Subsidie redt Scheldefaculteit dagmenu... Unieke Bach-uitgave duikt op in Zeeuwse Bibliotheek Werken aan morgen 'ao-akkoord bij edrijf Cerestar Centraal Medisch Tuchtcollege stelt cardioloog in gelijk Leeftijd Ambtenaren provincie gaan mogelijkheden voor acties bekijken Internationale onderwijsinstelling kan verder op ingeslagen weg Proefabonnement zeeuwse almanak Tom (S jaar) uit 's-Graven- polder is gek op z'n oma. En die genegenheid is weder zijds. Elke zaterdag klimt de wit- gekuifde kleinzoon op z'n fiets, richting oma in Goes. Dan maken ze een kuiertje door de tuin. blikken samen zweerderig in het rozenperk en trekken knie aan knie het onkruid uit. Afgelopen weekeinde kon Tom niet komen. Oma belde af omdat ze naar de verjaar dag van haar oudste broer moest. „Hoe oud wordt hij?", infor meerde Tom op een belang stellend loontje. Tachtig, klonk het aan de andere kant van de lijn. De verbazing was hoorbaar: „Zóóó oud al? Hij ziet er een stuk jonger uit dan jij". Een oma uit Goes heeft van daag een afspraak bij de kapper voor een weg-met- uw-grijze-haren-kleurspoe- linkje. Morgen neemt ze een iveg-met-uiv-rimpels-mas- ker bij de schoonheidsspe cialiste. Ze ivil eruit zien als 73. Want volgetis de burgerlijke stand is dat toch écht haar leeftijd. Stuurgroep n toch verzekerd te blijven afinanciële steun deed de ISF irolgens eind vorig jaar een troep op het voorlopig bestuur t stuurgroep) van de Euregio heldemond. Die nam de Hinaanvraag in behandeling, ar besliste begin dit jaar om ?n euregio-gelden in het insti- at te steken. Met name de i-amse stuurgroepleden kant- a zich tegen steun aan de ISF. recteur drs R. P. Klaassen n de ISF: „Het was echt niet foto Willem Mieras van een verslaggever KAPELLE - De ZLM-manifestatie 'Werken aan morgen', die donderdag in Kapelle werd geopend en tot en met zaterdag duurt, beleeft vandaag de 'Dag van de levende have'. Enkele jeugdige bezoekers konden gisteren al een voorproefje nemen en maakten van de gelegenheid gebruik de aanwezige runderen te liefkozen. ZLM-voorzitter H. C. van der Maas waarschuwde in zijn openings woord dat de boeren de tijd moet worden gegund zich aan te passen aan de sterk veranderde economische situatie, zie ook pagina 11 zeeland VRIJDAG 18 JUNI 1993 van onze verslaggever MIDDELBURG - De ambtena ren van de provincie Zeeland beramen acties om hun cao-ei sen kracht bij te zetten. Volgen de week moet duidelijk worden op welke manier dat gebeurt. Per afdeling van het provin ciaal apparaat zal worden nage gaan wat de actiemogelijkhe den zijn. Het is de bedoeling dat niet al leen medewerkers van uitvoe rende diensten zoals milieu en waterstaat en de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) en van de Zeeuwse Bibliotheek er aan deelnemen, maar ook van de provinciale griffie. De ambtenarenbonden Abva Kabo, CFO en Novon peilden donderdag de stemming onder de werknemers van de provincie tijdens een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek. Ongeveer honderd ambtenaren waren er van de partij. Gedeputeerde G. C. L. M. de Kok nam namens het dagelijks bestuur van de pro vincie een petitie in ontvangst waarin de eisen van de bonden nog eens overzichtelijk zijn ge formuleerd. Maandagavond komen de me dewerkers van PSD bijeen om vast te stellen of er voldoende draagvlak is voor acties en op welke manier die gestalte moe ten krijgen. Een dag later doet het personeel van de griffie het zelfde. Welke acties er ook uit de bus komen, het is in eerste aan leg de bedoeling dat ze een pu blieksvriendelijk karakter dra gen. Rea Almawaldi met het onlangs gevonden exemplaar van Das Wohltemperierte Klavier van J. S. Bach. