Milieudienst voor ondernemers 3SüHrsr 'W Klassiek duo debuteert met orgel en dwarsfluit PZC Olympiade teleurstelling voor kei in natuurkunde Autoritje na fors drankgebruik op braderie bestraft PSD mag veerboot Beatrix verkopen Boete veehouder die schaap liet kreperen provincie 13 'Hulp bij zorg voor milieu in midden- en kleinbedrijf s akkoord met herziene verordening voor geschot Jim Doyle (43) nieuwe directeur van Engelhard lezers schrijven WOENSDAG 9 JUNI 1993 van onze verslaggever VLISSINGEN - De Provincia le Stoomboot Diensten hebben van gedeputeerde staten toe stemming gekregen om de pro cedure te beginnen voor de verkoop van de enkeldekker Prinses Beatrix. Het Brandweer Trainingscen trum in Vlissingen heeft veel belangstelling voor de boot, maar het staat nog niet vast dat de enkeldekker daar te rechtkomt. Van de zijde van de PSD wordt aangegeven dat ook anderen wel eens belang stelling hebben getoond. Tot nu toe is steeds geantwoord dat verkoop van de veerboot nog niet aan de orde is. Op zijn vroegst kan dat begin volgend jaar een feit zijn. De nieuwe veerboot Koningin Beatrix wordt momenteel gebouwd en kan in januari voor de normale dienst ingezet worden. Volgens plaatsvervangend comman dant van de Vlissingse brand weer. D. G. Murre. is de brand weer financieel niet in staat mee te dingen naar het schip als er ook andere kopers in de markt zijn. Hij wijst er op dat de Prinses Beatrix een aan winst voor het Brandweer Trai ningscentrum zou zijn. Tevens wordt op die manier goede pro motie voor Vlissingen en de provincie Zeeland gemaakt, omdat veel mensen het cen trum bezoeken. Van sponso ring voor het schip wil Murre niet veel weten. ..Dan ben je weer afhankelijk van die spon sors". vindt hij. n onze verslaggever %LIS6INGEN - Sinds begin de- ile maand kunnen ondernemers ijn het midden- en kleinbedrijf jeen beroep doen op bijstand van de Bedrijfsmilieudiensl Zee- vijand. De dienst, een initiatief ejvan de werkgeversorganisaties en de kamers van koophandel in leze provincie, is bedoeld om «drijven te helpen bij de zorg foor het milieu. En dat dan het iefst in een zo vroeg mogelijk tadium. „Want voorkomen is ïo? altijd de goedkoopste mi- ieumaatregel", zegt directeur |irT. P. Meiman. jen ondernemer die de zorg voor jet milieu op zijn beloop laat, ïaakt zijn bedrijf kwetsbaar, [elman: „Want het gaat niet al- ;n om de kwaliteit van het mi ll, maar ook om de continuï- ;it van het bedrijf. Als onvol- loende aandacht aan het milieu jordt besteed, staat er zo ie- nand voor de deur om de zaak te luiten. Behoud van werkgele- ;nheid is dan echt geen door- iaggevende factor meer." Landelijk bestaan al twintig be- drijfsmilieudiensten, waarbij ongeveer duizend bedrijven zijn aangesloten. De diensten rich ten zich op ondernemingen tot vijfhonderd werknemers in voor al de chemische, grafische en metaalverwerkende sector. Dit soort bedrijven heeft grote moeite de gestaag scherper wor dende milieuregels bij te hou den. De verplichting vanaf 1995 op een planmatige manier aan interne milieuzorg te doen, maakt de noodzaak des te groter over deskundigheid op milieu gebied te kunnen beschikken. Meiman: „Het is voor een klein bedrijf vaak niet haalbaar een ei gen milieuman in huis te halen. Die kost minstens 80.000 gulden. Vanuit die gedachte zijn be- drijfsmilieudiensten opgericht. Vergelijk het maar met gemeen schappelijke bedrijfsgezond heidsdiensten voor ondernemin gen die te klein zijn om een eigen arts in dienst te nemen." Afhan kelijk van de grootte betaalt een onderneming jaarlijks 500 tot 2500 gulden voor de deelname van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten zijn dinsdag