Renovatie 166 huizen bijna klaar Een nieuw bestaan in het Vlaamse land streek Gevels Ratio-II-woningen dankzij nieuwe methode razendsnel vervangen Broekhoven: bestuui bouwvereniging stelt weinig of niets voor WOENSDAG 9 JUNI 1993 van onze verslaggever Hans Heijt AXEL - Nog voor de bouwvak vakantie denkt het aanne mingsbedrijf Gebroeders Van der Poel BV uit Terneuzen de re novatie van 166 Ratio-II-wonin gen van de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni ging (RZVW) te kunnen afron den. De werkzaamheden zijn in oktober vorig jaar gestart en vallen vooral op door de wijze waarop de voor- en achterge vels vervangen worden. Voor dat karwei wordt namelijk ge bruik gemaakt van een ijzeren frame, waardoor het mogelijk is om in één dag de voor- en ach tergevels van een huis te ver nieuwen. De 166 Ratio-II-woningen zijn eind jaren zestig gebouwd en staan verspreid in de kernen Sint Jansteen (12). Kloosterzan- de (13). Axel (88). Zaamslag (7). Hoek (23). Sluiskil (6) en Schoon- dijke (16). „De Ratio-II-woningen vallen in de categorie grotere, duurdere huurwoningen", zegt hoofd be wonerszaken E. Merckx van de RZVW. „Door de hoge huren was het niet altijd even makkelijk om deze woningen te verhuren. De prijs van de huizen konden we echter niet verlagen, maar omdat we de woningen toch aan trekkelijker voor de huurders wilden maken besloten we de kwaliteit van het gebodene te verbeteren." Eisen Het probleem van de Ratio-II- woningen was dat ze niet aan de eisen van deze tijd voldeden, omdat ze gebouwd zijn in een pe riode dat er nog nauwelijks spra ke was van wasautomaten, aard gasgestookte cv's en isolatie van woningen. Merckx: „Bovendien begonnen de huizen na meer dan 25 jaar natuurlijk mankementen te vertonen. Zo was het hout van de kozijnen bijvoorbeeld verrot en dringend aan vervanging toe We hadden ons bij de renovatie kunnen beperken tot dat soort werkzaamheden. Het leek ons echter beter om het hele karwei in eén keer goed aan te pakken en daarom hebben we onder meer gekozen voor het geheel vernieuwen van de voor- en ach tergevels van de woningen." De RZVW besloot voor de reno vatie van de Ratio-II-woningen in zee te gaan met het aanne mingsbedrijf Gebroeders Van der Poel. Dit Terneuzense be drijf heeft een voor Nederland unieke methode ontwikkeld die het mogelijk maakt in één dag de voor- en achtergevel van een Ratio-n-woning te vernieuwen. Frame Bedrijfsleider M. van der Staal van het aannemingsbedrijf legt uit dat de unieke werkwijze be rust op een groot stalen frame waarop de kozijnen voor deuren en ramen gefixeerd zijn. Van dei- Staal: „Bij het vervangen van de gevels werken we met een club van twintig mensen die 's mor gens wordt onderverdeeld in drie ploegen. Het eerste team sloopt de oude gevels, de tweede ploeg levert de blokken kalk zand aan waaruit de nieuwe ge vels moeten worden opge bouwd. De derde club bevestigt de kozijnen op het frame. Wan neer dat voorbereidende werk gedaan is wordt het frame met de kozijnen tegen de opengebro ken woning gezet. Daarna wordt in rap tempo de kalkzandstenen binnenmuur van binnenuit via verlijming opgebouwd. Een dag later wordt het stalen frame van de gevel los geschroefd en een week later wordt de buitengevel gemetseld. Ondertussen zijn dan ook de nodige isolatiewerk zaamheden uitgevoerd." Dankzij deze werkwijze hoeven de bewoners hun huis niet te ver laten en bovendien heeft de me thode als voordeel dat niet elke avond tijdverlies wordt geleden met het wind- en waterdicht ma ken van de woningen. Het expe riment werd vorig najaar uitge voerd bij een leegstaande wo ning in Kloosterzande en daarna gingen de corporatie en het aan nemingsbedrijf aan de slag met bewoonde huizen in Sint-Jan- steen. De renovatie van de Ratio-II- woningen bestaat naast het ver nieuwen van de gevels onder meer uit het vervangen van de keukenblokken indien dat no dig is, het verbeteren van de ven- De renovatie van de Ratio-II-woningen in Hoek is in volle gang. foto Oscar van Beest tilatie en het monteren van