Ingrijpende verandering visstand PZC Hageweg een stuk leuker Rij-ontzegging en boete voor rijden met veel drank op Aarzelende start Anywave Comité wil oprichting van jeugdsoos Brouwershaven Delegatie Hulst nam kijkje in Straatsburg bij Neckermann Blaastest mislukte door de slappe lach Gevangenisstraffen voor omvangrijke reeks diefstallen usiecijfers wekken twijfels personeel 't Zwin Oostburg provincie 15 0 Grote gevolgen voor beroepsvissers Ansjovis terug in Waddenzee m VRIJDAG 18 JUNI 1993 rnonze verslaggeefster ijlUIDEN - De visstand in de {oordzee, langs de Nederlandse msl en op binnenwateren als I IJsselmeer verandert uorm. Door het sterk afnemen i meststoffen in het water is aantal vissoorten - zoals de iDsjovis - sterk in opkomst, ter- ,jjl andere op termijn dreigen verdwijnen. Dit krijgt de ko- cende jaren grote gevolgen ioor de Nederlandse beroeps- jisserij. nat zegt dr R. Boddeke. hoofd un de afdeling biologisch on- derzoek zeevisserij van het Rijksinstituut voor Visserijon- jeBoek (RIVO) in IJmuiden. ju de Waddenzee is een groot «ntal eitjes van de ansjovis ge- renden. Deze vissoort is daar M vervuiling van het water 29 ;ar geleden verdwenen. Maar [egens de uitzonderlijk hoge watertemperatuur, de helder heid van het Waddenzeewater en de sterk teruggedrongen lo zing van meststoffen verwachtte het instituut al in 1992 de terug keer van de ansjovis. De ansjovis kan alleen paaien in kristalhelder zeewater, zoals in de Kom van de Oosterschelde. Daar is de ansjovisvisserij tot op de dag van vandaag een bekend fenomeen. Boddeke sluit niet uit dat in de toekomst ook in de Waddenzee weer op de ansjovis kan worden gevist. Dolfijnen inonze verslaggever HULST - Een delegatie van het lajelijks gemeentebestuur van luist heeft woensdag en don- jerdag een kijkje genomen bij leNeckermann-vestiging in het fianse Straatsburg. Burge- neester, wethouders en secre- litis van de Reynaertstad wa ll ruim een jaar geleden al loor de directie van Necker- nann BV uitgenodigd om een 'dochterbedrijf" in België of Frankrijk te bezoeken. «invitatie was bedoeld om de luister collegeleden een indruk geven van zo'n vestiging. In olitiek Hulst was destijds con- jmiatie ontstaan over het ver rok van Neckermann Neder- uidvan Sint Jansteen naar Ter- Kizen. ïaadsleden, en werknemers, itoegen zich af of Neckermann zich bezighoudt met de en export-activiteiten por de Benelux en Frankrijk, ptermijn ook zou vertrekken, «directie ontkende dat, maar :ch bleef er bij een aantal men- twijfel bestaan. Vooral ook mdat een eerder toegezegde ex- schuiven". Daardoor zal wèl de zeevisserij op soorten als schol, garnaal, kabeljauw, mosselen en kokkels de komende jaren in ernstige problemen komen. Op binnenwateren als het IJs selmeer zullen ook spiering, snoekbaars en paling sterk te ruglopen. Ook daar zullen de ge volgen voor de beroepsvisserij niet uitblijven, zo voorspelt de RIVO-woord voerder Het RIVO constateert dat langs de kust ook andere 'helder water soorten' als dolfijnen en pijlinkt vissen terugkeren of fors in aan tal groeien. Zowel op de Noord zee, de Waddenzee als het IJssel meer is het ecosysteem volgens Boddeke „zeer sterk aan het ver tra grondaankoop bij het com plex in Sint Jansteen tot nu toe niet werd bevestigd. R. J. van der Berg, één van de drie hoofd directieleden van Neckermann BV, meldde donderdag dat de uitbreiding aan de Verrekijker zeker niet van de baan is. „Mo menteel wordt een aantal plan nen ontwikkeld, waar echter nog goed over nagedacht moet wor den. We gaan niet over één nacht ijs voor we een beslissing ne men." Om te bewijzen dat in koop, opslag en export vanuit Sint Jansteen blijven geschie den, voerde Van der Berg aan dat de huidige vestiging aan de Geslechtendijk op dit ogenblik voor 7,5 miljoen gulden wordt verbouwd. Er komt een nieuwe hal bij en er worden nieuwe vloeren aange legd. De bestuurlijke en ambte lijke top waren het afgelopen jaar al wel overtuigd geraakt van de goede intenties van Nec kermann. Het reisje naar Straatsburg heeft