Boer snakt naar meer adem en tijd ""«railkn Zeeland Basisschool Nieuw-Namen maakt kans op milieuprijs PZC Zomerexpositie Culturele Raad in Goese Mariakerk Razzmatazz viert ilveren jubileum net folkfestival Fietsen tegen racisme Arbeidsmarkt voor J thema symposium PvdA Oostburg paait kiezers met goedkope praatjes provincie 11 ILM-voorzitter Van der Maas: gezonde landbouw is onontbeerlijk Schoolmarktdag Waterlandkerkje VRIJDAG 18 JUNI 1993 an onze verslaggever yPELLE - De gezichten ston den opgewekt, maar de toon sas zorgelijk. De boeren snak en naar méér adem en tijd. Hordt die hun niet gegund, dan [ijn de overlevingskansen voor veel Zeeuwse akkerbouwers ge ring, Die waarschuwing uitte 01-voorzitter H. C. van der donderdagmiddag bij de opening van de landbouwmani- leslatie 'Werken aan morgen', die tot en met zaterdag in het veilingcomplex te Kapelle wordt gehouden. Wij zullen de samenleving, poli tiek en overheid van de nood zak moeten doordringen dat meer tijd en adem voor de agari- sche sector absoluut noodzake lijk zijn om zich aan te kunnen ssen aan de sterk veranderen- economische omstandighe- 1 en de nieuwe strenge teelt- produktie-eisen", aldus Van ..•Maas. En: „Met boerenver standargumenten zullen we de huidige welvaarts- en welzijns samenleving duidelijk moeten ©ken dat het beeld van de boer als milieu vervuiler, subsidie-op- slokker en landschapsverkrach ter onterecht en onjuist is. We zullen nog meer duidelijk moe ten maken, dat een gezonde landbouw voor economie en sa menleving onontbeerlijk is." De ZLM hoeft het Zeeuws pro vinciebestuur daarvan niet te overtuigen. Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder (hij verrichtte de officiële ope ning van de manifestatie) verze kerde dat de provincie zich zeer bewust is van het belang van de landbouw. De agrarische sector in Zeeland speelt niet alleen in economisch opzicht een belang rijke rol. ze bepaalt ook 'in zeer sterke mate het landschappelijk beeld en de leefbaarheid van het platteland'. „In de optiek van gedeputeerde staten blijft de landbouw één van de belangrijk ste pijlers onder de Zeeuwse sa menleving", aldus van Gelder. Subsidie Mede tegen die achtergrond pro beert de provincie een Europese subsidie los te weken voor de ontwikkeling van het Zeeuwse platteland. Inmiddels hebben gedeputeerde staten een ver zoek daartoe ingediend bij de minister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. De vijfjaarlijkse ZLM-manifes- ran onze verslaggeefster GOES-De Culturele Raad Goes koudtvan zaterdag 10 juli tot en net zaterdag 4 augustus de tra- lilionele zomertentoonstelling de Grote- of Maria Magdale- aakerk. Aan de zomertentoon- delling De Vier Elementen ioen vijf kunstenaars mee. Elke kunstenaar geeft op eigen wijze lorm aan het thema van de ex- msitie. Johan Cornelissen uit itrecht drie satijnen kolommen laken van zo'n twintig meter mgte. Marinus van* Dijke uit lurgh-Haamstede laat een her- arium zien. bestaande uit drie jrote zandschilderingen. Het aiddenrif van de kerk is gereser veerd voor de geluidssculptuur in onze verslaggever IOST-SOUBURG-Het podium akoestische muziek Razz- utazz bestaat vijfentwintig lar, maar nog steeds geniet het Heen bij een klein publiek be- endheid. Dat is ten onrechte, indt coördinator Ad Lijnse, oeivel het piepkleine zaaltje de Middelburgsestraat fcaraan misschien ook wel zijn nieke ambiance heeft te dan ken. Er zjjn mensen die op honderd ster afstand wonen en niet ens weten wat Razzmatazz is. arijl er ook publiek speciaal :t Zierikzee of Zeeuwsch- ilaanderen komt om de