oogbouw boulevard van de baan Dit jaar scheidingshal afval in Koegorspolder Zand terrein CSM vliegt huizen Sassenaren binnen Bet Boerenverdriet js gemeenteverdriet PvdA Oostburg wil leuke dingen doen met meevaller 7 ton Dethon bang voor de toekomst ondanks positieve jaarcijfers Zuilen Cadzand-Bad moeten uitgroeien tot herkenningspunt Welstandscommissie Cadzand-Bad keurt 'appartementenmuur' af ti onze verslaggever iZAND-BAD - De bouw van 'appartementenmuur' aan mlevard de Wielingen in Cad- nd-Bad is van de baan. De •Istandscommissie heeft het iontwerp van Cadzand Pro- :ten op details afgekeurd, •gemeester en wethouders Oostburg willen nu eerst ;u fiat van gedeputeerde sta- ,1, afwachten omtrent het on- mgs ingediende nieuwe be- immingsplan voor de boule- Ld. De architect van het ap- ®tementencomplex zal te zij- [r tijd met een aangepast ont- terp komen. blgens gemeentewoordvoerder [polfliet strookte het oorspron kelijke ontwerp van het gebouw [de ogen van de welstandscom missie niet met de directe omge- ifog. Daarmee werd aangehaakt 3j bezwaren van omwonenden, ptuurbeschermingsvereniging luumpje en verschillende ge- mteraadsleden. appartementcomplex zou irden opgetrokken uit drie ïeengesloten blokken, waarin woningen en negen winkels ?n gepland. Het oude plan irziet in een gebouw van 30 iter hoog (tot en met de nok), meter breed en 15 meter diep, irtom: één grote betonnen muur. aldus de bezwaarmakers. De welstandscommissie deelt die mening. Het adviesorgaan heeft moeite met de kolossaliteit en de eenvormigheid van het be staande ontwerp. Er moet meer variëteit in worden aange bracht. vindt de commissie. Daarnaast heeft zich bij Cad zand Projecten een andere bou wer gemeld, die nieuwe ideeën heeft over het complex. Deze twee ontwikkelingen waren voor de projectontwikkelaar de reden om het plan in te trekken, aldus Polfliet. De gemeenteraad van Oostburg stelde onlangs een nieuw be stemmingsplan vast voor Boule vard de Wielingen. Het concept ligt ter beoordeling bij gedepu teerde staten. B en w willen de besluitvorming afwachten en de projectontwikkelaar de moge lijkheid geven met een ander ontwerp te komen. Dit betekent dat voor het bouwplan niet lan ger de versnelde zogeheten arti kel 19-procedure in werking wordt gezet. Keuren gs het be stemmingsplan goed. dan kan Cadzand Projecten binnen dat kader een bouwvergunning aan vragen. Past het ontwerp binnen het nieuwe bestemmingsplan, dan kan de vergunning zonder probleem worden afgegeven, liet Polfliet weten. in onze verslaggever OSTBURG - „Het Boerenver- riet, (la's gemeentevedriel. et bedrijventerrein kost ons ipitalen", moest de Oostburg- wethouder J. Thomaes vrij- g in de commissie financien wijt. De wethouder wilde met iveel woorden aangeven dat ij allerminst gelukkig is met exploitatie-opze' voor het icuwe bedrijventerrein Boe- inverdriet in IJzendijke. m de grondprijs enigszins bin- n de perken te houden, moet gemeente zelf fors in de buidel asten. Bij een tarief van maxi- lal vijftig gulden per vierkan- meter kost dat de gemeente 52.000 gulden. Het nodige be- rag wordt onttrokken aan de gemene reserve van het grond- few bedrijf. Past de gemeente niet bij, dan is het voor potentiële on dernemers nauwelijks aantrek kelijk om zich op het nog aan te •eggen bedrijventerrein te vesti gen, beseft Thomaes evenwel. Het Boerenverdriet zou in een dergelijk geval de concurrentie met de omliggende industrieter reinen in Oostburg en Breskens niet aankunnen. „Het is een