In 't Veld struikelt over brieven PZC redactie Niet juist informeren Kamer behoort tot de hoofdzonden PZC opinie en achtergrond Chinese slaven in 'Het Mooie Land' leidt tot twaalfde wijziging kabinet Vertrek In 't Veld Opdeling van Bosnië lijkt nu enige optie Ritzen adviseerde staatssecretaris de eer aan zichzelf te houden VRIJDAG 18 JUNI 1993 van onze correspondent Hans de Bruijn Twee jaar geleden hoorde hij voor het eerst het geluid van de 'slangekop'. Die vertelde Lin hoe prachtig het was in 'meiguo', het mooie land. Waar iedereen een groot huis en een mooie auto had. Dat was ook voor hem, een simpele landar beider, weggelegd. Voor een paar duizend gulden kon het ge regeld worden. Handgeld nu, en de rest zou later wel komen. Te rugbetaling in het beloofde land zou immers geen probleem zijn. Nu is Lin in 'meiguo', de Verenig de Staten. En is helemaal niet blij. „Het is een hard leven hier. Amerika is geen goede plek", zegt hij. Het liefst zou hij weer te ruggaan naar zijn dorpje in Fu- jian. Maar hij moet nog duizen den dollars terugbetalen aan de 'slangekop'. de bijnaam voor de ronselaars die hem, en duizen den andere Chinezen, met mooie beloften naai- Amerika lokten. Voorlopig zit hij nog jaren diep in de schulden. Twee weken geleden ontdekten Newyorkse politiemannen in een kelder onder een huis in Brooklyn dertien Chinezen, die er gevangen werden gehouden. Overdag moesten zij werken, in restaurants, winkels of in wasse rijen. voor 70 cent per uur, zes tien uur per dag. Hun schuld aan de werkgevers was soms tiendui zend dollar. Een jongeman die zo al zes jaar bezig was, werd met de dood bedreigd omdat hij tien cent opslag vroeg. Tienduizenden Chinezen werken en leven in de VS onder omstandigheden die ronduit als slavernij aangemerkt kunnen worden. En elk jaar komen er volgens de Amerikaanse immi gratiedienst zeker honderddui zend bij. Hoofdzakelijk illegaal, want officieel laten de VS per jaar niet meer dan 20.000 Chine zen uit China en evenveel uit. Taiwan toe. En ook als zij wor den gepakt mogen zij dankzij de ruimhartige immigratiewetten meestal blijven. De Chinezen-handel heeft in eens alle aandacht gekregen na dat vorige week een schip - met de weinig toepasselijke naam 'Gouden Waagstuk' - met bijna driehonderd illegale Chinezen voor de kust van New York aan de grond liep. De Chinezen sprongen overboord - op weg naar 'meiguo' - maar werden door de kustwacht opgepakt. Zes van hen verdronken. De an deren wachten nu in gevange nissen op een besluit van de au toriteiten over hun lot. Hongerloon In het koude zeewater bij Long Island eindigde een ware martel tocht, die voor sommigen al twee jaar geleden was begonnen. Een 'slangekop' wist hen over te halen duizenden dollars bijeen te schrapen, door van familiele den te lenen, en de reis naar Amerika te beginnen. Vaak met een lange voettocht naar het zuiden, naar Thailand of Hong kong. Daar wachtte een boot waarop zij maandenlang in er barmelijke omstandigheden werden opgesloten. De verhalen over de oversteek, met soms 'overstappen' in een of ander Afrikaans land, zijn hart verscheurend. Over gebrek aan eten en water (een liter per per soon per week), over het ontbre ken van hygiëne, over een toilet voor 280 mensen. Mannen, vrou wen, kinderen - opeen geperst in het ruim van een schip - die soms wekenlang geen daglicht zagen. Een weg terug was er niet. en het beloofde land leek vaak verder weg dan vanuit China zelf. Volgens de