Bedrijven kunnen recessie aan Israëlische minister tegen anti-martelwet PZC Directeur Welzijn stad Leeuwarden bezuinigt zich weg (osto krijgt lesje taatsrecht van Ie Ombudsman Werkloosheid 60.000 omhoog Rond 1500 'maten' grijpen naast kortere jeriode dienstplicht Actie Sloveense boeren treft chauffeurs Litouwse rijpaarden van de slacht gered Sufa keert voor goede doelen 86 miljoen uit VN draaien Haïti duimschroeven aan Japan deelt fietsen uit aan postbodes binnen- en buitenland 7 Onderzoek: uitgangspositie beter dan in periode 1980-1982 Decor Aïda rijdt door Amsterdam VRIJDAG 18 JUNI 1993 gf^HAAG (GPD) - Een belangrijk deel van het (fderlandse bedrijfsleven staat er momenteel „nzienlijk beter voor dan in de recessie aan het Igjn van de jaren tachtig. De middelgrote bedrij en hebben meer geld in kas en zijn beter in staat jan schulden af te betalen. Uitzijn de eerste resultaten van een onderzoek van i accountantsorganisatie BDO CampsObers en Katholieke Universiteit Brabant. De uitkom en van deze enquête, die in het eerste kwartaal ai dit jaar werd gehouden, geven een bemoedi gd beeld van de financiële positie van bedrijven jet, 50 tot 200 werknemers. folgens de accountantsgroep zien de vermogen- posities van de bedrijven er alleszins redelijk uit. ftisniet uitzonderlijk veel geleend geld nodig om :t bedrijf draaiend te houden: het eigen vermo- !n bedraagt gemiddeld 35 procent van het totale vermogen. Dat is maar iets minder dan van de gro tejongens 37 procent Gezien het feit dat het mid denbedrijf veelal in de groothandel, tussenhandel, bouw en installatiesector actiefis, waar gemiddeld met wat minder eigen geld wordt gewerkt, is er dus financieel vrijwel geen vuiltje aan de lucht. In het begin van de jaren tachtig bijvoorbeeld was bij de grote bedrijven de gemiddelde 'solvabiliteit' onge veer 33.5 procent. Herstel Uit het onderzoek blijkt verder dat de portemon nee van de middelgrote bedrijven welgevuld is. Ge middeld 16 procent van al wat er aan geld en waar de in het bedrijf zit (het balanstotaal), kan men snel uitgeven. Ruim 40 procent heeft 'liquide' middelen over en zet deze in het algemeen als appeltje voor de dorst op een deposito. Volgens het onderzoek staat onze economie er ook beter voor dan in de periode 1980- 1982. Er is nu aanzienlijk meer geld beschikbaar voor investeringen. In de jaren 1980.1981 en 1982 bedroeg de teruggang in investeringen respectievelijk 1.10 en 4 procent. In 1992 was er nog groei (1 procent), terwijl dit jaar een afname van 3 procent wordt verwacht. In 1994 moeten de investeringen zich weer herstellen. BDO verwacht dan weer een groei van 2 procent. De winsten komen nu gemiddeld hoger uit dan in de recessie van 1981-1982. BDO CampsObers denkt daarom ook dat de huidige recessie niet te lang en niet te erg zal zijn. Daar komt bij dat de geldontwaarding (inflatie) aan de lage kant is, de terugval in investeringen meevalt en de onderne mingen in verhouding meer verdienen op hun be drijfsvermogen dan in de vorige recessie: toen 5 procent tegen 11 procent in 1992,10 procent in 1993 en volgend jaar weer 11 procent. De enquête toont nog meer optimisme: 68 procent van de ondervraagden denkt dit jaar een hogere omzet te halen dan vorig jaar. Het aantal middelgrote bedrijven in Nederland met 10 tot 100 werknemers (de meest gebruikte de finitie van het middenbedrijf) omvat ongeveer 36.000 ondernemingen, waar in totaal zo'n miljoen mensen werken. In totaal wordt er op jaarbasis zo'n 350 miljard gul den omgezet. BDO