Produktie van huizen hoog Het Goese Meer loopt vol Invasie van gemeentebestuurders PZC Zomerschool voor ouderen in juli van start in Goes In Goes 26 huizen voor asielzoekers Staatsraad laakt plannen vorming 26 nieuwe regio's provincie 11 Cijfers over 1992 tonen sterke stijging Advertentiei i WOENSDAG 9 JUNI 1993 Verzet tegen extra geld voor Brabant en Z-Holland Van een medewerker DEN HAAG - Zeeland heeft zich samen met ze ven andere provincies dinsdag tijdens een hoorzitting bij de Raad van State in Den Haag er fel tegen verzet dat ze moeten opdraaien voor een extra vergoeding aan Noord-Brabant en Zuid-Holland. Sinds de Phiüpsdam gereed is, hebben Zuid-Holland en Brabant jaarlijks recht op enkele tienduizenden guldens extra. Het Rijk wil dit bedrag bij an dere provincies wegha len, maar die vinden dat het Rijk dit zelf maar moet opbrengen. In feite gaat het in deze zaak om relatief kleine bedragen. Zo gaat Zee land er jaarlijks ruim ze venduizend gulden op achteruit, een kleinig heid vergeleken bij de to tale begroting van ruim 56 miljoen. „Maar het gaat om het principe", zeggen de provincies. De staatssecretarissen van financiën en binnen landse zaken bepaalden dat vanaf 1988 relatief meer geld naar Brabant en Zuid-Holland zou gaan. Sinds de Philipsdam af is hebben verschillende Brabantse en Zuid-Hol landse buitenwateren de status van binnenwater gekregen. Hierdoor hebben deze provincies recht op extra vergoeding. De provincies eisten gis teren dat het Rijk jaar lijks een ton extra in de pot van de provincies stopt. De staatssecreta rissen voelen daar wei nigvoor. „Wat de provin cies krijgen is wettelijk Het bedrag kan niet na iedere maatregel zomaar worden verhoogd", zei landsadvocaat E. Daal der gisteren tijdens de hoorzitting in Den Haag. De afdeling geschillen van de Raad van State denkt over enkele maan den uitspraak te doen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Het aantal huizen dat in 1992 in Zeeland is gebouwd, lag aanzienlijk hoger dan voorgaande jaren: 2.074 te gen 1.648 in 1991. De laatste keer dat er in de provincie in één jaar meer dan 2.000 woningen ge bouwd werden, was in 1984. Dit blijkt uit het overzicht nieuw- bouwproduktie van de provin cie. De stijging deed zich voor in zowel de woningwetbouw als in de vrije sector. De verhoging in de sociale sector wordt door de provincie opmer kelijk genoemd, omdat er steeds minder (rijks(subsidies voor wo ningbouw beschikbaar komen en eerder een verdere daling dan een stijging verwacht mocht worden. Van belang is in deze de invoering van een nieuw sys teem voor toewijzing van gesub- sidiërde woningen. Het strakke onderscheid tussen huur, koop en woningverbetering is verdwe nen. Dat heeft in de Zeeuwse si tuatie gunstig gewerkt. voor beschikbaar, maar toch zijn er 1.400 woningen verbeterd (tegen 1.138 in 1991). De onge- subsidiërde sector beleefde een topjaar. Nog niet alle gemeente lijke gegevens zijn binnen, maai er wordt vanuit gegaan dat voor meer dan 1.500 woningen in de vrije sector bouwvergunningen zijn afgegeven. De totale produktie van bijna 2.100 huizen is meer dan de door de provincie berekende behoefte over 1992 van 1.300 tot 1.500. Bij een blijvende hoge produktie ontstaat dan ook het gevaar van leegstand. In 1992 was overigens nog sprake van een daling van de leegstand naar ongeveer 3 procent. Met name bij gemeen ten met een in het verleden hoge leegstand, zette de daling zich fors door. Opknappen Geconstateerd wordt dat de be hoefte aan gesubsidiëerde ver betering van vooroorlogse huur woningen gering is. Wel is er veel belangstelling voor het opknap pen van na-oorlogse huizen. Daar is weliswaar geen subsidie Kessen voorzitter 'Euro'-stichting stadsvernieuwing HULST - Burgemeester mr