optre dens die wij organiseren bij te renen." Onder folkkenners uit innen- en buitenland heeft het toburgse podium inmiddels i'n faam opgebouwd, dat me- e? artiest na een optreden op- fltmet de vraag wanneer hij te- "2mag komen. in Nederland zijn bijna geen iaatsen waar je zo bovenop het ubliek zit als in Razzmatazz", fêt Lijnse in een poging te ver- toen waarom muzikanten zo in het zaaltje spelen. „Het ft geen caféconcerten met togerinkel en geroezemoes. M publiek komt echt om naar muziek te luisteren. Je kan m speld horen vallen. Voor een ffiikant is dat het mooiste wat fis," taurtsoos kwart eeuw geleden begon tenatazz als buurtsoos, waar toi toe muzikale evenementen georganiseerd. Pas na •l feest ter gelegenheid van het bestaan, dat door een ip werd opgeluisterd, ^ide de zaal uit tot een po- 'Jt met een heel bijzondere en Onzinnige programmering, tós zeventien jaar beschikt ®matazz over een definitieve toie aan de Middelburgse tot, in een gebouwtje dat üts biedt aan ongeveer zeven mensen, ft» grinnikt over dat geringe JJ. maar laat er meteen op pn dat de zaal bij vrijwel elk Wjden vol zit, Dat verklaart lit het feit dat de medewer- 557 allemaal vrijwilligers - de •TOteiten zonder enige subsi- ^*'eten te organiseren. „Dan 'je dus geen grote pot met 4 waardoor het niet uit- of er maar twintig men- mwmen opdagen. Wij hebben •v moeten vechten om de vol te krijgen." En juist ^moor bestaat Razzmatazz tatie valt samen met het 150-ja- rig bestaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. De or ganisatoren rekenen de komen de dagen op ongeveer 20.000 be zoekers. In de veilinghallen heb ben ongeveer 100 bedrijven en instellingen een stand ingericht. Daarnaast is er een groot aantal activiteiten. De ZLM verwacht vooral van daag «Dag van de levende have) en zaterdag (Zeeuwse Dag van het Paard) veel publiek. Andere programma-onderdelen zijn: show van oude tractoren en landbouwmachines (vandaag en zaterdag), koemelkwedstrijden (vandaag), een show van inter nationale klederdrachten (van daag en zaterdag) en ringrijden (vanmiddag). Verder staan er onder meer optredens van show korpsen en jazzballet- en turnde- monstraties op het programma. Het is de laatste manifestatie die de ZLM als zelfstandige land bouworganisatie houdt. Begin volgend jaar gaat de boerenor- ganisatie op in de landbouw- maatschappij Zuid Midden Oost. Dinsdag 31 augustus wordt ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de ZLM een herdenkingsbijeenkomst gehouden in de Grote Kerk te Goes. Die bijeenkomst wordt bijgewoond door koningin Bea trix en landbouwminister Buk- van Frank van Helfteren uit Els- loo (Limburg). Van Teja van Hof- ten uit Burgh-Haamstede zijn twee vloerbeelden en een 'vul kaan' te bezichtigen. Tenslotte zullen diagonaal door het midden van de kerk drie gro te beelden van Ron Spronk uit Rotterdam komen te staan. Bur gemeester drs D. J. van der Zaag opent de tentoonstelling zater dag 10 juli om 14.00 uur. Kunste naar Johan Cornelissen voert die dag een performance uit. In de periode van de tentoonstel ling zijn in de Openbare Biblio theek te Goes ook werken van deze kunstenaar te zien. De ex positie de Vier Elementen is we kelijks open van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. nog steeds, in tegenstelling tot veel vergelijkbare podia, die na het dichtdraaien van de subsi diekraan op de fles gingen. Door de jaren heen heeft Lijnse een grote kennis opgebouwd vaji allerlei akoestische muziek soorten. „De muziek die wij brengen, wordt vaak folk ge noemd, maar dat houdt heel wat