een aansluitmogelijkheid voor een wasmachine. Merckx: „De kos ten van het renovatieproject worden betaald uit de algemene bedrijfsreserve van de corpora tie en bedragen per woning on geveer 55.000 gulden. Voor elk huis wordt drie weken uitgetrok ken. De bewoners hoeven niet te verhuizen, maai- omdat de men sen toch veel overlast ondervin den van de werkzaamheden stel len de woningbouwvereninging en de betrokken gemeente een bedrag van 2500 gulden per huis beschikbaar. Daarmee kunnen de mensen bijvoorbeeld hun huis een verfje geven of nieuwe vloerbedekking aanschaffen." De renovatiewerkzaamheden waren vorig najaar begonnen in Sint Jansteen. Zaamslag en Kloosterzande en zijn daar in middels voltooid. Begin dit jaar is een begin gemaakt met de re novatie van 88 woningen in Axel. Twee weken geleden werd daar de honderdste woning uit het rijtje opgeleverd. Momenteel worden de huizen in Hoek aan gepakt en daarna komt Schoon- dijke aan bod. Nog voor de bouwvakkantie wordt het hele project afgerond. Van der Staal geeft aan dat het werk steeds beter vlot omdat het team dat de renovatiewerk zaamheden uitvoert steeds be ter op elkaar raakt ingespeeld. Verder is hij net als Merckx zeer te spreken over de medewerking van de bewoners van de Ratio-II- woningen. Van der Staal: „We hebben van de kant van de be woners totnutoe nog geen en kele klacht gehad over de over last die we veroorzaken. Boven dien worden onze mensen vaak op leuke attenties onthaald. Zo werden ze bijvoorbeeld enkele weken geleden in de Truman- laan op koffie en gebak getrak teerd." Merckx laat weten dat veel men sen het renovatiewerk zien als een goede gelegenheid om hun huis zelf ook weer een beetje op te knappen. Merckx: „Het woon- plezier in de buurten waai- de huizen gerenoveerd zijn is duide lijk toegenomen. Bovendien hebben we de huurverhogingen kunnen beperken, zodat de men sen voor gemiddeld 700 gulden per maand een Ratio-II-woning kunnen betrekken. Het gevolg van dat alles is dat mensen zich steeds vaker bij ons melden om dat ze interesse hebben voor zo'n gerenoveerde woning." Ex-politieman Terneuzen verruilt hotel in Oostenrijk voor restaurant van onze medewerker Kris Naudts EKE-NAZARETH - Uit de kof fer van hun Mercedes met Oos tenrijks kenteken halen Jaap en Janneke Kalle niet alleen groenten en diverse keukenin- gredienten, maar ook een strijkplank en een braadpan. In Oostenrijk hebben ze een heel hotel vol, maar hier ont breekt nog wel eens iets. De verhuizing is heel snel geko men. Op een zondag verlieten ze het hotel in Obervellach om vijf dagen later in Eke een res taurant te openen. Terneuze- naar en gewezen lid van het ge meentelijke politiekorps in de Scheldestad, Jaap Kalle (42), zijn vrouw Janneke en dochter Angela zijn weer een beetje thuis. In Vlaanderen, dat wel. Maar met Terneuzen en Zeeuwsch-Vlaanderen dicht bij. Gelegenheid dus om de ve le vrienden en kennissen eens een keertje vaker op te zoeken. Vanaf het rustieke, bebloemde terras van zijn nieuwe zaak d'Oude Maalderij in het Oost- vlaamse Eke kijkt Jaap Kalle uit op zo'n rustgevend Vlaams weidelandschap met paarden, koeien, geiten en schapen. Aan de andere zijde van het pand ligt een grote vijver, daar ooit ontstaan door zandwinning voor de aanleg van de autoweg El7. Van de idyllische land schappen van Karinthië, met bergen en heldere meren, naar het beperkte groen van het overbevolkte Vlaanderen. Een hele stap. „Oostenrijk verlaten, het is een vrije keuze geweest", vertelt Jaap onder het degusteren van een Vlaamse Kriek van 't vat. „Ach, waar je je brood verdient, ben je thuis. Toen we indertijd Terneuzen verlieten, hebben we nooit heimwee gehad. Jan neke en ik wilden eens wat meer leven. Het leven heeft meer te bieden dan werken al leen. Vier en een half jaar ex ploiteerden we een hotel van 72 bedden in Obervellach. Een le ven als hotelier, leuk vond ik dat. Eén ding: we hadden nooit vrij. nauwelijks familieleven. Je draagt de verantwoordelijk heid over acht personeelsle den. Je leeft en werkt in je