor hu manitaire noodhulp, evacuaties en rampenbestrijding. Met de order is 254 miljoen gulden ge moeid. Een maand geleden be sloot Defensie de bouw van dit schip in principe aan De Schelde te gunnen. De vragen van de commissie vol gen op een protest van de Com- bats-groep - een samenwer kingsverband tussen scheeps werf Damen in Gorinchem, Cen tral Industry Group in Gronin gen en Frisian Shipyard Welge legen in Harlingen - die zich de mogelijkheid ziet ontnomen om naar deze lucratieve opdracht mee te dingen. Combats vindt dat de opdracht in een open pro cedure moet worden aanbe steed, omdat voor het maken van het transportschip geen spe cifiek militair-technische kennis is vereist. Defensie geeft zelf' toe dat het ATS grotendeels onder civiele normen en voorschriften valt, aldus de verenigde scheepswerven. Juist op dat punt leggen de le den van de Kamercommissie de nadruk in hun vragen aan de staatssecretaris. Deze ant woordt dat zoveel mogelijk van civiele normen en voorschriften is uitgegaan, zodat de werf stan daard apparatuur kan toepas sen die voor de civiele scheep vaart is ontwikkeld, wat finan cieel aantrekkelijker is. De toe passing van deze apparatuur is niet afhankelijk van het soort bouwwerf. Pas als de Tweede Kamer met het besluit van de staatssecreta ris instemt, zal aan De Schelde daadwerkelijk een offerte wor den gevraagd. Daarvoor wordt eerst een maximale prijs over eengekomen, aan de hand waar van later - als de scheepswerf een gedetailleerd bouwbestek heeft geleverd - een definitieve prijs wordt bepaald. Dan pas is de aanbesteding een feit. Wan neer het ministerie geen over eenstemming met De Schelde bereikt over een maximale prijs, kan alsnog tot een open inschrij ving binnen Nederland worden overgegaan, zo blijkt uit het ant woord van Frinking wetenschappelijk verantwoorde schattingen destilleren. Maar dat er véél mensen voor nodig zijn om zo'n vuilnisbelt te pro duceren mag duidelijk zijn." Om de feestgangers een beetje in het gareel te houden, is het be leid dit jaar iets aangepast. De druppelkoten - de karakteris tieke houten kotjes her en der in de binnenstad waai' even een 'je- neverke' of' een Wortegemsen achterover wordt gekiept - moe ten twee uur eerder het luikje sluiten. Om één uur 's morgens moeten de alcoholische versna peringen binnen worden ge haald. Daarnaast hoopt de poli tie dat de 'unplugged-rage' ook in Gent aanslaat. Veel straatmu zikanten en caféhouders bleken de afgelopen jaren de verster kers steeds verder open te draai en. Dit jaar mogen daarom, be halve op de reguliere podia, na bepaalde uren geen versterkers worden opengedraaid. Bij het doorbladeren van het programma valt op dat de feest commissies veel populaire mu ziek uit eigen land aan bod laten komen. The Radio's, Gorki, Hu- go Matthysen en de Bomen, De- rek and the Dirt, Betty Goes Green, Blue Blot en Raymond van het Groenewoud als tradi tionele afsluiter; middernacht 26/27 juli Bij Sint Jacobs. Als vanouds neemt het poppen theater weer een belangrijke plaats in op de Gentse Feesten. De organisatoren gaan er nu reeds van uit dat het 'Internatio nal Puppetbuskersfestival' een hoogtepunt in de historie van het festijn wordt. Verder valt op dat het Sint Michielsplein (bij de Korenlei) dit jaar speciaal voor kinderen is ingericht. Elke dag is er een programma met als vaste onderdelen kinderanimatie, een kinderdroomfestival en een ba bydoll-quiz. BAgge IK 2H.CEZ6 STfiO B6VPIJR5N V/VS 2'N otóeoiBttre! PAUK JE UICKy LUKE 'x ceirtiMALiTfiT HieeacceiT ne \plwi6 Wen 'THOOF?! \KSTAKEen'K&JÊ -V56W ilï MUUR. IK vO&MEUIT 'TVOV&ESIAóeH ksrow no&KÓ)ICNC6 'TVO.O PU/MEN van onze verslaggever GENT-Het 'grootste openlucht van Europa' staat weer voor de deur. Oost-Vlaanderen wijde omgeving zijn van za terdag 17 tot en met maandag 26 juli in de greep van de Gentse i Feesten. De 150-ste aflevering de 'Fieste' waren vrijdag voorfeestwethouder N. de Poor ter reden om de Arteveldestad nog eens extra aan te prijzen in de concurrentiestrijd tussen de ase steden. „Antwerpen mag dan dit jaar cultuurstad lijn, Gent blijft élk jaar de feest stad," De Poorter maakte duidelijk dat het Gentse gemeentebestuur er aan gedaan heeft om de an derhalve eeuw oude Feesten op nieuw tot een succes te maken. Aan directe financiële onder steuning is de stad ruim zeven ton kwijt. Daarnaast zijn 450 ambtenaren in totaal zo'n 20.000 werkuren bezig met de organisa tie van de festiviteiten. De kos ten van al dat werk komen, be cijferde De Poorter, op 20 tot 25 miljoen frank (1,1 tot 1,4 miljoen gulden). Hoeveel bezoekers de Gentse Feesten trekken, is niet bekend. Aan tellingen is niet te beginnen en aan een slag in de lucht heeft niemand iets, meldde gemeente- voorlichter P. van de Voorde. Dat de belangstelling voor de 'tiendaagse' nog steeds stijgt, blijkt echter uit de komst van steeds meer buitenlandse media èn uit de groeiende afvalstroom. „Uit het feit dat er vorig jaar door de reinigingsdienst 250.000 kilo vuil bijelkaar is geveegd tij dens de Feesten kunnen we geen Taxibedrijf Kerkwerve heeft geen vergunning hinderwet nodig li van een medewerker L I DEN HAAG/MIDDENSCHOU WEN - Het gemeentebestuur van Middenschouwen is bereid met een schadevergoeding over lie brug te komen als het taxibe drijf van C. J. L. Lemson uit de kern van Kerkwerve wil ver huizen. Dat heeft een gemeente- oordvoerder van Midden- schouwen donderdag tijdens Verkoping - In de openbare bibliotheek De Zaete in Bruinis- se wordt vrijdag 25 juni een ver koping gehouden van boeken en stripboeken. Belangstellenden kunnen terecht tussen 14.00 en 17.00 uur en van 18.30 tot 20.30 een hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag laten weten. Lemson was in beroep gegaan tegen de weigering van Midden- schouwen, hem een hinderwet vergunning te verlenen. Tijdens de hoorzitting bleek dat Lemson volgens de landelijke richtlijn voor dit soort bedrijven hele maal geen hinderwetvergun ning nodig heeft. De gemeente erkent dat nu ook, maar blijft bij haar standpunt dat het taxibe drijf 1 januari 1995 verplaatst moet zijn. De veroorzaakte par keer- en geluidoverlast zou te ernstig zijn. Of de verplaatsing uiteindelijk lukt, hangt volgens de woordvoerder van de onder nemer af van de hoogte van de schadevergoeding. &7Q.N -UAI2-M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11