akkoord ge- taan met een herziene geschotsverordening van de Zeeuwse water schappen. De Kroon heeft een eerdere versie van de geschotsverordening ver- d, omdat de gevolgen voor eigenaren van natuurgebieden veel e drastisch waren. Die zagen zich geconfronteerd met geschotsver- logingen van 90 procent. Dat was volgens de Kroon niet redelijk, n de nieuwe verordening is dat wat genuanceerd, vinden gedepu- eerde staten. Daarom hebben ze er minder moeite mee. Dat bete- ent meteen dat ze de verzoeken om goedkeuring aan de verorde- iing te onthouden verwerpen. De vraag of het systeem van de ge- chotsheffing correct wordt toegepast moet door de belastingrech- er worden beantwoord, vinden gs. Dat gebeurt als beroep wordt in- [esteld tegen een individuele aanslag. aan de bedrijfsmilieudienst. De kosten voor onderzoeken, bege leiding in procedures en bij uit voering van milieuplannen ko men daar bovefiop. Wanneer een bedrijf een beroep doet op de dienst, wordt allereerst een zo genaamd nul-fase onderzoek uitgevoerd, waarin de milieu problemen in kaart worden ge bracht. Adviesbureaus Voor dit soort diensten zijn ook commerciële adviesbureaus be schikbaar. De Bedrijfsmilieu dienst verschilt daarvan volgens Meiman omdat deze dienst 'van, voor en door de bedrijven is'. Het stichtingsbestuur dat de Be drijfsmilieudienst bestiert be staat uit ondernemers. Dat is naai' de mening van Meiman een voorwaarde om de dienstverle ning zo goedkoop mogelijk te houden. Een verschil met een in genieursbureau is verder dat sprake is van een band tussen dienst en bedrijf die blijft be staan, waardoor het makkelij ker is tot een gefaseerde aanpak van milieuzorg te komen en de verschillende stappen op elkaar af te stemmen. Dat de Bedrijfsmilieudienst Zee land op de kleintjes let. blijkt wel uit het feit dat 'een goedkope directeur' (het zijn Meimans ei gen woorden) in de arm is geno men. Meiman is gepensioneerd. Hij is directeur geweest van al- coholfabriek Nedalco in Bergen op Zoom en heeft als interim-di recteur de bedrijfsmilieudienst in Zutphen geleid. Bij de dienst in Zeeland, gevestigd in het kan toor van de kamer van koophan del in Terneuzen. is hij part-time directeur. Meimans belangrijk ste taak de komende maanden is de Bedrijfsmilieudienst Zeeland bekend te maken bij het be drijfsleven. Iran onze verslaggeefster GOES-„Muziek van Telemann, is nou echt muziek waar je als publiek met open mond naar luistert." Muziekdocent Aart Kot uit 's Heer Hendrikskinde ren en fluitiste Margriet Cop- poolse uit Goes zijn het daar roerend over eens. Kot en Cop- poolse vormen sinds april een klassiek duo. Hij speelt orgel en clavecimbel, zij speelt dwars fluit. De combinatie van instru menten is volgens hen heel bij- zonder. In Zeeland kennen ze Izelf slechts één duo dat deze in strumenten gebruikt: Stoffel en Trudy Gunst uit 's Heer Hen drikskinderen. Het eerste con cert geven Kot en Coppoolse donderdag 15 juli in de her vormde kerk van Renesse. Ze hebben samen nog nooit een noot in het openbaar gespeeld. Toch staan er in juli en augustus al vier concerten in Haamstede op het programma. Platenmaat schappij De Bazuin uit Stroe is inmiddels ook geïnteressseerd geraakt in het muzikale duo. In september worden in Yerseke proefopnamen gemaakt voor een cd met twaalf nummers. „Orgel en fluit, samen is een ech te uitdaging en bovendien is er een markt voor", denkt Aart van onze verslaggever TERNEUZEN - De petrochemi sche katalysatorenabriek En- felhard in Terneuzen heeft weer een nieuwe algemeen di recteur. De Amerikaan Jim Doyle (43) volgt met ingang van deze maand W. C. A. Holtkamp op. [Doyle was vanaf 1989 algemeen jdirecteur van