forse hap, maar we kunnen niet anders", aldus de wethouder.De commissie had minder problemen met de bij drage. „Dit is een welbestede in vestering in nieuwe werkgele genheid", aldus het CDA-raads- lid H. Lippens. „Het begin is er. Een gegadigde heeft zich al ge meld voor vestiging op het ter rein", constateerde de christen democraat tevreden. Een bulldozer op het terrein van CSM is druk in de weer met het afgraven van de grond, waardoor het zand de huizen in de omgeving bin nenstuift. foto Oscar van Beest van onze verslaggever SAS VAN GENT - Sassenaren die bij de Poelpolder wonen hebben bij de gemeente Sas van Gent geprotesteerd tegen het stuifzand dat bij harde wind op de stoep en in hun huizen en tui nen waait. Het zand komt van het voormalige terrein van CSM, waar momenteel de bo dem gesaneerd wordt om aan een project-ontwikkelaar ver kocht te kunnen worden. Een deel van het voormalige CSM-terrein is enige tijd geleden aan een autobekledingsbedrijf in Assenede verkocht en voor het andere deel heeft zich inmid dels ook een koper gemeld. Voordat CSM het terrein kan verkopen moet de suikermaat schappij echter eerst de bodem zuiveren van enkele olieresten. CSM is daarom al enkele maan den druk in de weer met het af graven van de grond en het aan vullen met nieuw zand. Sassenaar J. van Boven heeft zo zijn bedenkingen over de werk zaamheden, want wanneer er een stevige noordoostenwind staat vliegt het zand van het CSM-terrein zijn huis aan de Westkade binnen. Van Boven: „Vooral na de pinkerstorm was het één en al chaos in huis. We zijn urenlang bezig geweest met het opruimen van de rotzooi, maar we kunnen moeilijk elke keer opnieuw beginnen." Ook andere buurtbewoners zijn de zandoverlast van het CSM- terrein meer dan zat en willen dat de gemeente of CSM het ter rein voortdurend nathouden of zwart zand op de grond storten, zodat het losse zand niet meer kan wegwaaien. Burgemeester ing J. M. H. M. van Rest: „De omwonenden hebben bij mij hun beklag ge daan over de zandoverlast en hoewel ik heel goed besef dat het allenmaal stomvervelend is kunnen we als gemeente weinig doen. We zijn best bereid om twee keer per week met de sproeimachine over het terrein te gaan, maar verder ligt de ver antwoordelijkheid bij CSM, want die is immers de eigenaar van het terrein." Woordvoerder R. Marquinie van CSM was vrijdag niet bereik baar voor commentaar. Enkele omwonenden hebben echter be grepen dat het bedrijf gras gaat inzaaien op het terrein en ze ho pen dan ook dat dit op heel korte termijn gaat gebeuren. Meerderheid wil sparen an onze verslaggever 10STBURG - De PvdA ge- ïeenteraadsfractie van Oost- lurg vond vrijdag in de com- lissie financiën weinig steun oor haar alternatieve beste- ingsvoorstel van de meevaller an zeven ton. De sociaal-demo- raten willen het onverwachte paarcentje gebruiken voor het ersneld uitvoeren van ver- chillende projecten, lurgemeester en wethouders illen het geld toevoegen aan de aldireserves van enkele kapi- lalrovende investeringen, als 'egenonderhoud. sportac.com- lodaties en brandweer. Een rui- ie meerderheid van de commis- e schaarde zich gisteren achter eze bestedingsvisie van het col- ege. Ie PvdA ziet in het onverwachte rerschot op de begroting van echter de kans om de bur- er welwillend tegemoet te tre- en. Als doekje voor het bloeden oor de stijgende lasten en het oorzichtige financiële beleid au de gemeente. „De gemeente laat er netjes voor. we hebben ioed geboerd, een tonnetje of ze en extra gevonden, laten we dan op een mooie manier erdelen". leidde het raadslid L. iiUe zijn alternatief voorstel in. themamiddag nediatraining n Terneuzen ERNEUZEN - Het Communi- alieplatform Zeeuwsch- laanderen houdt donderdag 1 'li een thema-bijeenkomst in e burgerzaal van het stadhuis an Terneuzen. In het platform ebben de meeste voorlichters an de grote bedrijven in de Ka- iaalzone, de gemeente Terneu- en, de pr-bureaus, de zieken- uisgroep en de toeristische liensten zitting. 