Alders erkent falen milieuplan berco PZC PZC Celstraffen, dienstverlening en boetes voor 19 jongeren EG lonkt naar Oost-Europa Veel publiek bij aankomst Stealth Haagse scholieren werken voor snoep als drugskoerier SI0F Strompelend naar de eindstreep binnen- en buitenland Uitstoot C02 blijft toenemen Vrachtverkeer groeit onstuimig Boze binnenschippers voeren actie in Botlek PvdA: leider Oezbekistan sober ontvangen Cao-acties bonden in gevangenissen WOENSDAG 9 JUNI 1993 (EN HAAG (GPD) - Minister Alders (milieubeheer) geeft toe lal zij" nationaal milieube- eidsplan (NMP-plus) nog on voldoende resultaat heeft opge- evcrd. Vooral de stijgende uit- jtoot van kooldioxide (C02) laart hem zorgen. De bewinds- nan is voor een forse accijns verhoging op brandstof om het e hoge energiegebruik en het oenemende vrachtverkeer te en te gaan. Ook wil hij al voor 995 een spitsvignet invoeren. )e minister zei dit gisteren als eactie op de tweejaarlijkse 'mi- leuverkenning' van het Rijksin- tituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM). Daarin ilaat dat de uitstoot van milieu- ervuilende stoffen over het al- remeen afneemt, maar nog on-, loldoende om de doelstellingen van het NMP voor het jaar 2000 te halen. Ook blijft de uitstoot 3n C02 toenemen, waardoor iet klimaat van de aarde veran- [ert. Met name de lage energie- injs en de groei van het vracht- rerkeer zijn daar schuldig aan. n navolging van RIVM-direc- eur Van Noort pleit Alders voor en verdere accijnsverhoging Wide groei van het autoverkeer egen te gaan. Deze zomer be- list het kabinet hierover. Ook Ie invoering van het spitsvignet, lat wel in studie is maar pas na 996 ingevoerd zou worden. moet naar voren worden ge haald. Overigens neemt het per sonenverkeer tot rond de eeuw wisseling overeenkomstig de verwachtingen met circa 15 pro cent toe. Het vrachtverkeer dreigt zonder verdere maatrege len na het jaar 2000 vrijwel te verdubbelen. Dat de verzuring (door onder meer stikstof en zwavel), de ver mesting (door de groei van fosfa ten en ammoniak), de versprei ding van giftige stoffen in het mi lieu en de afvalberg afnemen, noemt Alders een positieve en 'onmiskenbare verandering' in het milieubeheer. Onder druk Het RIVM is echter niet al te op timistisch. omdat veel maat schappelijke ontwikkelingen het beleid onder druk zetten. Zo vallen de bevolkingsgroei, het energieverbruik en de toename van het verkeer hoger uit dan in het NMP drie jaar geleden ver ondersteld werd. Ook zijn niet alle genomen maatregelen zo ef fectief als gedacht en ontbreken concrete maatregelen op tal van terreinen. Bovendien zijn de uitkomsten van de milieuverkenning geba seerd op onzekerheden. Dat geldt bij voorbeeld voor de vraag of genomen maatregelen wel uit gevoerd en gehandhaafd zullen worden en of het gedrag van con sumenten en producenten daad werkelijk verandert. Dat kan er toe leiden dat de verbeteringen in het milieubeleid in werkelijk heid 'tientallen procenten' kun nen verschillen dan de studie Het Tweede Kamerlid Te Veld huis (WD) legt de nadruk op deeze onzekerheden en noemt de verkenning een bewijs dat het kabinet 'te veel hooi op de vork heeft genomen' met het ambi tieuze beleid. Daarom moeten tweede NMP (dat eind dit jaar verschijnt) meer realistische doelstellingen bevatten, aldus de liberaal. PvdA-woordvoerster Van Rijn- Vellekoop is tevreden over de succesvolle ombuiging die het beleid tot stand heeft gebracht, maar ook zij wil ook aanvullende maatregelen. Zeker voor ener giebesparing en het verminde ren van de uitstoot van C02. Ver dere tariefsverhogingen en be zuinigingen op het het openbaar vervoer vindt de PvdA dan ook onaanvaardbaar. [ROTTERDAM (ANP) - Boze Ibinnenschippers hebben dins dag hun actie tegen handel bui ten de schippersbeurs om ver hevigd. Ruim honderd mensen Ifokken naar het overslagbe drijf Frans Swarttouw in het Rotterdamse Botlekgebied. Zij tillen voorkomen dat een la ding fosfaat buiten de beurs om jjn een binnenschip