Stille revolutie op de werkvloer Vervuilend, maar met mate Ongesorteerd de dozen in •vitrite ,aar VRIJDAG 18 JUNM993 31 Met de bril op zijn voorhoofd geschoven buigt hij zich over een opengeslagen ordner. Even iets nazoeken, want hij wil niet 'dat het verkeerd in de krant komt.' Zeker weten datje kwaliteit levert, het adagium dat Vitrite er bij de werknemers instampt, dat lijkt ook Van de Plasses tweede natuur geworden. De vraag was hoeveel grondstof Vitrite jaarlijks nodig heeft voor het fa briceren van bijna drie miljard lampvoeten en batterij hulzen. „Hou het maar op achtduizend ton", verzucht hij na enkele minu ten zoekwerk. „Dan zitje redelijk veilig." De hoofdmoot daarvan wordt gevormd door messing, nog steeds het belangrijkste basismateriaal voor de lampvoet. Dit metaal geleidt uitstekend en vanaf het prille begin van de lampvoetenfa- bricage is het door de Middelburgse fabriek gebruikt om de man tel te vervaardigen. Sinds een jaar of twintig gebruikt Vitrite ook aluminium, dat als grondstof goedkoper is. maar kwalitatief min der dan de vertrouwde legering van koper en zink. In de trekkerij worden uit het metaal, dat in grote rollen is aange leverd. schijfjes getrokken die op hun beurt geheel automatisch tot kleine busjes worden omgevormd en - afhankelijk van het type - voorzien van schroefdraad of bajonetpinnen. Uit de trek kerij komen ook de messing contactplaatjes. In de glasperserij worden mantel en contactplaatje met elkaar verbonden door een dotje glas. een procédé dat onder extreem hoge temperaturen plaatsvindt. Bij de afkoeling oxideert het metaal en dat maakt een derde bewerkingsfase nodig, op de werkvloer aangeduid als de 'finishing', oftewel de afwerking. De onderdompeling in een zuurbad geeft de lampvoeten een mooi aanzien en maakt ze mak kelijker soldeerbaar. Sorteerafdeling De laatste schakel in het produktieproces is de sorteerafdeling, waar het eindprodukt, voor het in de doos verdwijnt, aan een laatste controle wordt onderworpen. Achtentwintighonderd mil joen lamp voeten en batterijhulzen per jaar, die allemaal met het menselijk oog op eventuele afwijkingen worden onderzocht, dat roept het beeld op van de Duyvisreclame, waarin een controleur, het vergrootglas in de hand, stuk voor stuk alle pinda's van het waarmerk OK voorziet. Deze voorstelling is wel wat karikatu raal, vindt Van de Plasse, maar hij erkent dat de tot dusver ge bruikte methode arbeidsintensief is en dat vernieuwingen in het produktieproces vooral ten koste zullen gaan van de sorteerafde ling. „Ik verwacht niet dat het aantal werknemers zal toenemen", formuleert hij eufemistisch. „Voor werk dat elders goedkoper kan worden gedaan, moet je hier in Nederland een vervanging vinden, anders kan je niet blijven concurreren. We zullen steeds meer moeten maken met steeds minder mensen." Het toverwoord hierbij luidt ONDO, een afkorting voor: ongesor teerd de dozen in. Onlangs is Vitrite er voor het eerst in honderd jaar in geslaagd het glaspersen zo goed uit te voeren, dat de lamp voeten zonder nacontrole kunnen worden ingepakt. Ook het beitsen kan in theorie al worden overgeslagen, doordat de corro sie tijdens de afkoeling door nieuwe technieken beter in de hand is te houden. Dit werkt niet alleen veel efficiënter, het nieuwe procédé is ook vriendelijker voor het milieu, want juist bij de fi nishing worden de meest schadelijke chemicaliën gebruikt. En zorg voor het milieu is ook efficiency, legt Van de Plasse uit. om dat de milieuheffingen immers elk jaar oplopen. Evolutie Een revolutie wil hij ONDO niet noemen, hoewel het procédé een honderd jaar oude werkwijze op de helling zet. „Het is meer een evolutie. We hebben ons de laatste jaren geconcentreerd op het perfectioneren van het bestaande produktieproces. Daarin moe ten we proberen doorbraken te vinden, niet in de ontwikkeling van een nieuw produkt." Het is dan ook niet verwonderlijk dat de afdeling produktontwik- keling slechts uit één persoon bestaat, ing P. C. Keim. „Ik ben zowel hoofd als uitvoerder", grapt hij. Het ontwerpen van lamp voeten is niet erg spannend. De eisen waaraan het produkt moet voldoen liggen vast. waardoor de ontwerper aan handen en voe ten is gebonden. Wanneer een klant zijn lampvoet op een speciale manier wil hebben aangepast, kan Keim daarvoor zorgen, maar eigenlijk moet hij