Middelburg heeft te weinig cellen Rederij moet 25 miljoen borg betalen voor British Trent dagmenu... Directeuren: snel aanpak nodig van tekort aan cellen ÜOl Verveling Robot van schroot mocht voor één keer kunst maken WEEKENDMENU Dertig stuks extra nodig In vijf maanden helft verdachten heengezonden Vakbond wil sociaal plan bejaardenoorden Proefabonnement van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De gevange nisdirecteuren gaan meewer ken aan noodmaatregelen om het cellentekort aan te pakken. Ze willen op korte termijn drie honderd plaatsen creëren, des noods op een onorthodoxe ma nier. Gedacht wordt aan meer gevangenen in één cel en het ge bruik van lege strafcellen en re creatieruimten. Vrijdagoch tend besloten de directeuren meteen plannen uit te werken voor afspraken over de uitvoe ring. Dit maakte L. El ting, hoofd van de directie Delïn- quentenzorg en Jeugdinrichtin gen, vrijdag bekend in Middel burg, waar hij de laatste paal sloeg voor de nieuwe gevange nis Torentijd. Volgend jaar. waarschijnlijk rond de bouwvakvakantie, wordt de nieuwe penitentiaire inrichting Torentijd aan de To- renweg opgeleverd. In de gevan genis is plaats voor 144 gevange nen. Als het aan de directeur van de Zeeuwse penitentiaire inrich tingen, N. J. C van den Akker, ligt, mogen dat er nog meer wor den. Hij deed Elting de suggestie aan de hand te overwegen de ca paciteitsuitbreiding van het ge vangeniswezen die minister Hirsch Ballin heeft voorgesteld, voor een deel in Zeeland te rea liseren. „Zonder dat wij nadrukkelijk de arbeidsmarkt hebben betreden, heeft inmiddels een groot aantal personen, vooral veel Zeeuwse mannen en vrouwen, een vinger opgestoken voor een baan in de nieuwe inrichting", aldus Van den Akker over de gunstige ar beidsmarkt in Zeeland. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de provincie Zeeland en de ge meentelijke overheden welwil lend tegenover het voorstel staan. Op dit moment heeft Zeeland geen gevangenis. In mei is be gonnen met de sloop van de oude inrichting met 40 cellen aan de Kousteensedijk in Mid delburg. Vijftien langgestrafte gedetineerden die de laatste maanden van hun straf uitzaten in de open inrichting De Einder, verblijven sinds enkele maan den in een tijdelijke behuizing bij de oude. bijna gesloopte ge vangenis. Zij verhuizen over twee weken naar het nieuwe pand De Nederhof, dat eveneens vrijdag officieel werd geopend door Elting. In De Nederhof dat op hetzelfde terrein ligt als Torentijd. is ruim te voor twintig gedetineerden. Zij kunnen zich hier voorberei den op hun terugkeer in de maatschappij. Overdag stude ren of werken ze en 's avonds ver blijven ze in De Nederhof. KUIPERSWEG 23 Middelburg tol: 01180-26649 lax: 01180-38444 Verhuizers van formaat! HET ARSENAAI (elke week wisselend) per persoon Een kopje heldere tomatensoep Varkenshaasje met paprikaroomsaus Salade of verse groente Aardappelen naar keuze Ijscoupe Columbus (ijsje met chocoladesaus en advocaat) Kindermenu vanaf 4,95 p.p. Wij zijn dagelijks ge opend van 10.00 rot 22.00 uur Dagelijks verse belegde broodjes U kunt ons restaurant bezoeken zonder dal u de maritieme expositie bezoekt! zeeuwse almanak De examens zijn achter de rug, de kandidaten uitge put. maar blij dat ze nu ein delijk vakantie kunnen gaan houden. Dat geldt ook voor die Vlis- singse jongen. Er is alleen één probleem. In zijn vrien denkring is hij de enige die dit jaar examen deed en dus vroeg van vrije tijd kan gaan genieten. Na drie dagen sloeg de ver veling toe. De vakantievierder nam zijn toevlucht tot een oud tijdverdrijf: mensen telefo nisch voor de gek houden. Hij toetste een willekeurig nummer in en wgchtte af Er meldde zich een dame aan de andere kant van de lijn. Vervolgens ontspon zich het volgende gesprek: ..Goedemiddagmet PTT Telecom. Mevrouiv. icij doen een onderzoekje. Kunt u mij vertellen hoe lang uw tele foonsnoer is?". Verbazing bij de dame. maar ook bereidioilligheid. Dus na enige gescharrel die wezen op meelwerkzaamhe- den meldde zij zich weer: „Het snoer is precies één meter en vijftien centime ter." Even was het stil. Toen sprak de jongeman: „Wat is dat nou jammer me vrouw. Dan is het net te kort om touwtje te kunnen sprin gen." PZC zeeland ZATERDAG 5 JUNI 1993 sn onze verslaggever I1DDELBURG - Meer dan de helft van het aantal erdachten van misdrijven in het arrondisse Middelburg zijn in de eerste vijf maanden an dit jaar wegens cellentekort naar huis ge- uurd. Van de 55 verdachten die in aanmerking namen voor voorlopige hechtenis zijn dertig oodgedwongen op vrije voeten gesteld, ofwel i,5 procent. Volgens persofficier van justitie mr .Tempel is een