wordt ge- ilort. Dat hebben woordvoer ders van de vrijwillige toer beurt Noord-Zuid dinsdag be kendgemaakt. lij de beurs aangeboden ladin- pn worden eerlijk worden ver deeld op een markt die voor de linnenvaart steeds krapper rordt. De lading fosfaat, die nu le woede van de schippers heeft ipgewekt, is bestemd voor het in Terneuzen gevestigde bedrijf Engis. Ruim honderd schippers belet ten afgelopen vrijdag en zater dag al het binnenschip 'Star man' af te meren bij Engis. Engis heeft een Belgische verlader ge contracteerd om een partij van - op jaarbasis 450.000 ton fosfaat- te vervoeren. Volgens Noord-Zuid gebeurt het steeds vaker dat ladingen bui ten de beurs om tegen lagere prijzen worden verhandeld. Dat gaat om herdduizenden tonnen per jaar. Er zijn beurzen in Rot terdam, Amsterdam, Maas- bracht, Terneuzen, Arnhem, Zwolle, Hengelo, Delfzijl, Gro ningen en Leeuwarden. Totaal staan daar ongeveer duizend schippers ingeschreven. Eén van de bommenwerpers landt in Gilze-Rijen. foto Marcel Antonisse/ANP GILZE-RIJEN (ANP) - Onder grote publieke belangstelling zijn dinsdagavond op de vliegbasis Gilze-Rijen acht Amerikaanse F117 A Stealth-gevechtsvliegtuigen geland. De toestellen blij ven circa een maand in West-Europa voor nachtelijke oefen- vluchten. De volgens brigadecommandant J. de Ruijter van de Koninklij ke Marechaussee tussen vijf- en zevenduizend belangstellenden zaten buiten de basis uren op de komst van de vliegtuigen te wachten. Tegen acht uur vloog onder gejoel en gezwaai met Amerikaanse vlaggen een eerste eenheid van vier toestellen traag over. De pi loten vergastten de toeschouwers op een extra rondje. Drie kwar tier later landden de andere vier toestellen. Vliegbasiscommandant kolonel G. Macco begroette de Ameri kaanse luitenant-kolonel James Phillips onderaan de vliegtuig trap met een fles bier. Beiden toonden zich enthousiast over de grote publieke belangstelling. De Stealth, ook wel het stiekeme vliegtuig genoemd vanwege de praktische ongevoeligheid voor radar, speelde een belangrijke rol bij precisiebombardementen in de Golfoorlog. Om geluids overlast te voorkomen moeten de piloten zich aan strikte voor schriften houden. DEN HAAG (ANP) - Kinderen van basisscholen uit de Schil derswijk in Den Haag brengen kleine hoeveelheden drugs rond voor junks. Ze doen dit in ruil voor snoep en speelgoed. Dit is dinsdagavond bevestigd door N.van Kooperen, voorlichtster van de gemeente Den Haag. Het gebruik van kinderen voor een drugs-boodschappendienst is al itker een jaar bekend, maar de politie zegt hiervoor geen kei harde bewijzen te hebben. Begin april van dit jaar stapte A. van der Zalm, hoofd van een ba- Andere aanpak asielzoekers bij centrum Schiphol DEN HAAG (ANP) - Moeilijk ailzetbare vreemdelingen die via Schiphol Nederland binnen komen worden voortaan niet meer in het Grenshospitium on dergebracht, maar in een op vangcentrum voor asielzoe kers. Degenen die wel op korte 'ermijn verwijderd kunnen •orden, moeten zolang in het Grenshospitium blijven. Dat heeft staatssecretaris Kosto 'an justitie dinsdag bekendge maakt tijdens een overleg met dt kamercommissie voor justi tie over het Grenshospitium. De maatregel zal in de nieuwe Vreemdelingenwet worden op- Senomen, die nog door de Twee de Kamer behandeld moet wor den. sischool in de Stortebekerstraat met een aantal buurtbewoners naar de politie. Zij hadden ster ke aanwijzingen dat kinderen tussen de 8 en 12 jaar hand en span diensten verleenden voor junks uit de buurt. De school ligt in een renovatiewij k waar veel drugsoverlast is. Junks wonen in slooppanden rond de school. De politie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. „Keiharde bewijzen hebben we nog niet. Maar we hebben geen redenen om te twijfelen aan de waarne mingen van het hoofd van de school en buurtbewoners", zegt een voorlichter van de Haagse gemeentepolitie. Inmiddels is een koffieshop tegenover de school door de politie gesloten omdat er