n 't Veld weg onder druk Ritzen Veel doden bij VN-acties Somalië a altena TBSSSP PASFOTO'S (uud Gullit gaat liet naar Bayern Benoeming nachtmerrie Staatssecretaris 8 dagen in functie Kans op meer negatieve feiten Auto-Lease Walcheren B.V. 27t/m 31 kunst cultuur 19 t/m 25 Opstellen slotrapport conferentie in Wenen verloopt moeizaam eindexamenkandidaten eindexamenfeest LEOLUX IN HET ARSENAAL MOETJE UITKIJKEN! 'eel bewolking yiel bewolking en af en toe wat lichte 'regen of motregen. Matige tot krach- jj„g wind uit loest tot zuidwest. Maxi- 0iini temperatuur rond 20 graden. Direkt klaar kwaliteit* pasfoto1 zwart-wit of kleur voor uw paspoort, rijbewijs, enzovoort? Juist! FOTO I 36e jaargang no. 141 rijdag 18 juni 1993 i pi HAAG (GPD) - Staatsse- tlaris Roel in 't Veld (Onder- ijs) is gisteravond afgetreden, [opvolger van staatssecreta- IVallage, die naar Sociale Za- in js vertrokken, is acht dagen ifunctie geweest. In een uitge- ((ide verklaring aan de Twee kamer, zei In 't Veld dat hij ibesluit genomen heeft op ad- vjvan onderwijsminister Rit- a. Volgens Ritzen was het sblijven van In 't Veld een „e- „m" politiek risico. ^aen de omvang van de neven- ikzaamheden die In 't Veld richtte toen hij nog hoogle- ar was, zouden de komende -ü nog meer vervelende feiten B het licht zijn gekomen, reesde Ritzen. Volgens In 't idd kan het daarbij hoog-uit ian om kleinigheden, „want ik heb netjes gehandeld". Maar volgens Ritzen gaat het daarbij om feiten, die niet door iedereen als netjes worden herkend. In 't Veld was gisteren nog lange tijd van plan geweest om aan te blijven. Hij had daarbij de steun van de PvdA-fractie in de Twee de Kamer en van verschillende bewindslieden, onder wie pre mier Lubbers. Door de steun voelde In 't Veld zich gesterkt dat hij alsnog een geloofwaardige en effectieve re latie met de Tweede Kamer zou kunnen opbouwen. Het ontbre ken van vertrouwen bij Ritzen, liet hij uiteindelijk het zwaarste wegen. Ritzen heeft In 't Veld zelf voorgedragen als opvolger van de naar sociale zaken ver trokken Wallage. Ritzen erkent dat hij „meti terugwerkende kracht" een taxatiefout heeft ge maakt met de voordracht van In 't Veld. Ook van partijleider Kok heeft In 't Veld nauwelijks steun ge kregen. Voor Kok woog vooral zwaar dat Ritzen het vertrou wen in zijn staatssecretaris had opgezegd. In 't Veld zei wel de in- IUNCHEN (ANP/SID) - De transfer van Ruud Gullit van AC Milan ur Bayern München is van de baan. De 65-voudig international rilde Beierse club afgezegd. Zijn zwangere vriendin Christina rensawil onder geen voorwaarde naar de Beierse hoofdstad ver- lizen. iveto van Prensa was voor Gullit aanleiding af te zien van Bayern inchen. Dinsdag leek de overstap nog een kwestie van een handte- oing. De transfersom was bepaald op 4,6 miljoen Mark. het netto usalaris van Gullit op 1.2 miljoen Mark. contract was juridisch tot in de kleinste details geregeld door sAdriaanse, de medische keuring uitgevoerd. Eén pennestreek Gullit was Bayer. megaster (30) vroeg dinsdag enkele dagen bedenktijd. Hij wilde rieggen met zijn vriendin. Een dag later meldde hij manager Hoe- ss telefonisch vanuit zijn villa aan het Como-meer dat er zwaar ff op komst was. Zijn vriendin voelde niets voor een verhuizing ir Duitsland. Hoeness probeerde Prensa om te praten, Becken- uer speelde voor 'Rosenkavalier', maar de Italiaanse was niet te murwen. positie Maij ïN HAAG (ANP) - De Tweede imer houdt volgende week spoeddebat over de positie Q minister Maij (verkeer en Uerstaat). Een verzoek daar- svan het WD-kamerlid Jor- Isma kreeg donderdagmiddag van het ement. kamer wil Maij aan de tand elenover de manier waarop zij I parlement heeft geïnfor- Krd over de financiering van Uit een ver- :uwelijke rapportage van de kamercommissie voor de blijkt dat de mi- Eter de Kamer onvoldoende geïnformeerd, aldus de ID. die overweegt het vertrou- ain de minister op te zeggen, [minister heeft dit donderdag 'tree brieven aan het parle- ffit bestreden. t kamer besloot Maij donder vragen zo spoedig moge- het vertrouwelijk stuk te ageren, aldus de PvdA-er Ver eend, na afloop van een proce- ïevergadering. e minister zei donderdag- desgevraagd te goeder Rw te hebben gehandeld, zover wij weten is er niets aldus Maij. De in- raatie aan de Kamer is volle- l geweest, aldus de bewinds- jmwe. iKamer ging op 10 september akkoord met de private fi- Mienng van de tunnel, op ba- cijfers uit juni 1992. In au- stuszou de minister echter op zijn gebracht van We prognoses over het aan- lauto)passages, aldus het Poort. In december 1992 stuur- !Maij vervolgens het defini te contract met de private fi- (de ING-Bank) naar de ser. In dat contract was hke van bijgestelde cijfers. financieringskosten vielen cijfers hoger uit dan in Ptember het geval was. 