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek blijkt te beschik ken over een unieke complete uitgave uit ongeveer 1801 van Das Wohltemperierte Klavier van Johann Sebastian Bach. De bibliotheek heeft het boek al bijna twintig jaar in bezit, maar wist tot nu toe niet van het bestaan af van deze eerste druk door uitgever Hans Georg Nagerli uil Zurich. Rea Almawaldi, coordinator van de muziekafdeling van de Zeeuwse Bibliotheek, kwam het boek toevallig op het spoor. „De bibliotheek heeft het werk in het begin van jaren zeventig gekregen uit een na latenschap van de Middel burgse vioollerares B. Bont- huis-d'Hont. Ik wist uit een rondleiding die ik als begin nend bibliotheekmedewerk ster in de jaren zeventig dooi de bibliotheek kreeg, dat we een bijzonder exemplaar van een uitgave van Bach in de col lectie moesten hebben. Toen we begin dit jaar in het Ge meentemuseum in Den Haag waren, hoorde ik dat er ergens in Nederland een exemplaar van het Wohltemperierte Kla vier nioest liggen. Waai- het boek lag, wist niemand. Ik ben toen zelf op onderzoek uitge gaan, met dit resultaat." Klavecimbel Bach schreef de twee delen van Das Wohltemperierte Kla vier in 1722 en in het begin van de jaren veertig van de acht tiende eeuw. De bundel is een verzameling solo-muziekstuk ken voor klavecimbel. Pas rond 1801 verschenen bij drie uitgeverijen in Duitsland en Zwitserland complete gedruk te versies van het werk. De oorzaak voor de late datum van eerste uitgave is het grote risico dat verbonden was aan het drukken van muziekstuk ken. Slechts weinig mensen waren in staat een exemplaar aan te schaffen, terwijl de pro- duktiekosten enorm hoog wa ren. Een muziekuitgave was vaak duurder dan een instru ment. Verspreiding van de composities vond daardoor vaak in etappes plaats via deelpublikaties in muzikale vaktijdschriften. Het bijzondere aan de uitgave is dat beide delen van Das Wohltemperierte Klavier in één band samengebonden zijn. Dat is zelfs bij huidige uit gaven zelden het geval. Het boek verkeert nog in uitste kende staat. Er staan nergens aantekeningen in en geen en kele pagina is beschadigd, op het voorblad van het eerste deel na. dat overigens nog niet in het boek is ingevoegd. De bladzijde ontbrak. maar kwam boven tafel toen de vondst bekend werd. Na res tauratie ervan wordt de pagi na alsnog ingenaaid- Kopergravures Volgens Bach-kenner dr A. Clement in Middelburg is de ontdekte uitgave uitstekend van kwaliteit. Hij heeft de in druk dat deze oplage vroeger is dan identieke versies van de uitgave met een anderstalig voorblad. Voor de uitgave wer den dezelfde kopergravures gebruikt en door verschillende uitgevers in Europa in licentie vervaardigd voor een bepaald land. De kans is aanwezig dat van deze oplage meer exemplaren te vinden zijn, maar hoeveel is niet bekend. De oplage is vol gens Clement waarschijnlijk hooguit vijftig exemplaren ge weest, Hij betwijfelt of de ge vonden versie op musicolo gisch gebied nog nieuwe ge zichtspunten oplevert, aange zien de Franse versie al aan een uitvoerig onderzoek is on derworpen. „Het boek is alleen voor zeer gespecialiseerde on derzoekers nog belangwek kend genoeg, maar zal geen vérstrekkende gevolgen heb ben voor het Bach-onder- zoek." Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 :jier weken de PZC voor 13,- «nmalig binnen zes maanden) :«tcode: ■•aid tekening: - :'"el°ppe zonder postzegel zenden naar 'C. afdeling abonnemencen ^•oordnummer I23 4380 VB Vlissingen l6n gaat sneller! 01 i84 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft de waarschuwing tegen de Ter- neuzense cardioloog R. Ciam- pricotti ingetrokken. De hart specialist van de Ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen werd twee jaar geleden door het (lagere) Medisch Tuchtcollege in Den Haag op de vingers ge tikt. omdat hij een patiënt onte recht zou hebben ontslagen uit het ziekenhuis. Het Centraal College heeft die uitspraak in hoger beroep herzien. De zaak speelde zich eind 1990 af. Een toen zestigjarige patiënt meldde zich op 20 november met pijn in de borst in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Er bleek sprake te zijn van een zeldzame scheur in de aorta. De situatie was evenwel niet levensbedrei gend. waarop Ciampricotti