Veel lof voor nieuw internaat GS verdeeld over mosselschelpen Zeeuwsch Genootschap wil in monumentaal pand Middelburg fes maanden geëist oor dumpen van lijk vermoorde schipper Middelburger bestraft voor nep-aanrijding IBifllLMJ Spoor gevonden lijk wijst in richting België Soms denk ik, had ik er maar ingezeten provincie 13 Complex voor schipperskinderen feestelijk geopend KMI lezers schrijven ZATERDAG 5 JUNI 1993 ,n onze verslaggever JRNEUZEN - De roei' van een iuienschip is heilig. Het oongedeelte van een binnen wip wordt dan ook gewoon- k ongeschoeid betreden; door schippersfamilies èn door de zoekers. In het oude verblijf i het Terneuzense internaat ir schipperskinderen Konin- Juliana was de traditie een jetje in onbruik geraakt, maar de zeven nieuwe woonhuizen ior schipperskinderen aan de in Steenbergenlaan wordt be- lekers - een beetje be- hroomd nog - weer gevraagd schoenen in de gang achter [laten. 16-jarige Lenny de Koster dt bezoekers vrijdagmiddag plezier door haar woonhuis e Roerdompen', Zelf had ze liswaar in het oude onderko men aan de Rozenstraat nog een grotere kamer voor haarzelf, maar ook zij beaamt direct dat het nieuwe internaat voor de meeste schipperskinderen een enorme vooruitgang betekent. Vóór Lenny hadden directie en bestuur van het internaat, en vertegenwoordigers van schip persverenigingen. de oudercom missie en de provincie ook al alle superlatieven van stal gehaald om de lof van het nieuwe 'Ju- liana-internaat' te bezingen. Toneelstukje Het was oorspronkelijk de be doeling geweest dat prinses Ju liana, naar wie het internaat tij dens haar 'koninginneregime' werd genoemd, het nieuwe inter naat opende. Omdat de voorma lige vorstin verhinderd was, mocht de Zeeuwse commissaris van de koningin. W. T. van Gel een medewerkster IDDELBURG - Tegen een 30- rige Belg uit Knokke is vrij- g voor de rechtbank in Mid- plburg bij verstek een halfjaar angenisstraf geëist voor zijn ndeel in het laten verdwijnen jnhet stoffelijk overschot van Belgische schipper van de itler BR 6. De man werd in fe- ruari 1989 gedood op volle zee wrde kust van westelijk Afri- hipper R. Sabbe was enkele ken eerder met een door hem- f bijeengescharrelde beman- ng van drie mannen ën eer puw op de kotter, die hij zich d toegeëigend, uit Zeebrugge rtrokken. Het reisdoel heette vangst te zijn, maar gezien ;n van de opvarenden visser beroep was. lijkt dat hoogst waarschijnlijk. laatste haven die het schip ndeed voordat de schipper om leven werd gebracht, was s Palmas op het eiland Gran nana. ort nadat men was vertrokken Palmas werd de schipper #r mokerslagen op het hoofd een messteek in de buik ge- vmmmammam nonze verslaggever DDELBURG- Als het aan ge- mteerde L. Nederhoed-Zijl- a (CDA, ruimtelijke orde- ig) ligt komt de mosselschel- nopslag, die nu nog bij Vlake ilueerd is, op een van de in- «Irieterreinen bij Yerseke. armee neemt ze een minder- dsstandpunt in binnen het lege van gedeputeerde sta- Maar dan zit ze wel op de van de meerderheid van de imissie ruimtelijke orde- g. Vrijdagmorgen bleek dat meerderheid in ieder geval t wenst mee te werken aan alisering van de bestaande elpenopslag bij Vlake. tname het ontbreken van ar- nenten waarmee gs die be- ande opslag wel willen lega- ren irriteerde de commissie. C. van Dijke (RPF/GPV) con- iteerde dat gs overstag zijn ge- «n naar aanleiding van een merking van een Reimers- alse wethouder, dat er op de iustrieterreinen geen ruimte oor de schelpen. Dat vond hij gal mager. Toen hij bij gede- teerde Nederhoed informeer- linke boetes oor hasjhandel koffieshop neen medewerkster IDDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft de exploi- nt en twee medewerkers van iffieshop Sixty Two in die "I tot hoge boetes veroor- ttld voor het verkopen van Kjiesj. De 30-jarige, uit Oos- fbeek afkomstige eigenaar de koffieshop kreeg 33.000 den boete opgelegd. De 4.000 Iden die bij de inval op 12 mei 'dg jaar in beslag werd geno- en, is verbeurd verklaard, n 30-jarige Arnhemmer, die ïgëld in de zaak stond om sj te verkopen, werd beboet d 22.500 gulden. De andere dewerker, een 31-jarige Arn- mmer, kreeg 19.800 gulden op- fegd. De boetes vielen enkele Eenden guldens lager uit dan 6 geëist. De voorwaardelijke 'angenisstraffen van vier en remaanden die de officier had ,d. nam de rechtbank lover in de vonnissen, 'rechtbank stelde zich op het ®dpunt dat de straf moest pen om de wederrechtelijk kregen winst teniet te doen. kt Openbaar Ministerie voert Zeeland geen beleid dat de dtoop van hasjiesj in koffie- JPs gedoogt", luidde de moti ve van het vonnis. der, de officiële openingshande ling verrichten. Geen eenvou dige plichtpleging deze keer want de commissaris moest er - samen met onder anderen voor zitter M. Holl van de Stichting Hervormde Internaten voor de Schippersjeugd - een toneel stukje voor opvoeren. Terneuzens historische dwars ligger kapitein Willem van der Decken, beter bekend als de Vliegende Hollander, wilde Van Gelder en de schipperskinderen eerst geen toegang tot het nieuwe internaat verlenen. De plek kon beter als ligplaats voor schepr worden gebruikt, meld de de Vliegende Hollander. Van Gelder had echter een 'provin ciaal' legertje meegenomen dat er in slaagde met enkele oorver dovende kanonschoten het ver zet van Van der Decken te bre ken. De koffer met sleutels werd veroverd en de schipperskinde ren konden hun - officieus al en kele weken eerder betrokken - woningen in. Tijdens de officiële openingsre des kwamen de verschillende woordvoerders loftuitingen te kort om het nieuwe internaat te beschrijven. Directeur A. Koers heeft het afgelopen jaar al meer malen laten weten zeer verguld te zijn nog net voor de grote be zuinigingsoperaties toestem ming te hebben gekregen voor de bouw van het nieuwe com plex. Het internaat, waar mo menteel 116 kinderen huizen, kostte 8,4 miloen gulden. Ook de ouders van de schippers kinderen kunnen hun geluk niet op. „We brengen onze kinderen toch met een ander gevoel naar 1 dood. Het lijk werd door de drie mannen in de garnalenketel overboord g^et en is nooit te- ruggevonde De vier anderen, allen Belgen, voeren naar Sierra Leone, waar zij ruim een halfjaar bleven alvorens terug te keren naar hun vaderland. Het schip is sindsdien spoorloos. De rechtbank had in maart al een 27-jarige, in Nederland wo nende Belg voor doodslag tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een 35-jarige Belg kreeg voor zijn hulp bij het laten ver dwijnen van het lijk drie maan den voorwaardelijk en duizend gulden boete opgelegd. De kok kin werd vrijgesproken. Aan vankelijk had officier van justi tie mr S. Tempel de man uit Knokke medeplegen van dood slag ten laste gelegd, maar hij zei deze bes uldiging bij nader in zien niet hard te kunnen maken. De enige getuige die had ver klaard dat de Knokkenaar de schipper ook met de moker op het hoofd had geslagen, was de man die intussen voor de dood slag is veroordeeld. De rechtbank doet in de zaak van de Knokkenaar 18 juni uit spraak. Commissaris Van Gelder blaast met een toeter het sein tot het openen van het nieuwe schippersinter naat. van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 21-jarige inwoner van die