dergelijke ontwikkelingen juist afremmen. Ooit beschikte Vitrite over een assortiment van tweeduizend ver schillende exemplaren. Keim: ..Elk hotel of schip had vroeger zijn eigen lampvoet. Dan konden de werknemers geen lampen pikken en mee naar huis nemen." Na een wereldwijd doorgevoer de standaardisering liep dat aantal terug tot ongeveer vierhon derd en de afgelopen tweeeneenhalf jaar heeft Vitrite nog eens honderdzestig soorten afgeschaft. Niet geheel toevallig loopt de ze kostenbesparende afslanking parallel met de beruchte 'Opera tie Centurion' waarmee directeur Timmer Philips weer gezond wil maken. Nieuwe visie „Of je een massaproduktie van vierhonderd miljoen exemplaren per jaar haalt, of datje eens in de vijfjaar tienduizend stuks van een bepaald produkt maakt, dat verschilt nogal. Dat laatste is economisch niet meer haalbaar", verklaart chef van de afdeling documentatie A. Franke. Hij beheert het 'museum', de kamer waar de fabriek al haai- lampvoeten in vitrines bewaart. In de uitstalkast met actuele produkten vallen steeds meer gaten. „Het heeft te maken met een bepaalde visie. Vroeger dachten we: 'wij zijn de grootste, we willen elke lampvoet maken die er is, waar dan ook ter wereld.' Daar zijn we vanaf gestapt." De produktie opvoeren en tegelijkertijd de controle afschaffen, dat kan alleen wanneer de kwaliteit van de lampvoet van tevoren vaststaat, benadrukt Van de Plasse. Het onderhoud is daarom preventief, onderdelen moeten op tijd zijn vervangen, voor zij sto ringen kunnen veroorzaken. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij de mensen op de werkvloer. Zij zijn al lang geen dieptrek- kers of glaspersers meer. maar 'produktievakmensen' die worden gestimuleerd om mee te denken over het produktieproces. want - zo heeft de directie inmiddels begrepen - als iemand in de gaten heeft wanneer iets fout gaat, dan zijn zij het. En de praktijk wijst uit dat de grotere betrokkenheid van de werknemer ook leidt tot een betere motivatie. Het heeft er alle schijn van dat bij Vitrite een geruisloze revolutie gaande is. Een versimpeling van de doelstellingen en een veran dering van de mentaliteit leiden bijna ongemerkt tot de omvor ming van een produktieproces dat honderd jaar lang volgens de zelfde basisprincipes was opgebouwd. Dat de gewenste inkrim ping van het personeel niet met gedwongen ontslagen gepaard gaat, maar via een natuurlijk vèrloop kan worden bewerkstel ligd. maakt de omwenteling nog achtelozer. De vraag waarmee het bedrijf uiteindelijk wel zal worden gecon fronteerd is wanneer het plafond wordt bereikt in het streven naar een perfect produktieproces. Met de huidige produktieaan- tallen kan Vitrite iedere wereldbewoner elke twee jaar van een nieuwe lampvoet voorzien. Het aantal mislukte exemplaren be draagt voor sommige produkttypes niet meer dan twintig per miljoen. Dat zijn er nog altijd twintig te veel, vindt Van de Plasse. In zijn ogen blijft het produktieproces altijd voor verbeteringen vatbaar. „Iedereen, van directeur tot produktievakman. kan al tijd alles beter doen. Als dat streven er is en we weten dat te be nutten, dan moet het gewoon lukken." Ernst Jan Rozendaal Een eeuw lang is de lampvoet vrijwel hetzelfde gebleven. Alle verschillende types lijken op elkaar en zijn volgens hetzelfde procédé gemaakt. Nog steeds zijn messing en glas de ideale basismaterialen en bestaat het produktieproces uit vier opeenvolgende stappen: dieptrekken, glaspersen, afwerken en controleren. De vraag is alleen: hoe lang nog Door verdergaande automatisering en perfectionering van het produktieproces kunnen binnenkort de laatste twee stappen worden overgeslagen en wordt de menselijke inbreng tot een minimum teruggedrongen. Staat Vitrite, voor het eerst in honderd jaar, een revolutionaire doorbraak in het produktieproces te wachten „Een revolutie wil ik het niet noemen", zegt manager produktie en logistiek ing J. van de Plasse. „Wel is het zo dat je, door stapje voor stapje te verbeteren, op een bepaald moment een drempel overschrijdt." Véél koper en veel kankerverwekkende polycyclische aromatische koolwa terstoffen, beter bekend als PAK. Onder zoek van rijkswaterstaat Zeeland toont aan dat de bodem van het Kanaal door Walcheren ter hoogte van de Middelburg se Maisbaai allesbehalve schoon is. Pre cies de plaats waar Philips-dochter