Jo van Marle: een kou we kikker )ick Tommei verafschuwt fenomeen sportbobo Heike Drechsler blijft investeren in progressie Schwarzman laat een veer in damtoernooi sport l geniet meer van een goede vergadering dan van een mooie wedstrijd Heike Drechsler liet na 1989 de sprintnummers links liggen, foto EPA Zondag voor het eerst in Hengelo HENGELO (GPD) - Ze wordt in Hengelo aangekon digd als de snelste ver- springster ter wereld. Heike Dreclisler dus... Mateloos populair in het oosten van Duitsland, iets minder in het westen door alle be schuldigingen over doping- gebruik in de voormalige DDR. Echtgenote van oud- voetbaldoelman Andreas Drechsler en moeder van een zoon, de nu vier jaar ou de Tony. Produkt, dan wel slachtoffer van een socialis tisch systeem, dat mythe's in stand hield door muren op te werpen. Drechsler, op haar achttien de al wereldkampioene (Hel sinki), is nu aan haar tweede atletiekleven bezig. Niet meer een visitekaartje van de heilstaat, die geacht werd over de verbroedering in de sport te praten. Maar een vrolijke, charmante en zelf bewuste vrouw, die zich in felgekleurde tricots hult en als vedette gevoel heeft voor publiciteit. Zondag wipt ze even aan in Hengelo. Letter lijk. want ze krijgt van een atletiekliefhebber een lucht taxi aangeboden. Snel heen, snel weer terug. Het wordt haar eerste optre den in het Fanny Blankers Koen-stadion. Jos Hermens vond het de hoogste tijd om Drechsler in Hengelo als een van de grote sterren te pre senteren. „Vorig jaar novem ber hebben we al een plan ning in hoofdlijnen ge maakt", aldus de atlete, die dat voornamelijk over laat aan haar schoonpapa en trainer Erich Drechsler en haar Oostenrijkse manager Robert Wagner. „Ik vind het leuk om eens in Holland te springen. Ik heb in de loop der jaren een paar Nederlandse atleten goed le ren kennen. Zoals Monique van der Weide, de hoog springster, die afgelopen weekeinde nog hier in Jena was. Jammer dat ze vanwege een blessure niet mee kan doen." Stijgende vorm In Jena toonde ze haar stij gende vorm met een sprong van 7.14 meter. ,.De laatste poging", tekent ze aan, „was zelfs nog beduidend beter. Maar ik kwam niet helemaal goed uit op de balk. Het werd een foutsprong. die niet is opgemeten." De balk opti maal raken, na haar aanloop van 29 passen, was in de ope ning van het seizoen een pro bleem, geeft ze als verkla ring. „Maar het gaat nu weer goed. In Hengelo wil ik, als de omstandigheden het toe laten, in de buurt van de 7.20 meter komen". Het is een van de veertien wedstrijden ter voorberei ding op het WK in Stuttgart. Drechsler vindt dat niet veel. „Vorig jaar, in de aan loop naar Barcelona, heb ik er 25 gedaan". Bij het olympisch toernooi was 7.14 meter haar beste sprong. Goed genoeg voor haar eerste gouden plak, die vier jaar eerder nog onbe reikbaar was. „Die overwin ning", zegt ze terugkijkend, „betekende veel voor me. Al was ik met de afstand niet te vreden. Een mentale kwes tie, er speelde te veel door m'n hoofd. Twee weken la ter, bij de Grand Prix van Monte Carlo sprong ik ont spannen 7.30 meter". Het olympisch toernooi be tekende het hoogtepunt in haar tweede atletiekleven, dat na de geboorte van haar zoon, in 1989, aanbrak. Wel liet ze de sprintnummers waarop ze in Seoul nog zilver (200 m) veroverde links lig gen, wegens lichte knie- en voetblessures. Drechsler concentreerde zich daarom volledig op het verspringen. Schoonvader Erich is er van overtuigd dat zijn pupil nog lang niet aan haar plafond