structurele uitbreiding van ten linste dertig cellen alleen al in dit arrondisse- ient absoluut noodzakelijk, et percentage heengezonden verdachten in Mid- elburg loopt pijlsnel op. Tot 1990-hoefde in Mid delburg niemand naai' huis gestuurd te worden. In 1991 moesten dertig verdachten heengezonden worden, veertien procent van het totaal. Een jaar- later was dat al opgelopen naar 28 procent, ofwel 68 verdachten. De eerste vijf maanden van dit jaar ontsprong dus meer dan de helft de inbewaringstelling. Volgens Tempel is het percentage in feite nog vertekend, doordat het Openbaar Ministerie al lang niet meer iedereen voorgeleidt die daarvoor strikt genomen in aanmerking komt op grond van het misdrijf waarvan hij verdacht wordt. Als het OM dat wel zou doen, zouden de aantallen helemaal de pan uit rijzen. Daarom leggen de officieren van justitie zichzelf inmiddels beperkingen op in het voor de rechter brengen van verdachten van wie zij het op zichzelf terecht vinden dat dezen in voorlopige hechtenis gaan. Overleg Tempel vindt een minimum-uitbreiding van dertig cellen beslist niet te hoog geschat, hoewel het om dertig gevallen in vijf maanden gaat. „Ze zijn natuurlijk niet allemaal tegelijk aange houden. maai- we hebben nu het 'grijze gebied' niet meegeteld, dat we zelf al niet voor de rechter bren gen. We hebben al een maand gehad dat we ieder een naar huis hebben moeten sturen die in voorlo pige hechtenis behoorde te zitten." Het ministerie van justitie heeft vrijdag in Scheveningen overleg gevoerd met alle gevangenisdirecteuren over het cellentekort. Aanleiding is de toezegging deze week van minister Hirsh Ballin om een aantal noodmaatregelen te nemen om het heenzenden van zware criminelen tegen te gaan. Een van de besproken mogelijkheden is het plaat sen van twee gedetineerden in één cel. Daarover zijn vrijdag nog geen definitieve besluiten geno men. Een woordvoerster van justitie verklaarde dat iedere directeur op een rijtje zal zetten wat hij in zijn eigen inrichting kan doen om aan de wens van de minister tegemoet te komen. Vervolgens worden alle voorstellen verzameld in een actieplan dat rond 18 juni zal worden bespro ken. L. Elting, hoofd van de directie Delinquenten-zorg en Jeugdinrich tingen, maakt, voordat de laatste paal van de nieuwe gevangenis de grond ingaat, nog snel een tekeningetje met daaronder de datum. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het maakt kunstwerken en het is een kunstwerk. Vrijdagmiddag werd op het terrein voor de Zeeuwse bibliotheek in Mid- delburg de 'schrootrobot' ge presenteerd. De robot produ ceert verftekeningen als hij in beweging wordt gebracht door iemand in een 'schom- I melstoel'. Omdat de machine I is gemaakt van onderdelen van een gesloopte auto, kreeg hij de naam schrootrobot. De demonstratie was éénmalig. Na vrijdag wordt de robot niet meer opgebouwd. Hij was het eindresultaat van één van de workshops kunstzinnige vor ming van de streekschool van het Zeeland College. Met veel plezier keken de leer lingen toe hoe het fragiele en vreemd uitziende apparaat de verf op het papier spoot. Dat de robot uit elkaar viel, toen hij van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De vakbond Abva/Kabo, regio Zuidwest, eist een sociaal plan voor de werknemers die getroffen worden door de sluiting van zes bejaar denoorden en vermindering van verzorgingsbedden in Zeeland. De bond heeft dit inmiddels bij het provin ciaal bestuur en de Vereni ging Nederlandse Bejaar denoorden (VNB), gewest Zeeland, op tafel gelegd. Ab va/Kabo stelt dat het opdoe ken van verzorgingshuizen nadelige gevolgen heeft voor het personeel. Een so ciaal plan moet daar wat aan doen. Op korte termijn wil de vak bond met provincie en VNB overleggen. In een sociaal plan moet in elk geval geregeld worden: geen gedwongen ontslagen, functie- en salarisgarantie regeling. regelingen om de overstap naar een andere werkgever te bevorderen, de wijze waarop het sociaal plan wordt betaald en de in zet van de regionale arbeids voorziening. zijn werk had gedaan, was vol gens de Bredase kunstenaar Constant van der Heijden, die samen met de binnenhuisar chitect Mare Spaapen de con structie bedacht, geen be-, zwaar. Het gaat om de perfor mance. In de hal van de bibliotheek was het werk van de andere workshops te zien. In totaal hebben 154 leerlingen zich de afgelopen drie dagen creatief kunnen uitleven. Dit jaar bestond het project van de streekschool onder meer uit de workshops: 'Hoezo Pasfoto' (fotografie). 