Miljoen nodig voor Burg-project RO-theater geeft twee toegiften in Rotterdam Invoering rioolrecht in Valkenisse komt opnieuw ter discussie Terneuzenaar brengt conflict met gemeente voor Raad van State J. Schaap stopt als lijsttrekker D66 Milde straf voor steken relschoppei met een glasscherl stappen in streek Stichting wil verdedigingswerk in Burgh gedeeltetijk opknappen WOENSDAG 9 JUNI 1993 van onze verslaggeefster Maaike van Houten BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Westerschouwen Cul tureel wil aan de slag met de Karolingische Burg in Burgh. Vanuit haar schoolmuseum in de Burghse Schole kunnen acti viteiten worden opgezet over de burg, die gedeeltelijk hersteld zou moeten worden. Uitvoering van het plan kost een miljoen gulden. De gemeente heeft er van onze verslaggever KOUDEKERKE - De discussie over de invoering van het riool recht kan komend najaar in de gemeenteraad van Valkenisse weer losbarsten. Het college van b en w van Valkenisse wil de raad opnieuw voorstellen die belasting in te voeren. De ge meenteraad wees dat idee vorig jaar af, maar stemde wel in met een forse verhoging van de on- roerend-goedbelasting. De ge meente kwam zo toch aan vol doende geld om onder meer de sporthal te financieren. De gemeenteraad wilde vorig jaar tijdens de behandeling van de begroting 1993 weinig van een rioolrecht weten, omdat Valke nisse nog geen rioolbeheersplan had. Het was nog niet duidelijk of het daadwerkelijk nodig was rioolrecht te heffen en hoe hoog die belasting moest worden. In middels is het rioolbeheersplan bijna gereed, vertelde waarne mend-burgemeester A. Lam- pert. Dat wordt binnenkort ge presenteerd. De gemeente Valkenisse heeft, verklaarde Lampert, de laatste jaren gemiddeld 280.000 gulden aan rioleringswerken uitgege ven. De waarnemend-burge meester wilde nog niet meedelen op welk bedrag het college het rioolrecht wil vaststellen. „Het zal", verduidelijkte hij, „in elk geval een heel stuk minder zijn dan de tachtig gulden van vorig jaar." Voorjaarsnota De invoering van het rioolrecht komt aan de orde in de voor jaarsnota van de gemeente Val kenisse. die donderdagavond in de gemeenteraad wordt bespro ken. In die nota schetst het col lege van b en w van Valkenisse een niet al te rooskleurig beeld van de financiële positie. Zo zag de gemeente zich vorig jaar ge dwongen een grote greep te doen uit de reseves. onder meer voor tekorten op de grondverkopen van het voormalige Thomassen- terrein (725.000 gulden) en nieuwbouwwijk Koningshof plus de reconstructie van de Prinses Beatrixlaan (709.900 gulden). Het college van b en w was bo vendien in de meerjarenraming nog uitgegaan van een verho ging van de uitkering uit het ge meentefonds van 64.000 gulden in 1994. De rijksoverheid kort echter flink op de bijdragen aan de gemeenten. Het college ver wacht dat het Rijk in 1994 niet meer geld, maar ruim 105.000 gulden minder zal afdragen. Dat leidt tot een tekort op de begro ting van 1994, wat opgevangen zal moeten worden. En b en w willen nog ruimte overhouden voor nieuw beleid. Ouderen fietsen eerste toertocht SLUISKIL - De eerste fietstoer- tocht voor ouderen, een inita- tief van de Sluiskillenaren Ben ny de Ridder, Lucien Pycke en Richard Bracke, werd dinsdag vrreden. De vijfentwintig deel nemende ouderen fietsten door de polders naar Philippine, waar even gepauzeerd werd. De tocht ging verder via een stukje België, waarna men weer op Sluiskil aam-eed. Het ligt in de bedoeling de komende zo mermaanden elke dinsdag een dergelijke tocht te houden. Lief hebbers kunnen zich om 13.30 uur melden aan Het Meulegat. momenteel geen geld voor, maar de Stichting heeft goede hoop dat de provincie wat vrij geviger is. In het plan worden de burg en het nabijgelegen museum na drukkelijk aanelkaar gekop peld. Informatiepanelen en een maquette in de school zouden bezoekers het een en ander kun nen leren over de burg, een ver dedigingswerk dat in de negen de en tiende eeuw werd gebruikt