het vertrou wen in de Hulster toekomst van Neckermann nog vergroot, ver klaarde gemeentesecretaris H. J. van Geesbergen donderdag. Na de opening en het hijsen van de vlaggen volgde een korte wandeling door de genodigden over de heropende Hageweg in Bruinis- se. foto PieterHonhoff van onze verslaggeefster BRUINISSE - Voor toeristen is het op de Hageweg in Bruinisse een stuk leuker geworden, en voor fietsers en voetgangers is het nog veiliger geworden ook. „Dit is een voorbeeld van hoe het moet", complimenteerde gedeputeerde drs G. L. C. M. de Kok gemeente en waterschap donderdag met hun voor 250.000 gul den opgeknapte weg. Graag zou De Kok zien dat er ooit nog eens een rondje Grevelin- gen gemaakt kan worden op de fiets. Nu kan dat nog niet, want er ontbreken enkele schakels. Volgens de gedeputeerde wordt er in het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap momenteel druk gediscussieerd over de vraag of de fietsvoorzieningen beho ren tot de zogenoemde basisinrichting van de Grevelingen. Hij tekende daarbij aan dat alle heil niet van de uitkomst moet worden verwacht. Ook als de fietspaden bij de basis worden gere kend, dan nog kunnen ze alleen worden aangelegd als er voldoen de geld is. En het onderhoud blijft voor de wegbeheerder. De Bruse wethouder van openbare werken W. Jumelet maakte van de aanwezigheid van de gedeputeerde gebruik, nogmaals te pleiten voor aanleg van een buitendijks feitspad naar het Greve- lingenstrand. Hij wilde 'binnen afzienbare tijd' met De Kok over dit idee spre ken. Daar kon hij dan onmiddellijk mee beginnen: in restaurant Grevelingenhout, waar werd getoast op de mooie Hageweg, zat hij tegenover De Kok. van een med^verker TERNEUZEN - Het nuttigen van, een voor hem onbekende, sterke drank was een 63-jarige inwoner uit Aardenburg op 19 januari van dit jaar 'fataal' ge worden toen hij in zijn auto was gestapt. Hij werd aangehouden en de bloedproef toonde aan dat hij 2,14 milligram alcohol in zijn bloed had. terwijl 0,5 milli gram is toegestaan. Officier van justitie mr L. Boog- ert constateerde donderdag op de zitting van de politierechter in Terneuzen de overtreding met verbazing: „Dit was vragen om ongelukken. Normaal kan een mens met zo'n hoeveelheid zijn ogen niet meer open houden, laat staan in een auto stappen." De Aardenburger was op 19 ja nuari een boer gaan helpen. Na gedane arbeid moest er wat ge dronken worden. ..Ik kreeg een bol glas met sterke drank voor geschoteld. Ik had dit spul nog nooit gedronken. Het leek op Russische drank. Daarnaast had ik vier glazen bier op." Hij stapte in zijn auto om naar huis te rijden. „Ik werd door een tegenligger verblind, waardoor ik van de weg raakte." Een bot sing tegen een lantaarnpaal had de aandacht van de politie ge trokken. Het rijbewijs werd met een ingevorderd. De officier eiste twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en negen maanden onvoor waardelijke rij-ontzegging. Daarnaast een geldboete van 1500 gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk mits de alcohol- verkeerscursus wordt gevolgd. Politierechter mr B. Verhoeven volgde de twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf, maar hield het op een rij-ontzegging van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, als de ave cursus wordt gevolgd. De compensatie werd gevonden in de geldboete: 1.500 gulden. van een medewerker TERNEUZEN - De slappe lach weerhield een 60-jarige inwoon ster uit Terneuzen ervan om op 7 maart van dit jaar een adema nalysetest voor het vaststellen van het alcoholpromillage met goed gevolg af te leggen. On danks het proces-verbaal, waarin stond vermeld dat de Terneuzense niet zou hebben meegewerkt aan de blaastest. gaf de Terneuzense politierech ter haar donderdag het voor deel van de twijfel. Een bloed proef kon niet worden afgeno men, omdat er geen arts aanwe zig kon zijn. Desondanks stond voor de politierechter vast dat de automobiliste onder invloed van alcohol had gereden. Het opvallend slingerend rijge drag op de provinciale