Veel Turken niet op vakantie PZC wee maal tien lar cel voor ud-politieman Enschede geeft kopers bouwkavels btw terug DGfCO Protest tegen 'land voor vrede' Israël Akkoord over Zwarte- Zeevloot binnen- en buitenland Reizen per auto gevaarlijk en vliegtuig te duur l'èrco Airbus vliegt 19.100 kilometer non-stop VRIJDAG 18 JUNI 1993 Krant voor alcoholisten in Rusland MOSKOU (RTR/AFP) - [n Rusland is donderdag cen nieuwe krant ver schenen die adviezen geeft aan mensen die niet van fles af kunnen blijven. Het blad heet de Dronkaard van Samara. In haar eerste nummer schrijft de redactie op te willen komen voor de belangen en de rechten van alcoholverslaafden, zo meldt het persbureau uar-tass. Het aantal alcoholisten in de industriestad Sa mara, gelegen aan de Volga, lijkt hoog te zijn want de krant telt een oplage van 30.000. In het donderdag verschenen exemplaar staan tips over hoe men zich moet gedragen bij aanhoudin gen door de politie en men vergiftiging als gevolg van het drinken van illegaal gestookte al cohol ontloopt. Dok schrijft de krant aver de wijze waarop ka ters bestreden kunnen R-orden. De Dronkaard Samara kost 30 roe „en dat is minder jan een fles bier", aldus krant. van de srbouwing is het inbrengen van een airco. 'ierdoor kan de mperatuur in de winkel ingenaam dalen. e korting op de gèheie is desondanks nge Vorststraat 76. Goes ROTTERDAM (GPD) - Voor het tweede achtereenvolgende jaar blijven veel Turken in Neder land deze zomer thuis. Een auto- reis naar Turkije via ex-Joego- slavië is uitgesloten. Alterna tieve routes zijn lang, vol opont houd en ook al niet zonder risi co's. Boot- of vliegreizen zijn voor de meesten onbetaalbaar. Bovendien zitten vliegtuigen en boten al sinds maanden vol en werken de maatschappijen met ellenlange wachtlijsten. Treinreizen via Duitsland wor den vermeden uit angst voor ex treem-rechts. ..Heel veel Turken gaan dus niet op vakantie," zegt woordvoer der A. Evsen van de Nederlandse Unie van Turks-Islamitische Or ganisaties in Rotterdam. ..Tot groot verdriet van velen, want een vakantie bij de familie bete kent vaak zoveel. Huwelijken, verlovingsfeesten en andere plechtigheden worden meestal zo gepland dat de familie uit Ne derland erbij kan zijn. Turken gaan ook maar één keer in de twee of drie jaar op vakantie. Sommige mensen zijn al jaren niet meer bij hun familie ge weest." Vorige zomer probeerden talloze Turkse families nog om met de auto door Servië te reizen. De meesten hebben inmiddels ook dit plan laten varen, omdat de reizigers een geliefd doelwit voor afpersing en pesterijen bleken. „Vorig jaar zijn Turken door Ser vië gereisd," vervolgt Evsen, „en in enorme problemen geraakt. De bevolking kan ons bloed wel drinken en probeert het de Tur ken op allerlei manieren moei lijk te maken." Hoge boetes Bij de grens worden hoge visum- kosten, ruim honderd gulden per persoon, in rekening ge bracht. Verder doen de doua niers moeilijk over verzekerin gen en dwingen de reizigers ex tra polissen af te sluiten. Een fa milie op doorreis dient rekening te houden met kosten oplopend tot ruim duizend gulden. Evsen: „En onderweg word je voortdu rend door politieagenten aange houden en moet je abnormaal hoge boetes betalen voor ver keersovertredingen die niet ge maakt zijn. De bekeuring wordt niet geschreven want het geld verdwijnt veelal in de zak van de politieagent. Ook zijn mensen door Serviërs overvallen en mis handeld." (ANP) - Het