stad veroordeeld tot 2.000 gulden boete, twee we ken voorwaardelijke gevangenisstraf en een rijontzegging van ne gen maanden voor het oplichten van een verzekeringsmaatschap pij, het veroorzaken van een aanrijding waarbij een gewonde viel en voor het bezit van verboderf handwapens. De man liet zijn auto opzettelijk aanrijden door een kennis om de schadevergoeding bij de verzekering te kunnen claimen. Een expert constateerde dat beide auto's al oude schades hadden. Verder botste de Middelburger bij Westkapelle frontaal op een tegenligger, door dat hij in een bocht op de verkeerde weghelft was geraakt. De be stuurder van de aangereden auto liep letsel op. Er was 2.000 gulden en negen maanden ontzegging geëist. De kennis die hem opzettelijk aanreed, kreeg conform de eis duizend gulden boete opgelegd. mms«sasm de of er nog andere argumenten waren, hield ze een betoog waar uit bleek dat ze er een andere mening op na houdt dan de rest van gs. Ze weigerde vervolgens de argun nten van de andere gs- leden te geven. Dat moet de commissie maar aan die gedepu teerden vragen, vond ze. Het enige wat ze daarover nog kwijt wilde, was dat gs een punt ach ter de al jaren slepende kwestie wilden zetten. Mevrouw Nederhoed merkte op dat er naar haar mening wel de gelijk ruimte is op Yersekse be drijfsterreinen voor de schelpen opslag van de firma Van Oeve- ren. Als voorbeeld noemde ze de Molenpolder en de Olzendepol- der. In de Molenpolder is zelfs een geschikt terrein dat eigen dom van Van Oeveren is. had ze geconstateerd. De commissie moest vrijdag morgen een advies geven over een procedurevoorstel van gs om een streekplanafwijking mo gelijk te maken, zodat de schel penopslag bij Vlake gelegali seerd kan worden. Daar voelden alleen de fracties van de SGP en de WD voor, al stonden die ook niet te juichen. Volgens me vrouw C. Koster (VVD) is zo'n streekplanafwijking een logisch gevolg van in het verleden geno men beslissingen. De meerderheid van de commis sie vond evenwel dat de nood zaak tot legalisering niet was aangetoond en was het met de privé-mening van gedeputeerde Nederhoed eens dat er nog wel andere geschikte plaatsen in Reimerswaal zijn. Of zoals P. M. Woudstra (Delta Anders) het for muleerde:..De doordrammende brutaliteit van een ondernemer mag niet beloond worden." Geslaagd - Naomi Korteweg uit Temeuzen heeft haar diplo ma ziekenverzorging behaald. Zij volgde de opleiding gezond heidszorg van de school Infra Scaldem in verpleeghuis Ter Schorre in de Scheldestad. Huis 's-Hertogenbosch ideaal voor wetenschapsactiviteiten van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen heeft grootse plannen met het momu- mentale huis 's Hertogenbosch aan de Middelburgse Vlasmarkt en het bijbeho rend pand Vlasmarkt 49. Het in 1769 op gerichte genootschap, dat sinds een aan tal jaren een vast onderkomen moet ont beren, wil de panden aankopen voor ei gen gebruik en er ook ruimte bieden aan andere instellingen die zich op weten schappelijk terrein begeven. Het huis 's-Hertogenbosch is eigendom van de familie Van der Veen. Tot begin 1977 was er de particuliere bank Hondius in gevestigd, waarvan de heer P. van dei- Veen (die ook actief is binnen het genoot schap) directeur-eigenaar was. De familie van der Veen woonde er zelf tot begin ja ren zeventig. Met de aankoop van de panden is een be drag van 505.000,- gemoeid. Het genoot schap denkt uit eigen middelen ruim 100.000,- te kunnen opbrengen. Een ac tie onder de eigen leden heeft inmiddels al ƒ60.000,- opgeleverd. De gemeente Mid delburg wil een renteloze lening van 300.000,- uit het