ho tel. Ook onze dochter wou te rug. Toen we deze winter op Gran Canaria met vakantie waren, hoorden we daar vertel len dat in Eke-Nazareth een hoevetje-restaurant. over te ne men stond. Puur toeval. Wat ons het meest opviel, was de melding dat de vorige exploi- Kok Mare Buitendijk, Angela, Janneke i Jaap Kalle (vlnr): „Hier willen we een puur restaurant exploiteren." foto Armand Verschraegen tanten de zaak twee dagen per week sloten. Als dat even kon, zeg. Vijf dagen werken en twee dagen vrij." De Kalles hadden eidenlijk geen plannen Obervellach vaarwel te zeggen. Toch namen ze snel een beslissing. Eind mei zaten ze in Eke. in een restau rant met terras. Tot hun tevre denheid. Het restaurant liep meteen goed. Warm „We zien hier eigenlijk geen problemen", zeggen ze. „We kwamen vroeger al graag naar België. Vlaanderen, dat heeft iets warms. In Terneuzen had den we dat Vlaamse. Een Zeeuws-Vlaming is een halve Belg. Wij passen ons aan de be volking aan. niet omgekeerd. In Oostenrijk deden we net het zelfde." Jaap Kalle: „In Gent heb ik veel vrienden bij de sportver eniging van politie, brandweer en rijkswacht. We gingen wel eens vaker uit in Gent. Mijn eerste contact met de mensen van Eke legde ik in het dorps café 'Bij Diane'Ik ben daar op een ochtend een pint gaan drinken. Een Nederlander die d'Oude Maalderij overnam. Daar moesten ze wel even naar luisteren. Op de openingsre ceptie waren 150 man. Veel Ne derlanders en veel vrienden uit Terneuzen, maar ook heel veel mensen uit Eke en uit de buurt. Dat deed ons plezier. Een eer ste aanwijzing dat we zijn aan vaard." Jaap Kalle spreekt enthou siast over de vroegmarkt in Gent. De sfeer daar bevalt hem opperbest. „Daar ontmoet ik de echte Gentenaren. Je onder handelt over de prijs. Het gaat allemaal zo makkelijk. En dan is er in Gent het recentelijk ge opende grootwarenhuis voor de horeca ISPC. Je vindt er ge woon alles. Op tien minuten rij den van hier. Vers is hier veel minder een probleem dan in Oostenrijk. Neem nou verse vis. België is een eldorado voor vis. En de Belg eet graag vis." Jaap Kalle is afkomstig van Goeree-Overflakkee. Hij woon de 19jaar in Terneuzen waar hij bij de gemeentepolitie werkte. Hoe ruilde een Terneuzense po litieman het uniform voor het keurige pak van hotelier in een Oostenrijks dorp van 2600 zie len? Kalle: „In feite heb ik het allemaal te danken aan mijn interesse voor de personeels verenigingvan de politie. Ik zat 10 jaar in het bestuur, was voortdurend bij organisaties betrokken. Naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de gemeentepolitie Terneuzen werd er onder meer een volley baltoernooi gespeeld met deel-' name van politieteams uit Duitsland, Engeland. België en Oostenrijk. De Oostenrijkse ploeg kwam uit Obervellach. Nadien gingen we op uitnodi ging eens een weekje op vakan tie naar Obervellach en ook la ter gebeurde dat nog een paar keer. We kwamen in contact met de burgemeester en met de directeur van het plaatselijk toeristenbureau. In die tijd stond in Obervellach een hotel leeg. Dat is iets voor jou. zei de burgemeester me eens la chend." Verdrag „Janneke en ik hadden al en kele jaren plannen om iets an ders te doen. Dat kon van alles zijn. Een bistro of een kleding zaak in Terneuzen. Na een jaar onderhandelen kochten we het hotel in Obervellach. Niet zon der administratieve proble men. Gelukkig bestond er nog ergens een verdrag uit de jaren 1600. Dat bepaalt dat Neder landers de enige buitenlandse burgers zijn die in Oostenrijk rechtstreeks eigendommen mogen kopen. Een voordeel dat we hebben overgehouden uit de toenmalige relaties tus sen het Nederlandse konings huis en de Habsburgers. Op 5 december 1988 kregen we van de notaris groen licht. Ik weet nog dat we eigenlijk niet meer geloofden in de goede afloop. Die avond zaten we thuis in Terneuzen een borrel te drin ken toen het bevrijdende tele foontje kwam. Toen liep het snel. Van oud op nieuw deed ik mijn laatste nachtdienst bij de politie. Op 5 januari 1989 zijn we verhuisd. We zijn