Amerikaanse immi gratiedienst INS zijn zo deii ste drie jaar al tienduizend^ legale Chinezen in de VS aar komen. Ze worden vlak voor' kust overgeladen in kfe bootjes en aan wal opgev^ door Chinese mensenha^ laars, die hen meenemen nar 'Chinatowns' van New York Angeles of San Francisco oii werkgesteld te worden om t schuld af te betalen. Daar is tijd werk voor een ongeschct tegen een hongerloontje. Asiel Hoe lager het loon, hoe lange illegalen aan hun 'slangefe pen' vast zitten. De Chineses fia wordt er schatrijk vanj dwars ligt wordt met de dooi; dreigd. Of met aangifte aal INS. Maar de illegaglen niet dat dat juist hun reel zou zijn. Van terugzending a China is immers geen sprakel Chinezen hoeven slechts p- tiek asiel aan te vragen om» prcedure te laten beginner.: hen nog zeker twee jaar inde' houdt. Dat hebben zij te danken s toenmalig president Geè Bush, die in 1991 de toe'.sti van Chinezen vergemakkelijk Na het bloedbad op het Fj van de Hemelse Vrede in Pek in 1989, was het voor Chine#: veel makkelijker geworden: asiel te krijgen. Maar in 1991) paalde Bush dat ook alle Ck zen die het slachtoffer dreigó te worden van de 'familiepi tiek' van de Chinese regering: asielzoekers zouden wordeni kend. Het beleid van de regering in king om slechts een kind pers zin toe te staan, maakte dal dereen die het risico liep eeni dwongen abortus of sterilisa te moeten ondergaan, asiel fc krijgen. Zoals de Amerika ook de Cubaanse vluchteling en de Vietnamezen die na einde van de oorlog in hun la het communisme wilden c vluchten, niets in de weg legg Dat nieuws lokte nog eens lie duizenden Chinezen meer na de VS. Slaaf Maar omdat het Chinese regü hen niet zomaar laat vertrek);» zijn de meeste vluchteling! aangewezen op de 'hulp' van: mensenhandelaren. De VS ha den momenteel zeker twinj schepen in Azië in de gaten,: mogelijk Chinezen illegaal ga vervoeren. Veel kunnen zij ovi gens niet doen. Onderschepp van de schepen op zee is nietti gestaan en als de Chinezen b nen de Amerikaanse watei zijn moeten zij aan land wore gebracht. Daar begint dan een langdu administratief proces. El vluchteling heeft er recht door de INS gehoord te wordi De immigratiedienst heeft s ter al een achterstand v 260.000 zaken. Is er, na zo'nv maanden, een negatieve ii spraak, dan kan beroep aange kend worden. Dat duurt iei een jaar. Intussen zijn de Chii zen in de VS, kunnen niet w. den opgesloten en zijn dus vi dat wil zeggen: vaak aan i 'slangekoppen' overgeleverd, Duizenden van die Chinezend de INS nooit meer terug. 1 werken in de Chinatowns in n strekte anonimiteit, zonder pieren, en meestal onder erts melijke omstandigheden. E voorbeeld als slaaf van de T; Ching'-bende. de grootste New York, die geleid wordt de 28-jarige Guo Liang Ghi.Bj er schatrijk mee geworden. J handel in mensen levert tege woordig meer op dan die drugs", zegt een Newyorksep: tieman. door Runa Hellinga Of de vrede in Bosnië met de nieuwe onderhandelingen in Genève dichterbij of verder- weg is gekomen, valt nog te be zien. Maar een ding staat buiten kijf: het Vance-Owen plan kan definitief worden begraven. Zelfs VN-bemiddelaar Lord Owen erkende dat gisteren, na dat woensdag duidelijk was ge worden dat zowel de Serviërs als de Kroaten alleen nog maar willen praten over opsplitsing van de republiek. Daarmee zijn die twee volkeren een beetje dichter bij de realise ring van de droom die nationa listen aan beide zijden al lang koesteren: de vorming van een