weg tus sen Terneuzen en Biervliet was de bemanning van een politieau to opgevallen. Toen de agenten haar met licht signalen tot stoppen wilden dwingen, gaf ze niet thuis. Een maal naast de bestuurster geko men, zagen de verbalisanten haar als verstijfd achter het stuur zitten en strak voor zich uitkijken. „Dat is mijn rijgewoonte. Ik let verder alleen maar op mijn hond. die altijd naast me zit. Daar heb ik altijd alle aandacht voor. Dat kan ook. omdat ik een auto met een automatische ver snelling heb", meende de vrouw, die wel toegaf bij het eten enkele flesjes biër te hebben gedron ken, Officier van justitie mr L. Boogert beklemtoonde, dat er op het weigeren van een adema nalyse-onderzoek normaal een forse straf staat. „Ik ga er maar vanuit dat u de zaak niet moed willig hebt gesaboteerd, maar kennelijk heeft u toch iets te ver bergen." De eis van 1250 gulden en zes maanden voorwaardelij ke rij-ontzegging werd door de politierechter („het blijft een merkwaardig verhaal") overge nomen. van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr B. Verhoeven had donderdag zijn handen vol aan een omvangrijke strafzaak tegen twee Terneuzenaars, een Sassenaar en een inwoner uit het Belgische Assenede. De vier verdachten stonden voorname lijk terecht voor diefstallen en een poging tot diefstal op 12 fe bruari vorig jaar in de Terneu zense wijk Oude Vaart, waarbij de inbrekers tijdens de roof van een videorecorder en sieraden door de politie op heterdaad werden betrapt. Drie van de vier daders waren op 16 januari vorig jaar ook betrok ken geweest bij een diefstal van een auto, printer, autoradio-cas setterecorder en foto-appara- tuur uit een garagebedrijf aan de Haarmanweg in Terneuzen. Een 25-jarige Terneuzenaar. die al vanaf 1983 een waslijst aan straffen heeft verzameld, hoorde voor diefstal en poging tot dief stal vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf tegen zich eisen. Advocaat mr A. Aar den vond dat haar cliënt in deze werd benadeeld, omdat de straf zaak niet tegelijkertijd met een andere strafzaak van vorige maand was afgewerkt. De Ter neuzenaar zit namelijk momen- Themadag over dreigend verval van monumentale boerderijen MIDDELBURG - De Provincia le Commissie Zeeland van de Bond Heemschut houdt zater dag 19 juni een openbare thema dag over het dreigend verval van monumentale Zeeuwse boerderijen. Veel karakteristieke boerderijen^ dreigen uit het landschap te ver dwijnen, omdat ze niet meer vol doen aan de eisen van de moder ne bedrijfsvoering en omdat het onderhoud te veel kost. Ook een plaats op een monumentenlijst kan niet voorkomen dat veel cul tuurmonumenten voorgoed ver loren dreigen te gaan. Op de themadag, die om 11.00 uur begint, zal P. A. Boot van Stichting Zeeuwse Boerderijen een inleiding houden in Hotel Terminus te Goes, 's Middags volgt een rondrit per bus langs boerderijen in de gemeente Bor- sele. Daarbij wordt een bezoek gebracht aan de monumentale Nederlandse Hervormde kerk in Nisse. Tenslotte maken de deel nemers onder leiding van een medewerker van Natuurmonu menten een wandeling in na tuurgebied De Zwaakse Weel. teel voor drie bankovervallen een gevangenisstraf uit van drie en een half jaar in het Huis van Bewaring in Rotterdam. „Dat stelt deze zaak in een ander dag licht", voerde de verdediging aan. De politierechter kon ver mee gaan in de bewering van de ver dediging. Bovendien achtte hij niet bewezen dat juist hij de auto had gestolen. Het vonnis van één maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf klonk een stuk milder. Een breekijzer, gebruikt bij de diefstal, moest worden onttrokken aan het verkeer. Uitkijk Ook een 23-jarige plaatsgenoot was medeplichtig geweest aan de diefstal. Hij had tijdens de diefstal op de uitkijk gestaan. Overigens moest de Terneuze naar zich gisteren voor nog meer delicten verantwoorden. Hij was bijvoorbeeld op 5 juli vorig jaar een huis van een arts in Groede binnengedrongen en verder had hij in augustus van datzelfde jaar een auto en een jas gestolen. De