COURANT Wallage wil plannen aanpassen Het extraatje vanDanone. EG wil hulp moslim-landen in Bosnië kleintjes Weer aanslagen tegen Turken Duitsland Oorlogsmisdadiger Bousquet vermoord Britse politie rekent met moeite markies in pvolger Ter Veld heeft begrip voor kritiek op korten bijstand 17 Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Yanavond een bui Uonnig en zeer warm. In de middag Lpehoolken die later het buiensta- \dinm kunnen bereiken. Matige oosten wind. Temperatuur 28 tot 30 graden. jaargang no. 133 oensdag 9 juni 1993 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen N HAAG (GPD/ANP) - [atssecretaris Wallage (so- ezaken) is bereid de door de A bestreden voorstellen om iorten op de bijstand, aan te isen. Hij heeft dit gisteren in Tweede Kamer gezegd tïj- iszijn eerste optreden als op- ;er van Elske ter Veld. ewel Wallage erkende als lid het. kabinet verantwoorde nd te dragen voor de kabi- sbesluiten 'zoals genomen', hij aan veel waarde te hech- aande adviezen van de Raad i State en de Raad voor de ge- entefinanciën daarover. Voorts sprak hij over 'een open dialoog met de Kamer'. Wallage zei. in een duidelijke verwijzing naar het PvdA-standpunt. te willen luisteren naar argumen ten vanuit de Kamer, te kijken waar de pijn zit en te willen werken aan consensus. CDA-fractieleider Brinkman volstond met de constatering dat Wallage de volle verant woordelijkheid wilde nemen voor genomen kabinetsbeslui ten. In eerste instantie had Brinkman nog te verstaan gege ven dat zijn fractie het kabinet houdt aan eerdere besluiten en aangekondigd beleid. Volgens hem kan het niet zo zijn dat. nu er een andere boodschapper is, de boodschap verandert. Brinkman hamerde op de nood zaak om het stelsel van sociale zekerheid aan te passen. Hij zei daarbij te blijven rekenen op de steun van de PvdA. en riep de PvdA-fractie in de Kamer op goed naar de CDA-wensen te luisteren. PvdA-leider Kok en PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens erkenden dat de meningsverschillenftus- sen Ter Veld en de PvdA-fractie over het te voeren beleid wel de gelijk een rol hebben gespeeld bij de vertrouwensbreuk. Eerder hielden Kok en Wöltgens steeds vol dat de inhoud van het beleid buiten de zaak stond en dat het alleen ging over de wijze waarop zij met de fractie communiceer de. Wöltgens noemde de manier waarop Ter Veld optrad in toe nemende mate „een politieke factor op zichzelf' en een belem mering voor het uitdragen van het beleid. De fractievoorzitter voerde met Ter Veld vele ge sprekken over haar optreden. Hij onthulde dat de fractie op 25 inister trekt ttigheid Lucky en in twijfel N HAAG (ANP) - Het depar- ent van justitie bekijkt of de elijkse trekking van de Luc- Ten-loterij wel door de beu- Ikan. Het plan van de Slaats- erij om vanaf het najaar ook ie dag prijzen toe te kennen, rekken de ambtenaren daar kbij. nister Hirsch Ballin heeft dat sdag in de Kamer gezegd, gens hem is het nog maar de agof de vergunning die de lo- ijbedrijven hebben, dagelijk- trekkingen toestaat, minister kondigde verder een uw wetsvoorstel aan waarin (gebruik van speelautomaten ardt gebonden aan een leef- dsgrens. Bovendien wil hij het ntal gokkasten beperken door landelijk evenwichtige reiding in te voeren. Hirsch allin denkt tevens na over een jrzoek van de kleine gerefer eerde partijen om gemeente- sturen het recht te geven leelautomaten te verbieden. Hervatting vredesoverleg M.-Oosten WASHINGTON (AP) - Israel, de Palestijnen en drie Arabische regerin gen hebben een Ameri kaans voorstel voor her vatting van de vredes besprekingen over het Midden-Oosten op 15 ju ni geaccepteerd. De verwachting is dat de Palestijnen nog deze week een delegatie naar Washington zullen af vaardigen voor verken nend overleg. De drie Arabische landen die aan het vredesproces deelnemen, zijn Jorda nië, Syrië en Libanon. De Oostenrijkse bonds kanselier Franz Vranitz- ky heeft dinsdag een boodschap van de Pale stijnse bevrijdingsorga nisatie PLO meegeno men naar Israël. Volgens Bassam Abou Charif omvat de bood schap een voorstel voor „terugtrekking van het Israëlische leger uit dichtbevolkte gebieden van de bezette Gaza- strook om plaats te ma ken voor troepen van de Verenigde Naties". Willy Lafeber (links op foto) en Eva van der Linde, verkoopsters in de boekwinkel op het Centraal Station Utrecht, doen mee