als schuilplaats tegen invallen van de Noormannen. In de school zou een lokaal kun nen worden ingericht met infor matie. Dat is pas mogelijk als het 'kennis der natuur'-gedeelte van het museum kan verhuizen naar het milieu-educatief cen trum. De stichting stelt bovendien van een medewerker DEN HAAG/TERNEUZEN - Een voormalige omwonende van Tollenaar Containers BV aan het Wulpenbek in Hoek wil dat de gemeente Terneuzen hem een vergoeding geeft voor de schade die hij naar eigen zeggen heeft geleden doordat bij het be drijf een afdakconstructie voor een papieropslag is gebouwd. „Graag zou ik door de gemeente Terneuzen na de herziening van het bestemmingsplan Wulpen- bek schadeloos gesteld willen worden voor een bedrag van dertigduizend gulden, wegens waardevermindering van mijn woning," aldus de inmiddels naar Almere verhuisde Koppe- jan gisteren bij de Raad van State. Op de plaats waar nu de papier opslag staat gold voorheen een woonbestemming. Drie jaar ge leden nam de gemeente een zo genoemd voorbereidingsbesluit. Daarmee werd de weg geopend om vooruitlopend op een nieuw bestemmingsplan een bouwver gunning voor de afdakconstruc tie te kunnen verlenen. Beroep De afdeling rechtspraak van de Raad van State boog zich giste ren over Koppejans beroep te gen het voorbereidingsbesluit. Tegen het verlenen van de bouwvergunning heeft de voor malige omwonende geen beroep ingesteld. Uit eerdere Raad van Sta te-uitspraken, en ook tijdens de zitting gisteren, blijkt dat Koppejan dit wel had moeten doen. „Uw positie is nu zwak ker," aldus Raad van State- rechter Van der Veen. Voor even tuele schadevergoeding zal Koppejan overigens een aparte procedure op grond van de Wet Ruimtelijke Ordening moeten aanspannen. De uitspraak over het voorberei dingsbesluit is over enkele we ken. van onze verslaggever VLISSINGEN - D66 gaat in Vlis- singen de raadsverkiezingen in met een nieuwe lijsttrekker. D66-fractievoorzitter J. Schaap, die twaalf jaar de kar voor de democraten in de Vlissingse ge meenteraad heeft getrokken, stelt zich niet opnieuw kandi daat voor die functie. Zittend raadslid en nummer twee op de kandidatenlijst van 1990. A. G. M. Veraart, en voor zitter mevrouw M. Schoonen van D66 Vlissingen hebben zich inmiddels opgeworpen als kan didaat-lijsttrekker. De leden be slissen in het najaar wie zich de opvolger van Schaap mag noe men. De verkiezingen voor de gemeenteraad vinden maart 1994 plaats. Schaap blijft wel beschikbaar als raadslid. Hij heeft bewust van het lijsttrekkerschap afge zien. „Ik zit volgend jaar twaalf jaar in de gemeenteraad als frac tievoorzitter", lichtte hij toe. „Ik heb drie keer als D66-lijsttrek- ker aan de raadsverkiezingen meegedaan. Het is mooi ge weest. Het is tijd voor een nieuw gezicht." Van de bijna twaalf jaar die Schaap in de Vlissingse raad zit, heeft hij er acht in zijn ééntje doorgebracht. „Met een uitste kende steunfractie achter me", voegde hij gelijk toe. In 1990 won D66 drie zetels in Vlissingen. Toch kwamen de democraten niet in het college van b en w te recht. Datwas voor Schaap een teleurstelling. De kans is groot dat D66 volgend jaar opnieuw grote winst boekt in Vlissingen. Zeer waarschijn lijk kunnen de huidige college partijen PvdA, CDA en VVD dan niet meer om D66 heen. De lijst trekker van D66 is de eerste aan gewezen persoon om wethouder te worden. Schaap heeft zich dat gerealiseerd. „Maar het zou een slechte reden zijn om mij daar om nogmaals op te werpen als kandidaat-lijsttrekker. D66 gaat. voorspelde kandidaat lijsttrekker Veraart, de verkie zingen in met een lijst van vijf tien tot twintig kandidaten. Het heeft de democraten lang ont broken aan voldoende kaderle den. Dat probleem is de laatste driejaar opgelost door een groei van het ledental. voor een deel van de palissade te herstellen en de gracht vol water te zetten. Ook zou er een terrasje kunnen komen met een tearoom of een koffieshop. Eerder ontwerp De werkgroep Burghse Schole van de Stichting