zit. Zelf toonde ze dat aan door in Sestrière, op de hoog gelegen baan in Italië, 7.63 meter te overbruggen. „Een aparte sensatie, ik had het gevoel boven de grond te zweven. Helaas stond er iets te veel rugwind,"voegt ze er aan toe. „Geen verbetering dus van haar persoonlijk re cord van 7.48 nieter, dat ze in al '88 neerzette en vorig jaar in Lausanne evenaarde. Weddenschappen De Drechslers blijven niette min investeren in progressie. Met onschuldige wedden schappen, zoals om een fles wijn, houdt de atlete zich in de training scherp. Maar zonder hulpmiddelen uit de toverdoos van farmacolo- gen, liet trainer Erich Drechsler getergd weten na de publicatie van Brigitte Berendonk. Hij verwees naar de dopingcontroles, waarmee de toppers stelsel matig worden 'overvallen'. Berendonk verraste vorig jaar met een boek over de do- ping-praktijken in de voor malige DDR. Zij noemde na men van bekende atleten en trainers die betrokken zou den zijn. In Barcelona zou Drechsler, daarmee gecon fronteerd. Berendonk van leugens hebben beticht ten einde de verkoop van haar boek te bevorderen. Waarop de schrijfster gretig inspeel de door tegen de atlete een rechtszaak te beginnen. Dat er uit archieven belas tend materiaal op kan dui ken verontrust de familie niet. „Het is allemaal zo dun. Daar hebben we goede advo caten voor", is de nuchtere vaststelling van Heikes echtgenoot Alexander, jaren doelverdediger van Carl Zeiss Jena. Op 8 juli moet de atlete zelf voor de rechter verschijnen. Voor Heike Drechsler reden geen olie op het vuur te gooien. „Ik pro beer me nu zo goed mogelijk op de training en de wedstrij den te concentreren. Dat is niet gemakkelijk, maar ik heb geen andere keus. In au gustus. bij het WK in Stutt gart, moet ik optimaal pres teren. Daarom spring ik veel wedstrijden. Het is de beste manier in deze periode het zelfvertrouwen te bewaren". VRIJDAG 18 JUNI 1993 35 thaakvoorzitter: Kasparov en Short komen met hangende pootjes terug EN' HAAG (GPD) - Wie de re- van de val van het schaak- ibinet Hans Pont helder voor geest staat, kon het zich wel orstellen dat het vinden van aopvolger een heikele affaire is. Denk maar aan eind no- imber van het vorige jaar. Het KSB-bestuur, waar schraal- ins al jaren keukenmeester is, ilile de bondsraad voor om i marginale contributiever- ging door te voeren. Minder een dubbeltje extra per nnd was de 'schade' voor de ien.Het kwam er niet van. De ndsraad liét Pont en de zijnen mikelen. flanks een lijmpoging keerde at, voormaiig vakbondslei- ,niet terug en moest men uit ten naar een nieuwe praeses. zoektocht leidde uiteindelijk ir Dick Tommei. Een onver ste keuze, maar zeker niet Échtst denkbare optie. Het Kamerlid voor D66 ft immers als groot voordeel thij 'onbesmet' en onomstre- Pont en de zijnen vielen èlijk wel over de plannen k een verhoging van de con to, maar de kern van het ieem zat dieper. De bonds- flen het bestuur waren op el- uitgekeken. De voorgestel- exBg bijdrage van de leden slechts een aanleiding om aak te laten escaleren. «bbeltjes Fortman wisselden elkaar regel matig af als de sterkste Neder landse politicus op de 64 velden. Tommei wil duidelijk een an dere koers varen dan zijn voor ganger Pont. ,,Ik heb een vurig pleidooi gehouden voor een zo groot mogelijke openheid. Er moet niets 'achter de kiezen' blijven hangen. Gewoon zeggen wat je op je hart hebt. Het nieuwe bestuur' zal ook meer de dialoog zoeken. Ik vind dat we af en toe best een proefballonnetje kunnen