aan de door radio 3 ontketende actie tegen vreemdelingenhaat in Duitsland. foto Marcel Antonisse/ANP HAMBURG (RTR/DPA/AFP) - Duitsland blijft het toneel van aanslagen tegen bui tenlanders. In de nacht van maandag op dinsdag kwamen bij de politie meldin gen binnen van zeker vier pogingen tot brandstichting. Er vielen geen gewon den, omdat de branden snel konden wor den geblust. In verband met het aanhoudende geweld houdt het Duitse parlement volgende week woensdag een speciaal debat over iu.t racisme. Bondskanselier Kohl, op wie felle kritiek is wegens zijn wegblijven van de herdenkingsdienst voor de slachtoffers in Solingen, wil tijdens het debat met een officiële verklaring komen over het ge weld en de haat tegen buitenlanders in Duitsland. Het geweld tegen buitenlanders is inmid dels een vrijwel dagelijks verschijnsel. In Wülfrath (bij Düsseldorf) moesten veer tien mensen, onder wie zes kinderen, met rookvergiftigingen naar het ziekenhuis. De slachtoffers woonden in een huis waar verschillende Turkse families onderdak hebben. Onbekenden hadden dinsdag ochtend vroeg brand gesticht in de wo ning. Justitie spreekt over een rechts-ex- tremistische daad. In Hamburg trachtten tot nu toe onbe kenden een Turks restaurant in de as te leggen en in Frankfurt am Main probeer den onbekenden met terpentine een huis in brand te steken waarin overwegend Turken en Joegoslavische vluchtelingen wonen. Alerte bewoners ontdekten het vuur op tijd waardoor geen slachtoffers zijn gevallen, zo meldde de politie. In Oberhausen-Rheinhausen bij Speyer werden brandbommen gegooid in een door een Duits-Turkse familie gepacht restaurant en in het appartement van de familie boven het etablissement. Als reactie op het toenemende geweld te gen buitenlanders, vernielden dertig tot vijftig Turken maandagavond in Schwa- nede bij het Noordduitse Bremen ruiten van een café dat als trefpunt van neo-na- zi's bekend staat. De Turken sloegen ook enkele gasten. De Turkse premier Erdal Inönu riep dins dag de Turken in Duitsland op rustig te blijven. Weliswaar zullen de aanslagen nog een tijdje doorgaan, maar de Duitse politie zal de noodzakelijke maatregelen treffen, aldus Inönu vanuit Ankara. Van de Duitsers vindt 61 procent dat reeds lang in het land wonende buitenlan ders recht hebben op een dubbel staats burgerschap. Dit blijkt uit een opiniepei ling van het weekblad Die Woche. Uit de enquête komt verder naar voren dat in middels meer Westduitsers (21 procent) vreemdelingenhaat als het grootste natio nale probleem beschouwen, dan werk loosheid 17 procent). mei grote zorgen heeft geuit over haar functioneren. Wöltgens heeft zij dezelfde dag geïnfor meerd over de zeer kwetsbare positie waarin zij verkeerde en haar dringend verzocht niets te doen wat de verhoudingen ver der zou verstoren. De zaterdag daarna, op 29 mei. spuide Ter Veld echter in pittige bewoor dingen - „stiekem en achter baks" - haar kritiek op de fractie in een interview in NRC-Han- delsblad. Wöltgens heeft dat vraagge sprek ervaren als „een klap in het gezicht". De uitlatingen van Ter Veld waren volkomen in strijd met het dringende advies dat hij haar gegeven had. „Het boorde wat mij betreft de laatste hoop de grond in dat het moge lijk was met voortgaande ge sprekken de vertrouwensrelatie te herstellen. Er was onherstel bare schade aangericht." Nachtkaars Het debat ging als een nacht kaars uit. WD-fractievoorzitter Bolkestein concludeerde: „Dit is napraten. Het echte debat is al gevoerd." Fractievoorzitter Lankhorst van GroenLinks en zijn collega Van der Vlies van de SGP vielen Kok scherp aan op zijn kwalificatie als zou de ver schuiving van Wallage naar de post van Ter Veld op sociale za ken en het aantrekken van prof. In 't Veld als staatssecretaris van onderwijs 'een kwaliteitsim puls' voor het kabinet zijn. Van der Vlies nam met grote moeite aan dat Kok deze uitspraak niet bedoeld had als een vorm van natrappen naar Ter Veld. Lank horst sprak een persoonlijk oor deel uit over Kok: „Ik acht hem hoog. maar uiteindelijk komt er een keer een einde aan het res pect datje telkens weer moet op brengen." Fransen geven verzet akkoord oliezaden op BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap heeft dinsdag haar goedkeuring gegeven aan het vorig jaar met Washington gesloten oliezadenakkoord. De Fransen, die acht maanden lang het been