dr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst is benoemd tot voorzitter van de stichting Permanente Conferen tie voor de Europese Stadsver nieuwing. Kessen volgt drs P. Wolters, oud-burgmeester van Middelburg, op. Wolters werd, na ruim tien jaar voorzitter te zijn geweest, ere-voorzitter van de stichting. De Permanente Conferentie voor de Europese Stadsvernieu wing wil het beleid van de lan den uit de Europese Gemeen schap op het gebied van stads vernieuwing en monumenten zorg onder de aandacht van de Nederlandse burger brengen. De laatste jaren overleggen de cori- ferentieleden ook over grens- overschreidende samenwerking in breder verband. Ambtenaren van de gemeente Goes draaien de kraan open waardoor in totaal een miljard liter Oosterscheldewater in het Goese Meer kan stromen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Eén miljard liter Oosterscheldewater moet de komen de maand het Goese Meer vullen. De waterpartij die onderdeel is van het woningbouwproject Het Goese Meer is al geheel uit gegraven. Via een buis stroomt het water uit het aangrenzende kanaal Goes-Goese Sas het 35 hectare grote meer in. Een aantal bij het project betrokken ambtenaren van de gemeente Goes draaide dinsdagmiddag plechtig de leiding open. Als het water na drie. vier weken op gelijke hoogte is met het kanaal, wordt de dijk doorgegraven en ontstaat een directe ver binding tussen de nieuwe plas, de Oosterschelde en de Goese stadshavens. Het project Het Goese Meer voorziet in de bouw van bijna vierhonderd woningen aan of vlakbij het water. Ook komen er groenpartijen en een achttienholes golfbaan. Directeur P. de Visser van Ontwikkelingsmaatschappij Het Goese Meer zei gisteren dat het gaat om de grootste villa-woon wijk van Zuidwest-Nederland. De werkzaamheden begonnen mei vorig jaar. Wegen, riolering, gas en waterleiding in het zuide lijk deel zijn klaar. Meer dan dertig woningen zijn in aanbouw, een aantal is bijna gereed. In het eerste deel zijn reeds veel bouw percelen verkocht. Over niet al te lange tijd nemen de eerste be woners hun intrek. Vereniging Nederlandse Gemeenten congresseert in Sas van Gent van onze verslaggever Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het had iets onwezenlijks. Sas van Gent werd dinsdag overspoeld door burgemeesters, wethouders, raadsleden, andere bestuur ders en top-ambtenaren. Een invasie van witte boorden en mantelpakjes. De bewoners van de bejaardenwoningen aan de Kloosterlaan zagen het aan. Het had iets van 'aapjes kijken' en de ouderen genoten. 'Sas van Gent. congresstad'. Niemand had ooit gedacht dat die kreet waarheidsgehalte zou kunnen krijgen, maar gisteren was het dan zover. In de Sasse Vlaanderenhal werd het jaar lijkse congres van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten werd gehouden. „Welkom in Zeeuwsch-Vlaan- deren!" Telkens als congres gangers het parkeerterrein bij de Vlaanderenhal oprijden klinkt die kreet. Alsof je een overzees gebiedsdeel betreedt. Na negenen loopt de hal van het Sasse partycentrum vol mensen. De reünie van ge meentelijk Nederland kan be ginnen. Oud-burgemeester, mr F. Jacobs van Hulst, tegen woordig zetelend in Veldho ven, is er ook. Voordat het con gres begint, snelt hij nog even alle kraampjes langs. Hier een tasje pakkend, daar een balpen of een folder. Schielijk ver dwijnt hij met zijn buit achter de gordijnen. Toneel Buiten loopt de temperatuur op tot tropische waarden. Bin nen blijft het aangenaam. Het had anders kunnen zijn als de VNG maandagavond niet als nog had besloten een bedrijf in te huren voor de klimaatbe heersing. In de zaal heet VNG- voorzitter mr dr A. J. E. Haver sians, een half uur later dan ge pland. de congresgangers wel kom. Amper is hij uitgespro ken of een Vlaamse postbode maakt haar entree. Ze