meer in dan alleen The Dubli- ners of Clannad." Jiddische feestmuziek, blues, cajun, blue- grass, jazz - het aantal stijlen dat de akoestische muziek kent. is bijna onuitputtelijk. Wat die stijlen vaak gemeen hebben is dat ze wortelen in de traditionele volksmuziek van een bepaald land en vrijwel al tijd, met een moderne term, un plugged worden uitgevoerd. „Bij deze muziek kan je niks verdoe zelen, want dan ga je als muzi kant op je gezicht. En moderne instrumenten worden niet ge schuwd. Het gaat niet om geite- wollen-sokkenfiguren op een draailier." In september komt Razzmatazz met een tweedaags folkfestival, dat in de programmering een af spiegeling biedt van 'wat in de jaren negentig loos is, van puur traditioneel tot zeer modern', al dus Lijnse. Tijdens het festival - vanwege het vijfentwintigjarig bestaan voor één keer gespon sord door de provincie, de ge meente en het Anjerfonds en deel uitmakend van Zeeland Cultuurmaand - komen tal van acts uit Italië, Ierland, Tsjechië, Frankrijk en Nederland. Om zo veel mogelijk mensen met de muziek te laten kennismaken, krijgt Razzmatazz, eveneens eenmalig, een grote tent voor de deur. De vier fietsende asielzoekers werden donderdag bij hun aankomst in Goes in de bloemetjes gezet. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - Uitgeput stonden ze donderdag avond op de stoep van het Goese asielzoe kerscentrum: vier jongemannen uit Iran, Liberia en Ghana. De vier vluchtelingen voeren actie op een oer-Hollandse ma nier. Zij trekken op de fiets door het ganse land. met een even simpele als dringende bood schap: er is maar één wereld, en die is van ons allemaal. 'Black or white, it don't mat ter. Come and be my brother!', schalde Mi chael Jackson het dappere viertal tege moet. Franklin Duodo uit Liberia, Eric Owusu uit Ghana en hun twee Iraanse makkers Naser Mehrfard en Aref Djalaly wonen in het asielzoekerscentrum De Bonkevaart in Leeuwarden. In etappes peddelen zij sinds een week door Nederland om in alle pleisterplaatsen aandacht te vragen voor de strijd tegen het racisme. Zij overnach ten steeds in een asielzoekerscentrum. Donderdag bedwongen zij een kleine hon derd kilometer van het Brabantse Uden- hout naar Goes - met een flinke wind te gen. Het welkomstfeestje - boterbabbelaars, een rode roos èn een speciale medaille voor de actievoerders - vond daarom ook uren later plaats dan in het draaiboek stond. Vandaag zit het viertal alweer op de (gesponsorde) rijwielen om naar Kat wijk te peddelen, hopelijk met wat minder tegenwind. Het pand van Razzmatazz aan de Middelburgsestraat. De leerlingen van de Sint Jozefschool bekijken het projectboek dat ze hebben gemaakt na de schoonmaakactie in het Verdronken Land van Saeftinghe. foto Peter Nicolai van onze verslaggever NIEUW-NAMEN - „Hoe die schoenen en klompen daar te recht zijn gekomen, weet ik ook niet. Het waren zeker twintig paar. Misschien dat mensen bij een wandeling door Saeftinghe zijn verrast door de plotselinge vloed. Er lag een enorme troep. Dat hebben wij allemaal opge ruimd." De elfjarige Jan Bos man is een van de leerlingen van basisschool Sint Jozef uit Nieuw-Namen die dinsdag 22 juni afreist naar de Efteling. Die dag worden in het pret park de winnaars bekend ge maakt van de Nederland Schoon-prijs, van de gelijkna mige landelijke stichting. De Sint Jozefschool is een van de dertien genomineerden voor de nationale milieutro fee. Drieduizend scholen wer den begin dit jaar aangeschre ven met het verzoek of ze een project wilden bedenken om, onder meer. natuurgebieden van zwerfafval