stijfhielden, hebben hun verzet opggeven. In Frankrijk (in de EG de groot ste producent) hebben de boe ren weinig op met het akkoord, dat het areaal voor oliezaden (zoals koolzaad en soja) vastlegt op maximaal 5,128 miljoen hec tare. Het verzet van de Fransen is vol gens zegslieden „afgekocht". Tijdens de onderhandelingen over de landbouwprijzen voor 93 /94 is extra compensatie toege zegd voor het verplicht braak- leggen van akkers waar oliehou dende zaden worden verbouwd. De ministers van landbouw moeten formeel dit prijspakket nog goedkeuren. LUXEMBURG (GPD/ANP) - De EG vraagt islamitische landen met troepen en geld de VN- macht té steunen die moet gaan zorgen voor de bewaking van de veiligheidszones voor Bosni sche moslims. De EG aanvaardt na een maand van verdeeld heid, de veilige gebieden als een „voorlopige oplossing". Maar volstrekt onduidelijk is welke concrete stappen de Ge- van onze correspondent PARIJS - De Franse oorlogs misdadiger René Bousquet 184) is dinsdagmorgen in Pa fijs vermoord door een ver moedelijk psychisch gestoor de man. Bousquet was in de Tweede Wereldoorlog als po litiechef van het met de Duit se bezetters samenwerkende Vichy-regime verantwoorde lijk voor de deportatie van duizenden joden. Hij zou waarschijnlijk dit najaar te recht hebben moeten staan voor misdaden tegen de men selijkheid. De moordenaar, de 49-jarige Christian Didier. meldde zich gisteren om 08.45 uur bij de woning van Bousquet in het sjieke 16e arrondissement. Hij wendde voor een gerechtelijk schrijven te willen bezorgen dat ondertekend moest wor den. Toen Bousquet die de deur opende, trok Didier een pistool en loste hij vier scho ten. Bousquet overleed ter plekke. De dader wist in eerste instan tie te ontkomen, maar de poli tie kon hem dinsdagmiddag aanhouden in zijn hotel in een Parijse voorstad. Tevoren had hij daar een persconferentie gehouden waarin hij de ver antwoordelijkheid voor de moord opeiste. Didier zei dat hij 'een kruistocht van het goed tegen het kwaad' voerde. Onder datzelfde motto pro beerde hij in 1987 de Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Bar bie te vermoorden tijdens diens proces in Lyon. Het nieuws over de moord op Bousquet is door verschillen de joodse organisaties in Frankrijk met grote teleur stelling ontvangen- „Dit bete kent dat het loop van het recht wordt onderbroken", aldus advocaat en nazi-jager Serge Klarsfeld. meenschap nog wil zetten om op termijn een vredesregeling te be reiken, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering in Luxemburg van de EG-ministers van buiten landse zaken. De Islamitische landen zijn in meerderheid bereid troepen naar Bosnië te zenden, zo heeft een woordvoerder van de Islami tische Conferentie Organisatie (ICO) dinsdag in Saudi-Arabië verklaard. Pakistan, Tunesië en Algerije hebben achter de scher men bereidheid getoond blauw helmen te sturen. Zweden be sloot dinsdag 1.000 man be schikbaar te stellen. De Verenig de Staten zullen geen troepen sturen. De VN schat dat 5.000 ex tra manschappen nodig zijn. Die zullen op z'n vroegst over ander halve maand ter plekke zijn. Zij krijgen luchtsteun wanneer ze aangevallen worden door Ser viërs. maar de vliegtuigen zullen niet direct de moslimbevolking beschermen. Over de precieze rol van die jachtvliegtuigen zal de komende dagen tijdens een NAVO-raad in Athene verder worden gepraat, omdat een aan tal landen graag een iets actie vere luchtsteun ziet. EG-onderhandelaar David i Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk SI VOS ffli 8C»f êffffiTfc 01100-20681 Vrachtverkeer Minister Alders milieubeheeri wil een forse accijnsverhoging op brandstof om het te hoge energiegebruik en het toene mende vrachtverkeer tegen te gaan. Wat hem betreft wordt al voor 1995 een spitsvignet inge voerd. Alders geeft toe dat zijn nationaal milieubeleidsplan nog onvoldoende re sultaat heeft opgele- O verd. w VNG-congres Zeeuwsch-Vlaanderen beleefde dinsdag een ivare invasie van 2065 gemeentebestuurders. Na de officiële ontvangst en lunch in Sas van Gent verspreidde het gezelschap zich over deelcon- gressen, bezocht de vismijn in Breskens. of dineerde in IJzendijke. I I Regi Blinker Bondscoach Dick Advocaat laat vanavond in de interland van het Nederlands elftal tegen Noorwegen zijn snelle aanvaller Peter van Vosseji buiten het elf tal. De Zeeuw begint net als te gen Engeland op de reserve bank. Blinker van Feyenoord krijgt de voorkeur. Ul- rich van Gobbel maakt zijn debuut in Oranje. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. Owen vindt de instelling van 'veilige gebieden' in Bosnië-Her- cegovina verdedigbaar als een humanitaire maatregel voor de korte termijn. Daarmee kwam een eind aan geruchten dat de Britse onderhandelaar dit VN- besluit. onaanvaardbaar achtte en zou opstappen. Travnik De gevechten tussen Moslims en Kroaten bij de midden-Bosni- sche stad Travnik gingen dins dag onverminderd voort. Nadat de strijdkrachten van de door moslims geleide Bosnische rege ring Travnik op de Kroaten had den veroverd, hebben de gevech ten zich verplaatst naar de heu vels ten zuiden van Travnik. VN-functionanssen en nieuws media maakten dinsdag mel ding van hevige gevechten tus sen moslims en Kroaten in het gebied tussen Travnik en Vitez. In een vertrouwelijk VN-rapport wordt gesproken van „hevige burgerverliezen" en twintig dor pen die in brand waren gesto ken. VN-functionarissen zeiden dat duizenden Kroaten op de vlucht waren geslagen en een toe vluchtsoord hadden gezocht bij Bosnisch-Servische eenheden in de buurt. Duizenden vluchtende Kroaten belandden in Bosnisch- Servische linies op de berg Vla- sic, even ten noorden van de stad. Het Rode Kruis zond dins dag voedselpaketten en wat me dicijnen naar de berghelling waar de vluchtelingen bivakke ren. van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - De markies van Blandford, kleinzoon van de voormalige Britse premier Sir Winslon Churchill, is dinsdag door de Londense politie inge rekend en opgesloten. De mar kies, diè vorige week vrijdag op spectaculaire wijze aan arresta tie ontkwam, moet een celstraf van 112 dagen uitzitten. Hij was daartoe veroordeeld wegens zijn weigering om alimentatie te betalen aan zijn ex-vrouw. De 37-jarige markies van Bland ford is de erfgenaam van de her tog van Marlborough, die onder meer een landgoed heeft met een waarde van 270 miljoen gulden. De markies heeft echter een gril lig leven achter de rug dat hem verscheidene keren met de poli tie in aanraking heeft gebracht, onder meer wegens drugsmis bruik. De politie had vrijdag al een po ging gedaan de markies te arres teren in zijn flat in Chelsea. West- Londen. Enkele minuten voor dat de politie arriveerde, hadden buurtbewoners de markies naar binnen zien gaan. Maar toen po litiemannen uiteindelijk zijn deur hadden ingeslagen, was de vogel gevlogen. Naar later bleek, had de markies zich aan de ach terzijde van de flat langs een re genpijp naai* beneden laten zak ken om vervolgens ongezien te ontkomen. Vijf dagen lang maakte de poli tie vergeefs jacht op hem. een vernedering die des te groter was omdat hij wel een olijk inter view gaf aan een ochtendblad. In dat vraaggesprek, dat dinsdag morgen verscheen, omschreef hij de arrestatiepoging van vrij dag als „dwaas". Hij kondigde aan zich nooit te zullen aange ven. „Ik heb een heel leuk week einde gehad. Toen James Blandford dinsdag door de politie bij zijn buren werd opgepakt, verzette hij zich hevig. De markies werd uitein delijk. met handboeien vastge ketend aan een agent, in een po- litiebusje afgevoerd. In het busje deed zich volgens een buurman vervolgens een nieuwe worste ling voor. De markies zal zich moeten ver antwoorden voor verzet bij zijn arrestatie, verklaarde een poli tiewoordvoerder. Voorts heeft een aantal taxibedrijven nog een aanklacht tegen hem inge diend wegens weigering de reke ning te betalen. Ontploffing in vuurwerkfabriek NAPELS (AP) - Bij een ontplof fing in een vuurwerkfabriek in een dichtbevolkte wijk van Na pels zijn dinsdag minstens twee mensen om het leven gekomen, aldus de autoriteiten. De slachtoffers waren vermoe delijk in de fabriek aan het werk toen de ontploffing zich voor deed. De oorzaak van de explo sie is nog niet vastgesteld. Danone luchtige kwark, aardbeien, kersen of perziken, beker o /I C 400 gram _A2T ZAO Danoontje kinderkwark, diverse smaken, 12 bekertjes on 50 gram M? 4.ÖU Op èlle soorten Danone- kwark maar liefst 25% korting. Bijvoorbeeld: Danoontje extra gezond, rozebottel of honing beker 100 g yO Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 12 juni as. wmÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊKm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1