'oor de thema-middag heeft het Norm vertegenwoordigers de regionale dagbladen. Noep Zeeland, dagbladen uit '^Belgische grensgebied en die ran de landelijke media in Zee- and uitgenodigd. De platform en willen met de journalistie- e medewerkers een open dis mie aangaan over de stelling Hedia-trainingen zijn goed voor le'de partijen'. Voorafgaand ®n de discussie houdt Bob in 't "out, mediatrainer bij Team- toyers uit Leiden, een lezing. 'ebijeenkomst begint om 14.30 Uur. De sociaal-democraten willen het geld gebruiken voor het ver sneld uitvoeren van verkeers- remmende maatregelen in di verse kernen van de gemeer* Het reeds bestaande lijstje van dorpen die volgens planning in 1994 in aanmerking komen voor verkeersdrempels, kan nu mooi worden uitgebreid, vindt de par tij. Wille opperde verder een deel van de zeven ton aan te wenden om alsnog de nodige gronden te verwerven ten bate van de door braak van de Sint Bavodijk in Nieuwvliet. Ook dit plan staat voor 1994 op het programma, na dat de onderhandelingen dit jaar spaak liepen. Groede Vijftigduizend gulden van de meevaller is bovendien op z'n plaats om een begin te maken met de uitvoering van het dorps plan Groede. aldus de PvdA. Door op een dergelijke manier de goede wil te tonen, kan de provincie bijna niet achter blij ven en moet 'Middelburg' ook wel over de brag komen, schet ste Wille de vernachte uitwer king van het door hem beoogde financiële drukmiddel. De overige partijen hadden wei nig trek om mee te gaan met het verkiezingspraatje van de PvdA. Vooral niet omdat Wille vrijdag weigerde aan te geven welke on derdelen van het oorspronkelij ke collegevoorstel zouden moe ten sneuvelen voor financiering van de alternatieven. „Ik vind het vervelend dat me neer Wille daarover nu in de commissie geen uitspraken wil doen", uitte H. Lippens (CDA) zijn frustratie. „Het is ontzet tend zwak als hij daarmee wacht tot in de raadsvergadering en vervolgens tegen het college voorstel stemt, omdat hij zijn zin niet krijgt." „U maakt zich er wel heel erg makkelijk vanaf, vond ook de VVD-er A. Rosendaal. Wethouder J. Thomaes (WD) constateerde tevreden dat de meerderheid van de commissie achter het collegebeleid staat. „Laten we de zaken niet over haasten. Achter dit jaar komt een nieuwe periode en dan staan we weer voor heel wat grote uit gaven", aldus Thomaes. De dooi de PvdA voorgestelde financiële impuls voor de uitvoering van het dorpsplan Groede onder vond meer sympathie. Het geld mag echter niet uit de zeven ton worden geput, maar moet ko men uit de pot voor het kleine kernenbeleid adviseerde de commissie. J. van Rooijen, voorzitter van het Openbaar Lichaam Afvalverwerking Zeeuwsch-Vlaanderen, 'grijpt' een stuk grond met behulp van de Atlas-kraan. