tovincie hakt in taken en werk menu... Maij-Weggen opent eerste lijndienst naar Litouwen Luchtverontreiniging op ankerplaatsen Vlissingen Minister Dales krijgt op congres petitie over cao Kunststof schuif in Kreekraksluis Zeeuwse Dalmatiër verovert Europa Bezuinigingen op subsidies Autobezitters moeten miljoen opbrengen Proefabonnement Opnamestop voor zes te sluiten tehuizen Bumper PZC zeeland WOENSDAG 9 JUNI 1993 Lan onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie 'zeeland gaat arbeidsplaatsen en provinciale taken schrap pen. Een serie clubs en instellin gen kan in de toekomst provin ciale subsidie wel vergeten. En de Zeeuwse autobezitters moe ten gezamenlijk een miljoen gulden opbrengen om het pro vinciaal begrotingstekort te dichten. Dat zijn de hoofdlijnen de bezuinigingen die gede puteerde staten de komende driejaar door willen voeren. Op die manier moet uiteindelijk i bedrag van zes miljoen gul den op tafel komen. Vooral in het ambtelijk appa raat van de provincie zullen de bezuinigingen hard aankomen. Gs willen daar niet minder dan 3,73 miljoen vandaan halen. Hulpmiddel bij die operatie is de discussie die momenteel gaande is over de herschikking van ta- Keersluisbrug 5 uur gestremd van onze verslaggever VL1SSINGEN - De Keersluis brug in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag van elf uur 's avonds tot vier uur 's ochtends voor alle verkeer afge sloten. Aan de Keersluisbrug wordt al een paar weken ge werkt. De oude spoorrails wor den uit het wegdek verwijderd. Van donderdag op vrijdag is het noodzakelijk daarvoor de brug af te sluiten. De werkzaamhe- Iden worden in opdracht van de provincie uitgevoerd. De provincie zorgt in de nacht- van donderdag op vrijdag voor afzettingen en de omleiding van het verkeer. Voor voetgangers zal een taxibus beschikbaar zijn. die hun via de Sloebrug naar de andere kant van het Kanaal door Walcheren brengt. De af sluiting duurt tot uiterlijk vier uur vrijdagochtend. ken van de provincie Zeeland. De gedeputeerde die voor de fi nanciën verantwoordelijk is, D. J. P, Bruinooge (PvdA) wil in de najaarsconferentie met nadere voorstellen voor dit onderdeel van de bezuinigingen komen. Aan subsidies willen gs 1,26 mil joen gulden schrappen. Dat voornemen is al bekend ge maakt in een notitie over het nieuwe subsidiebeleid van de provincie en de eerste schriftelij ke reacties met bezwaren zijn dan ook al binnen. De verhoging van de provincale opcenten op de motorrijtuigen belasting moet 1 miljoen gulden opleveren en kan wat gs betreft 1 april 1994 ingaan. Daar is aireac tie op gekomen van de zijde van de VVD-fractie in provinciale staten. Die vindt verhoging van de opcenten onaanvaardbaar. Van de bezuiniging van 6 mil joen gulden wil het dagelijks be stuur in 1994 de helft gereali seerd hebben, in 1995 in totaal 75 procent en in 1996 moet de hele operatie een feit zijn. Aan de hand van deze plannen hebben gs hun meerjarenperspectief bij gesteld zodat in 1994 nog gere kend wordt met een tekort van 0,1 miljoen, in 1995 met een posi tief resultaat van 1 miljoen gul den en in 1996 met een positief resultaat van 2,8 miljoen gulden. Daar tekenen gs echter wel bij aan dat van die posten nog het zogenaamd nieuw beleid be taald moet worden. Het is de tweede grote bezuini gingsoperatie waar de provincie zich voor gesteld ziet. Drie jaar geleden moest eveneens voor een bedrag van 6 miljoen gulden opgehoest worden. Aanvanke lijk gingen gs er nog van uit dat het deze keer maar om een 'her schikking' van 4 miljoen gulden ging. Het bleken er evenwel we derom 6 te worden. De commissie algemeen bestuur van provinciale staten verga dert vrijdag vanaf 10.00 uur over onder meer deze bezuinigings plannen van gedeputeerde sta ten. De prijswinnende Dalmatiër Andrew of the Stall ions Stable uit Aagtekerke. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster AAGTEKERKE - Slechts enkele Dalma- tiërs presteren zo veel als Andrew of The Stallions Stable uit Aagtekerke. Dit jaar sleepte de vier jaar oude reu de titel in ternationaal kampioen in de wacht, om dat hij drie keer individueel kampioen werd in drie verschillende landen. Vorig weekeinde gooide hij er nog een schepje bovenop. Tijdens de wereldbekende hon denshow Hippodrome de Longchamps in Parijs versloeg hij met groot gemak zijn concurrenten. Adri Herrebout en Winny de Landmeter zijn trots op de prestaties van hun hond. Andrew is één van de zeven Dalmatièrs die in huis rondlopen. Slechts enkele hon den in de roedel hebben dezelfde capaci teiten als Andrew. Het kost de hondenlief hebbers veel tijd en geld om hun dieren te trainen, te verzorgen en de wedstrijden die in heel Europa worden gehouden te be zoeken. Maar dat hebben ze er voor over. ..Tijdens een wedstrijd wordt op alles ge let. Het uiterlijk van de hond is belangrijk, maar er wordt ook op gelet hoe hij loopt. Andrew wint bijna altijd. Alleen als hij zijn dag niet heeft, wordt hij wel eens tweede. Hij heeft echt geen fouten", aldus W. de Landmeter. De keurmeester van de landelijke wed strijden in Frankrijk, Nederland. België en Luxemburg zijn het daarmee eens. Zij kozen unaniem Andrew als beste en mooi ste Dalmatiër. wêêm Ivan onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse haven beleeft vrijdag de pri meur van een lijndienst van Ne derland naar Klaipeda in de voormalige Sovjet-republiek Litouwen. Minister H. Maij- ll'eggen van Verkeer en Water staat komt speciaal naar Vlis singen om de roll-on-roll-off lijndienst te openen. De Litouw- minister van Transport Bir- zikïs en de burgemeesters van Vlissingen en Klaipeda wonen de plechtigheid ook bij. 1 De lijndienst is een initiatief van de rederij Seatruck Marines, die een vestiging heeft in Vlissingen- Oost. Het scheepvaartbedrijf heeft ingespeeld op de vervoers mogelijkheden die Litouwen sinds dit voorjaar aan Neder land biedt. Minister Maij-Weg- gen bracht een werkbezoek aan Litouwen en legde de basis voor de lijndienst. Zij is vrijdagmid dag in Vlissingen eregaste, na dat ze eerder die dag de eerste paal heeft geslagen voor de Wij- kertunnel onder het Noord zeekanaal, de vrijliggende bus stroken rond Amsterdam in ge bruik heeft genomen en het con tract getekend heeft voor de aanleg van de N9 in Noord-Hol- ""«Wïi'n mei m —onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 f84 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant land. Zij zal. per helikopter in Vlissingen-Oost arriveren. Aan de kade van de Sloehaven ligt dan het Deense roll-on-roll- off schip Rosa Dan klaar voor de eerste afvaart. Seatruck Mari nes heeft de koopvaarder ge charterd. Het schip van 14.000 ton. gebouwd in 1988, kan 196 trucks per verscheping meene men. De bedoeling is dat de Deen constant heen en weer vaart tussen Vlissingen en Klai peda. Tot het einde van het jaar is het schip al vrijwel volge boekt. Tussen de 2.500 en 3.000 trucks zullen naar verwachting dit jaar nog naar Litouwen wor den overgebracht. Dat levert een behoorlijke besparing aan vrachtauto-kilometers op. wat in de lijn ligt van het beleid van het kabinet. De regering heeft zich in de structuurnota verkeer en vervoer ten doel gesteld het aantal vrachtauto-kilometers terug te dringen. Tijdwinst Voor vervoerders betekent de lijndienst tijdwinst en minder rompslomp. De wachttijden bij de Duits-Poolse en Pools-Russi- sche grens zijn gigantisch en chauffeurs voelen zich in Polen steeds onveiliger. „Daar gebeu ren veel enge dingen", vertelde een medewerker van Seatruck Marines, „zoals berovingen." Seatruck Marines heeft in de ha ven van Klaipeda de beschik king over een eigen terminal. Douane is op het terrein