ance-Owenplan Bosnië van tafel PZC Vendex trekt zich geheel terug uit algemene postordermarkt PZC Griekse galei op de Thames Kok voelt niet voor nieuwe bezuiniging )udere zus Epener ncestslachtoffer loet ook aangifte commentaar Wordt vervolgd Reacties op vertrek binnen- en buitenland Iroaten en Serviërs presenteren plan voor opdeling in drie staten ictiedreiging in onderwijs Open dag Luchtmacht met druk programma VRIJDAG 18 JUNI 1993 3 snonze medewerker 'EN'EVE - Lord Owen heeft gis ten toegegeven dat het Vance- wenplan voor Bosnië niet uit- nerbaar is. „De Vance-Owen indkaart voor het toekomstige jsnië is door de drie strijden- partijen verscheurd en ver- jjjgen door een Servisch- toatiseh voorstel", consta te de duidelijk verbitterde iderhandelaar bij het vredes- terleg voor Bosnië in Genève. Ét plan van de twee vredeson- ithandelaars. waarvan Cyrus yice inmiddels is afgehaakt, dielst het opdelen van Bosnië- acegovina in tien autonome ijvincies. „Ik beschouw mijn issie als een mislukking. We le- o in een wereld die snel ten nde verandert en ik ben daar niet gelukkig mee", aldus Owen, die echter meende dat bepaalde 'componenten' van het Vance- Owen-plan onverminderd actu eel blijven, zoals de bepalingen over demilitarisatie, de 'centrale gezagsstructuur in een gedecen traliseerd Bosnië' en de naleving van de mensenrechten. President Tudjman van Kroatië maakte woensdag in Genève be kend dat Servië en Kroatië sa men werken aan een plan voor de opdeling van Bosnië in drie staten. De details zijn nog niet bekend, maar duidelijk is dat de moslims volgens dit plan een zeer beperkt gebied krijgen toe gewezen in centraal-Bosnië en rond Bihac. Servische zegslie den hebben al duidelijk ge maakt. dat de moslim-steden Gorazde en Srebenica in Oost- [EN HAAG (GPD) - PvdA-lei- |(r en minister van Financiën Sok wil niet extra bezuinigen 10 het met Nederland econo- oisch slechter gaat en de werk- oosheid snel stijgt. Hij wil het inancieringstekort in 1993 en 01 dan maar minder omlaag wngen of zelfs laten stijgen, [ok heeft dit gisteren voor de geslaagd voor je examen? proficiat! wij bieden je een gratis diner aan geldig tot eind juli bel voor inlichtingen Overigens, er is al een 3-gangen culinair surprise-menu voor 52.50 !N HAAG (GPD) - De oudere svan het incestslachtoffer in ie heeft nu ook bij de politie flgifte gedaan van afgebro- azwangerschappen. De 26-ja- re vrouw meldde dat haar rangerschappen, ten gevolge fl seksueel misbruik door ar ouders en anderen, door il- ;ale abortussen zijn afgebro- n. De vrouw heeft geen aan- fle gedaan van moord op pas- boren baby's. a half jaar eerder deed haar sgere zus aangifte van afge- oken zwangerschappen en oord op tenminste twee ba- iisie Renault Volvo ichterbij IRIJS (DPA/ANP) - De auto- ncerns Renault (Frankrijk) Volvo (Zweden) zijn het vrij- ïleens over een fusie, zo heeft Franse krant Liberation don- dag gemeld. Het is de bedoe- i? nog vóór het najaar een rreenkomst te sluiten, zodra Frankrijk het wetsontwerp is avaard voor privatisering n staatsbedrijven, waaron- fook Renault valt. ■twee concerns hebben sinds al deelnemingen in elkaar, ds vorig jaar wordt gespro- flover de mogelijkheden voor a volledige fusie. Volgens Li- ration krijgt Renault in de luwe groep een belang van on teer 65 procent en Volvo 35 Kent, waarbij de Zweden wel langrijke beslissingen kunnen akkeren. U Franse concern is verreweg 'grootste van de twee. Vorig nwerd een omzet behaald van Seveer 180 miljard frank 60 üjard). Volvo kwam, inclusief Uviteiten buiten de autosec- uitop 83 miljard kroon 21 by's. Om die reden zijn de vader, de moeder en haar ex-man vo rige week aangehouden. De vrouw die nu melding maakt van illegale abortussen was er al die tijd emotioneel nog niet aan toe om naar de politie te stap