oplaten; een voorstel moeten doen waarover gedis cussieerd kan worden. Als de bondsraad dan 'nee' zegt, zullen nmel heeft zich niet bezigge- jjöen met het gemier over bbeltjes en kwartjes. Hij was apartij in het conflict. „Dat todaad een pluspunt. De bursting' moet je zien als een toel van een vertroebelde fe. Het was nu de contribu- 'erhoging, maar had voor toe geld iets heel anders tien zijn. Ik kreeg wel eens Mee dat er twee KNSB's wa gentje van het bestuur en tjevan de bondsraad. Ik heb iehter nooit bemoeid met de x Ik kan dus ook geen oor- wen over wat er allemaal toevallen." -Tommei (51) is een echte toefhebber. Schaakclub ersfoort was zijn eerste ver- en na omzwervingen ^hethele land is hij nu terug- to op het oude nest in De afgestudeerd schei- _e was van '78 tot en met fractievoorzitter van D66 in winciale Staten van Dren- ■torna maakte hij de over- tor de Tweede Kamer. Hij Mvan het fractiebestuur en ^ngmeester van de fractie. schaker schopte hij het tot «els in het Hoogovenstoer- ivan Wijk aan Zee. Als beste tontariër wel te verstaan, toinmel en Bas de Gaay we ons echt niet te groot voelen om de zaak in te trekken." Hij werd danig verrast door het verzoek om voorzitter van de schaakbond te worden. Hij had er zelfs nog nooit aan gedacht. Krap bij kas „Nee, het was nimmer in mijn hoofd opgekomen. Antwoordde op de vraag ook niet met 'goh, wat leuk'. In principe veraf schuw ik het fenomeen 'sportbo bo'. Ik moet niks hebben van mensen die vooral zichzelf be langrijk vinden en rondlopen met een air alsof ze het heelal moeten bèsturen. Zo'n voorzit ter zal ik zeker niet worden. We hebben een dienende functie, dat mogen we nooit vergeten." De financiële problemen van de bond zijn natuurlijk niet ver dwenen met de komst van Tom mei, De KNSB zit erg krap bij kas, moet steeds een nieuw gaatje maken in de broekriem. De weerstand die Pont onder vond bij zijn idee voor een iets hogere contributie, is Tommei niet tegengekomen.Jk heb heel nadrukkelijk gesteld: we kun nen kiezen voor 'goedkoop en slecht' of 'beter, maar dan dient er wel wat tegenover te staan'. Niemand in de bondsraad die niet begreep dat kwaliteit be taald moet worden. Kijk, scha ken blijft relatief een goedkope aangelegenheid, dat staat bui ten kijf. Het gaat er ook om je achterban te doordringen van het feit datje zelf erg zuinig bent. Geen vergaderingen in restau rants met zeven-gangendiners. Geen overtollig personeel. Dan kun je het beter aan de achter ban verkopen als je een finan ciële inspanning vraagt." Hij denkt daarbij in principe niet aan een hogere contributie, nog steeds een beladen item on der de schakers. „Ik spreek voor mezelf, maar ik stuur liever alle seniorenleden een brief met een verzoek tot een eenmalige bij drage. Het bestuur kan best uit leggen in wat voor lastig parket we ons bevinden. We zitten bij voorbeeld met een fikse hypo theek op het bondsbureau. Als we daar eens van af konden ko men. In dat schrijven naar de le den zou kunnen staan: wees eens aardig ten opzichte van de KNSB. Een streefbedrag'? Nou, een half miljoen zou fantastisch zijn. Dan zouden ook niet allerlei financiële kunstgrepen nodig zijn om geld bijeen te schrapen." Promotie Als kersverse voorzitter van de KNSB is de parlementariër met een aan de slag gegaan om de WK-match tussen Jan Timman en Anatoli Karpov naar Neder land te halen. „Het zou een ge weldige promotie voor de schaaksport in ons land zijn." Tommei bestempelt het duel Timman-Karpov niet als