aanwe zig, om de auto's zo snel moge lijk op de weg te krijgen. De Vlissingse rederij heeft een joint-venture gesloten met een Litouwse onderneming, die met DAF-trekkers het verdere ver voer van niet-begeleide opleg gers naar Rusland, Wit-Rusland en Oekraïne regelt. Toeriste op het strand beroofd OOSTKAPELLE/DOMBURG - Een Duitse toeriste is maandag middag op het strand tussen Oostkapelle en Oranjezon be roofd van haar tas. Volgens de politie werd de vrouw van ach teren benaderd door een man die de tas van haar schouder rukte en ermee wegrende rich ting de duinen. De ongeveer 25- jarige man heeft donker haar en droeg een blauwe zwembroek. In Domburg werd in de nacht van maandag op dinsdag een zil vergrijze BMW-cabriolet gesto len. De auto heeft een Duits ken teken (GL-WX38) en stond ge parkeerd op het terrein van Ho tel Domburg. ET =0.3 kilo/nox/per 24 uur/per km2 =644 kilo/nox/per 24 uur/per km2 Vakantie na verkiezingen MIDDELBURG - Gede- puteerde staten advise ren de scholen in Zee land de voorjaarsvakan tie in 1994 twee weken door te schuiven. In de week die in het provin ciale schema voor de voorjaarsvakantie vast lag, 1 tot en met 5 maart, vallen de gemeente raadsverkiezingen van dinsdag 2 maart. Twee weken uitstel bestekent dat Zeeuwse burgers met een gerust hart op vakantie kunnen zonder zich hun democratische rechten te hoeven ont zeggen. Overigens is de provin cie van plan op te hou den met het maken van vakantieschema's. Nu de staatssecretaris van onderwijs landelijke richtlijnen heeft uit gevaardigd wil de pro vincie zich tot haar kern taken beperken. School jaar 1993-1994 is een overgangsjaar. Op deze kaart is ruwweg de uitstoot van stikstofoxiden in kilo grammen per vierkante meter per 24 uur te zien. Hoe zwarter het hokje van één vierkante kilometer, hoe groter de vervuiling. Iets westelijk van de lijn Vlissingen-Breskens worden per 24 uur op een vierkante kilometer 64 kilogram stikstofoxiden uitgestoten. In de haven van Breskens 268 kilogram per vierkante kilometer per 24 uur, in de Vlissingse buitenhaven 256 kilogram en langs de kust van Vlissingen naar Westkapelle 340 kilogram. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Zeeuwse overheid zou eens kritisch moe ten kijken naar de ankerplaat sen van schepen op de Wester- schelde. Op die plaatsen is spra ke van extreem hoge luchtver ontreiniging. Gelet op de door gaans heersende windrichting komt veel van die vervuiling te recht in Vlissingen. Oost-Sou burg, Ritthem en Breskens. Dat blijkt uit onderzoek van Lloyd's Register in samenwerking met TNO uit Nederland. De grootste luchtverontreini ging is te vinden op de Wester- schelde iets westelijk van de lijn Vlissingen-Breskens. Verder is sprake van behoorlijke luchtver vuiling in de binnen- en buiten havens van Vlissingen en in de haven van Breskens. Opmerke lijk laag is de verontreiniging in de Sloehaven, waar toch ook heel wat scheepsbewegingen ge noteerd kunnen worden. Dat laatste geldt echter vooral voor stikstofoxiden (NOx). Als het gaat om de vervuiling met zwaveldioxide (S02) vormt het Sloegebied geen uitzondering. Dan is de vervuiling wederom het ergst midden op de vaargeul Westerschelde iets westelijk van de lijn Vlissingen-Breskens. Om die kern van vervuiling kunnen ruwe cirkels getrokken worden, waarbij Vlissingen ongeveer het middelpunt vormt. Naarmate de cirkel groter wordt neemt de ver ontreiniging met S02 af. Steekproef Het Lloyd's onderzoek richtte zich op de luchtverontreiniging veroorzaakt door schepen. Lloyd's Register heeft niets te maken met de bekende Londen- se scheepvaartverzekeraar. Het bestaat uit verschillende afde lingen, met onder meer een ves tiging in Vlissingen. Vorige zo mer is de lucht op verschillende plaatsen in en om Vlissingen on derzocht. Het onderzoek con centreerde zich op 