ge- in Amsterdam heeft lerdag een 36-jarige Am- lamse ex-politieman ver- leeld tot twee maal tien jaar ingenisstraf. Het hof acht schuldig aan doodslag op opcrimineel Klaas Briiins- maan doodslag op de drugs- Anton Hijzelen- Het hof verwierp groten- s de verweren van zijn Isman mr. J. Boone. De ver- heeft steeds heftig ont- ocaat-generaal mr. A. Kor- s had respectievelijk acht raalf jaar geëist. De Amster- se rechtbank heeft de voor- se politieman vorig jaar ver- tot acht jaar cel wegens op Bruinsma. Hij werd Utrechtse rechtbank we- moord op Hijzelendoorn tot twaalf jaar cel. rasma werd in de vroege och- ivan 27 juni 1991 voor het onhotel aan de Amsterdam- ppollolaan met vier pistool- iten gedood. Hijzelendoorn 3 in de nacht van 20 op 21 vorig jaar in zijn woning doorzeefd met kogels. Een autotocht via Hongarije. Roemenië en Bulgarije is vol gens Evsen een ramp. De wegen zijn slecht en vol omdat ook het vrachtverkeer op grote schaal van deze route gebruik maakt. Bij de grens tussen Hongarije en Roemenië dienen reizigers uren. soms dagen te wachten op beno digde reispapieren. Wie onder weg in de auto slaapt, loopt een grote kans om te worden beroofd door rondzwervende zigeuners en andere wanhopige outcasts. „In Roemenië is vrijwel geen benzine verkrijgbaar." weet Ev sen. „Brandstof wordt bewust schaars gehouden zodat abnor maal hoge prijzen bij de pomp kunnen worden gevraagd. Roe menië weet heel goed dat ze nu een belangrijk doorreisland is en slaat er een slaatje uit. Eenmaal aangekomen in Bulgarije staan reizigers voor hetzelfde pro bleem. De visumkosten lopen daar op tot bijna zevenhonderd gulden per familie. Wachtlijst Hoe aanlokkelijk een vliegtuig- stoel ook mag zijn, de meeste Turkse families kunnen zich een ticket tussen 850 en 1150 gulden per persoon niet veroorloven. „Vrijwel alle lijn- en charter vluchten zijn trouwens al sinds maanden volgeboekt," zegt een woordvoerder van het Rotter damse reisbureau Aksoy Rei zen. „Vanwege de lage prijzen is de particuliere maatschappij Sultan Reizen zeer geliefd. Wie daar op de wachtlijst staat en toch in aanmerking komt voor tickets kan kinderen tot twaalf jaar niet meenemen. Die stoel- prijzen zijn gemiddeld driehon derd gulden lager en dus niet winstgevend. Sultan Airlines ac cepteert alleen grotere kinderen en volwassenen." De Turkse vliegmaatschappij ontkent stellig dat bij boekingen JERUSALEM - Meer dan tienduizend Israëlische kolonisten protesteerden gisteren bij het Amerikaanse consulaat in Jerusalem tegen de „politiek van Amerika en Rabin van land voor vrede". Rechtse organisaties en kolonisten voeren vijf dagen actie tegen de regering ter gelegenheid van de tiende gespreksronde van de Midden-Oosten-conferentie in Washington. De kolonisten zijn bang dat de Israëlische regering vrede sluit met de Palestijnen in ruil voor de bezette gebieden. foto EPA Boone voerde eerder in beide za ken aan dat het politie-onder- zoek niet betrouwbaar is ge weest. Het hof verwierp dat don derdag. In de zaak Bruinsma haalde Boone onder meer een verklaring aan van de politie die bedoeld zou zijn om fouten in het onderzoek af te dekken. Dit snijdt geen hout, aldus het hof. Het hof meende geen reden te hebben te twijfelen aan de ver klaringen van getuigen en die van de politie. Overigens voerde het hof als bewijs onder meer de verklaring van een getuige aan, die als laatste de Hiltonbar ver liet. Die hoorde Bruinsma op