Schuim en rook in cao-conflict PZC PZC Gimüfëfe GOUDEN LABEL KORTING Eindexamenstunt leidt tot vechtpartij met directeur PvdA verwijdert staatssecretaris commentaar libbers: overheid is erliesgevend bedrijf Extern onderzoek naar corruptie bij gemeente Maastricht Dronken viertal pleegde aanslag Solingen Nieuw gezichtsverlies Clinton binnen- en buitenland Actie brandweer bij VNG-gebouw Gemeente Rotterdam boos op vuilophalers 3333: ïis vertrek buitenlanders Zuivelcoöperatie Coberco schrapt 300 tot 500 banen ZATERDAG 5 JUNI 1993 Trr MINI ;N HAAG (ANP) - De acties ambtenaren voor een ■uwe cao waren vrijdag: op- [euvv duidelijk merkbaar voor ;t publiek. In Amsterdam iakte het openbaar vervoer 24 ir, in Den Haag: zette de brand- >er het gebouw van werkge- ivereniging VNG in blus- iuim en rook. terwijl de Rot- •damse reinigingsdienst de iptheidsacties voortzette, 'erder besloten de 14.000 pro- bicie-ambtenaren tot actie yer te gaan als binnen een eek niet een reëel loonbod imt. provinciale werkgevers bie- tot nu toe 0,7 procent sala- yerhoging per 1 januari '94 en irocent, van één maandsalaris 1 oktober dit jaar. Bovendien jen de werkgevers verslechte ren van de ww. Daar lijnrecht ;enover staan de bonden, die 'procent loonsverbetering ei- en geen verslechtering van sociale zekerheid, jen de provinciale amb- jnaren vanaf volgende week rijdag met acties, de rijksamb- jnaren laten maandag pas we- >n wat zij zullen doen om hun te krijgen. Op die dag loopt :t ultimatum af dat aan werk- rer Dales was gesteld, gemeente Rotterdam wil een id maken aan de stiptheidsac- >s van de vuilophalers van de reinigingsdienst. Volgende week moeten het afgelopen zijn en niet. zoals door de vakbonden gepland, een vierde week in gaan. In een brief die vrijdag middag aan de vakbonden is verstuurd, schrijven B en W van Rotterdam dat de stiptheidsac ties eigenlijk neerkomen op een werkonderbreking of staking. ..De Roteb moet gewoon vuil op halen", benadrukte verantwoor delijk wethouder Smit vrijdag middag. Rotterdam vindt dat de Roteb moet opdraaien voor de kosten die de stad maakt, mocht het huisvuil door anderen ver wijderd worden. De bonden toonden zich vrijdag avond verwonderd over de brief. Volgens een woordvoerster van het actiecentrum van de bonden doet de Roteb niets dat in strijd met de regels omtrent afvalop- Tuiming is. De bonden en de ge meente gaan maandag praten. Bij de gemeente-ambtenaren, die nu al vier weken actie voe ren, zat vrijdag nog geen enkele beweging in het onderhande lingsfront. De actie met schuim en rook bij het VNG-gebouw was een woordvoerder van de de monstrerende brandweerlieden een „rampenbestrijdingsoefe- ning". De brandweer wil niet alleen 2,5 (EN HAAG (GPD) - Premier libbers heef! gisteren forse kri- tk geleverd op de ambtena- mbonden. Zij eisen een loons- frhoging van 2,5 procent. Lub- ers noemde de bonden incon- jquent. „Grote delen van de verheid zijn verliesgevend, (ten op zwart zaad. In zo'n si- latie is het een foute redene- mg om te eisen dal de salaris- In geen sluitpost mogen zijn. j> overheid is vergelijkbaar |et de Hoogovens (verliesge- ;nd), niet met Unilever (dat ist boekt)", aldus Lubbers, {ij trok de vergelijking met het •ijfsleven, omdat de ambte- ;nbonden jarenlang hebben tedrongen op onderhande len per overheidssector, zoals fe ook in de marktsector IAASTRICHT (ANP) - Een ex- srne deskundige gaat onder- Deken of er bij de gemeente laastricht corruptie voor- omt. Voor het onderzoek lordt iemand van buiten Lim- iirg gezocht. Dat hebben het imeentebestuur van Maas- dcht en de vakbonden vrijdag Bkendgemaakt. fe deskundige gaat documen- |n van de vakbonden en de ge- (eente bekijken om te zien of er towijzingen zijn over mogelij- f misstanden. Barna zal hij een advies uit- lïngen over de vraag of een na- pr. diepgaand