wil we ten waar het Huis van Thorbec- ke (drie verdiepingen hoog en rijp voor de sloop) staat, ze heefteen pakje te bestellen dat door domme Hollanders naar de Belgische posterijen is ge stuurd. Jacqueline van Kerk hof (de postbode), drama-do cente aan de toneelschool in Maastricht, is door de VNG in gehuurd om het congres te voorzien van wat komische voetnoten. Ze kwijt zich prima van die taak, spot wat met de De congresgangers van de VNG voorzien zich van broodjes mét aan het rijk voorziene lunchbuffet in de Sasse Vlaanderenhal. bestuurders,*'Wie geeft er Els- ke bijstand') levert haar pak ketje af en verdwijnt uit het voetlicht. Mevrouw J. M. H. M. van Rest, burgemeester van Sas van Gent, vandaag door haar colle ga's aangewezen als ceremo niemeester. mag de 2065 VNG- leden toespreken. Ze is zicht baar nerveus, maar de trots al les voor elkaar te hebben ge kregen wint het van de zenu wen. In brochure-taal presen teert ze de regio, het Landje Apart. Als de clichés op zijn. verandert haar toon. Tijd voor een sneer in Haagse richting. Het aloude witte-vlekkenver- haal. Dat Zeeuwsch-Vlaande- ren in Den Haag niet meetelt als het, gaat om vervoerregio's, structuurplannen voor verkeer en vervoer en de zeehavens. De deelnemers aan het congres ne men er notie van. Meer niet. Voor wethouder T. Voogd uit het Noordhollandse Schoorl is Zeeuwsch-Vlaanderen ook een witte vlek. Een blinde zelfs. De kennismaking is hem goed be vallen. Al waren de Schoorlse b en w-leden maandagavond toch hoogst verbaasd toen ze de veerpont vanuit Vlissingen vlak voor hun neus zagen ver trekken en zij ruim een uur moesten wachten. ..Bepaald geen leuke ervaring". Voogd en de andere Schoorlse bestuurders hebben een onder komen gevonden in Breskens. Zonder moeite. Het klinkt T. Maenhout, hoofd van het bu reau voor toerisme in Zeeuwsch-Vlaanderen onge loofwaardig in de oren. Sinds september vorig jaar is ze bezig geweest om accommodatie te vinden voor 1100 congresgan gers en dat kostte heel veel moeite. De streek is volgens haar op een dergelijke toe vloed, zeker tegen de zomer, niet berekend, vandaar dat de gasten nu ondergebracht zijn in hotels in Antwerpen. Gent en Brugge en in de streek. Van achter de coulissen houdt burgemeester drs R. C. E. Bar- bé van Terneuzen de congres gangers in de gaten. De lange lezing van Raad van State-lid E. L. Berg hoort hij aan met één oor. Van Rest raakte volgens hem de juiste snaar. Hij is te vreden. Ook over de organisa tie. „Het loopt op rolletjes", constateert hij en maakt rechtsomkeert. De deelcon- gressen over toerisme, grens overschrijdende samenwer king en schaalvergroting later in de middag zijn aan hem niet besteed. „Er ligt nog werk te wachten", luidt zijn excuus. Na de ochtendzitting de lunch. Een gevecht om broodjes en koeken. Nog voor de laatste congresgangers uitgekauwd zijn, dirigeert een receptioniste met strenge stem de gasten naai- de buiten gereedstaande bussen. Op naai' de deelcongressen, in tal van Zeeuws-Vlaamse ker nen. Een kwart van de deelne mers mijdt de bussen en zoekt verkoeling op terrasjes. Het congres krijgt iets van een schoolreisje, nee. een uitje. Wethouder W. van Helden van Aardenburg reist naar de Kes- sen-show in Wachtebeke over grensoverschrijdende samen werking. „Er is veel gezegd, het was interessant, maar warm. warm..." Breskens Die klacht'klinkt vaker, later die dag. in de vismijn in Bres kens. waar de congresgangers vergast worden op een receptie van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten. Verse haring, garna len en veel vocht;. De horeca van Breskens ziet de happe ning als een goede generale re petitie voor de jaarlijkse Visse rijfeesten. Bestuurders uit alle hoeken van Nederland zijn het er over foto Oscar van Beest eens. Het congres is geslaagd, een goede organisatie, een leuk programma. Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse deelt pluimen uit aan zijn Zeeuws- Vlaamse collega's. Dan schalt de geluidsinstallatie. De Vips moeten voor een copieuze maaltijd naar IJzendijke. Twaalfhonderd andere gasten zetten met bussen, bijeenge- ronseld in heel Zuid-Nederland en Vlaanderen, koers naar Gent waar hen in een voorma lige Dominicaner-klooster een maal bestaand uit palingmous se, een witlofslaatje, een vis- soepje. een aangekleed lams- nootje. taart, koffie en een pousse-cafë (deels gefinancierd door de Rabo-banken) wacht. Raadslid P. J. Mangnus van Hontenisse vindt alles prima. Hij heeft de hele dag gekeken en gerekend. „Ik weet zeker- ",zegt hij stellig, „dat die 2,5 procent loonsverhoging voor de ambtenaren al aan dit fes tijn is opgegaan." van onze verslaggever GOES - 'Zeeland Vroeger en Nu' is in juli het thema van een nieuw project: De Zomerschool Voor Ouderen. Maximaal vijf tig ouderen kunnen van maan dag 12 tot en met vrijdag 16 juli meedoen aan dit programma van het Regionaal Educatief Centrum (REC) Goes. Op een speelse manier leren ze alles over heden en verleden van Zee land. Ouderen die thuis blijven tij dens de vakantiepiek. maar in eigen omgeving best iets interes sants willen doen, krijgen daar toe de kans bij de zomerschool. De Bevelandse Werkgroep Ouderen Educatie droeg het idee aan. In navolging van een project in Amsterdam en inmid dels enkele andere plaatsen in Nederland leek het de werk groep de moeite waard ook in Zeeland iets op te zetten. Geschiedenis Gedeputeerde J. L. Hennekeij opent de week maandag 12 juli met een lezing over de kansen en bedreigingen van de provincie. Daarna duiken de cursisten de geschiedenis in. De ontwikke ling van bewoning en cultuur staat maandagmiddag centraal. Deelnemers horen alles over Ro meinen en Vikingen, over Nehal- lenia en Sint Willibrordus en de betekenis van de kloosters. De dag daarop staat in het teken van het landschap. De cursisten trekken erop uit om de verschil lende landschapstypen te leren herkennen en beleven. Dialecten De Zeeuwse dialecten zijn woensdagmiddag aan de beurt in een inleiding van dr A. de Vin. 's Avonds is er een midweek-café met films en een quiz. Landbouw en visserij is het thema op don derdag. J. Markusse, oud-voor lichter van de ZLM, schetst de ontwikkelingen in de landbouw. Daarna is er een bezoek aan een modern landbouwbedrijf, ge volgd door een excursie naar een forellen-, oester- en mosselkwe kerij op Neeltje Jans. Dr Jan Zwemer houdt vrijdag een inlei ding over veranderingen op het platteland deze eeuw. De cursis ten brengen 's middags een be zoek aan een groot industrieel bedrijf in het Sloegebied. Met een barbecue in de Goese Man- huistuin wordt het programma afgesloten. van onze verslaggeefster GOES - De gemeente Goes stelt 26 woningen beschikbaar voor de opvang van voormalige asielzoekers en ontheemden. Daarmee komt Goes tegemoet aan een dringend verzoek van het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) aan alle Ne derlandse gemeenten om te zor gen voor opvang van de enorme stroom vreemdelingen. Begin dit jaar reserveerde de gemeen te voor dit doel al vijfhuizen. Goes aarzelde lange tijd om pan den vrij te maken voor asielzoe kers. Bij de bouw van het Asiel zoekerscentrum Bergzicht, vroeg en kreeg de gemeente een ontheffing van de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA). Vol gens deze regeling moeten ge meenten op basis van hun inwo nertal twee promille asielzoe kers huisvesten. De ROA is bestemd voor tijdelij ke opvang van asielzoekers die nog niet weten of ze een verblijfs vergunning krijgen. Alle wonin gen die het komende en volgen de jaar worden vrijgemaakt in Goes zijn voor