Westerschou wen Cultureel heeft de ideeën gedeeltelijk overgenomen van een eerder ontwerp van het Delftse bureau Archeoplan. Dat maakte twee jaar geleden in op dracht van .de gemeente een grootser concept, met onder an dere een panoramapaviljoen en een audiovisuele presentatie. In een bijbehorende haalbaar heidsonderzoek werd uitgegaan van 100.000 bezoekers per jaar. De kosten werden geraamd op drie miljoen gulden. Van dat ontwerp is jaren niets meer vernomen. Wethouder G. J. W. van der Salm was des tijds wel enthousiast, maar hij hikte tegen de kosten aan. De in vestering is, zegt hij. naai- achte ren geschoven omdat andere projecten, zoals sporthal en mi lieu-educatief centrum, de aan dacht vroegen en voorrang dien den te hebben. Kleinschaliger Daar kwam volgens hem nog bij dat de inzichten over onder an dere automobiliteit sindsdien sterk zijn veranderd. Op duizen den toeristen die met auto of bus naai' de burg komen, zit de ge meente niet te wachten. Ze geeft de voorkeur aan een kleinschali ger opzet die niet indruist tegen bij voorbeeld verkeerscircul atie- plannen. Ondanks de bijval voor het meest recente concept hoeft de stichting niet op financiële steun te rekenen. Van der Salm: „Voorlopig past dit niet bij onze ideeen voor de begroting van 1994." De voorzitter van Westerschou wen Cultureel, A. Damman, vindt dat niet zo erg. Het is vol gens hem al heel wat als het plan goed ontvangen wordt. De stich ting heeft reeds contact gehad met de provincie. Die heeft een potje met anderhalve ton voor de drie Karolingische burgen in Zeeland. De stichting hoopt op een bijdrage uit dat potje, zodat althans een aanzet kan worden gegeven mét het onder de aan dacht brengen van een van de weinige cultuurhistorische mo numenten die Westerschouwen binnen de gemeentegrenzen heeft. ROTTERDAM - Het RO-thea- ter speelt tot zaterdag 12 juni als toegift op het seizoen 92/93 de voorstelling 'Uitzicht' in Hal 4. Donderdag 17 juni volgt een tweede toegift, wanneer in de Rotterdamse Schouw burg 'De Nacht van Omeros' plaatsvindt. 'Uitzicht' is geschreven door Nirav Christophe in samen werking met de acteurs en ge baseerd op improvisaties on der leiding van regisseur Pie- ter Loef. Uitgangspunt was een rapport van de Rotter damse politie dat afgelopen winter uitlekte. Zij waar schuwt daarin voor een op handen zijnde stadsoorlog tussen de verschillende etni sche groepen die de stad be volken. In 'Uitzicht' raakt een Rotter dams gezin verzeild in de dooi de Rotterdamse politie aange zegde stadsoorlog. Het gezins hoofd probeert zijn familie door de zware tijden heen te loodsen met behoud van de zo gekoesterde waarden van me dedogen, inlevingsvermogen en respect. Hierbij wordt hij op de vingers gezien door de hulpverlening, die aan het gezin vanwege de overheid is toegewezen. „Dat zijn planken, en weet je wat dat in no time wordt? Een blokkade. Wij Nederlanders mogen daar niet meer over heen en gebeurt dat wel, dan wordt plotseling je autootje opgeblazen of een rij winkels geplunderd. En reken maar dat we onder de tafel gaan zit ten hoor, als ze onze camper opblazen." De vraag is of dit gezin hun 4 x 100 meter tolerantie-estafette volbrengen. Overleven ze? Is er eigenlijk wel oorlog? Het dramatische uitgangspunt is ontleend aan Jean-Claude Grumbergs 'Demaip une fené- tre sur rue'. Hij schreef dit stuk in 1967 naar aanleiding van de apathische reactie in Frank rijk op de oorlog in Biafra. Een gezin wordt geconfronteerd met een buiten op straat woe dende oorlog. Alles wordt in het werk gesteld om de reali teit van die oorlog te ontken nen. Het RO-theater brengt don derdag 17 juni een bijzonder evenement in de Rotterdamse Schouwburg: 'De Nacht van Omeros'. een vertelmarathon van 21.00 tot 7.00 uur rond het Scène uit 'Uitzicht', dat het RO-theater tot 12 juni opvoert in Hal 4 in Rotterdam. foto Leo vanVelzen werk 'Omeros' van Derek Wal- cott. In de sfeer en met het rit me van een Caribische nacht dragen dertien acteurs het complete, in het Nederlands vertaalde epos 'Omeros' van de Nobelprijswinnaar voor. De geschiedenis en het dagelijks leven op het Caribische eiland St. Lucia spelen een belangrij ke rol, maar centraal staat de strijd om de prachtige Helena. De voorstelling bestaat uit ze ven delen. Elk deel is ook af zonderlijk bij te wonen en wordt ingeleid met een kort verslag van het voorafgaande. Er is live-muziek en verschil lende schrijvers leveren een bijdrage. 