er meteen aan de slag gegaan. Het vroor zestien graden. Na weken poet sen. openden we de zaak begin februari. De papierwinkel was erger dan in België. De toeken ning van de verblijfsvergun ning sleepte een half jaar. Tel kens als we naar Nederland wil den, moesten we op het politie bureau van Obervellach onze paspoorten halen. De Oosten rijkse ambtenarij is heel strikt. Maar, klagen deden we niet. We kregen veel medewerking van de WV van Obervellach. Die zorgde op buitenlandse beur zen voor boekingen. Toen we begonnen, hadden we immers niets." Het Oostenrijkse hotel hebben Jaap en Janneke verpacht aan een Duitser. Het is de bedoe ling dat die later de zaak koopt. Tijdens het gesprek heeft Kalle het af en toe over 'bij ons in Oostenrijk'. Om de twee maan den reizen de Kalles nog naar Obervellach. Voor het overige wil hij voortaan met de Vlaam se mentaliteit door het leven. Kleinschalig Kalle: „Hier willen we een puur restaurant exploiteren. Met ge legenheid iets te drinken op het terras. Kleinschaliger dus. Meer gespecialiseerd. Het in dustriepark van Eke is vlakbij. Dus daar verwacht ik wel wat cliëntèle van. In die vier en een halfjaar Oostenrijk hebben we al doende veel geleerd. Werken was dat. We zijn in het diepe ge sprongen en we zijn boven wa ter gekomen. Gelukkig hadden we een goeie kok. Ook als mens viel die reuze mee. Met mijn ogen heb ik veel van die man geleerd. We denken dat we in Vlaanderen nog veel kunnen bijleren. Uit Axel haalde ik de 24-jarige kok Mare Buitendijk. Die kan zich hier waarmaken. Friet geven we niet. Het valt me intussen op dat veel men sen zeggen: ha, eindelijk eens geen friet. Vlamingen apprecië ren iets culinairs. Ach, je moet gewoon vriendelijk zijn tegen de mensen. Mijn principe is dat het restaurant een stukje van de huiskamer moet zijn. Het zit vaak in kleine dingen. Heeft het gesmaakt, mevrouw? Leuke dag gehad, meneer? Je moet er niet veel moeite voor doen en de mensen apprecië ren dat." Opgestapte secretaris Woningbouwvereniging Terneuzen: „Zó'n gebrek aan deskundigheid..." foto Oscarvs van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Eén ding voor op gesteld: hij heeft grote be wondering voor het werk dat de 51 personeelsleden van 'de club' dagelijks verrichten. Trou wens, hij heeft ook geen hekel aan voorzitter A. Janse. Dat die man zoveel vrijheid van hande len krijgt, is de schuld van de rest van het bestuur. En daar aan heeft Jan Broekhoven (43) toevallig wél een bloedhekel. „Dat Janse zo z'n gang kan gaan, bewijst dat de rest van het be stuur van de Woningbouwver eniging Terneuzen eigenlijk weinig of niets voor stelt. Het gros is helemaal niet op de hoogte van de situatie in de so ciale woningbouw." Dat irriteerde Broekhoven - twee jaar bestuurslid en de afge lopen twee maanden als secreta ris lid van het dagelijks bestuur - mateloos. Omdat de nieuwe bestuurlijke opzet vermoedelijk pas begin volgend jaar gestalte krijgt, besloot hij ermee te kap pen. Hij had geen zin nog maan den door te moeten met een be stuur 'dat consequent zaken uit de hand laat lopen'. Met die nieuwe opzet (een klein bestuur van deskundigen en een Raad van Toezicht) is hij overigens best gelukkig. Sterker nog. in zo'n bestuur zou hij best weer zitting willen nemen. „Ik geef toe dat ook ik zeker de wijsheid niet in pacht heb - op mijn des kundigheid valt ook best heel veel aan te merken - maar ik ben wel bereid om me door middel, van het volgen van cursussen verder te bekwamen in die hele woningbouw-materie. Voor zover ik weet, is de animo daar toe bij andere bestuursleden nul komma-nul. Bij mijn weten zijn er de afgelopen twee jaar geen cursussen gevolgd door be stuursleden. Terwijl dat toch hard nodig was! De enige die nu een cursus volgt is directeur E. van Exter. Een cursus leidingge vende capaciteiten is het, geloof ik. Maai- dat is een ander ver haal..." Miljoenenbedrijf Dat hij er destijds in rolde, lag wel een beetje voor de hand. Hij had als lid van de bewonerscom missie Bloemenbuurt de renova tie