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Zeeuws- Vlaamse werkvoorziening schap Dethon heeft, ondanks de wereldwijde economische ma laise, een redelijk jaar achter de rug. In 1992 liep de omzet met 13,5 procent terug tot 23,5 mil joen gulden. Het jaar kon wor den afgesloten met een positief exploitatieresultaat van bijna een miljoen gulden. De verwachtingen voor dit jaar zijn 'gematigd optimistisch'. Volgens financieel-economisch directeur A. G. Sponselee vallen de bedrijfsresultaten over de eerste vijf maanden van dit jaar niet tegen. „De omzet, zeker in de doe-het-zelfsector. daalt ver der. maar in andere industriële sectoren en bij Dethon-groen is er nog sprake van een redelijk goed gevulde orderportefeuille." Sponselee gaat ervan uit dat 1993 kan worden afgesloten met een batig saldo tussen een half en een heel miljoen. Toch -en de leiding van het schap maakt hiervan melding in het jaarverslag over 1992 en de ontwerp-begroting voor 1994 - kampt Dethon met forse proble men. die hoofdzakelijk voortko men uit de onduidelijkheid over de wijze waarop het Rijk in de nabije toekomst de werkvoorzie ningschappen in den lande denkt te gaan moeten financie ren. Extra korting Sinds 1989 heeft Dethon te ma ken gehad met drie verschillen de financieringsmethodieken. Welk systeem het Rijk in de na bije toekomst gaat hanteren, is onduidelijk. Wel verwacht het schap dat vanaf 1995 een extra korting op het rijksbudget ver wacht mag worden van bijna twee miljoen gulden. „Een dergelijke korting valt door ons niet geheel op te van gen. Natuurlijk zijn we nu al druk bezig uit te zoeken waar we intern nog op kunnen bezuini gen, maar als het Rijk straks ook nog wil dat we met. een geringere rijksbijdrage per arbeidsplaats toch hetzelfde aantal werkne mers werk moet worden gebo den, dan zullen we naar de ge meenten moeten met een ver zoek om een hogere gemeentelij ke bijdrage. Het wordt dan kie zen: of minder arbeidsplaatsen binnen het schap of een hogere gemeentelijke bijdrage", aldus Sponselee. van onze verslaggever SLUISKIL - Voorzitter J. van Rooijen van het Openbaar Li chaam Afvalverwerking Zeeuwsch-Vlaanderen heeft vrijdag de eerste aanzet gege ven voor de herinrichting van de centrale vuilstortplaats in de Koegorspolder bij Sluiskil. Met een Atlas-kraan nivelleer de hij een stuk grond, waarop voor het eind van dit jaar een scheidingshal voor afval moet verrijzen. Naast die hal worden twee ter reinen aangelegd voor de opslag en verwerking van bouwafval en puin en te composteren plant soen- en tuinafval. De aanleg van de terreinen en de verwer kingshal vergen een investering van 4,5 miljoen gulden en leve ren uiteindelijk acht nieuwe ar beidsplaatsen op. Met de aanleg van de terreinen werd ook het sein gegeven voor de start van Recycling Schelde- bekken bv. Deze nieuwe vuilver- werker is een samenwerkings verband van Verstraeten-Ver- brugge. Kegels Milieutechniek, Tollenaar. Vermeulen en SZV. De regionale vuilverwerkers be sloten geruime tijd geleden de krachten te bundelen om een be tere positie te verwerven in de milieumarkt en op die manier borg te kunnen staan voor een goedkopere afvalverwerking. Na veel onderhandelen kreeg de nieuwe bv de vereiste vergun ningen van de overheden het vuilrecyclingcentrum op de cen trale stortplaats te mogen bou wen en konden er met het nieu we intergemeentelijke samen werkingsverband voor de afval verwijdering overeenkomsten gesloten worden over de aan voer, afvoer en verwerking van de afvalprodukten. Het komt er op neer dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten - verenigd in het Openbaar Li chaam - zorg dragen voor de aanvoer van het tuin-en bouwaf val. Scheldebekken bv neemt het recyclen van het afval voor haar