de Engelhard-ves- jtiging in het Amerikaanse Louisville. Hij hield zich daar be- pg met de produktie van pig menten en andere kleurstoftoe voegingen voor de verfindustrie. Onder zijn leiding groeide de fa briek uit tot een toonaangevend bedrijf in z'n sector. Voordien vertolkte de chemisch ingenieur verschillende managementfunc ties bij Engelhard en was hij ma rinier in het leger van de Ver enigde Staten. Doyle is aangesteld voor een pe riode van drie jaar. Hij vervangt Holtkamp, die in december vo rig jaar op non-actief werd ge steld. De arbeidsovereenkomst tussen Holtkamp en Engelhard werd vorige maand officieel beëindigd. Bij veel kleine bedrijven ontbreekt het aan deskundigheid op het steeds ingewikkelder wordende milieugebied. foto Ruben Oreel Kot. Aan de cd zal ook de fluitis te Ciska Zielstra meewerken. Kot en Coppoolse richten zich op de barokmuziek uit de 17e en 18e eeuw. „Barokmuziek is ech te vermaakmuziek, muziek die leeft", vindt de muziekdocent. De aparte combinatie van orgel en dwarsfluit trok ook de aan dacht van Vera Baris, leidster van enkele dansgroepen in Rot terdam. Baris en het duo zullen binnenkort bekijken of ze kun nen samenwerken. Blokken Aart Kot speelt al 25 j aar muziek en is sinds 1977 muziekdocent aan het Buys Ballotcollege in Goes en dirigent van twee koren. Zijn vader zette Kot al op zijn vierde jaar aan het orgel, met speciale houten blokken zodat zijn voeten bij de pedalen kwa men. Dwarsfluit spelen is al der tien jaar de hobby van Margriet Coppoolse. Zij werkt één dag in de week op de afdeling voorlich ting van het asielzoekerscen trum in Goes. Een andere interesse van de flui tiste is het omgaan met dove mensen. Zo onderhoudt ze con tacten met doven in Woerden. „Dit is wel een contrast natuur lijk. Misschien ga ik wel uit een soort schuldgevoel met deze mensen om. Doven kennen zoiets moois als muziek niet in hun leven." Op vrijdag 6 augustus geeft het tweetal het eerste avondconcert in de kerk in Dreischor. Dat con cert beschouwen ze zelf als de grote vuurdoop. m' i'i wtKot en Margriet Coppoolse: bijzondere combinatie van orgel en dwarsfluit. foto Willem Mieras foto Ruben Oreel Floris de Vooys: ...nog twee kansen... VWO-er Floris de Vooys mag niet naar Virginia van onze verslaggever BIGGEKERKE - De num mers één tot en met vijf van de Nationale Natuurkunde Olympiade gaan begin juli naar de internationale na- tuurkundewedstrijd in de Verenigde Staten. Nummer zes, Floris de Vooys (17) uit Biggekerke, moet genoegen nemen met een oorkonde en een boek. Drie punten (van de honderdvier die hij kon ha len) scheidden hem dinsdag uiteindelijk van een reis naai de Internationale Natuur kunde Olympiade in het Amerikaanse Williamsburg, Virginia. „In feite is die zesde plaats een teleurstelling", al dus de leerling van de Stede lijke Scholengemeenschap Middelburg dinsdag. „Vooral omdat de eerste zeven kandi daten dicht bij elkaar zaten. Maar ja, het is jammer." Na een landelijke voorselectie onder duizend VWO-leeriin- gen was Floris met zeventien andere natuurkunde-keien uitverkoren mee te doen aan de Nationale Natuurkunde Olympiade in Utrecht. Als gast van de faculteit natuur- en sterrenkunde van de in de Domstad gevestigde universi teit verdiepten de scholieren zich een week lang in allerlei natuurkundige onderwerpen, van kinetische gastheorie tot quantummechanica en de re lativiteitstheorie. In een prac ticumtraining moesten ze hun vaardigheden tonen. Ook stonden uitstapjes op het pro gramma naar natuurkundige onderzoeksinstituten in en buiten Utrecht. Twee kansen In de loop van de week werd de praktische en theoretische kennis van de leerlingen ge toetst, waarna