Groot-Servisch en een Groot- Kroatisch rijk. De moslims zijn nog niet zover dat ze met opde ling instemmen. Maar hun mili taire offensief afgelopen week in Centraal-Bosnie maakt duide lijk dat ook zij eigenlijk niet meer rekenen op een andere uit komst van de oorlog. Wat rest is de vraag wie straks wat krijgt. En daarover is het laatste gevecht nog niet gele verd. Nu een driedeling de enige optie is, is er met name voor de moslims weinig reden om op dit moment vrede te willen. Serviërs en Kroaten zijn veel verder gevorderd in hun verde lingsplannen dan ze naar buiten toe toegeven, en ze claimen aan zienlijk meer Bosnisch gebied dan op grond van hun bevol kingsaandeel gerechtvaardigd zou zijn. Voor de Bosniërs heb ben ze de kleinst mogelijke regio in gedachte: een stukje in het noord-westen rond Bihac en een gebied in Centraal-Bosnië rond Sarejevo, dat volgens specula ties ook de steden Tuzla en Zeni- ca zou bevatten. Ministaatjes Vorige week al zouden de Bos- nisch-Kroatische 'premier' Ja- dranko Pric en de Bosnisch-Ser- vische 'premier' Vladimir Lukic in het dorpje Celebici bijeen zijn gekomen om een akkoord van wederzijdse erkenning van hun mini-republiekjes te tekenen. Zij zijn in het kader daarvan ook uitwisseling van krijgsgevange nen en van bevolkingsgroepen overeengekomen, inclusief geor ganiseerde woningruil en een overeenkomst over het weiden van vee en bewerken van land bouwgrond aan de andere kant van de 'grens'. Woensdag wer den in de buurt van Gradiska de eerste veertig krijgsgevangenen, twintig Serviërs en twintig Kroaten, geruild. Dat president Izetbegovic woensdag uit de vergadering wegliep, was niet echt een ver rassing. Dat de voortgaande ge vechten bij Gorazde niet de eni ge reden waren, was voor ieder een duidelijk. Izetbegovic had tijd nodig. Zelfs als de moslims bereid zijn tot opsplitsing, dan is het voor hen nog te vroeg om daar aan de onderhandelingsta fel over te praten. Hun enige kans om een redelijk gebied over te houden, is vero vering. De realiteit is dat geen van de beide andere partijen be reid is rekening te houden met de belangen van het door hun toedoen ontstane moslim-minis taatje. Als Serviërs en Kroaten al tot concessies aan de Bosniërs bereid zijn, is dat onder druk van de situatie op het slagveld. Bevoorrading De toezegging van Radovan Ka radzic dat de Serviërs 1000 vier kante kilometer gebied willen afstaan, kan nauwelijks als een echte concessie worden be schouwd. Dan nog houden ze ruim 60 procent van het Bosni sche' grondgebied in handen. In tegenstelling tot Kroaten en Serviërs beschikken de moslims nauwelijks over aaneengesloten gebied, over iets dat de kem van een zelfstandig staatje zou kun nen worden. De bevoorrading van Sarajevo loopt, behalve via de lucht, via wegen waar Kroa- tisch en Bosnisch gebied zich om de zoveel kilometer afwisselt en het transport langs de volgen de wegversperring moet worden geloodst. Het doel van de moslimstrijd krachten is de versteviging en uitbreiding van hun posities. Het gaat om de regio rond Sara jevo en vandaar uit in het zuiden richting Mostar, in het noord westen richting Travnik en in het noord-oosten richting Tuzla. Dat gaat met name ten koste van de Kroaten. die zwakker zijn dan de Serviërs en die in dit of fensief duidelijk geen stand we ten te houden. De moslims profiteren ervan dat Kroatië te maken heeft met de oorlog tegen de Serviërs op ei gen grondgebied. Vanwege de aanhoudende conflicten