een surrogaatmatch, hoewel de bes te van de kandidatencyelus, Ni- gel Short, binnenkort wereld kampioen Gary Kasparov diep in de ogen gaat kijken in Lon den. „Dat is een tweekamp tus sen twee .sterke grootmeesters, maar het gaat om de baard van sinterklaas. Wint Timman van Karpov dan is hij ab-so-luut de opvolger van Max Euwe. Ik vind dat de FIDE zich zeer fatsoenlijk heeft opgesteld in het conflict met Short en Kasparov." Er kan er maar één de baas zijn, zo meent Tommei. En dat is de wereldschaakbond. „Die actie van Kasparov en Short moet streng veroordeeld worden. Als je zoiets laat passeren, dan tast je het bestaansrecht van de FI DE aan. Je kunt de organisatie dan net zo goed opheffen. Ik ver wacht dat de twee dissidenten binnenkort met hangende pootjes terugkeren. Zeker als hun Elo-rating wordt afgeno men. Denk eens aan de proble men die dan rijzen. Nee, ik zie die twee nog wel bakzeil halen. Mis schien dat Timman dan wereld kampioen is." Het zou een verdraaid leuke start zijn voor Tommei, HARDERWIJK (ANP) - Hans Vermin heeft in de derde ronde van het Maars werelddamtoernooi koploper Schwarzman zijn eerste punt ontnomen. De Witrussi- sche kampioen Baljakin kwam door winst op Krajen- brink naast de Moskoviet op kop. Het tweetal heeft twee punten voorsprong op een groepje van vijf met Ton Sijbrands. Schwarzman liet een veer nadat hij erg veel tijd had ge bruikt om de Zwitserse kampioen onder druk te zetten. Vermin gebruikte de minuten die hij over had om een sluitende verdediging te zoeken. Hij vond daardoor een puntendeling, want met de vlag op vallen en nog zes zet ten te doen, koos Schwarzman voor de veilige weg en bood remise aan. Baljakin en Krajenbrink konden in het middenspel bei den naar de damlijn doorbreken. Baljakin besloot die kansen uit te wissen en kreeg zienderogen voordeel. Na bijna vijf uur voltooide hij zijn tweede winstpartij, Ton Sijbrands nam tegen de Senegalees N'Diaye niet al te veel risico's, een puntendeling na twee en een half uur. Derde ronde: Kuperman (VSD-Valneris (Let) 1-1, Tsjegoljev (Rus)-Tsjizjov (Rus) 1-1. Baljakin (WRu)-Krajenbrink (Ned) 2-0. Schwarzman (Rus)-Vermin (Zwi) 1-1. N'Diaye (Sen)-Sijbrands (Ned) 1-1, G. Jansen (Ned)-H. Jansen (Ned) .1-1. Stand: 1. Baljakin, Schwarzman 5 punten, 3. H Jansen, N'Diaye, Sijbrands, Tsjizjov, Valneris 3. 8. Tsjegolev 2 uit 2, 9. G. Jansen, Kuperman, Vermin 2,12. Krajenbrink 1 uit 2, jan onze verslaggever ibertGeesing jU'OLLE - Hij stelde drie jaar «leden zelf vast: „Waar ter we- Jdjeook komt, overal kennen drie namen. Lo Brunt, Leo Kornen Johan Cruijff. Van Mar- kkent niemand." Wel in Neder- lud, Daar werd Johan Wilhel mus van Marle (21 december p24) al bij z'n leven een legen- li. Als voetbalbestuurder. „Ik pniet meer van een goede ver jaring dan van een mooie jetbahvedstrijd." Na een le- lenlang besturen geeft de voor eer van de KNVB de hamer jinnenkort over. Een slechte ((zondheid dwingt hem het kal eer aan te doen. (van Marle kijkt vanaf het ere- nas af en toe verlekkerd naar (potsierlijk uitgedoste suppor ts op de tribunes. Dan knaagt jms de heimwee naar vroeger, ioenhij jong was en de held van dag, als-ie het koffertje van ;p Bakhuys mocht dragen, jdsik die oranje sjaals en die «iten zie, als ik die mensen zie ngen en stampen, dan kan ik iiar heel jaloers op worden. Haar al geef je mij duizend gul- ju, dan doe ik het nog niet." jtis Jo van Marle, geboren en togen Zwollenaar, ten voeten lil, Eenvoudig en bescheiden, rjrs van