verdachte leidde een zwer vend bestaan en was uit geld nood op dievenpad gegaan. In middels staat hij onder psychia trische behandeling om straks weer in de maatschappij terug te kunnen keren. Hij werd veroordeeld tot twee maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf, die kan worden omgezet in 100 uur dienstverle ning. Officier van justitie mr L. Boogert had drie maanden ge vangenisstraf geëist. De 20-jarige Belg had behalve zijn aandeel in de diefstal van goederen uit het Terneuzense garagebedrijf ook nog twee ken tekenplaten gestolen van een auto in Sas van Gent. Verder had de inwoner uit Assenede op 8 augustus vorig jaar in de Braakman twee mannen be dreigd met een schietwapen, ge lijkend op een pistool-mitrail leur, waarbij hij zou hebben ge roepen: „Sla mij maar. dan schiet ik je neer." De officier eiste dan ook een on voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden en de tenuitvoerlegging van een voor waardelijke gevangenisstraf van vier weken, waarvan de proeftijd nog niet verlopen was. Mr Verhoeven veroordeelde de Belg tot twee maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf, aangevuld met de tenuitvoerleg ging van een hechtenis van vier weken. De 25-jarige inwoner uit Sas van Gent werd voor zijn aandeel in de mislukte diefstal in de Oude Vaart conform de eis veroor deeld tot zes weken gevangenis straf, waarvan drie weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het dertiende Anywave-festival in de Bro- gumboerderij in Zierikzee beleefde donderdagavond een lauwe start. Het optreden van de jazz/pop bigband 'The Evergreens' wist het publiek maar matig te boeien. Het was duidelijk dat dit optre den een experiment was van de organisatie. In voorgaande jaren was het Anywave-festival vooral ge richt op jongeren. Dit jaar wou de Stichting Brogum ook het wat oudere publiek berei ken door een jazzband te pro grammeren. Die opzet is maar gedeeltelijk geslaagd. Er was inderdaad wat ouder publiek, dat het optreden met oude bigbandkrakers wist te waar deren. Maar het merendeel van de bezoekers bestond uit jongeren, die meer uit ge woonte naar het festival kwa men, dan speciaal voor de mu ziek. Jaqueline Jacobs van de Stichting Brogum vindt de avond toch boven verwach ting goed bezocht. „Een big band op dit festival is iets nieuws.*We hadden onze twij fels of er wel publiek zou ko men. Maar het valt ons alles mee." Ze noemt het geen topavond. „De mensen komen voor de gezelligheid, en bovendien is het een donderdag. Veel be zoekers moeten morgen weer werken.Jacobs verwacht op de overige avonden veel meer publiek. In de zaal kunnen ruim driehonderd bezoekers. Het Any wavefestival gaat vrijdag- en zaterdagavond verder, met zeventien acts. Er wordt afwisselend in de Bro- gumzaal en in de tent daar naast opgetreden. De stijlen van de optredende bands lo pen uiteen van rock 'n roll naar hardrock en van blues naar funk. Hoge verwachtin gen heeft de organisatie van een uitvoering van het Pink Floyd muziekstuk 'The Wall' door het Zeeuwse Popkollek- tief op vrijdag. ren werk) erkent dat de gemeen te Brouwershaven weinig te bie den heeft voor de groep 12 tot 16-jarigen. Zij wil daar wel wat aan doen: er is een voorstel voor een apart jeugdpotje. Daardoor zouden zaken als 'The Trump' meer kans krijgen. Loschacoff: „Ik waardeer het ini tiatief. Als de gemeente iets kan doen, dan zullen we dat zeker niet nalaten." Maar ze ziet wel twee belangrijke problemen: de plaats van de soos en de leiding. „Er moet minstens een volwas sene meedoen, die het overzicht kan behouden." Gelukkig heeft vader De Vries al toegezegd mee te willen werken aan het soo- sproject. Daarnaast voorziet de wethou der moeilijkheden met de opvol ging. „Die kinderen kunnen over een jaar of drie, vier makkelijker ergens anders naartoe. En door bijvoorbeeld eindexamens zal de belangstelling voor de soos afnemen. Als er geen nieuwe kin deren bijkomen, dan gaat zo'n soos op de fles." Twee jaar geleden heeft de zus van Marco en Onno ook al gepro