3 augustus 1992, de dag die gekozen werd voor de steekproef. Maar ook we ken daarvoor en daarna is geme ten, om vergelijkende waarden vast te kunnen stellen. In totaal zijn 13 meetpunten op het land aangedaan, De meeste in en'om Vlissingen en één in Westkapel le. Verder is op de veerboot Vlis singen-Breskens gemeten. De onderzoekers hadden ver schillende reden om voor Vlis singen te kiezen. Zo is Vlissingen- van onze verslaggever SAS VAN GENT - Actievoeren de ambtenaren uit Zeeland en Noord-Brabant melden zich vanmorgen (woensdag) op het VNG-congres in Sas van Gent om een petitie aan te bieden aan minister I. Dales van Binnen landse Zaken en VNG-voorzit- ter mr dr A. Havermans. Met de petitie dringen de ambtenaren er bij hun werkgever op aan toe te geven aan de looneisen die de vakbonden stellen. De regio zuid-west van de Abva Kabo heeft al haar leden opge roepen om zich vandaag om 11.00 uur bij de Vlaanderenhal in Sas van Gent te verzamelen. Se cretaris Ben Kokx van de Novon en vakbondsbestuurder Ad van der Maden zullen dan namens de ambtenaren een petitie aanbie den aan minister Dales en VNG- voorzitter Havermans. Corrie de Jonge van het actie centrum van de Abva/Kabo geeft aan dat VNG-vertegen- woordigers hebben toegezegd dat de petitie in ontvangst zal worden genomen. Over het aan tal actievoerders dat vandaag naar Sas van Gent komt durft De Jonge geen schattingen te doen. „De reacties op onze op roep waren echter heel positief. We verwachten dan ook een he leboel mensen bij de Vlaande renhal. Bovendien hebben veel gemeenten toegezegd dat ze te gen de ambtenaren die actie gaan voeren geen sancties zullen ondernemen." De Abva/Kabo was aanvanke lijk van plan om de ambtenaren met een veerboot van de PSD naar Sas van Gent te vervoeren. De vakbond ziet daar echter van af omdat de boten buiten het vaste vaartraject niet verzekerd zijn. De Jonge: „Maar we hebben nog wel enkele andere ludieke acties in petto. Hoe die er precies zullen uitzien is nog niet duide lijk. In ieder geval wordt wel se rieus overwogen om met een brandweerwagen en toeters en bellen bij het VNG-congres te verschijnen." zie ook pagina 11 van onze verslaggeefocer MIDDELBURG - Vvor de zes be jaardentehuizen die in de ko mende jaren gesloten moeten worden, heeft het college van gedeputeerde staten een opna mestop afgekondigd. Per 1 juli mogen in die tehuizen geen be jaarden meer worden opgeno men. Het gaat om Sint Maar- tenshof in Sint Maartensdijk, Bachten Vaete in Kruiningen, Nieuw Zorgvliet in Wolphaarts- dijk. Ter Veste In Middelburg, Ruschevliet in Schoondijke en Ter Walle in Biervliet. Het provinciebestuur heeft de indicatiecommissies gevraagd met de stop rekening te houden en mensen die inmiddels een po sitieve indicatie voor één van de tehuizen hebben, ervan op de hoogte te stellen. Besturen en di recties van de zes tehuizen is ge vraagd medewerking te verle nen bij het sluitingsproces en op te treden als intermediair tussen beleidsmakers en bewoners. Tijdelijke opnamen, nacht-op vang en dagverzorging kunnen tot het moment van sluiting ge woon doorgaan. De indicaties commissies is ook opgedragen rekening te houden met de bed denreductie in een aantal an dere tehuizen. Nauwkeurige richtlijnen zijn daarvoor nog niet uitgevaardigd omdat en kele van die tehuizen betrokken zijn in alternatieve plannen die nog niet helemaal rond zijn. van onze verslaggever RILLAND - Rijkswaterstaat vervangt bij wijze van proef één van de stalen schuiven in de Kreekraksluis door een kunslof schuif. Die wordt in de loop van deze maand geplaatst. In de wanden van de Kreekraksluis zitten in totaal 256 stalen schui ven die open dicht gaan voor de bediening van het zogenaamde zout-zoet-scheidingssysteem. Dat systeem is in de sluis ge bracht om te voorkomen dat het verontreinigde water uit