in de Krajina heeft de Kroatische re gering een deel van haar regulie re troepen die ze in Bosnië opge steld had. teruggetrokken. Wapenfabriek Met hun veroveringen in de laat ste week hebben de moslims bo vendien beslag weten te leggen op de Bratstvo-wapenfabriek bij Novi Travnik, die tot nu toe voor het Kroatische leger produceer de. Hun positie in Centraal-Bos nië is al met al duidelijk ver sterkt en ze zullen hun offensief zeker voortzetten tot de aan voerlijnen naar Sarajevo en eventueel naar de industriestad Tuzla veilig in hun handen zijn. I I i I li I I i I ITTf PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT door Henri Kruithof Het was uiteindelijk minis ter Jo Ritzen die de knoop doorhakte. „Je kunt maar beter de eer aan jezelf houden, want als weer een briefje uitlekt op het verkeerde briefpapier, hang je", moet Ritzen tegen zijn net aangetreden staatssecretaris Roel in 't Veld hebben gezegd. En dat advies heeft de bestuurs kundige zich aangetrokken. Formeel valt In 't Veld waar schijnlijk weinig te verwijten. Hij heeft in een brief aan Ritzen keurig gemeld welke neven werkzaamheden hij zoal ver richtte en hoe de financiële con structies rondom zijn prive-ven- nootschap in elkaar zat. Boven dien kon hij aantonen dat de universiteit waar hij werkte, fi nancieel eerder beter dan slech ter werd van zijn schnabbels. En toch, In 't Veld gaf dat giste ren in de Tweede Kamer toe. had hij tevoren beter moeten naden ken of hij wel de meest aangewe zen persoon was om juist staats secretaris voor het hoger onder wijs te worden. Zijn politieke voorman. Wim Kok. had nog niet zo lang geleden forse kritiek geuit op schnabbelende hoog leraren. Als staatssecretaris voor het ho ger onderwijs werd de gewraak te staatssecretaris echter ver antwoordelijk voor een beleid om juist dat schnabbelen aan banden te leggen. Zo'n beleid kun je alleen maar met gezag uitvoeren als je zelf nooit betaal de nevenarbeid hebt verricht als hoogleraar. En dat kun je van Roel in 't Veld niet zeggen. Het blijft echter jammer dat een persoonlijkheid als In 't Veld nu het veld heeft moeten ruimen. Hij had en heeft zeer uitgespro ken ideeën over het functione ren van de politiek. Ideeën die vaak tot irritatie stemmen (dat is al jaren de manier waarop In 't Veld discussies probeert uit te lokken) maar die daardoor tot nadenken stemmen. Ook het hoger onderwijs had kunnen profiteren van de denk kracht die deze wetenschappen pur sang in de politieke praktijk had kunnen brengen. In 't Veld moest in staat worden geacht beleid te ontwikkelen dat zowel voor het wetenschappelijk on derwijs zelf, als voor de overheid lucratief zou zijn. Maar bovenal had de PvdA be hoefte aan een 'denker' van kali ber. Iemand die niet direct aan de korte termijn denkt. Hij zou zich waarschijnlijk bij voorbaat hebben neergelegd bij een slech te verkiezingsuitslag, daarover niet hebben getreurd en ideeën hebben ontwikkeld hoe de partij er weer bovenop zou kunnen ko men. Een gave die binnen de PvdA niet sterk ontwikkeld is. Wim Kok heeft er weer een pro bleem bij. Na het vertrek van Ter Veld en In 't Veld. de slechte ver- kiezingsonderzoeken en de gro te financiële problemen waarin het kabinet verkeert, moet hij ook nog op zoek naar een nieuwe bewindsman of -vrouw op onder wijs. Wie daar nog instapt moet ofwel een masochist ofwel een heilige zijn. Dat zal dus niet mee vallen. Moed Maar bovendien is de vraag of de PvdA nog wel in staat