'cruciale vraag voor de kamer of Maij de cijfers die zij in 1992 aan de kamer ^ekte, al voor 10 september kende. 'minister schreef de volksver- donderdag "e brieven over deze kwestie, plaatste schrijft zij dat zij de ^er op 1 september per brief ^geïnformeerd over de re kten van de besprekingen Rhêt bankconsortium. In de ^'van 1 september staat on- „Ook is thans uitge- ^van hogere passages die fr overeenstemmen met de door de staat verstrekte PvdA-wöordvoerder Van Gijzel gaat niet zover als de WD, die vindt dat de minister moet op stappen. Wel spreekt hij van een serieuze zaak waarop de minis ter een adequaat antwoord moet geven. Zijn collega Reitsma van het CDA blijft achter de eigen minister staan. Duurder De Wijkertunnel, waarvoor de bouw precies een week geleden officieel van start ging, wordt ge deeltelijk privaat gefinancierd. Het rijk betaalt gedurende der tig jaar de banken een vergoe ding op basis van het aantal au topassages door de tunnel. De Rekenkamer becijferde onlangs dat de particuliere financiering van de Wijkertunnel - die ten oosten van de Velsertunnel on der het Noordzeekanaal komt - 200 miljoen gulden duurder uit valt dan wanneer de overheid de kosten voor eigen rekening neemt. zie ook pagina 4 In 't Veld, kort nadat hij zijn aftreden bekend maakte. door Carel Goseling DEN HAAG - Aan zijn zijde twee ambtenaren, zijn voor lichter en het PvdA-kamerlid Tineke Netelenbos, specialis te onderwijs van de fractie. Het is even voor zes uur gis termiddag. Roel in 't Veld. staatssecretaris op onder wijs, loopt over het Plein in Den Haag. Op weg naar de Tweede Kamer. Bij de lift op de tweede verdie ping van het kamergebouw wacht een hele horde fotogra fen en cameraploegen. In de Troelstrazaal de kamercom missie voor onderwijs en zo'n 200 belangstellenden. In 't Veld wil een verklaring afleg gen. Hij verhaalt over het 'eer volle' verzoek van partijgeno ten Kok en Ritzen op 6 juni om staatssecretaris te wor den. Praat over zijn curricu lum vitae waarin al zijn funk- ties publiekelijk stonden ver meld. Over een brief die hij aan Ritzen schreef over zijn nevenactiviteiten op de Eras mus Universiteit, zijn aande len in een advies-bv en zijn commissariaten. „Zonder eni ge geheimzinnigheid.". De bewindsman spreekt over „een nachtmerrie-achtige" periode. Het meest speelde de term 'hoogleraar-zakenman' door zijn hoofd. Als zakenman was hij slecht, „maar als hoog leraar heb ik gefaald". Hij had niet in de gaten wat er in de samenleving speelde. In de zaal is het doodstil. Belang stellenden van alle politieke partijen zijn aanwezig. Hij werpt de vraag op of hij nog geloofwaardig en effectief zou kunnen functioneren. Op beide vragen had hij voor zichzelf'ja' als antwoord gege ven. In 't Veld zegt bemoedigende signalen uit de fractie te heb ben gehad. Eén advies had bijzonder zwaar voor hem ge wogen. Dat van zijn baas: mi nister Ritzen. Die had de toe komstige risico's anders inge- foto Cor Mulder/ANP schat. „Dat kan. Toen werd ik onzeker. Mijn risico-inschat ting was de afgelopen dagen ook al niet adequaat geble ken". Het wordt de bewindsman te machtig. Hij grijpt met één hand zijn hoofd. Bedekt de ogen. Hervindt zich. „Ik wil een heel belangrijk ding tegen u zeggen. Ik wil niet dat u denkt dat ik het debat met u mijd. Ik sta nog liever te boek als eèn zakenman dan als een lafaard. Maar ik ga die discus sie nu niet aan. Dat zou niet eerlijk zijn". Het moment suprème nadert. „Ik hoop dat er nog leven is na de politieke dood. Maar ik weet dat niet zeker. Ik beraad mij op mijn