pen. Volgens politiewoordvoerder B. Top heeft de oudere zus nu toch aangifte gedaan, omdat „ze de emotionele en geestelijke druk niet langer aan kan. Ze heeft nu lang genoeg haar mond gehou den en wenst dat de waarheid boven tafel komt". Voor haar is de emotionele druk groter ge worden sinds bekend is dat haar jongere zus aangifte heeft ge daan van afgebroken zwanger schappen en moord op baby's. De politie wil niet zeggen om hoeveel illegale abortussen het hier gaat. De vrouw benadrukt dat de zwangerschappen zijn af gebroken voor haar huwelijk. Beide zussen zijn veertien jaar lang ernstig seksueel misbruikt door de vader, moeder en ex- man van de jongste vrouw. Ook werden de vrouwen verkracht door andere mannen uit de om geving. In 1991 werden de vader, moeder en ex-man van de jong ste dochter gearresteerd en ver oordeeld tot gevangenisstraffen met een maximum van zeven jaar. Ook zijn er nog drie ande ren veroordeeld. De vrouw die nu aangifte doet, trouwde op haar zeventiende en ontsnapte eerder als haar jon gere zus aan de seksuele gruwe lijkheden binnen het gezin. Sinds het huwelijk heeft ze alle contact met haai' familie verbro ken. Haar jongere zus, die al een halfjaar geleden naar de politie stapte, trouwde met een vriend van haar vader en werd tijdens haar huwelijk tegen betaling ge dwongen met andere mannen naar bed te gaan. Zij slaagde er niet de banden met haar ouders te verbreken en de perversitei ten gingen gewoon door. föSCHT (ANP) - De onderwijsbonden dreigen met acties als mi- ^rRitzen (onderwijs) niet toegeeft in de cao-onderhandelingen. biedt het onderwijspersoneel een salarisverhoging van een 'procent. De bonden eisen 2,5 procent. Volgens een woordvoerder Abop hebben donderdag ongeveer 350 kaderleden van de ^'ijsbonden zich tijdens een bijeenkomst in de Jaarbeurs in «cht uitgesproken vóór het voeren van acties, bijeenkomst werd gehouden nadat woensdag een overleg met na een kwartier werd afgebroken. Voor 24 juni staat een overleg op het programma maar volgens een Abop-zegsman is •sans dat dit doorgaat klein. „Die bijeenkomst gaat alleen door als !.j?nme,t een nieuw aanbod komt", voorspelde hij. acties de bonden in petto hebben, is niet bekend. De bonden enmet demonstraties wachten tot na de vakantie. Bosnië buiten het aan de mos lims toe te wijzen gebied zullen vallen. Dat zou het aanhouden de Servische offensief tegen het volledig ingesloten Gorazde ver klaren. Buitengesloten Steltenberg en Owen toonden zich gisteren duidelijk buitenge sloten door het onverwachte 'vredesinitiatief van de Servi sche en Kroatische presidenten. Toch menen de bemiddelaars dat het topoverleg tussen de pre sidenten van Kroatië, Servië en Bosnië van woensdag 'niet con fronterend' was geweest. Stel tenberg constateerde laconiek, dat Izetbegovic ook niet was weggelopen uit de conferentie. Ten eerste omdat hij had toege zegd de voorstellen met zijn frac tiegenoten in Sarajevo te be spreken, en ten tweede, „omdat iedereen wist, dat hij donderdag een afspraak had in Bonn". Owen zei 'evenals Izetbegovic' met een reactie op de details van het Servisch- Kroatische plan te willen wachten. Izetbegovic liet echter in Bonn weten het plan onaanvaardbaar te vinden. radio gezegd. Het CDA heeft al afstand genomen van Koks op merkingen. Volgens het Centraal Plan Bu reau (CPB) zal de economische groei dit jaar nul zijn. Eerder was gerekend op een groei van 0,5 procent. Het verschil bedraagt zo'n 2.5 miljard gulden. Voor 1994 voorziet het CPB een groei van 1,4 procent. Eerdere voor spellingen gingen uit van 1.75 procent. Dat verschil betekent een tegenvaller van zo'n 1,7 mil jard gulden. De werkloosheid zal over de ja ren 1993-1994 niet met 110.000 toenemen, zoals het CPB eerder dacht, maai- met 150.000 men sen. Dat kost extra