moet wor den geacht normaal te regeren. Een overmaat aan affaires leidt al jarenlang de aandacht af van waar het werkelijk om zou moe ten gaan. Maar een partij-in-pa- niek is niet meer in staat om een betrouwbare regeringspartij te zijn, dat heeft de VVD in het ver leden wel bewezen. Wim Kok zou de moed moeten kunnen opbrengen de weg van de beide staatssecretarissen te volgen. Dat heeft een kabinets crisis tot gevolg en nieuwe ver kiezingen. Maar voordat het ver lies geïncasseerd is. zijn de so ciaal-democraten niet in staat aan de wederopbouw te begin nen. Dat vereist een daadkracht die bij de PvdA ver te zoeken is. Het aftreden van staatsse cretaris In 't Veld leidt tot de twaalfde personele wijziging van het derde kabinet-Lubbers, dat op 7 november 1989 aantrad. Tien maanden later, op 19 sep tember 1990. trad landbouwmi nister Braks af toen bleek dat de PvdA-fractie onvoldoende ver trouwen had in zijn visserijbe leid. Braks werd opgevolgd door staatssecretaris Bukman van economische zaken. Deze kreeg er op 28 september een staatsse cretaris bij: drs. J. Gabor (CDA) die burgemeester van Haaksber gen was. Bukman werd op Eco nomische Zaken opgevolgd door CDA-kamerlid Van Rooy. Op 2 januari dit jaar vertrok mi nister Van den Broek van bui tenlandse zaken naar Brussel waar hij EG-commissaris werd. De Leidse hoogleraar prof. dr. P. Kooijmans werd de nieuwe mi nister van buitenlandse zaken. Eind april werd CDA-kamerlid Frinking staatssecretaris van defensie, als opvolger van Van Voorst tot Voorst die kort daar voor commissaris van de konin gin in Limburg was geworden. Eerder deze maand stapte staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken en werkgelegenheid op, toen ze niet langer het ver trouwen van haar partij genoot. Staatssecretaris Wallage van onderwijs volgde haar op. Prof. In 't Veld ging van de Erasmusu- niversiteit naar Onderwijs en Wetenschappen. Hei, na-oorlogse record van kortst zittende bewindsman staat met drie dagen op naam van Charles Schwietert (VVD). Deze oud-journalist werd staats secretaris van defensie in het eerste kabinet-Lubbers (1982- 1986). Zijn politieke rol was uit gespeeld toen bleek dat hij noch doctorandus, noch luitenant in diensttijd was geweest, zoals hij had beweerd. In 't Veld (PvdA) bezet nu met acht dagen de tweede plaats. Derde is staatssecretaris van de fensie A. van Es (ARP) met 57 dagen, die in september 1972 af trad na een verschil van mening met zijn minister De Koster over de opbouw van het ministerie. Vierde is defensie-minister S. van den Bergh (WD), die op 1 augustus 1959 na 2,5 maand om persoonlijke redenen opstapte. Vijfde is dr. ir. J. Ringers (partij loos), die in novembver 1946 na vier maanden terugtrad als mi nister van openbare werken en wederopbouw. Hij was het niet eens met het Nederlandse beleid ten opzichte van Indonesië. Roel in 't Veld verlaat na zijn drie kwartier durende monoloog waarin hij zijn aftreden aankondigde. foto Cor Mulder/ANP door Wilfred Scholten Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Eindredactie: K. Cijsouw en J. D. van Scheijen. Bureauredactie provincie: R. Bosboom: M. E. Ernens-Abrahamse: B. Goudswaard: P. C. de Jonge: M. T. O. van der Vleuten; I. D. A. M Russel: J. P. van de Sande; J. P. Verbeek. Redactie binnen- en buitenland: M. S. van Reems (chef); G. J. Kers; J. P. H. Noot; C. J. Schets; W. P Staat. Redactie bijlagen: A. L. Kroon (chef); J. van Damme. F. P. J. Doeleman: J. A. M. Tabbers; A. Zevenbergen Sportredactie: J. M. van den Berg (chef); J. F D. Bakker; H. R. Kruitbosch: E. L. Ramakers; R. Thannhauser. T. J. van den Velde. Vormgeving: A. A. Adriaanse; N. Geelhoed; A. F Schreurs; W M. J. Verstuyf. Systeembeheer: C. W. M. Keuning. Nieuwsdienst: A. J. Snel (chef). Algemeen verslaggevers (Vlissingen): M. Antonisse (plv. chef nieuwsdienst): J. C. M. Cats; A. M. van der Jagt. B. Jansen: H. O. Postma: M. J. Schrier; M. van Zuilen (Den Haag). Regio Bevelanden/Tholen (Goes): W J. van Dam (chef); F. B. Balkenende; M. A. de Jongh: L. J. Meinardi: M. E. Woudenberg. Regio Schouwen-Duiveland (Zierikzee): M. van Houten (chef): I. M Dekker: A. W. C. Mullink. Regio Walcheren (Vlissingen): A. A. van der Sluis (chef); Y. Hoekstra; N. J. C. Kluijtmans (Ondernemend Zeeland), E. J. Rozendaal; C. M J. Sondervan: H. van der Werf. Regio Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen): W. A. Bareman (chef). C. A. M. van Gremberghe; J. J. Heijt; R. E. A. Hoonhorst; M. Modde. Correspondenten Gemeenschappelijke Persdienst (GPD): A. Knol (Brussel); P. de Vries (Brussel): H. B. Hoogendijk (Berlijn); J. W. M Gertsen (Parijs), C. van Zweeden (Londen): R. Hellinga (Boedapest); A. Bloemendaal (Tel Aviv); E. J. A. van der Linden (Rome); S. van Rijn (Willemstad); J A. Geleijnse (Moskou); D. R. M. de Wit (Madrid); W. Bunschoten (Paramaribo); J A. M de Bruijn (Washington); F. J. M. van der Houdt (Nairobi)' P. G. W. van Nuijsenburg (Johannesburg). Minister Hanja Maij-Weg- gen (verkeer en water staat) heeft al tegen veel par lementaire fatsoensregels ge zondigd. Maar het parlement openlijk minachten, de oppo sitie vrijwel negeren en te laat komen bij een debat, is niets vergeleken bij het aan de laars lappen van de hoofd regel bij een fatsoenlijk poli tieke omgang: het parlement tijdig en volledig informeren. Het lijkt er op dat de minister zich bij het afsluiten van het contract over de financiering van de Wijkertunnel niet aan deze belangrijke regel in het staatsrecht heeft gehouden. Als Maij volgende week niet met een ijzersterk verweer in het» spoeddebat in de Tweede Kamer zal verschijnen, kan de Kamer maar tot één daad overgaan: het opzeggen van het vertrouwen in de bewinds vrouwe, Dan dient zij dus op te stappen. Haar eeuwige opponent, het VVD-kamerlid Jorritsma. is er al stellig van overtuigd dat Maij inderdaad fout is ge weest. De aanvraagster van het spoeddebat sprak over een 'ernstig feit'. Zij heeft - in na volging van de Algemene Re kenkamer en de kamercom missie voor de rijksuitgaven - aanwijzingen dat Maij belang rijke informatie heeft achter gehouden bij het debat op 10 september vorig jaar over het contract van Verkeer en Wa terstaat met de ING Bank, het consortium dat de Wijkertun nel bouwt. Gerucht Toentertijd stemde de Kamer - met uitzondering van de VVD. D66, GroenLinks en de SGP - voor het grotendeels privaat financieren van de Wij kertunnel. De kosten, onge veer 560 miljoen gulden, wor den voor 460 miljoen gulden betaald door de geldschieters. Risico's bij de aanleg en on derhoud zijn geheel voor reke ning van de ING Bank en part ners. De Nederlandse staat moet echter per gepasseerde auto een vast bedrag aan de ri sico-nemers betalen. Daar voor zijn voor de komende 30 jaar prognoses gemaakt. En daarover gaat nu deze poli tieke rel. Volgens de Rekenkamer, die dit in een vertrouwelijke rap port schrijft, is de prognose van het aantal te passeren au- Minister