CampsObers. in omzet geme ten de zesde, Nederlandse accountantsorganisa tie, maakte de onderzoeksresultaten dinsdag be kend. Het bedrijf is aangesloten bij BDO Binder, in grootte 's werelds zevende organisatie op het ge bied van accountancy en aanverwante zaken. IEN HAAG (ANP) - Van drie lichtingen landmachtdienst- lichtigen die eerder dit jaar aor militaire dienst zijn opge- omen, zal zo'n 20 procent niet irofitcren van de verkorting de dienstijd van twaalf tot ic»cn maanden. Ze zijn onmis- ur. Dat staat in de Defensie- ifiint, het weekblad van het mi serie van defensie, totaal grijpen ongeveer 1.500 jenstplichtigen naast de üsnsttijdverkorting, zo blijkt de Defensiekrant. Minister itcBeek van defensie heeft per 1 muari 1994 een zogenaamd ge draal pardon afgekondigd. Dat ctekent dat ook dienstplichti- ;adie al voor die datum zijn op domen in beginsel van de ensttijdverkorting kunnen intslagen bij rukker De Boer ILVERSUM (GPD) - Drukke- Di' Boer Boekhoven heeft orslechts 80 van de 235 werk- mers van de rotatiedrukke- n in Almere en Hilversum baan in de vestigingen in Iversum, Deventer en Etten- r. resterende personeelsleden leten verdwijnen. Voor hen zal jrden bemiddeld bij het zoe- nnaai' een baan elders. profiteren. Hij heeft echter een uitzondering gemaakt voor ..kri tische functies" die bezet moe ten blijven wil de bedrijfsvoering bij de eenheden niet in gevaar komen. De commandanten moeten in de loop van het jaar aangeven bij welke functies ernstige proble men kunnen ontstaan. Daarbij gaat het volgens de Defensie krant onder anderen om chauf feurs, koks. monteurs en genees kundig personeel. In de praktijk betekent Ter Beeks maatregel dat van de lich tingen 93-2.93-3 en 93-4 (elk ruim 2500 man groot) 20 procent de twaalf maanden moet volma ken. Vanaf de lichting 93-5 kun nen wel alle dienstplichtigen in de lagere rangen na negen maanden vertrekken. Voor dienstplichtigen in hogere ran gen, wier diensttijd langer is, is dat na elf maanden. De Algemene Vereniging Dienstplichtige Militairen (AVNM), met 22.500 leden de grootste soldatenbond. is er boos over dat dienstplichtigen niet weten of die diensttijdver korting ook voor hen geldt. De AVNM heeft daarover volgende week donderdagmiddag een ge sprek met minister Ter Beek. De leiding van de landmacht zal ui terlijk per 1 juli de detailregelin gen over de diensttijdverkorting bekendmaken. Sloveense boeren tonen bij een blokkade vlugschriften met hun eisen. ZOETERMEER (ANP) - Het Nederlands vrachtverkeer onder vindt ernstige hinder van een blokkade-actie van boeren in Slo venië. De boeren blokkeren er sinds dinsdag de grensovergan gen met Italië, Oostenrijk en Hongarije. Volgens een woord voerder van de werkgeversorganisatie in het wegvervoer, Transport en Logistiek Nederland, staan vijftien Nederlandse chauffeurs vast aan de grenzen met de voormalige Joegoslavi sche republiek. Ook het personenverkeer wordt door de blokka de gehinderd. De Sloveense boeren blokkeren met tractoren de grensovergan gen uit protest tegen de lage prijzen die ze voor hun produkten krijgen. Met. him actie willen ze druk uitoefenen op de Sloveense regering. Het is onduidelijk hoe lang de acties zullen duren. WINTERSWIJK (GPDi - Vieren twintig uit Litouwen afkomsti ge paarden en pony's zijn don derdagmorgen in Winterswijk op het nippertje van de slacht bank gered. De viervoeters, in bezit van een inwoner van Winterswijk, moes ten op last van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RVV) worden