begeleid, veel overleg ge pleegd met bestuur en staf van de bouwvereniging. En daar naast maakte hij ook deel uit van de Bewonersraad. Hij was, vindt hij, redelijk goed inge voerd in de hele woningbouwwe reld. Maar nadat hij in het be stuur was gekozen, viel zijn mond open van verbazing. Zo'n enorm gebrek aan deskundig heid. „Terwijl je toch praat over een miljoenenbedrijf. Een ver eniging met een vermogen van 300 miljoen gulden, een jaarom zet van 29 miljoen en een salaris- post van 4 miljoen op jaarbasis. Kijk, van een bestuur verwacht je daadkracht, beleid, kennis van zaken en ook geloofwaardig heid. Wat dat betreft schiet dit bestuur op alle fronten te kort. Er wordt niet geluisterd naar signalen uit de werk-organisa- tie, er worden geen kritische vra gen gesteld over de financiële si tuatie, er wordt niet geprotes teerd wanneer alle mogelijke za ken plotseling weer worden bij gesteld... Niets van dat alles. Ja, eerlijk gezegd is het een stelletje ja-knikkers." Wat Broekhoven woedend maakte, was dat de leden van het algemeen bestuur pltseling hun mond wel durfden roeren toen een week geleden een ver gadering werd belegd zonder voorzitter Janse. „Toen kwam men wèl los! Ik moet zeggen dat Janse het algemeen bestuur tij dens vergaderingen altijd alle ruimte heeft gegeven om met te gen-argumenten te Daarvan is nooit gebnj maakt. En als iemand als mond open durfde te doe had dat bij de stemme: geen enkele consequent draaiden ze weer 180 om." De opgestapte secretai grijpt niet dat de oven stuursleden het hebben dat allerlei afspraken-ge na een onderzoek naar he tioneren van de hele club zijn nagekomen. „We zout voorbeeld als bestuur ra richte contacten gaan houden. Over specifieke ciële zaken met het hoa die afdeling, met het hoe wonerszaken over dat kwesties en met bij voorn projectleider Renovaties opknappen van de huizei allemaal niet gebeurd. informatiestroom van de: satie naar het bestuur iss gekapt. Verder is er bini managementteam nog sprake van onderling wi wen, worden onderzoeka ten niet vrijgegeven... Acii nelijk heeft men nog steeJ geleerd van het verleden denk juist dat een beste veel aan zou kunnen verb Heb je een bestuur metre van zaken dan geef je ee zitter geen ruimte om alla gen houtje te regelen. Em directie zou dan veel be« nen functioneren. Maart: belt maar door!" Vraagtekens Voorzitter Janse kan dani beien' dat de vereniging: diepe dal is geklommen.! hoven plaatst daar vraag bij. „Aan bedrijfsresem komende zaken zouden w miljoen hebben. Nou, dl dan wel zijn, maar ik wf dat dat mooie cijfer ten gaat van de kwaliteit van ningvoorraad (3800 wor 500 garages). We hadden de eerste plaats moeten i op verbetering van de won in het belang van de hin Maar bijvoorbeeld in '92 helemaal geen grote pre uitgevoerd. Dat levert c lijk lekker geld op. Die 2 cent extra huuropbn daarmee is ook niets a Het staat allemaal zo m papier in de meerjaren; tot 2002. Maar als je de co jaarrekening '92 bekijkt,; dat die enorm verschilt; raming." Broekhoven is de vierdes ris op rij die tussentijdse: „Nee, van een vete tussen Janse is echt geen spfc kunt het die man imroa kwalijk nemen dat hij in jaar tijd de nodige kennis' ken heeft opgebouwd. Mi de andere kant zou het. E die ellende van de afgelci ren, misschien wel goed; hij nu zou besluiten der tershamer door te geveiu ander. Dat zou voor de be eniging misschien wel' send werken." Voorzitter Janse voelt er' voor al te nadrukkelijk gaan op de kritische kas ningen van 'zijn' scheid» cretaris. „Ik ben in ieder blij dat mijn kennis van niet in het geding is. TjaJ als bestuurder nu eenifé pulaire en impopulaire r. gelen nemen. Het zij zoJ vind niet dat, wanneer jfcl gens niet mee eens bent.jf moet weglopen. Nee, dan: juist blijven zitten en pP zelf het tij te keren. Mijnm altijd geweest: ik zit dasr plaats en ik vecht voorde' ging. De leden hebben, aanpak ook hun vertrou* gesproken. Over de k* van bestuursleden? Aci praat je intern over. niet' krant."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 26