geld aan uit keringen terwijl er minder belas tingen en premies binnenko men. De rekening voor de 110.000 werklozen stond al op 2,8 miljard gulden. Dat wordt nu bijna 4 miljard gulden. Het kabi net hield tot nu toe rekening met een tegenvaller van 1 miljard gulden wegens de stijgende werkloosheid. Kok wilde niet op concrete be dragen ingaan. Wel zei hij dat minder inkomsten niet opge vangen moet worden door ver der te bezuinigen op de rijksuit gaven. Hij zei te willen vasthou den aan de begin dit jaar geno men besluiten over bezuinigin gen in 1994 en latere jaren. Lord David Owen tijdens de persconferentie: „We leven in een wereld die snel ten kwade verandert en ik ben daar niet gelukkig mee". Naast hem zit mede-onderhandelaar Thorvald Stoltenberg. foto AP EINDHOVEN (ANP) - De jaarlijkse open dag van de Koninklijke Luchtmacht wordt zaterdag 3 juli gehouden op de vliegbasis Eindhoven. Het overladen programma vermeldt een urenlange vliegshow, een zogenoemde static show op de grond en een uitgebreide tentoon stelling. De Open Dag staat in het teken van de tachtigste verjaardag van de militaire luchtvaart in Nederland. Tijdens de vlieg show worden demonstraties gegeven door zowel burger- als militaire vliegtuigen. De Koninklijke Luchtmacht doet zelf mee met het helikopterteam „The Grasshop pers", een F-27 transportvliegtuig en een F-16 straaljager. Uit het buitenland ko men onder meer „The Red Arrows" van de Britse RAF en „Patrouille de Suisse" uit Zwitserland. Een hoogtepunt wordt volgens de organi satoren ongetwijfeld de aanwezigheid van twee F-117A Stealth bommenwerkers uit de Verenigde Staten. Een van die vliegtui gen doet mee aan de vliegshow, de ander is op de grond te bewonderen. In de loop van de 'open dag' wordt ook nog gevlogen met een MIG-29 uit Hongarije en een L-39 Albatros van de Tsjechische luchtmacht. Onder de vliegende old-timers bevinden zich een Spitfire, een B-25 Mitchell, een Harvard en een Tiger-Moth. LONDEN - Donderdag was op de Thames in Londen deze replica van een antieke Griekse galei te zien. Het door roeiers voortbewo gen oorlogsvaartuig heeft een lengte van dertig meter en voert de naam 'Olympias'. foto EPA AMSTERDAM (ANP) - Vendex International wil zich geheel te rugtrekken uit de algemene postordermarkt. Een deel van de activiteiten verkoopt het concern met ingang van 1 ja nuari volgend jaar aan de Duit se Klingel-groep. Een intentie verklaring hebben de twee par tijen donderdag ondertekend, zo zei Vendex-topman mr. J.M. Hessels na afloop van de aan deelhoudersvergadering. Vendex exploiteert postorder bedrijven in vijf landen onder de algemene naam Maildex. In Ne derland werkt Maildex onder de naam Keurkoop. Maildex is ook actief in België en Luxemburg, Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk. Al deze activiteiten worden per 1 januari beëindigd. Voor het bedrijf in Frankrijk (In- ter-Selection) was al besloten om per 1 juli te stoppen. Vendex houdt nu alleen nog Lekturama en het in decoratieve, luxe pro- dukten gespecialiseerde Goldi- na Art Collection aan. Het afsto ten van de algemene postorder divisie kost Vendex bijna f 400 miljoen aan omzet per jaar. Door deze ingreep komen in totaal 680 arbeidsplaatsen (exclusief Frankrijk) te vervallen. Bij de overheveling van het klantenbe stand en de naam van Maildex naar Klingel gaat geen van de werknemers mee naar de nieuwe eigenaar, die goed is voor een omzet van twee miljard gulden. Bij de Nederlandse Maildex-or- ganisatie komen 158 arbeids plaatsen te vervallen. ..Gedwon gen ontslagen zijn niet te vermij den." Maximaal honderd van de Maildex-werknemers in Neder land en België zouden terecht kunnen bij de in het Duitse Pforzheim gevestigde postor dergigant, aldus Hessels. Klin gel wil vanuit de eigen organisa tie