PZC Overval filialen AH lijkt na jaren speurwerk opgelost NS ontzegt ondanks toezegging Turken toegang tot cursus Beruchte skinhead is leider van CD-jeugd Onderzoek beledigen Clinton door generaal van basis Soesterberg Kies zelf uw kanjer. y< m Catamaran De Velde te zien in Rotterdam Greenpeace voert radio-actief zand aan Uitlating ambtenaar Justitie over illegalen leidt tot kamervragen binnen- en buitenland WOENSDAG 9 JUNI 1993 UTRECHT (GPD) - Een toezeg ging van hun werkgever ten spijt mogen tien Rotterdamse stations-assistenten van Turk se afkomst geen opleiding tot conducteur volgen. Er was met hen de afspraak gemaakt dat ze aan de cursus konden beginnen zodra hun kennis van de Neder landse taal voldoende zou zijn. Daartoe hebben zij onlangs de cursus Nederlands op de werk vloer met succes doorlopen. Maar nu blijkt er geen behoefte meer te zijn aan conducteurs. ..Er zijn de afgelopen twee jaar ruim 1000 mensen aangenomen en opgeleid, onder meer in het kader van de agressie-bestrij- ding. Op dit moment zijn er geen vacatures", laat de NS-woord- voerder weten. „En het is na tuurlijk weggegooid geld als je deze mensen wel de cursus laat volgen, maar ze vervolgens niet inzet". De opleiding tot hoofd conducteur kost circa tachtig duizend gulden. De spoorwegvakbonden en het betrokken scholingsorgaan in Rotterdam zijn bitter gestemd over het NS-besluit. „Er zijn ver wachtingen gewekt bij deze mensen. Ze hebben hard ge werkt om hun diploma te halen. Dan moet je je als werkgever ook van een goede k'ant laten zien", aldus FSV-bestuurder Marijs. Zij willen van de Spoorwegen de garantie dat deze mensen zo snel mogelijk alsnog de opleiding mogen volgen en ieder geval de garantie krijgen dat ze hun werk mogen behouden. Morgen vindt opnieuw overleg plaats. DEN HAAG (GPD) - De onlangs opgerichte Jongerenorganisa tie van de CD wordt geleid door de beruchte skinhead M. van der Grind, die in 1987 is veroor deeld wegens betrokkenheid bij de gewelddadige dood van een jongen op het station in Hilver sum. Dit heeft het Fascisme Onder zoek Kollektief (FOK) bekend gemaakt. Het bureau doet on derzoek naar extreem-rechtse organisaties in ons land. Volgens FOK betekent de be noeming van Van der Grind dat hij tevens lid is geworden van het hoofdbestuur van de CD. Verder zou hij kandidaat zijn voor het lijsttrekkerschap van de CD bij de gemeenteraadsver kiezingen in Zaandam. Van der Grind (24) werd tot twaalf weken cel veroordeeld voor zijn aandeel bij de moord op de 'hippie' Michael Poye in Hilversum in 1986. De jongen werd samen met een vriend op het station door een vijftal skin heads. onder wie Van der Grind, aangevallen en uiteindelijk door een van hen doodgestoken. De ander wist te ontkomen. Als uitgever van het blad 'Hou- Kontakt' geldt de jongerenlei- der als een van de meest promi nente extreem-rechtse skin heads in ons land. Vorig jaar or ganiseerde hij het verboden op treden van twee nazi-bands in de buurt van Hoek van Holland. Uit een CD-clubblad blijkt dat de jongeren zich onder meer met sport willen bezighouden. Daar bij wordt gedacht aan honkbal en het. blad meldt dat „reeds en kele knuppels aanwezig zijn". FOK vreest dat de sportclub niet meer is dan een dekmantel voor het formeren van een CD- knokploeg. In een interview in Nieuwe Re vue verklaarde Van der Grind enige tijd geleden bommen gooi en en mensen in elkaar slaan weinig nuttig te vinden, maar hij veroordeelde deze acties niet. „Zulke dingen leven nu eenmaal in de samenleving en ik denk dat er in de toekomst meer aansla gen op buitenlanders zullen zijn". ÜSSUM (GPD) - Het recherche bijstandteam flderland/Flevoland denkt met de aanhouding u drie