rekening en zoekt een afne mer voor het opnieuw bruikbaar gemaakte materiaal. De kosten worden verrekend in de afval stoffenheffing voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen. Woordvoerder D. Verstraeten van Scheldebekken bv zei ver heugd te zijn over het samenwer kingsverband met het Open baar Lichaam Hij was ervan overtuigd dat de samenwerking de burger ten goede zal komen. „Zouden we niet inspringen op de ontwikkelingen, dan is de kans groot dat de afvalstoffen heffing op termijn fors omhoog Dit en volgend jaar heeft Dethon nog een redelijke buffer om te genvallers op te vangen. In het egalisatiefonds, waar de ge meenten in de regio jaarlijks tot- nutoe 200.000 gulden aan bijdra gen, zit nog ruim 1.2 miljoen gul den. Sponselee: „In onze ont werp-begroting voor 1994 gaan we nog uit van eenzelfde ge meentelijke inbreng. Hoe het na dat jaar moet. is nog de vraag. Dethon verschafte in 1992 werk aan 562 mensen. Negentien meer dan met het toegekende rijks budget kon worden bekostigd. Door de redelijke bedrijfsresul taten kon Dethon ook deze ar beidsplaatsen nog aanhouden. Op de wachtlijst voor een baan bij het werkvoorzieningschap prijken momenteel nog zo'n 60 mensen. Het algemeen bestuur van het schap bespreekt de jaarreke ning 1992 en de ontwerp-begro ting voor volgend jaar op don derdag 24 juni om 14.00 uur. Varkenshouder mag stal in gebruik nemen van een medewerker DEN HAAG/OOSTBURG - Var kenshouder W. Wijffels uit IJ zendijke mag de varkensstal in gebruik gaan nemen die hij bouwt bij zijn bedrijf aan de Komsestraat. Rechter G. Verin- ga van de geschillenafdeling van de Raad van State heeft het schorsingsverzoek afgewezen dat een omwonende had inge diend tegen de milieuvergun ning die b en w van Oostburg voor de varkensstal hebben ver leend. Omwonende R. van Gorp klaag de er dinsdag bij de Raad van State over dat de gemeente bij het verlenen van de vergunning de milieuregels verkeerd heeft toegepast. Zo zou de omgeving moeten worden gezien als be bouwde kom. De stal zou dan te dicht bij de woonbebouwing staan. Het gemeentebestuur ging uit van agrarisch gebied met lintbebouwing. Rechter Vennga zag geen aanleiding de vergunning te schorsen. In de stal. die in aanbouw is, kan Wijf fels vierhonderd varkens huis vesten. moet, want dan zouden we te maken krijgen met stortprijzen van 200 gulden per ton of meer", voerde hij aan. Verstraeten vroeg de bestuurders bij de rijks overheid aan te dringen nieuwe milieuheffingen een doelbe- stemming te geven. Directeur J. Kolijn van Recyc ling Scheldebekken bv vertelde dat het terrein van 4,5 hectare nog voor het eind van dit jaar volledig gebruikt zal worden voor opslag-en recyclingdoelein- den. „Deze maand wordt een deel van het terrein voorzien van een zandbed met beton. Medio september moet de eerste paal voor de scheidingshal de grond in, een maand later volgen de in stallaties en zo tegen Sin terklaas kan alles klaar zijn. Met de verwerking van de eerste hoe veelheden tuinafval en puin zal overigens voor die tijd worden begonnen", aldus Kolijn. van onze verslaggever OOSTBURG - Burgemeester en wethouders van de gemeente Oostburg willen 22.500 gulden uittrekken om het 'toeristisch produkt' van Boulevard de Wie lingen in Cadzand-Bad te ver sterken. In samenwerking met vertegenwoordigers van de Kust VVV Zeeuwsch-Vlaande ren, de plaatselijke midden standsvereniging en het minis terie van economische zaken wordt gewerkt aan een project dat de aanwezigheid van de