positie, zoals dat geloof ik officieel heet". Com- misievoorzitter Van Leijen- horst vraagt of er nog iemand het woord wil. En sluit na stil zwijgen alom de vergadering. In 't Veld is staatssecretaris af. Hij staat op en verlaat de zaal. druk te hebben, dat Kok hem had gesteund als hij aan had wil len blijven. Opvallend was dat In 't Veld Lubbers bedankte voor zijn steun, maar niet Kok. Met het af treden van In 't Veld verliest de PvdA binnen korte tijd opnieuw een staatsscretaris. Eerder moest staatssecretaris Ter Veld (Sociale Zaken) het veld ruimen. Opspraak In 't Veld kwam direct na zijn aantreden in opspraak, omdat hij zich kort daarvoor laatdun kend had uitgelaten over de rol van de Tweede Kamer met be trekking tot het hoger onder wijs. Dinsdag kwam naar buiten dat In 't Veld als hoogleraar aan de Erasmus-Universiteit veel had bijgeklust. Hij had ook brief papier van de Universiteit ge bruikt bij het binnenhalen van een opdracht voor een eigen be sloten venootschap. Verder was hij met goedkeuring van de uni versiteit. vier dagen in dienst, terwijl hij voor vijf dagen be taald kreeg. In 't Veld gaf heeft toegegeven, dat hij met het gebruik van het briefpapier van de universiteit fout is geweest. Voor het overige zei hij niets laakbaars gedaan te hebben. „Ik heb netjes gehan deld". Zo wees hij erop dat zijn faculteit heeft vastgesteld dat hij zijn functie veel meer dan vol doende heeft vervuld. Hij heeft ook nooit gebruik gemaakt van de mogelijkheid om maar vier dagen per week voor de universi teit te werken. Zijn bemoeienis met het onderwijs was meer dan twee keer zoveel dan waarvoor hij was aangesteld. „Ik hoef mij daar allerminst voor te scha men. Het zou reden voor grote vreugde zijn als er gemiddeld zo hard zou worden gewerkt op de slot zie pagina 3 kolom 7 In 't Veld terug naar Erasmus ROTTERDAM (GPD) - De giste ren afgetreden staatssecretaris In 't Veld is als hoogleraar be stuurskunde weer welkom op de Erasmus Universiteit Rot terdam (EUR). Dat liet een woordvoerder van de universi teit gisteravond desgevraagd weten. „Dat was voor zijn ver trek naar Den Haag al overeen gekomen". Voordat In 't Veld staatssecreta ris werd. was hij hoogleraar in Rotterdam- Wel zullen volgens de woordvoerder enkele noten moeten worden gekraakt. „Wel zullen we nog eens in alle rust met de heer In 't Veld om de tafel gaan zitten om te praten over zijn nevenfuncties," aldus de woordvoerder. Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 Bij het VN-kantoor in Rome werd gisteren door zo'n tweehonderd mensen, voornamelijk Somaliërs, gedemonstreerd tegen de mili taire acties in Somalië. foto Reuter van onze correspondent NAIROBI - VN-troepen in de Somalische hoofdstad Mogadis hu zijn er gisteren na een dag van intensieve strijd in ge slaagd het hoofdkwartier van generaal Farah Aideed groten deels te vernietigen en in te ne men. Aideed is met een aantal van zijn handlangers op de vlucht geslagen. Bij de actie te gen Aideed, de zwaarste tot nu toe, zijn 60 tot 70 mensen ge dood. Het was voor het eerst dat Somalische sluipschutters te rugschoten op de VN-soldaten. Na een dag van vergeefs zoeken naar Aideed zelf, gaf de speciale VN-afgezant in Somalië, Jona than Howe, het officiële bevel om Aideed te arresteren, „in het kader van de algehele veilig heid". Aideed zal volgens de VN worden aangeklaagd wegens misdaden tegen de mensheid, aanvallen op VN-troepen en het aanzetten tot geweld. Volgens ziekenhuizen in Moga dishu zijn als gevolg van de vuurgevechten tussen de 60 en 70 Somalische strijders en bur gers gedood terwijl meer dan honderd mensen ernstig gewond raakten. VN-troepen beschuldi gen Aideeds strijders ervan gis teren opnieuw vrouwen en kin deren te hebben gebruikt als schild om Marokkaanse solda ten met granaten te bestoken. Ook vijf VN-soldaten werden ge dood, drie Pakistani en twee Ma rokkanen, en er waren zeker 13 gewonden. Waar generaal Aideed met tien tallen leden van zijn militia naar toe is gevlucht na de zeer inten sieve lucht- en grondaanvallen, is onduidelijk. Volgens sommige berichten heeft hij zich in de buurt van het Digfer ziekenhuis in Mogadishu verschanst, ter wijl een