Bussummers twee roofovervallen op fi- ilen van Albert Heijn in Oosterbeek en Baarn P?elost te hebben. Twee van hen. 29 en 25 jaar 'd, zijn, zoals gemeld, maandagavond in Bus- ini gearresteerd. De derde verdachte (27) was al '28mei in Chili aangehouden. Nederland heeft 'zijn uitlevering gevraagd. !ide geruchtmakende overval op een AH-tiliaal 'Oosterbeek op 14 mei 1990 kwamen twee werk ers van de supermarkt om het leven en raakte 'o derde zwaar gewond. Bij de overval op de su- jmarkt in Baam, 9 oktober 1989. werd vermoe- enige tientallen duizenden guldens buitge- aakt. P drie plaatsen in Bussum is huiszoeking ver- 'ht, Over wat daarbij is gevonden, doet de politie mededelingen. Het verhoor van de twee aan houden Bussummers is inmiddels begonnen. De wering van de in Chili aangehouden verdachte enige tijd duren omdat Nederland met Chili ^uitleveringsverdrag heeft. zoektocht door crimineel Nederland duurde geteld 1120 dagen. Een onderneming tussen en wanhoop. Met de aanhouding van drie ^nen lijkt een hopeloos lijkende speurtocht als- ^Det succes afgesloten. Me brutale overval werd een medewerkster op v'eeswarenafdeling het eerst geconfronteerd tde daders. Zij moest op de grond gaan liggen. Daarna werden drie mannelijke personeelsleden in een hoek gezet en eisten de overvallers (ver momd met bivakmuts) de sleutels van de kluis. Niemand had de sleutel, bovendien bleek dat er een tijdslot op de kluis zat. Een van de overvallers schoot met een riotgun van korte afstand op de AH- medewerkers. Beloning Het heeft de politie veel moeite gekost de mogelij ke daders in te rekenen. Justitie loofde een belo ning uit van vijftigduizend gulden voor degene die aanwijzingen of inlichtingen kon verschaffen. Toen het onderzoek muurvast zat stelde Ahold een miljoen gulden tipgeld beschikbaar. Het rechercheteam, veertig man sterk, stelde met een na de overval een grootscheeps onderzoek in. Zo werden in Oosterbeek. Wolfheze en Ede een groot aantal verkeersdeelnemers ondervraagd. De politie hoopte dat onder de passanten mensen zou den zitten die op de plaats van de misdaad iets op vallends hadden gezien. De voorbijgangers kregen foto's te zien van de twee vluchtauto's. Honderden tips uit het hele land kwamen binnen, vooral na de uitzending van het televisie-programma Opspo ring Verzocht. Link Het spoor leidde al snel naar de provincie Utrecht. De overvallers, zo ontdekte de politie, vluchtten met gesloten auto's (uit Lexmond en Nieuwegein) in de richting van de Domstad. Toen al werd een link gelegd met de overval op een AH-filiaal op 9 oktober 1989 in Baam. Beide overvallen hadden plaats voor openingstijd. De overvallers gebruik ten dezelfde wapens: een riotgun en een vuistvuur wapen. In beide gevallen eisten de daders geld uit een kluis en maakten ze gebruik van gestolen vluchtauto's. Eind augustus 1990 kwam het onderzoek in een stroomversnelling. De politie hield twee mannen en een vrouw aan uit Nieuwegein en Arnhem. Het drietal pleegde op 7 maart een overval op een snackbar in Arnhem-Zuid. Volgens een politie woordvoerder bestond er voldoende overeen komst met de overval in Oosterbeek om tot aan houding over te gaan. Het spoor bleek vals. In sep tember werden twee mannen uit Nieuwegein en Utrecht aangehouden en in oktober nog eens een derde, eveneens uit Nieuwegein, Toen in december nog een vierde verdachte, uit Bussum werd aange houden. leek de zaak bijna opgelost. Groot was de teleurstelling toen bleek dat alle verdachten, bij gebrek aan bewijs, weer op vrije voeten werden ge steld. Dieptepunt Het onderzoek bereikte een dieptepunt. Het Re cherche Bijstand Team werd gehalveerd. Uitein delijk bleven aan het eind van 1990 