afgevoerd naar het slachthuis, omdat de bijbe horende papieren niet in orde zouden zijn. Uit angst voor vete rinaire ziekten nam de RVV het besluit de paarden zo snel moge lijk af te maken. Toen de dieren donderdagoch tend vroeg op transport werden gezet, bleek dat niet alleen de ei genaar de papieren niet voor elk aar had. maar ook de RW niet. De zeven slacht- en 17 rijpaar den, die al in de vrachtauto gela den waren voor hun laatste rit naar Haarlem, moesten weer worden uitgeladen. Ze staan nu op het erf van de eigenaar bij te komen van de commotie. De Winterswijker reageerde op gelucht. ..Het zou een schande zijn als zulke mooie rijpaarden geslacht zouden moeten wor den". De Algemene Inspectie Dienst, die het transport bege leidde. restte niéts anders dan te vertrekken. Onduidelijk is wat er uiteindelijk met de paarden gaat gebeuren. De AID had de viervoeters vrij dag - op aandrang van de RVV - in quarantaine gezet toen het paardentransport bij de grens werd aangehouden. De beesten waren door een handelaar uit het Duitse Stadtlohn in Vilnius gekocht in opdracht van de Win terswijker. Tegen de Duitser is proces-verbaal opgemaakt door de AID. LEEUWARDEN (GPD) - De al gemeen directeur van de Dienst Welzijn van de gemeente Leeu warden, J. de Boer, heeft bij het maken van de laatste bezuini gingsvoorstellen zijn eigen baan weggeschreven. De direc teur vertrekt hoogstwaar schijnlijk per 1 januari van het volgend jaar. Volgens De Boer is de manier waarop het mes in zijn dienst is gezet de directe aanleiding voor zijn vertrek. De Boers vertrek is pas definitief als de gemeenteraad in novem ber instemt met de laatste bezui nigingsvoorstellen van burge meester en wethouders. Maar in tern heeft de directeur zijn ver trek al aangekondigd, bij de pre sentatie van het totale bezuini gingenpakket aan de medewer kers van zijn afdeling. De Boer werkt sinds 1977 in Leeuwarden. In dat jaar werd hij directeur van de gemeentelijke sociale dienst, een functie waar in hij zich landelijke bekendheid verwierf omdat hij zijn mening nooit onder stoelen of banken stak. Zo noemde hij het sociale beleid van het vorige kabinet-Lubbers ooit „misdadig", waarmee hij zich de woede van het CDA in Leeuwarden op de hals haalde. Meer commotie ontstond over De Boers stelling, dat mensen die hun omgeving langdurige overlast bezorgen, moeten wor den ondergebracht in 'degrada tiewoningen': huizen met een minimum aan comfort en een muntjesautomaat voor water en elektriciteit. De laatste bezuini gingsronde van de gemeente Leeuwarden zal vooral het ter rein van De Boer treffen: welzijn. Op dit moment werken in totaal zo'n 190 mensen bij de Dienst Welzijn. Als alle bezuinigings voorstellen zijn uitgevoerd, zul len dat er nog zo'n veertig zijn. becijfert De Boer uit de losse pols. De afgelopen maand heb ben topmanagers van de ge meente Leeuwarden in opdracht van B en W de bezuinigingsvoor stellen uitgewerkt. De Boer heeft zijn eigen functie daarbij zelf weggeschreven, verklaart hij. „Ik heb veel mensen de wacht moeten aanzeggen. Daar heb ik wakker van gelegen, en dan vind ik dat je de beker niet aan jezelf voorbij kunt laten gaan. En ik ben een van de men sen die 55 of ouder is". lorïheo Haerkens EN' HAAG - Als de koningin n handtekening heeft gezet (der een naturalisatiebesluit u? staatssecretaris Kosto niet tijeren dat besluit te tekenen uit te voeren. De Nationale nbudsman heeft de bewinds een lesje staatsrecht gege- wen hem gevraagd elk door koningin ondertekend Ko- iklijk Besluit