te ontdoen. Op aangeven van directeur J. de Baar werd op de Sint Jozef school een opzet gemaakt om het Verdronken Land van Saeftinghe te zuiveren van al les wat er niet thuishoort. Gewapend met vuilniszakken zakten de leerlingen van groep vijf tot en met acht van de ba sisschool in maart af naar het gebied rond de Gasdam. ..Wat daar allemaal lag, was echt niet normaal", zegt Jan. „Allerlei spullen van schepen, autobanden, flessen (sommige met post) en ontzettend veel plastic. We zijn er met 175 volle vuil niszakken weggegaan." Projectboek De planopzet (inclusief kaar tjes en foto's van het gebied) werden samen met de ervarin gen van de leerlingen verwerkt in een projectboek. Het geheel werd voorzien van een conclusie hoe het natuur gebied voortaan gevrijwaard kan blijven van zwerfafval en onder de titel 'Saeftinghe Schoon' opgestuurd naar de stichting. De Baar: „Ik heb regelmatig contact met het Zeeuwse Landschap en het gidsenteam van het Land van Saeftinghe. Volgens hen ligt het terrein er nog steeds keurig bij. Als het goed is, hebben ze ons daar volgend jaar niet meer nodig. Maar loopt het weer uit de hand. dan is onze school zon der meer bereid de handen op nieuw uit de mouwen te ste ken." Ook al wordt de prijs dinsdag niet in de wacht gesleept, dan nog is het project 'uitermate leerzaam' geweest voor de leerlingen, beklemtoont de schooldirecteur. „Ze hebben zo niet alleen een praktijkles milieu gehad, maar ze leren op deze manier ook de waarde van natuurgebieden kennen Nadat we in Saeftinghe zijn ge weest, wilden de kinderen al les van het gebied weten: hoe het komt dat het terrein er zo uitziet en waarom Saeftinghe zo belangrijk is." Voetbalveld Jan is het helemaal eens met de directeur. „Het was gewoon ontzettend leuk om te doen. Je helpt het milieu. Wanneer je daar rondloopt, zie je dat Saef tinghe eigenlijk heel mooi is. Maar dit soort dingen doen wij wel vaker hoor. We maken bij voorbeeld ook ieder jaar het voetbalveld schoon. Dat is ook belangrijk." Voor de dertien genomineerde projecten zijn zes prijzen (drie klassikale en drie individuele) beschikbaar. Per categorie gaat het om een bedrag van 1.000. 500 of 250 gulden. Haalt de Sint Jozefschool de buit binnen, dan wordt het geld ge bruikt als bijdrage in de aan- legkosten van een zoetwater voorziening ten bate van de koeien van veehouder J. van Liere in het noordoostelijk deel van Saeftinghe. van onze verslaggever MIDDELBURG - Na zijn sollici tatiegesprek liep Mohammed nog even langs bij het arbeids bureau. Prima verlopen, meld de hij de functionaris die hem de afgelopen maanden had be geleid. De kans dat hij was aan genomen. schatte hij hoog. Even later belde de personeels chef bij wie Mohammed op be zoek was geweest. Wie had het arbeidsbureau nu op zijn dak gestuurd, wilde hij weten. Zijn bedrijf had behoefte aan een as sertief jongmens en niet aan een knaap die geen vijf woorden achter elkaar sprak. De begeleider van het arbeids bureau vroeg Mohammed om uitleg. Ik wilde een beleefde in druk maken, was het antwoord. Daarom heb ik niets gezegd. In de cultuur waarin Mohammed is opgegroeid, toon je respect door je mond te houden. Hij wilde de baan zo graag hebben dat hij ab soluut geen lastige indruk wilde maken. Het misverstand kon uit de wereld worden geholpen. Zo is het toch nog goed gekomen met de baan van Mohammed. Onbekendheid, onbegrip en vooroordelen zijn er de reden van dat allochtonen veel moeilij ker aan een baan komen dan an dere Nederlanders. Dat geldt al in een tijd van hoogconjunctuur en zeker in een