postorderactiviteiten in de Benelux opzetten onder de ge combineerde naam Klingel/ Maildex. Vendex stapt naar ei gen zeggen uit het postorderbe drijf wegens aanhoudende ver liezen en het ontbreken van vol doende uitzicht op herstel. In het afgelopen boekjaar 1992/93 leed Vendex op de postorderac tiviteiten een verlies van f35 mil joen. Het verlies in het eerste kwartaal was zodanig dat dat negatieve, saldo in het lopende boekjaar nog groter zou worden, zei de Vendex-topman. Vooral de problemen met de „sweep-stakes"-activiteiten een soort gokspel met postor derelement - hebben Maildex de das omgedaan. Detailhandel „De formule slaat minder aan, van consumentenorganisaties was er sprake van toenemend verzet - in Zwitserland volgde zelfs een absoluut verbod - en door de afnemende conjunctuur werden klanten kritischer en hadden geen interesse in een kansje om een BMW te winnen." Over de gang van zaken in het kernbedrijf (detailhandelsacti viteiten en de zakelijke dienst verlening) in de eerste vier maanden van dit jaar toonde de Vendex-topman zich „niet onte vreden". De omzet van Vendex in de detailhandel ging met drie procent omhoog en in de spe ciaalzaken zelfs met acht pro cent. In de zakelijke dienstverlening bleef de omzet licht achter, zei Hessels. vooral door de tegen vallende cijfers in de uitzend- branche iVedior Uitzendbu- reaux, ASB en Dactylo). Het resultaat van Vendex' de tailhandelsactiviteiten is „aan merkelijk" gestegen als gevolg van hogere marges en een goede kostenbeheersing. In de zakelij ke dienstverlening moest het concern in de eerste vier maan den met iets minder genoegen nemen. Een uitspraak over ge heel 1993 durfde Hessels nog niet aan. III. Owen zei woensdagavond de nieuwe ontwikkelingen te heb ben doorgepraat met de presi dentiële raad van Bosnië-Herce- govina „waarvan Izetbegovic al leen maar een voorzitter is". Dit versterkte geruchten, dat de in vloed van Izetbegovic in mos limgelederen de laatste weken is afgenomen. zie ook pagina 4 Staatssecretaris In 't Veld. het kind van één week, heeft de eer aan zichzelf gehouden en is opge stapt. Soms, in gevallen dat alle uitzicht ontbreekt, wordt deze vorm van eer geboren uit oneer. De ex- staatsman heeft niet duidelijk kunnen maken dat hij het kabinet zou kunnen vrijwaren van nader ongerief. Dat betekent met zoveel woorden dat hij de vertrouwenskwestie zélf heeft gesteld en niet in zijn voordeel heeft uitgelegd. De kamercommissie kon zwijgen en kreeg zelfs niet de gelegen heid uit de hoek te komen: de verklaring van de bewindsman volstond. Hij hief de neus. schoof de stoel onder de tafel en zo verdween de jonge ondernemer Duidelijk is dat PvdA-leidsman en vice-premier Kok op nieuw in het zand heeft moeten bijten. Donderdagoch tend klonk zijn ferme taal nog door in de verklaringen van In 't Veld. Opstappen? Hoe komt men er bij? De kwestie van aftreden was 'allerminst' aan de orde. Kok had de zaak im mers beoordeeld en zijn kameraad onkreukbaar bevonden. Goed. er was verdiend en bijverdiend, maar ieder had toch zijn deel gekregen? Een beetje slordig weliswaar, maar niets onoirbaars. Op óns niveau komt dat soort zaken 'nu een maal' voor. Niet zeuren dus, en fluks over tot de orde van de dag. Er moet gewerkt worden in dit land. Geen nonsens a.u.b.! Na vijven werd alles anders. Minister Ritzen had inmid dels duidelijk weten te maken, dat hij een bron van wel licht blijvende onrust als deze In 't Veld node zou kunnen missen. De staatssecretaris heeft daar licht overrompeld op gereageerd: als het zó moet in het politiek theater, dan houd ik het voor gezien... Einde oefening, af langs zijtoneel. Hij trachtte, sprekend op de warrige manier die de PvdA-basis zo verontrust, nog wat punten binnen te halen, maar de race bleek gelopen en het paard danig