zo snel moge- luit te voeren, gebeurde naar aanleiding een klacht van een inwoner Nijmegen. De man klaagde juni 1990 dat het verzoek van Filipijnse echtgenote om de cerlandse nationaliteit maar it werd ingewilligd. Herhaalde (zoeken om toelichting op de rtraging, leverden niets op. De 'rins Floris aagt voor wo-examen fELDOORN (ANP) - Prins 'ris, de 18-jarige zoon van (inses Margriet en mr. Pieter "i Vollenhoven, is donderdag s|aagd voor zijn vwo-exa- <n. Dat heeft de Rijksvoor- Wingsdienst meegedeeld, t prins volgde zijn opleiding het Christelijk Lyceum in poldoorn. De jongste zoon van J'griet en Pieter weet nog niet it hij nu gaat doen. Wel heeft ihch eens laten ontvallen dat misschien economie in Gro ten wilde studeren, maal foor heeft hij zich voorals- ?niet aangemeld. man wilde vooral weten waarom er zoveel tijd verloren ging tus sen de voordracht tot verlening van het Nederlanderschap op 7 november 1991 en het moment, 13 juli 1992, waarop de vrouw daarover werd geïnformeerd. Het ministerie van justitie on derzoekt of een aanvrager vol doet aan de criteria voor het Ne derlanderschap. Als dat het ge val is, draagt, het de kandidaat voor en wordt het Nederlander schap bij Koninklijk Besluit ver leend. Dit besluit wordt onderte kend door de koningin en daar na door de staatssecretaris die de politieke verantwoordelijk heid draagt voor deze beslissing. De Nationale Ombudsman laakt de redenering van de staatssecretaris dat zonder zijn handtekening nog geen sprake is van een Koninklijk Besluit. Een besluit zou dan nog kunnen worden gewijzigd of ingetrok ken. Maar dat acht de Ombuds man een misvatting. Hij stelt dat met ondertekening door de koningin een rechtsgeldig be sluit is genomen. „Met het doen van de voordracht is het aandeel van de staatssecretaris in de tot standkoming van het besluit voltooid". De handtekening van de staatssecretaris later, is slechts nodig om de gevolgen van dat besluit te dragen. Het staatshoofd is immers on schendbaar. De ministers en staatssecretarissen zijn verant woordelijk. Over de handteke ning van de bewindsman - het contraseign - stelt de Ombuds man: „Het moet geacht worden te zijn gegeven op het moment waarop de Koningin het besluit heeft getekend". HEERLEN (ANP) - De gere tireerde werkloosheid lag 1,1 de maanden maart, april "Hnei op gemiddeld 359.000 ®ensen, 60.000 meer dan in overeenkomstige perio- ®e van vorig jaar. 'f(geleken met het gemid- Mde in de maanden februa- tot en met maart waren er "000 werklozen minder. 1 daling wordt door het CBS toegeschreven aan sei zoensinvloeden. De onder liggende ontwikkeling is dat het aantal geregistreerde werklozen nog steeds toe neemt. Een versnelling van de stijging blijft echter uit. Het CBS baseert zich bij het cijfer van de geregistreerde werkloosheid op de admini stratie van de arbeidsbu reaus en een eigen enquête. AMSTERDAM - In Amsterdam werden gisteren delen van het decor voor de opera Aïda per oplegger naar het Rai-complex in Amsterdam gebracht. De sfinx is zestien meter hoog en weegt drieduizend kilo en werd gebouwd op een ponton op de Amstel bij de Stopera. De voorstelling van Aïda, de grootste tot nu in Nederland, wordt uitgevoerd op 24, 25 en 26 juni in de nieuwe Parkzaal van de Rai. foto Marcel Antonisse/ANP van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Een speciale wet te gen martelingen is ongewenst, omdat daardoor vitale Israëli sche veiligheidsbelangen in ge vaar zou komen. Dat is de me ning van de Israëlische minis ter van