nog tussen de vijf en tien rechercheurs over die. zoals dat heet, de losse eindjes afhechtten. Daarna viel de grote stilte WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse luchtmacht onder zoekt of een generaal eind vo rige maand tijdens een banket op de basis Soesterberg in Ne derland beledigende uitlatin gen heeft gedaan over president Bill Clinton. Volgens de krant The Washing ton Post zou generaal-majoor Harold Campbell zijn opperbe velhebber op 24 mei ten over staan van 250 mensen hebben bespot als een dienstplicht-ont duiker, marihuana-roker, rok kenjager en homo-vriend. Een woordvoerder van Camp bells eenheid kon niet zeggen of de generaal die woorden inder daad heeft gebruikt, maar hij be vestigde wel dat de ondercom mandant van de eenheid, luite nant-generaal Dale Thompson, het afgelopen weekeinde naar Soesterberg is gereisd om te on derzoeken „wat generaal-ma joor Campbell gezegd heeft en hoe dit door zijn gehoor werd op gevat". Anders dan burgers hebben Amerikaanse militairen niet vol ledige vrijheid om kritiek te le veren op hun president. De krijgstucht bepaalt dat een offi cier die zich geringschattend over de president uitlaat voor de krijgsraad kan worden gedaagd. Campbell was tot eind vorige maand plandirecteur bij het Ma terial Command, dat toeziet op ontwikkeling, aanschaf en on derhoud van elk vliegtuig en ie der wapen in het arsenaal van de Amerikaanse luchtmacht. Hij was overgeplaatst om het com mando op zich te nemen over het brandstofcentrum van de Logis- in. Het RBT werd opgeheven: 86.000 werkuren en tweeduizend werkopdrachten waren (zo leek het) vergeefs in de moordzaak gestopt. Een triest einde na verwerking van duizend tips en het voeren van drieduizend gesprekken met verdachten, tipge vers en andere betrokkenen. Pas op 24 april 1992 herleefde de zaak. In het televi sieprogramma Crime Time verscheen een man uit Hilversum voor de camera's. Hij verklaarde te we ten wie de overval had gepleegd. De man, die vast zat op verdenking van moord op zijn 21-jarige ex- vriendin. verklaarde de namen van de daders be kend te maken op voorwaarde dat justitie hem mild zou behandelen. De Hilversummer vertelde dat hij met drie anderen op 9 oktober 1989 een overval had gepleegd op een AH-filiaal in Baarn. Bij die gelegenheid was het plan geboren voor de overval in Oosterbeek. Hij zou echter niet betrok ken zijn geweest bij die laatste overval. De bal was weer aan het rollen. Begin dit jaar baar de justitie in Arnhem opzien door een echtpaar uit Hilversum te gijzelen, opdat ze getuigenis zouden kunnen afleggen met betrekking tot de overval op het AH-filiaal in Oosterbeek. Toen stond zo goed als vast dat een inwoner van Bussum bij de overval was betrokken. De advocaat van het echtpaar schamperde dat de gijzelname de laatste stuip trekking vormde in het onderzoek. Niet wetend dat juist toen waarschijnlijk de beslissende fase was ingezet. tieke Dienst van het ministerie van defensie in Washington. De uitlatingen die aan hem worden toegeschreven wijzen opnieuw op het grote wantrouwen dat sommige officieren jegens Clin ton koesteren, ondanks diens pogingen de verstandhouding te verbeteren. Gemor in Kamer over afschaffen van vergaderdag DEN HAAG (ANP) - Kamer voorzitter Deetman heeft niet de indruk dat kamerleden meer contact met de kiezer onderhou den nu zij een dag minder verga deren. Bij wijze van experiment is de donderdag als vaste verga derdag voor de Tweede Kamer vervallen. Binnen de fracties wordt echter stevig gemord over de proef. Deetman toonde daar dinsdag weinig begrip voor. Hij vond het teleurstellend dat kamerleden klagen dat ze met hun ziel onder de arm lopen nu de derde