periode van eco nomische teruggang. De groei van banen stagneert, maar het aantal werkzoekende allochto nen neemt gestaag toe. Het pro vinciaal steunpunt buitenlan ders van de stichting Volksge zondheid. Maatschappelijke Ontwikkeling en Cultuur en de FNV in Zeeland houden morgen, zaterdag in Middelburg een zo genoemd minisymposium over de arbeidsmarktsituatie voor migranten in Zeeland. Van de 358.000 inwoners die Zee land telt. zijn er 11.000 als alloch tonen te beschouwen. Het Zeeuwse werkloosheidscijfer heeft in één jaar tijd een zorg wekkende stijging te zien gege ven: van 5.7 naar 7.2 procent. De werkloosheid onder de migran ten is veel groter: die steeg van 30 tot 36 procent. In de kringen van de Marokkanen heerst de grootste werkloosheid: 54 pro cent. Daarna volgen Turken (42 procent) en Molukkers en Suri- namers (beide 40 procent). H. Akdag van het provinciaal steunpunt buitenlanders vreest dat de werkloosheid onder al lochtonen in Zeeland zonder ex tra maatregelen alleen maar groter wordt. Hij heeft becijferd dat het aantal allochtonen in Zeeland door gezinshereniging en door een hoog geboortecijfer jaarlijks met 240 toeneemt. Arbeidsvoorziening in Zeeland heeft zich in 1993 als taak ge steld 325 allochtonen aan een baan te helpen. „Zo'n aantal is onvoldoende om tegelijk de ach terstand van migranten op de arbeidsmarkt goed te maken en de instroom van nieuwe werk zoekenden in deze categorie op te vangen", meent Akdag. Het feit dat in de eerste vijfmaanden van dit jaar nog maar tachtig mi granten via de arbeidsbureaus een baan hebben gevonden, stemt hem wat dat betreft niet hoopvoller. Doelstelling T. Strous van de FNV en be stuurslid van Arbeidsvoorzie ning moet nog zien of de doel stelling van banen voor 325 al lochtonen niet zal worden ge haald. „Vergeet niet dat de eco nomie juist de eerste maanden van dit jaar dieper is wegge zakt". zegt hij. „Dat merkje na tuurlijk ook bij de plaatsing van categorieën werkzoekenden waaraan je extra aandacht be steedt. Als de conjunctuur de tweede helft van dit jaar weer wat aantrekt, dan zul je waar schijnlijk meteen een verbete ring zien." Overigens vindt Strous - maar dat is een stand punt dat hij nog niet binnen Ar beidsvoorziening heeft vertolkt- dat de taakstelling van de arbeidsbureaus voor de plaatsing van allochtonen vol gend jaar wel mag worden ver hoogd. Akdag en Strous stellen vast dat in Zeeland al heel wat gebeurt om allochtone Nederlanders aan een baan te helpen. De cursus Nederlands op de werkvloer voor vrouwelijke werknemers van droogbloemenbedrijf Rho- dante in Middelburg is daarvan een mooi voorbeeld. Ook het project minderheden bemidde ling heeft landelijk aandacht ge trokken. Dit project voorziet al lochtonen op maat van vorming en scholing en zorgt voor bege leiding tot het moment waarop een werkzoekende een vaste plaats in een bedrijf heeft ver worven. Bij alle mooie initiatieveh plaatst Akdag toch een bittere kanttekening. „We hebben ook te maken met zeventig alloch tone werkzoekenden die een op leiding hebben waarop niets veilt aan te merken. Er zijn er bij met hts en de Nederlandse taal is geen enkel probleem. Toch val len ze elke keer af in een sollicita tieprocedure. Kijk, dat nodigt andere migranten natuurlijk- niet uit om zelf scholing te vol gen." Akdag vindt dat werkge vers, werknemers en overheid zich dat mogen aantrekken. Het symposium wordt zaterdag gehouden in hotel Arneville in Middelburg en begint om 14.00 uur. Sprekers zijn naast Akdag en Strous onder anderen voor zitter J. Boogerd-Quaak van Ar