be sloot de toestand van de patiënt volgens de gangbare behande lingsmethode met medicijnen te stabiliseren. Na een opname duur van zeventien dagen werd de man weer naar huis gestuurd. Op 7 december meldde de pa tiënt zich opnieuw. Hij vertoon de lichte koorts en hoestte ver vuild speeksel op. Ciampricotti vermoedde na onderzoek dat de scheur in de grote lichaamsslag ader was uitgebreid, waardoor er sprake was van direct levens gevaar. De specialist liet de man voor een spoedoperatie opne men in het cardiologisch cen trum in het Belgische Aalst, waar hij aan complicaties (waar schijnlijk longontsteking) over leed. Nalatigheid De Zeeuwse Patiëntenvereni ging Samen Beter klaagde Ciampricotti namens de echtge note van de patiënt aan wegens nalatigheid. De arts had bij de eerste opname direct moeten be sluiten tot een operatieve in greep en heeft de patiënt boven dien onrechtvaardig uit het zie kenhuis ontslagen, luidde de klacht. Het Medisch Tuchtcol lege ging met dat laatste aspect mee en legde de cardioloog een zogeheten maatregel van waar schuwing op. Het feit dat de pa tiënt op het moment van ontslag een lichte temperatuurverho- ging had. had de behandelend arts aan het nadenken moeten zetten, aldus het Haagse college. Ciampricotti toonde in hoger be roep aan dat de verhoogde li chaamstemperatuur (37,5 gra den Celcius) allerminst veront rustend was, hoorde bij het ziek tebeeld van de patiënt en daar- I Advertentie) doen op rijksmiddelen, maai- uit gezocht moest worden op welke projectfondsen en hoe. Dat verg de tijd. Met de kleine twee ton van Rit- zen ican volgens de ISF-direc- teur de netwerkvorming worden voortgezet. Momenteel fungeert de ISF als intermediair tussen meer dan 100 onderwijsinstellin gen in Vlaanderen en Zeeland die onderling, met het bedrijfsle ven en met overheden kennis en gegevens uitwisselen. De kans is volgens Klaassen erg groot dat ook de Vlaamse minis ter Van den Bosse op korte ter mijn over de brug komt met geld. „Daarmee zouden we erg blij zijn. In ons eerste jaar heb ben we onze instelling moeten opbouwen, het tweede jaar spit sten we ons toe op de netwerk vorming, nu we verder kunnen willen we ons meer richten op een verdere uitbouw van het net werk en een verdere specialisa tie", aldus Klaassen. Tot op heden was de faculteit ac tief in vijf werkgebieden: haven technologie. milieubeheer, in dustrieel beheer, aquacultuur en grensoverschrijdend bestuur en management. Op termijn ko men daar de sectoren gezond heidszorg, agrobusiness en com municatie bij. „Ook willen we ons naar het be drijfsleven toe meer gaan pro fileren. Dat kan op verschillende manieren. Zeker is dat we een stage-uitwisselingsprogramma met Vlaamse studenten in het wetenschappelijk onderwijs en Nederlandse HBO-studenten opstarten. In Vlaanderen heb ben w-o-studenten slechts drie weken stage, in Nederland heb ben HBO'ers zes maanden. Als nu die Belgische studenten een periode meelopen met die HBO'ers in Nederland en an dersom. kan iedereen daar voor deel van hebben." Voor deze grensoverschrijdende beroepsvormende stages heeft de ISF inmiddels een extra sub sidie van 70 mille van het minis terie van onderwijs toegekend gekregen. Verder is het de be doeling dat het komend jaar meer aandacht besteed gaat worden aan bedrijfsgerichte ac tiviteiten. Ook ziet het er naar uit dat de provincies structureel middelen willen vrijmaken voor de ISF. De provincie Oost-Vlaanderen heeft al een bedrag voor het in stituut opgenomen in de con cept-begroting voor 1994. „De vraag is of Zeeland en West- Vlaanderen zullen volgen. De wil - zo is uit gesprekken met be stuurders gebleken - is er", stelt de directeur vast. om geen nader onderzoek be hoefde. Het Centraal College kan zich met deze zienswijze van de arts verenigen. De medisch deskundigen merken daarbij op dat uit naspeuring is gebleken dat de patiënt op de dag van ont slag geen koortsige indruk maakte en Ciampricotti daarom op geen