verga derdag is geschrapt. Intussen is duidelijk dat binnen de fracties in de Kamer grote verdeeldheid bestaat over de proef. Binnen het CDA zijn er in ieder geval twee verklaarde tegenstanders: de leden Koffeman en Lansink. Bij de PvdA is dat het kamerlid Stoffelen. VVD-fractiesecretaris Franssen en D66-fractievoorzit- ter Van Mierlo vinden dat de proef beter vandaag dan morgen kan worden stopgezet. S1 keuze uit o.a. hosta, lavendel, sedum, salvia of chrysant. Een ruim assortiment extra grote vaste planten staat v00r u klaar. Maak zelf uw Nu planten geeft jarenlang plezier. Per stuk van 8,95 voor Aanbieding is geldig een week na versctywg n deze krant of zolang de voorraad strekt. en HAAG (ANP) - Morgen ,ndt in Nederland waarschijn- k de grootste scholierenactïe aats die ooit in ons land is ge- oj oUden. De „Aktiecentrale" van a e scholieren mikt in haar opti- jsme op liefst 100.000 staken- leerlingen. Andere scholie- p; nacties van de laatste twintig )f jar vallen daarbij in het niet. >t onder meer demonstraties. levolking luragao ziet yeinig in meer lutonomie oor eiland manifestaties en het blokkeren van kruispunten zullen de jonge ren protesteren tegen de aange kondigde bezuinigingen op uit keringen en studiebeurzen. Ac tiecomités op driehonderd scho lengemeenschappen in het hele land organiseren de lokale pro testen. Naai' schatting zijn reeds honderdduizend pamfletten ver spreid. Het is niet de bedoeling dat de scholieren donderdag lekker uit slapen. De Aktiecentrale roept hen op die dag gewoon naar school te gaan. Pas na het eerste lesuur mogen de schoolbanken worden verlaten. Veel comités zijn van plan om met de staken de scholieren andere scholen af te gaan om daar leerlingen over te halen mee te doen aan de sta king. De schoolbesturen reageren zeer verschillend op de aanstaande staking. Enkele actiecomités hebben zich teruggetrokken na dreigementen van de schoollei ding. Een Zwols actiecomité dreigde vijf scholen zelfs met een kort geding, maar dat is inmid dels van de baan. Eén Zwolse school heeft de leer lingen een brief gestuurd waarin staat dat zij mogen staken, mits zij een briefje van de ouders kun nen overleggen met daarin toe stemming om deel te nemen aan de acties. Een flink aantal schoolbesturen heeft hun leerlingen gedreigd met het cijfer 1 voor het proef werk dat ze die dag zouden mis sen. of zeggen alle stakers als spijbelaar te zullen noteren, zo meldt de Aktiecentrale. In de centrale zijn onder meer het Landelijk Aktie komitee Scho lieren (Laks), de Landelijke Stu dentenvakbond (LSVb) en linkse jongerenorganisaties ver tegenwoordigd. IN HAAG (ANP) - jng van Curasao wil in meer- IEN' f tag v. erheid de bestaande sterke (and met Nederland handha- I, Voorstellen voor meer au- ononiie of een status aparte (zo- Is Aruba die heeft) vinden on er Cuaracaoënaren nauwe- jks weerklank. Dat zijn de he nrijkste conclusies die vol- ens liet opinieweekblad Else- ier getrokken kunnen worden paar aanleiding van een en- uctc die in opdracht van het lad is uitgevoerd. Ie uitkomsten van de peiling orden gepubliceerd in de ko- nende editie van Elsevier. Het leekblad vroeg 590 bewoners an Curagao naai' hun mening ver de staatkundige toekomst an hun eiland. ijna 60 procent (58,3) van alle ndervraagden vond dat Cu- ujao geen status aparte moet zelfs al zouden de over- eidsfinanciën op orde zijn ge- racht en de misdaad terugge- rongen. 