stadsvernieuwingsfonds verstrekken. Voor de resterende 100.000 gulden wil het genootschap een beroep doen op cultuurfondsen en sponsors. Het tijdelijk tekort op de aankoop wil men fï- Het monumentale huis 's-Hertogenbosch aan de Middelburgse Vlasmarkt: toekomstig onderkomen voor het Zeeuwsch Genootschap en andere instellingen op wetenschap pelijk gebied. foto Ruben Oreel nancieren met een lening van de BV Mo- numentenbeheer gemeente Middelburg, Deze BV is bereid het huisvestingsproject, waarvoor een tienjarenplan is opgesteld, met een (niet renteloze) lening van even eens 300.000.- te steunen. Restauratie Met de aankoop van de panden is het ge nootschap nog niet direct uit de brand. Er zijn allereerst de nodige aanpassingen en herstelwerkzaamheden nodig. De kosten daarvan worden geschat op ruim 350.000 gulden. Daarnaast wil het genootschap de panden de komende tien jaar in fasen res taureren. Geraamde kosten: ruim één mil joen gulden. Voor de restauratiekosten wordt onder meer gerekend op een rijks subsidie van 80 procent en een provinciale subsidie van 10 procent. Het genootschapsbestuur stelt de alge mene ledenvergadering, die dinsdag 15 ju ni bijeenkomt, voor een stichting in het le ven te roepen voor het in eigendom ver krijgen. het onderhoud en de exploitatie van het huis 's-Hertogenbosch. Voor de stichtingsvorm wordt onder meer geko zen om fiscale redenen en in verband met subsidiefaciliteiten. Het stichtingsbe stuur wordt benoemd door het genoot schapsbestuur en de relatie tussen stich ting en vereniging wordt geregeld in een gebruiksovereenkomst. Medegebruikers Het Zeeuwsch Genootschap ziet het huis 's-Hertogenbosch als ideale huisvesting. Het biedt voldoende vergaderruimte voor de eigen besturen, commissies en werk groepen. De zaal en suite zijn zeer ge schikt voor lezingen en concerten. Het fraaie interieur en de efficiënte indeling maken ook het houden van conferenties en recepties zeer goed mogelijk. Als mede gebruikers heeft het genootschap verwan te instellingen als het Natuurkundig Ge zelschap, het Klassiek Verbond, Dante Al- leghieri en de stichtingen Oude Zeeuwse Kerken en Behoud Onderwaterschatten op het oog. Een dag vóór de algemene ledenvergade ring, maandag 14 juni. wordt in het huis 's- Hertogenbosch voor de leden een voor lichtingsavond gehouden, waarop de fi nanciële en technische aspecten van het ambitieuze huisvestingsproject uit de doeken worden gedaan. Advertentiei De enige juiste verbinding voor het bedrijfsleven van onze verslaggever TERNEUZEN - Uitzending van een 'extra politiebericht' op de Bel gische televisie donderdagavond heeft de Terneuzense politie en kele tientallen tips opgeleverd over het zaterdag 29 mei in het Ka naal van Gent naar Terneuzen gevonden lichaam van een man van, naar schatting, 35 tot 55 jaar. Het recherchebijstandsteam is vrijdag direct begonnen met het na trekken van de tips en heeft goede hoop dat de aanwijzingen iets opleveren, maar de identiteit van het in plastic vuilniszakken ver pakte lijk kon ook vrijdag nog niet worden achterhaald. Adjudant H. Schuit, woordvoerder van de Terneuzense politie, meldde 'heel ge lukkig' te zijn met de aanwijzingen uit België. De conclusie dat de om het leven gebrachte man 1.66 meter met kort, rossig haan uit Belgie afkomstig is. wilde Schuit echter niet onderschrijven. „Er lijken in derdaad meer sporen naar België te leiden, maar daaruit kan niet worden geconcludeerd dat de om het leven gebrachte man een Belg is." Terug naar plek vliegtuigramp het internaat", meldde A. Ren- sen van de oudercommissie. Rensen was behalve