straat zeggen jij moet niet den ken. omdat jij een ex-recher cheur bent, ik bang voor je ben". Nergens is uit gebleken dat een ander de dader (of daders) is (zijn) geweest, aldus het hof. Ook wat de zaak-Hijzelendoorn be treft, was het hof het oneens met de bezwaren van Boone. Als be wijs voerde het hof onder meer een telefoongesprek aan dat een getuige die avond op 20 maart had met Hijzelendoorn. Daarin zei die dat hij bang was dat hij zou worden „omgelegd". De bemanning van de Airbus, Nick Warner (1) en Gerard Guyot vieren het record. Op de achter grond wordt het vliegtuig bijgetankt. foto Reuter PARIJS (AP)-Een Airbus A-340 heeft donder dag het non-stop record voor commerciële lijntoestellen gebroken. Opgestegen in Le Bourget bij Parijs, bereikte de Airbus Auckland, Nieuw Zeeland, na 21 uur en 32 minuten. Het toestel, The World Ranger gedoopt, steeg na het bijtanken meteen weer op. De Airbus overbrugde een afstand van 19.100 kilometer, ruim boven de 18.000 kilometer die een Boeing 747 in 1989 vloog van Londen naar Sydney. De bemanning hoopte tijdig terug in Parijs te zijn om een vlucht rond de wereid in minder dan 48 uur in de boeken te krijgen. De record- Airbus, een testvliegtuig dat nagenoeg iden tiek is aan de A-340 s die commerciële maat schappijen in dienst hebben, kruist met een snelheid van 878 kilometer per uur. Op Le Bourget landde donderdag nog een an der record-vliegtuig. Een eenmotorig propel- lorvliegtuig had met drie piloten aan boord een reis achter de rug van 37.000 kilometer, ver deeld over 16 vluchten. Het toestel vloog de reis rond de wereld in de recordtijd van iets minder dan 80 vlieguren. SCHEDE (GPD) - De ge- Enschede betaalt zes- dopers van bouwkavels de krug, die zij hen ten on- "o in rekening heeft ge tto. Het gaat om een totaal- van iets meer dan gulden. De restitutie ge- «op last van de belasting- grote ondernemingen in die positief heeft be kt op bezwaarschriften van de grond op het mo- van koop niet bouwrijp sns de gemeente was dat jfle wel het geval geweest. Jbouwrijpe grond wordt btw ton, destijds nog 18.5 pro- niet-bouwrijpe grond Procent overdrachtsbelas- lijdt de gemeen- j^cieel nauwelijks nadeel, e medewerker C. Tuinbeek afdeling Grondzaken/Ei- die is belast met kwestie. De btw, die zij t geïncasseerd, is volgens conform de richtlijnen ^en aan de fiscus afgedra- ja deze zal het ook weer te- pm. waartoe En- Fnu is verplicht, moet niet Geen doorbraak in btw-affaire als een doorbraak worden gezien in de btw-affaire, die nu al enkele jaren landelijk op grote schaal speelt en waarover diverse rechtscolleges nog een uit spraak moeten doen Tuinbeek wijst er met nadruk op, dat de restitutie is gebaseerd op een overgangsmaatregel van de belastingdienst. Sinds sep tember 1992 hanteert deze gewij zigde - strengere - beoordelings normen. Ogenschijnlijk verge lijkbare gevallen komen dan ook niet meer voor teruggave in aan merking, zegt hij. Een van de kopers, L. Greve, een register-accountant, bewandel de niet de juridische, maar op ei gen houtje de fiscale weg om zijn gelijk te halen. Op het moment dat hij de kavel kocht, had de ge meente slechts een aftakpunt voor een rioolaansluiting aange legd. wel wat erg weinig om te kunnen spreken van bouwrijp gemaakte grond, concludeerde hij. Ook de belastingdienst vindt, dat een 'weinig beteke nende werkzaamheid'. Hetzelfde vindt ze ten aanzien van het ophogen van de kavel. Er moet minstens