Vitrite de eeuw nét niet volmaakte. Geen toeval natuurlijk, zeker wat het koper betreft. Op langere termijn zal de kanaalbodem schoongemaakt moeten worden. Voorlo pig blijft de erfenis liggen. Een aantal jaren gebruikte Vitrite chloor- fluor koolwaterstoffen, beter bekend als CFK, voor het drogen van produkten. De ze freons tasten de ozonlaag aan en bevor deren het broeikaseffect op aarde, al zijn niet alle geleerden het met deze aarde-be- dreigende opvatting eens. CFK zijn bij Vi trite inmiddels taboe. Met 'een schep geld en een hoop inspanning' is in 1990 een aan zienlijk milieuvriendelijker methode inge voerd. Het schoonmaken van het afvalwater ver betert voortdurend; zware metalen en PAK worden nu bij Vitrite afgevangen. Het grootste deel -150.000 van 250.000 ku bieke meter - verdwijnt echter nog vrijwel ongezuiverd in het riool. Het water is voor al bezwangerd met olie. Een proef met een biologische reinigingsmethode mislukte. Vitrite wil het probleem - waarop al zo'n tien jaar gestudeerd wordt - nu aan de bron aanpakken. Het betekent aanpas sing van het produktieproces en waai' mo gelijk weglaten van processtappen. Dat kost arbeidsplaatsen. Zo betaalt een scho ner milieu zichzelf. Is Vitrite een milieu-onvriendelijk bedrijf? Het antwoord zal altijd 'ja' zijn. Een helemaal schoon produktieproces. zonder nadelige milieu-invloeden zowel binnen als buiten de fabriek, is een illusie. Directeur A. Wieland windt er geen doek jes om. Hij vindt wel dat gestaag vooruit gang wordt geboekt bij het verbeteren van de milieu-omstandigheden. „We zijn best vervuilend geweest. Vroeger werd an ders tegen die zaken aangekeken dan te genwoordig. Ik denk dat we het redelijk doen. Als we het vergelijken met een con current in Spanje, zijn we heilig." Wieland en milieucoördinator P. W. van Koeveringe noemen als voorbeeld het ge bruik van CFK voor het drogen van ver nikkelde batterijbussen. Voor de fabriek een dure, maar steengoede methode, als vanzelfsprekend ingevoerd toen de pro duktie van de batterijbusen begon. Dat freons nadelige milieugevolgen hebben - daar stond in het begin nauwelijks ie mand bij stil. Mede door kritiek van de ge meente Middelburg (die weer op de huid gezeten werd door milieugroeperingen) ging Vitrite proeven doen met een ander systeem. Dat is rigoreus en voor veel meer produkten dan alleen batterijbussen toe gepast. Freons zijn verdwenen en nu wor den fijngehakte maisstengels voor het schoonmaken gebruikt. Prestatiesysteem Eén van de aandachtspunten voor de fa briek is het milieu, zegt directeur Wieland. Eerlijkheidshalve voegt hij eraan toe dat veel verkopen en dus geld verdienen bo venaan staat, gevolgd door: zorgen voor weinig uitval, letten op orde en netheid, attent zijn op klachten van klanten en het milieu. „Het staat bewust bij onze uit gangspunten. We vinden dat belangrijk", stelt coördinator Van Koeveringe. Zijn aanwezigheid is er mede een bewijs van. alsook het werken met een prestatiesys teem op het gebied van milieu. Er zijn op het gebied van lucht, water, bo dem en geluid afgelopen jaren heel wat maatregelen genomen, vertellen Wieland en Van Koeveringe. De freons verdwenen, de stofafvang verbeterde en uitstoot van stikstofoxyden (NOx) verminderde fors. In de eigen zuiveringsinstallatie worden zuren en zware metalen uit het afvalwater gehaald. Ter voorkoming van lekkage van vervuilende stoffen in de bodem zijn maatregelen genomen. Geluidhinder is in de fabriek zelf een probleem; buiten de ge bouwen voorkomen dempende voorzie ningen overlast. Het kan nog beter, erkent Wieland. On derzoek is nu vooral gericht op maatrege len aan de bron: vermijden dat vervuiling ontstaat. Het bedrijf wil het interne mi lieuzorgsysteem laten toetsen aan natio nale normen. Wieland: „We leggen vol gend jaar examen af en we hebben er ver trouwen in. We willen voorzichtig door gaan met onze bijdrage aan een zo schoon mogelijke leefomgeving." Hij hoopt daar bij op enig begrip van de samenleving: niet alles tegelijk en graag een beetje reke ning houden met de concurrentieverhou dingen waar Vitrite keihard mee te maken heeft. Rinus Antonisse Achtentwintighonderd miljoen lampvoeten en batterijhulzen per jaar, die allemaal met het menselijk oog op eventuele afwijkingen worden onderzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 31