met de in richting van het nieuwe gebouw ook zeer blij met de ligging. Met een schuine blik op de Terneu zense gemeentebestuurders (die een aantal ligplaatsen bij de Axelse Dam willen opofferen voor parkeerplaatsen): „Dicht bij de scholen, dicht bij het cen trum en tot nu toe ook dicht bij de ligplaatsen van veel binnen schippers. Maar daar zal ik het vandaag maar niet over heb ben." van onze vei foto Oscar van Beest WEST-SOUBURG - 'Verslagen heid na vergaan Neutron', meld de de PZC woensdag 17 juli 1957 over de volle breedte op de voorpagina. De KLM Super Constellation 'Neutron' was de dinsdag ervoor kort na vertrek van het vliegveld op Biak in zee neergestort. Elf van de 79 inzit tenden kwamen om. De grootste vliegramp in de geschiedenis van de KLM tot dan toe. In West- Souburg woont één van de 'overlevenden', oud-marine man A. J. van 't Loo. Hij keert in oktober terug naar Biak, om eerbewijs te brengen aan de slachtoffers èn hulpgoederen mee te nemen voor de Papoea's. Van 't Loo is niet echt een overle vende van de vliegramp. Maar in zekere zin is dat hij wel. Hij moest die bewuste dinsdag avond terug naar Nederland. Ne gentien maanden uit' en thuis, was de regel bij de marine. Van 't Loo was al zolang weg en zat goed en wel in het vliegtuig, toen stewardess D. J. Klein Kouwen- berg naar hem toekwam. Of hij plaats wilde maken voor een vrouw, wiens moeder in Neder land op sterven lag. Ijlings moest Van 't Loo het vliegtuig verlaten. Hij kreeg niet eens meer de tijd om zijn spullen mee te nemen. De Super Constellation steeg op, maakte nog een rondvlucht over het vliegveld en stortte kort na vertrek neer tussen Biak en Owi. Papoea's schoten in prau wen als eersten te hulp. Neder landse marinesloepen volgden. Ze redden twaalf passagiers. Eén van de overlevenden. V. Lei- ker. is later aan haar verwondin gen bezweken. Niet alle slachtof fers zijn geïdentificeerd. Zij zijn in een massagraf begraven. „El ke morgen om negen uur klinkt op de begraafplaats nog de Neu tron-klok", weet Van 't Loo. „Onlangs is die hersteld, op ini tiatief van D. G. MacMootry uit Uitgeest. Hij heeft zes familiele den bij de ramp verloren." Platgespoten Vaak heeft Van 't Loo gedacht 'had ik er zelf maar ingezeten'. Hij heeft het vliegtuig zien neer storten. Hij kende de beman ning. „Met die mannen praatte je altijd, dan wasje even dichter bij huis." Zeven marinemensen met wie hij nauw samenwerkte, zaten in het toestel. Nooit zou hij meer vliegen, nam Van 't Loo zich voor, maai- hij zou en moest terug naar Nederland. De negen tien maanden zaten erop. „Ik ben platgespoten, naar een vliegtuig gebracht en terugge vlogen." Vliegangst heeft hij inmiddels niet meer. Hij heeft met succes een cursus gevolgd bij de stich ting Vliegangst-Leidse Universi- teit-KLM (valk) in Leiden „Ik zou het liefst hele dagen vliegen, maai- ik waag het nog steeds niet over de Sloebrug bij Vlissingen te lopen. Van hoogtevrees kom ik nooit meer af en 's nachts, als ik alleen thuis ben, kan ik niet slapen. Van dat ongeluk." Papoea's Toch gaat hij terug. Hij moet te rug, om een krans in het water te werpen op de plaats waar de Neutron in zee is verdwenen. „Ik heb de KLM gevraagd een bij drage te leveren, maar", stelt hij teleurgesteld vast. „dat bedrijf doet dat niet." Van 't. Loo moet voor zijn gevoel ook terug om de Papoea's een hart onder de riem te steken en hulp te bieden. Hij en veel andere marinemensen hebben een zwak overgehouden voor de inheemse bevolking van Nieuw-Guinea, dat na jaren ge soebat en strijd in 1963 aan Indo nesië is overgedragen. Van 't Loo heeft