geblesseerd. De partij van Kok en diens slinkende kring zitten op nieuw uiterst verveeld. De partijleider, die zich als ge vierd malaise-expert juist had laten gelden in de Oekraïne, reageerde bij thuiskomst bitter en verbeten op het jongste onheil rond zijn getrouwen. Hij bouwde nog enige speelruim te in, maar Ritzen vond kennelijk dat er genoeg gespeeld was. De Kwaliteitsimpuls heeft zichzelf nietig verklaard: het is nu tijd voor het Noofdinfuus. De PvdA moet andermaal op zoek naar een redelijk onbesmette geestverwant die het karwei gaat klaren. De vraag luidt evenwel: Is er nog vol doende geest over om er verwanten voor te vinden? O. noemde het aftreden politiek on vermijdelijk, maar persoonlijk diep tragisch. „Het geeft de diepe crisis van de PvdA aan. Die is zo aan het modderen. Wat heb je nog aan die partij in het kabinet. De coalitie dient op te stappen". PvdA-woordvoerster Netelen bos zei:„Dit is heel vervelend, maar een verstandige afweging. Het was beter als dit was voorko men. Maar voor de coalitie maakt het niets uit." D66- woordvoerder Nuis sprak van „een buitengewoon verstandige beslissing". slot van pagina 1 universiteiten", aldus een zelf verzekerde In 't Veld. In 't Veld zei dat zijn nevenacti viteiten de universiteit niets ge kost hebben. Op grond van fi nanciële regelingen waarbij hij een „meer dan kostendekkende vergoeding" aan de universiteit betaalde voor privéwerk in tijd van de baas zei hij zelfs:,.Ik denk dat de universiteit aan mij een goede zaak had. Ik denk dat ik de belastingbetaler zo'n hon derdduizend gulden heb be spaard". In 't Veld wees er ook op dat al zijn nevenfuncties altijd open baar zijn geweest en dat hij voor zijn benoeming Ritzen op de hoogte heeft gesteld van zijn fi nanciële regelingen met de uni versiteit. Volgens In 't Veld is het ook goed om in de samenleving tegelijker tijd voor zowel de private als de publieke sector te werken. Juist de krampachtige scheiding daartussen is één van de groot ste problemen waarmee de maatschappij kampt, aldus In 't Veld. „Mijn bittere leerervaring is nu. dat de maatschappij blijk baar niet toelaat dat die functies zich vermengen"., aldus In 't Veld. CDA-fractieleider Brinkman zei zeer bezorgd te zijn over de de ontstane situatie. De kwestie leidt de aandacht af van inhou delijke kwesties. „We moeten nu zo snel mogelijk weer aan het werk", aldus Brinkman. WD-woordvoerder Franssen Broers doen voor elkaar examen ASTEN (ANP) - Twee broers van 18 en 19 jaar hebben op het College Asten-Someren voor el kaar het vwo-examen wiskunde B gemaakt. De schoolleiding heeft de fraude ontdekt. De be treffende leerlingen zijn in ver band daarmee uitgesloten van het examen. Bovendien zijn ze, als bijkomende straf, van school gestuurd. De oudste broer was al een keer gezakt en hij stond er ook nu weer slecht voor. Daarom be sloot de jongste voor hem het ex amen te doen. Wanneer de fraude niet was ontdekt zou de oudste zijn geslaagd. De jongste zou een herexamen hebben moe ten doen omdat zijn broer, zoals werd verwacht, een onvoldoen de had gehaald. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen. Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. 01155-68000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Openingstijden Zierikzee van 8 30 tot 12 30 en van 13 30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8,00 tot 10.30 uur. Centrale redactie. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100, Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50: jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319.00, jaarabonnement franco per post 405,00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2.00 p st-, (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voör brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3