enkel vlak mede-schul dig is aan de dood van de man. De Italiaanse cardioloog is blij met de uitspraak. „Niet dat ik aan mijn deskundigheid heb ge twijfeld, maar zo'n waarschu wing is op z'n minst slechte re clame voor mijn praktijk." Over de voor hem negatieve uit spraak in eerste aanleg van het Medisch Tuchtcollege kan hij nog begrip opbrengen, „Een scheur in de aortakomt gemid deld zo'n drie keer per jaar voor en is dus vrij zeldzaam. De heren hoogleraren uit Den Haag zijn wel op de hoogte van de theo- riën, maar hebben onvoldoende beseft dat in de praktijk lichte temperatuurschommelingen bij dit ziekteverschijnsel vrij nor maal zijn", aldus Ciampricotti. Samen Beter Minder te spreken is hij over de handelwijze van Samen Beter. De patiëntenvereniging heeft doelbewust verzuimd zich des kundig te laten adviseren over het geval, voordat ze naar het tuchtcollege is gestapt, „Ze heb ben een aan de kant geschoven internist. J. Reuchlin. om raad gevraagd. Ik heb het idee dat ze deze zaak gewoon hebben aan gegrepen om een specialist te grazen te nemen. Het tuchtcol lege is daar in eerste instantie voor een deel ingetrapt, maar het Centraal College heeft die actie gelukkig doorzien en zich bij de echte feiten gehouden." De Terneuzensc cardioloog R. Ciampricotti. in onze verslaggever IS VAN GENT - De vakbon nen de directie van het maïs- mverkende bedrijf Cerestar tnelux bv in Sas van Gent bben, na vier onderhande- "jsrondes, overeenstemming Kikt over een nieuwe, eenja- ;e collectieve arbeidsover- akomst. (Cerestar-personeel kan - als leden van de bonden de voor- tllen niet verwerpen - rekenen seen loonsverhoging van 2,5 'cent met ingang van 1 juli S3. Het WAO-gat wordt gere pareerd door een collectieve her verzekering voor de medewer kers af te sluiten. De extra pre mie wordt verhaald op de werk nemers. De bedrijfsleiding zal voorts een onderzoek instellen naar de verbetering van het rooster voor de volcontinu-dien- sten. Binnen het bedrijf worden in de cao-periode vijf werkerva ringsplaatsen geschapen en zal de directie een studie laten ver richten naar de schalingsSyste- matiek in het komend cao-jaar. De bonden leggen het principe akkoord volgend week voor aan hun leden. - ter overbrugging van een of en kele jaren - door euregio-fond- sen." Op het moment dat de stuur groep de aanvraag van de ISF af wees was Klaassen al in contact getreden met minister Ritzen en zijn ambtenaren. Het bleek dat de instelling een beroep kon gegin dit jaar zag de toekomst tui de ISF er weinig rooskleurig I De ISF is een samenwer kingsverband van hogere onder- njsinstituten en universiteiten jideSchelderegio. Het instituut terd in 1990 opgezet met als öel een kennisnetwerk op te ouwen waarvan onderwijsin- iellingen, bedrijfsleven en over bid konden profiteren. [oen de ISF startte werd een jêjarige subsidie toegekend »r de Europese Commissie, instelling was verzekerd van eun tot zomer 1993. Daarna nu bezien worden of het insti- iat aanspraken kan maken op ouwe Europese middelen. De •wenste evaluatie van de acti- jeilen van de instelling zou r-nwel een jaar vergen en een ur zonder subsidie zou de iodsteek hebben betekend :or het instituut, alsmede voor iprogramma's die de ISF in de iregio Scheldemond in gang :d gezet. anonze verslaggever gRNEUZEN - De Internatio- de Scheldefaculteit (ISF) in gingen heeft van het minis erie van onderwijs en weten- ,l!ap een subsidie van circa si],000 gulden ontvangen. Het jld komt uit het fonds ter stï- lulering van internationale iderwijsprojecten. Met de bij lrage van het Nederlandse mi serie is het voortbestaan van instelling gewaarborgd. zo dat deze mensen (tevens be stuursleden van de ISF) het voortbestaan van het instituut op de tocht wilden stellen. Zij waren alleen van mening dat de ISF gezien moet worden als een structurele voorziening, die dan ook gefinancierd moet worden uit structurele middelen en niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37