Pakistaanse comman dant liet weten dat de clanleider naar de noordelijker gelegen Ba- kar-markt was gevlucht. In de buurt van die markt wonen veel van Aideeds aanhangers. De woede onder de bevolking over de nieuwe VN-acties was groot. Massaal werd gedemon streerd. Ook Westerse hulpin stanties reageerden woedend, met name het Franse Artsen Zonder Grenzen. Het kantoor van AzG werd geraakt door twee raketten. Een Somalische hulp verlener werd hierbij gedood en 5 mensen raakten gewond. De organisatie pleit voor het Drie miljard lampvoeten en batterijhulzen per jaar. De Middelburg se Philips-dochter Vitrite schrikt er niet voor terug, 's Werelds groot ste exporteur van lampvoeten bestaat 100 jaar. Simenon liet zijn speurder Mai- gret de ivaarheid achterhalen. De expositie Tout Simenon in Luik toont de auteur als iemand die de eigen waarheid achter fantasieën verstopte. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: grote namen op de Biënnale van Venetie reizen leveren weinig literatuur op schokkende herinneringen van Durlacher erkenning voor het lichte vers Monïka van Paemel divaalt Frë Co- hen maakte strijdbare grafiek jeugdboek Ace of Bace straalt onschuld uit Nederlandse rock van De Mens het gezin in beeld uit agenda. exposities, filmwijzer. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9,11,13,15 en 17; Kunst en Cultuur: 19, 20, 21, 22, 23, 24 en 25; Vitrite-bijlage: 27, 29 en 31; Sport: 33, 34 en 35 WENEN (ANP) - De onderhan delingen over een slotverkla ring op de Wei'eldconferentie over de Rechten van de Mens verlopen uiterst moeizaam. De Amerikaanse delegatie zei don derdag „gefrustreerd" te zijn over de „vertragingstactiek" van een „handjevol landen". Het comité dat de eindverkla ring opstelt heeft nauwelijks vooruitgang geboekt. Aziati sche landen plegen „obstructie" door lange uiteenzettingen te geven over detailpunten, aldus de Nederlandse delegatie. Na twee dagen is enkel besloten dat de onderhandelingen in twee subgroepen worden voortgezet en dat de delegaties ook zater dag en zondag zullen debatte ren. De Amerikanen kondigden aan dat ze alles zullen doen om de landen die de universaliteit van de mensenrechten betwisten, in het gareel te dwingen. „Je moet blijven drukken, drukken en (Advertentie) stopzetten van de aanvallen en hervating van de onderhande lingen met de Somalische clan leiders. Nadat Amerikaanse gevechts vliegtuigen gedurende de nacht opnieuw bombardementen had den uitgevoerd op het hoofd kwartier van Aideed. werd het gebied later omsingeld en be stormd door Pakistaanse, Ma rokkaanse en Italiaanse militai ren. Aideeds strijders boden ferm verzet en sluipschutters hebben de hele dag VN-soldaten onder vuur genomen. Volgens een VN-bevelhebber slaagden zij er uiteindelijk in de meeste schutters uit te schakelen, dan wel de stad uit te drijven. drukken en dat is precies wat we doen", aldus de Amerikaanse delegatieleider Timothy Wirth. Vooral Aziatische landen willen dat bij de invulling van mensen rechten meer rekening wordt ge houden met hun cultuur en eco nomische achterstand. Ook ont zeggen ze het Westen het recht kritiek uit te oefenen. Iran be toogde donderdag in de plenaire vergadering dat „de Koran de definitie geeft van mensenrech ten". De Westerse landen heb ben geen monopolie op het be grip, aldus Teheran. Syrië ver weet het Westen donderdag geen aandacht te hebben voor misstanden in eigen huis. zoals criminaliteit. vreemdelingen haat en kinderprostitutie. De Nederlandse delegatie toonde zich donderdag onaangenaam verrast door de opstelling van India. De positie van India blijkt minder dicht bij die van het Wes ten te liggen dan aanvankelijk was vernacht en gehoopt. (Advertentie) °PALLE *»oiiv-modellen feliciteert alle Vandaag groot Aanvang: 22.00 uur Toegang: v.a. 16 jaar interieur - design scheldeslraat 25-29 vlissingen Beleef het allemaal in het Maritiem Attractie Centrum Het Arsenaal in Vlissingen. Het gehele jaar door dagelijks geopend. Entree volwassenen 14,-, kinderen tot 12 jaar 9,-, groepen vanaf 25 personen 9,- p.p. BELEEF HET ALLEMAAL IN HET ARSENAAL Tel.: 01184- 1 1472

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1