opsmuk en uiterlijk ïioon. „Ik ben een Sakser." iüt zegt volgens hem genoeg, jan mensen uit Salland wordt |®gd dat ze nuchter zijn." En Êt met de borst vooruit lopen. Sjncredo: „Watje doet, moetje ried doen. Anders kun je er aar beter niet aan beginnen." livoetballer was hij een harde, ■hardste van de streek, 'een ty- Roel Wiersma'; als bestuur- oogstte hij naam en faam in iel Nederland. Hij reisde de he- fwereld af, zag tal van WK's en K's, maar voelt zich nog altijd [.meest op zijn gemak in de bè- iiirskamers van het amateur- etbal. Dat blijft voor hem de in, Daar werd hij groot. Die af- mst zal hij nooit verlooche- Esheb heel wat EK's en WK's Hgemaakt, maar het gekke is t nog nooit iemand mij heeft n juichen. Ook bij een doel- nt van het Nederlands elftal ich ik nooit. Dat vind ik sneu of mijn buurman op, de tri- ine, de voorzitter van dè tegen- utij." n Marle is een begrip in voet- lland. Eerst nog in het oosten was net warmgelopen en werd al weer vervangen door Staatsen. Die affaire was het niet waard om een bestuur naar huis te stu ren. Het was een pure prestige- zaak." „Het betaalde voetbal", stelt Van Marle bij zijn afscheid vast. „breekt altijd zijn nek over geld. het zijn nooit bestuurlijke mo tieven die de doorslag geven. De clubs hebben in de loop der jaren veel geld gekregen, maar inci denteel is het nooit genoeg. Ze vergeten .alleen dat een be stuurscrisis niet ophoudt bij het betaald voetbal, er komt nu ook weer een half nieuw bondsbe- stuur. Staatsen zal zich ook de problemen eigen moeten maken van het amateurvoetbal, het so ciale beleid, kortom: de hele mikmak. Maar voor ze hun eigen beleidsplan goed hebben uitge werkt, zijn we alweer drie jaar verder." Lijdensweg Voetbal, zegt hij, was geen hob by voor hem, het was zijn leven. Tot in z'n aderen toe. Nee, het was geen moeilijk besluit, zegt- ie, om in december zijn afscheid aan te kondigen. „Sinds het EK Zweden was het één lange lij densweg, ziekenhuis in, zieken huis uit". Het gaat hem nu iets beter. In 1988 protesteerde zijn hart, nu moet hij zijn leefschema aanpassen voor een nierdialyse op dinsdag en vrijdag. „Ik heb de rekening betaald. Maar ik heb er geen spijt van, wantik heb altijd kunnen doen wat ik wil." De dokter adviseerde hem te stoppen met roken, 'maar een paar whisky's mag ik rustig drin ken'. Hij is rui een jaar nicotine- vrij. „Dat is niet moedig, ik ben gewoon bang. Bang dat er iets gebeurt met m'n hart of longen. Als het moedig zou zijn, stak ik morgen weer een sigaret op". Verder nog iets op z'n lever? Hij doorbreekt zelf de stilte. „Iets wat leeft is nooit af'. Het is meer dan zo maar een zin. „Op een en dezelfde dag kreeg ik te horen dat m'n ene zoon benoemd was tot hoogleraar en dat de ander kanker had. Hij kon heel goed voetballen". Een jaar lang reed reed vader Van Marle elke week met z'n doodzieke zoon naar Groningen. Het mocht niet ba ten. Hij overleed vorig jaar. „Op koninginnedag. Op bevrijdings dag hebben wij hem begraven. Die data vergeet je nooit meer. Als je vrouw van smart op bed ligt, wat stellen de problemen in de voetballerij dan nog voor?". des lands, als voorzitter van ZAC, daarna als voorzitter van het amateurvoetbal, nu als bondsvoorzitter. Uitgesmeerd over een periode van 39 jaar, keurig verdeeld in drie parten van dertien jaar. Besturen vindt hij leuk, vergaderen nog leuker. Hij noemt zichzelf een vergader- dier. Hij is al vanaf z'n negende lid van ZAC. Een opmerkelijke keus. „ZAC was de club voor