onderzoek ver st is. Het gemeentebestuur en vakbonden hebben afgespro- OKYO (DPA/RTR/AFP) - Het immunistische Noord-Korea left alle buitenlanders opge- ragen voor 15 juni het land te irlaten. Dit heeft het Japanse irsbureau Kyodo bericht on- ir aanhaling van welingelich- kringen in Tokyo. Diploma- nzijn van de maatregel uitge- inderd. fongyang zou bovendien heb- m besloten tot eind juli geen euwe visa meer te verstrekken in toeristen en reisgezelschap- in. In Tokyo wordt ook ver acht dat Noord-Korea het re- imatige scheepsverkeer met 'pan zal stopzetten, a maatregel zou samenhangen met het Noordkoreaanse voor nemen om zich met ingang van 12 juni terug te trekken uit het Non-proliferatieverdrag, dat de verspreiding van kernwapens in de wereld tegengaat. De Ver enigde Staten doen pogingen tij dens overleg in New York op nieuw Noord-Korea ervan te overtuigen dit niet te doen. Noord-Korea kondigde zijn te rugtrekking uit het verdrag aan na een ultimatum van het Inter nationaal Atoomenergie Agent schap dat het twee nucleaire fa brieken moest laten controle ren. Vermoed wordt dat Noord- Korea daar werkt aan de pro- duktie van kernwapens. alle artikelen voorzien van een GOUDEN LABEL zijn sterk AFGEPRIJSD procent loonsverhoging, maar ook behoud van de flo, een ver vroegde uittredingsregeling voor brandweerlieden in de uit- rukdienst, die op 55ste levens jaar ingaat. In Amsterdam lag vrijdag voor de tweede keer binnen enkele weken het openbaar vervoer stil. Dat leidde niet tot grote drukte op de wegen rond Amsterdam. Voor de IJ-tunnel stond in de ochtend- en avondspits wel een kilometerslange file, omdat één van de twee tunnelbuizen was gereserveerd voor fietsers en voetgangers. De wielrijders maakten er dankbaar gebruik van. omdat ze anders een te gro te omweg hadden moeten ma ken, nu de IJ-veerponten langs de wal lagen. In de avondspits registreerde de politie voor de Coentunnel een file van zeven ki lometer. in plaats van de gebrui kelijke vier of vijf Ook de dienst parkeerbeheer had het werk neergelegd. Par keerbonnen werden niet uitge schreven, wielklemmen bleven uit en wegtakelen was evenmin aan de orde. plaatsvinden. Die zijn er nu. Lubbers: ..Dan is het dus van tweeen éen: als je die vrije onder handelingen dan hebt. moetje er ook de nare effecten van accep teren". Lubbers noemde de suggestie van de kant van de ambtenaren bonden dat overal in de markt sector de lonen omhoog gaan, „foutief'. Er zijn ook verliesge vende bedrijven waar geen loonsverhogingen zijn. De vak bonden in de marktsector besef fen dat gezondmaking van zulke bedrijven belangrijker is dan loonsverhogingen. De ambtena renbonden zouden moeten be seffen. dat vrijwel de gehele overheid zo'n verliesgevend be drijf is, was de redenering van Lubbers. ken dat het advies voor alle par tijen bindend is. Binnen drie maanden moet het onderzoek van de externe deskundige klaar zijn. De wethouders J. Hoen (CDA) en R. Leenders (PvdA) hebben in tussen het Limburgs Dagblad voor de rechter gedaagd. Deze krant publiceerde afgelopen week een artikel waarin beide wethouders door anonieme ambtenaren van corruptie wer den beschuldigd. De ambtena ren zouden dit gemeld hebben bij hun vakbond de AbvaKabo. De vakbond ontkent dit. De twee bestuurders vinden dat zij door de krant ten onrechte en ongefundeerd zijn beschuldigd. Familieleden van de slachtoffers worden door emoties overmand tijdens de begrafenisplechtigheid in Turkije. foto Thomas Szlukovenyi/RTR SOLINGEN (GPD/RTR/DPA) - De 16-jarige Christian R. blijkt niet de enige dader te zijn van de aanslag in' Solingen, waarbij vorige week zaterdag een Turkse vrouw en vier meisjes om liet leven kwamen. Gisteren werd bekend dat donderdag nog drie mannen uit Solingen (16,20 en 23 jaar) zijn gearresteerd. De drie mededaders werden opgepakt na nieuwe