ex-asielzoekers die toestemming hebben om te Gestolen auto uit kanaal gehaald RILLAND - Uit het Schelde- Rijnkanaal te Rilland is dins dag een auto getakeld. Een boot van Rijkswaterstaat voer 's middags tegen een obstakel op de kanaalbodem aan, dat bij na der onderzoek een persone nauto bleek te zijn. Met behulp van een takelwagen en een duiker van Rijkswater staat werd het voertuig uit het water gehaald. De auto was voorzien van valse kentekenpla ten. Met behulp van onder meer het chassisnummer werd ont dekt dat de wagen op 10 april 1993 gestolen was in Bergen op Zoom. blijven en vluchtelingen die op uitnodiging van de Nederlandse regering naar ons land zijn geko men. Tot deze laatste groep be hoort een groot aantal voorma lige Joegoslaven. Wachtlijsten Het ministerie heeft op basis van de huizenvoorrraad. de wachtlij sten voor huurpanden en de tij delijke leegstand bepaald hoe veel woningen de gemeente Goes kan missen voor opvang van vreemdelingen. Alle panden zijn afkomstig van de Stichting tot behoud en ondersteuning van Monumenten te Goes. Na tionale Nederlanden, de Regio nale Woningbouwvereniging Sa menwerking (RWS) en de Huma nistische Bouwstichting Bejaar denhuisvesting. Per maand ko men twee tot drie woningen vrij voor opvang. De Stichting Vluchtelingenwerk Nederland zorgt voor de verdere begelei ding van alle nieuwkomers. Chef bouwen en wonen J. Schin kel van de gemeente Goes sluit uit dat Goes in de toekomst nog meer woningen zal vrij maken voor opvang van vreemdelin gen. „De druk op de woning markt is al redelijk groot. Stel len we nog meer huurhuizen be schikbaar, dan krijgen we te lan ge wachtlijsten voor normale woningtoewijzingen." CKLEUR-EN STIJL ANALYSE 4 SIETSKE Bccnhouwcrssingcl SI Middelburg Tel (II180-28206 van onze verslaggever SAS VAN GENT - Staatsraad drs E. L. Berg heeft zich dins dagmorgen op het VNG-congres in Sas van Gent sceptisch uitge laten over de regeringsplannen om Nederland in 26 regio's in te delen. Berg vreest dat de schaalvergroting afbreuk doet aan het democratische gehaltje van de Nederlandse «samenle ving, omdat de gemeenten in het nieuwe model worden gede gradeerd tot onbelangrijke overheden. Voormalig VNG-directeur Berg. nu lid van de Raad van State, gaf in zijn congres-toespraak aan dat in een nieuw bestuursmodel met 26 regio's de gemeenten on getwijfeld een belangrijk deel van hun takenpakket moeten overhevelen naar de regio's. Berg: „Dat betekent dat er rela tief grote gebieden ontstaan met één beleid en als gevolg daarvan hebben de burgers minder mo gelijkheden om keuzen maken. De mensen kunnen dan bijvoor beeld bij het uitzoeken van een woonplaats niet meer kiezen tussen een drukke, interessante centrumgemeente en een wat saaiere, kleurrijke slaapgemeen- te met minder criminaliteit." Berg meent dat de voorstanders van een indeling in regio's te ge makkelijk voorbijgaan aan de huidige betekenis van provin cies en gemeenten, de identifica tiemogelijkheid voor de burgers en de uiteenlopende bestuurs culturen binnen de regio's. „Het afschaffen van de gemeente als de basisoverheid is een grote breuk met het verleden zonder dat daar serieus discussie over wordt gevoerd", vindt Berg. „Wellicht zien sommigen dat als een compliment voor het no- nonsense beleid van het kabinet om alleen maar op het direct zichtbare nut te letten. Deze ma nier van denken past natuurlijk heel goed in het sterk materiële, op tastbare welvaart gerichte maatschappelijke klimaat in ons land en daar buiten. Door die nadruk op de doelmatigheid komen echter de democratische belangen in het geding. Want als de lagere besturen gerantsoe neerd worden is er in de toe komst alleen nog voor de regio bestuurders interessant werk te doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11