justitie, David Libai. Hij reageerde daarmee op een voor stel van negen linkse en liberale parlementsleden om de ook door Israël ondertekende VN- conventie tegen martelingen in de wetgeving op te nemen. Het martelen van gevangenen bij ondervragingen is in Israel toegestaan, zolang het gewelds niveau niet uitgaat boven de toepassing van ..gematigde fy sieke druk". Die definitie is op genomen in een geheime bijlage bij het zogenoemde Rapport Landau, het verslag van een in de jaren tachtig uitgevoerd on derzoek naar de verhoorpraktij- ken van de veiligheidsdienst. In 1991 ondertekende Israël het „Internationale handvest tegen martelingen en andere wrede, onmenselijke of vernederende behandeling of straf'. In de tweede paragraaf van het hand vest verplichten de onderteke naars zich zonodig via nationale wetgeving uitvoering te geven aan de internationale overeen komst. De negen indieners van het wetsvoorstel - afgevaardigden van de Communistische Partij, Meretz en de Arbeiderspartij - menen dat Israël door de aan vaarding van het handvest aan zijn internationale verplichtin gen moet voldoen. De tekst van het voorstel komt overeen met die van het internationale hand vest. De negen hebben woensdag op aandrang van minister Libai be sloten de indiening van hun ini- tiatiefwet zes weken uit te stel len. In die tijd zal een inter-ministe- riële commissie de kwestie on derzoeken. Maar Libai verklaar de gisteren al dat hij de invoe ring van een speciale anti-mar telwet ongewenst acht met het oog op Israëls veiligheid. „Het is moeilijk, maar niettemin noodzakelijk evenwicht te be waren tussen vitale nationale veiligheidsbelangen en mensen rechten. Beide moeten worden gerespecteerd," zei hij. Volgens Libai is de invoering van nieuwe nationale wetgeving niet nodig, omdat de bestaande voldoende duidelijk is. Israëlische, Palestijnse en inter nationale mensenrechten-orga nisaties voeren al jaren actie te gen wat ze beschouwen als de systematische marteling van ge vangenen, met. name door de binnenlandse veiligheidsdienst. Op een recent congres in Tel Aviv beschuldigde de Israê- lisch-Palestijnse Artsenorgani satie voor Mensenrechten Israë lische collega's van medeplich tigheid aan martelen, door het ondertekenen van medische ver klaringen voor en tijdens de on dervraging van verdachten. De voorzitster van de Israë- lisch-Palestijnse artsengroep. dr. Ruchama Marton, had woensdag een gesprek met mi nister Libai. Ze verklaarde na af loop niet te kunnen begrijpen waarom de regering bezwaar maakt tegen de invoering van een wet met dezelfde tekst als een internationale conventie die Israel al heeft ondertekend. Meer dan 750.000 kaarten tegen Duitse rassenhaat HILVERSUM (ANP) - Meer dan 750.000 mensen hebben al mee gedaan aan de briefkaartenac tie van het radio-programma The Breakfast Club tegen de vreemdelingenhaat in Duits land. Dat heeft de KRO donder dag bekend gemaakt. De organisatoren van de actie verwachten dat het aantal in zendingen de komende dagen nog verder zal groeien. In totaal werden zes miljoen kaarten met de tekst „Ik ben woedend" in omloop gebracht. De kaarten worden in de loop van de volgen de week in Bonn aangeboden. Niet bondskanselier Helmut Kohl maar minister Bohl, hoofd van de bondskanselarij, zal de kaarten in ontvangst nemen. Koningin en prins Claus naar IJsland DEN HAAG (ANP) - Er bestaan plannen voor een staatsbezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan IJsland. Het zou aan het begin van de zomer van 1994 moeten plaatshebben. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst donderdag bevestigd. De voorbereidingen zijn nog in een zeer pril stadium. Ook op het presidentiële kantoor in Reyk javik wilde men geen nadere me dedelingen doen dan dat „er sprake" van een staatsbezoek uit Nederland is. In november brengen de konin gin en prins eerst nog een staats bezoek aan Zwitserland. Advertentie ROTTERDAM (ANP) - De Giroloterij en de Bankloterij hebben in 1992 bruto bijna 145 miljoen gulden opgebracht. Daarvan is de net to-winst, ruim 86 miljoen gulden, uitgekeerd aan „goede doelen" op maatschappelijk, sociaal en cultureel gebied. Dat staat in het jaarverslag over 1992 van de Stichting Uitvoerings orgaan Financiële Akties (Sufa). die de Giro- en Bankloterij organi seert ten behoeve van de Stichting Algemene Loterij Nederland ALN). De Sufa verwacht nog een verdere omzetgroei nu er twaalf in plaats van zes trekkingen per jaar van de Giro- en Bankloterij zijn. Vijf fondsen worden jaarlijks door de ALN bedacht: het Juliana- fonds, het Bernhardfonds. de Stichting Fondsenwervingsacties Volksgezondheid, de Stichting Katholieke Noden en de Stichting Fondsenwerving Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers. Verder is er nog een fonds voor bijzondere projecten. van onze correspondent WASHINGTON - De Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties heeft het militaire bewind in Haïti woensdagavond een ul timatum gesld. Als de in 1991 democratisch gekozen, maar la ter afgezette, president Jean- Bertrand Aristide niet binnen een week in zijn functie wordt hersteld, zal de VN een olie- en wapenembargo tegen Haïti in stellen. Dat komt dan bovenop de al eerder aangekondigde eco nomische sancties die op 23 juni van kracht zullen worden. Volgens de VN-resolutie zullen alle Haïtiaanse bezittingen in de hele wereld worden bevroren. Voorts zullen zendingen van wa pens, olie en andere brandstof fen worden tegengehouden, zo wel op zee als aan de grens met de Dominicaanse Republiek. De Organisatie van Amerikaanse Staten heeft eerder al een han delsembargo afgekondigd, maar dat wordt nu tot de hele wereld uitgebreid. Vooral Europese landen zijn handel blijven drven met het ge- neraalsbewind. Zo verloopt de oliebevoorrading van Haii gro tendeels via de spotmarkt in Rotterdam en wordt van daar rechtstreeks naar Haiti's hoofd stad Port-au-Prince gevaren. De VS. Canada en enkele Latijn- samerikaanse landen zijn bereid om het VN-embargo middels een zeeblokkade af te dwingen. De Verenigde Naties houden de mo gelijkheid achter de hand om met een vredesmacht in Haiti, dat het armste land van het westelijk halfrond is, in te grij pen. TOKYO IRTR) - Japan wil duizenden, door de oor spronkelijke eigenaars in de steek gelaten fietsen schen ken aan postbodes in Aziati sche ontwikkelingslanden. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van pos terijen donderdag in Tokyo bekendgemaakt. In 1990 alleen al verwijder den de Japanse autoriteiten bijna twee miljoen fietsen van de straat. Het ging om gestolen fietsen of om rijwie len die door de eigenaars ge woon waren achtergelaten. Kwam de eigenaar niet meer opdagen, dan besloten de autoriteiten tot vernieti ging. Het postministerie vindt dat jammer en wil de fietsen voortaan schenken aan landen waar brievenbe stellers nog te voet of met het openbaar vervoer hun taak verrichten. Daar zou den de fietsen heel nuttig kunnen zijn. aldus de krant Yomiuri Shimbun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7