onthullingen van R. Volgens politiebronnen werden de jongeren, die elkaar slechts oppervlakkig kenden, kort voor de aanslag uit een (Duits) café gezet door de eigenaar en twee Turken. Woedend over dat feit gingen de vier in beschonken toestand naar het huis van de Turk se familie en staken de woning in brand. De Duitse minister Seiters van binnenlandse zaken zei vrijdag dat de vier geen lid zijn van een neo-nazistische groepering, maar dat het motief zonder enige twijfel vreemdelingenhaat is. De vijf slachtoffers zijn vrijdag onder grote belangstelling begra ven in hun Turkse geboortedorp Mercimek. Onder de aanwezi gen bevonden zich de Turkse president. Süleyman Demirel, en de Duitse minister van buitenlandse zaken. Klaus Kinkel. De Duitse coalitieregering van liberalen en christendemocraten heeft vrijdag verdeeld gereageerd op voorstellen om langdurig in Duitsland verblijvende buitenlanders een dubbele nationaliteit aan te bieden. De liberale minister van buitenlandse zaken Kin kel heeft zich daarvoor uitgesproken. Coalitiepartner CDU is aanzienlijk terughoudender. WASHINGTON - President Clinton heeft don derdag opnieuw pijnlijk gezichtsverlies gele den in verband met de benoeming van een po litieke topfunctionaris. Onder druk van voor al Republikeinse maar ook Democratische Congresleden kwam hij terug op zijn voorne men mevrouw Lani Guinier te benoemen tot de topambtenaar die op justitie de (zwarte) burgerrechten moest gaan behartigen. Zwarte leiders spraken schande van zijn be sluit. Jesse Jackson zei dat Clinton „heeft ge capituleerd" voor de conservatieven. Lanier kwam in opspraak door artikelen over de burgerrechten van de zwarte Amerikanen. Daarin verkondigde zij nogal radicale ideeen over gelijkberechtiging. Zij pleitte voor 'quota' voor het aantal zwarte Congresleden, burgemeesters en gemeente raadsleden. Clinton zei van de benoeming te hebben afgezien na „voor het eerst haar artike len te hebben gelezen". Foto: Lani Guinier (r) en president Clinton tij dens een plechtigheid op 29 april in het minis terie van justitie. fotoAFP DEN HELDER (GPD) - Het moest een examengrap worden, maar al snel was het niet leuk meer. Zeven vwo-leerlingen van de openbare scholenge meenschap Nieuwediep in Den Helder hielden deze week hun school een dagje bezet. Totdat de directeur briesend van woe de een deur intrapte en binnen kwam. Later in de lerarenka- mer gaven de leerlingen zich over. Zij kregen daarna een re kening van 2450 gulden gepre senteerd voor de aangerichte schade. Om half zeven 's ochtends slo pen de examenkandidaten de school binnen en vergrendelden alle toegangsdeuren. Een van de bezetters: „Het moest een vreed zame actie worden. Op pamflet ten die we hadden opgehangen, stond dat de school een tijdje be zet was. met onze namen eron der. Dat geeft toch wel aan dat we geen rottigheid wilden". De gealarmeerde bewakings dienst waarschuwde school-di- recteur Rijnten, die al snel woe dend voor de deur stond. Toen de directeur zag dat hij het ge bouw niet binnen kon komen, gooide hij een ruit van het handvaardigheidslokaal in. Daar kwam hij niet veel verder, waarna Rijnten zich via de deur toegang verschafte. Nadat de di recteur binnen was gekomen, vluchtten de leerlingen naar de lerarenkamer, een rookbom ach terlatend. De kamer werd gebar ricadeerd. toch wist de directeur de toegang met behulp van een paar conciërges te forceren. Daarna gebeurde alles snel. Een vechtpartij volgde waarin een van de bezetters, naar eigen zeg gen, door de directeur in zijn rug werd gebeten. Directeur Rijnten zegt zich niets meer van de wor steling te herinneren. „Op het moment datje in zo'n moeilijke toestand terechtkomt, word je razend. Wat ik toen heb gedaan weet ik niet meer". Na de worste ling sneuvelde nog een raam. De ouders van de vwo'ers kregen gisteren een brief van de school waarin stond dat de leerlingen niet op de diploma-uitreiking mogen komen, als ze slagen. Voorts meldt de brief een over zicht van de schade. Nieuwediep wil het bedrag van 2450 gulden op de leerlingen verhalen. 