contact met ds D. Ronsumbrè in wat nu Irian Jaya heet. „Ik reken op steun van Zeeuwse marinemensen die in Nieuw-Guinea hebben geze ten", zegt de Westsouburger, die in marinekringen beter bekend is onder de naam Thijs - marine term voor hoornblazer - van de Kortenaer. Om aan te geven wat hij wil meenemen, noemt hij ma- lanatabletten. „Die zijn spot goedkoop. maar in Nieuw-Gui nea sterven nog steeds mensen aan malaria. En uiteraard, ik ken de Papoea's van nu niet, maar we hebben er wel allemaal gezeten." Steun gs voor bouw bungalows Versche Polder niet unaniem van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde staten worden niet onvoor waardelijk gesteund in hun streven de bouw van bunga lows mogelijk te maken in de Versche Polder te Retranche- ment. In een vergadering van de provinciale commissie ruimte lijke ordening keerden de frac ties van Groen Links en de PvdA zicli tegen het plan om in de Versche Polder 80 vakantie bungalows neer te zetten. De overige fracties in de com missie vonden dat de provincie een procedure voor een streek planafwijking moet starten om de bouw mogelijk te maken en zo fouten uit het verleden glad te strijken. Dat zinde de PvdA'er D. j. Holtkamp niet. Hij vond dat de noodzaak om die proce dure te beginnen niet is aange toond. Gedeputeerde L. Neder- hoed-Zijlstra (CDA. ruimtelijke ordening) wilde liever niet met inhoudelijke argumenten op de kwestie ingaan. Nu is alleen de vraag aan de orde of de provincie een streekplanafwijking moet beginnen. Uit haar woorden bleek overigens wel dat ze nog niet met haar collega-gedepu teerden op één lijn zit over deze zaak. Oud-marineman Van 't Loo gaat terug naar Nieuw-Guinea om eer te bewijzen aan de slachtoffers van de vliegramp met de 'Neutron' en de Papoea's hulp te bieden. foto Lex de Meester Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artilce- - len of commentaren. Niet voor open brieven, - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno- men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde - brieven wordt niet gecorrespondeerd. 1 i Natuurgebied Oostkapelle IV Ik ken de heer Struyck niet, ik ken wel de Vroonweg en ik ken Eric Rotte als een hardwerken de ondernemer. Wat Eric in zijn brief schrijft (PZC 3 juni), is mij uit het hart gegrepen. Heden ten dage zijn er al te veel plaatsen waar de z.g. natuurliefhebbers niets liever zouden willen dan verbodsbord jes zetten, zoals b.v. ook in het Oosterscheldegebied is ge beurd. In de praktijk komt het hier op neer dat genoemde ge bieden alleen toegankelijk zou den zijn voor de autochtone die ren aangevuld met milieukik kers die samengedromd de boel onveilig maken en de rust ver storen in een te grote groep van lieden, voorzien van camera's, grote laarzen, petten, rugzak ken, vlindernetten. encyclope- diën en behept met de arrogan tie, dat waar zij wel mogen ko men. een ander geen voet zal mo- ''gen neerzetten als zij hun zin krijgen. En dan reageert de heer Maas uit Aagtekerke, (geestverwant van Struyck?). Hij verwijt Eric Rotte unfair te handelen, maar de insi nuerende opmerking van kassa- gerinkel doet aan jaloezie den ken en het 'nog' tussen haakjes bij het gevulde terras aan leed vermaak. Over unfair gespro ken! Ik ben zelf ook horeca-ondeme- mer en ik meen te mogen stellen dat of de Vroonweg nu wel of niet is afgesloten, dat voor de kassa van de Bosschoek geen enkel verschil zal maken. Wellicht denken Eric Rotte en S. Francke wel net als ik en zijn we samen het 'belerende' van sommige lie den spuugzat, W. J. van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 43