24,8 procent was het iermee oneens. oor totale onafhankelijkheid aren nog minder mensen te inden. Ruim 85 procent van de ndervraagden wees dit idee de hand. Nog geen zes pro ent wil alle staatkundige ban en met Nederland verbreken. Ie resultaten van de enquête jn interessant met het oog op ekomende, tweede. Toekomst- mferentie over de Antillen die nd deze maand in Willemstad ordt gehouden. Uit de Elsevier- iquète blijkt dat de bevolking Curagao, net als de Neder- ir.dse overheid, een beter be- uur wenst. De catamaran na aankomst in de Leuvehaven. foto CorVos/GPD ROTTERDAM (ANP) - Het Maritiem Museum aan de Leuveha ven in Rotterdam heeft de hand gelegd op de zwaar gehavende catamaran 'Zeeman' van de onlangs aan een wisse dood ont snapte Nederlandse solozeiler Henk de Velde. Het 18 meter lan ge zeiltuig is vanaf vandaag te zien op het plein voor het mu seum. De Velde botste half mei voor de Portugese kust op een ronddrij vende container, toen hij bezig was het wereldrecord solozeilen te breken. De 43-jarige zeiler, die net een hazeslaapje deed, raak te daardoor bewusteloos. Zijn catamaran dobberde dagenlang stuurloos rond en werd pas na een intensieve zoektocht gevon den. De Velde belandde met een hersenschudding en een flinke hoofdwond in een Portugees ziekenhuis. De 'Zeeman' verkeert nog in de staat waarin het schip werd aan getroffen. De rompen zijn zeker een meter gekortwiekt en ook de voorbeam, de mast en het tuig zijn zwaar beschadigd. Het schip wordt de trekpleister voor de zomertentoonstelling van het mu seum. Die is geheel gewijd aan catamarans. Schoolbesturen kunnen volgens het ministerie van onderwijs niet zomaar een leerling van school verwijderen, zeker niet omdat iemand meedoet aan een staking. Daar zijn wettelijke procedures voor. Wat dat betreft hebben de stakers weinig te vre zen. Wel hebben scholen de be voegdheid om het cijfer 1 te ge ven aan leerlingen die een proef werk missen. Het ministerie van onderwijs verwacht niet dat er veel proble men zullen ontstaan tussen de schoolleidingen en de stakende leerlingen. Het ministerie en de onderwijsinspectie zullen zich terughoudend opstellen. Op veel scholen wordt overigens wel min of meer meegewerkt aan de staking: lesprogramma's zijn aangepast, actiecomités mogen gebruik maken van de kopieer machine, en actievoerders krij gen vrij om vergaderingen bij te wonen. CBS: mannen slapen beter dan vrouwen UTRECHT (ANP) - Bijna 83 pro cent van de mannen van 16 jaar en ouder geniet van een (heel) goede nachtrust. Bij de vrou wen is dat slechts 70,7 procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het heeft in 1990 in zijn periodieke gezond heidsenquête - waaraan jaar lijks 9.000 mensen deelnemen - ook vragen opgenomen over slapen. Het verschil tussen mannen en vrouwen is iets kleiner als dege nen die slaap- en kalmeermidde len gebruiken niet worden mee geteld. Van degenen die in het alge meen niet zo goed slapen zei 38 procent dat dit komt omdat ze moeite hebben met in slaap val len. Iets meer dan een derde kan niet goed doorslapen en 28 pro cent kampt met beide euvels. Niet goed inslapen komt meer bij jongeren voor en niet goed doorslapen meer bij ouderen. Vijftien procent van de mannen en 20.4 procent van de vrouwen zei „nee" op de vraag of ze vol doende slapen om met een uitge rust gevoel op te staan. ROTTERDAM (ANP) - Actie voerders van Greenpeace wa ren gisteren stomverbaasd. Met een kuub radioactief zand aan boord van het actie schip Solo passeerde de mi lieu-beweging zonder proble men de havenautoriteiten in Rotterdam. Ook bij het afme ren aan de Parkkade stond er niemand klaar om het lossen van de riskante lading tegen te houden. Het zand is komt van een strand aan de Britse noord westkust, in de buurt van de opwerkingsfabriek Sellafïeld. Deze maakt brandstofstaven uit kerncentrales geschikt voor hergebruik. Greenpeace wil de vaten van daag dumpen voor het minis terie van economische