'Vrijgevestigde specialist moet het veld ruimen' AMSTERDAM (ANP) - Een marktgericht ziekenhuis zal geen ruimte meer bieden aan vrijgevestigde specialisten. Dat zei mr dr J. H. Peters, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, vrijdag in Amsterdam op een symposium ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Internationale Health Development Foundation (IHDF). Vrijgevestigde specialisten heb ben die ruimte nu nog wel. Dat leidt volgens Peters voortdu rend tot tegengestelde belan gen. De ziekenhuisdirectie streeft naar duidelijke afspra ken met de zorgverzekeraars over de omvang van de te verle nen zorg. De vrijgevestigd spe cialist probeert als zelfstandig ondernemer juist een hogere produktie te bereiken, zolang dat meer inkomsten oplevert. Peters noemde dergelijke tegen strijdige belangen funest voor een marktgericht ziekenhuis. De IHDF bestaat uit 30 acade mische en algemene ziekenhui zen en 90 bedrijven die actief zijn binnen de gezondheidszorg. Problemen door gespecificeerde telefoonnota's DEN HAAG (ANP) - De komst van gespecificeerde telefoonno ta's levert problemen op. De PTT installeert momenteel pro grammatuur in de telefooncen trales. Waar dat het eerst ge beurde, in Rotterdam en Den Haag, kwamen storingen aan het licht. Daardoor konden in sommige gevallen gedurende periodes, die varieerden van één dag tot drie weken, de kosten niet wor den gespecificeerd. De PTT be sloot die kosten niet bij de klant in rekening te brengen. Een woordvoerster van de PTT zegt dat dit ook elders in het land kan voorkomen. Wel ver minderen de problemen naar mate de invoering vordert. De programmatuur is al geïnstal leerd in ongeveer de helft van de 1.300 telefooncentrales. Eind volgend jaar moet de gespecifi ceerde rekening in heel Neder land een feit zijn. De schade die de PTT lijdt dooi de storingen loopt in de tonnen. Op een omzet van tien miljard gulden voor PTT Telecom is dat geen groot bedrag. Bovendien was rekening gehouden met ex tra kosten bij de invoering van de nieuwe telefoonnota. De schadepost zal daarom niet voelbaar zijn in nieuwe tarieven, aldus de PTT-woordvoerster. Het plotselinge vertrek van staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) is in de eerste plaats een persoonlijk drama. De PvdA-bewindsvrouw was het vertrouwen van de eigen fractie in de Tweede Kamer kwijtgeraakt en dat geldt als een dodelijk politiek feit. Over de diepere achtergronden van de beslissing om haar de wacht aan te zeggen wilden de kopstukken van de partij gisteren maar weinig kwijt. Er bleek veel mis in de we derzijdse communicatie; met Ter Veld viel niet langer meer te werken. Nee, nee, met de inhoud van het beleid heeft het allemaal niks te maken. De PvdA deed haar uiterste best om de schade van het conflict zoveel mogelijk te beperken. Het is nog maar de vraag of dat zal lukken. Wanneer een regerings partij een eigen staatssecretaris als een baksteen laat vallen dan is er iets grondig mis in de onderlinge verhoudingen. In het verleden is er bij de PvdA-in-de-oppositie nogal eens met leedvermaak gereageerd op de hooglopende interne ruzies bij de VVD. Ditmaal breken de spanningen de sociaal-demo craten zwaar op. En het kan niet anders of de hele kwestie - juist omdat de uitleg naar buiten toe zo mager is - zal. krap een jaar voor de verkiezingen, haar weerslag hebben bij de kiezers op het beeld van de toch al zo onttakelde PvdA. Ter Veld beheerde zo ongeveer de lastigste portefeuille van het kabinet. Ze heeft er drie roerige jaren in meege maakt. Haar eigen partij moest meewerken