beerd een soos van de grond te krijgen. Maar ze heeft het op moeten geven toen ze geen ge schikte ruimte kon krijgen. Het huidige sooscomité is niet van plan op te geven. „Wij zetten door!" zegt Marco enthousiast. De comitéleden zijn erg benieuwd of de soos gaat lukken. Onno: „We zijn pas een week be zig. Maar het móet gewoon luk ken." De comi toleden van The Trump (vlnr)Jelle Flach, Onno de Vries, Cy rille PennavaireenMarcode Vries, foto Pieter Honhoff inonze verslaggever ''STBURG - De personeels kan scholengemeenschap win in Oostburg heeft ernsti- wijfels of het rapport van de Wegroep die de mogelijke fu- Oostdijke heeft bestu- H op juiste gegevens is ge werd. De sectie economie Q Zwin heeft één en ander ïttekend en daaruit gecon- •"^rd dat de stuurgroep een aantal kardinale rekenfouten heeft gemaakt. De besturen van beide scholen vergaderen volgende week aan de hand van de rapportage over de fusieplannen. Naar mening van de stuurgroep zijn er geen onoverkomelijke bezwaren voor de samenvoeging van 't Zwin en Oostdijke. Bij de personeelsraad bestaat nu de vrees dat een eventueel besluit over de krach tenbundeling mogelijk op basis van foutieve informatie wordt genomen. De raad stoort zich in grote mate aan het feit dat stuurgroepvoor zitter drs N. Landsman donder dag in de PZC de conclusie van het onderzoek uit de doeken deed. Juist omdat een aantal za ken nog nader moet worden be keken, is hij nog niet in staat om zich positief uit te laten over de fusiekansen en daarmee naar buiten te treden, vinden de me dewerkers van de school. „Dit advies is voorbarig, gelet op de afspraken die met het perso neel zijn gemaakt en mede ge zien het feit dat het toegezegde rapport over de noodzaak van de fusie nog moet worden bespro ken", zo wordt gesteld in een persbericht. De raad keurt het advies van de stuurgroep dan ook ten stelligste af. Hoewel Landsman in het artikel duidelijk maakt dat de school besturen en de medezeggen schapsraden zich nog over de plannen moeten uitspreken en zodanig de uiteindelijke beslis singsbevoegdheid hebben, komt het volgens de personeelsraad over alsof alles al in kannen en kruiken is. Zegslieden van de school sluiten niet uit dat door deze beeldvorming op 't Zwin verzet zal ontstaan tegen de fu- Leden van de bigband The Evergreens hebben nog even tijd hun kelen te smeren alvorens met hun optreden te beginnen op het Anywave-festival. foto PieterHonhoff van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - In Brou wershaven is helemaal niets te doen. Tenminste, dat vinden de leden van het 'Sooscomité The Trump'. Het comité spant zich in om voor Brouwershaven en omgeving een jeugdsoos op te richten. De wat oudere jeugd zoekt haar vertier in de ver^ schillende uitgaansgelegenhe den in Renesse. Maar de doel groep van 'The Trump', vanaf 13 jaar, voelt zich daar niet thuis. „Wij gaan soms naar de film in Zierikzee, maar verder is er niets voor ons," klagen de comitéle den, de broers Marco (16) en On no (14) de Vries en hun vrienden Cyrille Pennavaire (12) en Jelle Flach (14). „Vroeger was er nog een voetbalveldje, maar daar staan nu huizen. We willen dan ook zo snel mogelijk beginnen met de soos." De naam van de toekomstige soos hebben de jongens gewoon uit het woordenboek gekozen- Het betekent zoveel als 'troef kaart'. In The Trump gaan ze al lerlei muziek draaien, zodat er gedanst kan worden. Daarnaast willen ze af en toe film- of feest avonden houden. Misschien dat ze, als de soos goed draait, zelfs bandjes laten optreden. Vol goede moed zijn de scholie ren aan de gang gegaan met het zoeken naar een ruimte. Ze heb ben een paar boeren in de buurt gevraagd,» of ze bij hen in de schuur soos mogen houden. En ook de gemeente heeft een brief gekregen. De jongens willen op zijn minst dat de gemeente hun idee leuk vindt. Daarnaast zoekt het comité sponsors, die met geld of spullen over de brug wil len komen. Wethouder S. C. J. B. Loscha- coff-De Kanter (jeugd- en jonge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 39