softdrugs werden ver handeld. De politie surveilleert extra rond de sch'.ol. Volgens Van Kooperen is het probleem al veel langer bekend en wordt er in de buurt door alle hulpverleners samengewerkt om het te voorkomen. „De kin deren groeien op in een afbraak buurt waar drugs en junks een bijna normaal verschijnsel zijn. De spuiten liggen soms op het schoolplein", aldus Van Koope ren. Zij stelt evenals de politie dat ook middelbare scholieren in de Schilderswijk regelmatig klus jes opknappen voor de „buurt- junks". Karimov stapt bij Schiphol in een gereedstaande auto. foto Hans Steinmeier/ANP DEN HAAG (ANP) - De PvdA-fractie vindt het ongepast dat Nederland president Karimov van Oezbekistan met alle egards ontvangt, terwijl in diens land de mensenrechten wor den geschonden. Karimov wordt onder meer ontvangen door premier Lubbers en koningin Beatrix. Het ligt voor de hand het bezoek van de Oez- beekse president een andere karakter te geven. De PvdA-kamerleden Van Traa en Valk stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Kooij- mans (buitenlandse zaken). Karimov arriveerde dinsdagavond voor een driedaags officieel werkbezoek aan ons land. Hij wordt verzegeld door onder anderen zijn echtgenote, acht lijfwachten, een lijfarts en een kok. De president heeft ontmoetingen met de mi nisters Maij (verkeer en waterstaat). Bukman (landbouw, natuurbeheer en visserij), staatsse cretaris Van Rooy (buitenlandse handel) en Kooijmans. Van Traa en Valk willen dat Kooij- mans de schendingen van de mensenrechten in Oezbekistan aan de orde stelt. Muren slopen, stalen balken aanbrengen en opbouwen brengt veel stof met zich mee. Dooreen stofwand hebben we er in de winkel weinig 1ast van, maar toch hebben we de prijzen extra aantrekkelijk gemaakt. Kortingen op de gehele collectie. Lange Vors (straat 76. Goes DEN HAAG (ANP) - Celstraffen van maximaal zes weken, boe tes van 750 gulden, dienstverle ning tot 160 uur en voorwaarde lijke straffen van twee maan den. Dit legde politierechter E. Timmermans dinsdag in Den Haag 19 jongeren op. Zij werden verooordeeld voor het gooien van stenen, stokken en „bom- blikjes" naar de politie en ME tijdens de jongerendemonstra- tie op 8 mei in Den Haag. Tegen de jongeren waren celstraffen tussen de één en zes maanden geëist. Twee jongeren zijn vrijgespro ken omdat het volgens de poli tierechter niet vaststaat of zij daadwerkelijk stenen gooiden. De zaken tegen vier andere jon geren worden later voortgezet, omdat er nog getuigen gehoord moeten worden. Timmermans verwierp het be roep van het merendeel van de advocaten dat pas over de jonge ren geoordeeld kan worden na dat de lopende onderzoeken naar het politieoptreden zijn af gerond. „Ongeacht of het optre den van de politie fout is ge weest, is geweld tegen de politie niet te tolereren," aldus de rech ter. Timmermans vond ook dat de jongeren geen beroep konden doen op noodweer of psychische overmacht. „Zij hadden net zo als het gros van hun mede-de monstranten kunnen weglo pen," oordeelde zij. De meeste jongeren boden tij dens hun zitting maandag of dinsdag aan onbetaalde arbeid te verrichten als straf. Twee jon geren wilden dit niet. Zij werden vervolgens veroordeeld tot cel straffen van respectievelijk zes weken en een maand. Tot aan het einde van de zitting wees Timmermans de jongeren op de mogelijkheid van dienst verlening. „Zeker vanwege het cellentekort." riep een jongere. „Ik ga echt niet voor niets werken.'' Timmermans wees een student fotografie erop dat hij zich in de toekomst verre van „huislabora- tia" moest houden. De man had zelfgemaakte „bomblikjes" naar de demonstratie meegenomen. Ontploft zijn ze niet, maar wel in beslag genomen. Officier van justitie D. Van Boet- zelaer had tegen hem de hoogste straf geëist: zes maanden cel. De politierechter vond dit uiteinde lijk aan de hoge kant en veroor deelde de man tot 150 uur dienstverlening. De jongeren kunnen binnen twee weken hoger beroep aante kenen. Een