aan forse ingre pen in de sociale zekerheid (de WAO, de bijstand voor jonge ren). Daarover stond het land op zijn kop en raakte de PvdA min of meer gedesoriënteerd. De staatssecretaris van sociale zaken was ingehuurd om de voorstellen van het kabinet uit te werken en te verdedigen. Ze deed dat naar buiten toe - en kennelijk ook in de richting van de eigen achterban in de Tweede Kamerfractie - met een directheid, een eigenzinnig heid en een (gebrekkige) overlegstijl. die veel weerstand op riep. In het kabinet bestond veel waardering voor de manier waarop Ter Véld vorm gaf aan een beleid dat zo ingewikkeld was omdat het zo zwaar omstreden werd. Met CDA-minister De Vries vormde de staatssecretaris een doortastend koppel. Maar het vroegere kamerlid Ter Veld, dat zo pal stond voor de verzorgingsstaat, had aan die steun vanuit het kabinet en ook van de eigen vice-premier en PvdA-partijleider Kok uit eindelijk bitter weinig. In de rol van staatssecretaris kwam ze bij herhaling in aanvaring met de Kamerfractie die het juist zo moeilijk had om de voortgaande afkalving van het sociale zekerheidsstelsel in het land politiek te verkopen. Gisteren poogde de PvdA de moeilijkheden over het politieke optre den van Ter Veld en de gevoeligheden in de PvdA rondom de boodschap van haar beleid zo goed mogelijk van elkaar te scheiden. Want anders zou de indruk kunnen ontstaan dat het conflict dieper steekt en komt het kabinet in gevaar. En dat is wel het laatste wat de PvdA zich op het ogenblik kan perimitteren Met de affaire-Ter Veld is ook het leiderschap in de PvdA weer volop in het zoeklicht komen staan. In de lopende regeerperiode is de partij daarmee lelijk op drift geraakt. Wie heeft het in de PvdA nu eigenlijk voor het zeggen9 Kok. Wölt- gens, het voorzitters-duo Rottenberg-Vreeman? Naar de kie zers toe is de duidelijkheid daarover soms ver te zoeken. In de PvdA proberen net te veel halve leiders de toon te zetten. En als het om de communicatie gaat. dan is die vaak ver te zoe ken. Bij Kok wreekt zich sinds het aantreden van de PvdA in het kabinet de zware combinatie van taken - vice-premier, minister van financiën en partijleider - die hij op zich heeft genomen. Ook met de kwestie van de verslechterende ver houdingen tussen Ter Veld en de PvdA-kamerfractie heeft Kok zich onvoldoende bemoeid; hij heeft in elk geval niet kunnen voorkomen dat het tot een uitbarsting kwam. De PvdA denkt met de verwijdering van staatssecretaris Ter Veld de lucht te hebben gezuiverd rondom een beleid waar mee deze partij in zichzelf verdeeld is en waarbij het geen extra verstoringen en irritaties in de persoonlijke sfeer kan gebruiken. De komende tijd zal uitwijzen of daar echt de schoen wringt. vdM. ZUTPHEN (ANP) - Bij de zuivelcoöperatie Coberco verdwijnen in de periode 1993-1997 300 tot 500 banen. Het concern telt nu nog 4.000 personeelsleden. Het hoopt gedwongen ontslagen te kunnen voor komen. Coberco heeft dit vrijdag bekendgemaakt. Achtergrond van de sanering bij Coberco is dat. de zuivelindustrie door het landbouwbeleid van de EG. het eventuele GATT-akkoord tussen Europa en de VS en de economische situatie in Europa sterk onder druk staat. De produktie moet steeds weer worden terugge bracht. Ook noodzaakt de toenemende concurrentie het bedrijf de opbrengst te verhogen en de kosten te beheersen, zo laat Coberco weten. Directie K Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg. Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Sen/icepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren. Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie P.ostbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75. automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29.00, automatische afschrijving 28,50: jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3