dinsdag de winnaars uit de bus rolden. Van tevoren had Floris zich zelf vijftig procent kans gege ven om bij de eerste vijf te ein digen, omdat hij bij voorron des derde was geworden. Zijn zesde plaats was dus een dom per, maai- de moed zonk hem desondanks niet in de schoe nen. „Ik heb nog twee kansen: bij de natuurkundewedstrijd voor schoolteams en de indi viduele scheikundetest waar aan ik ook meedoe." Bovendien was de week in Utrecht ook een hoogtepunt, waarbij de natuurkunde-bol- lebozen zich onderling uitste kend vermaakten. „Het wa ren heus niet allemaal naar binnen gekeerde persoontjes die alleen maar over natuur kunde konden praten. We hebben ontzettend veel lol ge maakt." van een medewerkster MIDDELBURG - Een bezoek aan de braderie in Sint Philips- land in juni vorig jaar liep voor een 29-jarige inwoner van Oud- Vossemeer slecht af. Hij had er enorm veel gedronken, maar stapte desondanks in zijn auto om naar huis te gaan. Bij het wegrijden raakte hij met lage snelheid een voorbijganger. De man rende achter de auto aan, rukte het rechter voorportier open en trok de sleutel uit het contactslot. Vervolgens waarschuwde deze de politie dat er een dronken man de weg op wilde gaan. De bestuurder werd enigszins ver suft in zijn auto aangetroffen. Hij zei dat hij zich nog goed in staat voelde om te rijden en dat hij slechts twee biertjes had ge bruikt. De ademproef wees an ders uit. De uitslag van 1285 mi crogram (2.90 promille) wees op tenminste dertien glazen alco holhoudende drank. Hij moest zijn rijbewijs afgeven aan de po litie, maar op zijn verzoek kreeg hij het na tien dagen al weer te rug. Dinsdag hoorde Oud-Vosse- meerder op de zitting van de po litierechter in Middelburg twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eisen, de straf die hoort bij de hoogste categorie van de alcohol-verkeersdelicten. Officier van justitie mr H. F. Mos bood de verdachte wel aan drie maanden van de ontzegging voorwaardelijk te vragen als hij bereid is de alcohol-verkeerscur- sus te volgen. De man zei dat hij zijn rijbewijs niet kon missen voor zijn werk omdat hij her en der montage werkzaamheden doet. Dat was voor politierechter mr J. T. Beg- heyn geen reden om hem in het bezit van het document te laten. Hij vonniste een jaar ontzegging waarvan de helft voorwaardelijk en het volgen van de cursus. De gevangenisstraf wijzigde hij in veertig uur dienstverlening. Bo vendien legde hij 500 gulden boete op. van een medewerkster MIDDELBURG - Een 56-jarige veehouder uit Waarde is door de politierechter in Middelburg tot een boete van duizend gul den, waarvan de helft voor waardelijk, veroordeeld omdat hij één van zijn schapen de no dige verzorging had onthouden. Het dier ging dood doordat het geen hulp kreeg bij de geboorte van een lam. De man werd op de avond van 27 mei vorig jaar door een kennis gewaarschuwd dat het lam tij dens de geboorte was blijven ste ken. De eigenaar zei dat hij wel zou gaan kijken, maar hij had het die dag druk met. het scheren van zijn schapen en moest 's avonds de dieren nog terugbren gen naar de wei waar de lamme ren liepen. Die avond keek hij niet meer om naar het dier in ba rensnood. De volgende ochtend zag een po litieman het schaap met het half geboren lam in de wei liggen en waarschuwde opnieuw de eige naar dat het niet goed ging met het dier. Kort daarna bleek het te zijn bezweken zonder dat het hulp gekregen had. In hetzelfde weiland werd een dood lam in verregaande staat van ontbin ding aangetroffen. Geen tijd De veehouder voerde aan dat hij 900 schapen had en dat hij ze da gelijks allemaal langs ging. „Ik sta dag en nacht gereed voor mens en dier", verdedigde hij zich. „Mijn schapen lopen er al lemaal prima bij, u mag zelf gaan kijken", nodigde hij de rechter uit. Hij voegde eraan toe dat hij geen tijd had om 'elke centime ter van het weiland te onderzoe ken'. Officier van justitie mr H. F. Mos veronderstelde dat het hoofd van de verdachte er niet naar stond toen hij de melding over de problemen van het schaap kreeg. Hij vond dat dat de man ondanks de grote drukte direct actie had moeten ondernemen. Het vonnis was conform de eis van de officier. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. iiii i i i i i i i i i i i i li ilii Ter Veld gevallen Uit de PZC van zaterdag 5 juni: Ter Veld gevallen. Leedvermaak is geen vermaak, maar ik kan mij er niet helemaal aan ontrek ken. Als ik lees en zie hoe me vrouw Ter Veld was aangeslagen na haar 'val', kan ik niet ontko men aan de gedachte, dat zij nu misschien kan begrijpen, hoe uitkerings-gerechtigden zich voelden nadat zij die als een bak steen had laten vallen en als pro fiteurs werden afgeschilderd. Maar ook is het onbegrijpelijk, dat de PvdA juist haar het bos heeft ingestuurd. Want niet zij maakte het beleid van afbraak, maar Kok, Wöltgens e.a. zijn de bedenkers daarvan. Ter Veld voerde ze alleen vol overtuiging uit. Ik vraag me trouwens af. van welke uitkering mevrouw Ter Veld nu kan gaan genieten: WAO, WW, of bijstand? Of mis schien een burgemeesterspost? Asperges steken zal wel niets voor haar zijn. H. A. Joosse Zustersstraat 51 Middelburg Wiskunde- examen In de PZC van 28 mei, werd on-"1 der de kop 'Laatste loodjes wis kunde zwaar', verslag gedaan van de examens, die op de don derdag ervoor waren afgeno men. In het artikel werd verteld, dat ook een handvol kandidaten examen deden in het vak teke nen. Tot zover geen enkel pro bleem, maar als je dan leest dat in Zeeland alleen op de SG Scheldemond in Vlissingen te kenen als examen wordt aange-, boden, schiet er iets verkeerd. De laatste 13 jaar kan. op de Oranje Nassauschool voor chr. mavo in Middelburg, tekenen als examenvak gekozen worden en in die jaren hebben zo'n 170 leerlingen, inclusief de 14 van dit jaar. die keuze gemaakt. Daarbij komt nog dat er in Zeeland veel meer scholen voor voortgezet onderwijs zijn waar die keuze mogelijkheid is. De verslaggeefster is naar mijn idee niet of slecht geïnformeerd. Als gevraagd wordt om rectifi catie. wordt dat afgedaan met: 'er vallen toch geen dooien' en 'u kunt wel bellen over iedere punt of komma die verkeerd staat'. Een tip voor volgend jaar. infor meer eerst even op welke scho len welke vakken worden geëxa mineerd. Wim de Haan G er brandy straat 58 Vlissingen Vernielingen bij bedrijf SIR JANSLAND - Bij een bedrijf aan de Lageweg in Sirjansland zijn zondag vernielingen aange richt. Er werd een afrastering ka potgemaakt en er werden diver se brandblussers leeggespoten. De politie veronderstelt dat jeugdigen aan het werk zijn ge weest. Politie bekeurt 67 hardrijders ZUIDZANDE - Bij een snel heidscontrole in Zuidzande zijn dinsdagmiddag 67 automobilis ten geverbaliseerd. De controle werd. tussen een en drie uur, bin nen de bebouwde kom van Zuid zande gehouden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 99 kilo meter per uur. Er geldt een ma ximum van 50 kilometer per uur. Tabak gestolen RENESSE - Bij een inbraak in een supermarkt op een camping aan de Hoogenboomlaan in Re- nesse i volgens de politie een 'aanzienlijke hoeveelheid' ta baksartikelen meegenomen. De zaak werd bezocht in de nacht van zondag op maandag. Toegang werd verkregen door het forceren van een deur. De schade bedraagt enkele duizen den guldens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 21