aantal van hen kon digde aan dat ook ook te doen. De advocaat van twee jongeren. Th. van Angeren. noemde de vonnissen genuanceerd. Ook persofficier F. Slits toonde zich tevreden over de uitspraken. „De jongeren weten dat geweld tegen andere mensen, of het nu gaat om politie of mede-demon stranten. niet wordt getole reerd." aldus de officier. CDA-Kamerlid Lansink onder schrijft de conclusie van het RIVM dat het beleid onvoldoen de effect heeft. Hij voelt echter niets voor scher pere maatregelen. Hij venvacht meer van het naar voren halen van nog te nemen maatregelen, zoals invoering van het spitsvig net en accijnsverhoging. EN HAAG (ANP) - Honderden rijksambtenaren zijn dinsdag voor het eerst in actie gekomen om hun looneisen kracht bij te zetten. Zowel bij de Bijlmerba jes in Amsterdam als bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in Voorburg hadden werkonderbrekingen plaats. Alom scandeerden de betogers dat hun lonen met 2,5 procent omhoog moeten. De bonden die optreden namens de ontevreden rijksambtenaren, willen nog deze maand een lan delijke actiedag houden binnen het gevangeniswezen. Het is de bedoeling op die dag zondags diensten te draaien in alle hui zen van bewaring. Voor de gede tineerden betekent dat vijf uur langer in de cel blijven. De gevangenen in de Bijlmerba jes kregen dinsdag al een voor proefje. Bij het CBS in Voorburg gingen 400 medewerkers over tot de „bezetting" van het plein vóór hun gebouw. De CBS-ers over wegen bepaalde statistieken niet langer door te geven. Veel overheidsbeleid is gebaseerd op dat cijfermateriaal. De actievoerende bonden voor gemeenteambtenaren starten woensdag een advertentiecam pagne in negen dagbladen. Zo willen ze aandacht van het pu bliek vragen voor de acties van onder meer de reinigingsdien sten en de openbaar-vervoerbe drijven. Voor bijna 275 bewoners van on geveer 200 Rotterdamse straten, komt de verklarende adverten tie wellicht te laat. Ze namen zelf het heft in handen en stopten het tijdens de actie achtergela ten vuil in 30.000 Komo-zakken. De Rotterdamse reinigings dienst, die al weken stiptheids acties voert, neemt alleen de Ko mo-zakken mee. De ongeveer 350 medewerkers van het Gemeentelijke Vervoer bedrijf in Groningen hebben in tussen unaniem besloten zater dag niet uit te rijden. Vanaf za terdagochtend 05. Op 10 juni staakt het openbaar vervoer (RET) in Rotterdam 24 uur. Een dag later is Utrecht (GVU) aan de beurt. Piloot overlijdt na ongeluk met reclamevliegtuig BUDEL (ANP) - De piloot van het reclamevliegtuigje dat za terdagmiddag is neergestort op het vliegveld in Budel, is aan zijn verwondingen overleden. Een woordvoerder van de politie heeft dit dinsdag desgevraagd bevestigd. Het slachtoffer is de 24-jarige J. Giliam uit O verveen. De Partij van de Arbeid heeft binnen een week tijd een (eigen) staatssecretaris van sociale za ken tot de grond toe afgebrand en haar opvolger de hemel in geprezen. Maar ze heeft nog steeds niet goed. ook niet in het Kamerdebat van gisteren, kun nen uitleggen waar nu precies de pijn zit die deze reuzen zwaai nodig maakte De hele vertoning was een stukje com municatie met de buitenwereld van de allerslechtste soort. De kopstukken in de partij - Kok en Wóltgens - hebben zich bij de afhandeling van de kwestie minstens zo ernstig bezon digd aan hetzelfde euvel dat ze de afgedankte Elske ter Veld verweten, namelijk dat zij de kloof tussen Den Haag en de samenleving niet kon overbruggen. Op de kiezer kan deze hele affaire daarom alleen maar een uiterst belabberde in druk maken. De PvdA heeft op een fors aantal punten proble men met de nieuwe wetgeving sociale zekerheid, die het ka binet wil doorvoeren. Sinds het aantreden van de sociaal-de mocraten in de regeerploeg Lubbers-3, nu drieënhalf jaar ge leden, verkeert de partij wat dat betreft in zoiets als een door lopende kramptoestand. Die werkt belemmerend op de slagvaardigheid en de conditie van de PvdA. Blijven meere- geren begint