'Beweeg je fantasie' (video-clips), 'Maak je eigen affiche' en 'Pardon, lui. U staat op mijn hondje' (strip tekenen). Handtekening: iii enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 f84 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant van onze verslaggevers t Advertentie) VLISSINGEN - Rijkswater staat heeft een bankgarantie van 25 miljoen gulden bedon gen bij British Petroleum, de eigenaar van de ramptanker British Trent, die donderdag ochtend vroeg in brand vloog bij een aanvaring met de bulkcarrier Western Winner. Bij het ongeluk nabij Zee- brugge kwamen 7 beman ningsleden om het leven; twee opvarenden worden nog steeds vermist. Pas in de loop van vrijdagmid dag bereikten Rijkswater staat en British Petroleum overeenstemming over de borg en voorwaarden die daar bij gesteld werden. Het ramp schip lag daarom vrijdag de hele dag voor de Zeeuwse kust ter hoogte van Westkapelle. Rijkswaterstaat eiste de borg som voor de eventuele schade die op Nederlands grondge bied wordt aangericht door de kapotte tanker. Van de zijde van de directie Noordzee wordt ontkend dat de tanker te vroeg op Neder lands grondgebied is toegela ten. Dat gebeurde donderdag namiddag al, toen nog steeds niet alle brandhaarden op het schip waren gedoofd. De regel is dat zogenaamde risicosche pen pas worden toegelaten als Rijkswaterstaat een borgsom heeft voor het geval er wat misgaat. Indien een schip ont ploft of zinkt heeft Rijkswater staat deze borg achter de hand om de onkosten te kunnen dekken. Een woordvoerder van direc tie Noordzee verklaarde dat de bergers met de British Trent al in een vroegtijdig stadium op Nederlands grondgebied wa ren toegelaten uit praktische overwegingen. Was dat niet gebeurd, dan had Smit Tak veel meer moeite gehad de si tuatie onder controle te krij gen. Daarom is voor deze 'pragmatische' oplossing ge kozen. aldus de zegsman van directie Noordzee. Mocht er geen overeenstemming over de borg zijn bereikt dan had Rijkswaterstaat altijd nog de bevoegdheid het konvooi naar een plaats buiten de Neder landse wateren te dirigeren. Pompen Deskundigen van bergings maatschappij Smit Tak heb ben vrijdagmorgen een onder zoek aan boord van de British De 'schrootrobot' spuit een uniek kunstwerk, alvorens uit elkaar te vallen. foto Lex de Meester De uitgebrande British Trent lag vrijdag de hele dag voor de Zeeuwse kust ter hoogte van West kapelle. foto Albert Overbeek volgens een woordvoerder van de directie Noordzee erg mee. Volgens hem is er nauwelijks sprake van vervuiling. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) De Western Winner liep een scheur op van 10 meter. foto Ruben Oreel Trent uitgevoerd. Het schip was geladen met 24.000 ton loodvrije benzine. Het onder zoek had als resultaat dat werd afgezien van het leeg pompen van de twee bescha digde tanks van het schip, zo als aanvankelijk de bedoeling was. In overleg met de directie Noordzee van Rijkswaterstaat is besloten het schip op zee ge heel leeg te pompen. Om dat te kunnen uitvoeren is vrijdag een tanker gecharterd, zodat het overslaan van de la ding die zich nog in het ramp schip bevindt vandaag (zater dag) kan beginnen. Als het schip leeg en ontgast is. moet de scheepvaartinspectie het keuren en toestemming geven de reis naar Rotterdam voort te zetten. Ondertussen heeft Rijkswaterstaat gelast dat het konvooi niet in het hoofdvaar water mag komen en buiten de Eurogeul naar de Nieuwe Wa terweg moet blijven. In totaal zeven schepen van de bergingsmaatschappijen Smit Tak uit Rotterdam en URS uit Oostende zijn bij de British Trent aanwezig. Daar vaart ook het oliebestrijdings- vaartuig Smal Agt om olie die uit de tanker lekt. te kunnen opruimen. Dat valt overigens Onderzoek De Belgische procureur des konings in Brugge heeft een nautisch deskundige aange steld om hem te assisteren in het onderzoek naar de toe dracht van de aanvaring tus sen de tanker en het Pana mese schip Western Winner. Reparatiewerf Scheldepoort probeert ondertussen de order voor het repareren van de Wes tern Winner in de wacht te sle pen. Dit schip heeft aan de voorzijde twee meter boven de waterlijn een scheur van onge veer tien meter opgelopen. Donderdag is in de Vlissingse containerhaven begonnen met het lossen van de Pana- mees. De zeevaartpolitie in Oosten de heeft vrijdagmorgen een onderzoek naar de toedracht afgerond en proces verbaal op gemaakt. Substituut procu reur des konings P. Libbrecht wilde niet ingaan op de inhoud van dat proces-verbaal. Ook over de schuldvraag wilde hij niets zeggen. Dat oordeel is aan de rechter, aldus de sub stituut. Hij voegde er aan toe dat zijn onderzoek nog niet is afgerond. Om in te kunnen gaan op specifiek maritieme gegevens is een nautisch des kundige aangesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9