zaken in Den Haag, uit protest tegen de voorgenomen uitbreiding van de opwerkingsfabriek. Het nieuwe gedeelte. Thorp (Thermal Oxide Reprocessing Plant), is bedoeld om staven op te werken uit 'licht-water- centrales'. De actievoerders dachten dat zij het zand, waarin onlangs nog kinderen speelden, niet zonder speciale invoervergun ning door de douane zouden krijgen. Maar de douaniers en het ministerie van VROM, ver antwoordelijk voor het verle nen van dergelijke vergunnin gen, deden niets. „Van de Brit se regering weten wij dat de DEN HAAG (ANP) - De recente ilspraken van H. Nawijn, loofd van de directie Vreemde- ingenzaken van het ministerie au justitie, over de aanwezig- leid van 26.000 illegalen in Am- lerdamse woningen, hebben lerontwaardiging gewekt bij VdA-Kamerlid Apostolou. Die ril van het kabinet weten of of el noemen van dit soort getal- n wel „beleidsmatig verant- oord" is. lat meldt het jongste nummer in het Nieuwsblad Migranten in het Nederlands Centrum lutenlanders. olgens Apostolou is het per de- nitie onmogelijk dat de over bid betrouwbare cijfers kan indragen over illegalen. Hij wil aarom weten welke beleidslijn e regering volgt bij het bekend- laken van dergelijke gegevens, postolou verwijst in dat ver end naar de negatieve maat- ihappelijke effecten van derge- ike uitspraken, lp een studiedag in Delft pleitte aatssecretaris Kosto van Jus- lie overgens, in navolging van iawijn, voor het opschonen van iet woningbestand. De be windsman zei het ongewenst te inden dat illegalen momenteel 'oningen bezetten, terwijl de verheid legale vreemdelingen een onderdak kan bieden. Kos to vindt dat de grote steden dat probleem voortvarend moeten aanpakken. Volgens de bewindsman moes ten vorig jaar bij voorbeeld 4000 asielzoekers, die recht hadden op een zelfstandige woning, noodgedwongen in asielzoekers centra blijven. Wegens het snel- stijgend aantal asielzoekers heeft het kabinet met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) onlangs afgesproken dat binnen twaalf maanden voor 30.000 asielzoekers in 15.000 wo ningen een plaats wordt ge zocht. Kosto ontkende dat het „op schonen van het woningbe stand" tot een hetze tegenover illegalen leidt. Wél is het noodza kelijk illegalen te ontmoedigen naar Nederland te komen of hier te blijven. „Banen en woningen zijn er voor Nederlanders en vreemdelingen die hier op basis van een verblijfsstatus mogen blijven", aldus de staatssecreta ris. Kosto kondigde tevens aan dat staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting de wetgeving over huisvesting van illegalen .gaat herzien. Illegaliteit wordt dan een reden om iemand een woning te weigeren. De huidige wetgeving biedt die mogelijk heid niet. aldus Kosto. Mensen van Greenpeace contri radioactiviteit van het zand de wettelijk toegestane normen niet overschrijdt," aldus een woordvoerder van VROM. Over de ingebruikneming van Thorp wordt volgende week in Berlijn vergaderd. „Wij willen dat Nederland daar druk uit oefent op de Britse regering. Als die fabriek open gaat, zal ren de vaten zand. de radioactieve besmetting in de Ierse Zee en aan de Britse westkust, volgens milieudes kundigen, vertienvoudigen", aldus Ruurd Huisman, leider van de actie. Sellafïeld is ook nu al berucht door lozingen van radio-actief afval. Volgens Greenpeace ko men daar tien keer zo veel ge vallen van kanker voor als el ders in Engeland. Het aantal kinderen met leukemie zou er zelfs achttien keer zo hoog zijn. „Den Haag is mede-ver antwoordelijk, omdat ge bruikte brandstofstaven uit Dodewaard in Sellafïeld wor den opgewerkt," aldus Green peace. foto Jasper Juinen/Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7