'De nacht van Omeros' is een doorlopend festival in zakfor maat met kleine, verrassende intermezzi. In de hal van de schouwburg is de 'Caribische Veranda', waar gegeten en ge dronken kan worden. Ook is een tentoonstelling ingericht over de rijkdom aan referen ties in 'Omeros'. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 61-jarige man uit Hoedekenskerke is door de politierechter in Mid delburg veroordeeld tot een boete van 250 gulden waarvan de helft voorwaardelijk omdat hij iemand met een glasscherf in het gezicht verwondde. Dat gebeurde toen vier bezoekers van het café van zijn zoon in Kwadendamme er een enorme puinhoop aanrichtten. Terwijl de vader zijn zoon in de bediening assisteerde, begon het viertal op de tafels te dansen, zo zette de verdachte op de zit ting uiteen. Daarna begonnen ze het terras af te tuigen door onder meer met de parasols de bloem bakken te slopen. Toen de vader met een blad consumpties naar buiten ging werd dat uit zijn handen geslagen. Daarop gingen de vandalen er met terrasmeubilair vandoor. De vader ging er achteraan en liep daarbij rake klappen op. waarbijzijn bril het moest ont gelden. Tijdens de vechtpartij haalde hij uit met een stuk glas, dat hij van de straat had opge raapt. Dat leverde één van de HULST Muziekreis - Het Zeeuws- Vlaams jeugdorkest The Young Ones treedt zaterdag 12 juni twee keer op in Europa's cultu rele hoofdstad, Antwerpen. Van af half drie 's middags spelen de jongeren in de kiosk van de Zoo (de Antwerpse dierentuin) en 's avonds concerteren ze vanaf kwart over acht op de Groen plaats in het centrum. BURGH Avondvierdaagse - De veertiende avondvierdaagse in Burgh wordt dit jaar gehouden vanaf maandag 21 juni. De rou tes beginnen bij het sportveld en zijn 8 en 15 kilometer lang. De start is op maandag om 18.30 uur. herrieschoppers een fli^ in kin en lip op. Hoewel het steken mete pot glas over het algemeen bestraft wordt, hield offit;. justitie mr H. F. Mos het,, de gebeurtenissen die er geval aan voorafgingen,! eis van 250 gulden. Poüt ter mr J. T. Begheyn zag; ding om daar in zijn vont onder te gaan. School viert ii Kloosterzands 10-jarig besta van een medewerker KLOOSTERZANDE - school Ter Duinen heeli dag het tienjarig besta vierd met activiteiten v ruim tweehonderd leer en hun ouders. Alle kii namen 's middags rond school deel aan een spe] circuit. Voor de leerling de onderbouw was er ee penkast-stuk over Reyni Vos van Theater Wielen wafels met limonade. 's Avonds verzameldent deren zich met hun oud! kleed in kleurig zomerten pet, voor een wandelspet met opdrachten door hei Bij terugkomst schoof me gemeenschapsruimte v; school aan tafel. Voor de] gen uit de hoogste groep; er op school een disco ing De aanwezigen konden i men aan fancy-fair en sp kijken bij een foto- en i toonstelling waar tien ja Duinen in beeld gebracht Voorheen waren de leei gehuisvest in de Heilig school aan Groenedijk. 7 gebouw op de nominatie voor de sloop, werd in t breidingsplan Oostvoge nieuwe school neergezet ging men een fusie aan i Maria-meisjesschool. Woensdag 9 juni Sportpaleis Ahoy' - 20.00 The Velvet Underground in concert. Luxor Theater - 20.15 Waardenberg de Jong, Rot terdams duo met geperfectio neerde chaos, slapstick en sur realistische kolder. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal -19.30 'l'Incoronazione di Poppea', van Monteverdi, door Het Onafhankelijk Toneel, over de gebeurtenissen rond Seneca, Ottone en Poppea aan het Ro meinse hof van keizer Nero. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Stelling 1', dansvoorstelling door Onafhan kelijk Toneel en Stichting Ver zamelde Werken. Bibliotheektheater - 20.00 en 21.30 Eenakterfestival, met 'Tom en Jerry, sad. sad, sad' van Annie van den Oever en 'Het Aanzoek' van Anton Tjechov. Hal 4 - 21.00 'Uitzicht', door het RO-theater, over een Rotter- dams gezin dat verzeild raakt in de stadsoorlog. Plaswijckpark - 15.0Q 'Het Tovervisje', poppentheater door Anneke Strack, voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Donderdag 10 juni De Doelen, grote zaal - 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest, o.l.v. Jeffrey Tate, met een integraal Beethoven-pro gramma. Luxor Theater - 20.15 'Waardenberg de Jong' (zie woensdag 9 juni). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal - 20.15 'L'Incoronazione di Poppea' (zie woensdag 9 juni). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Stelling 1' (zie woensdag 9 juni). Hal 4 - 21.00 'Uitzicht' (zie woensdag 9 juni). Bibliotheektheater - 20.00 en 21.30 Eenakterfestival, met 'Theater van het misverstand' van Koltés en 'Uw Echtgenoot' van Natalia Ginzburg. Vrijdag 11 juni Luxor Theater - 20.15 'Waardenberg de Jong' (zie woensdag 9 juni). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal - 20.30 'Stelling 1(zie woensdag 9 juni). Hal 4 - 21.00 'Uitzicht' (zie woensdag 9 juni). Bibliotheektheater - 19.00, 20.30 en 22.00 Eenakterfestival, met 'Waar gaat het over?' van Wim T. Schippers, 'Noem het een spelletje' van A. M. Vogelen zang en 'Heb je'mijn kleine jon gen niet gezien' van Suzanne van Lohuizen. Zaterdag 12 juni De Doelen - diverse tijden 'Poe try International', internatio naal cultureel dichtersfeest en Le Bal du Festival. De Doelen grote zaal - 20.15 Rot terdams Philharmonisch Or kest, o.l.v. Jeffrey Tate, met inte graal Beethoven-programma. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal -20.30 'Stelling 1' (zie woensdag 9 juni). Bibliotheektheater - 19.00, 20.30 en 22.00 Eenakterfestival, met 'Karei' van S. Mrozek kenen' door Theatergro! balt en Zodiak met 'Song! love and death'. Hal 4 - 21.00 'Uitzich woensdag 9 juni). Zondag 13 juni Sportpaleis Ahoy' - 10, 17.00 Amateurmuziekm tatie, door alle koren en ten uit Rotterdam. De Doelen - diverse tijdei try International' (zie za 12 juni). Schiedamsedijk -11.00 te Zondagsmarkt, met kun tiek, curiosa en boeken. Maandag 14 juni De Doelen - diverse tijde try International' (zie za 12 juni). Dinsdag 15 juni De Doelen - diverse tijde; try International (zie za 12 juni). Rotterdamse Schouwbur te zaal - 20.15 'L'Incoron di Poppea' (zie woensdag Rotterdamse Schou' kleine zaal - 20.30 Scapii let Rotterdam, met wor programma. Woensdag 16 juni Bibliotheektheater - 20.3 zusters' van Anton Ti door het Leidsch Studenl neel. Plaswijckpark - 15.00 Tovervisje', door poppent Anneke Strack. Donderdag 17 juni Rotterdamse Schoui kleine zaal - 20.30 'Omeri Derek Wallcot, door he theater. Vrijdag 18 juni Bibliotheektheater - 20; tures in motion', dansvc ling door Balletstudio In de Wolff. Museum voor Volkenki 'Suriname aan de Maas daags openluchtfestival veel muziek, dans, theató linaire specialiteiten. Zaterdag 19 juni Rotterdamse Schouwbi 10.00 tot 18.00 Eindpresi van SKVR-aktiviteiten pop jazz, klassieke n dans, theater, literatuui grafie en beeldende kunsf Rotterdamse Schouwbur te zaal - 20.15 'Les Dans dansvoorstelling rondom derijen en beelden dc SKVR-dansschool. Zondag 20 juni Rotterdamse Schouwbur te zaal - 20.15 'Les Dam (zie zaterdag 19 juni). Maandag 21 juni Sportpaleis Ahoy' - 20.00 May in concert. Dinsdag 22 juni De Doelen, grote zaal - Rotterdams Philharro Orkest, o.l.v. Simon Ratt de symfonie 'Romeo et Ji van Hector Berlioz, ter s heid van het 75-jarig best De Karolingische Burg in Burgh is nu alleen te herkennen aan de wijde kring van bomen. Er loopt nu een toeristisch wandelpaadje doorheen. foto Pieter Hon hoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 24