de elite. De middenstanders en de ambtenaren gingen naai' PEC, het gewone volk naar Zwolsche Boys." Zijn vader was machine bankwerker. „Ik had dus eigen lijk lid moeten worden van Zwol sche Boys." Maar het waren de hoogtijdagen van Bep Bakhuys, ,de legendarische spits uit de ja- Ten dertig. „Elke jongen wiïde toen maar één ding: voetballen bij ZAC. Als je het koffertje van Bakhuys naar binnen mocht dragen, was je de held van de dag. Daar werd bij het hek om gevochten." De rechtsback was geen hoog vlieger, maar hij schopte het nochtans tot het eerste. Van 1944 tot 1957, dertien jaar lang. „Ik kon er weinig van, toch kwa men ze moeilijk langs me. Nee, ik heb geen blanco strafkaart, als je dat wilt weten." Tien jaar lang was hij speler, aanvoerder en voorzitter tege lijk. Tot kort voor de wedstrijd ontving hij de gasten en dook dan vliegensvlug de kleedkamer in om zich in het wit en blauw te hijsen. „Na afloop mocht ik al tijd als eerste onder de douche." En nam hij weer fris gewassen plaats achter de bestuurstafel. Gestreden De bestuurder Van Marle was al wijd en zijd bekend toen hij in 1957 de schoenen aan de spijker hing. Het besturen zat hem in het bloed. Net dertig was-ie, toen hij in 1954 namens de oostelijke clubs fel van leer trok tegen de invoering van het profvoetbal in ons land. Van Marle was mordi cus tegen. Uit principe. „Ik vond het onethisch betaalde sport te bedrijven. Daar heb ik echt voor gestreden, tot in de bondsverga dering toe." Zijn naam als voetbalbestuur der was voorgoed gevestigd. In 1966 werd hij voorzitter van de afdeling Zwolle, twee jaar later volgde zijn benoeming tot hoog ste baas van de amateurs. En werd hij tegelijk vice-voorzitter van het bondsbestuur. In 1980 nam hij de hamer over van Wim Meuleman. Hij was jaloers op zijn voorganger. 'Die man was zo spontaan, zo ontwapenend'. Over zichzelf: 'Er zal aan mij geen grapjas verloren gaan. Ik ben ernstig'. Een kou we kikker. 'Degelijk, standvastig, een vaar dig analyticus', volgens zijn be wonderaars. 'Saai, iets te diplo matiek, weinig creatief, volgens de critici. Binnenkort zwaait Van Marle af. Het werk zal hij missen, de func tie minder. „Bondsvoorzitter was niet de leukste baan die ik heb gehad." De meeste voldoe ning schonk hem het voorzitter schap van de amateurs. „In die functie was ik duidelijk partij. Nu moet ik altijd rekening hou den met de belangen van beide secties. Als ik meega met de profs, dan zeggen de amateurs: 'Dat is nou je oude voorzitter, hij kent je niet eens'. Als het anders om is, zeggen de profs: 'Hij komt uit het amateurvoetbal, je kunt niet anders verwachten'. Twee vuren Van Marle ziet daarom meer in een structuur met drie onafhan kelijke leden. Nu zit de voorzit ter altijd tussen twee vuren. Met links van hem vier leden van de profsectie, rechts de amateurbe stuurders. „Het is een heel mooie organisatie zolang het goed loopt. Maar o wee als er een conflict dreigt..." Van Marle, over de vele wisselin gen in het bestuur: „Die zijn des astreus voor de continuiteit. Eerst had ik te maken met Vilé, toen kwam Van der Louw. Hij was net op de goede weg en moest al weer weg. Van Rooijen foto GPD Jo vanMarle werd groot in de bestuurskamers. Die afkomst zal hij nooit verloochenen. Dick Tommei, met schaakbord in de wandelgangen van de Tweede Kamer: het nieuwe bestuur zal meer de dialoog zoeken. „We hebben een dienende functie, dat mogen we nooit vergeten." foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35