beidsvoorziening in Zeeland, J. Geijssen van wasserij-linnenver huurbedrijf Zeetex en gedepu teerde G. L. C. M. de Kok. Beschuldiging andere partijen van onze verslaggever OOSTBURG - Goedkope praatjes en een geforceerd voor stel, in de aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar alleen maar bedoeld om kiezers te paaien. Onder dat mom verwierpen de raadsfracties van D&T, VVD en CDA donderdagavond een voor stel van de PvdA-fractie om honderdduizend gulden extra uit te trekken voor verbetering van wegen binnen de bebouwde kom. De sociaal-democraten presen teerden in de raadsvergadering een alternatieve berekening om de financiële meevaller van ruim zeven ton voor de gemeente Oostburg te besteden. Nog geen geld reserveren voor nieuw brandweermaterieel en minder in reserve zetten voor de sport accommodaties, zoals burge- WATERLANDKERKJE - De openbare Inspecteur Leen- houtsschool houdt in samenwer king met de Waterlandkerkse peuterspeelzaal morgen Tzater- dag) de jaarlijkse schoolmarkt dag. Het evenement, dat om 13.00 uur op het schoolplein be gint. telt verschillende activitei ten. Naast een rommelmarkt en verkoop van tweedehands kle ding valt er een muzikaal optre den van de schoolkinderen on der leiding van Piet Brakman te bewonderen. Er wordt een terras opgesteld voor het nuttigen van consumpties, er zijn diverse spelletjes te doen en de hele mid dag draait het rad van avontuur. Een nieuw onderdeel is een sponsorloop die gehouden wordt in de omgeving van de school. Als afsluiting staat een gezamenlijke barbecue op het programma. De opbrengst van de activiteiten komt ten goede aan school en speelzaal. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar het dorpshuis. meester en wethouders dat wil len. Gebruik dat deel van de meevaller liever voor een ver snelde opknapbeurt van een stuk Molenwater in Breskens. de Leeuwerikenlaan in Cadzand en de Handboogstraat in IJzendij- ke. luidde de suggestie van de PvdA-fractie. De drie overige partijen konden weinig bewondering opbrengen voor deze denkwijze. „Ik begrijp het wel, jullie zijn op kernbezoek geweest", sabelde het D&T- raadslid F. Baarends het voor stel van zijn coalitiegenoten on genadig neer. „Dit is wel een heel erg goedkoop praatje in de aan loop naar de verkiezingen. Als de PvdA deze bereidwilligheid vorig jaar ook had getoond tij dens de begrotingsbehandeling 1993, dan had die ton nu al lang op tafel gelegen. Hier gaan mijn haren van overeind staan." Partij-eer Het PvdA-raadslid L. Willé trachte de partij-eer nog te red den door te beklemtonen dat bij het vaststellen van de begroting nog geen sprake was van een ex tra financiële ruimte van een goede zeven ton. „De gemeente zat toen krap bij kas en dus von den wij het niet verantwoord om voor dit doel met geld te gaan schuiven", pareerde hij. De raadsmeerderheid. inclusief wethouder J. Thomaes (finan ciën, VVD), was niet onder de in druk. Integendeel. „In feite zijn alle vragen al beantwoord, dus wat dat betreft hoef ik niet veel dieper op de materie in te gaan", maakte Thomaes (een man van weinig woorden) dankbaar ge bruik van de tegenwerpingen van D&T, WD en CDA. „We hebben dit jaar al 120.000 gulden bovenop de begroting uitgetrok ken voor verbetering van wegen. En daar wil uw fractie nog eens een ton bijtellen. Ik ontraad u dat met klem. Die kar kan Bruintje Oostburg niet trek ken". verwees de wethouder naar de forse lastenstijging in de nabije toekomst. Het PvdA-voorstel werd uitein delijk zonder stemming verwor pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11