meer en meer te lijken op doorstrompelen naar de eindstreep. Breken met het kabinet wil de PvdA zelf voor geen geld. Ook in het Kamerdebat gisteren is nog weer eens met zoveel woorden verzekerd dat de PvdA loyaal het kabinets beleid op dit stuk van zaken mee zal uitvoeren. Nog steeds wordt dus geen grens aangegeven: tot hier en niet verder. Nee, de PvdA heeft er voor gekozen om de onvrede bij de achterban en in de eigen politieke gelederen over alle ingrij pende maatregelen op dit terrein te vertalen in een personen strijd. in de kunst van politiek behendig omgaan met de pro blematiek. Ter Veld beschikte niet over dat talent, en moest wijken. Wallage wordt om zijn grote souplesse en zijn vaar digheid politieke problemen te vertalen, alom hoog gewaar deerd. De explosie binnen de PvdA over het vertrek van Ter Veld en het ijltempo waarin gewerkt is om de gevolgen van de schok te ondervangen, heeft overigens de discussie over het leiderschap ook in een stroomversnelling gebracht. Het volle gewicht van het voor veel PvdA-ers zo moeilijk te verteren kabinetsbeleid kan niet alleen maar worden afgewenteld op weer een staatssecretaris van sociale zaken; het zal op een gegeven moment ook Kok en Wöltgens voor het blok zetten. Het CDA, met Brinkman in de hoofdrol, is verre van ge rust op de effecten van de jongste schoonmaakoperatie bij regeringspartner PvdA. En daar is wel reden voor. Ko mende zomermaanden zullen nog uiterst moeilijke beslissin gen moeten worden genomen over het inkomensbeleid voor 1994, een jaar van een neergaande economie. Opnieuw ko men dan sociale vraagstukken scherp aan de orde, de vraag hoe de laagst betaalden moeten worden ontzien. Premier Lubbers heeft vorige week de actievoerende en stakende ambtenaren nog eens aangesproken: de overheid zit op zwart zaad, van een kale kip valt niets te plukken. Hoe voorbeeldig PvdA-leider Kok ook de staatskas beheert, met een staats kas waarvan de bodem zichtbaar wordt, valt alleen maar een beleid van bezuinigen en van krimpen te voeren. En dat be leid roept sterke weerstanden op. De Partij van de Arbeid heeft de afgelopen dagen geprobeerd om de aandacht van de echte klem waarin zij zelf zit, af te leiden door een persoons wisseling als wondermiddel aan te dragen. Wallage zal onge twijfeld al zijn politieke capaciteiten aanwenden om oplos singen te zoeken voor het dilemma van de PvdA met de so ciale zekerheid. Maar ook hij zal zijn partij op een gegeven moment moeten dwingen om kleur te bekennen. Verkie zingsjaar of niet. vdM. van onze correspondent BRUSSEL - De EG gaat de han del met landen in Midden- en Oost-Europa opvoeren en de po litieke banden aanhalen. De mi nisters van buitenlandse zaken van de EG hebben dinsdag in Luxemburg in principe het licht op groen gezet voor een uitgebreid voorstel daartoe van de Europese Commissie. Tsjeohië. Slowakije. Roemenie, Polen. Hongarije en Bulgarije wordt het lidmaatschap van de EG in het vooruitzicht gesteld, zonder dat een datum wordt ge noemd. De landen moeten nau wer betrokken worden bij de po litieke discussies in de EG over met name justitiële samenwer king en immigratie. De pogingen van de EG en Rus land om een onderling handels akkoord af te sluiten zijn ern stige vertraging oplopen. Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen. Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel 01184-84000 Servicepunt. Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Sen/icepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur: in het weekeinde: verwi|zing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- I'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00. franco per poSt 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50, jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving ƒ319.00: jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p st-, (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent pér mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3