tien centime ter zand zijn opgebracht. Kopers van kavels, die met minder cen timeters zijn opgehoogd, krijgen de btw eveneens terug. Pech hebben kopers bij-wie een sloot door de kavel liep die is dichtge gooid. Zij hebben volgens de fis cus geen recht op teruggave, en moeten maar eventueel de juri dische weg bewandelen. Greve spreekt van 'een mooi succes', al blijft hij het vreemd vinden, dat de één wel en de an der niet de btw gerestituteerd krijgt. De belastingdienst is au tonoom en heeft zijn eigen nor men. Er zijn diensten, die vinden dat pas van een bouwrijpe kavel kan worden gesproken als de grond met 50 centimeter of zelfs een meter is opgehoogd. Appel R. Mohr, wonend in dezelfde En- schedese wijk, heeft van de fis cus noch van de gemeente iets gehoord over restitutie van de btw. Hij voert al meer dan een jaar een juridische strijd. In zijn zaak heeft de Almelose rechter mr. H. Breitbarth in een tussen vonnis ondermeer bepaald, dat de gemeente Enschede moet aantonen, dat zij wel degelijk werkzaamheden aan de kavel heeft verricht. De gemeente is het er niet mee eens. dat ze met bewijzen moet komen en is in ap pel gegaan. Eind deze maand laat het gerechtshof in Arnhem weien hoe het over de zaak denkt. Daarnaast is er de affaire rond Christy Oosterhof-Markerink uit Hengelo. Zowel de rechtbank in Almelo als het hof in Arnhem heeft geconcludeerd, dat de ge meente Hengelo haar ten on rechte btw heeft laten betalen. Volgens de gemeente was de ka vel bouwrijp, maar de twee rechtscolleges zijn van mening, dat er van werkzaamheden van enige omvang niet kon worden gesproken. De zaak ligt inmid dels voor cassatie bij de Hoge Raad. De uitspraak wordt met grote belangstelling tegemoet gezien. Pakt ze positief voor Markerink uit, dan, zo is de ver wachting. zullen alle gemeenten in Nederland de vele duizenden claims van kopers moeten ho noreren. wordt geselecteerd op leeftijd. ..Het. is waar dat bijna alles uit verkocht is, maar als stoelen vrijkomen weigeren wij nie mand. In elk vliegtuig zitten tientallen, zo niet honderden ba by's en kleine kinderen." Resteert een bootreis via Vene tië in Italië. „Heel duur. hoor," vervolgt de zegsman van Aksoy. „Met havenbelasting zo'n 3000 gulden. En ook hier speelt het zelfde probleem: aUe boten zit ten vol. Sinds het uitbreken van die verschrikkelijke oorlog doen de reisbureaus en maatschappij en goede zaken." M II 1 i l 1 ll l 1 1 i 1 II 1 1 1 1 1 1 1 1 i 1 1 i 1 1 1 1 1 Vandaag 1 Hoog water "Woensdagiveer is vrïjdagioeer' zeiden onze voorouders en zoals in vele weerspreuken zit hier ook een kern van ivaarheid in. Bij westelijke circulaties icisse- len regendagen en zonnige da gen elkaar in een vrij regelmatig tempo af. Zo wordt het vandaag in ieder geval weer een bewolkte dag. De regen is ook van de par tijmaar de hoeveelheden zullen niet zo groot zijn. De weersver- slechtering heeft te maken met het frontensysteem van een oce aandepressie, die al uitdiepend naar de Britse eilanden trekt. De depressie stuiot ivel wat war mere lucht naar onze omgeving, zodat het ondanks de afwezig heid van de zon toch zo'n 20 gra den kan worden. De ivind zal een spelbreker zijn, voor surfers en zeilers een speelkameraad, ivant in de middag wordt kracht 6 bereikt. De komende dagen blijven we in de vrij warme lucht, maar aangezien de lucht nogal vochtig is. zijn er nogal ivat ivol- kenvelden. Nautisch bericht WiJid: zuidioest-icest 4 tot 5. toe