zui len op de boulevard moet gaan benadrukken. Het concept-actieplan heeft de titel 'Cadzand. dat staat als een zuil boven water' meegekregen. De zuilenrij moet uitgroeien tot. een nationaal en internationaal herkenningspunt van de Zeeuws-Vlaamse badplaats. On derdeel daarvan is dat de ioni- sche pilaren meer dan nu het ge val is, als afbeelding moeten te rugkeren in verschillende ge bruiksvoorwerpen van de toe rist. Het project wordt uitgezet over een periode van drie iaar. Het School Heikant viert feest rond 10-jarig bestaan van een medewerker HEIKANT - Basisschool Heide- poort in Heikant viert zaterdag 12 juni het tienjarig bestaan met een groot feest. De activi teiten. voor jong en oud,vinden plaats in en rond het schoolge bouw aan de Margrietstraat in Heikant. De feestelijkheden beginnen na"* de officiële opening om 13 uur met een balonnenwedstrijd. Be zoekers kunnen zich daarna ver maken met onder meer een oud- Vlaams spelencircuit. grabbe len. pieren, koemeiken en enve- loptrekken. Voor de kinderen draait een molentje. Ook een rit op een pony en een tocht per huifkar behoren tot de mogelijk heden. Doorlopend worden kinderfilms gedraaid en oude schoolfilms. uit de periode 1969-1983. Kinde ren kunnen zich laten schmin ken en onder professionele bege leiding kennis maken met fanfa re-instrumenten. Een ervaren dammer neemt het tijdens een simultaan-spel op tegen acht spelers. Om 14.30 uur speelt de fanfare. Het feest eindigt om 17 uur met een rad van avontuur en optredens van leerlingen uit de midden- en bovenbouw. ministerie en de provincie leve ren een bijdrage in de kosten. Daarnaast wordt van de ge meente Oostburg een jaarlijkse investering verwacht van 7.500 gulden. Het definitieve plan wordt binnenkort gepresen teerd aan de raad. Oostburg doet dit jaar niet meer mee aan de landelijke open dag op het gemeentehuis. De animo voor een blik achter de scher men van het ambtelijk apparaat blijkt te gering wanneer iets der gelijks ieder jaar wordt georga niseerd, is geconstateerd na een evaluatie. In 1991 werd de open dag nog door een redelijk aantal mensen bezocht, vorig jaar beperkte de animo zich tot wat familieleden en kennissen. Het college heeft daarom besloten om één keer in de vijfjaar mee te doen. De eerst volgende keer is 1995. Lichtgewonde bij aanrijding NIEUWVLIET - Een 50-jarige Terneuzense is vrijdagmorgen bij een verkeersongeluk in Nieuwvliet lichtgewond ge raakt. Ze werd ter observatie per ambulance overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Oostburg. De Terneuzense reed met een personenauto over de Sint Ba vodijk. komend uit de richting Oostburg. Ze stak de kruising met de Provincialeweg recht over en verleende daarbij geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een inwoner van Schoondijke, die uit de richting Breskens kwam. Beide auto's werden onherstelbaar bescha- Vergadering werkgroep D66 Sas van Gent SAS VAN GENT - De Sasse werkgroep van D66 houdt op 15 juni een algemene vergadering om het conceptprogramma voor de gemeenteraadsverkie zingen van maart 1994 te kun nen presenteren aan leden en andere belangstellenden. Het is de eerste keer dat D66 meedoet aan de gemeenteraadsverkie zingen in Sas van Gent. Uit de werkgroep van zeven per sonen wordt binnenkort een fractievoorzitter gekozen, die de partij voor de verkiezingen van maart volgend jaar moet gaan leiden. De vergadering wordt ge houden in De Speije en begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 45