Maij-Weggen op 10 juni toen de bouw van de Wijkertunnel feestelijk werd ingeluid. foto ANP to's in het definitieve contract (dat op 15 december naar het parlement werd gestuurd) ho ger dan Maij in september aan de Kamer liet weten. Dat bete kent dat de tunnel de staat dus meer geld gaat kosten. Naar verluidt gaat het over een bedrag van zo'n 50 miljoen gulden. Dat is toevallig even veel als Maij - na ingrijpen van de kamerleden - bij de tweede ronde van de onderhandelin gen heeft binnengehaald. De ambtelijke staf van de commissie van de rijksuitga ven, die gisteren een eigen on derzoek hierover aan de ver- keerswoordvoerders heeft ge presenteerd, komt ook tot de ze conclusie. Een geschrokken minister Maij reageerde als door een adder gebeten. Zij ontkent in een briefje aan de Kamer met klem 'het gerucht'. De bewindsvrouw heeft wel degelijk de parlementariërs volledig op de hoogte ge bracht. Ook van de 'defini tieve' prognoses, die in decem ber als bijlage bij het eindcon- tract waren gevoegd. Verkeerde been De vertrouwelijke cijfers van de bijlage 10 - die plotseling gisteren officieus opdoken - vermelden echter een interes sant feit. De gegevens zijn van 21 augustus 1992, bijna een maand voor het kamerdebat. Bovendien staat er een paraaf onder van topambtenaar Hak kenberg, naaste medewerker in deze van de minister. Met andere woorden: de minister had deze zogenaamde 'defini tieve passageprognoses' al voor het kamerdebat in haar bezit. Zij heeft ze de Kamer echter pas drie maanden na de parlementaire goedkeuring doen toekomen. De hamvraag is: waarom toen pas? Maar belangrijker nog dan de ze 'waarom-vraag', is het poli tieke feit dat zij de Kamer blijkbaar belangrijke informa tie heeft onthouden. Zou Jor ritsma hierop doelen als zij het heeft over aanwijzingen dat Maij het parlement „op het verkeerde been heeft gezet"? Zij mag hierover niks zeggen, omdat dit stuk - zoals zovelen in dit 'politieke dossier' - ver trouwelijk zijn. Dat praat moeilijk. Maar Maij heeft zelf gevraagd om zoveel mogelijk informatie geheim te houden. Zij moet in de toekomst immers nog meer contracten gaan afsluiten met private financiers en dan is het maai' beter dat zoveel moge lijk achter gesloten deuren blijft. Of die toekomst er voor haar is, hangt af van het politieke oordeel van vooral CDA en PvdA. Dat zal volgende week blijken. Evenals de vraag of de door alle ervaringen wijs ge worden Kamer nog wel voelt voor een toekomst met meer van dit soort schimmige on derhandelingsprocessen met vertrouwelijke cijfers. Tweede brief De minister zal zich naar ver wachting niet snel gewonnen geven. Zo zit zij nu eenmaal niet in elkaar. Gistermiddag stuurde zij een tweede brief aan de Kamer waarin zij uit legt hoe het allemaal werkelijk in elkaar zit. De minister zegt daarin dat de in de zomer ver wachte autopassages in de tunnel, al op verzoek van de ING Bank veranderd waren. Toch zijn het niet dezelfde cij fers als die van december, al dus Jorritsma. Maij geeft ook niet op, omdat ze haar naam hoog te houden heeft. In het debat van 10 sep tember vertelde zij op de haar welbekende toon: „Het is so wieso niet mijn intentie om te jokken. Daar val ik meestal binnen twee minuten zo mee door de mand. Bovendien ben ik lang genoeg parlementslid geweest om de Kamer zo zui ver mogelijk te informeren over wat op dat moment de werkelijke waarheid is". Dat mag ze dinsdag bewijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4