nemend 5 tot 6 Bft. zichtgoed. in regen matig, temperatuur kustwater: 17 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldestus sen 0,5 en 1,0 meter. ZON EN MAAN 19 juni Zon op 05.17 onder 22.01 Maan op 04.40 onder 21.30 Vooruitzichten Voor het weekeinde: de tempe ratuur loopt vandaag tot rond 23 graden op. Door de hoge vochtigheid zal het nogal druk kend aanvoelen. Naast wolken velden zijn ook enkele zonnige perioden te verwachten. Vooral in de avond is er kans op een lo kale omveersbui. Zondag is de kans op buien nog wat groter. Voor maandag tot en met dins dag: de neerslagkansen blijven vrij groot. De temperatuur gaat geleidelijk iveer wat omlaag. De wind blijft aanhoudend in de zuidwesthoek. Vrijdag 18 juni uur cm uur cm Vlissingen 01.32 187 13.55 203 Terneuzen 01.48 213 14.15 230 Bath 02.48 256 15.13 275 Roompot-buiten 01.35 136 13.55 150 Zierikzee 02.55 136 15.25 149 Yerseke 02.55 143 15.25 156 Philipsdam-West 03.00 147 15.20 159 Zaterdag 19 juni Vlissingen 02.11 206 14.35 216 Terneuzen 02.31 234 14.56 244 Bath 03.29 279 15.56 289 Roompot-buiten 02.10 152 14.35 160 Zierikzee 03.45 148 16.05 155 Yerseke 03.50 155 16.10 161 Philipsdam-West 03.40 156 16.05 162 1 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 18 juni Vlissingen 07.45 182 20.09 181 Terneuzen 08.16 193 20.35 190 Bath 09.16 219 21.35 215 Roompot-buiten 07,50 136 20 10 136 Zierikzee 09.00 141 21.25 139 Yerseke 09.05 146 21.30 145 Philipsdam-West 09.00 149 21.30 148 Zaterdag 19 juni Vlissingen 08.30 189 20.52 193 Terneuzen 08 55 199 21.20 202 Bath 09.58 226 22.26 227 Roompot-buiten 08.25 139 20.45 144 Zierikzee 09.40 140 22.10 145 Yerseke 09.45 145 22.10 150 Philipsdam-West 09.45 148 22.10 154 IHMI Verwachting vanmiddag en in europa I I Iili I I I I I Iili I I I I I I i li i i I i van onze correspondent MOSKOU - De Russische presi dent Jeltsin en zijn Oekrainse collega Kravtsjoek willen de Zwarte-Zeevloot zo snel moge lijk opsplitsen in een Russische en Oekrainse marine. Kravts joek heeft daarbij toegezegd dat de Russische marine voorma lige Sovjet-vlootbases op Oe- krains grondgebied mag blij ven gebruiken. Dat is het voor naamste resultaat van topover- leg tussen de presidenten giste ren in Moskou. Oekraïne en Rusland krijgen elk de helft van de bijna vierhon derd schepen tellende vloot. On der leiding van een gemengd Oe- kraïns-Russische staatscom missie wordt in september met de opdeling begonnen. Maar noodzakelijk is voor die tijd, dat de parlementen van beide GOS- republieken de overeenkomst ratificeren. Het is voor de derde-keer in an derhalf jaar tijd dat Jeltsin en Kravtsjoek een principe-ak koord over de omstreden vloot bereiken. Na de twee vorige ble ven de ruzies erover gewoon doorgaan. Maar uit de door Jelt- sins persdienst vrijgegeven tekst blijkt dat dit akkoord op belangrijke onderdelen ver schilt van de vorige. Zo blijft de vloot tot voltooiing van de opdeling in 1995 niet on der één gemeenschappelijk (Russisch) commando. Bepaald is slechts dat beide marines 'ta ken tot verdediging van ge meenschappelijke belangen' zullen coördineren. Ook is expli ciet vastgelegd dat Rusland de marinebasis Sebastopol op de Krim en andere havens en scheepswerven in de zuidelijke Oekraïne kan blijven gebruiken. Kravtsjoek verliet Moskou in optimistische stemming. Vanaf nu kunnen alle acute problemen in onze relaties worden opgelost, zei hij vanaf de vliegtuigtrap. Dat optimisme lijkt rijkelijk voorbarig. De verdeling zelf. waarbij het niet alleen om aan tallen maar ook om militaire slagkracht gaat, zal nog de no dige hoofdbrekens kosten. En Kravtsjoek zei wijselijk niets over te verwachten politieke schermutselingen met zijn par lement en de overwegend Russi sche bevolking van het schierei land de Krim. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen of motregen. Temperatuur van 15 graden in het noorden tot iets boven de 20 graden in Zuid-Engeland. Madeira: Perioden met zon, ge leidelijk ook kans op enkele wol kenvelden. Droog. Middagtem- peratuur rond 25 graden, Spanje: Vrij zonnig, in de loop van zaterdag in het binnenland kleine kans op een onweersbui. Temperatuur aan de Costa's ten noorden van Benidorm rond 27 graden, aan de stranden in het zuiden tussen 27 en 32 graden, landinwaarts tussen 32 en 37 graden. In het noordwesten be duidend lagere temperaturen Canarische Eilanden: Aan de noordzijde wolkenvelden, op de zuidstranden vrij zonnig en droog. Temperatuur ongeveer 26 graden. Marokko: Zonnig en droog, langs de kust ook kans op wolkenvelden. Maxima aan zee rond 25 graden. Tunesië: Zonnig, in het noorden ook kans op enkele wolkenvel-'' den en een lokale bui. Middag- temperaturen tussen de 25 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, za terdag ook wolkenvelden en kans op onweer. Mïddagtempe- raturen oplopend tot 25 in het westen en rond de 30 in de Lan- guedoc en aan de Cöte d'Azur, Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur dichtbij de 30 graden, bij zee iets' koeler. Italië: Zonnig, vooral zaterdag plaatselijk ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Middag- temperatuur op de meeste plaatsen rond de 30 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het binnenland vrijdag nog stapelwolken en een enkele re gen- of onweersbui- Met name op de eilanden in de Egeïsche Zee een stevige noordelijke wind. Middagtemperaturen in het al gemeen tussen de 25 en 30 gra den. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust perioden met zon en droog. Vooral ten oosten van Antalya en ook op Cyprus in de loop van beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Ook in het Turkse binnenland ontstaan stapelwolken en valt er een en kele regen- of onweersbui. Ma xima langs de kusten tussen de 24 en 29 graden. Zwitserland: Perioden met zon en in de loop van zaterdag kleine kans op een lokale onweersbui. Temperatuur oplopend tot 28 graden. Oostenrijk: Geleidelijk meer zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur cir ca 27 graden. CC Amsterdam half bew. 16 Aberdeen regen 14 Athene licht bew.' 20' Barcelona onbewolkt 22 Berlijn half bew 17 Budapest regen 16 Bordeaux zwaar bew. 19 Brussel half bew. 19 Cyprus onbewolkt 23 Dublin regen 13 Frankfurt licht bew 19 Genève half bew. 20 Helsinki regen 13 Innsbruck regen 12 Istanbul licht bew. 20 Klagenfurt licht bew. 18 Kopenhagen regen' 14' Las Palmas onbewolkt 22 Lissabon licht bew. 31 Locarno half bew. 26 Londen zwaar bew. 20 Luxemburg zwaar bew. 17 Madrid onbewolkt 32 Malaga licht bew. 23 Mallorca onbewolkt 24 Malta onbewolkt 23 Moskou onbewolkt 15 Munchen zwaar bew. 16 Nice zwaar bew. 22 Oslo half bew. 18 Parijs licht bew. 21 Praag zwaar bew. 14 Rome zwaar bew. 22 Stockholm licht bew. 15 Warschau zwaar bew. 14 Wenen zwaar bew. 16 Zurich half bew. 18 Bangkok zwaar bew. 27 Tunis onbewolkt 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5