het Antwerps kanaalpand in het schone zoete Zoommeer terecht komt. Het scheidingsprincipe gaat uit van het gegeven dat zout water zwaarder is dan zoet water, zodat de twee watersyste men gescheiden kunnen wor den. De gedachte aan een plastic schuif dateert al uit 1987. ten tij de van de afbouw van de Kree krak- en Krammersluizen. Om dat wat schade aan de schuiven ontstond is het verzoek aan de bouwdienst van Rijkswater staat gedaan of daar ook ander materiaal voor gebruikt kon worden. Vrij recent kwam het antwoord met de mededeling dat een schuif gereed is en of die ingebouwd kan worden. Dat ge beurt binnenkort. De plastic schuif is gemaakt van glasvezelversterkt vinylester. het is de eerste keer dat in Ne derland dergelijk materiaal voor dit doel wordt gebruikt. Volgens de bouwdienst is het de bedoe ling op den duur alle schuiven door kunststof schuiven te ver vangen, als het proefexemplaar tenminste aan de verwachtin gen voldoet. In dat geval wordt ook aan andere toepassingen ge dacht, bijvoorbeeld in sluizen en andere delen van beplating van stalen waterkeringen. De bouwdienst wil met deze schuif meteen het probleem van de roestvorming aanpakken. Volgens het hoofd van de dienst- kring Schelde-Rijn, ing H. M. van der Laak, valt de roest aan de schuiven wel mee. De gelei ders en de strippen waar de schuiven in bewegen hebben er meer last van, geeft hij aan. stad een duidelijk begrensd ge bied, omringd door een landelij ke omgeving. Ook varen op kor te afstand van dé stad heel wat schepen. Daarnaast kent. Vlis singen weinig industrie die wat de windrichting betreft van in vloed kan zijn op de meetgege vens. Toegankelijk Een ander voordeel van de loka- tie Vlisingen was het feit dat al lerlei gegevens over aantallen schepen. hun bewegingen, grootte en hun belading be schikbaar en goed toegankelijk zijn. De lucht in Vlissingen wordt als redelijk schoon gekwa lificeerd. Als er door een bepaal de windrichting van vervuiling sprake is, dan komt die uit het Sloegebied en uit Antwerpen. De Nederlandse en Britse over heid betalen het onderzoek dat ook gehouden wordt in een En gelse havenplaats. Over de uit stoot van vervuiling door sche pen is maar weinig bekend. Er is een tendens waarneembaar om tegen die verontreiniging op te treden, maar voordat maatrege len geëist kunnen worden moet eerst informatie beschikbaar zijn. Daar is dit onderzoek mede voor bedoeld. Het ergerde die man uit Goes al enige tijd dat de bumper van de auto van zijn vriendin rammelde. On- la7igs op een zonnige dag be sloot hij er wat aan te doen. Gewapend met een forse ge reedschapskist stapte hij naar buiten, waar zijn auto en die van zijn vriendin ach ter elkaar geparkeerd ston den. Toen hij naar de bum per keek, besefte de man dat hij zo niet veel verder kwam. Het voertuig zat onder de slik en dat stond een kun dige reparatie in de weg. Daarom moesten eerst de emmer sop en een borstel er aan te pas komen. En omdat hij toch bezig was, nam hij meteen zijn eigen auto maar mee. Niet dat die wasbeurt de snelheid van de reparatie ten goede kwam, maar dan was het maar gebeurd. Eindelijk ivas het zo ver dat hij bij de rammelende bum per neer koyi knielen om het euvel te verhelpen. Maar hoe hij ook schudde en trok, de bumper was prima in orde. Geen rammmel meer te ho ren. Daar snapte hij niets van. Zeker een jaar had hij zich aan het geluid lopen ergeren en nu zvas het zomaar iveg. Hij krabde zich op het hoofd en deed een paar stappen achteruit óm de situatie nog eens goed te overzien. En toen ontdekte hij het. Niet alleen vóór zijn eigen auto stond een auto geparkeerd, maar ook erachter. Precies zo'n exemplaar als de auto van zijn vriendin. Zelfde kleur en zelfde type. Had hij toch zomaar de auto van een wildvreemde staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9